Android (operační systém)

Android
Android (operační systém)

Android 6.0 domovská obrazovka
Web android.com
Vyvíjí Google, Open Handset Alliance
Rodina OS Linux
Druh mobilni
Aktuální verze 6.0.1 (Marshmallow) / 9. prosince 2015
Způsob aktualizace OTA (Over-the-air)
Správce balíčků APK
Podporované platformy MIPS, ARM, x86 (32-bit)
ARMv8, x86-64 (64-bit)
Typ jádra monolitické jádro (Linux)
Výchozíuživatelské rozhraní grafické
Licence Apache 2.0 a GPLv2
Stav Aktivní

 

LG Nexus 5

 

Samsung i9250 Galaxy Nexus

Android je mobilní operační systém založený na jádře Linuxu, který je dostupný jako otevřený software (open source). Vyvíjí jej konsorcium Open Handset Alliance, jehož cílem je progresivní rozvoj mobilních technologií, které budou mít výrazně nižší náklady na vývoj a distribuci, a zároveň spotřebitelům přinese inovativní uživatelsky přívětivé prostředí. Při vývoji systému byla brána v úvahu omezení, kterými disponují klasická mobilní zařízení, jako výdrž baterie, menší výkonnost a málo dostupné paměti. Zároveň bylo jádro Androidu navrženo pro běh na různém hardwaru. Systém tak může být použit bez ohledu na použitý chipset, velikost či rozlišení obrazovky.[1]

Samotná platforma Android dává k dispozici nejen operační systém s uživatelským prostředím pro koncové uživatele, ale i kompletní řešení nasazení operačního systému (specifikace ovladačů aj.) pro mobilní operátory a výrobce zařízení a v neposlední řadě pro vývojáře aplikací poskytuje efektivní nástroje pro jejich vývoj – Software Development Kit.

Android měl v srpnu 2013 bezmála 80% podíl na trhu s chytrými telefony.

---

Vlajková loď Samsungu bude lákat na 4K displej

Svou novou vlajkovou loď mezi chytrými telefony ukáže společnost Samsung až v příštím roce. Už nyní nicméně začínají o modelu Galaxy S8 vyplouvat na povrch informace týkající se jeho hardwarové výbavy. Upozornil na to server Tech Tastic.

Dnes 11:51

Podle něj se hlavní vylepšení bude týkat použitého displeje. U něj by mělo totiž vzrůst rozlišení až na dvojnásobek, dotykový panel by měl tedy podobně jako moderní televizory nabídnout standard 4K. Tak jemné rozlišení je důležité především kvůli éře virtuální reality.

Samsung totiž už v letošním roce jasně ukázal, že má s virtuální realitou velké plány. Lákal uživatele na speciální headset Gear VR, do kterého se jednoduše vloží telefon a který pro každé oko následně zobrazuje jiný obraz. Tak vzniká virtuální vjem.

Věrnější virtuální ealita

Díky tomu, že bude mít model Galaxy S8 dvakrát jemnější displej, bude schopen nabídnout věrnější obraz pro každé oko. Pocit z pobytu ve virtuální realitě by tak měl být daleko působivější.

Aby zvládl smartphone se 4K standardem pracovat, bude potřebovat samozřejmě citelně vyšší dávku výkonu. O to by se měl postarat nový procesor od společnosti Qualcomm, konkrétně by mělo jít o Snapdragon 830.

Zástupci jihokorejského elektronického gigantu to však zatím nepotvrdili. Jasno by nicméně mělo být v únoru. Právě tehdy by si měl totiž chytrý telefon Galaxy S8 odbýt premiéru na největším veletrhu mobilních technologií MWC ve španělské Barceloně.

Nový phablet

Ještě předtím ale Samsung ukáže phablet Galaxy Note. Novináře svolávají zástupci jihokorejského elektronického gigantu na 2. srpna do New Yorku. Tam by se měla uskutečnit akce nazvaná Galaxy Note Unpacked. 

Předchozí generace s pořadovým číslem pět se sice v Česku nenabízela, vzhledem k tomu, že letos jsou pozvánky na premiéru rozesílány i do tuzemských redakcí, bude tomu patrně jinak.

Phablety Galaxy Note byly prakticky vždy vybaveny displeji s velkou úhlopříčkou, klidně i více než šest palců. Tato modelová řada chytrých telefonů zároveň vždy představovala to nejvýkonnější, co bylo aktuálně k mání. U novinky tomu zřejmě nebude jinak.

