Teror v Nice. Útočník vjel kamionem do davu, 84 mrtvých

Během oslav státního svátku pádu Bastily najel kamion do slavícího davu na promenádě jihofrancouzského města Nice. O život přišlo osmdesát čtyři lidí, sto osob je zraněno, z toho osmnáct zůstává v kritickém stavu. Řidič vozu – pravděpodobně Francouz tuniského původu – zemřel při přestřelce s policií. Útokem se zabývá protiteroristická prokuratura.

 AKTUALIZOVÁNO15. 7. 2016 Nice

Během oslav státního svátku pádu Bastily najel kamion do slavícího davu na promenádě jihofrancouzského města Nice. O život přišlo osmdesát čtyři lidí, sto osob je zraněno, z toho osmnáct zůstává v kritickém stavu. Řidič vozu – pravděpodobně Francouz tuniského původu – zemřel při přestřelce s policií. Útokem se zabývá protiteroristická prokuratura.

 

Tragédie se odehrála ve čtvrtek v půl jedenácté večer během oslav nejvýznamnějšího francouzského státního svátku. Tisíce lidí sledovaly z promenády des Anglais slavnostní ohňostroj, když do davu obyvatel a návštěvníků středomořského letoviska najel bílý kamion.

V kabině vozu seděl jen řidič. Podle nejmenovaného amerického pilota a účastníka oslav, kterého cituje americká televize CNN, se po promenádě rozjel velikou rychlostí a začal přidávat plyn ve chvíli, kdy najel do prvních lidí. Poté cíleně najížděl do dalších s evidentní snahou způsobit co největší krveprolití.

---

JEDEN DEN V NICE

Spousta výstřelů, křiku, jekotu. Chaos. Běželi jsme rychle a zmateně přes pláž pryč od zvuků výstřelů. Nikdo se nezastavoval, lidé se chytali za ruce, křičeli. On va mourir! La guerre a commencé!

Útok v Nice • Zdroj: MAXPPP, Profimedia

Žofie Pýchová

16. 7. 2016 | aktualizace 16. 7. 2016 21:03

 

Od rána bylo pochmurné počasí. V takovém místě, jako je Nice na jihu Francie, mi to přišlo až nezvyklé. Podívej, řekla mi Téa, má francouzská kamarádka, qu'est ce qui c'est passé? Skupinka záchranářů a potápěčů vytahovala mladíka z vody, jeho bezvládné tělo nechávalo stopy v písku. Všude okukovali lidé, nikdo pořádně nevěděl, jestli je už mrtvý.

Pojďme, nechci se dívat, pronesla s lítostí v hlase a vedla mě směrem k hradu na konci Promenade des Anglais. Když jsme vystoupaly po schodech až do parku, poobědvaly le quiche a snědly dortík, kochaly jsme se výhledem na Nice koupající se ve slunečním svitu, který se dokonale odrážel od azurové vody. Následující hodiny jsme strávily v autobuse, na pláži v Beaulieu a zase v autobuse cestou domů.

Celá rodina zvažovala, zda jít povečeřet na pláž, když má hodně pršet. Když tak se vrátíme, namítla Anne, maminka mojí kamarádky. Poté, co jsme si vystáli obrovskou frontu v McDonaldu, jsme se společně s Tomem, bratrem Téi, přes davy přesunuli na pláž nedaleko hotelu Negresco, abychom měli lepší výhled na ohňostroj.

Těsně před desátou večer. 14. 7., oslava dobytí Bastily. Všude spousta lidí, jídla, hudby. V deset začal nejkrásnější ohňostroj, jaký jsem kdy viděla. Škoda, že Češi občas postrádají lásku ke svojí zemi; že na takových akcích není vidět, jak stojíme při sobě a jsme hrdí, co naše země dokázala. Při takové příležitosti mě to opravdu mrzí.

Konec ohňostroje se přiblížil, něco okolo půl jedenácté. Dojedli jsme, stejně jako asi polovina lidí okolo.

Najednou spousta výstřelů, křiku, jekotu. Chaos. Běželi jsme rychle a zmateně přes pláž pryč od zvuků výstřelů. Nikdo se nezastavoval, lidé se chytali za ruce, křičeli. On va mourir! La guerre a commencé! Někdo nechal na pláži boty, děti plakaly, každý popadl, co mohl.

Chtěli jsme běžet nejkratší cestou domů, ale ulici uzavřeli a ozvaly se další rány. Proběhli jsme společně s obrovským davem do ulice kolmo na promenádu, kde byla restaurace a obytné domy. Od běhu nás zastavil jen křičící dav, který vyběhl zpoza rohu proti nám. Policisté neměli tušení, co se děje. Běžte, utíkejte pryč! křičeli na všechny strany.

Úlomek světla z chodby protějšího domu nás osvítil jako paprsek naděje. Přes ulici jsme doslova přelétli a silně bušili na těžké dveře, jež se mezitím zavřely. Nikdo neotevíral, kamarádka několikrát panicky přelétla prsty všechny zvonky.

Konečně jeden otevřel! Vpadli jsme společně s asi dvaceti dalšími lidmi do domu, horečně dupali po schodech nahoru. Naše útočiště byl v prvních chvílích mezanin ve třetím patře. Nebyli jsme jediní, dvě mladé černošky s uplakanýma očima nám byly společností. Tom je utěšoval a nakonec se sám rozbrečel, stejně jako Téa. Anna mě pevně objímala a třesoucím hlasem uklidňovala svoje děti. Okolo nás proběhli asi čtyři lidé, nikdo neměl tušení, co se děje.

Po několika minutách, které se nekonečně táhly, nám otevřela byt a svou náruč Monique. Přivítala nás, nabídla kávu, džus, vodu, dala k dispozici toaletu. Rolety byly napůl stažené, nějaký mladík se vykláněl ven z okna na ulici, ze které se stále ozývaly výkřiky lidí a policistů. Anna mladíka okřikla, tak toho okamžitě nechal.

Pláč se pomalu tišil, všichni telefonovali, soucitně se usmívali, uvažovali, co se stalo.

Po chvilce nás Florence, sousedka Monique, poprosila, abychom se přesunuli k ní do bytu vedle, že přišli další lidé a k Monique bychom se nevešli. U Florence jsme pobyli asi od půl dvanácté do pěti do rána. Po půlnoci přišli novináři z Nice Matin. Vyslechli si příběh od jednoho mladíka a jeho tří přátel, kteří byli, myslím, z Turecka.

Puštěná televize a v ní Francois Hollande, káva, čokoláda. Tom, Téa a několik dalších hráli karty. Nás pár pospávalo na kanapi, křeslech, další mluvili tlumeně v kuchyni. Skoro všichni byli nepřetržitě ve spojení s přáteli, rodinou, se světem. Podařilo se mi asi na hodinu usnout, pak mě vzbudila Téa, že jedeme domů.

Nasáčkovali jsme se s dalšími třemi lidmi do malého auta jedné milé paní, která nás rozvezla po Nice domů. Bydlí kousek od nás, takže jsme to měli do domu pár kroků. Po několika telefonátech a SMSkách usínám, navzdory všemu, co se stalo.

 

Láska a podpora bylo to, co jsme v tom okamžiku potřebovali ze všeho nejvíc.

 

Ve dvanáct jsem se probudila do rušnějších ulic. Projelo pár sanitek, některé ulice byly zavřené, obchody jakbysmet. Ale nebyl to jen život v Nice, který se nehodlal utišit po včerejším masakru. Také můj telefon zvonil a vibroval, poskakoval jako divý. Zprávy a telefonáty, zda jsme v pořádku, co se stalo, jak se mám, jak to vypadá v Nice a tak podobně.

Potěšilo mě to, protože láska a podpora bylo to, co jsme v tom okamžiku potřebovali ze všeho nejvíc. Uvědomili jsme si, koho milujeme a na koho myslíme v takových chvílích. Kdo miluje nás, kdo to dokáže projevit. I taková maličkost jako je textová zpráva, jestli je vše v pořádku, dokáže pozvednout náladu, zahřát u srdce. Děkuji všem, kteří tak učinili. Mám vás ráda.

Autorka je studentkou třetího ročníku Gymnázia Jana Nerudy v Praze, události se zúčastnila během týdenního pobytu v Nice.

Zdroj: https://www.respekt.cz/jeden-den-v-zivote/jeden-den-v-nice?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+respekt-clanky+%28T%C3%BDden%C3%ADk+Respekt+%E2%80%A2+V%C5%A1echny+%C4%8Dl%C3%A1nky%29​

---

Dětská nemocnice v Nice hospitalizovala 30 dětí, z toho pět je stále v kritickém stavu. Jedno zraněné dítě je stabilizované, tři jsou napojeny na dýchací přístroje. Jedno těžce zraněné osmileté dítě se zatím nepodařilo identifikovat, zjevně jde o cizince, uvedla mluvčí dětské nemocnice Stéphanie Simpsonová.

Nejmladšímu z dětí, které byly po útoku hospitalizovány, bylo šest měsíců. Většina ze zraněných dětí má zlomeniny a otřes mozku. "Jsme zvyklí přijímat hodně dětí, v tomto případě ale bylo těžké se vyrovnat s psychickou zátěží," uvedla mluvčí. Nemocnice zřídila zvláštní tým čtyř psychologů, který byl k dispozici příbuzným.

Mezi francouzskými institucemi mezitím sílí polemika ohledně zabezpečení oslav státního svátku 14. července, během nichž útočník s kamionem vjel do davu lidí, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj. Prezident samosprávy kraje Provence-Alpes Côte d'Azur Christian Estrosi během své obhlídky Nice zpochybnil dostatečné zabezpečení ze strany státu.

Ředitel jeho kabinetu Anthony Borré upřesnil, že v rámci bezpečnostních opatření oslav v Nice bylo vyčleněno 50 městských policistů a 64 příslušníků státní policie. Na schůzce k zabezpečení oslav představitelé státu tvrdili, že v Nice žádné zvláštní nebezpečí nehrozí, uvedl Borré a dodal, že město nemělo již k dispozici žádné další kapacity.

 

Zdroj: YouTube

Na promenádu, která byla během oslav vyhrazena pouze pro pěší, se podle policejní prefektury dostal kamion poté, co vjel na chodník. Policejní auta v rámci uzávěry blokovala jen přístup na vozovku. Nejcitlivější místa měla na starosti státní policie, která byla posílena vozy městských strážníků.

Řidič se s kamionem podle záznamů z městských kamer dostal na pěší zónu poměrně snadno, uvedl Borré. Za volantem 19tunového vozu se pak řítil davy devadesátikilometrovou rychlostí. V této situaci už by jej zastavila pouze betonová zeď, poznamenal Borré.

"Jak se mohl ten kamion dostat do zabezpečené pěší zóny?" pohoršoval se Estrosi. Podle něj vyšetřování ukáže, že přijatá bezpečnostní opatření byla nedostatečná. Řidič srážel chodce na promenádě 45 vteřin, než jej policisté zastřelili. "Městská policie spustila poplach během 20 vteřin. Ale co by se stalo, kdyby nezareagovala?" pokračoval Estrosi. Pohoršoval se také nad tím, že před útokem v Nice prezident François Hollande plánoval odvolat ke konci měsíce výjimečný stav, který v zemi platit od teroristických útoků loni v listopadu.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve však s jeho kritikou nesouhlasí. Podle něj byla státní policie na promenádě v Nice při oslavách v dostatečném počtu a své nasazení koordinovala s místní radnicí.Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/162414-jak-se-dostal-kamion-v-nice-na-promenadu-urady-celi-kritice-16-obeti-se-nedari-identifikovat/

---

Terorista z Nice si trasu plánovaného útoku projel předem. 18 lidí stále bojuje o život​

