Le Figaro: Doba všemohoucnosti Spojených států skončila

 

Selhání Američanů v prosazení tvrdých sankcí proti Severní Koreji, po jejich jaderném testu,  předznamenává výrazný pokles vlivu Spojených států na Dálném východě.

 

Během deseti let, které následovaly po pádu Berlínské zdi a rozpadu Sovětského svazu, Spojené státy se staly natolik silnými - mravně, kulturně, diplomaticky, finančně, vojensky – že mohli diktovat zákony celému světu, byly „hyperpowerem“, píše se v článku listu Le Figaro.

Tato hypersíla se například projevila v konfliktu v Kosovu v roce 1999. Při vedení vojenské operace aliancí NATO proti Srbsku, bez předchozího souhlasu Rady bezpečnosti OSN,  Američané s úspěchem  „roztrhali“ původní stát proto, aby se Kosovo stalo nezávislým státem, aniž by se kvůli tomu kterýkoli národ světa odvážil otevřeně protestovat.

 


Ale tento stav věcí na světě už není, upozorňuje autor článku. A vychází z toho, že v otázce sankcí vůči Severní Koreji Spojené státy nedokázaly nadiktovat svou vůli. "Toto pondělí 11. září zůstane v análech historie jako datum, které označuje úplný úpadek amerického vlivu na Dálném východě," píše autor.

Když se Donald Trump dostal k moci, tvrdil, že Amerika nedovolí režimu v Pchjongjangu získat mezikontinentální střely s jadernými hlavicemi schopnými dosáhnout amerického území. Severní Korea však pokračuje ve své vlastní cestě a provádí nové testy.

 


V reakci na to chtěly USA předložit Radě bezpečnosti návrh usnesení s velmi přísnými sankcemi proti KLDR, ale kvůli hrozbě veta z Ruska a Číny musela být opatření značně zmírněna. Musely být odstraněny například body o ropném embargu. Peking, jehož prostřednictvím jsou dodávky energie do Severní Koreje distribuovány má obavu z toho, že Čína bude zaplavena miliony uprchlíků, protože tímto embargem by se Pchjongjangu zablokoval „kyslík“.

"Neschopnost Spojených států přinutit severokorejský režim, aby se zřekl jaderných zbraní, není výjimečný případ. To zapadá do dlouhého seznamu geopolitických neúspěšností, které Američany sesadily z pozice supervelmoci, "píše autor článku. 

Naposledy se podařilo Spojeným státům prosadit své podmínky v roce 2003, kdy svrhly režim Saddáma Husajna v Iráku. Podle autora tohoto článku to byla iracionální a špatně zvážená reakce Washingtonu na útoky z 11. září 2001, a tak v geopolitické situaci se iracionalitou USA zbavují autority a tudíž i možnosti zastrašení.


Severokorejskému neúspěchu Spojených států předcházely tři další neúspěchy: Ve střední Asii, kde se USA stáhly z Pákistánu, tak to vedlo k posílení Talibanu v Afghánistánu; na hranicích Ruska  Amerika podporovala revoluci v Gruzii a na Ukrajině, aniž by předvídala reakci Moskvy; v Sýrii, kde Bašár Asad našel spojence a zůstal u moci, i když Washington požadoval jeho rezignaci.

„V této skvělé hře, kde psychologie je nejdůležitější, není nic horšího než “falešná houževnatost“  v chování policisty, který vyhrožuje, ale nedojde k trestu,“ píše autor článku  Renaud Girard.

(rp,prvnizpravy.cz, lefigaro, foto:arch.)

Zdroj - http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/le-figaro-doba-vsemohoucnosti-spojenych-statu-skoncila/​