Václav Klaus se pro PL rozjel: Západní kavárny zahájily útok na Trumpa. Plot na českých hranicích by mi nevadil. Hloupý Rouček. A toto vám řeknu k Sorosovi

Václav Klaus se pro PL rozjel: Západní kavárny zahájily útok na Trumpa. Plot na českých hranicích by mi nevadil. Hloupý Rouček. A toto vám řeknu k Sorosovi

3. 2. 2017 13:26

ROZHOVOR Trump a celý Západ zažívá to, co Česká republika už od listopadu 1989, tedy kritiku kavárenských intelektuálů a demonstrace proti výsledkům svobodných voleb. ParlamentnímListům.cz to v rámci rozhovoru pro pořad PL TV Horké téma řekl exprezident Václav Klaus. „V USA a celém západním světě nastal nástup neuvěřitelného ataku na Trumpa. Amerika a západní svět se staly takovou Českou republikou,“ říká bývalá hlava státu.

 

Pane prezidente, horkým tématem současnosti je nový prezident USA. Donald Trump. Mnohé šokoval jeho nástup svojí razancí, se kterou podepisuje jeden exekutivní příkaz za druhým, a nejvýraznější kritika se na jeho hlavu snesla za dočasné pozastavení migrace z některých zemí. Vzbouřila se i část diplomatů, podle nichž to po celém světě vyvolává protiamerické reakce. Nepojal to Trump v úvodu příliš razantně?

Nechci mluvit za Trumpa, ale v tom, co jste řekl, mě zaujala jedna myšlenka – nástup Trumpa. Já bych to skoro obrátil. Mně se zdá, že nastalo něco jiného. V USA a celém západním světě nastal nástup neuvěřitelného ataku na Trumpa, což jsou dvě úplně odlišné věci. Zdá se, že Amerika a západní svět se staly takovou Českou republikou, kde my už čtvrtstoletí známe, že je neuvěřitelný atak médií a jistých veřejných intelektuálů, akademického světa, kulturních celebrit proti státu, proti autoritám a politickým špičkám. My v tom světě žijeme 25 let a jsme trošku odolní. Teď najednou to vzniklo na Západě a Západ je z toho úplně vyplašený. Opět se prokázalo, že ty tzv. politicky korektní síly světa se dovedou spojit proti komukoli, kdo dělá nějakou razantní, rozumnou politiku.

To souvisí s průzkumem, který se v těchto dnech v USA objevil. Podle něho Trump trhnul rekord nad svými předchůdci, protože se prý znelíbil většině, asi 51 procentům, Američanů už v prvních osmi dnech ve funkci. Zatímco třeba Clinton, Bush nebo Obama této hranice dosáhli až po stovkách dní…

Takovým průzkumům já nevěřím, stejně jako nevěřím průzkumům u nás. Znám zase jiný průzkum, kdy se většina Američanů přihlašuje k tomu opatření na 120 dní zabrzdit přístup lidem ze sedmi více méně mimořádných, extrémních zemí. Ukázalo se, že všichni u nás ječí, a většina Američanů je pro. Navíc bývá potlačováno, že těcht sedm zemí je vybráno Obamovou administrativou. Obama už chtěl něco takového zavést, nedostal se k tomu a Trump to teď udělal. Je to falešný křik, falešná věc a já s tím nemohu souhlasit.

Před chvílí jste podával určité srování se situací v Česku. Myslíte si, že budou protesty a hlasitá kritika trvat po celou dobu Trumpova mandátu?

Mám strach, že jo. Trvalo to celou dobu mého žití v politice a pražské a všechny s nimi spojené kavárny, newyorské a washingtonské, budou tohle téma mít také. Ti lidé totiž nic jiného nemají a zoufale potřebují člověka, který jde s jasnou, zřetelnou a lidem srozumitelnou politikou. Oni ho potřebují, aby ho mohli atakovat. Bez toho by neměli co dělat.

V celé řadě měst po Spojených státech probíhaly protitrumpovské demonstrace už ode dne inaugurace. Mnohdy šlo o docela ostré akce s vytlučenými výlohami a hořícími auty. V souvislosti s těmito demonstracemi se čas od času objevuje jméno George Soros, kterému je připisována větší či menší zásluha na těchto protestech. Co vy si o tom myslíte?

Nevím, já pana Sorose opravdu absolutně nemám rád, lidsky, osobně. Několikrát jsem se s ním setkal a totálně nesouhlasím s jeho postoji ke světu, s názory na politiku, s názory na současný svět. Ale že bych mu zase podsouval, že má prsty ve všem, to nevím, zda mohu potvrdit. Nemám k tomu žádný silný názor, žádnou informaci.

Když ale říkáte, že to byly násilnické protesty, kde došlo k nejrůznějším zapalováním toho či onoho, to jen ukazuje, že šlo o demonstrace těch, jak oni sami sebe považují, skutečných demokratů. Oni si myslí, že tohle k demokracii patří, oni si myslí, že není třeba respektovat výsledek voleb. U nás schwarzenbergovští podporovatelé také nechtěli přijmout výsledek voleb, což o nich něco vypovídá. Ale co Soros, nevím…

Co říkáte na argumentaci ve směru, že za to může sám Trump, protože se chová nerozvážně, šíleně, brutálně atd.?

Trump za to samozřejmě může, ale ve smyslu, že se chová tak, jak se chovat chce, a chová se tak, jak je přesvědčen, že je správné.

Ještě k Sorosovi. Uvádíte, že nevíte, jak je to s jeho úlohou při protestech. Máte pocit, že se jeho úloha přeceňuje nebo se mu připisuje něco, co on nedělá?

Ne, on díky množství svých peněz šíří po světě prostřednictvím nejrůznějších NGO (neziskových nevládních organizací, pozn. red.) a jím financovaných institutů či dokonce škol... šíří určité ideje, které jsou v totálním rozporu s idejemi mými, ale že bych věděl, že zorganizoval protest ve Filadelfii nebo v Los Angeles, to zase nevím.

Kritizoval jste George Sorose několikrát. Naposled jste hovořil o tom, že se vám povedlo zarazit projekt na jím financovanou univerzitu v Česku. Někdejší europoslanec ČSSD Libor Rouček nedávno řekl, že kdybyste nebyl tak hloupý, měli bychom dnes v Praze jeho univerzitu, ale nemáme, a je to škoda. Co vy na to?

Jeslti pan Rouček použil slovo hloupý, je naštěstí tak hloupý, že neví, co by tato univerzita přinesla. Ale možná, že on by tam mohl být děkanem nebo rektorem a pro něj je to možná veliká ztráta. Pro české studenty to ale ztráta v žádném případě není. Mimochodem ty Sorosovy univerzity i ve východní Evropě, ony nejsou pro Maďary, to je podle hesla „proletáři všech zemí, spojte se“. Jsou to primárně studenti z dalších zemí, není to maďarská univerzita.

Ještě zpátky k Donaldu Trumpovi. Ten zřejmě hodlá naplnit svůj patrně nejznámější slib, tedy zbudování zdi na hranici s Mexikem. Prezident Spojených států za to čelí kritice, a to i ze strany politiků z Evropy. Šéf Evropské rady Donald Tusk míní, že Trumpova Amerika je pro Evropu stejnou hrozbou jako Rusko nebo Čína. Jak to okomentovat?

Pro mě je pan Tusk hrozbou pro Evropu a všichni v Polsku pochopili, že je hrozbou pro Polsko, odvolili si ho a vybrali jinou vládu. Tusk pro mě není žádným argumentem. Ale podívejte se, co je ta zeď jiného než striktní vymezení hranic? Plně jsem přesvědčen o tom, že svět potřebuje hranice. Nedá se žít ve světě bez hranic a jenom snílkové, kteří si sní o nějakém celosvětovém spoluobčanství, si myslí, že to není třeba. Podle mě jsou hranice výchozí entita lidské komunity, vždycky byly; a pokud bude lidstvo lidstvem, vždycky je bude muset mít.

Amerika má hranice s Mexikem a ukazuje se, že jsou děravé, dlouhé a není možné je jednoduše ohlídat patrolujícími vojáky. Proto zvolí jinou metodu vymezení hranic a do toho jim nemám co mluvit. Pokud by si uměli ohlídat hranici bez zdi, ať to dělají. Pokud to nejde jinak, ať to dělají takto. Hranice obhajuji zásadním způsobem.

Není zeď příliš extrémní řešení?

Izrael dělá nejrůznější zdi a neoznačujeme to za extrémní řešení. My jsme žili v komunismu a já říkám, že jsme žili ve světě bez hranic, protože železná opona nebyla hranice, to bylo něco jiného. My jsme snili o tom, že bude zlikvidována železná opona a vzniknou normální průchodné a definované hranice s možností vytáhnout z kapsy pas, strávit tam dvě minuty a jet dál. To byl náš sen v komunistické éře. Naším snem v žádném případě nebylo žít ve světě bez hranic, jak to dnes někdo vysvětluje.

Jestli se valí nonstop do Ameriky tisíce, desetitisíce, statisíce Mexičanů a dalších Jihoameričanů přes tuto hranici, tak má Amerika právo to řešit. Zdá se mi fascinující, že mexický prezident, aspoň jsem to četl, připraví asi 50 milionů dolarů na advokáty, kteří budou hájit pozice mexických migrantů ve Spojených státech. Nedovedu si představit, že bychom jako stát hájili naše migranty. Nevidím důvod, proč by český stát měl hájit někoho, kdo se dobrovolně rozhodne odejít pracovat do tramtárie, to je byznys a pro mě je to falešná hra.

O budování zdí či plotů se hovořilo také hlavně v Evropě kvůli migračním vlnám a odpůrci těchto opatření používali příměr s Berlínskou zdí…

Berlínská zeď byla opravdu něco jiného. Ta oddělovala dva politicky a ideově nesmiřitelné systémy. To, že jeden z nich byl v principu nepřijatelný a lidé se z něj pokoušeli utíkat, je jasná věc. V každém případě šlo o exodus individuální, a my jsme svědky něčeho úplně jiného. Jsme svědky masové migrace, což je jiný fenomén. My jsme to s panem doktorem Weiglem v naší knížce nazvali stěhování národů. Je to organizované a něco úplně jiného, než probíhalo za doby zdi v Berlíně.

Byl byste pro případné vybudování zdi či plotu podél části české hranice, pokud by hrozilo, že migrační vlny zasáhnou i naši zemi?

Nevím, jak vy potřebujete přecházet hranice v šumavských lesích či v Krušných horách. Já osobně nepotřebuji přecházet přes šumavské vrcholky, mně stačí použít normální silnici, kde mohou být jasně definované hranice. Takže by mě nějaký plot opravdu netrápil. Opakuji, že po něm nevolám, a doufám, že Evropa zmoudří a zarazí migraci na vnějších evropských hranicích, ale jistý plot by mi nijak nevadil. Nepotřebuji přecházet po turistickýkch stezkách, klidně přejdu na oficiálních přechodech.

Vraťme se závěrem k Donaldu Trumpovi, který pozval vašeho nástupce, Miloše Zemana, na návštěvu do Bílého domu, která se uskuteční koncem dubna, a prezident republiky tak bude jedním z prvních z Evropy, kteří nového prezidenta navštíví. Očekáváte nějakou změnu česko-amerických vztahů na základě možného vztahu Zeman–Trump?

Já nemůžu potvrdit tyto vaše výroky nebo náznaky toho setkání…

Počítá se s tím a potvrzuje to jak Miloš Zeman, tak jeho aparát.

Oukej, nic nenamítám. Myslím, že by to bylo výrazem jistého uznání významu České republiky. Že by to mělo konkrétní dopad ve věci A, B, C, si nedovedu představit.

Probíhá debata o tom, kdo bude novým velvyslancem USA v Praze. Celá řada lidí včetně Miloše Zemana uvítala odchod Andrewa Schapira. Zněly možnosti, že by se velvyslankyní mohla stát Ivana Trumpová. Co byste na to říkal?

Netuším, netuším a s nikým jsem o tom nehovořil. Že tady skončil své působení misionář obamovské ideologie, pro mě málo přijatelné, pan Schapiro, je pro česko-americké vztahy jen dobře.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/VIDEO-Vaclav-Klaus-se-pro-PL-rozjel-Zapadni-kavarny-zahajily-utok-na-Trumpa-Plot-na-ceskych-hranicich-by-mi-nevadil-Hloupy-Roucek-A-toto-vam-reknu-k-Sorosovi-473983

---

Václav Klaus pro PL: Vyzývám k totální revoluci a svrhnutí evropské vládnoucí oligarchie. Větší ohrožení dnes přichází ze „Západu“ než z Východu. A Wilders, Le Penová a zbraně…

16. 3. 2017 11:42

ROZHOVOR U příležitosti představení knihy Aleše Valenty Jeden rok konzervativní publicistiky, která se zabývá imigrací a budoucností Evropy, jsme si o těchto tématech povídali s prezidentem Václavem Klausem. Evropskými elitami organizovaná masová migrace je dle něj vážným a zásadním fundamentálním nebezpečím pro Evropu. „Západ není Západem a větší hrozba dnes přichází ze ‚Západu‘ než z Východu,“ říká Klaus.

 

V knize Aleše Valenty Jeden rok konzervativní publicistiky, kterou vydává Institut Václava Klause, mě zaujala silná věta v úvodu autora, kde píše o tom, že hordy mladých agresivních muslimů jsou smrtelnou hrozbou pro evropskou kulturu a naši bezpečnost. Souhlasíte s takovou tezí?

Já možná nepoužiju úplně stejná adjektiva a stejná slova, ale to, že je evropskými elitami organizovaná masová migrace vážným a zásadním fundamentálním nebezpečím pro Evropu a evropskou kulturu a evropskou civilizaci, tak to je základní teze naší loňské knihy Stěhování národů; a v tomto smyslu já s autorem zcela souhlasím.

Vy jste zde vystoupil s tím, že Německo kvůli tomu, že vnímá svou historickou vinu za nacismus, chce zničit Evropu a evropské státy…

Samozřejmě, že se mnozí zamýšlíme nad tím – a já při svých častých cestách do Německa dvojnásob – nakolik je to všechno německý pokus o jakési vyviňování se z toho, co Němci udělali dvakrát ve dvacátém století, a nakolik je to jen výmluva pro dnešní současné ambice Německa. To je k velké vážné diskusi. V každém případě, že Německo svým chováním v tomto smyslu je hrozbou pro Evropu, o tom já jsem stoprocentně přesvědčen. A díky tomu je i hrozbou pro nás. Já vím, že je to pro německého velvyslance v Praze nepříčetná formulace od bývalého prezidenta České republiky, který byl v Německu mnohokrát na státních návštěvách, ale já to tak opravdu cítím.

Autor knihy zmiňuje i demografické predikce. Obecně se hovoří o tom, že západní Evropa, bývalá původní EU-12 či EU-15, může projít zásadní demografickou proměnou a muslimové tam mohou získat do 40 let většinu. Myslíte si, že k tomu může dojít? A máme my tady v tom případě, že by to k tomu směřovalo, šanci ten středovýchodní prostor Visegrádu či třeba části Balkánu dále ubránit?