Žádné konkrétní parametry přístroje však zástupci jihokorejského elektronického gigantu zatím nepotvrdili.

mif, Novinky

Zdroj: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/410458-vlajkova-lod-samsungu-bude-lakat-na-4k-displej.html

---

Britský bar blokuje signál pro telefony, aby se lidé více bavili

Majitel baru v hrabství Sussex se rozhodl blokovat signál mobilních telefonů, aby podpořil komunikaci návštěvníků mezi sebou. Na stěny svého baru nechal Steve Tyler umístit stříbrnou folii a na strop měděné drátěné pletivo. Vytvořil tak kolem svého baru Gin Tub jakousi Faradayovu klec, píše na svých stránkách BBC.

Majitel baru v hrabství Sussex se rozhodl blokovat signál mobilních telefonů, aby podpořil komunikaci návštěvníků mezi sebou. Na stěny svého baru nechal Steve Tyler umístit stříbrnou folii a na strop měděné drátěné pletivo. Vytvořil tak kolem svého baru Gin Tub jakousi Faradayovu klec, píše na svých stránkách BBC.

Bar Gin Tub

FOTO: The Gin Tub

Dnes 7:34

Tyler uvádí, že už ho unavovali lidé, kteří přišli do baru a nebavili se spolu, ani s nikým jiným. "Viděl jsem, že se to postupně zhoršuje a pomyslel jsem si 'chci to zastavit'," řekl Tyler BBC. A k tomu, aby přiměl lidi komunikovat mezi sebou, si nevybral běžnou rušičku signálu, ale zvolil neobvyklý postup za pomoci měděného pletiva na principu Faradaovy klece.

Pro závislé na telefonování plánuje Tyler zřídit venku místo pro telefonování, podobně jako mají své místo vyhrazené kuřáci. A pro případ nouzového volání má bar zřízenou pevnou telefonní linku, dodává.

Odezva zákazníků byla podle Tylera ohromující. A zatím měl jen jednu stížnost, a to od zákaznice, které se nelíbilo, že má signál. "Přesunuli jsme ji k jinému stolu," dodává.

ČTK

---

Chcete lepší náladu? Pořiďte si nervový stimulátor Thync

Chcete lepší náladu? Pořiďte si nervový stimulátor Thync

 

Možná si pamatujete reklamu na iPhone a nový App Store z roku 2008 s notoricky známým sloganem „There’s an App for that“. Jinak řečeno – na vše existuje aplikace. Nepochybuji o tom, že jste tu reklamu brali s rezervou.

 

5. SRPNA 2016

Možná si pamatujete reklamu na iPhone a nový App Store z roku 2008 s notoricky známým sloganem „There’s an App for that“. Jinak řečeno – na vše existuje aplikace. Nepochybuji o tom, že jste tu reklamu brali s rezervou.

Ale co když se dostáváme do věku, kdy opravdu na všechno bude appka? Třeba i na nastavení vlastní nálady? Je libo trochu zklidnění, nebo naopak potřebujete nastartovat mozek před nadcházející schůzkou?

Dobře, samotná appka to nezvládne, ale gadget jménem Thync možná ano. Aspoň to tvrdí tvůrci tohoto doplňku postaveného na vědeckých základech. Stačí stáhnout aplikaci, koupit za 200 dolarů samotný Thync, přes bluetooth spárovat, zvolit, do jaké nálady se chcete dostat, přilepit na hlavu a chvíli počkat. Kouzlo se dostaví za pár minut a vydrží až hodinu.

Když mě před rokem kamarád Tomáš Baránek na tuhle hračku upozornil, říkal jsem si, že ji musím otestovat. Protože mít možnost ovládat vlastní tělo a jeho odezvu pomocí telefonu je na jednu stranu trochu přes čáru, na druhou stranu to pro člověka, který vyrostl na Neuromancerovi a Blade Runnerovi, má určitý nádech cool faktoru. Prostě Thync chcete a nezbývá, než zaplatit a na mapě sledovat, jak se zásilka pomalu blíží z USA do Česka.

O pár týdnů později dorazil balíček, který obsahoval zmíněný modul trojúhelníkového tvaru a dvě sady proužků. Jedna sloužila na zklidnění, druhá naopak na získání energie.

Celý proces funguje tak, že po spárování telefonu s modulem zvolíte, jak se chcete cítit. Pokud spíše hledáte způsob, jak se uklidnit, zpomalit a zbavit se stresu, zvolíte Calm strip; naopak při nutnosti dobití baterií sáhnete po Energy stripu. Ten z jedné strany připnete na modul a z druhé strany na čelo (na velice specifické místo) a konec proužku pak skončí za vaším uchem. Proužky drží dobře a dají se použít několikrát – přestože zaplatíte 20 dolarů za pět proužků, může vám každý vydržet na cca tři seance.

Celý proces funguje tak, že po spárování telefonu s modulem zvolíte, jak se chcete cítit. Pokud spíše hledáte způsob, jak se uklidnit, zpomalit a zbavit se stresu, zvolíte Calm strip; naopak při nutnosti dobití baterií sáhnete po Energy stripu. Ten z jedné strany připnete na modul a z druhé strany na čelo (na velice specifické místo) a konec proužku pak skončí za vaším uchem. Proužky drží dobře a dají se použít několikrát – přestože zaplatíte 20 dolarů za pět proužků, může vám každý vydržet na cca tři seance.

Jak bylo uvedeno výše, je potřeba umístit modul opravdu přesně na nerv, který se nachází nad pravým obočím, protože po zapnutí aplikace dojde k vysílání elektrických impulzů pod modulem. Pokud se netrefíte, budete cítit 10 minut velice mírné elektrické šoky, které ale budou mít nulový efekt. Čili chvíli trvá najít to správné místo, aby na vás Thync fungoval.

Druhá věc je, že se zrovna nejedná o super příjemnou záležitost. Není to tak intenzivní, jako když jste v mládí přiložili devítivoltovou baterii na jazyk, ale je to dost podobný zážitek.

No a když už Thync správně umístíte a projdete fází minielektrošoků, tak čekáte, co to s vámi udělá. A zde se hodně liší reakce uživatelů. Jsou lidé, kteří mají nulovou odezvu, a Thync pro ně prostě nefunguje; jiní si Thync nemůžou vynachválit. Někdo reaguje dobře na energizující program, ale má nulovou odezvu na zklidnění.

Já osobně spadám do opačné kategorie. Kdykoli jsem chtěl Thync použít na získání maximální motivace a vybuzení, tak prostě a jednoduše nefungoval. Cítíte, jak vám brní čelo (protože zapnete maximální výkon), ale efekt nula. Naopak po nasazení proužku Calm vibe jsem se dostal do stavu podobného před usnutím. Opravdu se jednalo o fázi, kdy jsem se musel držet, abych neusnul.

 

Toto si uvědomují i tvůrci tohoto doplňku a aktuálně ho nabízejí na zapůjčení na měsíc za jeden dolar, což vzhledem k širokému rozptylu reakcí zní jako dobrá nabídka. Thync je obecně označován jako „low risk device“ z pohledu zdravotních rizik.

Na druhou stranu, bavíme se tu o zařízení, které přímo stimuluje vaši nervovou soustavu pomocí elektrický signálů. Je to bezpečnější než léky a doplňky, které jsou běžně k dostání? Těžko říci, jaký vliv bude mít na váš organizmus zařízení jako Thync ve srovnání třeba s kávou, Red Bullem či alkoholem po deseti letech.

Co je z mého pohledu zajímavější (a to nemusí být nutně myšleno pozitivně), je přibližování člověka a stroje. Stejně jako cesta psa Lajky na oběžnou dráhu přiblížila člověka vesmíru, doplňky jako Thync jsou průkopníci biohackingu, který možná párkrát na své cestě klopýtne, ale pochybuji, že by se zastavil.

Zdroj. http://www.forbes.cz/lepsi-naladu-nervovy-stimulator-thync/

---

Android pokračuje v monopolizaci trhu. V Indii dosáhl 97% tržního podílu

PETR URBAN 

Myslím, že není na škodu si připomenout ne zcela uspokojivý trend. Android v žádném případě nehodlá zpomalovat a pokračuje v monopolizaci trhu jako ve své době Windows na osobních počítačích. Víme, jak taková monopolizace dopadá, zahnízděný produkt nelze z mnoha důvodů jen tak nahradit jiným.

Před necelým měsícem Kantar Worldpanel oznámil, že Android v pěti velkých evropský zemích meziročně povyrostl o šest procentních bodů. Bavíme se o dodávkách smartphonů do Velké Británie, Německa, Francie, Itálie a Španělska, kde v období od března do května Android držel 76,5% tržní podíl. Android má jediného skutečného soupeře, a tím je iOS. I toho však dlouhodobě zvládá překonávat a podíl Applu klesá.

y přestal být zájem, na trhu se udrží. Na jiných trzích, kde se iPhony nikdy neprosadily, je situace o poznání méně veselá. Podle čerstvého reportu od Strategy Analytics podíl Androidu v Indii v dodávkách smartphonů ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o zhruba sedm procentních bodů. Tím si zajistil nezdravý 97,1% podíl.

Ztratil naopak Apple, který spadl z 4,5 % na 2,4 %. Ještě před rokem pak 5,5 % z prodaných chytrých mobilů zabíraly další operační systémy, jejich podíl však byl zredukován na 0,5 %. Indie patří k trhům, kde si iPhone může dovolit málokdo. A není to jediná taková země a právě tam má Apple problém a přenechává místo právě Androidu. Ten pokračuje v monopolizaci, což není nikdy příznivý trend.

Zdroj: Kantar Worldpanel | Strategy Analytics via Neowin

---

...doporučené externí odkazy

...

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na