Cukrovka

Neuskutečněná schopnost mít rád, zklamání, pocit vlastní bezvýznamnosti, výzva mít se víc rád a prožívat tak život lépe.

Cukrovka je zkreslené pojetí lásky. Glukóza (cukr) je láska, člověk jí má v těle dostatek, ale nevidí ji a nevyužívá, nechává ji močí nevyužitou odplynout. Cukrovkář má pocit, že když není po jeho, nemají ho druzí rádi, není milován. Důležité je rozdávat lásku druhým tak, že nechám každého, ať si dělá, co chce.  Ovšem základ lásky k druhým je láska k sobě, kterou cukrovkář zoufale postrádá. Hledá ji tedy u druhých, ale druzí mu nemohou dát to, co on sám nemá a tak, jak on chce.

Chovejme se moudře, abychom svůj životní příděl lásky a sil nevyčerpali. Nejen pracovat, ale i odpočívat. Nejen se druhým obětovat, ale především sobě dávat radost.

-

Čtěte také: duchovní příčina nemoci

-

Cukrovka a rakovina jsou vymyšlené nemoci a dají se léčit

17. Březen 2015 - 12:23 - MM

Cukrovka a rakovina jsou vymyšlené nemoci a dají se léčit

Začnu otázkou, kterou profesoru Ivanovi Pavloviči Neumyvakinovi položili na konci rozhovoru. 

Protože ta odpověď je, myslím, z celého článku nejdůležitější!

I my vás učíme, co dělat, abyste si uchovali své zdraví

Co máme dělat, abychom si uchovali své zdraví?

Nejdůležitější je využít přirozené mechanismy založené přírodou a naučit se správně zacházet se svým zdravím. To je celý systém, včetně tělocviku, stravování se, ekologie a pravidelné očisty organismu.

Musíte zcela určitě pít vodu. Ve vodě je ta pravda. Pokud změníte svůj způsob života, tak můžete vyléčit jakoukoliv nemoc včetně rakoviny. Vždyť příčinou jejího vzniku je právě to znečištění, ucpání organismu. Nedávno jsem četl o ženě, která měla rakovinu plic s metastázami. Odmítli ji operovat. Začala se otužovat a přešla na zdravý životní styl. Dnes je jí již 80 let a nedávno dosáhla světového rekordu v maratónu a vyhrála zlatou medaili. Velmi důležité je také nastavit svou psychiku optimisticky.

Člověk musí mít všechno v pořádku a nejvíce u sebe doma.

A ČTĚTE také: čokoláda

Pane profesore, vy hlásáte nový druh medicíny.

Zabývám se pouze osvětou osobní odpovědnosti každého člověka za své zdraví. Studuji zákonitosti fyziologie, na základě kterých funguje lidský organismus. Dnešní medicína neaplikuje a nebere v úvahu tyto zákonitosti, i když bez jejich znalosti a s ohledem na ně nemůže být vyléčena žádná nemoc. V dnešní době se dává přednost tomu platit velké peníze za drahé léky a moderní aparaturu.

V Bulharsku se více než 20 let vedou spory ohledně alternativní medicíny.

Ano, v televizi nám říkají, že není možné, aby se člověk vyléčil z Parkinsonovi nemoci, přestože nemalý počet lékařů vědí, jak se věci mají. Problém je v tom, že si nikdo nepřeje změnit systém. Studují nemoci, jako tu Parkinsonovu a roztroušenou sklerózu, které vůbec neexistují.

Není to příliš radikální názor?

Jako nemoc se dá kvalifikovat základní stav zažívacího traktu. Ti lidé mají zácpu 10-15 dnů, jejich střeva jsou nefunkční. Znamená to těžkou otravu, je to horší než být ozářen radiací. Pokud se nenormalizuje funkce střev, nedá se těmto lidem pomoci.

Vypadá to, že oficiální medicína nedokázala úplně vyléčit ani jednoho z nich, proč?

Protože se spoléhají pouze na léky, v tom je ten problém. Když se ti lidé léčí u nás, tak za 2-3 měsíce chodí již sami nakupovat, ruce se jim netřesou. Obviňovali mě v použití nepovolených léků a div ze mě neudělali zločince. Já jsem se ale nevzdal a vydal jsem knihu „Cesta jak se zbavit nemocí, které neexistují – vysoký krevní tlak, cukrovka.“Vysoký krevní tlak neexistuje. Stav, který nazývají těžkou hypertronií se dá vyléčit za 2-3 měsíce. A co se týká cukrovky, tak vám doporučím svou novou knihu „Cukrovka: mýty a realita“.Jak mám říci, že existuje cukrovka, když to není pravda?

Ale přece existuje více než 300 miliónů lidí po celém světě, kteří trpí tím, že jejich slinivka břišní neprodukuje inzulín?

Slinivka břišní je prostě jenom takový pracovník. U nás dokonce existuje veřejná organizace „Sbohem cukrovko“ – stačí 2 měsíce a cukrovka zmizí! Pouze cvičením okolo jedné hodiny každý den a něco málo k tomu… Tělo je náš motor. Je lepší se starat o tento motor, netrpět a pít léky. Diabetici musí speciálně dbát o své nohy. To je celý ten systém. Je potřebná každodenní gymnastika.

A začne se produkovat inzulín?

Samozřejmě! Je to všechno o fyziologii. Musíme uvnitř svého organismu vytvořit normální podmínky pro život buněk. Jen se podívejte, čím dneska krmí děti: různé sladkosti se stabilizátory, barvivy, coca-colou apod. Děti mají ve 3-4 letech cukrovku. Organismus potřebuje pouze ten cukr, který se vytvoří jako konečný produkt při zpracování potravy. Kvůli dnešním „novým“ produktům se cukr v krvi okamžitě zvedá, slinivka břišní je nucena produkovat více inzulínu, ale ona není věčná, nestačí na to.

Dnes zjišťují cukrovku již u kojenců…

Původem jsou rodiče, především matka, ovšem ne ve smyslu dědičnosti. Pokud byla matka těhotná a jedla více zbytečných věcí, tak se u dítěte rozvine cukrovka. Dispozice k tomu samozřejmě existují, ale obrazně řečeno za stejných podmínek. Pokud dítě žije stejně jako jeho rodiče, ve smyslu stejného stravování a chování, tak se nemoc projeví právě v důsledku tohoto pozadí.