Já bych si přál, abychom se udrželi při životě. Ale nemám žádné velké iluze o Visegrádu, nikdy jsem je neměl. Bylo to chvilkové vzepětí zemí Visegrádské čtyřky na podzim roku 2015 a první zemí, která toto vzepětí porušuje a vyvléká se z toho, je samozřejmě Česká republika. Česká republika je nejslabším článkem toho řetězu visegrádských zemí. Já, kdybych byl Polákem a Maďarem, tak bych se velmi vztekal „na ty Čechy, co dělají“. Takže, že bych v tom viděl nějakou obří šanci… Kéž by! Kéž by! Nechci, aby to znělo, že bych byl proti. Kéž by! Mnohrát jsem se za celých 25 let v politice snažil dávat dohromady ty čtyři visegrádské země a hledat něco, kdy by začaly táhnout za jeden provaz a prosazovat to v EU. Nedařilo se to. Nikdy to nechtěly. A ukazuje se, že je to prostě těžké. Každá ta země má své historické zátěže, svou minulost, své historické prožitky, své aktuální zájmy. Bohužel se to společně neshoduje.

Třeba tím tlakem budeme k té spolupráci donuceni…

Tlakem jsme byli na podzim roku 2015 donuceni, abychom se chovali trošku racionálněji, než se chováme normálně. Ale přece ti naši Sobotkové to už dávno odpískali.

Pokud jde o západní Evropu, myslíte si, že dojde k tomu „podvolení“, jak často citujete knihu Michela Houellebecqa? Že islám zvítězí?

Já se vždy bojím méně vnějšího tlaku. Ani v té naší knížce Stěhování národů nehovoříme primárně o migrantech, my nemluvíme o muslimech, my nemluvíme o nebezepčí islámu, my vidíme nebezpečí v nás. To je moje téma. Jde o nás a naši slabost. To je ta věc, která nás ničí. Kdybychom nebyli slabí, tak sem může někdo migrovat, ale nic by se nestalo. Ale když ten migrant narazí na naprosto měkkou nebránící se Evropu, tak to je to nebezpečí. Takže já se nenechám vyprovokovat k atakování muslimů, islámu, Arabů a já nevím koho dalšího.

Byla schválena směrnice Evropské unie o zbraních, která má omezit držení legálních zbraní v celé EU. Co si o tom myslíte?

Já přesně nevím, co bylo schváleno, proto to neumím komentovat. Nemám na to supersilný názor. Já jsem člověk, který ještě nikdy z žádné zbraně nevystřelil, který když byl rok na vojně, tak hrál basketbal a střílel maximálně na koš, a tím pádem nejsem ten, kdo by chodil na zajíce nebo na jeleny. Já nejsem ten vhodný člověk, kterého je možné se ptát na domácí držení zbraní. Nikdy by mě to nenapadlo. Vím, že kdekdo už má zbrojní pas a někde v tašce nebo kapse nosí pistoli, ale to je mimo můj svět.

A co z hlediska toho, zda by to měla regulovat Evropská unie a zda by nám do toho měla zasahovat?

To je otázka, kterou já slyším každou chvíli – nemyslím jen v tomto tématu – která je podle mého názoru buď záměrně provokativní, nebo hloupá. To jsou otázky, které říkají: „Mělo by se v Evropě udělat tohle jinak, tohle jinak, toto jinak?“ A já na to vždycky rezolutně odpovídám: „To není subtilní, jemná, malá otázka o tom či onom v Evropské unii. To je výzva k totální revoluci a smetení dosavadních pořádků a řádů a svrhnutí evropské vládnoucí oligarchie a vládnoucího establishmentu.“ Je mylné vyjadřovat se jen k jedné konkrétní věci. Já se zlobím strašně, když slyším návrhy, „jak to vyřešit, aby euro fungovalo lépe“. Já odpovídám, že nic takového není možné, a „volejte po revoluci, aby se zrušilo euro, ale neříkejte, že by se bez revoluce mohla zavést opatření, která by bez revoluce a zrušení eura negativní projevy eura odstranila“. To není možné. To se týká zbraní i čekohokoli jiného.

