Střelcem z Mnichova je 18letý Němec íránského původu, zabil devět lidí

Pachatelem pátečního útoku v Mnichově je 18letý Němec íránského původu, který v Bavorsku žil nejméně dva roky a policii nebyl dosud znám. Podle policistů nic nenaznačuje tomu, že by měl komplice. Původně se hovořilo až o třech útočnících. Motiv činu policisté zatím neznají, řekl na tiskové konferenci v sobotu časně ráno mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä.

Pachatelem pátečního útoku v Mnichově je 18letý Němec íránského původu, který v Bavorsku žil nejméně dva roky a policii nebyl dosud znám. Podle policistů nic nenaznačuje tomu, že by měl komplice. Původně se hovořilo až o třech útočnících. Motiv činu policisté zatím neznají, řekl na tiskové konferenci v sobotu časně ráno mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä.

Policisté poblíž obchodního centra v Mnichově

FOTO: Stringer, Reuters

Dnes 3:27

Policie uvedla, že útočník začal pálit z pistole před restaurací McDonald´s naproti budovy obchodního centra Olympia krátce před 18. hodinou. Poté se přemístil k obchodnímu centru a pokračoval ve střelbě. Usmrtil devět lidí a dalších 21 zranil. Šestnáct osob je je v nemocnici, tři z nich jsou ve vážném stavu.

Mezi mrtvými jsou i nezletilí, mezi zraněnými i děti.


Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/409998-strelcem-z-mnichova-je-18lety-nemec-iranskeho-puvodu-zabil-devet-lidi.html

"Tento brutální a smutný případ nedává podnět k tomu, abychom se cítili méně bezpeční," uvedl Andrä.

---

Už je to oficiální: V Mnichově útočili teroristé

22. 7. 2016 21:14

V jednom z mnichovských nákupních center – Olympia Einkaufszentrum – došlo v pátek před osmnáctou hodinou ke střelbě. Podle některých zdrojů se střelba poprvé ozvala v provozovně řetězce McDonalds, tuto verzi poté potvrdila i policie.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Znovupostavená radnice Mnichova je hlavní dominantou města

Údaje o počtu mrtvých se rozcházejí. Německá policie zůstala u prohlášení, že jich bylo jen několik. Další média píší o jednom mrtvém, deseti mrtvých a dokonce o patnácti mrtvých. Policie prozatím potvrdila šest zastřelených.

Policie podnikla rozsáhlou operaci a požádala občany, aby zůstali doma a nesdíleli na sociálních sítích informace o pohybech policistů, neboť tak prozrazují útočníkovi či dokonce více útočníkům taktiku zásahu bezpečnostních složek.

Uzavřený prostor se postupně rozšiřoval na celé centrum Mnichova, později policie dokonce požádala, aby lidé uvolnili dálnice vedoucí z Mnichova. V Mnichově byla zastavena veškerá doprava, později dokonce i veškerá vlaková doprava do Mnichova. Důvodem byl fakt, že se policistům dlouho nedařilo střelce chytit. Dokonce se ve čtvrt na deset, tři a půl hodiny po začátků útoku, ještě nevědělo, kolik útočníků bylo. Později se uváděný počet ustálil na třech.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Uz-je-to-oficialni-V-Mnichove-utocili-teroriste-445941

---

Masakr v Mnichově: Jeden z pachatelů křičel podle svědků "Já jsem Němec!"

LeT22. července 2016 • 20:51

 

Podporovatelé Islámského státu na sociálních sítích oslavují útok v Mnichově. • foto:  

V obchodním domě Olympia v Mnichově se dnes po šesté hodině večer ozvala střelba. Středisko Olympia leží v mnichovské čtvrti Moosach na severozápadě města a je jedním z největších obchodních center v oblasti. Policie oficiálně hovoří o tom, že Mnichov se stal další obětí terorismu. Podle svědků pachatel křičel "já jsem Němec!" Policie informaci nepotvrdila. 

Podle svědků byli na místě tři útočníci se střelnými zbraněmi. Pachatelé útok zatím unikají. Nad Mnichovem krouží policejní vrtulníky s ostřelovači. „Myslíme, že tam bylo více než jeden útočník. První zprávy přišly v šest hodin, střelba začala v restauraci McDonald v obchodním centru. Stále tam jsou lidé. Snažíme se je odtamtud dostat,“ cituje mluvčího policie web The Guardian.