LIDÉ POKLÁDAJÍ KVĚTINY NA MÍSTA ÚTOKU | FOTO: ČTK

NICE  V souvislosti se čtvrtečním teroristickým útokem v Nice na jihu Francie byly zatčeny další dvě osoby, muž a žena. Čtyři dříve zadržení lidé zůstávají nadále ve vazbě, exmanželka útočníka byla propuštěna. Zdroj blízký vyšetřování kromě toho AFP řekl, že atentátník Mohamed Lahouaiej Bouhlel si už dva dny před čtvrtečním masakrem projížděl v kamionu trasu plánovaného útoku. Na jeho mobilu byly nalezeny podezřelé zprávy, vyplývá z vyšetřování.


Po útoku dosud zůstává hospitalizováno 85 osob, 18 je v ohrožení života, včetně jednoho dítěte, uvedla ministryně zdravotnictví. Pět už dříve zadržených osob - čtyři muži z okruhu atentátníka Mohameda Lahouaieje Bouhlela zůstávají nadále ve vyšetřovací vazbě, potvrdily tyto zdroje. Po dvou dnech vyšetřovatelé propustili exmanželku útočníka. Na útočníkově mobilu podle francouzských médií našli podezřelé textové zprávy.

Jednatřicetiletý Bouhlel překonal ve čtvrtek pozdě večer bezpečnostní bariéru a s 19tunovým kamionem najel na pobřežní promenádě do zóny vyhrazené pouze pěším, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj. Zabil nejméně 84 lidí a přes 200 dalších zranil. Policie atentátníka zastřelila. K pachateli útoku se v sobotu přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která ho označila za svého vojáka.

Někteří ze stovek svědků, které už policie v souvislosti s atentátem vyslechla, podle zdroje AFP poukázali na zbožnost pachatele. Do té doby se Bouhlel jevil spíše jako duševně vyšinutý muž, neznámý francouzským zpravodajským službám. Jeho otec prohlásil, že syn „neměl žádný vztah k náboženství“.

 

---

Vrah z Nice před útokem vybral celé konto, jeho ženu už policie pustilaV souvislosti se čtvrtečním teroristickým útokem v Nice na jihu Francie byly zatčeny další dvě osoby, muž a žena. Čtyři dříve zadržení z útočníkova okolí zůstávají ve vazbě. Bývalá manželka byla v neděli ráno propuštěna. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje. Podle tamních médií navíc vrah z Nice vybal před činem celé své konto a dokonce měl týden před činem prodat své osobní auto.

Hospitalizováno zůstává ještě 85 osob, z nichž 18 zraněných, včetně jednoho dítěte, je v ohrožení života. Novinářům v neděli tuto aktuální bilanci sdělila francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. Podle ní nebyla ještě identifikována jedna oběť čtvrtečního útoku.

Zdroj blízký vyšetřování kromě toho AFP řekl, že atentátník Mohamed Lahouaiej Bouhlel si už dva dny před čtvrtečním masakrem projížděl v kamionu trasu plánovaného útoku. Nedělní list Le Journal du Dimanche pak s odvoláním na zdroje z vyšetřování informoval, že si Bouhlel v týdnu před činem vybral všechny peníze ze svého konta. Den před útokem v Nice prodal i své auto a nejbližším lidem ze svého okolí se přiznal k radikalizaci.

Bouhlelův bratr v rozhovoru zveřejněném v britském bulvárním listu Daily Mail řekl, že atentátník ve dnech před dramatem v Nice poslal své rodině v Tunisku kolem 100.000 eur (asi 2,7 milionu korun). Podle bratra tak udělal "ilegálním způsobem, když je poslal po známých, kteří se vraceli do Tuniska".

Podle francouzské zpravodajské televize BFMTV uvedla, že v útočníkově mobilu se našla sms zpráva "Přivez zbraně". Adresát zprávy je jedním z mužů, kteří jsou ve vazbě, dodala televize.

