Máte chválit Turecko, ale jste na straně pučistů, šlehl Erdogan po Západu. A dál zatýká​

ANKARA Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek odmítl kritiku Západu na svůj nekompromisní postup proti vzbouřencům, kteří se jej pokusili v polovině července svrhnout. Prohlásil, že západní země, které by měly oceňovat Turecko za to, jak se s pokusem o převrat vypořádalo, místo toho stojí „na straně vzbouřenců“. Podle agentury Reuters dodal, že prokáže-li se, že puč podporovalo víc lidí, pak počty zatčených ještě vzrostou. Od nezdařeného puče v Turecku bylo podle ministra vnitra zadrženo přes 18.000 lidí a z nich 9677 čeká na soud. Pasy byly odebrány 50.000 lidí.

PROKÁŽE-LI SE, ŽE PUČ PODPOROVALO VÍC LIDÍ, POČTY ZATČENÝCH JEŠTĚ VZROSTOU,... | FOTO: ČTK

ANKARA Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek odmítl kritiku Západu na svůj nekompromisní postup proti vzbouřencům, kteří se jej pokusili v polovině července svrhnout. Prohlásil, že západní země, které by měly oceňovat Turecko za to, jak se s pokusem o převrat vypořádalo, místo toho stojí „na straně vzbouřenců“.

Podle agentury Reuters dodal, že prokáže-li se, že puč podporovalo víc lidí, pak počty zatčených ještě vzrostou. Od nezdařeného puče v Turecku bylo podle ministra vnitra zadrženo přes 18.000 lidí a z nich 9677 čeká na soud. Pasy byly odebrány 50.000 lidí.

Turecký premiér Binali Yildirim v pátek také oznámil, že uzavřeleteckou základnu Akinci severně od Ankary, jež byla během převratu centrálou vzbouřených vojáků. „Uzavřeme (také) veškerá kasárna, z nichž vyjížděly tanky a vylétaly vrtulníky,“ prohlásil v projevu živě přenášeném právě ze základny.

Část turecké armády se Erdogana, který zavádí v zemi stále tvrdší islámský režim, pokusila svrhnout 15. července. Převrat se ale nepovedl a Erdoganův režim následně přistoupil k tvrdým čistkám ve státních institucích, u vojáků, policistů, soudců, státních zástupců nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni nebo propuštěni z práce. Ankara obviňuje ze zosnování puče duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhá léta ve Spojených státech. Duchovní veškerá obvinění odmítá.


Novináři byli zadrženi v rámci vyšetřování osob blízkých duchovnímu Fethullahu Gülenovi, kterého Ankara obviňuje ze zosnování puče.Před soudem v Istanbulu se v pátek objevilo 21 novinářů zadržených v reakci na zmařený pokus o vojenský převrat z 15. července. Informovala o tom agentura AP. Na záběrech tureckých televizí bylo vidět novináře, které do soudní síně doprovázejí policisté. Jde o část ze skupiny 42 žurnalistů, na které byl vydán zatykač v pondělí. Po některých reportérech policisté stále pátrají.

Zástupkyně Turků, kteří se k němu hlásí a žijí v Nizozemsku, oznámila, že mnozí Gülenovi příznivci v Nizozemsku čelí hrozbám a bojí se o život.

Saniye Calkinová, která stojí v čele Gülenovy organizace Hizmet v Nizozemsku, prohlásila, že se členové drží v ústraní, protože mají strach o život. Někteří dostali pohrůžky zabitím, jiní čelili fyzickým útokům, vandalismu a žhářství. „Rozvinul se tu hon na čarodějnice, který mezi Turky v Nizozemsku vyvolal velké napětí. Jsou to znaky Erdoganova zasahování v Nizozemsku,“ řekla Calkinová. Členové hnutí Hizmet prý incidenty nahlásili policii a podobné případy se vyskytly v sousedním Německu, kde žije největší turecká komunita v Evropě. V Nizozemsku je asi půl milionu Turků a ke Gülenovu hnutí, které organizuje charitu, školy a kulturní instituce, se hlásí několik tisíc z nich.

Německý tisk napsal, že Turecko chce, aby mu Německo vydalo Gülenovy stoupence. List Frankfurter Allgemeine Zeitung to ale vyloučil a použil slova kancléřky Angely Merkelové, která řekla, že je Německo vázáno procedurou právního státu. Premiér Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann listu řekl, že turecký konzul ve Stuttgartu jeho vládu požádal, aby zahájila vyšetřování institucí vázaných na Gülenovo hnutí. „Samozřejmě, že to neuděláme,“ řekl Kretschmann a kritizoval Turecko za pokus ovlivnit německé úřady.

Potíže kvůli Gülenovi má také ázerbájdžánská nezávislá televize ANS. Tamní soud jí dnes odebral licenci a televize zastavila vysílání. Původně totiž ohlásila, že dnes odvysílá rozhovor, který s Gülenem natočila po puči.

Ázerbájdžán udržuje těsné vztahy s Tureckem, které stálo na straně Baku v konfliktu o Náhorní Karabach.

Televize ANS patří třem ázerbájdžánským podnikatelům a je považovaná za nezávislou. Její vedení označilo rozhodnutí soudu za nedemokratické a chce se proti němu odvolat. Jeden z jejích reportérů, který působí ve Washingtonu, natočil s Gülenem rozhovor, který nebyl zatím nikde odvysílán.

ČTK

Zdroj:http://www.lidovky.cz/mate-chvalit-turecko-ale-stojite-na-strane-pucistu-slehl-erdogan-po-zapadu-1tu-/zpravy-svet.aspx?c=A160729_152430_ln_zahranici_msl#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main

---

„Armádní puč byl potlačen,“ hlásí z Turecka prezident Erdogan

Od redakce -

 

„Armádní puč byl potlačen,“ hlásí z Turecka prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém vystoupení prřed občany.

„Armádní puč byl potlačen,“ hlásí z Turecka prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém vystoupení prřed občany. 

Turecké události minutu po minutě …

08:58      Agentura AP uvedla, že obětí puče je okolo devadesáti.

08:48      Agentura Reuters uvedla, že v souvislosti s pučem bylo zadrženo již přes 1500 lidí.

08:46      Turecký parlament se po pokusu o státní převrat sejde na mimořádném zasedání. Budova zákonodárného sboru v Ankaře je silně poškozená.

08:35     Český prezident Miloš Zeman sleduje situaci v Turecku. Považuje za důležité zabránit krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi.

08:02     Ranní spoj mezi ČR a Istanbulem, který měl do Prahy přiletět v 9:00 a odletět v 9:55, byl zrušen. Další lety jsou zatím beze změn.

07:46     Na puč zareagoval český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož je prioritou vlády bezpečný návrat českých občanů zpět do vlasti.

07:45    Turecké vládní složky potvrdily informaci, že náčelník generálního štábu Hulusi Akar, který byl držen jako rukojmí, byl osvobozen a je v bezpečí.

07:27    Podle CNN skončilo během noci v nemocnicích v Ankaře a Istanbulu okolo tisícovky lidí.

06:56    „Demokratický řád v Turecku musí být respektován,“ uvedl mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové.

06:55    Podle turecké vlády bylo v souvislosti s pučem zadrženo již 754 lidí.

06:51   Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že dopady pokusu o státní převrat v Turecku budou zásadní pro celý region a vztahy země s EU. Napětí nelze řešit zbraněmi, dodal.

06:47    Na ranních záběrech Bosporského mostu jsou vidět lidé oslavující konec puče. S tureckými vlajkami v rukou jásají na střechách tanků.

06:47    Podle agentury Reuters byla skupina vzdávajících se povstalců na Bosporském mostě napadena příznivci tureckého prezidenta.

06:41   Frakce turecké armády, která stojí za pučem, uvedla, že „odhodlaně pokračuje v boji“. Vyzvala obyvatelstvo, aby nevycházelo.

06:22  Turecký ministr spravedlnosti oznámil, že doposud bylo zadrženo 336 pučistů.

06:14  Podle nejnovějších údajů tureckých úřadů zemřelo při pokusu o převrat nejméně 60 lidí.

06:13  Turecko jmenovalo prozatímním náčelníkem generálního štábu Ümita Dündara. Dosavadní náčelník je totiž nezvěstný. Zřejmě jej drží pučisté jako rukojmího.

06:05  Policie použila na Bosporském mostě proti účastníkům pokusu o puč vodní dělo. Provládní síly použily proti povstalcům vodní dělo Zdroj: Reuters

05:58  Na ministerstvu zahraničí se sejde krizový štáb kvůli situaci v Turecku, kterým zmítá pokus o převrat. Probírat bude pomoc českým občanům v Turecku. V noci na sobotu vydalo české ministerstvo zahraničí varování před cestami do Turecka.

05:58  Na ministerstvu zahraničí se sejde krizový štáb kvůli situaci v Turecku, kterým zmítá pokus o převrat. Probírat bude pomoc českým občanům v Turecku. V noci na sobotu vydalo české ministerstvo zahraničí varování před cestami do Turecka.

05:51  Na jednom z istanbulských mostů byla podle stanice CCN Türk obklíčena asi padesátka vojáků účastnících se pokusu o převrat. Na záběrech televize se vojáci vzdávají s rukama nad hlavou.

05:42  Prezident Erdogan vyzval své příznivce, aby vytrvali na veřejných prostranstvích, dokud se situace nevrátí do normálu.

05:40  Turecké úřady sestřelily vojenský vrtulník, který pálil na sídlo státního satelitního operátora Turksat.

05:39  Podle Erdogana dochází v Ankaře stále ke střetům. Věří, že budou brzy ukončeny. Zároveň oznámil, že Turkish Airlines obnovily své lety.

05:28  Šéf generálního štábu Hulusi Akar má být podle televize NTV osvobozen. Během noci na sobotu jej pučisté zajali jako rukojmí.

04:59   Podle vysokých tureckých představitelů stále pokračují bombové útoky na budovu parlamentu v Ankaře.

04:58  V celách skončili i povstalečtí vojáci, kteří vnikli do redakcí televize CCN Türk a deníku Hurriyet.

04:54  Úřady „s ohledem na bezpečnostní důvody“ přerušily v Bosporském průlivu provoz tankerů.

04:40   Proti probíhajícímu puči přišlo v noci na sobotu demonstrovat před berlínské velvyslanectví Turecka kolem 3000 lidí.

04:35  Třináct vojáků, kteří se pokusili během puče proniknout do prezidentského paláce, bylo zatčeno.

04:34  Podle tureckých úřadů zemřelo při pokusu o převrat 42 lidí, většina z nich jsou civilisté.

04:26  Turecká armáda převzala zpátky kontrolu nad istanbulským Atatürkovým letištěm. Provoz by měl být plně obnoven v 7:00 SELČ.

04:19  I za svítání se ulicemi Istanbulu uzývá střelba a exploze. Tisíce civilistů demonstrují v ulicích proti pučistům.Voják účastnící se puče odevzdává svou zbraň policistům Zdroj: Reuters

04:12  Podle premiéra Yildirima zahájili pučisté palbu na civilisty zcela bez váhání.

04:00  Erdogan oznámil, že jeho tajemník byl unesen. Nejsou zprávy o šéfovi generálního štábu.

03:57  Podle tureckého premiéra bylo kvůli pokusu o puč zatčeno více než 130 lidí. Podle zpráv, které obdržel, byl prý generál účastnící se pokusu o převrat zabit.

03:56  Erdogan prohlásil, že se jej pučisté pokusili zabít. Měli střílet z vrtulníku na dům v Marmarisu, kde trávil dovolenou. Tou dobou ale už byl na cestě do Istanbulu.

03:43  Stanice CNN Türk, jejíž newsroom obsadili ozbrojenci, obnovila vysílání.

03:33  Erdogan: Vláda dál pracuje z Ankary. Kvůli pokusu o puč vyšly do ulic miliony Turků.

03:28  Podle CNN Türk zemřelo v budově parlamentu v Ankaře 12 lidí.

03:23  Prezident Erdogan oznámil, že pokus o puč je důvodem pro provedení čistky v armádě.

03:19  Turecká rozvědka zopakovala, že pokus o puč byl potlačen a situace se vrátila k normálu. „Všichni účastnici puče budou souzeni pro velezradu,“ oznámil mluvčí rozvědky. Z Ankary i Istanbulu jsou ale i nadále hlášeny exploze a střelba.

03:07  Erdogan: „Všichni, kdo byli zapojeni do pokusu o puč, budou po právu potrestáni. Bez ohledu na to, ke které instituci patří.“

03:03  Prezident Erdogan se objevil mezi svými podporovateli před istanbulským letištěm.

02:55  Podle svědků byly na centrálním Taksimském náměstí v Istanbulu tři desítky pučistických vojáků odzbrojeny policií.

02:49  Turecká stanice CNN Türk přerušila vysílání. Moderátor oznámil, že vojáci převzali kontrolu nad zpravodajským velínem. V pozadí byla slyšet střelba a křik lidí.

02:47  Reuters: Na Atatürkově letišti v Istanbulu se ozvala silná exploze.

02:43  Turecko uzavřelo tři hraniční přechody s Bulharskem, oznámila to bulharská diplomacie, který zároveň vyzvala občany Bulharska, aby se vyhli cestám do Turecka. Hraniční přechody z Bulharska zůstávají otevřené.

02:35  Člen tureckého parlamentu agentuře Reuters řekl, že se poslanci stále skrývají uvnitř budovy.

02:34  Při přestřelkách, které se v důsledku pokusu o armádní převrat rozpoutaly v Istanbulu, zemřelo šest civilistů a stovka dalších utrpěla zranění.

02:32  Tureckým parlamentem otřásly další dvě exploze, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky.

02:24  Podle tureckých úřadů přistálo letadlo prezidenta Erdogana v Istanbulu. Už dříve prezidentská kancelář popřela, že by Erdogan opustil zemi.

02:19  Turecký premiér Binali Yildirim oznámil, že vládní síly mají situaci v zemi převážně pod kontrolou. Pučistům dal prostřednictvím televizního vysílání poslední varování. Všechny jejich vrtulníky budou okamžitě sestřeleny. Nad Ankarou je vyhlášena bezletová zóna.

02:08  Turecká státní televize TRT začala znovu vysílat, informuje agentura Reuters.

02:03  Turecký premiér oznámil vyhlášení bezletové zóny nad Ankarou. Vojáci, kteří se pokusili o puč, se zmocnili vrtulníků a útočí z nich na pozemní cíle.

01:59  Mluvčí tajných služeb prohlásil, že puč byl odražen, totéž tvrdí turecké speciální jednotky. Přesto se na některých místech stále střílí.

01:53  Budova parlamentu v Ankaře zasažena bombou, hlásí agentura AFP s odvoláním na státní tiskovou agenturu. Na parlament útočí vrtulníky pučistů.

01:50  V Istanbulu je právě 2:44 hodin, městem podle reportéra The Guardian proudí davy lidí, míří k Bosporskému mostu a na Taksimské náměstí. Protestující vyslyšeli výzvu prezidenta Erdogana, naopak ignorovali zákaz vycházení, který vyhlásila armáda.

01:43  Ministerstvo zahraničních věcí důrazně doporučuje občanům České republiky pobývajícím v Turecku nevycházet do ulic. „Dbejte zvýšené opatrnosti ve všech městech, vyhýbejte se shromážděním, sledujte vývoj v dostupných médiích,“ uvedlo ministerstvo. Nedoporučuje cestovat do Turecka, turisté by měli vyčkat dalšího vývoje.

Americký prezident Barack Obama spolu s ministrem zahraničí Johnem Kerrym vzkázali, že všechny strany v Turecku by měly podporovat demokraticky zvolenou vládu. V prohlášení varovali před násilím a krveprolitím.

01:17  Stíhačka F-16 tureckých vzdušných sil sestřelila vrtulník armádních pučistů nad metropolí Ankarou. Letectvo prý zaměřuje i další jejich helikoptéry.

01:16   Rusko je znepokojeno vývojem v Turecku a žádá ochranu ruských občanů v této zemi. Přejeme si návrat Turecka ke stabilitě a pořádku, uvedl Kreml.

01:15  Sedmnáct policistů bylo zabito při leteckém útoku pučistů na ústředí speciálních sil policie v turecké metropoli Ankaře. Úder byl veden z vrtulníku.

01:14  Podle redaktora Českého rozhlasu Jiřího Hoška se množí zprávy, že turečtí policisté začali zatýkat vojáky, kteří se zapojili do puče. „Jejich ochota bojovat evidentně klesá“.

01:04       „Bezprostředním spouštěčem převratu byla zřejmě další velká plánovaná čistka v turecké armádě. Ta se podle všeho rozhodla bránit před dalšími personálními změnami,“ uvedl Hynek Kmoníček z Kanceláře prezidenta republiky.