Německá policie potvrdila, že na místě jsou zranění a mrtví, počty nejsou jasné. České ministerstvo zahraničí zatím stále nemá žádné informace o tom, že by mezi oběťmi střelby v Mnichově byli i Češi. 

Hlavní tahy v severní části Mnihova byly uzavřeny. Nejezdí MHD a podle ohlasů na sociálních sítích panuje ve městě panika. 

Zdroj: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/72920/masakr-v-mnichove-jeden-z-pachatelu-kricel-podle-svedku-ja-jsem-nemec.html

---

Střelce v Mnichově inspiroval Breivik, vraždil přesně pět let po něm

Mladík, který v pátek navečer v Mnichově zastřelil devět lidí, se vzhlížel v pachatelích podobných masakrů. Jedním z nich byl norský pravicový extremista Anders Behring Breivik. Německý teenager íránského původu vraždil v den pětiletého výročí tragédie v Norsku.

Střelce v Mnichově inspiroval Breivik, vraždil přesně pět let po něm Mladík, který v pátek navečer v Mnichově zastřelil devět lidí, se vzhlížel v pachatelích podobných masakrů. Jedním z nich byl norský pravicový extremista Anders Behring Breivik. Německý teenager íránského původu vraždil v den pětiletého výročí tragédie v Norsku.

Anders Behring Breivik

FOTO: Lise Aserud/NTB scanpix,Reuters

Dnes 14:25 - Mnichov 
(Aktualizováno: 15:22 )

Byl to "klasický čin rozzuřeného střelce", řekl mnichovský policejní prezident.

Mladík podle agentury dokonce používal Breivikovu podobenku jako hlavní fotku na svém účtu v aplikaci Whatsapp. Breivik 22. července 2011 v Oslu a na ostrově Uttoya zavraždil 77 lidí. Paradoxní je, že se stavěl do role ochránce civilizace před přistěhovalci, jakými byla i rodina mnichovského útočníka.

Vrah byl rodilým Němcem s dvojím občanstvím. Kromě německého měl ještě íránské.

Mladý muž se očividně na útok připravil. U sebe měl podle policie více než 300 nábojů a své oběti k restauraci McDonald’s zlákal prostřednictvím Facebooku.

V batohu však neměl jen další munici, ale i knihu o masakrech střelnou zbraní ve školách nazvanou Proč děti zabíjejí: jak přemýšlejí školní střelci. Podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra se na čin připravoval.

Střílel z Glocku ráže 9mm. Povolení k pistoli neměl a policie její původ teprve zjišťuje, sériové číslo na ní bylo vybroušeno.

Kolemjdoucí natočil útočníka při střelbě. Zdroj: AP

Útočník cílil na mladé lidi, osmi z devíti obětí bylo nanejvýš 21 let. Samotný střelec se v jednu chvíli přiznal svědkům, že se mstí za šikanu, kterou sedm let podstupoval, pravděpodobně mezi vrstevníky.

Maiziére potvrdil informace policie, totiž že nic nenasvědčuje tomu, že by byl útočník napojen na mezinárodní terorismus. Policisté nepracují ani s verzí, že by šlo o politicky motivovaný čin. Mladík posléze spáchal sebevraždu ranou do hlavy.

Novinky

---

Další útok v Bavorsku: v Ansbachu se odpálil Syřan, který nedostal vízum. Při výbuchu zahynul, 12 zraněných​

NĚMECKÉ SPECIÁLNÍ JEDNOTKY - ILUSTRAČNÍ FOTO. | FOTO: REUTERS

ANSBACH/PRAHA V bavorském městě Ansbach odpálil 27letý Syřan bombu na svém těle před vinárnou. Podle policie explozi způsobil neúspěšný žadatel o azyl, který žil v Německu dva roky. Zemřel jeden člověk - muž s bombou, 12 lidí bylo zraněno. Syřan se pokoušel dostat na hudební festival, tam jej ale nepustili.

Ve čtyřicetitisícovém městě operovala speciální zásahová jednotka SEK, historické centrum bylo uzavřeno, nad městem létal vrtulník. Podle policie však útočník jednal sám. 