Útok v Nice: Zpěváka z U2 zachraňovala protiteroristická jednotka 
Místní list Nice-Matin napsal, že v mobilu se našla také zpráva "Je to dobré, mám materiál". Tento vzkaz policisty přivedl do bytu v centru města, který důkladně prohledali, ale nenašli tam zbraně, ani výbušniny, píše Nice-Matin.

Agentura AFP citovala policejní zdroje, podle nichž byla bývalá manželka Bouhlela byla v neděli ráno propuštěna poté, co jí policisté vyslýchali od pátečního večera.

Jednatřicetiletý Bouhlel překonal ve čtvrtek pozdě večer bezpečnostní bariéru a s 19tunovým kamionem najel na pobřežní promenádě do zóny vyhrazené pouze pěším, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj. Zabil nejméně 84 lidí a přes 200 dalších zranil. Policie atentátníka zastřelila. K pachateli útoku se v sobotu přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která ho označila za svého vojáka.

Někteří ze stovek svědků, které už policie v souvislosti s atentátem vyslechla, podle zdroje AFP poukázali na zbožnost pachatele. Do té doby se Bouhlel jevil spíše jako duševně vyšinutý muž, neznámý francouzským zpravodajským službám. Jeho otec prohlásil, že syn "neměl žádný vztah k náboženství".


Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/407481/vrah-z-nice-pred-utokem-vybral-cele-konto-jeho-zenu-uz-policie-pustila.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

---

Byl to normální kluk, nebyl náboženský fanatik, tvrdí sousedé o útočníkovi z Nice

Francouzská policie zadržela čtyři muže, kteří jsou z okruhu Mohameda Lahouaieje Bouhlela, pachatele čtvrtečního atentátu v jihofrancouzské Nice. Po oslavách francouzského státního svátku najel nákladním vozem do davu lidí. Krveprolití si vyžádalo 84 mrtvých a 50 zraněných. K útoku se v sobotu přihlásila radikální organizace Islámský stát. Podle známých a příbuzných nechodil Bouhlel do mešity a náboženství mu nic neříkalo.

zdroj: Reuters

Totožnost zadržených zatím není jasná. Jeden byl zatčen v pátek, další tři v sobotu ráno. Ve vazbě stále zůstává Bouhlelova bývalá manželka, která byla zadržena také v pátek.

Bouhlel pocházel z Tuniska, ale ve Francii žil dlouho legálně. Sousedé, známí a příbuzní z Bouhlelova rodiště Msaken, které leží nedaleko Súsy, jsou z jeho činu v šoku.

Ze svého rodiště odjel v roce 2005 a naposledy se sem vrátil na svatbu sestry před čtyřmi lety, uvádějí jeho známí. Ačkoliv byl tento 31letý muž francouzské policii známý kvůli výhrůžkám, násilí a krádežím, Tunisku si ho příbuzní a sousedé pamatují jako sportovního, odměřeného mladíka, který se nezajímal o náboženství.

"Mohamed byl naprosto normální kluk," řekl jeho bratranec Hamádí Bouhlel. "Pravidelně sportoval, chodil do fitka a byl hrozně arogantní. Nebavil se s ostatníma klukama ze čtvrti," dodal.

Jeho bývalý soused, který se představil jen křestním jménem Mansúr, řekl, že Bouhlel nechodil do mešity a nemodlil se. "Je z velké, normální rodiny, nejsou to žádní extremisté, to vůbec ne. Jsou stejní jako my ostatní," dodal.

Útočníkův synovec Ibrahim Bouhlel tvrdil, že jeho strýc nikdy neměl potíže s penězi a před několika dny údajně příbuzným řekl, že plánuje zajet si do Tuniska na velkou rodinnou oslavu.

Bývalá francouzská kolonie Tunisko se potýká s islámským extremismem od povstání v roce 2011, které svrhlo režim Zína Abidína bin Alího. Mnoho mladých Tunisanů poté odešlo bojovat do dalších zemí. Bouhlel ovšem nepatřil mezi ty, koho by francouzské nebo tuniské úřady podezíraly z radikalizace.

NovinkyČTK

---

...doporučené externí odkazy

..

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na