Nová virtuální droga: ASMR VIDEA

Někteří o nich hovoří jako o „mozkovém pornu“, jiní jako o „prášku na spaní“ nebo „cestě do snů“. Když se v noci brouzdáte spletitými ulicemi internetu, mnohdy narazíte na lecjaké kuriozity a věci, o kterých jste neměli ani tušení. Jedním z takových fenoménů jsou i ASMR videa.

ASMR

Na těchto videích třeba blonďatá žena pomalu vyndává věci z kabelky nebo prochází svůj diář s šeptaným komentářem. Starší muž pak například přejíždí nožem na dopisy po skleněných kuličkách rozložených na tmavém ručníku. Zprvu se vám může zdát, že jde o skrytou kameru z ústavu pro mentálně choré, a nechápete, proč mají tyto kousky na Youtube statisíce zhlédnutí. Smysl vám to začne dávat až tehdy, když trochu zapátráte. A dost možná tento fenomén chytí i vás.

Co je ASMR?

Zkratka ASMR vznikla ze slov Autonomous Sensory Meridian Response. Česky tedy něco jako autonomní smyslově-meridiánová reakce. Jde o video záznamy, kde se za pomoci zvuků navozují příjemné pocity, dokonce můžeme hovořit o tzv. mozkových orgasmech. Celý postup vznikl z poznání, že některé zvukové vjemy způsobují lidem příjemné pocity a mrazení a mravenčení v hlavě i podél páteře. Je možné, že už sami máte podobnou zkušenost, kdy jste se s uspokojením, které vás samotné zaskočilo, zaposlouchali, jak někdo píše na klávesnici počítače, skládá papír nebo něco pomalu rozbaluje.

 

 

Popsaná reakce mozku na tento druh zvukových podnětů nebyla dosud vědci plně a uspokojivě vysvětlena. Někteří spekulují, že nám některé měkké zvuky evokují slastný stav zažitý kdysi v lůně matky, kdy k nám všechny zvuky doléhaly pouze tlumeně. Podobně nám také tyto stimuly mohou připomínat matčin šepot, kterým nás v mladém věku často tišila.

Pět minut nebo také dvě hodiny

Kolébkou rozvoje ASMR videí coby masového fenoménu jsou Spojené státy americké. V posledních měsících a letech se ovšem podobné snímky, které mohou trvat pět minut nebo také dvě hodiny, těší obrovské popularitě v mnoha částech světa a několik lidí, převážně žen, se jim již věnuje i u nás.

 

 

Podoba videí se postupně vyvíjí a aktéři svá vystoupení pilují k dokonalosti. V začátcích bývaly jejich protagonistkami hlavně ženy, které šeptaly tichým, ukolébávajícím hlasem s pohledem přímo do kamery. U AMSR není důležité, co člověk říká, ale spíše způsob, jakým to říká. Je také zapotřebí kvalitní zvukové nahrávací techniky. Zvuk se snímá ve 3D a posluchačům se pak při konzumaci videí doporučují sluchátka.

Někdy jsou zobrazovány celé scénky, kdy například tvůrkyně videa představuje prodavačku obleků a kravat, letušku či kadeřnici, která zákazníka obsluhuje. V současnosti se množí videa, na kterých aktéra již nevidíme tváří v tvář, ale kamera snímá například jen jeho ruce, jak přejíždějí nehty po různých površích, upouštějí zrnka na stůl či skleněné kuličky do vody nebo se přehrabují v jemném písku. Mnoha lidem dokonce připadají příjemné v naší kultuře všeobecně nevítané zvuky mlaskání a chroupání při jídle.