V Ansbachu se konal hudební festival, který byl po explozi zrušen. Právě na něj se Syřan pokoušel dostat. Když jej s batohem nepustili, popošel před nedalekou vinárnu a tam se odpálil, řekl podle Reuters bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Není jasné, zda chtěl útočník v davu na hudebním festivalu zabíjet, už v minulosti se totiž podle policie dvakrát pokusil o sebevraždu a byl prý léčen na psychiatrické klinice.

„Nemůžeme ale vyloučit, že šlo o útok radikálního islamisty. V tuto chvíli ale pro to nemáme důkazy,“ řekl Herrmann. Podle něj je štěstí, že nezahynul nikdo jiný kromě útočníka. „Obsah batohu byl dostatečně silný na to, aby zabil a zranil mnoho dalších lidí.“ 


K explozi podle BBC došlo před vinárnou Eugens Weinstube ve 22:12. První zprávy mluvily o tom, že šlo o výbuch plynu. Že byl ale výbuch způsoben trhavinou pak potvrdila před jednou v noci starostka Ansbachu i mluvčí ministra vnitra. „Šlo o záměrnou explozi. Evakuovali jsme 2000 lidí z blízkého hudebního festivalu,“ citovala jej agentura Reuters.Syřan žil v Německu dva roky, před rokem mu úřady odmítly udělit azyl. Podle policejní mluvčí jsou z 12 zraněných tři lidi ve velmi vážném stavu. Výbuch podle serveru focus.de přežil i sebevražedný útočník, později ale podlehl svým zraněním. Na místě zasahovalo 350 záchranářů a hasičů, na radnici si zřídili operační centrum. 

Ansbach leží asi 140 kilometrů severně od Mnichova, kde v pátek osmnáctiletý mladík v nákupním centru zastřelil devět lidí a pak sebe. V Ansbachu je americká vojenská základna, kde sídlí 12. Bojová letecká brigáda. 

V Německu to byl druhý útok syrského uprchlíka během neděle. Jednadvacetiletý muž, který také žádal o azyl, zabil ve městě Reutlingen na jihozápadě Německa ženu a další dvě osoby zranil.Již dříve měl podle policejního mluvčího zranit několik lidí.

Podle policejního prezidenta Romana Fertingera bude nyní policie několik dní prohledávat místo činu, aby našla případné úlomky, které mohl pachatel do výbušného zařízení přidat. To by pak jasně ukazovalo na úmysl zabít co nejvíce lidí. Police také našla u pachatele mobilní telefon, který bude nyní součástí vyšetřování, uvedl Fertinger na tiskové konferenci. 

Podle Herrmanna (CSU) je potřeba přijmout přísná protiopatření. „Musím vidět, že kromě mnoha uprchlíků se špatnými osudy, přicházejí do naší země i lidé, kteří představují opravdové nebezpeční pro bezpečnost lidí v naší zemi,“ řekl bavorský ministr vnitra dnes agentuře DPA. „To nemůžeme akceptovat,“ dodal Herrmann. 

VOJTĚCH GIBIŠ, ČTK

Zdroj:http://www.lidovky.cz/dalsi-utok-v-bavorsku-po-vybuchu-v-restauraci-1-mrtvy-10-zranenych-centrum-ansbachu-je-uzavreno-i18-/zpravy-svet.aspx?c=A160725_012142_ln_zahranici_gib#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main

---

Ale jim to přikazuje islám. Známý psycholog účtuje s tím, co jsme slyšeli během pekelných dní

26. 7. 2016 9:16

O útocích nejen v Německu a ve Francii, ale i o tom, co útočníky k vraždění vede, promluvil pro ParlamentníListy.cz uznávaný psycholog, primář a senátorský kandidát Jiří Brančík. Řekl také, co si myslí o radikalizaci některých lidí, o které se právě v souvislosti s mnohými útoky mluví. „Sklon k dobrodružnosti, bezcitnost a otrlost jsou dány geneticky, proč by nemohl být radikalismus též vlastností zakotvenou ve strukturách mozku? Radikalismus tam je podobně jako v každém z nás určitá míra agresivity,“ vysvětluje primář.