00:56    Vojáci údajně střílejí na lidi, kteří se na protest proti převratu pokoušejí v Istanbulu přejít po mostě přes Bosporský průliv. Hlášeni jsou zranění.

00:53    V ulicích Istanbulu i Ankary se nadále střílí, situace je nepřehledná. Některé zdroje hovoří o tom, že střelba se ozývá i z vrtulníků. Podle posledních informací armáda obsadila generální štáb, sídlo tajných služeb a tanky jsou u budovy vlády i parlamentu,

00:37   Armáda se podle všeho snaží obsadit i sídlo satelitní stanice Turksat na okraji metropole. Tanky podle agentury AP míří k paláci v centru hlavního města, kde mají své kanceláře premiér a vicepremiéři.

00:31  Nouzová linka českého velvyslanectví v Ankaře +905323751387, nouzová linka konzulátu v Istanbulu +905332573880.

00:29   Turecký Hurriyet Daily News přinesl názor opoziční Republikánské lidové strany (CHP). Lídr uvedl, že „tato země utrpěla hodně z převratů a nechtějí tyto obtíže opakovat“.

00:26       Istanbulské Taksimské náměstí zaplnili lidé s vlajkami.

00:25    Podle komentátora CNN se zdá, že vláda se pokusí použít národní policii k tomu, aby situaci uklidnila a aby potlačila to, co je zjevně vojenský puč. Rozhodující bude reakce běžných občanů.

00:23    Záběry z Turecka ukazují, že do ulic vyšli lidé. Na řadě míst zároveň došlo ke střelbě, například na Bosporském mostě, istanbulském letišti i v Ankaře. Podle Reuters tanky střílí v oblasti tureckých parlamentních budov.

00:15   V Ankaře se nyní ozývá střelba i u prezidentského paláce, uvedla agentura Anadolu. Erdogan je podle své kanceláře na nespecifikovaném bezpečném místě.

00:14   Firma Eximtours klientům doporučuje, aby neopouštěli hotely v Turecku.

00:13   Nouzové linky české ambasády a konzulátu v Turecku jsou pro české občany k dispozici, uvedl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza.

00:12  Společnost Twitter si nemyslí, že by byla v Turecku úplně blokována, ale má podezření, že dochází k úmyslnému zpomalení provozu.

00:10   Šéf OSN Pan Ki-mun vyzývá ke klidu v Turecku, uvádí Reuters.

00:07   NATO podle pravidel nemůže jednat o dění v jednom z členských států, dokud o tom země sama nepožádá, upozornil zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

00:05  „Vyzývám národ, aby se shromáždil na náměstích,“ prohlásil Erdogan v souvislosti s výzvou, aby občané protestovali proti puči.

00:04   Ministr obrany Fikri Işik v televizi CNN Türk prohlásil, že oznámení pučistů na stanici TRT bylo součástí „pirátského vysílání“.

00:03  Turecký ministr pro EU vyzývá vojáky, aby se vzepřely rozkazům, píše Reuters.

00:01   Podle tureckých médií došlo k oné silné explozi v Ankaře u budovy státní televize, píše Sky News s odkazem na agenturu AP.

00:00   USA, Rusko a Francie vyzvaly své občany v Turecku, aby kvůli probíhajícímu vojenskému převratu nevycházeli ven. V Sýrii vítají puč oslavnou palbou.

23:59   Podle prezidenta Erdogana za převratem stojí „paralelní struktury“, což je termín, jímž pravidelně označuje příznivce hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA.

23:58    Britsko-izraelský novinář Anshel Pfeffer na Twitteru upozorňuje na paradox, že se Erdogan pokoušel omezovat sociální média a teď díky nim (Facetime) mohl pronést své sdělení.

23:54  Po odvysílání armádního prohlášení bylo vysílání turecké státní televize TRT přerušeno, uvedl Reuters.

23:49  Podle AFP byla v hlavním městě Ankaře slyšet silná exploze.

23:48   Bulharsko posiluje kontrolu na hranici s Tureckem, píše Bloomberg.

23:46   Pučisté oznámili, že brzy má být připravena nová ústava. Zatím ale není jasné, kdo konkrétně za převratem stojí.

23:36   Erdogan promlouvá na CNN Türk prostřednictvím aplikace Facetime, uvádí Bloomberg. Nevěří, že podporovatelé převratu uspějí. Podle Erdogana zaplatí.

23:33  „Turecko bylo v posledních měsících stále méně stabilní zemí. Už před několika měsíci se objevovaly informace, že země se ocitá na pokraji občanské války. Zlomem bylo loňské jaro, kdy se Turecko zapojilo do kampaně proti Islámskému státu a zároveň proti své vlastní ozbrojené kurdské menšině, proti kurdským povstalcům. Od té doby bylo dějištěm řady teroristických útoků. Bylo zřejmé, že situace se vládě vymyká z rukou,“ uvedl Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity v Praze.

23:32  Podle CNN Türk vyzývá Erdogan občany, aby vyšli do ulic a vzdorovali převratu, zmiňuje Bloomberg.

23:30   Zákaz vycházení má být uložen v šest hodin ráno místního času. V ulicích Istanbulu jsou ale uvězněny tisíce lidí kvůli armádním blokádám.

23:27   Turecká armáda uvedla, že přebírá moc kvůli autokratičnosti vlády a hrozbě terorismu.

23:27   „Vypadá to na poměrně dobře zorganizovaný převrat podstatným množstvím armády, ne jen pár plukovníky,“ řekl zdroj z Evropské unie agentuře Reuters.

23:25   Podle Bloombergu to vypadá to, že prezident Erdogan je v Istanbulu a snaží se dostat na letiště, aby odletěl do Ankary. Všechna letiště v Turecku jsou nicméně zavřená.

23:23   Podle tureckého prezidentského zdroje je u moci v Turecku demokraticky zvolený prezident a vláda, uvádí Reuters. Erdogan má mít prohlášení.

23:21   Blízkovýchodní zpravodaj Jakub Szántó uvedl, že informace jsou protichůdné. Něco jiného říká armádní rada, něco jiného premiér. V ulicích jsou tanky, vojenská policie podléhající generálnímu štábu zablokovala dva hlavní mosty v Istanbulu. „V moderních dějinách Turecka je celá řada vojenských převratů nebo pokusů o převrat. Armáda představuje mocnou politickou organizaci. První velký převrat proběhl v roce 1960, další v roce 1971, v roce 1980, dále armáda provedla intervence v roce 1983. Je evidentně stále mocná na to, aby mohla ohrozit současnou vládu.“

Podle armády teď Turecko vede „mírový koncil“, který má zajistit bezpečnost obyvatelstva, píše Sky News.

23:17  Bloomberg opravil dřívější tvrzení, že generál Hulusi Akar je ve vedení převratu. Naopak je jedním, koho drží v zajetí. Zprávy jsou zmatené, upozorňuje web.

23:12  Turecká vláda ztratila legitimitu a byla svržena, zaznělo ve stanovisku armádní skupiny ve vysílání turecké státní televize, upozornil Bloomberg.

23:10  Turecká armáda vyhlásila stanné právo a zákaz vycházení, uvedlo AFP s odkazem na státní televizi.

23:09  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že by se Turecko mělo vyhnout krveprolití.

23:08   Šéf istanbulské vládní strany AKP uvedl, že vojáci vstoupili do budovy strany a požádali je, aby ji opustili, uvedl Reuters s odkazem na CNN Türk.

23:04   Bloomberg uvádí s odkazem na web NTV, že vůdcem pokusu o převrat je generál Hulusi Akar.

22:59   Americký ministr zahraničí John Kerry doufá, že v Turecku bude mír, stabilita a kontinuita.

22:58  Přístup k Facebooku, Twitteru a YouTube byl v Turecku omezen, uvádí Reuters.

22:55   Podle Sky News udeřila armáda i na tureckého státního vysílatele, zaměstnancům zabavila telefony.

22:54  Prezident Erdogan je údajně v bezpečí.

22:52  AFP uvádí, že turecký vysoký generál je podle státní agentury zadržován na vojenském ústředí.

22:42  Všechny lety z Atatürkova letiště v Istanbulu byly zrušeny, uvádí Reuters.

22:41  Podle Financial Times uvedlo Řecko do pohotovosti svou armádu v návaznosti na zprávy o pokusu o vojenský převrat.

22:39   Turecká armáda v prohlášení uvedla, že přebírá vedení země. Podle ní musí v Turecku dál platit vláda práva, vztahy se zahraničím prý převrat nenaruší. Turecký premiér Binali Yildirim v televizi dříve tvrdil, že skupina uvnitř turecké armády se pokusila o převrat.

Zdroj: prvnizpravy.cz
Foto: thomas koch / Shutterstock.com

---

Glosa: Erdogan ustál puč v Turecku, sociální sítě ale mají jasno - Diktátore!

 

Barbora Koukalová

Expres.cz

Turecký prezident Recep Erdogan ustál vojenský puč, který se na jeho vládu nějakou dobu připravoval a odehrál se v noci z 15. na 16. července. Jak překvapivě v nočních hodinách začal, tak velmi rychle v ranních hodinách skončil. Zatčeno je na 1500 vojáků a světoví lídři mají radost. Diskutující na sociálních sítích ne.

Tímto začíná islamistický stát Turecko, tak by se nějak v kostce daly shrnout zejména komentáře na sociální síti Twitter, kde trendují tzv. hastagy ve znění Erdogan, Turkey nebo Turkey coup.

Přes odkazy světových médií informujících o puči, který skončil nezdarem, vyskakují komentáře a glosy obyčejných lidí sledujících dění v zemi Asií a Evropou, a oslavu prezidenta Erdogana aby jeden hledal jehlou. 

Fethullah Gülen byl označena za strůjce puče. Turecký myslitel nyní žije v USA a svou účast na převratu odmítá.

Přitom v samotném Turecku se lidé na jeho podporu postavili armádě, s níž měli tradičně vynikající vztahy, a návrat Erdogana do Instanbulu připomíná návrat hrdiny.

Erdogan, tradičně problematický státník nedodržující dohody se Západem, slibuje pučistům strašlivou pomstu, podle zahraničních komentátorů by mohlo dojít až na hrdelní tresty. 

Tak se chová demokratický politik v 21. století? Lidé si to nemyslí. Diktátor, terorista, zločinec, to jsou nejčastější nadávky na Erdogana.Český facebook plní rozladěné příspěvky o tom, že vojenský převrat a jeho snaha o sekularizaci nevyšel, zatímco politici napříč světem Erdoganovi vzkazují svou podporu a mluví hlavně o demokratických hodnotách.

„Turecká armáda v minulosti vícekrát vystoupila, aby zachovala sekulární jednotu země, tentokrát se to nepodařilo. Škoda pro Turecko a hlavně pro celou Evropu,“ píše Ladislav L. v diskuzi, jiný se přidává: „Ze zpráv, že se jedná o vojenský puč, jsem měl včera jako dlouho z žádné zprávy.“

Dokonce se už objevují konspirační teorie, že Erdogan si puč nachystal sám na sebe, protože například podle Jiřího Šedivého, bývalého náčelníka Generálního štábu, byl převrat chabě připraven a bez vůdce, který by na svou stranu strhl lid, ten proto odešel zpět k dosavadnímu prezidentovi.

Nezbývá než doufat, že všechny ty demokratické vzletné věci, o nichž mluví zahraniční lídři v souvislosti s převratem, bude mít Erdogan na paměti, až se bude vypořádávat s vojáky.

Jako představitel demokratické země a demokratických principů musí jít přece příkladem.

Zdroj: http://www.expres.cz/vojensky-puc-turecko-erdogan-dj4-/zpravy.aspx?c=A160716_104426_dx-zpravy_bk

---

Převrat v Turecku zažehnán. V zemi přetrvává chaos

čtk

 

Pokus o vojenský puč v Turecku neuspěl. Prezidentský úřad vyzval občany, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Na mimořádném zasedání se sejde odpoledne turecký parlament. Nadále se bojuje už pouze o budovu generálního štábu v Ankaře.

Nezdařený puč si vyžádal nejméně 161 mrtvých a 1440 zraněných. Uvedl to premiér Binali Yildirim. Podle Yildimira ale v bilanci 161 mrtvých nejsou zahrnuti i oběti mezi pučisty. Prozatímní náčelník generálního štábu Ümit Dündar dopoledne hovořil o 104 mrtvých účastnících převratu a 90 obětech na straně civilistů, policistů a vojáků věrných vládě. Premiér ale nyní řekl, že mrtvých pučistů je asi dvacet.

Dündar potvrdil také informace médií o 1563 zadržených vojácích, kteří se pokusu o převrat účastnili. Bojuje se už jen o budovu generálního štábu v Ankaře. Už dříve ji opustilo asi 200 neozbrojených účastníků převratu. Prezidentský úřad vyzval občany, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat.

Zatýkání vzbouřených vojáků probíhalo po celém Turecku. Původně úřady informovaly o 754 zadržených členech armády, později jejich počet zvýšily na 1563. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno.

Zhruba 200 neozbrojených vojáků už opustilo také sídlo generálního štábu turecké armády v Ankaře a vzdalo se policii, informovala státní agentura Anadolu. Zda jsou tito vojáci už zahrnuti do bilance celkových více než 1500 zadržených, není zatím jasné.

Útoky na sídlo parlamentu a prezidentský palác v Ankaře ustaly. Budova zákonodárného sboru v hlavním městě je podle televizních záběrů silně poškozena. Parlament se dnes odpoledne přesto sejde na mimořádném zasedání. Kromě vládní strany AKP odsoudily pokus o převrat i všechny ostatní parlamentní strany.

 

Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panuje chaos. Množství letů bylo zrušeno. Agentura Anadolu s odvoláním na úřady civilního letectví uvedla, že vzdušný prostor nad Marmarským regionem, jehož součástí je i Istanbul, je uzavřený. Znovu se otevře až ve 20:05 SELČ.

Turecké námořní úřady znovu otevřely pro lodní dopravu Bosporský průliv. Uzavřen byl z bezpečnostních důvodů právě kvůli pokusu o puč.

Vojáci hledali azyl v Řecku

V řeckém přístavním městě Alexandrupolis dnes dopoledne přistál turecký vojenský vrtulník s osmi muži na palubě. Pasažéři po zřejmě zmařeném státním převratu v Turecku, vyvolaném částí armády, požádali v Řecku o azyl. Informovalo o tom řecké ministerstvo obrany. Turecko už požádalo o jejich vydání.

Ve vrtulníku typu Blackhawk podle něj cestovalo sedm vojáků a jeden civilista. Přistál na severovýchodě Řecka, posádka byla okamžitě zadržena kvůli ilegálnímu vstupu do země.

Ministerstvo upřesnilo, že helikoptéra vyslala nouzový signál v 10:45 místního času a přistála o šest minut později.

Güllen pokus o převrat ostře odsoudil

Duchovní Fetullah Güllen, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi, se dnes od puče v Turecku distancoval. Pokus o převrat provedený v noci na dnešek částí armády Güllen žijící v USA ostře odsoudil, napsala agentura AFP.

„Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám,“ uvedl 75letý Güllan v prohlášení. „Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji,“ dodal.

Prezident Erdogan během noci prohlásil, že pokus o převrat byl dílem stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Prezident Güllena již dlouho obviňuje ze snah svrhnout jeho vládu a podle něj to dokazuje, že Gülenova skupina je ozbrojenou teroristickou organizací.

---

Erdogan o puči: „Je to dar od Boha“

 

Erdogan o puči: „Je to dar od Boha“

Zatímco byl Erdogan na dovolené, došlo v Turecku k pokusu o vojenský převrat. Celá akce trvala jen několik hodin a zúčastnilo se jí jen velmi malé procento turecké armády. A kromě toho, že akce má na svědomí smrt necelé dvoustovky lidí, mezi nimiž jsou i civilisté, jako by k žádnému pokusu ani nedošlo – Erdogan je dále vládcem země a svět vyjadřuje podporu jeho demokraticky zvolené vládě.

 

Na analýzy je stále příliš brzy a ani se k ním nepovažuji za kompetentní, ale jaký je efekt této několikahodinové a podle mizerné účasti armády předem k neúspěchu odsouzené akce? Posílení moci Erdogana.

Ale od začátku – jak už se ptají jiní, jak je možné, že v dnešní době žádné tajné služby, a to ani ruské ani americké, nezaznamenaly, že se nějaký puč chystá? Putin až nyní narychlo nařizuje dopravu všech ruských občanů z Turecka (momentálně je v tam asi pět tisíc ruských turistů a turecké hotely jim dokonce nabízejí prodloužení pobytu zdarma) a narychlo ruší veškeré letecké (kromě letů pro ruské občany) i námořní spojení s Tureckem. Proč Rusko, které má s tureckým vojenským velitelstvím nadstandardní vztahy, o ničem nevědělo? Dovolím si tvrdit, že kdyby turecká armáda něco skutečně chystala, Rusko by to vědělo jako první (viz postoj turecké armády k Rusku v době sestřelení Su-24).

Pokud jde o Spojené státy, ty jsou nyní v podstatě obviňovány, že strůjce puče žije v USA a že pokud jej Američané nevydají, automaticky se tak stanou nepřítelem Turecka. Podle Erdogana je totiž hlavním organizátorem puče turecký duchovní Muhammed Fethullah Gülen – islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a básník, obhájce vzdělání a emeritní kazatel. Vůdcem náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů, který v USA žije v podstatě v azylu.

 

 Muhammed Fethullah Gülen

A pokud by člověk, žijící v USA, byl skutečně organizátorem puče, opravdu by o tom Spojené státy rovněž nevěděly jako první? A pokud by s pučem souhlasily, opravdu by se spokojily s tak mizernou účastí armády? Nemluvě o tom, že Kerry vypadá jako Alenka v říši divů, když na obvinění USA a Gullena reaguje, že Spojené státy žádnou žádost o jeho vydání neobdržely  a navíc žádá důkazy o jeho vině.

Když si shrneme tuto část, tak pro celý svět, resp. pro všechny tajné služby, přišla zpráva o puči v Turecku jako blesk z čistého nebe. A stále více se zdá, že jediný, kdo o „puči“ věděl, byl Erdogan.

Jedním z účastníků puče byl člověk, který sestřelil ruské Su-24

Někteří z účastníků puče se obrátili se žádostí o azyl na Řecko, kam měli přiletět vojenským vrtulníkem. A mezi nimi měl být i člověk, který sestřelil ruské Su-24. Kde je logika? Člověk, který stál na straně Erdogana proti Rusku najednou je nepřítelem Erdogana? Ale není to nakonec tak, že ve skutečnosti je to přítel Erdogana a že totéž platí pro všechny organizátory „puče“? A že jádro pokusu o převrat tvořili lidé na straně Erdogana, kteří na sebe nabalili i skutečné jeho nepřátelé jen s tím cílem, aby byli odhaleni a následně zlikvidováni? Nešlo ve skutečnosti o provokaci zorganizovanou Erdoganem za účelem následné čistky v armádě? A že to je skutečný důvod, proč o přípravě „puče“ žádné tajné služby nevěděly?

I v mainstreamu se už včera objevila teorie, že šlo o provokativní akci Erdogana, která mu má posloužit k upevnění moci. A co vidíme dnes?

Kromě zmiňovaného duchovního Gullena, žijícího v USA, je to dále generálporučík Metin Liydila, jeden z velitelů pozemních sil a dalším viníkem je bývalý velitel vzdušných sil Turecka Akin Ozturk

 

Akin Ozturk, bývalý velitel tureckého letectva, který v roce 2015 odešel z vojenské služby, ale i nadále zůstal členem Nejvyšší vojenské rady  

Probíhají čistky, turecká vláda bude projednávat obnovení trestu smrti

A co vidíme dále? Po „puči“ bylo zatčeno cca 2900 lidí/vojáků. Dále turecké úřady zbavily hodnosti 2745 soudců. K tomu dnes bude turecká vláda projednávat obnovení trestu smrti . Souzeno má být 5 generálů a 28 plukovníků.

„Je to dar od Boha“

A pod těmito fakty se nezdá nepravděpodobné, že Erdogan o puči skutečně pronesl větu: „Je to dar od Boha“. Příznivci této verze podle listu The Independent citují tureckého prezidenta, který se na letišti v Istanbulu měl vyjádřit přesně těmi slovy.

Zdroj dále uvádí: „Možná budeme svědky předčasných voleb, ve kterých se Erdogan bude snažit zajistit většinu hlasů. Možná se dočkáme změny ústavy k horšímu, protože ta bude trvat na islamistických motivech,“ – píše korespondent evropského vydání internetových novin „Politika“ Ryan Heath a cituje svůj zdroj v Turecku, který také vidí pokus o převrat jako objedávku Erdogana.

Shrnutí

Pokud se teorie, že puč byl zinscenován samotným Erdoganem, ukáže jako pravdivá, pak to Erdogan měl vymyšleno dobře. Za dobu svého úřadování si nadělal nepřátelé na všechny strany – od USA přes Evropu až k Rusku, proto i převrat, zorganizovaný jeho vlastní armádou, vypadal velmi důvěryhodně. A právě proto, že celá zmiňovaná osa – USA, Evropa i Rusko – by jeho pád uvítala, přistoupil ve svém  zoufalství ke kroku, jak svou moc posílit, tzn. jak odhalit a zlikvidovat nepřátelé ve vlastní armádě. A k tomu soudce, novináře a další a další – až k duchovnímu, žijícímu v USA. Tím posledním krokem možná vyslal Spojeným státům dokonce signál, že nebudou-li na jeho straně, měly by si uvědomit, že Turecko je zemí s druhou největší armádou NATO.

Důvody k tomuto kopání na všechny strany Erdogan má už tak dlouho, jak dlouho ví o plánech na vznik Kurdistánu (Velké Arménie?), tzn. o plánech, které Turecko o kus jeho území připraví. Tyto plány jsou mu připomínány nejen celosvětovou podporou Kurdů, ale i stále dalším a dalším uznáváním arménské genocidy. A on nemá s kým bránit Turecko v takové podobě, v jaké je. Jediného spojence, který mu chtěl pomoci, Rusko, odkopal sestřelením ruského letadla a nyní je z něj sám voják v poli, jehož odstranění si přejí všichni (obzvláště jim vydíraná EU).  A udělal další zoufalý tah – připravil si půdu pro čistky v armádě. Ale je to jen prodlužování jeho agonie a tímto krokem si proti sobě poštve ještě větší část armády (a společnosti), než jakou má proti sobě dnes  – ač to tak po včerejšku nevypadá. Ale to jen proto, že tento „puč“ ve skutečnosti podle všeho armádou organizován nebyl.