 

 

Vlog GentleWhispering

Jedním z celosvětově velmi populárních ASMR kanálů na Youtube je vlog GentleWhispering. Tento ASMR kanál patří jisté Marii, která z osobních důvodů před lety emigrovala z Ruska do USA, kde se i vdala. Maria říká, že se mimovolně setkávala s ASMR fenoménem během celého svého života. A to už ve školce, kdy pociťovala potěšení z drobných zvuků nebo dotyků. Tehdy ještě nevěděla, že vůbec o nějaký popsaný fenomén jde.  Když pak v roce 2009 bojovala s depresemi po ošklivém rozvodu, narazila na video nazvané „šeptání“ a začala si následně pouštět spousty ASMR videí. Tyto snímky i komunita lidí sdružujících se kolem ASMR ji tehdy velmi pomohly a později ASMR zcela změnilo její život. Naprosto mu propadla a její videa mají dnes celkově přes 203 milionů zhlédnutí na Youtube.

 

 

Ne všichni lidé sledují ASMR kousky se stejnou motivací. Všem je sledování ovšem z nějakého důvodu příjemné. Někteří při poslechu a sledování takových videí zažívají až erotické uspokojení, jiným tyto snímky pomáhají pravidelně v boji s nespavostí, někteří v nich hledají cestu z osamělosti, ať už jejich sledováním nebo participováním v komunitě, která se kolem tohoto fenoménu vytvořila. Mnoho lidí si již dokonce stihlo na tomto typu snímků vytvořit závislost. Popularita videí každopádně poukazuje na chladnost současného ultrarychlého a přetechnizovaného světa, kde lidé jen obtížně hledají intimitu a útěchu.


Tagy:  asmr meditace osobní rozvoj videa youtube zajímavosti 

Zdroj - http://starty.cz/clanky/zajimavosti/nova-virtualni-droga-asmr-videa/

---

 

Náctiletá dívka točí videa, která vyvolávají "mozkový orgasmus". YouTube je teď maže

12. 6. 2019 6:01

ASMR VIDEO

Videa Makenny Kellyové mají způsobit mozkový orgasmus. | Video: Life with MaK/YouTube |  00:30

YouTube zavedl přísnější pravidla, která se dotkla i ASMR videí. Ta navozují u diváků příjemné pocity, pro které se vžilo označení "mozkový orgasmus". Zákaz se dotkl i tvorby třináctileté Američanky Makenny Kellyové. Ta proti restrikcím protestuje a považuje novou politiku YouTube za diskriminaci. "Potrestejte pedofily a kyberšikanu, a ne tvůrce," řekla její matka.

YouTube v poslední době zaplavují takzvaná ASMR videa, která mají v divácích navozovat příjemné pocity a způsobit jim "mozkový orgasmus". Autoři v nich šeptají, skládají papír, píšou na klávesnici nebo srkají limonádu. Tyto zvuky pak u diváků vyvolávají například husí kůži či mravenčení kolem hlavy a páteře. 

Videa jsou založená především na příjemném zvuku, obraz se pak zaměřuje na konkrétní činnost nebo člověka, který mluví, nejčastěji na mladou ženu. Podle odborníků mohou za zálibu v těchto zvucích vzpomínky na dětství nebo jiné příjemné chvíle. Fenoménu si všimlo mnoho youtuberů, kteří se ve videích zaměřují především na zvukovou stopu.

Miliony zhlédnutí šepotu a dotýkání se předmětů 

Jednou z nich je i třináctiletá Makenna Kellyová, která vydává videa pod přezdívkou Life with MaK. Americkou dívku sleduje na YouTube 1,5 milionu diváků a je tak známá, že se z některých jejích videosekvencí staly i memy. 

 

Kellyová ve svých videích šeptá, dotýká se různých předmětů, jí nebo pije, což jí vysloužilo miliony zhlédnutí. A podle amerického webu Business Insider vydělává tisíc dolarů denně (v přepočtu zhruba 23 tisíc korun).

Třináctileté youtuberce však v posledních měsících zmizelo z kanálu hned dvanáct videí, a to kvůli nevhodnému obsahu.

"Neměla bych být diskriminována nebo potrestána za něco, co mě baví dělat," řekla americkému webovému magazínu BuzzFeed News. A dodala, že kvůli pravidlům YouTube přestala nosit určitý typ oblečení a natáčet se, jak jí některé potraviny. 

Kellyová si myslí, že Googlu vadí její věk. ASMR videa bývají častokrát spojována s pocity navozujícími sexuální uspokojení. A pravidla YouTube se v posledních letech zpřísnila kvůli lepší ochraně dětí a mladistvých. Mají je chránit před kyberšikanou a sexuálním obtěžováním. 

Potrestejte pedofily, ne tvůrce

Americký web BuzzFeed News však připomíná, že mladiství tvůrci věnující se ASMR nemají přesný návod na to, co ještě mohou zveřejnit a co je již za hranou. Každé video je proto posuzováno zvlášť a moderátoři platformy určují, zda může mít sexuální podtext.

Obecně se jedná o taková videa, ve kterých nezletilí jí lepkavě vypadající jídlo či potraviny připomínající pohlavní orgány. Problematické jsou i záběry, které se soustřeďují na určité části těla, například ústa. "Nepotřebuji, aby YouTube hlídal nebo ochraňoval moje dítě místo mě," řekla matka youtubové hvězdy Nichole Lacyová, jež spravuje své dceři účet.

Ne všechna videa z kanálu Life with MaK ale byla smazána kvůli sexuálnímu podtextu. Některá údajně ukazovala nebezpečné chování, například pojídání potravin, které vypadaly jako houbička na nádobí a prostředek na mytí nádobí. Anebo pojídání fondánu připomínající paletu líčidel. 

 

View this post on Instagram

Check out my latest YouTube video! 🎨❤️

A post shared by Life With MaK (@lifewithmak2005) on Mar 14, 2019 at 12:29pm PDT

Podle matky Kellyové ale bylo video s pojídáním palety omezeno pro diváky starší 18 let, spot s domnělými houbičkami zase obsahoval vysvětlení. I tak YouTube rozhodl, že je odstraní.

Matka mladé tvůrkyně se rozhodla, že smazaná videa bude postupně přehrávat z YouTube na jiné platformy: "Přejdeme na web, který je ke všem férový, kde může vydělávat peníze a dělat, co ji baví, a ne se bát něčího fetiše."

Zvukové experimenty i v Česku

Pojem ASMR neboli autonomní smyslově-meridiánová reakce byl ustaven v roce 2010. Hlavním cílem ASMR videí je kromě navození příjemných pocitů také odbourání stresu a nespavosti. 

Hru s tichými zvuky zkoušely již dříve některé umělkyně a hudebnice, například Holly Herndonová. V Česku patří k nejznámějším tvůrkyním těchto sugestivních videí studentka psychologie Denisa Vondrušková, která je uveřejňuje na YouTube pod přezdívkou Deni ASMRCZ. 

Do zvukového experimentu se pustil také Český rozhlas Vltava, který natočil rozhlasové hry v binaurálním zvuku. Veškeré hlasy a zvuky tak posluchač slyší prostorově a plasticky.

Rozhlas již před měsícem zveřejnil hororový příběh Miloše Urbana a na tento týden odvysílaloúplně první rozhlasovou hru v tomto formátu, Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové od Kathariny Schmittové. 

Zdroj - https://magazin.aktualne.cz/youtube-me-diskriminuje-tvrdi-trinactileta-hvezda-smyslovych/r~a0f90f048b5411e9ad610cc47ab5f122/

---

zvukový orgasmus

nebo

slastna šeptanda

nebo

olivia kissper

---

CHCETE BÝT VZRUŠENÍ? DEJTE SI ASMR. MOŽNÁ JE ZÚROČÍ I POP MUSIC

Karel Veselý, 27. února 2019

Internetem se už pár let šíří zvláštní videa, v nichž někdo na mikrofon mlaská, hladí si kůži, skoro neznatelně šeptá nebo třeba olizuje známky a skládá papírové kapesníčky. Mají milionová zhlédnutí, jejich tvůrci jsou ve své komunitě za hvězdy a někteří posluchači jsou na jejich zvucích doslova závislí.