O útocích nejen v Německu a ve Francii, ale i o tom, co útočníky k vraždění vede, promluvil pro ParlamentníListy.cz uznávaný psycholog, primář a senátorský kandidát Jiří Brančík. Řekl také, co si myslí o radikalizaci některých lidí, o které se právě v souvislosti s mnohými útoky mluví. „Sklon k dobrodružnosti, bezcitnost a otrlost jsou dány geneticky, proč by nemohl být radikalismus též vlastností zakotvenou ve strukturách mozku? Radikalismus tam je podobně jako v každém z nás určitá míra agresivity,“ vysvětluje primář.

Foto: archiv
Popisek: PhDr. Jiří Brančík

 

Pane doktore, ohledně mladíka, který postřílel v Mnichově devět lidí a zastřelil i sám sebe, se mluví o tom, že trpěl depresemi. Skoro to vypadá, jako by ho tím někteří snad i omlouvali. Vypovídá ale opravdu tento zřejmě dlouhodobě chystaný čin o někom, kdo má deprese?

Je dobré znát bližší okolnosti. Zda dotyčný byl v dlouhodobé odborné péči, nebo navštívil psychiatra ojediněle. Většinou však depresivní stav bere člověku energii, chuť do života. V případě tohoto mladíka myslím, že byla přítomna silná zloba, což příliš o ztrátě energie nesvědčí. Plánování činu též vyžaduje jistou aktivitu, motivovanost. 

A není vlastně každý, kdo něco takového udělá – rozhodne se povraždit lidi a třeba i odpálit sám sebe – psychicky narušený, ať už se hlásí například k Islámskému státu, nebo čemukoliv jinému?

V jistém smyslu slova takový člověk psychicky narušený je. Psychickou poruchou trpí v podstatě každý vrah či člověk páchající vážný kriminální čin. Důležité však je, že pokud deprese není jasně diagnostikovaná coby projev vážné psychické choroby (psychózy), je takový člověk plně za své chování odpovědný. Není možné, aby se za své potíže skrýval a aby byl za své činy omlouván. Skoro u každého pachatele závažnějšího trestného činu, který je ve vězení, můžete objevit například narušenou atmosféru v jeho rodině během dětství a dospívání. Přesto tito lidé musí za své chování přijmout plnou odpovědnost.

Když jsme u toho, velká část muslimů žije od narození oproti jiným mužům pod určitým tlakem. Sex mohou mít až po svatbě, svatba bývá podmíněná majetkem, nesmí pít alkohol, kdežto tady vidí popíjet lidi alkohol vlastně běžně. Nemůže je toto natolik frustrovat, že pak právě jejich pocity mohou vyústit v takové činy, jako byl například další útok na ženu na nádraží v Německu nebo útok Maročana na ženu a její dcery ve Francii?

Nemožnost naplnit přirozeným způsobem své sexuální a jiné potřeby hraje určitě roli v hromadění napětí, frustrace. Pokud však tito muži žijí ve společnosti, která jim po celý život vštěpuje nenávist a nadřazenost nad ostatními na základě víry, hraje tento fakt dle mého názoru rozhodující roli v jejich chování.

A pokud se jedná opravdu o uprchlíky před válkou, co válečná traumata, reakce na hrůzy, které prožili? V co mohou vyústit?

U takových lidí se může vyskytnout posttraumatická stresová porucha. Ta, pokud je neléčena, může znamenat vážné zhoršení kvality života dotyčného. Známé jsou případy válečných veteránů z Vietnamu, o které se jejich vlast nedokázala přiměřeně postarat. Tyto poruchy někdy zmizí spontánně, někdy je nutná odborná pomoc. Problém Evropy je, že nemáme ani čas, ani prostředky na léčbu traumat u velkého množství lidí, zvláště, kdy lze předpokládat mizivou motivaci k léčbě z jejich strany. 

Dokážete odhadnout, jak velké procento mezi migranty ze Sýrie a dalších podobných zemí právě takovýchto lidí, kteří se mohou pokusit o nějaký útok, může být?

To odhadnout nedokážu a nemá to valný smysl. Obětem jejich útoků a pozůstalým je naprosto jedno, jaké procento z agresivních jedinců útočník představoval. Podstatné je, že vidíme, že takoví se vyskytují v míře, která je pro nás absolutně nepřijatelná. 

Frustraci a velký stres u nich pravděpodobně vyvolávají i nesplněné sny, se kterými do Německa a dalších zemí přišli. Může to u nich vyvolat touhu po pomstě, která nakonec skončí podobným činem?