Vy sám říkáte, že Německo je pro budoucí vývoj Evropy klíčové; a tím se zabývá i ta kniha Aleše Valenty. Tak jak vidíte ten vývoj v Německu, šance AfD a Schulze versus Merkelové?

Nerad prognózuji tyto politické věci, ale myslím, že AfD se neprosazuje, neumí prosazovat. To její prosazování je jí šíleně blokováno. Ale zase bych vždy hledal vinu vevnitř, a ne venku. Myslím, že je to relativní slabost AfD za situace, do které se nechala zatlačit. To je první část odpovědi.

Druhá část je, že Německo je rafinované a místo logického sporu, kterým by mohl být souboj AfD s Merkelovou jako reprezentantkou politického establishmentu, se asi demiurgům německého státu a německých médií podařilo vytvořit úplně jiný souboj – umělé vytvoření souboje Merkelová vs. Schulz tím totálním vynulováním souboje AfD vs. Merkelová či AfD vs. establishment. Myslím si, že to hrozí velmi špatným výsledkem AfD ve volbách.

Vy jste zmiňoval, že slovo Západ by se mělo používat již jen v uvozovkách, protože dnešní takzvaný „Západ“ již není Západem. Konzervativní myslitel John Laughland, zjednodušeně řečeno, říká myšlenku, že dnešní Rusko vykoplo marxismus ven a ten marxismus je dnes na Západě. Takže se trochu prohodilo to, co je dnes Východ a Západ…

Myslím, že Laughland to říkal trochu složitěji, a já to takto jednoduše nechci potvrdit. Ale silná teze Aleše Valenty o tom, abychom už lacině nepoužívali slovo Západ, je pravdivá. Protože ten dnešní „Západ“ je už něco úplně jiného než to, co jsme si někteří pod slovem Západ představovali. Takže „Západ“ není Západem a větší hrozba dnes přichází ze „Západu“ než z Východu. To ano. Ale nebudu komentovat přímo tu nějak vámi převyprávěnou Laughlandovu větu. To je nepřesné.

Tak vždy jde o nějakou abstrakci…

Ne, ne, ne, ne. V odpovědi a otázce není abstrakce.

Nu dobrá, ještě se zeptám na jednu věc. Autor knížky Valenta říká, že ekonomická globalizace, nadnárodní firmy společně s multikulturalismem vytváří jakýsi smrtící eintopf a podnikatelé z nadnárodních firem tendují k opuštění národní identity a podobně. Jak to vidíte vy?

Teď jste položil několik otázek. Jestli ti velcí podnikatelé globalizovaného světa dělají to či ono, jak jste řekl, to určitě ano. Ale já na rozdíl od Aleše Valenty slovo „globalizace“ nepoužívám. Já to považuji za nedefinovaný pojem. Já bych ho nikdy nevyslovil. Já se v tomto od Aleše Valenty asi velmi liším. On jako neekonom přijal bez, myslím, velkého přemýšlení mediálně módní používání slova „globalizace“, které já bych nikdy nevyslovil. Já mluvím o „internacionalizaci“ nejrůznějších lidských a ekonomických aktivit, a jestli mě něco trápí, tak ne neutrální ta ona „globalizace“, ale jestli mě něco trápí, tak je to „globalismus“, tedy ideologie, která nás tlačí do globálních řešení. „Globalizace“ je slovo, které jste ode mě, jestli jsem se někdy nepřeřekl, nemohl nikdy slyšet.

Jaké očekáváte výsledky voleb v Nizozemí a jak dopadne Geert Wilders? (Rozhovor proběhl v úterý, pozn. redakce)

Detailně nesleduji situaci. Vnímám, že jeho preference klesají. Vždy lze očekávat, že se zcela semkne establishment všech politických stran, všech názorů a všech barev pleti a všech „-ismů“, aby potlačili to, co chce ten establishment nabourat.