Do našeho střediska přicházely celé rodiny cukrovkářů – babička, matka, otec a dítě cukrovku ještě nemělo. Dospělí pochopili, co je podstatou cukrovky a postarali se, aby jejich dítě žilo jinak – více tělocviku, otužování, zdravé stravování, konzumace zdravých potravin jako třeba mrkev apod. Cukr pouze při velkých oslavách a k narozeninám, takže cukrovkou trpět nezačalo. Stejně tak neexistuje rakovina.

Promiňte, ale to zní jako nějaká fantastika…

Rakovina je stav, do kterého se nevědomí lidé přivedli sami. Je to stav, kdy člověk překročí hranici znečištění svého organismu. Pouze podle duhovky oka mohu určit stupeň toho znečištění u každého člověka za 5 minut. Dá se říci, že pokud znečištění organismu dosáhne 35%, tak se u člověka projeví vředy, perforace nebo zánět.

Pokud znečištění dosahuje 36, 37, 38%, tak říkám: pokud se to onkologicky neprojeví dnes, tak zítra nebo pozítří. Buňky v takovémto znečištění nemohou normálně existovat a začnou mutovat. Pokud množství takových buněk překročí kritický bod, tak jako při jaderném výbuchu se již nedá nic dělat. A říká se tomu metastázy.

Jak si můžeme poradit s takovým znečištěním?

Polovina nemocí se dá vyléčit pouze vodou. Lidé přestali pít vodu, obzvláště ti starší. Musíte pít minimálně litr a půl, dva litry. V létě dokonce tři litry vody denně. Můžete i více. Čistá voda je elektrolytem, přináší energii a informaci. Proč báby zaříkávají vodu a dokonce jí šeptají dobrá slova, aby začala působit?

Ta informace zůstává uzavřena ve vodě a ona začne pracovat. Pokud člověk pije málo vody, tak mu zhoustne krev a srdce ji nemůže normálně pumpovat. To je přírodní zákon, který dnes oficiální medicína zcela ignoruje. Odpočinek blízko vody je také prospěšný a uvolňující. A kde je srdce? Já tvrdím, že srdce je v patách.

V jakém smyslu?

Mám na mysli kapiláry. Pokud kapiláry nepracují dobře a srdce není schopné pumpovat zahuštěnou krev, tak se hromadí ve velkých cévách a krevní tlak stoupá a to je ta vaše hypertronie.

A co způsobuje, že kapiláry nefungují dobře?

Kapiláry se nacházejí ve svalech. Kvůli tomu je potřeba praktikovat ten tělocvik, gymnastiku, mnoho pohybu. Gymnastika je nutná každý den. Pokud dnes nevyčleníte alespoň půl hodinky na gymnastiku, tak je ten den pro vás ztracený. V tomto případě nehraje věk žádnou roli. Pro starší lidi je to obzvláště důležité. Samozřejmě, že můžete udělat i výjimku v případě nějakých oslav, událostí nebo cestování. Ale poté opět musíte obnovit svůj systém. V současné době se všechno člení na jednotlivé části (orgány), ale pokud se díváte na člověka jako na celistvý organismus, tak výsledkem je, že žádné nemoci prostě neexistují. Například nemoc jako vitiligo je možné vyléčit za 2-3 měsíce společně s jinými nemocemi. Prostě očistou organismu.

Mluvíte o očistě organismu a všechno to vypadá velice jednoduše, ale co to vlastně obnáší?

Pokud jídlo dostatečně nerozkousáte, pokud pijete vodu při jídle, tak jste udělali všechno možné proto, aby se to jídlo uvnitř organismu nezpracovalo. Náš organismus je vybudován velice zajímavě. Žaludeční šťáva obsahuje kyselinu chlorovodíkovou. Chleba a kaše se zpracují za půl hodiny, maximálně do hodiny a koncentrace kyseliny je nižší. Maso, ryby a vajíčka vyžadují silnější kyselinu a 2-3 hodiny pro rozložení. A mastná jídla, ta smažená vyžadují alespoň 4 hodiny, aby se touto kyselinou zpracovali. Když vezmete nějakou tekutinu a vypijete ji, tak si tím způsobem rozředíte žaludeční šťávu a snížíte koncentraci té kyseliny. Potraviny potom začínají hnít. Tyto shnilé zbytky se hromadí na vnitřních stěnách střev. Žádný klystýr je nedokáže odstranit. Všechno se to absorbuje a vstřebává a stává nedílnou součástí buňky. Odtamtud to znečištění postupuje do jater. Odtud vzniká 30-35% znečištění. Všechno to směřuje od jater k plicím, kde již není dost kyslíku. Poté srdce to znečištění dopraví do ledvin, které jsou úplně stejně znečištěné jako ta játra. Nakonec se to dostane do kloubů a krevního řečiště. Naučte se stravovat správně a kousejte jídlo, dokud nebude všechno promícháno se slinami. Není tak těžké pochopit, že dobře rozkousané jídlo sklouzne do žaludku hladce, jako po másle. Vodu pijte před jídlem. Pijte denně od jednoho a půl litru do 3 litrů. Nasyťte svůj organismus vodou jako výplachovým systémem a všechno začne fungovat tak, jak má.

Zdroj: http://zabulgaria.eu/?p=38603&oid=420562

-

Čtěte také: ledviny - životní energie

-

Sladké nebezpečí - diabetes mellitus

 

 

Inzulín jako turista naší krví

Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické onemocnění, při kterém náš organismus není schopen udržet hladinu krevního cukru v normálním rozmezí (3,5-6,0mmol/l). Podle toho, jaký je důvod této poruchy, rozlišujeme cukrovku na vícero typů.