Pochopitelně. Patrně většina migrantů měla naprosto zkreslené představy o zemích, do kterých přicházejí. Nutno říct, že často, velmi často tyto představy potencovali naprosto nezodpovědní a neschopní politici, které doplnila nepočetná, leč škodlivá množina naivních individuí známých pod termínem „vítači“. Toto zklamání je silným motivem k pomstě, nesmíme zapomenout, že zásadní vliv hraje jejich neochvějná představa o vlastní nadřazenosti na základě „té pravé“ víry. Ale nejedná se jen o pomstu, to by u mnohých naivů evokovalo logický řetězec, že se migranti mstí za něco, co my jsme jim provedli, že jejich msta je vlastně oprávněná. Ne, agresivní vztah k nám je charakteru vyplývajícího z víry – podmanit si obyvatelstvo žijící na území, které si vybrali.

Co podle vás vůbec vede i velmi mladé lidi k tomu, aby se radikalizovali a obětovali kvůli své víře třeba i svůj život?

Opět – mluví se o radikalizaci coby procesu, který nastal až v průběhu pobytu na území, na která migrovali. Tak to není – ten radikalismus jim přikazuje jejich víra, je zakódován v jejich psychice. Dnes se již ví, že třeba sklon k dobrodružnosti, bezcitnost a otrlost jsou dány geneticky, proč by nemohl být radikalismus též vlastností zakotvenou ve strukturách mozku? Radikalismus tam je podobně jako v každém z nás určitá míra agresivity. Potom již jen stačí impulz a nositel této vlastnosti jedná. Ten impulz může být z našeho pohledu nicotný, třeba, že ženy jsou oblečeny jinak, než určuje víra.

Když se vrátíme k útoku mladíka v Mnichově, psalo se také o tom, že ho mohl inspirovat čin Breivika, který vraždil právě před pěti lety. Myslíte si, že je to možné? A co by k tomu mladého člověka vůbec vedlo?

Inspirovat může kohokoliv cokoliv. Opět – pokud hrůzný čin spáchá někdo z našeho kulturního okruhu a někdo jiný spáchá něco velmi podobného, lze mluvit o nápodobě. Činy migrantů však jsou činy, jejichž četnost a způsoby provedení mluví za všechno; já osobně nechám zkoumání souvislostí s činem Breivika akademikům, kteří si mohou na tom třeba postavit disertaci.

Jen v posledních dnech bylo v Německu několik útoků, ať už je nazveme všechny teroristickými činy, nebo ne. Myslíte si, že mohou inspirovat další útočníky?

Opět – pokud se budou dít další útoky, není to inspirace. Je to program a ten je zaměřen proti nám. Tak s tím něco dělejme. Nesklouzávejme do klasifikace teroristický – neteroristický. Tuším, že to mají rádi nekompetentní, neschopní politici, kteří vždy plácají nesmysly o boji proti terorismu. Pokud tedy nějaký čin označí jako neteroristický, není potřeba se proti němu postavit?

A je možné se těmto činům vůbec bránit, nebo jsme proti nim naprosto bezmocní?

Rozlišujme. Opravdu nevím, jak se s problémem budou vyrovnávat země, kde je počet nebezpečných jedinců takový, že se dá mluvit o nadkritickém množství. V těchto zemích je pravděpodobný vývoj takový, že se jej bojím popsat. V našich končinách bezmocní nejsme – požadujme důrazně po lidech, které nazýváme politiky, aby plnili svou nejzákladnější povinnost – zajistit bezpečí lidí, za které nesou odpovědnost, vyžadujme, aby si tu odpovědnost uvědomili. Nenechme je experimentovat s budoucností dalších pokolení ve jménu prázdných takzvaných evropských hodnot. Zatím máme ještě dost demokratických prostředků. 

Z vašich zkušeností, jak myslíte, že budou reagovat lidé například v Německu, pokud takovýchto útoků bude přibývat?

Tak s tímto zkušenost nemám. Výše se zmiňuji, že možný vývoj a reakci lidí se zdráhám popsat. A tak to zatím nechám.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ale-jim-to-prikazuje-islam-Znamy-psycholog-uctuje-s-tim-co-jsme-slyseli-behem-pekelnych-dni-446333

---

...doporučené externí odkazy

...

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na