Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Režie:

 Marie Poledňáková

Scénář:

 Marie Poledňáková

Kamera:

 Petr Polák

Hudba:

 Václav Zahradník

Hrají:

 Jana Preissová, Tomáš Holý, František Němec, Josef Karlík, Jana Dítětová, Vlastimil Harapes,Petr Nárožný, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, František Peterka, Gabriela Vránová, Alena Kreuzmannová(další profese)

 Jana Preissová, Tomáš Holý, František Němec, Josef Karlík, Jana Dítětová, Vlastimil Harapes,Petr Nárožný, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, František Peterka, Gabriela Vránová, Alena Kreuzmannová(další profese)

Obsah

Při premiéře pokračování své dnes už proslavené komedie o malém Vaškovi a jeho rodičích Jak vytrhnout velrybě stoličku autorka a režisérka Marie Poledňáková uvedla: "Druhá část, respektive volné pokračování, byla napsána vlastně před uvedením hry Jak vytrhnout velrybě stoličku. Takže podnětem nebyl úspěch díla, ale skutečnost, že v jeho závěrečných scénách vznikla velice zajímavá situace. Vystihli to i herci a v posledním období natáčení si sami vymýšleli scény, domýšleli osudy svých postav; k fabulování se přidal postupně celý štáb. A ústřední myšlenka? Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o příběh lehký, úsměvný. Jestliže se však zamyslíme hlouběji nad problémem neúplné rodiny i jejího znovuvybudování, vytěžíme asi víc zajímavých poznatků. Luboš a Anna, Vaškovi rodiče, se ocitají ve složité situaci. Jeden druhého se snaží pochopit, respektovat rozdílnost povah - zpočátku hlavně kvůli dítěti. A není lehká ta cesta, na níž se má znovu upevnit vztah už jednou narušený. Situace, která nastala, je dost kuriózní: dva lidé, muž a žena, se po osmi letech opět setkávají, znovu se poznávají. Tento problém mě tedy zaujal - a také dětský svět, svět s jeho sny, touhami, svět, který se prostě nechce smířit s něčím, co se neshoduje s jeho představami o dobru a spravedlnosti." Skvělá letní komedie, v níž, jak říká autorka, opravdu nejde jen o humor, byla natočena před více než dvaceti lety. Přesto nás zaručeně bude bavit i nadále.(oficiální text distributora)

Zdroj: http://www.csfd.cz/film/33318-jak-dostat-tatinka-do-polepsovny/prehled/

---

Jak dostat tatínka do polepšovny je česká rodinná komedie. Byla natočena roku 1978 jako televizní film, který režírovala a jehož scénář napsala Marie Poledňáková. Hlavní role vytvořili Jana Preissová, Tomáš Holý a František Němec. Jde o volné pokračování televizní komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku.

 

Děj

 

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Osmadvacetiletá baletka Anna (Jana Preissová) vychovává jako svobodná matka osmiletého syna Vaška (Tomáš Holý). V zimě na horách potkala po devíti letech horolezce Luboše, se kterým kdysi prožila krátký románek. Nyní se Luboš dozvěděl, že Vašek je jeho syn. Nadcházející letní prázdniny plánují prožít společně: Luboš chce Vaškovi vynahradit aspoň trochu všechen čas a Anna chce Luboše blíž poznat.

Anna se pečlivě připravuje na prázdniny a balí kufry, i když neví, kam je Luboš vezme. Její jedinou podmínkou je, aby nejeli na hory – Anna si nepřeje, aby Vašek lezl na skály, nechce totiž, aby se mu něco stalo. Její představa prázdnin je jasná: Luboš se bude věnovat Vaškovi a ona bude moci odpočívat.

Její představy a realita se ale rozejdou. První dny stráví na kolech a pod stanem. Pak konečně dojedou k cíli cesty – k Lubošově rodné chalupě. Zde je přivítá Lubošův otec (Josef Karlík). Vašek je šťastný, že má i dědu. Zato Anna se zhrozí, když uvidí dědovu kuchyň. Pro Vaška může začít opravdové prázdninové dobrodružství, protože za chalupou jsou skály. Když to Anna druhý den zjistí, zakáže Lubošovi a Vaškovi na skálu lézt.

Luboš tráví hodně času s Vaškem, ale také by byl chvíli rád s Annou o samotě. To jde ale těžko, když je v chalupě ještě Vašek a děda. Děda navíc trvá na tom, aby byla co nejdříve svatba. A taky se snaží, aby Anna nepřišla na to, že kluci každý den, když jezdí do vsi nakupovat, lezou na skály. Když na to Anna přijde, přesvědčí ji Luboš, že na skály lezl jen on a Vašek se díval. Pro zatím mu Anna uvěří. Ale Luboš s Vaškem lezou na skály dál. Luboš navíc dostane telegram, že musí na mezinárodní soustředění horolezců – nebude tak moci zůstat s Annou a Vaškem u dědy do půlky prázdnin, jak původně plánoval.

Anna svolí k svatbě. Luboš by ji rád uskutečnil před jeho odjezdem, což Anna neví. Nedopatřením ji to prozradí lidé z vesnice. Anna jede zkratkou ze vsi, což jí opět poradili místní, a všimne si skal – na jednu z nich zrovna vylezli Luboš s Vaškem. Anna je strachy bez sebe. Navíc je rozzlobená a zklamaná, že Luboš zradil její důvěru, a odjíždí domů.

Začátkem září se Luboš vrací ze soustředění a snaží se i s dědou vše urovnat. To ještě netuší, že Anna čeká druhé dítě. I Vašek mámu pořád přesvědčuje, aby tátovi odpustila – nechce o něj přijít. Luboš s Annou se nakonec usmíří.

Konec části článku, která vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Technické poznámky

  • Natáčelo se přibližně od poloviny července do poloviny září 1978.
  • Dům, ve kterém byla prodejna s potravinami, kam Vašek s tátou jezdili na nákup, si zahrál i Muzeum peří ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Nachází se ve Vesci u Sobotky.
  • Horolezecké záběry natáčeli skutečně František Němec s Tomášem Holým, oba prodělali asi týdenní výcvik pod vedením profesionálních instruktorů, kteří byli zároveň i odbornými poradci a při vlastním natáčení oba herce i jistili. Vrcholový záběr se natáčel na snadno přístupné vyhlídce.
  • František Němec si při natáčení jednoho z horolezeckých záběrů přivodil těžký výron kotníku. Prvním záběrem natočeným po této nehodě je záběr, kde sedí s dědou na stromě (kam jej štáb musel vytáhnout kladkostrojem) a sledují Tomáše, jak se schovává pod plechovou vanou.
  • Reakce Tomáše Holého na studenou vodu pod pumpou je autentická: Nejprve se záběr natáčel s teplou vodou; byla noc a venku bylo toho dne dost chladno. Teplá voda v kombinaci s chladným vzduchem způsobila, že z Tomáše stoupala pára a bylo nutné záběr opakovat. Tomáš se na opakování záběru těšil, paní režisérka mu však ve spěchu zapomněla říct, že teplou vodu vyměnili za ledovou, přímo z vodovodu. Tomáš se nejprve lekl a pak se začal hystericky smát - a tento záběr pak ve filmu použili.
  • Současně s tímto filmem natáčel Tomáš i druhý díl své šumavské trilogie - Na pytlácké stezce.
  • Pokračování je inspirováno jednak samotnými herci, kteří si v závěru natáčení prvního dílu vymýšleli, jak by se mohl příběh rodiny dále vyvíjet, jednak skutečným tatínkem Marie Poledňákové, který pro své vnuky vymýšlel různá prázdninová dobrodružství a výpravy. On sám se ale filmů nedožil. Zemřel před dokončením prvního dílu.
  • Marie Poledňáková napsala i třetí pokračování příběhu. Odehrává se asi 10 let po narození holčičky, která je v závěru filmu zmiňována. Příběh se jmenoval Jak Anděla viděla anděla. Tomáš Holý, ačkoliv už ukončil hereckou kariéru, souhlasil se symbolickou rolí v několika málo záběrech. Mělo se filmovat v létě 1990. Po tragické smrti Tomáše Holého autorka z pietních důvodů projekt opustila a v polovině 90. let jej pod stejným názvem vydala knižně. V roce 2006 se na radu produkčního Milana Šmídmajera k původnímu námětu vrátila, podstatně jej přepracovala a tak vznikl film Jak se krotí krokodýli. Postavu Vaška převzal Jiří Mádl.
  • Při premiéře na Štědrý večer 1978 sledovalo film asi 89% domácností, které měly televizor. To z něj udělalo jeden z nejsledovanějších pořadů v dějinách televizního vysílání u nás. Tehdy byly ovšem jen 2 státní kanály. Sledovanost se dodnes pohybuje mezi 1.6 a 2 milióny diváků při každé repríze.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jak_dostat_tat%C3%ADnka_do_polep%C5%A1ovny

