Donal Trump - první změny: Zrušení Obamacare, dosazení ministra zahraničí a obrany

---

Trump dosedl do Bílého domu a hned vydal nařízení: Zrušte Obamacare

Lucie Svobodová

Lucie Svobodová

Zrušení zdravotní reformy, kterou zavedl Barack Obama, byl jeden z volebních slibů Donalda Trumpa.

Donald Trump začal úřadovat hned po páteční inauguraci.

Nový americký prezident Donald Trump se odtrhl od svých inauguračních oslav, aby podepsal první nařízení své administrativy: Nařídil federální vládě, aby začala postupně odstraňovat takzvanou Obamacare - zdravotní reformu, kterou v roce 2010 zavedl předchozí prezident Barack Obama.

Jde spíš o symbolické nařízení, protože prezident nemůže reformu zrušit úplně. Svým pokynem, jímž plní jeden ze slibů z volební kampaně, dává signál vládě, aby zákon změnila.

„Tento příkaz sám o sobě nic skutečného nezavádí. Ale nařizuje federálním zastupitelstvím, aby začala podnikat kroky a rušila Obamacare všemi možnými způsoby. Je to signál, že Trumpova administrativa s velkými změnami nečeká na Kongres,” uvedl Larry Levitt, viceprezident neziskové organizace Kaiser Family Foundation, která se zabývá zdravotní politikou.

Prioritou Trumpovy administrativy je tedy zrušit a nahradit Obamacare. Nicméně prezident a republikáni musí ještě přijít s náhradou zákona, kterým je v současnosti pojištěno přes 30 milionů Američanů.

Zmínky ohledně změny klimatu jsou pryč

Trump se během kampaně nechal slyšet, že změna klimatu je pouhým výmyslem. Jen pár chvil od jeho inaugurace zmizely na oficiálních stránkách Bílého domu veškeré zmínky týkající se změny klimatu. Před tím bylo na stránkách několik dokumentů Baracka Obamy, v nichž uváděl, jak se změnou klimatu bojovat.

Nyní na stránkách Bílého domu najdete pouze jednu zmínku ohledně životního prostředí: „Chránit čistý vzduch a čistou vodu, zachovat naše přirozené prostředí a udržet přírodní zásoby a zdroje zůstane vysokou prioritou.”

Zdroj: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/trump-dosedl-do-bileho-domu-a-hned-vydal-narizeni-zruste-obamacare-12260

---

Trump po inauguraci omezil Obamacare. Chystá se ho zrušit​

WASHINGTON Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem exprezidenta Baracka Obamy, než bude program zvaný Obamacare zcela zrušen.

DONALD TRUMP PODEPISUJE PRVNÍ DOKUMENTY, A TO JEN PÁR HODIN PO JEHO INAUGURACI. | FOTO: EVAN VUCCI/AP

WASHINGTON Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem exprezidenta Baracka Obamy, než bude program zvaný Obamacare zcela zrušen.

Informovala o tom v sobotu agentura AFP s odvoláním na šéfa prezidentské kanceláře Reince Priebuse.

Program Obamacare byl jedním z pilířů Obamova vládního programu, ale Trump již dříve označil tento systém zdravotního pojištění za „katastrofu“ a prohlásil, že ho hodlá zrušit.


Pro Trumpa i pro republikánskou většinu v Kongresu je zrušení programu Obamacare prioritou. Minulý týden v pátek následovala Sněmovna reprezentantů čtvrteční rozhodnutí Senátu a dala pokyn výborům Kongresu, aby připravily návrh právní úpravy zrušení Obamacare.Přestože díky Obamacare získalo přístup ke zdravotnímu pojištění zhruba 20 milionů Američanů, podle kritiků je program nákladný a otevírá sektor zdravotních služeb nežádoucímu vměšování státu, když poškozuje konkurenční prostředí zdravotních pojišťoven.

ČTK

Zdroj: http://www.lidovky.cz/trump-podepsal-exekutivni-prikaz-proti-zdravotnimu-programu-obam-1f5-/zpravy-svet.aspx?c=A170121_092934_ln_zahranici_ele

---

Trump jmenoval ministrem zahraničí Rexe Tillersona. Odpůrce sankcí proti Rusku

Trump jmenoval ministrem zahraničí Rexe Tillersona. Odpůrce sankcí proti Rusku

Nově zvolený americký prezident Donald Trump oficiálně oznámil, že ministrem zahraničí v jeho vládě bude od 20. ledna dosavadní šéf těžařské společnosti ExxonMobil Rex Tillerson. Muž, který má velmi dobré osobní vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, odmítal sankce přijaté Spojenými státy vůči Rusku za anexi Krymu v roce 2014.

Washington – "Díky své nezdolnosti, bohatým zkušenostem a podrobným znalostem geopolitiky je výbornou volbou na post ministra zahraničí," popsal Donald Trump v prohlášení budoucího ministra zahraničí Rexe Tillersona. "Bude usilovat o regionální stabilitu a zaměří se na zásadní bezpečnostní zájmy Spojených států," dodal.

