"Nechte lidi žít," vyzval vládu místopředseda Senátu Kubera

 

Po prázdninách se v Otázkách Václava Moravce sešli ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a místopředseda Senátu a primátor Teplic Jaroslav Kubera, který nezapomenul připomenout, že stát podporuje výrobu dětí za účelem zisku.

4.září 2017 - 08:24

 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) hájila koncepci rodinné politiky, která znovu míří na jednání vlády. Jejím obsahem je návrh na vyšší porodné, zvýšení rodičovské či novomanželské půjčky. Tento dokument ale kritizují opoziční strany i koaliční partneři.

"Nechte lidi žít," vyzval dosluhující koaliční vládu místopředseda Senátu a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS).
 

Marksová se pochlubila, že  již mnohé návrhy z této koncepce vlastně Sobotkova vláda splnila. Máme  třeba již zavedenou otcovskou poporodní péči, uzákonění dětských skupin, zakládání takzvaných mikrojeslí či dlouhodobé ošetřovné pro příbuzné nemocných.

Ovšem v diskusním pořadu sama ministryně nevyloučila, že vláda na svém jednání 14. září 2017 dokument nepřijme, protože  zejména ministři za ANO a KDU-ČSL jsou tak trochu proti. I když lidovci podle Marksové vyslovují pouze nepříliš jasnou kritiku. "Místo toho, aby řekli konkrétně, co jim tam vadí, tak nám dávají takové zvláštní všeobecné připomínky,“ postěžovala si v pořadu ČT Marksová, která pak tváří v tvář oponovala poznámkám Jaroslava Kubery.

"Jednou nám jeden jejich expert psal, že nejlepší by stejně bylo vztáhnout se k boží rodině, protože ta je dokonalá. To bylo okolo Vánoc. A zároveň nám třeba říkají takové připomínky, že vůbec nemám hovořit o dětech, které žijí v registrovaném partnerství, že máme víc cílit na manželství. Ale my chceme cílit na ty rodiny tak, jak fakticky existují, a ne na nějaký neexistující ideál," řekla doslova Michaela Marksová před kamerami postavenými v provizorním studiu ČT na Žižkovské věži.


Jaroslav Kubera v pořadu zapochyboval o tom, že tahle prorodinná politika českým rodinám opravdu pomůže. Pokud vláda neponechá víc peněz v kapsách lidí, rodinám nepomůže. "Jedno dítě může mít každý, dvě děti může mít ten, kdo pracuje, tři děti už může mít jen střední vrstva a čtyři děti už může mít jen Babiš a spol.," měl jasno Kubera.


Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) ovšem vidí hlavní rozpor mezi pravicovou politikou ODS a koncepcí rodinné politiky z úřadu sociálnědemokratické ministryně v tom, že vláda „nechce nechat lidi žít“.

"Pokud v této zemi bude polovina národa závislá na nějakých sociálních dávkách, tak je to určitě špatně. Místo toho, abychom těm lidem ty peníze nechali," řekl v pořadu.

"Náš názor je jednoduchý: nechte lidi žít, nedávejte děti ve dvou letech do školky, kdy my teď musíme připravovat kapacitu pro všechny dvouleté děti, ale netušíme, které maminky se rozhodnou je do té školky dát. Stát se neustále integruje od narození až do smrti do životů lidí tak, že je to neúnosné, ale samozřejmě politicky je to velmi zajímavé. Lidé obecně mají rádi dárky. Oni si neuvědomí, že sleva není zadarmo,“ spustil argumenty Kubera.

 

(ps, ceskatelevize.cz, Prvnizpravy.cz, foto: z TV)