---

Poledňáková završí svou slavnou trilogii

13. srpna 2004  1:00

Kromě již známých plánů na druhé díly snímků Bony a klid či Sněženky a machři se rýsuje nová událost: návrat autorky a režisérky Marie Poledňákové, jejíž chystaný film pro kina Jak se krotí krokodýli volně naváže na slavné komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Zdroj:http://kultura.zpravy.idnes.cz/polednakova-zavrsi-svou-slavnou-trilogii-fix-/filmvideo.aspx?c=A040812_183800_filmvideo_gra

"Scénář je hotový, ale nechceme tak silný projekt zbytečně uspěchat," vysvětluje producent Miloš Šmídmajer, který přivedl na svět i letošní český šlágr kin, pátý díl Básníků.

V současné době se vydává s režisérkou na předběžné obhlídky na Slovensko, začátek natáčení plánují na jaro 2005, kdy původně počítali s premiérou Krokodýlů.

"Takže ptát se na herecké obsazení je zcela předčasné," odvrací otázku, jež napadne každého diváka - jak se tvůrci vypořádají se skutečností, že dětská hvězda minulých příběhů, Tomáš Holý zářící v roli malého Vaška, už nežije.

Sága pokračuje knihou
Nyní dvaašedesátiletá Marie Poledňáková, z jejíž dílny pochází i vítězný film divácké ankety o nejoblíbenější českou komedii století S tebou mě baví svět, natočila "Velrybu" v roce 1977.

Obrovský úspěch příběhu o podnikavém Vaškovi, který najde svého tatínka v horolezci neboli Františku Němcovi navzdory rozpakům své maminky-baletky ztvárněné Janou Preissovou, si hned vynutil pokračování.

Roku 1978 už následovala "Polepšovna", v níž se děj přesunul ze zimních hor na letní chalupu, k postavám přibyl dědeček v podání Josefa Karlíka a v závěru Vaškovi rodiče čekali přírůstek do rodiny. Ohlas byl opět velký, oba díly se prodaly do třiatřiceti zemí světa.

Režisérka se pak věnovala i filmům pro kina, naposledy v roce 1990 uvedla Dva lidi v zoo. K postavám, jež jí vynesly ceny z televizních festivalů v Monte Carlu, se vrátila až roku 1995 knihou Jak Anděla viděla anděla.

Jak tu vypadá po letech rodina tatínka Luboše, maminky Anny a syna Vaška? Je bohatší o nového člena, školačku Andělu, která svými rošťáckými nápady nahrazuje rodičům i dědečkovi, jenž se oženil, nepřítomnost už odrostlého Vaška, toho času námořníka.

"Návaznost tu tedy je i není," míní Šmídmajer, "jde o téměř samostatný příběh, předchozí děje jen vzdáleně připomíná."

Když producent knížku objevil, dlouho prý Poledňákovou k návratu za kameru přemlouval: "Ale režisérka je v dokonalé formě, scénář je nabitý ještě více než ty minulé, přináší emoce, vtipy, kouzelné role včetně osmiletého kluka typu Woodyho Allena.

Slibuje dobrou laskavou komedii středního proudu," věří Šmídmajer, který chystá souběžně i zcela odlišný projekt, animovaný film Jiřího Barty. Na ten už má grant státního fondu kinematografie a další prostředky shání v zahraničí.

Veksláci a studenti
Návrat zkusí také další legendy. "Dvojku" zvažují snímek Bony a klid o překupnících valut s Janem Potměšilem v hlavní roli, jejž v roce 1987 zhlédlo téměř 2,7 milionu lidí, i Sněženky a machři, příběh vzpoury středoškoláků na lyžařském zájezdu proti autoritě dospělých, který roku 1982 přivedl do kin přes milion diváků.

V obou případech se píší scénáře, u obou figuruje Radek John, jenž je nyní na dovolené, ani u jednoho se zatím neví, kdo je nakonec natočí. Vít Olmer, který režíroval první film Bony a klid, už v tisku protestoval proti tomu, že jej chtějí producenti nahradit mladším režisérem. Nabídku dostal Karel Janák, který nyní dokončuje generační horskou komedii Snowboarďáci.

"Bony a klid 2 bych dělal moc rád," přiznává Janák, "'jednička' je pro mě skoro modlou. A je pravda, že mě kvůli tomu producenti i Radek John už oslovili."

Zato na Sněženky a machry 2 se Janák nechystá, podobnou látku si totiž užil právě ve Snowboarďácích a navíc nechce být jen režisérem "dvojek", rád by prý natočil taky "nejakou jedničku".

Osobně věří, že pokračování Sněženek by měl natočit jejich původní režisér Karel Smyczek. "Nebo Duchoslav, ten už to několik let plánuje," zmínil Janák jednoho z herců Smyczkova prvního dílu.

Autoři: MF DNES , Mirka Spáčilová

Zdroj:http://kultura.zpravy.idnes.cz/polednakova-zavrsi-svou-slavnou-trilogii-fix-/filmvideo.aspx?c=A040812_183800_filmvideo_gra

---

Kolem rybníků Vidlák a Věžák

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) vás zavede do krásné a klidné přírody v okolí českorajských rybníků, do Podtroseckých údolí.

Délka výletu: 6 km anebo 16 km
Obtížnost trasy pro mechanický vozík:
 náročná, vyžaduje doprovod
Obtížnost trasy pro elektrický vozík: náročná, vyžaduje doprovod
Vhodnost trasy pro kočárek: ANO
Vhodnost trasy pro seniory: ANO

Trasu doporučujeme za sucha!

Kolem rybníků Vidlák a Věžák Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) vás zavede do krásné a klidné přírody v okolí českorajských rybníků, do Podtroseckých údolí.

Rybník Věžák v Českém ráji je známý výletní cíl turistů i cyklistlů.

Rybník Věžák v Českém ráji je známý výletní cíl turistů i cyklistlů.

Itinerář:

Parkoviště Vidlák – silnice (1 km)  – Věžický rybník (3,5 km) – U Přibyla  (4,5 km)– rybník Nebák (6,5 km) – Roveň(8 km)– Podhůra (9 km)  Dolský mlýn (10,5 km) – Troskovice (13,5 km) – parkoviště Vidlák (16 km).

Kratší varianta:
Věžický rybník – směr Kost (0,5 km) –  U Přibyla – trasa Nebákov (3 km) a zpět.


Výlet začíná na parkovišti Vidlák, odkud se vydejte směrem na Troskovice, kolem rybníků Vidlák a Krčák. Od Krčáku vystoupejte do mírného kopce až na rozcestí Želejov, kde se dáte vpravo a pokračujete po modré cykloznačce. Po 150 m přicházíprudké klesání (kritické místo – foto č. 1), následuje rovinka a prudké stoupání(kritické místo – foto č. 2). Po sjezdu lesem a delší rovince se dostáváte se na rozcestí, odkud se dejte vlevo směr Věžický rybník.Popis trasy:

Kolem Věžického rybníka (po dešti kaluže – kritické místo č. 3), se dostáváte na parkoviště, kde odbočíte vlevo. Po 0,5 km na rozcestí u Přibyla odbočte vlevo a po červené pěší pokračujte na Podsemínský mlýn, u kterého vás čeká prudké stoupání(kritické místo – foto č. 4). Dále pokračujte po rovné cestě kolem Semínského rybníka až na rozcestí (v blízkosti rybníku Nebák). V případě kratšího výletu se vracíte stejnou cestou zpět.

Delší trasa pokračuje po modré pěší značce doprava na Roveň, kde vás čeká delší stoupání. U farmy se dejte vlevo a po hlavní silnici pokračujte na rozcestí Podhůra. Zde odbočte vlevo na polní (kritické místo, foto č. 5 a 6) bílou cyklotrasu Svitačka – Trosky.

Z rozcestí Dolní mlýn pokračujte po bílé cyklotrase až na rozcestí Svitačka, kde odbočte vlevo. V Troskovicích odbočíte vlevo a po červené cyklotrase dojedete zpět na Vidlák.


Podtrosecká údolí Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Soustava osmi rybníků, nacházejících se v kaňonovitých údolích pod zříceninou hradu Trosky. Břehy těchto rybníků lemují většinou pískovcové skály.

Věžický rybník 
Je oblíbeným filmovým místem. Věžický rybník a rybník Vidlák je divákům především znám z rodinného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Věžák dále můžete vidět v pohádkách Princ Bajaja, Zlatá princezna a filmu Máj.

Rašeliniště Vidlák
Rašeliniště je součástí nejrozsáhlejšího komplexu mokřadních biotopů na území CHKO Český ráj.

Zřícenina hradu Trosky 
Bizarní zřícenina gotického hradu, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, se stala hlavním symbolem celého Českého ráje.

---

...doporučené externí odkazy

film - wiki

kultura - IDNES

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na