Videa se označují zkratkou ASMR neboli v angličtině Autonomous Sensory Meridian Response – česky „autonomní senzorické energetické odezvy“. Tento termín popisuje samovolnou reakci našeho mozku na zvuky evokující kontakt s něčím příjemným. Když je posloucháme, navozují v našem mozku libé pocity, jako kdybychom byli skutečně v kontaktu s danou věcí. A posluchače skutečně vzruší. Jsou to tak trochu zvukové drogy, byť odborníci na ASMR raději hovoří o „mozkové masáži“.

Průkopnicí daného jevu je Jennifer Allen, IT pracovnice v oblasti zdravotnictví. Jev definovala v roce 2010 a hovoří dokonce o „mozkovém orgasmu“. Schopnost nechat se vzrušit těmito zvuky – nahranými obvykle velmi nahlas, abychom měli pocit, že jsou v bezprostřední blízkosti – nemá úplně každý, i proto zatím neexistuje oficiální potvrzení jevu z vědecké obce. Na druhou stranu, když posluchačům prospívají, kdo potřebuje štempl od vědců? Pokud vám při poslechu těchto zvuků běhá jemně mráz po zádech, pak je váš mozek na ASMR nastavený. Ale pozor, je to silně návykové!

ASMR videa si svůj mediální vrchol zažila před nějakými třemi lety – o blahodárnosti naslouchání zvukům navozujícím pocit intimity a empatie tehdy psal ezoterický i seriózní tisk. Youtubeové kanály s těmito videi od té doby přibývají a čísla sledovanosti jsou závratná. Tak třeba video z kanálu ASMRSurge, na němž někdo dvacet minut mačká polystyrenové houbičky, nasbíralo od konce letošního ledna dva miliony diváků. Instagram dokonce ASMR videa vyhlásil za jeden ze tří největších trendů loňského roku.

 

Skeptici můžou dál pochybovat o relaxačních účincích ASMR, nicméně móda zvuků intimity začíná, zdá se, prosakovat i do populární hudby. Experimentální skladatelka Holly Herndon před dvěma lety natočila společnou skladbu s ASMR umělkyní Claire Tolan a zařadila ji na svou desku. Zní přesně jako písně z nespočtu tematických playlistů na Spotify – ocitáme se na masáži, při níž se ozývají jemné dotyky na kůži a něžný hlas masérky, která posluchače přesvědčuje, že on přece „velmi tvrdě pracuje a zaslouží si odpočinek“.

ASMR se dostává i blíže hitparádovému popu. Když R&B zpěvačka Janelle Monáe mlaská a dýchá do funkových rytmů loňského hitu Make Me Feel, nominovaného na několik cen Grammy, nejspíše tím také využívá senzorické odezvy. Se stejnou zbraní ostatně pracuje skladba Don’t Come Out the House od producenta Metro Boomina, v níž rapper 21 Savage místo tradiční hiphopové práce s rytmickou kadencí do beatu jen šeptá.

Zdaleka největší průnik světa zvukových stimulantů do popu přišel vloni v listopadu, kdy populární rapperka Cardi B nahrála svoje první ASMR video. Hladí v něm dětské hračky nebo ručníky a šeptem mluví o svém mateřství. Video se rychle šířilo po internetu, nasbíralo sedmnáct milionů diváků. Vážně dobré na někoho, kdo se v počátku své kariéry proslavil hlučným komentováním svého života na Instagramu.

 

Možná se brzy dočkáme nefalšovaných popových ASMR hitů, které budou posluchačům navozovat přívětivé nálady různými zvuky intimity, jež budou chytře zakomponované do písňových struktur. V minulé dekádě fascinovaly na alternativní scéně hudebníci, kteří hráli tak nahlas, že nás nutili poslouchat jejich hudbu doslova celým tělem – od drone metalových kapel jako jsou SunnO))) až po dubstepové producenty masírující vnitřnosti návštěvníků klubů subbasovými zvuky. Možná bychom na konci současné dekády potřebovali spíš pravý opak – právě něco, co ASMR se svými mikrovzruchy může nabídnout.