Takže mám pocit, že to dopadne tak, jak ukazují průzkumy. Zrovna tak ve Francii. Jak to dopadlo v Rakousku, tak to dopadne i v Nizozemí.  

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vaclav-Klaus-pro-PL-Vyzyvam-k-totalni-revoluci-a-svrhnuti-evropske-vladnouci-oligarchie-Vetsi-ohrozeni-dnes-prichazi-ze-Zapadu-nez-z-Vychodu-A-Wilders-Le-Penova-a-zbrane-479772

---

Václav Klaus

Václav Klaus - motor transformace české ekonomiky, dlouholetý premiér, prezident, kritik hlubší evropské integrace a odpůrce teorie o globálním oteplování. Každopádně je to český politik, který se v aktivní polistopadové politice udržel nejdéle.

 

Václav Klaus se narodil na pražských Vinohradech v roce 1941. Vystudoval na Vysoké škole ekonomické obor ekonomika zahraničního obchodu. Pár let před Sametovou revolucí pracoval v Prognostickém ústavu ČSAV.

Do politiky vstoupil v prosinci 1989 jako federální ministr financí. V dubnu roku 1991 spoluzaložil Občanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl od počátku až do prosince roku 2002. S ODS vyhrál v roce 1992 parlamentní volby a stal se předsedou vládyČR. Podílel na rozdělení československé federace a vzniku samostatné ČR. Premiérem ČR zůstal i po volbách v roce 1996. Pak se ale rozpadla vládní koalice a Klaus podává v listopadu roku 1997 demisi. Po předčasných volbách, kdy se na základě opoziční smlouvy ujala moci ČSSD, se stává předsedou Sněmovny.

28. února 2003 je zvolen prezidentem České republiky. Porazil i svého hlavního politického rivala z ČSSD Miloše Zemana. O pět let později byl zvolen prezidentem podruhé, Miloš Zeman se mu tentokrát už nepostavil.

Václav Klaus je ženatý s ekonomkou Livií Klausovou a má dva syny a pět vnoučat.

Publikoval přes 20 knih s tématy obecně společenskými, politickými a ekonomickými, je nositelem mnoha mezinárodních cen a čestných doktorátů z univerzit z celého světa.

Výběr z publikací
Cesta k tržní ekonomice (1991)
O tvář zítřka (1991)
Ekonomická věda a ekonomická reforma (1991)
Nemám rád katastrofické scénáře (1991)
Dopočítávání do jedné (1995)
Mezi minulostí a budoucností (kniha filozofických úvah a esejů, 1996)
Renesance: nový zrod svobody v srdci Evropy (USA, 1997)
Tak pravil Václav Klaus (rozhovor, který s ním vedli Petr Jüngling, Tomáš Koudela a Petr Žantovský, 1998)
Země, kde se již dva roky nevládne (1999)
Od opoziční smlouvy k tolerančnímu patentu (2000)
Evropa pohledem politika, pohledem ekonoma (2001)
Proč jdu znovu do toho? (2002)
Občan a obrana jeho státu (2002)
Rok první (2004)
Rok druhý (2005)
Rok třetí (2006)
Modrá, nikoli zelená planeta (2007)
Rok čtvrtý (2007)
Rok pátý (2008)
Makroekonomická fakta české transformace (2008)
Rok šestý (2009) 
Kde začíná zítřek (2009)
Modrá planeta v ohrožení (2009)
Rok sedmý (2010)
Zápisky z cest (2010)
Rok osmý (2011)
 

Zdroj: https://tema.novinky.cz/vaclav-klaus

---

...doporučené externí odkazy

Parlamentní listy

Lidovky

Novinky

V.Klaus - wiki

panovníci

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na