Nejčastěji se vyskytující je cukrovka 2. typu, kterou dle posledních údajů trpí v České republice více než 800 000 pacientů. Podstatou cukrovky 2. typu je špatná funkce inzulínu, což je hormon produkovaný slinivkou břišní. Představte si inzulín jako turistu, plujícího naší krví, jehož úkolem je přeskočit s krevním cukrem schovaným v batohu na zádech do svalové a tukové buňky. Při diabetu 2. typu se z turisty stává kulhající stařík o berlích, který už do buňky nepřeskočí a zůstává i s glukózou stále v krevním řečišti, takže hladina krevního cukru neklesá. Tento stav nazýváme insulinová rezistence. Vzhledem k přetrvávající vysoké hladině krevního cukru, dostává slinivka signály k vyplavování dalšího inzulínu, aby hladinu krevního cukru snížila. Chromý inzulín je však unavený a pluje krví dále, aniž by někam skákal.  Tím se dostává organismus do nežádoucího stavu hyperglykemie tj. vysoké hladiny krevního cukru a také nežádoucí hyperinzulinemie. Obě zvýšené hladiny jsou pro náš organismus škodlivé. Po určité době stimulace se naše vysílená slinivka vyčerpá a může postupně přestat produkovat inzulín vůbec.  

 

Výskyt cukrovky 2. typu

Už dávno neplatí, že cukrovka 2. typu je „stařecká“. S poklesem fyzické aktivity a nárůstem konzumace potravin s vysokým obsahem tuků a sacharidů se začíná tento typ cukrovky vyskytovat u stále mladších pacientů. Nejsou výjimkou pacienti s diabetem 2. typu diagnostikovaným před dovršením 40cítky.

 

Co je cukrovka 1. typu? 

Druhý nejčastěji se vyskytující typ je cukrovka 1. typu, kterou v České republice trpí cca 45 000 pacientů. Při cukrovce 1. typu dojde ke kompletnímu útlumu produkce inzulínu. K tomuto stavu vede reakce imunitního systému, který postupně zničí svou vlastní tkáň slinivky břišní tj. mluvíme o autoimunitním onemocnění. Jedinou možnou léčbou cukrovky 1. typu je podávání inzulínu.

Známe i další typy tohoto onemocnění, ty se však vyskytují v mnohem menších počtech než výše dvě uvedené formy.

 

Cukrovka a její komplikace

Cukrovka urychluje proces aterosklerozy,  je významným rizikovým faktorem onemocnění srdečně-cévních onemocnění třeba  infarktu či mozkové příhody. Diabetik je v téměř  stejném riziku srdečně-cévního onemocnění jako osoba, která již srdeční příhodu prodělala. Cukrovka je nejčastějším důvodemslepoty po 20. roce věku, selháním funkce ledvin. Kromě úrazů je také cukrovka nejčastějším důvodem amputací končetin.  Záludnost cukrovky tkví v tom, že nemoc jako taková nebolí, ale její komplikace jsou smrtelné.

MUDr. Marie Skalská

Zdroj:   -   http://www.profitinstitut.cz/Sladke_nebezpeci__diabetes_mellitus-19

-

Čtěte také: srdce - neúnavný motor života

-

Diabetes a sex


Publikováno: 2013-10-18 

Výskyt poruch v sexuální oblasti je častější u pacientů s diabetem přibližně dvojnásobně. Úzce to souvisí s velmi častými infekcemi močových cest jak u mužů tak i u žen. Infekce vzniknou při zvýšených hladinách cukru v krvi, což nastává v situaci, kdy pacient o cukrovce buď neví nebo je špatně kompenzován. Zvýšená hladina glykémie (cukru v krvi) je výborná živná půda pro různé mikroorganismy, které způsobují zánět. Je tedy nutné normalizovat hladiny cukru v krvi vyloučením sladkostí a potravin obsahujících cukr, pravidelným pohybem, dostatečným přísunem tekutin, eventuální úpravou léčby cukrovky a přeléčením akutní infekce.

Sexualita významně ovlivňuje kvalitu života všech lidí. V oblasti vědy, techniky a technologií jsme učinili v posledních letech obrovský pokrok, ale co se týká mezilidských vztahů, stále řešíme množství problémů. V partnerských vztazích je to jakési „rozvolnění", problematika nevěry, obtížnost v komunikaci mezi partnery. Současně dnes nejsou výjimkou nekonformní vztahy oproti dříve jedinému modelu rodiny. Každý člověk je originál a jako takový má svoje představy o životě, sexu a zdraví. Sexualita je přirozenou součástí lidského života. Jistě velkou roli hrají charakteristické rozdíly mužů a žen. Tak jako různé oblasti lidských aktivit i sex podléhá určitým módním trendům a současná doba přináší změny, které obohacují a oživují náš intimní život. Přestože se o této problematice více a otevřeněji hovoří, stále zůstává pro mnoho lidí tabuizovaná. Přesvědčila mne o tom i zkušenost s dětmi ve věku 11-14 let, které většinu svých vědomostí měly pouze z porno kanálů, tudíž naprosto zkreslených.

Výskyt poruch v sexuální oblasti je častější u pacientů s diabetem přibližně dvojnásobně. Úzce to souvisí s velmi častými infekcemi močových cest jak u mužů tak i u žen. Infekce vzniknou při zvýšených hladinách cukru v krvi, což nastává v situaci, kdy pacient o cukrovce buď neví nebo je špatně kompenzován. Zvýšená hladina glykémie (cukru v krvi) je výborná živná půda pro různé mikroorganismy, které způsobují zánět. Je tedy nutné normalizovat hladiny cukru v krvi vyloučením sladkostí a potravin obsahujících cukr, pravidelným pohybem, dostatečným přísunem tekutin, eventuální úpravou léčby cukrovky a přeléčením akutní infekce.

Jaké jsou příčiny sexuálních poruch?

Z největší části (60 - 85 %) jsou příčiny způsobeny organicky (onemocnění, porucha). Přibližně v 10 % je důvodem psychika a v 5 - 30 % je příčina neznámá. Podkladem organické poruchy je postižení cév a nervů na základě makroangiopatických a mikroangiopatických komplikací cukrovky. Zejména dlouhodobě neuspokojivá kompenzace diabetu vede k nezvratnému postižení velkých, drobných i malých cév s projevy aterosklerózy, rovněž i postižení nervů.
Následek makroangiopatického poškození může být srdeční infarkt, cévní mozková příhoda (mrtvice) nebo ischemické choroba dolních končetin (ucpávání cév nohou s jejich následným nedokrvováním). Mezi mikroangiopatické komplikace cukrovky patří požkození očí - diabetická retinopatie, postižení nervů - diabetická neuropatie nebo ledvin -diabetická nefropatie (podrobně „Praktický průvodce cukrovkou", nakladatelství Maxdorf, 2012 nebo články na našem webu).

Vedle následků samotné cukrovky se mohou podílet na sexuální poruše i některé léky, hormonální změny, jiná závažná onemocnění, větší množství zkonzumovaného alkoholu nebo drog např. marihuany, nelze zapomenout ani na psychogenní důvody - vliv výchovy, náboženská víra, společenský tlak, stres, apod.

Jaké jsou sexuální poruchy u mužů?

Nejčastější sexuální poruchou u mužů je tzv. erektilní dysfunkce, tedy neschopnost dosáhnout a udržet ztopoření (erekce) mužského pohlavního orgánu. Nejde o jednorázové selhání v určité situaci, které může být ovlivněno i nadměrným požitím alkoholu nebo jiných látek. V malém množství působí alkohol jako afrodiziakum, tedy povzbuzuje sexuální touhy, odbourává stres a různé zábrany sociální, komunikační. Dlouhodobé nebo nadměrné množství alkoholu však působí nepříznivě na erekci, rovněž negativně působí na centrální nervový systém (mozek). Léčba je doporučena, jestliže dojde k selhání ve více než čtvrtině pokusů pohlavního styku. Podle výzkumů poruchami erekce trpí téměř polovina mužů po čtyřicítce, úplnou ztrátou ztopoření je postižen téměř každý desátý muž. Mohou se též vyskytnout jiné dysfunkce např. poruchy ejakulace (výronu semene).

Jaké jsou možnosti léčby u mužů?

Léčba této poruchy je možná, musím zdůraznit, že významnou roli hraje dobrá kompenzace cukrovky, hladin tuků v krvi, vysokého krevního tlaku, vynechání nadměrné konzumace alkoholu a kouření, snížení stresových faktorů apod. Moderní léky na léčbu erektilní dysfunkce jsou Viagra, Cialis nebo Levitra. Výhodou těchto léčivých přípravků je jejich dobrá snášenlivost a účinnost. Tyto léky jsou na lékařský předpis, protože je nelze doporučit všem pacientům, například těm, kteří užívají nitráty nebo trpí některými závažnými chorobami.Nejlepší je probrat tuto problematiku s lékařem, ke kterému máte důvěru a zná váš zdravotní stav, může to být jak praktický lékař, tak specialista. Tyto léky nejsou hrazené ze zdravotního pojištění, pacient si je tedy musí zaplatit sám.

Doporučená dávka Viagry (lidově „modré tabletky") je 50 mg 1 hodinu před sexuální aktivitou, maximálně ji lze vzít jednou denně. Účinek může být nepříznivě ovlivněn při požití tučné potravy a alkoholu. Doba trvání účinku, tedy jinými slovy možnost ztopoření penisu při sexuálním vzrušování a dráždění, je 4 - 5 hodin.
Levitra se má podat 25 až 60 minut před sexuální aktivitou v dávce 10 mg, současná konzumace tučného jídla může účinek oddálit. Mohou se vyskytnout zažívací obtíže po užití tohoto léku.
Cialis (tzv."víkendovka") má doporučenou dávku 10 mg, požít by se měla alespoň 30 minut, optimálně však jednu hodinu před sexuální aktivitou, doba trvání účinku je až 36 hodin. Tento lék není ovlivněn požitím potravy. Existuje možnost užívání 5 mg jednou denně pravidelně, pak je jeho účinek na erekci trvalý.
Neúspěch po užití jedné tabletky neznamená, že je neúčinný, k objektivnímu posouzení je třeba 4-6 dávek, eventuálně se poradit s lékařem o zvýšení dávky.
Nezapomeňte, že k dosažení účinku všech těchto přípravků je nezbytná sexuální stimulace - podněty typu vzrušování a dráždění.

Jaké jsou sexuální poruchy u žen?

Ženy s diabetem mají relativně méně poruch než muži a může být ovlivněna i jejich plodnost, nicméně pokud plánují těhotenství nebo jsou těhotné, je jim věnována velká péče.
Mezi nejčastější poruchy patří nepravidelnosti menstruačního cyklu, v období měsíčků může být zvýšená potřeba inzulinu (až o 40 %), těsně před menstruací naopak poklesnout 
(o 10 %). Dále jsou velmi časté urogenitální infekce - postihuje ženské orgány a močové ústrojí, projevuje se svěděním, pálením, častým močením, výtoky apod. V souvislosti s těmito infekty, psychogenními vlivy i obezitou je u žen vyšší výskyt nepříjemně vnímané nebo až bolestivé soulože (odborně se nazývá dyspareunie a algopareunie). 

Jaké jsou možnosti léčby sexuálních poruch u žen?

U žen stejně jako u mužů jsou předpokladem úspěchu všeobecná doporučení - co nejlepší kompenzace cukrovky (dosažení cílových hodnot - více viz Praktický průvodce cukrovkou, nakl. Maxdorf, 2012), vynechání nadměrné konzumace alkoholu, partnerská psychoterapie, vyléčení infekce pohlavních orgánů nebo močového ústrojí, dodržování pitného režimu atd.

Sex je součástí kvalitního života pro muže i ženy, často určitým „ventilem" nenahraditelným jinou aktivitou. Všichni touží vybudovat  a udržet kvalitní partnerský svazek s plnohodnotným sexuálním životem, je však potřeba mnoho tolerance, vstřícnosti, empatie a síly, trpělivosti u mužů i žen, aby se nám to podařilo.

Zdroj:  -   http://www.zivotacukrovka.cz/clanek/327/diabetes-a-sex/

-

Čtěte také: muž, žena a sexuální problémy

-

Nejčastější příznaky cukrovky


Publikováno: 2010-02-28 

„Nejprve je nutné říci, že často nejsou přítomny žádné klinické příznaky, a přesto je pacientovi diabetes diagnostikován. Tato situace není vzácná. Výskyt příznaků cukrovky závisí na hodnotě hladiny krevního cukru a na rychlosti vývoje choroby“, říká diabetoložka MUDr. Jana Psottová.

Nejčastější klinické příznaky cukrovky

  • 1) zvýšená žízeň a tudíž zvýšený příjem tekutin
  • 2) časté močení ve dne i v noci
  • 3) váhový úbytek bez omezení příjmu potravy a nezměněné chuti k jídlu
  • 4) únava, malátnost
  • 5) nechutenství a váhový úbytek
  • 6) přechodné poruchy zrakové ostrosti
  • 7) opakující se infekce se svěděním (močové a kožní infekce, infekce v pohlavních orgánech jak mužů, tak u žen)
  • 8) postižení dolních končetin

Je nutno zdůraznit, že jsou to všechno příznaky necharakteristické a mohou se objevit i z jiných důvodů než je onemocnění cukrovkou. Výše jsou uvedeny nejčastější klinické příznaky, ale mimo již zmíněného chybění jakýchkoliv příznaků se též může cukrovka projevit poruchou vědomí až kómatem, dechem páchnoucím po acetonu, zvýšenou kazivostí chrupu, předčasnou paradentózou, poruchami potence, poruchami zažívání, průjmy, a podobně.
Nejjednodušší pro stanovení diagnózy je provést změření hladiny krevního cukru a chorobu vyvrátit nebo potvrdit.
Změření glykémie, tedy hladiny krevního cukru, je možno provést odběrem krve z prstu (kapilární krve) nebo ze žíly (venózní krve) na požádání u Vašeho praktického lékaře či jiného lékaře specialisty.
„Mám zkušenost, že laboratoře provedou odběr na požádání bez jakéhokoliv doporučení za přibližnou cenu do 200 Kč. Tyto informace jsem neověřovala ve všech laboratořích, naše laboratoř provádí odběr na přání pacienta za 50 Kč“, říká MUDr. Psottová.

Zdroj:  -   http://www.zivotacukrovka.cz/clanek/36/nejcastejsi-priznaky-cukrovky/

---

Potraviny a jejich glykemický index - seznam


Publikováno: 1970-01-01 

Glykemický index je poměrné číslo, které udává schopnost (rychlost) sacharidové potravy zvýšit glykémii (hladinu glukózy) v krvi. Za základ (index 100) je zvolena glukóza, jejíž vstřebání do krve z potravy je nejrychlejší. Tento index má pomoci diabetikům při volbě vhodné skladby denního jídelníčku. Platí pravidlo, že čím nižší glykemický index, tím delší trávení, a tím pomalejší vstřebávání (štěpení) cukrů do krve, a tím menší výkyvy glykémie mezi jednotlivými jídly. Hodnotu glykemického indexu ještě dále snižuje kombinace sacharidové potravy s potravou obsahující tuky a bílkoviny což dále prodlužuje trávení a zajišťuje ještě rovnoměrněji vstřebávání cukru do krve. Potraviny s nízkým glykemickým indexem uvolňují pomaleji glukózu do krve, způsobují menší kolísání hladiny cukru v krvi (oscilaci), zvyšují citlivost na inzulin, vyvolávají menší pocit hladu, zlepšují spalování tuků, po cvičení pomáhají lépe doplnit zásoby svalové glukózy.

Chléb, pečivo
Bageta 95
Chléb Libanonský 86
Pufované rýžové koláčky 82
Chléb bezlepkový 79
Houska hvězdička (Keiserova) 73
Bagel 72
Chléb Kavli 71
Chléb světlý 70
Chapati 63
Chléb s máslem a džemem 62
Chléb Pita 57
Chléb slunečnicový 57
Chléb ovocný (sušené ovoce) 54
Chléb tmavý celozrnný 53
Chléb pohankový 47
Chléb tmavý Fit (pumpernickel)

             41–55


Sladké pečivo

Lívanec, lívanečky

            67–85

Kobliha 76
Vafle 76
Donut 75
Croissant 67
Mufin 62
Listové těsto 59
Piškotový dort 46

Sušenky
Bebe jemné sušenky 67
Mars 65
Müsli tyčinka s ovocem 61
Digestive sušenky 59
Bebe dobré ráno čokoládové 57
Snickers 55
Sušenky  obdobné Prince, Disko 52
Bebe dobré ráno s medem a oříšky 51
Twix 43
Polomáčené sušenky 42

Snídaňové cereálie
Chocapic 84
Rýžové burizony 82
Cornflakes - kukuřičné lupínky 81
Ovesná kaše

             50–65

Müsli vločky natura bez cukru

             40–57


Sladkosti
Čokoláda mléčná 41
Nutella 33
Lentilky 33
Čokoláda hořká 22

Zmrzliny
Zmrzlina ovocná netučná 61
Zmrzlina nízkotučná jogurtová 43
Zmrzlina smetanová 38

Sladidla
Maltóza 105
Glukóza 100
Sacharóza 68
Med 55
Laktóza 46
Fruktóza 19

Ovoce
Datle sušené 103
Meloun vodní (červený) 72
Meloun ananasový 65
Kompot

             40–64

Fíky 61
Hrozinky 60
Ananas 59
Hroznové víno červené 59
Papája 59
Meruňka 57
Ovocný salát 55
Džem 55
Kiwi 53
Banán 52
Mango 51
Hroznové víno bílé 46
Broskve 42
Pomeranč 42
Jahody 40
švestky 39
Hruška 38
Jablko 38
Sušené ovoce 29
Grapefruit 25
Třešně 22

Zelenina
Pastinák 97
Dýně 75
Tuřín 72
Červená čepa 64
Sladká kukuřice 53
Hrášek 48
Zelené fazolky 48
Mrkev 41
(ostatní druhy zeleniny mají nízký GI)

Přílohy
Rýže jasmínová 109
Rýže

             50–90

Brambory pečené 85
Bramborová kaše instantní 80
Brambory z mikrovlnky 79
Hranolky 75
Bramborová kaše 70
Gnocchi 68
Brambory z páry 65
Špagety vařené

             40–65

Rýže basmati 58
Brambory nové 57
Bramborové knedlíky 52
Brambory vařené 50
Fazole v tomatové omáčce 48
Makarony 47
Brambory jamy 37
Cizrna 33
Fazole 29
Čočka 26
Hrách 22
Sójové boby 18

Obiloviny
Pšenice 90
Proso 71
Kuskus 65
Oves 59
Semolina (tvrdá pšenice) 55
Pohanka 54
Pšenice špalda (bulgur) 48
Žito 34
Amarant 34
Ječmen 25

Maso
Kuřecí nugety 46
Rybí prsty 38
Párek 28

Mléčné produkty
Mléko kondenzované 61
Sójový jogurt 50
Pudink čokoládový 47
Actimel 46
Sójové mléko 44
Pudink vanilkový 40
Jogurtový nápoj 38
Šodó 38
Mléko čokoládové 34
Jogurt nízkotučný ovocný 32
Mléko nízkotučné 32
Mléko plnotučné 27
Jogurt netučný s umělým sladidlem 14

Slané mlsání
Preclíky 83
Popcorn 72
Bramborové lupínky 54
Ořechy

         14–22

Zdroj:   -  http://www.zivotacukrovka.cz/clanek/75/potraviny-a-jejich-glykemicky-index-seznam/

-

Čtěte také: 7 superpotravin

-

Hypoglykémie – první pomoc a co byste měli vědět


Publikováno: 2010-05-17 

Co to je hypoglykémie? Je to stav, který se projeví snížením hladiny krevního cukru pod přibližně 3,6 mmol/l (hranice se mohou lišit dle jednotlivých odborných zdrojů přibližně od 3,3 - 3,9 mmol/l). Hypoglykémie je doprovázena nepříjemnými klinickými příznaky. Vždy má nějakou příčinu a dosti důležité je tuto příčinu určit, abychom se mohli dalším hypoglykémiím vyhnout. Nízká hladina krevního cukru je nebezpečná zejména pro náš mozek, který není schopen využívat jiný zdroj energie než krevní cukr - glukózu.

Jak hypoglykémii poznám? 

  Klinické příznaky se mohou u každého z nás mírně lišit a nemusí být přítomny všechny níže vyjmenované.Klinické příznaky hypoglykémie: třes, pocení, zvýšení pulzu, nervozita, hlad, závrať, únava, úzkost, bledost, nesoustředěnost, snížení psychické výkonnosti až zmatenost či agresivita, nevolnost, bolest hlavy, poruchy zraku např. zamlžené či dvojité vidění, porucha jemných pohybů, poruchy řeči, celková slabost, i křeče, bezvědomí a jiné. POZOR: Člověk s hypoglykémií může vypadat jako opilý a můžou si ho laici a někdy i odborníci snadno splést s opilým člověkem.   Jednoznačné potvrzení hypoglykémie lze velmi jednoduše provést změřením hladiny krevního cukru (i s pomocí glukometru v průběhu několika sekund až minut). U jedné mojí pacientky se hypoglykémie projevovaly tak, že viděla tančící ženu v bílých šatech s květinami a vnímala to nepříjemně. Stačilo, abychom změnily typ inzulinu a tyto hypoglykémie byly pryč".  

  Jaké typy hypoglykémie existují?  

Hypoglykémie můžeme rozdělit podle rychlosti vzniku, délky trvání hypoglykémie a podle celkového stavu organismu na  lehkou (lehkou hypoglykémii zvládne pacient sám, nepotřebuje pomoc druhé osoby), těžkou  (při těžké hypoglykémii vyžaduje pacient pomoc okolí, a to nejen lidí blízkých, ale někdy i pomoc zdravotníků).  

  Kdy se hypoglykémie vyskytuje?   

U pacientů s cukrovkou léčených pomocí inzulinu je hypoglykémie tolerována 1-3 x týdně (toto se může lišit u pacientů s diabetem 1. typu oproti pacientům s diabetem 2. typu, též podle použitého druhu inzulinu a počtu aplikací inzulinu za den). Občas je hypoglykémie nevyhnutelná. Neznamená to ale, že se hypoglykémie vyskytuje jen u pacientů léčených inzulinem. Může se samozřejmě vyskytnout u všech pacientů s cukrovkou.   

  Jaké jsou příčiny hypoglykémie?  

Každá hypoglykémie má svoji příčinu, i když někdy ji neobjevíme. Po příčině je potřeba cíleně pátrat, abychom dalším zbytečným hypoglykémiím zabránili. Mezi velmi časté příčiny patří zvýšená fyzická aktivita, vynechání pravidelného jídla, též alkohol, jehož účinky se zesilují při vynechání jídla či fyzické aktivitě (POZOR na tanec, konzumaci alkoholu a vynechání jídla současně)! Dalšími příčinami vzniku hypoglykémie může být nevhodně zvolená dávka inzulinu, záměna krátkodobého inzulinu za dlouhodobý, nebo omylem podaná jedna dávka inzulinu dvakrát, dále některé jiné choroby, razantní změna ve stravovacích návycích při zahájení např. redukční diety nebo při přechodu na vegetariánskou stravu a pozor, patří sem i změna jídelníčku při cestování, některé léky a jiné, vzácnější příčiny.   

  První pomoc při hypoglykémii   

Často se vyskytne hypoglykémie bez příznaků, je mírná a není potřeba zásadních opatření.Rychlou a účinnou první pomocí je požití jednoduchého cukru (glukózy) v rychle vstřebatelné formě: sladký nápoj (Coca-Cola, džus, sladký čaj apod.) nebo hroznový, rychle rozpustný cukr (k dostání v lékárnách ve formě ruličky, která obsahuje celkem 40 g sacharidů a k 1. pomoci je doporučeno 5 ks z ruličky). Je vhodné sníst asi 10-20 g sacharidů (větší množství se nedoporučuje, protože tím výrazně rozkolísáme hladinu glukózy). POZOR: sladké tekutiny se nemohou podat člověku, který z jakéhokoliv důvodu (opilost, bezvědomí, zvracení atd.) nespolupracuje, protože by mohl tekutiny vdechnout a udusit se. U pacientů s diabetem 1. typu často lékaři předepisují glukagon pro první pomoc, což je jednorázová injekce určená pro tento případ - buď si ji může aplikovat pacient sám, nebo to provede osoba blízká (rodinný příslušník, spoluzaměstnanci apod.). Některým pacientům v případě lehké hypoglykémie pomůže si po doplnění sacharidů na chvíli lehnout a zdřímnout si. Pokud je však pacient v takovém stavu, že není schopný si sám pomoci, neváhejte a zavolejte rychlou zdravotnickou pomoc (telefonní číslo 155). Pokud se Váš lékař na pravidelných kontrolách neptá na hypoglykémie, je důležité ho o nich informovat aktivně. Někdy je nutné vyhledat ošetřujícího lékaře i mimo plánovanou kontrolu a hledat společně příčinu hypoglykémií a eventuálně upravit dávku inzulinu či léků.   

  Důležité na závěr  

Hypoglykémie vede většinou k rozkolísání hodnot glykémií, a proto není žádoucím stavem. Snažíme se tudíž hypoglykémiím předcházet. Léčba cukrovky pomocí inzulinu s sebou vždy ponese riziko hypoglykémie, ale to nás nesmí odradit ve snaze dosáhnout co nejlepší kompenzace nemoci. Důležitý je aktivní přístup pacienta, odhalení příčiny hypoglykémie a její odstranění. Váš lékař by Vám měl pomoci ve správném a včasném odhalení hypoglykémií a najít spolu s Vámi vhodná opatření ke snížení jejich výskytu, protože na druhé straně vah leží snaha o co nejtěsnější kompenzaci (dosažení co nejlepší hodnoty glykovaného hemoglobinu), abychom zabránili vzniku diabetických komplikací nebo je co nejvíce oddálili.      

MUDr. Jana Psottová, diabetologická ordinace Praha

Zdroj:   -  http://www.zivotacukrovka.cz/clanek/153/hypoglykemie-%E2%80%93-prvni-pomoc-a-co-byste-meli-vedet/

-

Čtěte také: srdce - krev

-

Diabetická dieta aneb Co jíst a co naopak ne?


Publikováno: 2010-02-26 

Diabetická dieta není vlastně žádná speciální dieta, je to ve skutečnosti racionální strava, kterou by měli konzumovat všichni z nás.

NE:

Za prvé je nutné omezit všechny přímé cukry: nesladit cukrem ani medem, nekonzumovat sladké potraviny - dorty, zákusky, zmrzliny, sladká jídla (žemlovka, ovocný nákyp, ovocné knedlíky, palačinky, atd.), sušenky, bonbony, buchty, cukroví, čokoládu, sladké nápoje a džusy atd. Nedoporučují se tučná a smažená jídla, tučná masa a uzeniny, pivo, alkohol, bílé pečivo (housky, rohlík, veky), ani černé pečivo (většinou je do něj přidáván sladký karamel) a jakékoliv výrobky z bílé mouky.
Zcela se vyhněte také sušenému ovoci, hroznovému vínu, švestkám a hruškám. Z alkoholických nápojů vynechte pivo a pokud pijete víno, tak pijte jen suché a maximálně do 2 dcl za den, destiláty v krajním případě, a to čisté. Nezapomeňte alkohol započítat do denního příjmu kalorií.

ANO:

Pečivo byste si měli kupovat celozrnné nebo jíst obyčejný chléb. Maso jíst jen libové!

S přílohami opatrně, když už knedlíky, tak maximálně 2 kusy, vhodnější je rýže, těstoviny, brambory.

Zelenina je velmi vhodná, protože obsahuje vitamíny, stopové prvky, vlákninu a většinou žádné nebo minimální množství cukrů. Ze zeleniny omezit mrkev, hrášek, kukuřici. Ovoce jíst maximálně jeden kus za den, a to k dopolední svačině.

Jídlo je vhodné upravovat do 4 - 6 malých porcí denně a večer jíst opravdu malou porci. Množství jídla volit dle toho, zda máte tělesnou hmotnost v normě, či potřebujete redukovat svoji váhu a podle toho, kolik máte pohybu za den.
Pro všechny diabetiky je vhodný a doporučovaný pohyb alespoň 30 minut denně, tak aby se zpotili, cokoliv je příjemné - svižná chůze, běh, plavání, jízda na kole, atd.

Denně bychom všichni měli ujít 10 tisíc kroků.

Je pochopitelné, že někdy režim bude k nevydržení a budete si muset dát něco „zakázaného“, dovolte si to maximálně jednou za měsíc a to celkově jenom jeden díleček hořké čokolády (vhodná je čokoláda na vaření nebo 60-70 procentní).
Pokud se rozhodnete ke změně stravovacích návyků, doporučujeme domluvit se nejprve s Vaším lékařem specialistou, např. diabetologem o eventuální úpravě léků k léčbě cukrovky a samozřejmě dávek inzulínu, pokud si aplikujete inzulín. Vhodný je selfmonitoring pomocí glukometru.

Tato dietní a režimová opatření nejsou NIČÍM nahraditelná (léčbou, inzulínem, atd.) a jsou základem úspěšné léčby pro všechny pacienty! Tato fakta jsou podložena velkým množstvím odborných vědeckých studií u nás i ve světě.

Přejeme všem mnoho sil a trpělivosti.

Zdroj:   -   http://www.zivotacukrovka.cz/clanek/6/diabeticka-dieta-aneb-co-jist-a-co-naopak-ne/

---

Hyperglykémie je nepřítel


Publikováno: 2010-08-23 

Máte-li dosud neléčenou cukrovku, znamená to, že ve vaší krvi jsou zvýšené hladiny cukru. Tento stav zvýšené hladiny cukru v krvi se nazývá hyperglykémie a je pro lidské tělo nepřirozený a nežádoucí. Léčba cukrovky je proto postavena tak, aby škodlivé vysoké hodnoty cukru v krvi snižovala na normální úroveň. Někdy se přesto stane, že se hyperglykémie u léčeného pacienta znovu objeví. Příčiny mohou být různé a je třeba je znát.

Časté příčiny hyperglykémie:

1. neúčinná léčba cukrovky (na vině může být pacient, když neužívá doporučované léky nebo porušuje dietu, nebo lékař, který naordinuje nevhodnou či nedostatečnou léčbu)
2. nedodržování dietních a režimových opatření pacientem (dieta je zásadní a nenahraditelnou součástí léčby)
3. relativní nedostatek inzulinu (dochází k němu nejčastěji u pacienta s diagnózou diabetes mellitus 1.typu, a to např. při porušené aplikaci inzulinu inzulinovým perem nebo pumpou)
4. nerozpoznaná, dosud nediagnostikovaná a tudíž neléčená cukrovka
5. dekompenzace (zhoršení stavu) u jinak dobře léčené cukrovky (zhoršení může nastat z různých důvodů, např. vlivem stresu, vlivem horečnatého onemocnění, virózy nebo jiné infekce, důvodem může být také užívání dalších léků, které zvyšují hladiny krevního cukru, např. kortikoidů)

Jaké jsou normální hodnoty glykémie a které už znamenají cukrovku?

Odborníci, sdružení do České diabetologické společnosti (www.diab.cz), udávají normální hodnotu glykémie (tedy glukózy v plazmě žilní krve) do 5,6 mmol/l (milimolů na litr), zvýšená hodnota je 5,6 - 7,0 mmol/l, při hodnotách nad 7,0 mmol/l se jedná o diabetes mellitus (cukrovku). Ovšem pozor, toto měření je nutno opakovat minimálně dvakrát a v různých časových intervalech. Tedy všechny hodnoty nad 5,6 mmol/l nalačno lze považovat za zvýšení glykémie. Hyperglykémie dosahující hodnot nad 15 - 20 mmol/l je nutno řešit neodkladně.

Proč je hyperglykémie nebezpečná a co způsobuje?

Hyperglykémie je stav, který způsobuje nežádoucí cévní změny v organizmu. Tyto změny jsou buď mikroangiopatické (dochází k poškození drobných cév s následkem postižení očí, nervů nebo ledvin) nebo makroangiopatické (poškozeny jsou větší cévy a postupně dochází k narušení krevního zásobení různých orgánů). Následkem poškození větších cév vznikají tzv. kardiovaskulární (srdečněcévní) choroby, jako je mozková mrtvice (neboli cévní mozková příhoda, nověji pak nazývaná jako ischemická choroba centrálního nervového systému), ischemická choroba srdeční (často se srdečním infarktem) a ischemická choroba dolních končetin.
Je prokázáno, že u pacientů s diabetem 2.typu vzrůstá riziko kardiovaskulárních chorob dvou až čtyřnásobně oproti nediabetické populaci. Na vině jsou změny na větších cévách způsobené právě hyperglykémií. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stoupá tedy úmrtnost i onemocnění ischemickou chorobou srdeční u mužů i žen s cukrovkou. Výše uvedené změny postihují muže i ženy s diabetem stejnou měrou, vznikají už v mladším věku, a to rychleji než u nediabetiků. Postihují nejen velké cévy , ale i menší cévy po celém těle. Podrobněji se o ischemické chorobě o a makroangiopatických změnách dočtete ve článku „Cukrovka zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Jak se bránit?"
Bylo prokázáno, že hyperglykémie je jednoznačně nezávislým rizikovým faktorem úmrtnosti na srdečněcévní onemocnění.

Jak tedy můžeme hyperglykémii zabránit? Vždy záleží na přístupu samotného pacienta i jeho 
ošetřujícího lékaře. Co tedy mohou společně udělat?

Pokud má být léčba hyperglykémie účinná:

1) musí být komplexní a rozumně vedená
2) musí zachovávat individuální přístup k pacientovi (každý člověk je jedinečný)
3) musí dosáhnout cílových hodnot glykémie (cukru v krvi) a udržet je trvale
4) musí se odstranit nebo alespoň snížit všechny ovlivnitelné rizikové faktory
5) musí se dosáhnout cílových hodnot glykémie nalačno, po jídle, tzv. glykovaného hemoglobinu, a to při minimalizování nebo chybění hypoglykémií (příliš nízké hladině krevního cukru)
6) musí dojít ke snížení nadváhy nebo obezity
7) pacient musí dodržovat dietní opatření a pravidelnou vhodnou pohybovou aktivitu
8) pacient musí přestat kouřit
9) musí být dosaženo cílových hodnot krevního tlaku a hodnot všech krevních tuků -celkového cholesterolu, trigliceridů, HDL a LDL cholesterolu
5) pacient musí pravidelně užívat doporučované léky
6) musí být navozena aktivní plnohodnotná spolupráce pacienta a jeho odborného lékaře, která zahrnuje pravidelné kontroly (dosažení cílových hodnot glykémie a glykovaného hemoglobinu, krevního tlaku, tělesné hmotnosti, laboratorních ukazatelů,  správné využití možnosti selfmonitoringu - sebesledování pacienta).

Závěr

Toxický vliv hyperglykémie na cévní stěnu se rozvíjí postupně a tato fakta jsou známa z klinické zkušenosti již řadu let. Skutečnost, že trvale těsná kompenzace (udržení nemoci ve správných mezích) má kladný vliv na riziko kardivaskulárních komplikací, je jednoznačná. V našem těle pravděpodobně existuje tzv."glykemická paměť". Znamená to, že se v organizmu projeví trvale těsná kompenzace nebo naopak negativní vliv vysoké glykémie, a to s určitým časovým odstupem (tělo si pamatuje svou historii hodnot cukru v krvi a podle toho se chová - ke komplikacím buď dojde nebo nedojde). Z tohoto faktu tedy vyplývá výhoda pro pacienty, kteří mají cukrovku krátce a kteří byli intenzivně léčeni od začátku zjištění choroby. Moderní medicína si už dnes na podkladě řady klinických studií uvědomuje, že důsledná léčba cukrovky v jejích začátcích (tedy když pacient ještě nemá žádné komplikace a cítí se dobře) zásadním způsobem ovlivňuje budoucí vyhlídky nemocného.

Možná nyní máte pocit, že léčebných zásad je mnoho a jsou příliš náročné (a pro vás tedy z oblasti science fiction), ale mohu vás plně ubezpečit, že ve své klinické praxi mám mnoho pacientů, kterým se podařilo přiblížit se cílovým hodnotám nebo jich zcela dosáhnout, a co více, trvale je udržet. Nebylo to samozřejmě zadarmo, ale za cenu oboustranného úsilí, jejich i mého. Ale co skutečně cenného je v životě zadarmo? Každý z nás má rezervy a vždy je co vylepšovat, proto neváhejte a začněte hned teď!

Zdroj:   -   http://www.zivotacukrovka.cz/clanek/171/hyperglykemie-je-nepritel/

-

Čtěte také: srdce a problémy s pulsem

---

...doporučené externí odkazy

cukrovka podle wiki

zdravě

modrý koník

---

...tip na stránku 

hot spot srdce - horký bod, který Vám lékaři nevysvětlí

superpotraviny

rakovina

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na