Sibiřská holčička šla pro pomoc šest hodin v 34stupňovém mrazu

Osm kilometrů zasněženým lesem a v mrazech minus 34 stupňů Celsia pochodovala čtyřletá sibiřská holčička Saglana Salčaková, aby přivedla pomoc pro sebe a slepého dědečka.

Osm kilometrů zasněženým lesem a v mrazech minus 34 stupňů Celsia pochodovala čtyřletá sibiřská holčička Saglana Salčaková, aby přivedla pomoc pro sebe a slepého dědečka.

Čtyřleté Saglaně to k nejbližšímu sídlu trvalo šest hodin.

FOTO: Profimedia.cz

Dnes 20:27 - Moskva

Na cestu vyrazila poté, co její babička zemřela na infarkt a matka s otčímem hnali soby ve vzdáleném regionu Tuvinské republiky, součásti Ruské federace. Tere-cholský okres, kde se drama odehrálo, leží u hranic s Mongolskem, více než 3800 kilometrů východně od Moskvy.

Dědeček zprvu dívenku nechtěl pustit, ale byli bez telefonu a neměli šanci přivolat pomoc. Teple oblečená Saglana nakonec vyrazila v šest hodin ráno vyzbrojena pouze krabičkou zápalek.

K nejbližšímu sídlu jí to trvalo šest hodin. Putovala podél zamrzlé řeky a sledovala hlavně stopy saní. Občas se až po ramena propadala do závějí. Vlky naštěstí nespatřila.

V cíli pak vysvětlila, co se stalo, na otázku, jak to dokázala, podle listu Komsomolská pravda odvětila: „Nebála jsem se, jen jsem šla a šla, až jsem přišla až sem.“

Její matku nyní vyšetřují kvůli možnému zanedbání péče, Saglanu naopak navrhnou na vyznamenání za statečnost.

rm, Právo

Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/432357-sibirska-holcicka-sla-pro-pomoc-sest-hodin-v-34stupnovem-mrazu.html

---

Děvčátko se na Sibiři brodilo sněhem na pomoc babičce

Dramatický příběh s překvapivým koncem se nedávno odehrál na ruském venkově. Čtyřletá holčička dokázala přejít kilometry zasněžených lesů v tajze, hledala pomoc pro svou nemocnou babičku. Nakonec však policie zahájila vyšetřování jejích rodičů. Přišel s tím server Guardian.

14.03.2017 13:13 Původní zpráva

SDÍLEJTE:

Dramatický příběh s překvapivým koncem se nedávno odehrál na ruském venkově. Čtyřletá holčička dokázala přejít kilometry zasněžených lesů v tajze, hledala pomoc pro svou nemocnou babičku. Nakonec však policie zahájila vyšetřování jejích rodičů. Přišel s tím server Guardian.

Čtyřletá Saglana Salčaková přešla sibiřskou divočinu, aby pomohla své nemocné babičce. Sama se stala hrdinkou, její matku však začala stíhat policie.

Saglana Salčaková žije se svými prarodiči na odlehlé farmě hluboko v tajze blízko mongolské hranice, více než 19 kilometrů od nejbližší vesnice a osm kilometrů od nejbližších sousedů.

Vše začalo, když se holčička probudila a zjistila, že se její šedesátiletá babička nemůže hýbat. Poradila se se svým slepým dědečkem a vyrazila do nejbližší osady pro pomoc.

S sebou si vzala jen krabičku zápalek pro případ, že by musela rozdělat oheň. Vyrazila brzy ráno, kdy teploty běžně klesají pod minus 30 stupňů Celsia. Trvalo jí několik hodin, než podél řeky překonala sněhové závěje. Naštěstí nikde neuvízla ve sněhu, který často sahá po ramena dospělému člověku, ani nepotkala vlka, kteří čas od času útočili i na její domov u prarodičů.

Nakonec Saglana sousedy málem minula. Kdyby ji jeden z nich nespatřil, šla by dál a ztratila by se. Sousedi okamžitě zavolali do zdravotního střediska ve vesnici, odkud lékaři přijeli holčičku zkontrolovat a dopravili ji zpět do domu jejích prarodičů. Tam zjistili, že Saglanina babička zemřela na infarkt.

Saglana tvrdí, že se nebála vyrazit lesem sama pro pomoc. "Prostě jsem šla a došla tam," říká. Přiznala ale, že jí byla opravdu zima a měla hlad. Nakonec vyvázla jen s nachlazením a teď bydlí v místním azylovém domě, kde právě oslavila své páté narozeniny. Místní ji považují za hrdinku.

Proti rodičům Saglany však bylo zahájeno trestní stíhání. Oba žijí v jiné části regionu a starají se tam o stádo koní. Podle úřadů matka Saglany věděla, že prarodiče nejsou schopni se o její dceru patřičně postarat, a vystavila ji tak vědomě nebezpečí. Mohla by za to dostat až rok ve vězení.

Podle místní aktivistky Sajany Mongušové je šokující, že prarodiče statečného děvčátka neměli žádné spojení se světem. "I za sovětské éry měli lidé v téhle oblasti alespoň rádio," řekla. "Ale že v jednadvacátém století musí čtyřleté dítě vyrazit na takhle nebezpečnou cestu jenom proto, že tam není žádné jiné spojení se světem, to je šílené. Zločin tady nespáchala její matka, ale příslušné úřady," myslí si Mongušová.

FOTO: ČTK

AUTOR: ADÉLA BERANOVÁ

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/devcatko-se-na-sibiri-brodilo-vysokym-snehem-na-pomoc-babicce_421452.html

---

...doporučené externí odkazy

...

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio