Máta peprná - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Zveřejněno: 01.07.2014 | Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch

Máta peprná (latinsky mentha piperita) - na této velmi populární bylince je zajímavé, že se nedá pěstovat ze semene. Velmi dobře se však rozmnožuje z kořenujících výběžků, vyrůstajících z oddenku; stačí i malý kousek. Máta patří mezi nejpoužívanější rostliny a ve velkém množství se pěstuje téměř na celém světě.Účinky rostliny:

 • zvýšení tělesné kondice
 • frigidita
 • impotence
 • posílení nervové soustavy
 • žaludeční potíže
 • krvácení
 • křeče žaludku, žaludeční křeče
 • kolika trávicího traktu
 • anorexie, nechutenství
 • žlučové kameny - bolesti žlučníku
 • bolesti zubů, bolesti dásní
 • zánět zubu, zánět dásně
 • zápach z úst
 • vyrážky
 • zánět kůže
 • utlumení tvorby mateřského mléka

Z více druhů máty je nejznámější mimo mátu peprnou ještě máta kadeřavá, kterou můžeme používat podobně.

Již u pradávných Arabů se máta těšila velké úctě a měla i kultovní význam. Nosili ji u sebe, aby odháněla mouchy a hmyz, byla též symbolem přátelství a lásky. Zajisté to souviselo s tím, že máta značně povzbuzuje a posiluje organismus. Zvyšuje tělesnou kondici (spolu s rozmarýnem), údajně pomáhá i při frigiditě a impotenci (spolu se saturejkou), posiluje celou nervovou soustavu

Především se však léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtížíZastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Pro příjemnou chuť a všestranně dobré vlastnosti ji lze použít i do denního čaje, ovšem ne mnoho, neboť má intenzivní chuť.

Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní; zároveň zpříjemňuje a čistí dech. Velmi dobře se uplatňuje též jako přísada do bylinných koupelí a k inhalacím. Používá se rovněž ve formě obkladu proti svědivým vyrážkám a zánětům kůže. Máta je neškodná, dobromyslná bylinka, kterou můžeme jako součást čajových směsí užívat dlouhodobě. Pokud ji však pijeme samostatně, je třeba kúru vždy po deseti dnech na týden přerušit. Máta (a šalvěj) snižuje produkci mateřského mléka (laktaci)

Zdroj - http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/115-mata-peprna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

---

Nechcete doma pavouky? Vyžeňte je mátou

 

Kristýna Vágnerová

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Tuhle jste v koupelně potkala pavouka a vaši reakci zaznamenali i sousedé o dvě patra níž? Buďte v klidu, lidí, kteří je mají rádi, nebude mnoho. Jak ale zařídit, aby se to už nestalo? Jednoduše, vsaďte na mátový odpuzovač, který všechny nepřátele vykáže!

Má hodně nohou, leze všude možně a doma ho určitě mít nechcete – o kom je řeč? Tak na tuhle hádanku existuje jediná možná odpověď. Pavouk! Také vás tenhle tvor děsí a pouhý oční kontakt vám způsobuje téměř infarktové stavy? V tom případě bychom vám asi neměli říkat, že k lednu roku 2017 bylo zaznamenáno 46 410 druhů pavouků, z nichž 880 žije v našich luzích a hájích, viďte? Každopádně by se vám mohl hodit odpuzovač, který nezvané návštěvníky očekávající přátelský azyl kvapem vyžene. Bez servítek i předchozího varování!

Protože pavouci k vám přicházejí malými prasklinami, škvírami ve zdech i titěrnými otvory pod okny, zajistit všechny východy samozřejmě nelze. Tudy strategický plán obrany nevede! Naštěstí je tu ale efektivní řešení v podobě máty peprné, jejíž silnou aromatickou vůni stavitelé pavučin zkrátka nenávidí.

 

Na toto téma byla dokonce provedena studie, která prokázala, že určité sloučeniny obsažené v mátovém esenciálním oleji jsou pro pavouky nesnesitelné. Jak si tedy připravit účinnou zbraň a mít jistotu, že už vás doma nečeká žádné nepříjemné překvapení?

Rychlý přípravek za pár korun

Lahvička mátového oleje vás vyjde zhruba na 80 korun, tedy za předpokladu, že nezvolíte ten bio, jehož cena je výrazně vyšší. Tahle investice pro dobrou věc se ale několikanásobně vyplatí, ať už pořídíte kterýkoliv druh. Použijte 10 až 15 kapek, smíchejte je s vodou a tekutinu přelijte do rozprašovače. Teď už stačí ingredience důkladně protřepat a odpuzovač je na světě. Nastříkejte ho do všech místností, rohů, trhlin a tmavých koutů. Nevynechte ani místečko! Možná vás potěší i fakt, že mátové „odhánědlo“ platí i na myši, to jen pro všechny případy… Koneckonců, nikdy nevíte, kdy se to může hodit!

Zdroj https://www.prostreno.cz/tipy-a-triky/clanky/23453/Nechcete-doma-pavouky-Vyzente-je-matou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu