Pákistánskou hvězdu sociálních médií uškrtil vlastní bratr​

ISLÁMÁBÁD Mladou pákistánskou hvězdu sociálních médií Kandíl Balúčovou uškrtil její bratr. Oznámila policie, podle které jde zřejmě o další případ takzvaných vražd ze cti. Šestadvacetiletá Pákistánka, často přirovnávaná k americké celebritě Kim Kardashianové, rozdělovala svými provokativními fotkami a videi veřejné mínění v této konzervativní muslimské zemi, kde jsou ženy často utlačovány vlastní rodinou nebo společností, v níž žijí.

 

BALÚČOVÁ, VLASTNÍM JMÉNEM FAUZÍA AZÍMOVÁ, NA FACEBOOKU PSALA O TOM, ŽE SE SNAŽÍ... | FOTO: ČTK

ISLÁMÁBÁD Mladou pákistánskou hvězdu sociálních médií Kandíl Balúčovou uškrtil její bratr. Oznámila policie, podle které jde zřejmě o další případ takzvaných vražd ze cti. Šestadvacetiletá Pákistánka, často přirovnávaná k americké celebritě Kim Kardashianové, rozdělovala svými provokativními fotkami a videi veřejné mínění v této konzervativní muslimské zemi, kde jsou ženy často utlačovány vlastní rodinou nebo společností, v níž žijí.

Balúčová, vlastním jménem Fauzía Azímová, na facebooku psala o tom, že se snaží změnit „typicky ortodoxní smýšlení“ svého lidu. Ostrou diskusi nedávno vyvolaly snímky, na kterých pózuje s muslimským duchovním. Mladé ženě v minulosti několikrát vyhrožovali smrtí. Obavy o bezpečnost ji podle policie přiměly k tomu, že z Karáčí odjela do provincie Paňdžáb.

„Samozřejmě, že jsem ji uškrtil“

Mluvčí tamní policie agentuře Reuters sdělila, že Balúčová byla zabita v pátek v domě své rodiny na předměstí paňdžábskéhoměsta Multán. O vraždě policii informoval otec celebrity, podle kterého Kandíl uškrtil jeho syn Vasím Azím, kterého policie později zatkla.

„Peníze jsou důležité, ale rodinná čest důležitější,“ uvedl Azím. „Byl jsem odhodlaný zabít buď sebe, nebo ji,“ řekl agentuře AP, než jej odvedli pryč. Smrt Balúčové vyvolala na sociálních sítíchsmutek a rozhořčení. Násilnou smrt mladé Pákistánky odsoudila filmařka Šarmín Obaidová Činojová, jejíž dokument A Girl in the River (Dívka v řece) letos získal Oscara a vyvolal v Pákistánu bezprecedentní debatu o „vraždách ze cti“.„Samozřejmě, že jsem ji uškrtil,“ prohlásil Vasím na tiskové konferenci, kterou v neděli policie uspořádala. Uvedl, že lidé se mu kvůli fotkám jeho sestry vysmívali a že zahanbení pro něj bylo již nesnesitelné. Balúčová byla sice hlavní živitelkou rodiny, navzdory tomu jí však podal sedativa a později ve spánku zardousil.

Porušení islámských pravidel

Téměř 1000 žen se každoročně stává v Pákistánu jejich obětí kvůli tomu, že poruší konzervativní islámská pravidla týkající se lásky a manželství. Skupina vlivných sunnitských duchovních v Pákistánu nedávno vydala islámský náboženský dekret neboli fatvu, který odsuzuje zločiny spáchané ve jménu cti jako nemorální.

ČTK

Zdroj:http://www.lidovky.cz/pakistanskou-hvezdu-socialnich-medii-uskrtil-vlastni-bratr-pr2-/lide.aspx?c=A160717_123253_lide_mct#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main

 

 

Muž uškrtil svou sestru, věhlasnou pákistánskou bojovnici za sekularizaci a práva žen

Tereza Stonišová17. července 2016 • 14:00

Muž uškrtil svou sestru, věhlasnou pákistánskou bojovnici za sekularizaci a práva žen

foto: Qandeel Baloch Official Facebook

      

Kandíl Balúčová byla ve své rodné zemi slavná. Proslula především svou neutuchající bojovností za práva žen, za to, aby Pákistán oprostil od tuhých konzervativních kořenů, které pro ženy znamenají minimální možnost prosadit se a svobodně fungovat bez náboženských pravidel. Smrt mladé Kandíl včera potvrdily pákistánské úřady.

Společně se svou rodinou - otcem, matkou a bratram - se Balúčová přestěhovala z hlavního města Karáčí. I kvůli obavám o svůj život. Agentura Reuters však včera uvedla, že mladá bojovnice za sekularizaci země zemřela rukou vlastního bratra, který ji vnoci na dnešek uškrtil.

Bratra hledala policie. Po svém činu zmizel, úřady po něm vyhlásily pátrání. Před několika minutami však úřady oznámily, že byl již dopaden a zadržen. Podle britské BBC čin nahlásil otec, který zároveň uvedl, kdo je pachatel.

Kandíl byla ve své zemi známá. Především ze sociálních sítí, kde pravidelně a neúnavně vysvětlovala, proč by ženy měly mít v muslimské zemi lepší postavení než dosud. “I když mě někdo srazí k zemi, opět se zvednu,” psala nedávno na svém Facebooku. Podle Reuters se jedná v Pákistánu o další ze série vražd ze cti. Oběťmi tohoto činu jsou převážně ženy, které se nějakým způsobem proviní vůči přísným náboženským pravidlům, která jsou stále celospolečensky považovaná za klíčová.

---

...doporučené externí odkazy

vražda ze cti?

expres.cz

blogerka - fotogalerie

---

...tip na stránku 

Asia Ramadan Antarová

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na