Velká část demokratů i někteří přední republikáni očekávanou nominaci v minulých dnech zpochybňovali kvůli Tillersonovým blízkým vazbám na Rusko. Šéf ropného gigantu Exxon se před několika lety dočkal vyznamenání od prezidenta Vladimira Putina a je mimo jiné odpůrcem sankcí, které Spojené státy uvalily na Rusko po ozbrojeném vpádu na ukrajinský Krym.

Žádný z dosavadních Trumpových kandidátů na vládní posty nečelil takové kritice uvnitř Republikánské strany. Tillersonovými vazbami na Kreml se chtějí politici zabývat během slyšení v Senátu, jehož souhlas s jmenováním je nutný. Několik republikánských senátorů včetně vlivného šéfa bezpečnostního výboru Johna McCaina či neúspěšného Trumpova soka z primárek Marca Rubia uvedlo, že vazby na Rusko nejsou ideální kvalifikací pro ministra zahraničí. Proto je hodlají podrobit podrobnému prošetření. V Senátu se přitom očekává vyrovnané hlasování – republikáni ve stočlenném sboru disponují křehkou většinou 52 hlasů.

Sám Trump o Tillersonových kontaktech v Rusku prohlásil, že budou spíše výhodou, protože zná všechny "velké hráče". Je si jist, že jde pouze o vazby v rámci byznysu. V něm šlo například o podpis smlouvy Tillersonovy firmy s ruskou státní ropnou společností Rosněfť o využívání velkých nalezišť v Arktidě. Na této spolupráci se obě strany dohodly v roce 2011.

autoři: ZahraničíReutersČTK

---

Senát potvrdil Mattise ministrem obrany a Kellyho jako šéfa vnitřní bezpečnosti

Senát potvrdil Mattise ministrem obrany a Kellyho jako šéfa vnitřní bezpečnosti

Oficiálně prvním členem Trumpova kabinetu se stal bývalý velitel amerických sil v Iráku a Afghánistánu James Mattis. Jen několik hodin po Trumpově inauguraci jej v pátek potvrdil Senát jako nového ministra obrany. Mattis měl již dříve velkou podporu ze strany šéfa branného výboru Senátu, vlivného republikána Johna McCaina. Do funkce ministra vnitřní bezpečnosti pak senátoři schválili vysloužilého generála námořní pěchoty Johna Kellyho.

Trump podepsal zákon schválený tento týden oběma komorami Kongresu, který Mattisovi umožní usednout do křesla šéfa Pentagonu, ačkoli pro výkon politické funkce nesplňuje zákonný požadavek, podle něhož by měl být mimo aktivní vojenskou službu minimálně sedm let. V řadách amerických ozbrojených sil působil do roku 2013.​

Kelly je ministrem pro vnitřní bezpečnost

Výraznou většinou hlasů Senát schválil do funkce také ministra vnitřní bezpečnosti - stal se jím vysloužilý generál námořní pěchoty John Kelly. Pro Kellyho hlasovalo 88 senátorů, 11 bylo proti a jeden se zdržel hlasování, napsala agentura Reuters.

Trump již dříve uvedl, že Kelly bude stát v čele naléhavého úkolu zastavit nelegální přistěhovalectví a zajistit hranice. Pokud Trump dodrží své sliby z kampaně, ponese Kellyho ministerstvo odpovědnost za přísnější prověřování přistěhovalců přicházejících do USA.

Ministerstvo by rovněž mělo realizovat Trumpovy plány týkající se imigrantů, kteří žijí v zemi nelegálně. Nový prezident v kampani mimo jiné prohlásil, že chce vyhostit všech zhruba 11 milionů lidí, kteří se podle odhadů v USA zdržují nezákonně. Řekl, že chce ukončit i právo na získání občanství pro děti přistěhovalců narozené v USA.

Kelly také podporuje Trumpovy plány vystavět na americko-mexické hranici zeď, která má zastavit příliv ilegálních migrantů do USA. Podotkl ale zároveň, že pouhá fyzická bariéra problém nevyřeší.

Kelly se účastnil války v Perském zálivu, působil jako asistent vrchního velitele sil NATO v Evropě a velel americkým jednotkám v západoirácké provincii Anbár. Působil též jako velitel Jižního velitelství amerických ozbrojených sil (se zodpovědností mimo jiné za oblast Guantánama).

V minulosti Kelly Washington kritizoval za nedořešení situace kolem Guantánama, které Trumpův předchůdce Barack Obama při svém nástupu do funkce slíbil zrušit, a kritizoval Obamu i ohledně údajně nedostatečné ochrany hranice s Mexikem.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2019928-senat-potvrdil-mattise-ministrem-obrany-a-kellyho-jako-sefa-vnitrni-bezpecnosti

---

...další externí odkazy

Novinky

Zvědavec

AC24

---

Obama - wiki

Obama - care

nový ministr zahraničí - zrušení sankcí

nový ministr obrany

nový ministr zahraničí

---

tip na stránku

střelba v Mnichově

Donald Trumph a Elity..

Inaugurace Trumpa

2017 - konec neziskovek

Václav Klaus

---

Spřátelené blogy: pepomat - wordpress

pepomatwebmium - blogspot 

pepomatwebmium - blog

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na