-Pozorovatelka-  16.7.2016

Zdroj: http://aeronet.cz/news/erdogan-o-puci-je-to-dar-od-boha/

---

Armádní puč v Turecku je u konce. Bylo zatčeno 2839 vojáků, stovky mrtvých

PUBLIKOVÁNO 08:50, 16. července 2016 | AKTUALIZOVÁNO 15:56, 16. července 2016

Ankara - Část turecké armády se v noci na dnešek pokusila o převrat v zemi s cílem svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a nastolit vládu demokracie. Plán se nezdařil.

 

Erdogan před několika dny odcestoval na západ Turecka na dovolenou. Dnes se vrátil letecky do Istanbulu, který je společně s Ankarou centrem dramatických událostí. Hotel, ve kterém na dovolené v letovisku Marmaris na pobřeží pobýval, se podle něj krátce po jeho odjezdu stal terčem bombardování. Při návratu ho vítaly davy lidí.

Prezident prohlásil, že pokus o převrat byl dílem stoupenců duchovního Fethullaha Gülena (75), který žije v exilu v USA. Toho Erdogan již dlouho obviňuje ze snah svrhnout jeho vládu. "Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám," reagoval Gülan v prohlášení. "Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji," dodal.

Turecký premiér Binali Yildirim tvrdí, že pokus části armády o převrat byl neúspěšný a že vládní síly mají situaci v zemi převážně pod kontrolou. Také turecká rozvědka uvedla, že pokus o puč byl potlačen a situace se vrátila k normálu. Pokus o puč v Turecku si vyžádal 161 mrtvých a 1440 zraněných, uvedl dále Yildirim. Podle agentury AFP do bilance nejsou zahrnuty oběti mezi pučisty. Dosud se uvádělo, že při pokusu o převrat padlo 90 lidí - civilistů, policistů a vojáků na straně vlády. Stejně tak podle dosavadních údajů přišlo o život 104 pučistů.

Zadrženo bylo podle premiéra 2839 vojáků. Zatýkání vzbouřených vojáků probíhalo po celém Turecku. Původně úřady informovaly o 754 zadržených členech armády, později jejich počet zvýšily na 1563. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno. Podle premiéra se stále zatýká a pučistům se prý dostane spravedlnosti, "jakou zaslouží". Uvedl, že turecká ústava nepřipouští trest smrti, ale Turecko prý zváží takové právní změny, aby se takovýto pokus o převrat nemohl opakovat.

V Istanbulu se podle agentury Reuters vzdala asi třicítka vojáků přímo na centrálním náměstí Taksim, které bylo dějištěm bojů mezi vzbouřenci a policisty. Poté, co odevzdali příslušníkům policie své zbraně, byli naloženi do policejních vozidel a odvezeni pryč.

Zdroj: YouTube

Prezidentský mluvčí pochválil občany, kteří vyšli do ulic a mimo jiné bránili tankům v postupu k istanbulskému letišti. "Lidé ukázali, že podporují demokracii a zvolenou vládu," řekl mluvčí. Prezidentský úřad vyzval občany, aby zůstali v ulicích, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o puč.

Pod kontrolou vlády není nadále budovu generálního štábu v Ankaře. Policisté a vojáci budovu obklíčili. Vojáci uvnitř budovy už podle agentury Anadolu ale požádali o jednání o kapitulaci. Budovu už dříve opustilo asi 200 neozbrojených účastníků převratu.

Náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Askar, který byl během pokusu o převrat držen jako rukojmí na letecké základně na předměstí hlavního města Ankary, byl osvobozen. Oznámily to turecké televize. Generál je nyní na bezpečném místě. Během chaotické situace během noci byl generál Askar nezvěstný a premiér Yildirim jmenoval prozatímním náčelníkem generálního štábu Ümita Dündara. Televize CNN Türk uvedla, že Akar nyní převezme velení vojenských operací proti stoupencům převratu.

Pokusu o státní převrat, který se podle Dündara podařilo zmařit rychlým zásahem policie, se zúčastnili hlavně členové armádního letectva a četnictva. Kdokoli zradí svou vlast, neujde trestu, řekl Dündar a slíbil čistku v "paralelních strukturách" armády.

Útoky na sídlo parlamentu a prezidentský palác v Ankaře ustaly. Budova zákonodárného sboru v hlavním městě je podle televizních záběrů silně poškozena. Parlament se dnes odpoledne přesto sejde na mimořádném zasedání. Kromě vládní strany AKP odsoudily pokus o převrat i všechny ostatní parlamentní strany.

Na situaci v Turecku již v noci reagovalo české ministerstvo zahraničí. Vydalo doporučení do země nejezdit a v případě, že se Češi v Turecku již nacházejí, dbát zvýšené opatrnosti. Pro případ nouze je k dispozici telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).

Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panuje chaos. Množství letů bylo zrušeno.


Zdroj: http://globe24.cz/svet/9340-armadni-puc-v-turecku-je-u-konce-bylo-zatceno-2839-vojaku-stovky-mrtvych

---

...doporučené externí odkazy

 

---

...tip na stránku 

islám - vzestup

---

Spřátelené blogy: pepomat - wordpress

pepomatwebmium - blogspot 

pepomatwebmium - blog

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na