Jak si chránit ledviny

Jak si chránit ledviny

Je to trochu šokující údaj. Zhruba miliónu lidí v ČR nefungují ledviny tak, jak by měly. To jsou kvalifikované odhady lékařů. U některých pacientů jde o problémy mírné a začínající, u jiných naopak vážné, nebo dokonce dramatické.

Velkou skupinu mezi těmito lidmi tvoří diabetici, ale také pacienti s vysokým krevním tlakem. U diabetiků a hypertoniků, kteří svou chorobu nemají pod kontrolou, dochází totiž rychleji k poškozování jemných cév. Včetně těch v ledvinách. A to na ně má negativní vliv.

Ledviny připomínají neuvěřitelně výkonnou čističku odpadních vod. I když jsou velké jako pěst, zvládnou za den přefiltrovat zhruba 150 litrů krve. Z ní oddělí odpadní látky a vyloučí je prostřednictvím moče (asi 1,5 litru za den). Mají ještě další funkce, ale tuto můžeme považovat za nejdůležitější. A právě ji dokáže narušit horší prokrvení ledvinových klubíček, ve kterých dochází k filtraci odpadních látek.

Kolaps může přijít bez varování

Problémy s ledvinami bývají záludné tím, že se chronická onemocnění tohoto orgánu nemusí dlouho nijak projevovat. Spousta lidí si myslí: Když mě nic nebolí, nic mi není! Je to ale jenom jeden z mýtů. Člověk může ztratit až 90 % přirozené kapacity ledvin, aniž by se u něho projevily nějaké výrazné příznaky nebo bolest. Není to pravidlo, ale stává se to, a nikoli vzácně.

„Téměř 90 % postižených navíc o svých potížích neví,“ říká MUDr. Vladimíra Bednářová, CSc., vedoucí lůžkového oddělení na Klinice nefrologie 1. LF UK Praha.

Upozorňuje i na další alarmující skutečnost. Týká se jednoho z nejvážnějších postižení ledvin, jejich selhání. Až 40 % pacientů se dostane k odborníkovi teprve po kolapsu, který nastane náhle a bez varování. Zkolabují například na ulici. Do té doby netuší, že nějaké problémy mají. Možné nepravidelnosti v močení a častější noční močení nejsou spolehlivým varováním nebo vodítkem k diagnostikování problémů. Mohou být totiž signálem jiných zdravotních potíží.

Vyšetření je jednoduché

Narušenou funkci ledvin přitom dovede praktický lékař většinou zjistit jednoduchým vyšetřením. Zkoumá při něm přítomnost bílkovin v moči, případně hladinu kreatininu v krvi. Toto vyšetření hradí zdravotní pojišťovny i jako preventivní, a to jednou za dva roky. Stačí tedy za praktikem zajít a nechat si ho udělat.

Preventivní vyšetření ledvin podstoupí jen čtvrtina Čechů, 75 procent populace naopak nezajímá.

Komu hrozí vyšší riziko

Kdo by se o vyšetření měl zajímat především? Kromě diabetiků a hypertoniků hlavně kuřáci, pacienti s nadváhou a obézní stejně jako lidé, kteří žijí pod náporem stresu. Rizikový je rovněž věk mezi 50 až 70 roky.

Z těchto skupin se rekrutuje nejvíc lidí se špatnou funkcí ledvin. Ty zbytečně zatěžuje také přílišné solení, nedostatek pohybu, přemíra tučných jídel a cukru, podobně jako přílišné užívání určitých léků proti bolesti. Pokud se u vás sečte hned několik z uvedených rizikových faktorů, měli byste navštívit praktika kvůli zmíněnému vyšetření co nejdřív.

Pijte vodu, ale s mírou

Nejlepší prevencí proti potížím s ledvinami je to, že budeme dostatečně pít. To je poměrně rozšířený názor. Bohužel neplatí vždycky. „Zvýšený příjem tekutin bývá užitečný jen u některých chorob ledvin, třeba u opakujících se infekcí močových cest nebo u močových kamenů,“ říká MUDr. Martin Havrda, primář I. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

„V jiných případech může být nadměrné pití nebezpečné. Třeba u pacientů, kterým poškodila ledviny cukrovka. U těch často nedokážou vyloučit přebytečnou vodu a přemíra vody v organismu se pak projevuje otoky nebo dušností.“

Infekce močových cest jako předehra

Jedno z rizik představují pro ledviny infekce močových cest. Časté jsou zejména u žen, těm se navíc nejednou vracejí. Močová trubice u nich totiž těsně sousedí s pochvou a konečníkem, odkud se můžou snadno přenést bakterie. Navíc je krátká, takže proniknou rychleji vzhůru, až do močového měchýře. Pokud vyvolají infekci, hrozí, že se dostane až do ledvin, kde může v krajním případě vyvolat jejich selhání.

Proto by ženy měly dostatečně pít, často vyprazdňovat močový měchýř a dávat si pozor, aby neprochladly. Užitečné je i to, když zajdou na toaletu co nejdřív po pohlavním styku. Při něm může snadno dojít k zanesení bakterií z pochvy nebo z oblasti hráze do močových cest. Je také vhodné opláchnout si intimní místa hned po souloži čistou vodou.

Pravděpodobnost nákazy zvyšují i únava, stresy nebo nevyspání, které snižují imunitu. Podobně jako různé virózy. Při prvních signálech obtíží (pálení, řezání nebo bolest při močení) je potřeba okamžitě zajít za lékařem. Na prevenci by kromě žen měli hodně dbát i diabetici, kteří mají také větší sklon k těmto infekcím.

Dejte si grapefruit
Antioxidant naringenin, který obsahují například grapefruity, zpomaluje podle některých výzkumů růst cyst v ledvinách. Výzkum je sice teprve na začátku, ale lidé, které cysty trápí, určitě neudělají chybu, když do svého jídelníčku zařadí i jinak prospěšné grapefruity.

Kameny bolí

Kameny nebo písek v ledvinách a v močových cestách trápí naopak daleko víc muže. Objevují se u nich až třikrát častěji než u žen. Vznikají vysrážením některých solí nebo minerálů, které jsou za normálních okolností v moči rozpustné, ale za určitých okolností dochází k jejich krystalizaci a přeměně v nerozpustný kámen.

Existuje jich několik druhů, záleží na látce, ze které se vytvářejí. Trápí asi 4 % populace a patří k nepříjemným, často i velmi bolestivým zdravotním potížím.

Rizikem, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku kamenů, je například práce v horku, při které nedostatečně pijeme. Tělo pak tvoří málo moči a ta je hodně koncentrovaná, tedy tmavá. Není náhoda, že se hodně lidí, kteří pracovali v zemích na severu Afriky nebo na Středním východě, vracelo do republiky s ledvinovými kameny.

Další možnou příčinou mohou být zděděné dispozice, ale třeba také přílišná konzumace soli a masa, případně potravin obsahujících bílkoviny, puriny a šťavelany spolu s malým příjmem vápníku. Nepříznivě působí i další důvody.

Problém se dá včas zjistit vyšetřením moče (přítomnost krve, krystalů), ale také hodnoty pH, vápníku, kyseliny močové v krvi a dalších parametrů, které zmapují činnost ledvin.

Smutné evropské prvenství

České republice patří smutné prvenství v Evropě, pokud jde o výskyt rakoviny ledvin. Ročně u nás onemocní 3000 pacientů. Nemoc nemá jasný příznak. Pokud se objeví krev v moči, bolest v boku nebo v zádech, případně ztráta váhy, jde už často o nádor v pokročilejších stadiích, který je hůř léčitelný. Všechny tyto příznaky ovšem mohou mít i jiné příčiny – v každém případě je vždy potřeba navštívit lékaře.

Nebezpečí, že nás rakovina postihne, zvyšuje kouření, obezita a neléčená hypertenze. Ale také jídelníček bohatý na živočišné tuky a častá konzumace smažených jídel i uzenin. Rizikový je rovněž kontakt s chemickými látkami a bohužel také dlouhodobý život na umělé ledvině, tedy na dialýze.

Když selhávají

Lidí, kterým selhaly ledviny, je v ČR asi 10 000. Třetina z nich se dočkala transplantace orgánu od dárce, dvě třetiny potřebují umělou ledvinu, tedy odstraňování odpadních látek pomocí dialýzy.

ZDROJ: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/405817-jak-si-chranit-ledviny.html

---

Léčba Ledviny a močový měchýř

Ledviny zbavují tělo odpadových látek a mohu být poškozeny toxiny, léky, zánětem nebo jiným procesem. Ledvinové kameny a infekce jsou závažná onemocnění a vyžadují lékařskou péči. Doplňky mají poškození zabránit. Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. Mají různou velikost – od drobounkých částeček k velkým kamenům, které mohou zablokovat odchod moče. Nejobvyklejší jsou kaménky ze šťavelanu vápníku. Další typy se vytvářejí z kyseliny močové, cystinu a fosfátu. K ledvinovým onemocněním patří zánět mikroskopických uzlíčků filtrujících moč, známý jako glomerulonefritida nebo Brightova choroba. Jiným druhem infekce je hnisavý zánět ledvin – pyelonefritida. V obou případech jde o velmi vážná onemocnění. V důsledku glomerulonefritidy dochází k vylučování krevních bílkovin do moči, může být provázena vysokým krevním tlakem a zadržováním tekutin ve tkáních. K zachování dobrého zdraví stačí jedna ledvina, takže jednostranné onemocnění nemusí ohrožovat život. Selhání ledvin je však velmi závažný stav.

Zdroj: http://shopiq.cz/lecba-ledviny-mocovy-mechyr/

---

Ledvinová očista

Zveřejněno dne 7.4.2015

Článek se zaměřuje na témata:

 • Funkce ledvin
 • Příznaky onemocnění ledvin
 • Podpora činnosti ledvin
 • Význam čištění ledvin
 • Tibetská očista ledvin
 • Čištění ledvin petrželí

 

Ledviny denně profiltrují 1 500 až 1 700 litrů krve, zbavují nás odpadních látek a toxinů. Při dnešním moderním stylu života jsou ledviny značně zatěžovány. Očista ledvin je vhodná i jako preventivní akce pro celý organismus.

 

Funkce ledvin

Krev je do ledvin přiváděna velkou břišní tepnou. Krev je potom dále vedena až do miniaturních cévek, které tvoří síť. Ty směřují až do ledvinové kůry. Zde probíhá samotná filtrace pomocí nefronů, ty si můžeme představit jako miniaturní filtry. Nefron se skládá z ledvinového tělíska a ledvinového kanálku. Ledvinová tělíska tvoří první stupeň filtru, působí jako sítko a zachytí větší molekuly. Ledvinové kanálky tvoří druhý stupeň filtrace, dochází zde ke vstřebání užitečných živin a vzniká tady finální koncentrace moči.

 

Příznaky onemocnění ledvin

Poškození funkce ledvin v dospělém věku může být zapříčiněno celou řadou různých onemocnění. Je třeba si uvědomit, že tato onemocnění však nemusí vést k poškození ledvin v každém případě. Velmi často se stává, že pacient i v pokročilém stadiu onemocnění ledvin nemusí pozorovat žádné zvláštní obtíže. Moč nemocného, který trpí selháním ledvin, neobsahuje škodliviny, protože je nemocnéledviny neumí z těla odstranit. A právě proto, že onemocnění ledvin nebolí a někdy nemá ani jasné příznaky (například ztráta močení), lidé často zanedbávají prevencia péči u odborného lékaře – nefrologa. Následující přehled uvádí nejčastější možné příznaky, které mohou s onemocněním ledvin souviset a které je nutno vyšetřit:

 • přibírání na hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle (otoky obličeje, očních víček, bérců;
 • bolest v bederní krajině, zvláště je-li doprovázena teplotou nebo změnou barvy moči (infekce, kameny, prasklá cysta);
 • tvorba pěny v moči (může být důsledkem vylučování bílkoviny do moči);
 • tmavá moč (červená, červenohnědá, růžová);
 • příliš velké množství moči (zvláště v noci);
 • příliš malé množství moči (je-li moči méně než půl litru za den, znamená to těžké poškození funkce ledvin);
 • svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svědění, svalové křeče, změna barvy kůže.
 

Podpora činnosti ledvin

Pro podporu ledvin má velký význam pitný režim. V zimě se pocit žízně přirozeně snižuje, proto nezapomínejte pít například zázvorový čaj (stačí pár plátků zázvoru povařit 10 minut v hrnci vody, nechat lehce vychladnout, přidat citron a med), vlažnou vodu, zeleninové šťávy (zkuste odšťavnit zelí, řapíkatý celer, řepu a jablko). Omezte alkohol, výjimkou je pivo, které podle babských rad ledvinám prospěje, ideální je údajně Plzeňské. Ale s mírou! Vynechat byste měli vodu s bublinkami, kávu, zelený čaj, který ochlazuje, Coca-Colu a další slazené příšernosti. Ledviny milují teplo, tudíž dbejte na správné oblečení. Ledvinám prospěje odlehčení v podobě snížení konzumace bílkovin. Dopřejte si rybu (lososa, tuňáka, cokoliv, co u nás koupíte čerstvé), maso spíše lehce stravitelné, například krůtí, králičí. A přidat můžete vejce, tvaroh. V jídelníčku je potřeba omezit sůl, sójovou omáčku, další ochucovadla typu worchestrové omáčky a podobně, prostě vynechat vše, co obsahuje glutamát, všechno dráždivé a ostré, omezte koření, čokoládu a kakao, sladkosti, tavené sýry, bílý cukr, uzeniny, chipsy a další „pochutiny“. Dopřejte si saunu, teplou koupel se solí, masáž. Otužujte se!

 

Význam čištění ledvin

Ledviny fungují jako filtr, čistí krev a vylučují nežádoucí látky z těla. Pravidelnou očistou ledvin přispějeme k posílení imunitního systému, pročistíme a zregenerujeme tělo, vyloučíme nebezpečné toxiny, hnilobné látky a naše tělo bude moci i nadále dobře fungovat.

Tibetská očista ledvin

Nejvhodnějším obdobím pro Tibetskou očistu jsou měsíce leden a únor, právě v této době jsou ledviny, močový měchýř a celý urogenitální systém oslabeny u všech lidí.

Postup: 5 půllitrových skleniček očíslujeme od 1 do 5. Každý den dáme do jedné skleničky 2 polévkové lžíce rýže natural a vodu, uložíme do lednice. Šestý den ráno z 1. skleničky uvaříme kaši – vaříme cca 10 minut –, kterou sníme k snídani. Poté nic nejíme 3 hodiny. Jako prevenci myomů přidáme špetku mletého zázvoru. Sedmý a další den, až do desátého uděláme totéž.

 

Čištění ledvin petrželí

Petržel je známá jako nejlepší přírodní prostředek na čištění ledvin.

Postup: Kupte jednu kytičku petržele, omyjte ji, pak ji pokrájejte na malé kousky, hoďte ji do hrnce, zalijte čistou vodou, povařte ji deset minut a nechte vychladnout, pak vývar přefiltruje, nalijte do čistých lahví a vložte do ledničky. Pijte jeden pohár denně. Výsledek uvidíte v moči. Sůl a ostatní nahromaděné nečistoty vycházejí z vašich ledvin a také sami spatříte rozdíl a budete se cítit jako nikdy předtím.

Zdroj: http://www.ceskaordinace.cz/ledvinova-ocista-ckr-1059-8023.html

---

...doporučené externí odkazy

podpora pro ledviny

náš člověk

o nádorech

výběr článků..

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na