Korupce v Rumunsku: vláda omilostní odsouzené politiky, mezi nimi i šéfa vládní strany

Jolana Humpálová

1. 2. 2017

Korupce v Rumunsku: vláda omilostní odsouzené politiky, mezi nimi i šéfa vládní strany

Mezi těmi, jichž se dekriminalizace týká, je i vůdce Sociálnědemokratické strany Liviu Dragnea.

Rumunsko omilostní politiky zapletené do korupce

Rumunsko, jeden ze symbolů korupce v někdejší východní Evropě, dává za pravdu kritikům, kteří zpochybňují, že balkánská země je už na cestě, jak s úplatky zatočit.

Levicová vláda schválila přes protesty veřejnosti i prezidenta Iohannise dekriminalizaci korupčních trestných činů. Vládním nařízením omilostní některé odsouzené politiky, mezi nimiž bude i předseda vládních sociálních demokratů Liviu Dragnea.

Vláda zároveň přijala návrh zákona, který umožňuje upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů.

Schválené nařízení, k němuž není nutný souhlas parlamentu a které má záhy vstoupit v platnost, zbavuje trestnosti politiky odsouzené k podmínce za zneužití pravomoci (v Rumunsku za zneužití úřadu), pokud nezpůsobí větší škodu než 200 tisíc leů (1,2 milionu korun).

Proti rozhodnutí rumunské vlády se vyslovili představitelé Evropské komise. „Boj proti korupci musí pokračovat, a ne být zastaven. Poslední události v Rumunsku sledujeme s velkým znepokojením,” uvedli podle agentury Reuters ve společném prohlášení předseda a místopředseda EK Jean-Claude Juncker a Frans Timmermans.

Přes 10 tisíc lidí se sešlo před sídlem vlády v Bukurešti, skandovali „zloději” a „zrádci” a dožadovali se demise kabinetu.

Den smutku pro právní stát, řekl prezident

Nesouhlas vyjádřil i pravicový prezident Klaus Iohannis. „Tento den je dnem smutku pro právní stát," reagoval na krok kabinetu prezident. „Vláda ignorovala přání milionů Rumunů, kteří chtějí žít v zemi zbavené korupce," dodal podle agentury Reuters v prohlášení. Záměr vlády kritizoval prezident od samého počátku, ani on, ani velké protestní akce v posledních dnech však vládu od tohoto kroku neodradili.

Potřebu přijmout sporné nařízení vláda ospravedlňovala nutností ulevit přeplněným věznicím. Experti ale poukazují na to, že se to spíš týká skutečnosti, že v poslední době byla odsouzena, nebo je souzena za korupční jednání řada i sociálnědemokratických politiků. Mezi nimi je i lídr Sociálnědemokratické strany (PSD) Dragnea, který loni dostal dvouletou podmínku za zmanipulování voleb. Kvůli tomu se po vítězství své strany v prosincových volbách nemohl stát premiérem.

Rumunsko patří v Evropě k nejzkorumpovanějším státům - úplatky jsou zde vyžadovány nejen ve státní správě, ale i v oblastech veřejného života. V posledních letech však boje proti korupci v této zemi zintenzivněly - speciální prokuratura v uplynulých třech letech obžalovala téměř 2 000 lidí v případech zneužití postavení se škodami vyčíslenými podle médií v přepočtu až na 27 miliard korun. Rozhodnutí dekriminalizovat trestné činy spojené s korupcí je tedy velkým krokem zpět.

Zdroj: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/boj-s-korupci-po-rumunsku-vlada-omilostni-odsouzene-politiky-mezi-nimi-i-sefa-vladni-strany-12484

---

„Vyslyšeli jsme volání ulice!" Rumunská vláda otočila a korupčníci trestu neujdou

Nela Vejvodová, „Vyslyšeli jsme volání ulice!" Rumunská vláda otočila a korupčníci trestu neujdou - Rumunsko

 

Nela VejvodováČTK

Dekret o beztrestnosti některých korupčních činů rumunská vláda schválila tento týden, obešla při tom parlament.

 

Rumunská vláda stáhne kontroverzní nařízení o beztrestnosti některých korupčních činů, proti kterému v uplynulých dnech protestovaly v Bukurešti i v dalších rumunských městech statisíce lidí.

„V neděli se sejdeme na mimořádném zasedání vlády, abychom dekret odvolali, stáhli, zrušili ho, a abychom našli legální způsob, jak zajistit, aby nevstoupil v platnost," uvedl premiér Sorin Grindeanu. „Slyšeli jsme hlas ulice," dodal Grindeanu v narážce na obří demonstrace, které byly největšími protesty od pádu komunistického režimu v roce 1989.

Nařízení podle premiéra nebylo špatné, občané ho ale kvůli komunikaci nepochopili správně. Premiér rovněž oznámil, že bude chtít do debaty o reformě justičního systému zapojit veřejnost, jejíž část se proti nařízení kabinetu postavila.

Také v sobotu se před úřadem vlády v hlavním městě Rumunska shromáždilo zhruba 140 tisíc demonstrantů. „Chtějí nás vrátit o 50 let do minulosti,” řekl agentuře Reuters jeden z protestujících.

Kromě části rumunské veřejnosti se proti spornému dekretu postavil především prezident Klaus Iohannis, který podal stížnost k ústavnímu soudu. Znepokojení nad krokem Grindeanuova kabinetu ve středu dala najevo i Evropská komise a prostřednictvím svých velvyslanectví v Bukurešti i některé státy včetně USA, Německa a Francie.

Dekret vláda původně schválila ve zrychleném řízení, které nevyžaduje souhlas parlamentu. Měl zbavit trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně případů zneužití úřadu s finanční škodou menší než 200 000 lei (1,2 milionu Kč). Vláda zároveň přijala návrh zákona, který umožňoval upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením by ale musel vyslovit souhlas zákonodárný sbor.

Zdroj: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/vyslyseli-jsme-volani-ulice-rumunska-vlada-otocila-a-korupcnici-trestu-neujdou-12765

---

Půl milionu Rumunů zůstává v ulicích. Po stažení sporného zákona žádají i demisi vlády, tlak narůstá

AKTUALIZOVÁNO 5. 2. 2017

Půl milionu Rumunů zůstává v ulicích. Po stažení sporného zákona žádají i demisi vlády, tlak narůstá

Na 300 tisíc lidí protestovalo v neděli v Bukurešti proti vládě. | Foto: Reuters

Kontroverzní nařízení o beztrestnosti některých korupčních činů rumunská vláda v neděli po masivních demonstracích zrušila. Informuje o tom agentura Reuters. Na protest proti zákonu vyšlo do ulic Bukurešti v neděli přes 300 tisíc lidí, v celém Rumunsku pak půl milionu. Protesty, které nařízení vyvolalo, byly největší od pádu režimu Nicolae Ceausesca v roce 1989. O plánovaném zrušení nařízení informoval už v sobotu premiér Sorin Grindeanu. Představa kabinetu, že úřady nebudou stíhat řadu korupčních skutků, vyvolala odmítavou reakci také od Evropské komise a prostřednictvím ambasád v Bukurešti i od několika států v čele s USA, Německem a Francií.

Bukurešť – Rumunská vláda na nedělním mimořádném zasedání zrušila kontroverzní nařízení o beztrestnosti některých korupčních trestných činů a zneužívání úředního postavení. Oznámila to televize Digi24. Kabinet kvůli tomuto záměru v posledních dnech čelil rozsáhlým demonstracím v Bukurešti i v dalších rumunských městech. Stažení dekretu ale demonstranty neuspokojilo a desetitisíce lidí dál v ulicích požadují demisivlády. Podle rumunských médií vyšlo v neděli do ulic po celém Rumunsku celkem půl milionu lidí, což je nejvíce od počátku současných protestů.

Vláda Sorina Grindeanua hodlá zveřejnit dokumentaci o diskusi, která přijetí kontroverzního nařízení předcházela. Grindeanu už v sobotu prohlásil, že nařízení nebylo špatné, ale že se ho nepodařilo občanům dostatečně vysvětlit.

Premiér rovněž oznámil, že bude chtít do debaty o reformě justičního systému zapojit veřejnost, jejíž část se proti nařízení kabinetu postavila. Zároveň ale Grindeanu řekl, že vláda vypracuje nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu. V zákonodárném sboru má přitom vláda pohodlnou většinu.

V Bukurešti a v dalších rumunských městech se v neděli sešly statisíce demonstrantů. Do metropole přijela protestovat také řada lidí z venkova, uvedla agentura DPA. Podle večerních informací rumunských médií na Vítězné náměstí, kde je i sídlo rumunské vlády, dorazilo přes 300 tisíc demonstrantů. Desetitisícové protivládní protesty se konaly například také ve městech Kluž, Temešvár, Jasy či Brašov.

 

Protesty, které nařízení vyvolalo, byly největší od pádu režimu Nicolae Ceausesca v roce 1989.

Menší demonstrace na podporu protestujících v Rumunsku se v neděli konaly i před rumunskými ambasádami v sousedním Bulharsku a Moldavsku.

Kromě části rumunské veřejnosti se proti spornému dekretu postavil především prezident Klaus Iohannis, který podal stížnost k ústavnímu soudu. Před jeho sídlem se v neděli konala jedna z menších demonstrací podporovatelů současné vlády, které se zúčastnilo několik stovek lidí.

Znepokojení nad krokem Grindeanuova kabinetu ve středu dala najevo i Evropská komise a prostřednictvím svých velvyslanectví v Bukurešti i některé státy včetně USA, Německa a Francie.

Dekret vláda původně schválila ve zrychleném řízení, které nevyžaduje souhlas parlamentu. Měl zbavit trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně případů zneužití úřadu s finanční škodou menší než 200 tisíc lei (asi 1,2 milionu Kč). Vláda, která mimo jiné argumentovala potřebou reagovat na situaci v přeplněných věznicích, zároveň přijala návrh zákona, který umožňoval upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením by ale musel vyslovit souhlas parlament.

Jedním z mnoha politiků, kteří by ze sporného nařízení profitovali, by byl předseda vládní sociální demokracie Liviu Dragnea. Zastavilo by totiž probíhající soudní proces, v němž šéf socialistů čelí obvinění ze zpronevěry státních peněz. Dragnea se nemohl stát sám premiérem kvůli tomu, že byl dříve odsouzen za volební podvody a podplácení.

autoři: ZahraničíČTK

Protesty, které nařízení vyvolalo, byly největší od pádu režimu Nicolae Ceausesca v roce 1989.

---

...další externí odkazy

Novinky

Zvědavec

AC24

Stop Operation Soros

---

tip na stránku

střelba v Mnichově

Donald Trumph a Elity..

Inaugurace Trumpa

---

Spřátelené blogy: pepomat - wordpress

pepomatwebmium - blogspot 

pepomatwebmium - blog

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na