7 potravin, které prodlouží život: meruňky, fazole, houby...

Nechť je lék potravou a potrava lékem, přál si už starověký lékař Hippokrates. Moderní věda mu dává za pravdu – pro lidské zdraví je vedle genetických dispozic nejdůležitější zdravá strava. Základem je přitom pestrost, tedy od každého trochu.

                             Nechť je lék potravou a potrava lékem, přál si už starověký lékař Hippokrates. Moderní věda mu dává za pravdu – pro lidské zdraví je vedle genetických dispozic nejdůležitější zdravá strava. Základem je přitom pestrost, tedy od každého trochu.

Autor
Soňa Havlová

Některé potraviny jsou ovšem natolik přínosné, že bychom je měli konzumovat co nejvíce a pravidelně.

Tady je sedmička potravin, které mohou nejlépe prospět našemu zdraví a doslova tak člověku prodloužit život:

Brokolice

Obsahuje vysoké množství nejrůznějších fytochemických látek, které pomáhají chránit organismus proti rakovině. Kromě toho je bohatým zdrojem

  • draslíku (pomáhá snižovat krevní tlak a tím i riziko mrtvice),
  • vápníku (nezbytného pro výživu kostí),
  • luteinu (pomáhá předcházet některým očním chorobám),
  • Brokolici nevařte ve velkém množství vody, vhodnější je vaření v páře.

    beta–karotenu (silný antioxidant pomáhá neutralizovat volné radikály poškozující buňky),
  • nerozpustné vlákniny (urychluje průchod potravy zažívacím traktem).

 

Brokolicová polévka

Z brokolice si můžete připravit jednoduchou polévku: Brokolici uvařte a poté rozmixujte s mlékem a kořením a posypte strouhaným parmezánem.

Brokolicová omáčka na těstoviny

Vařenou brokolici rozmixujte s olivovým olejem, česnekem a drcenou paprikou.

Meruňky

Obsahují velké množství beta-karotenu, který brání poškození organismu agresivními volnými radikály a posiluje imunitní systém.

 

Meruňky pomáhají také snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu a zřejmě také chránit před rakovinou prostaty.

Čerstvé meruňky jsou zdrojem vitaminu C, hodnotnější jsou ovšem sušené meruňky, protože v nich jsou živiny koncentrovanější – jsou tak například výborným zdrojemželeza a také draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak a je nezbytný k udržování zdravých nervů a svalů.

Sušené meruňky místo rozinek 

Pokrájené sušené meruňky můžete používat namísto rozinek například při pečení moučníků.

Příloha k masu: restované meruňky s česnekem

Skvělou přílohou ke grilovanému masu jsou vypeckované a rozčtvrcené čerstvé meruňky, které orestujete na olivovém oleji s trochou prolisovaného česneku.

Česnek

Má antibakteriální účinky (může za to allicin, který se uvolňuje při rozmělnění – proto je třeba česnek před tepelnou úpravou nakrájet nebo prolisovat a nechat 10 minut ustát).

 

Česnek zabraňuje tvorbě krevních sraženin, má antimykotické, antioxidační a protirakovinné účinky. Bohužel obsahuje také sirné sloučeniny, které se uvolňují do krve a vylučují se dechem a potem.

Pečené česnekové stroužky

Zajímavou kulinářskou variantu představují neoloupané stroužky česneku opečené na olivovém oleji. Česnek změkne, takže ho můžete roztírat na chléb.

Česneková omáčka na těstoviny

Stejné množství oloupaného česneku a vlašských ořechů dohladka rozmixujte s trochou olivového oleje a citronové šťávy.

Jablka

Jsou přímo nabita spoustou užitečných látek, které

  • pomáhají předcházet srdečním onemocněním, vzniku některých nádorů,
  • Nejvíce prospěšných látek obsahují syrovájablka. Rozpustná vláknina pektin (prospěšná při snižování hladiny cholesterolu) se naopak nejlépe uvolní při vaření.

    snižují hladinu cholesterolu,
  • povzbuzují imunitu,
  • pomáhají v prevenci šedého zákalu,
  • podílejí se na udržení zdravých cév,
  • mohou také zmírňovat příznaky alergie a astmatu.  

Jablečná omáčka

Kousky oloupaných jablek duste podlité vodou 15 minut na mírném plameni. Pokud se jablka nerozvaří, rozmačkejte je na kaši vidličkou. Touto omáčkou můžete ochutit palačinky či ovesnou kaši, můžete z ní také připravit zdravou zmrzlinu. (Nechte ji zmrznout ve formičkách v mrazáku.)

Fazole

Jsou zdrojem výživné a zdravé bílkoviny neživočišného původu, snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a stabilizují hladinu cukru v krvi – proto jsou velmi vhodné pro diabetiky.

 

Fazole obsahují velké množství nerozpustné a rozpustné vlákniny, které společně s obsaženými složitými sacharidy rychle dodávají pocit sytosti a napomáhají tak snížení a udržení přiměřené hmotnosti.

Fazole v konzervě obsahují velké množství sodíku; lepší je uvařit větší množství fazolí najednou a zmrazit si je po menších porcích.

Fazolová omáčka na těstoviny a na pizzu

  • Rozmixujte fazole s česnekem, vývarem a bylinkami (například oreganem a římským kmínem).
  • Vařené červené fazole rozmixujte s kořením a použijte je ke zdobení pizzy namísto protlaku.

Ořechy

 

Především vlašskéořechy obsahují zdravé omega–3 nenasycené mastné kyseliny, které zmírňují artritidu a chrání srdce.

Jsou vynikající zásobárnou energie, bílkovin, vitaminů řady B, vitaminu E a dalších látek, které snižují hladinu cholesterolu a krevní tlak a předcházejí tak riziku mrtvice.

Zejména para ořechy obsahují selen – silný antioxidant pomáhající v obraně proti rakovině a některým očním a srdečním onemocněním.

 

Ořechová pomazánka na chleba i do masa

Vynikající pomazánku si připravíte rozmixováním libovolných oříšků, které podle chuti osolíte. Můžete ji mazat na chleba, a pokud ji zamícháte do dušeného masa nebo karí, budou mít více živin a výraznější vůni.

Ořechová omáčka na těstoviny

Jemně nasekané oříšky orestujte na olivovém oleji spolu se strouhankou. 

Houby

Obsahují velké množství B vitaminů (s výjimkou vitaminu B12), pomáhají tak při depresích, srdečních chorobách a migrénách.

 

 

Po zahřátí se vitaminy B uvolňují z hub do vody, vývar nebo vodu z namočených sušených hub proto použijte pro přípravu dalšího pokrmu.

 

Určité látky v houbách podporují vylučování cholesterolu a snižují tak jeho hladinu.

Houby také posilují imunitní systém. 

Díky obsahu selenu pomáhají předcházet vzniku nádorů a makulární degeneraci.

Houby v karbanátcích

Jemně nasekané houby můžete přidat do směsi na karbanátky – dodají jim na šťavnatosti.

Houbová strouhanka na obalování

Sušené houby rozemelte na prášek a promíchejte se strouhankou, směs pak používejte na obalování kuřecích nebo rybích plátků.

 

Podle knihy Braňte se jídlem, vydal Reader´s Digest Výběr, foto Shutterstock

Pro Receptář pro zdraví Soňa Havlová.

---

10 potravin co vypadají jako část lidského těla a jejich ohromující účinky

3.4. 2015 Rudolf Novák 

Hippocrates kdysi řekl: „Nechť je jídlo tvým lékem a lék tvým jídlem.“ Je obdivuhodné, že Příroda naprogramovala různé přírodní potraviny tak, že se podobojí orgánům lidského těla a obsahují přesně ty látky, které pro dané orgány působí blahodárně! Mezi přírodními metodami léčby stravou je toto dobře známé. Nicméně v dnešní společnosti a zdravotnickém průmyslu je ignorován fakt, že to co jíme má zásadní vliv na naše případná onemocnění a zdravá strava může působit jako klíč k dlouhověkosti a pevnému zdraví.
Uvádíme zde 10 potravin co vypadají jako část lidského těla a jejich účinky:

1) Grapefruit – prso

Grapefruit, pomeranče a dalších citrusy připomínají ženské mléčné žlázy a pomáhají pohybu lymfy (tekutina, která koluje v lymfatickém systému) do prsou a zpět! Grapefruity obsahují látky zvané limonoidy, u kterých se ukázalo, že zabraňují vzniku rakoviny u laboratorních myší a v ženských prsou.                                

Grapefruit, pomeranče a dalších citrusy připomínají ženské mléčné žlázy a pomáhají pohybu lymfy (tekutina, která koluje v lymfatickém systému) do prsou a zpět! Grapefruity obsahují látky zvané limonoidy, u kterých se ukázalo, že zabraňují vzniku rakoviny u laboratorních myší a v ženských prsou.

2) Vlaššký ořech – mozek

Vlaššké ořechy jsou si až nápadně podobné s lidským mozkem. Jsou označovány za jeden z nejlepších zdrojů pro výživu mozku. Jsou skvělým zdrojem omega-3 a mají více antioxidantů, kyseliny listové (vitamin B9) a vitamínu E než kterékoliv jiné ořechy.

Vlaššké ořechy jsou si až nápadně podobné s lidským mozkem. Jsou označovány za jeden z nejlepších zdrojů pro výživu mozku. Jsou skvělým zdrojem omega-3 a mají více antioxidantů, kyseliny listové (vitamin B9) a vitamínu E než kterékoliv jiné ořechy. Pro navýšení nutričních hodnot, správné vstřebání těchto látek a odstranění antinutrientů (látky zabraňující vstřebávání vitamínů a minerálů) je důležité nechat před konzumací ořechy namočit. Doporučuji alespoň 12 hodin.

3) Mrkev – oko

Z obrázku je velice patrné, že nakrojená mrkev vypadá dost podobně jako oko. Dokonce se vyznačuje jistými vzorci, které připomínají zornici a duhovku! Barvivo beta-karoten, který dodává mrkvi její výraznou barvu, pomáhá udržovat zdravý zrak, jak určitě víte. Dále chrání proti vývoji šedého zákalu a dalším onemocněním očí.

Z obrázku je velice patrné, že nakrojená mrkev vypadá dost podobně jako oko. Dokonce se vyznačuje jistými vzorci, které připomínají zornici a duhovku! Barvivo beta-karoten, který dodává mrkvi její výraznou barvu, pomáhá udržovat zdravý zrak, jak určitě víte. Dále chrání proti vývoji šedého zákalu a dalším onemocněním očí.

4) Celer – kost

Stonek celeru vypadá jako kost a nepřekvapivě obsahuje celer látky, které jsou vhodné pro výživu kosti. Jmenovitě je to křemík, jenž dává kostím jejich sílu. Ještě jeden ohromující fakt: celer obsahuje 23% sodíku a kosti jsou také z 23% tvořeny sodíkem! 5) Rajče – srdce

Stonek celeru vypadá jako kost a nepřekvapivě obsahuje celer látky, které jsou vhodné pro výživu kosti. Jmenovitě je to křemík, jenž dává kostím jejich sílu. Ještě jeden ohromující fakt: celer obsahuje 23% sodíku a kosti jsou také z 23% tvořeny sodíkem!

5) Rajče – srdce

Rajče připomíná orgán srdce více než jakákoliv jiná potravina. Obsahuje látku lykopen, která působí jako antioxidant při srdečně-cévních onemocněních. Bylo prokázáno, že konzumace lykopenu pomáhá snižovat riziko výskytu srdečních onemocnění. Rajčata jsou také skvělým zdrojem vitaminu C, který má podle některých studií také vliv na zdraví srdce.

Rajče připomíná orgán srdce více než jakákoliv jiná potravina. Obsahuje látku lykopen, která působí jako antioxidant při srdečně-cévních onemocněních. Bylo prokázáno, že konzumace lykopenu pomáhá snižovat riziko výskytu srdečních onemocnění. Rajčata jsou také skvělým zdrojem vitaminu C, který má podle některých studií také vliv na zdraví srdce.

6) Houba – ucho

Plátek houby má podobný tvar jako lidské ucho a houby mají pozitivní vliv na zdravý sluch. V menší míře obsahují vitamin D, který slouží preventivně proti ztrátě sluchu. Ohledně vitaminu D připravuji v blízké době samostatný článek, jelikož toto téma je poněkud složitější.

Plátek houby má podobný tvar jako lidské ucho a houby mají pozitivní vliv na zdravý sluch. V menší míře obsahují vitamin D, který slouží preventivně proti ztrátě sluchu. Ohledně vitaminu D připravuji v blízké době samostatný článek, jelikož toto téma je poněkud složitější.

7) Avokádo – děloha

Avokádo je ve tvaru dělohy a děložního čípku. Konzumace avokáda vede k vyváženosti hormonů a slouží jako prevence rakoviny děložního čípku! A hádejte co? Stejně jako trvá 9 měsíců dítěti, aby se v děloze plně vyvinulo, tak avokádu trvá přesně 9 měsíců pro vyvinutí z květu do zralého ovoce

Avokádo je ve tvaru dělohy a děložního čípku. Konzumace avokáda vede k vyváženosti hormonů a slouží jako prevence rakoviny děložního čípku! A hádejte co? Stejně jako trvá 9 měsíců dítěti, aby se v děloze plně vyvinulo, tak avokádu trvá přesně 9 měsíců pro vyvinutí z květu do zralého ovoce!

8) Zázvor – žaludek

Zázvor vypadá jako žaludek a jeho vlastností je, že pomáhá trávení! Zázvor byl po staletí využíván jako přírodní lék pro potíže se žaludkem. Fytochemikálie gingerol, což je látka, která dává zázvoru jeho typickou vůni a chuť, má také schopnost zabránit nevolnostem a zvracení.

Zázvor vypadá jako žaludek a jeho vlastností je, že pomáhá trávení! Zázvor byl po staletí využíván jako přírodní lék pro potíže se žaludkem. Fytochemikálie gingerol, což je látka, která dává zázvoru jeho typickou vůni a chuť, má také schopnost zabránit nevolnostem a zvracení.

9) Hrozny – plíce

Hrozny se podobají plicním sklípkům v plicích. Plicní sklípky umožňují kyslíku projít z plic do krevního oběhu. Strava s vysokým obsahem hroznů se prokázala jako preventivní proti rakovině plic! Semínka hroznů také obsahují látku zvanou proanthocyanidin, která může snížit následky astmatu v důsledku alergie

Hrozny se podobají plicním sklípkům v plicích. Plicní sklípky umožňují kyslíku projít z plic do krevního oběhu. Strava s vysokým obsahem hroznů se prokázala jako preventivní proti rakovině plic! Semínka hroznů také obsahují látku zvanou proanthocyanidin, která může snížit následky astmatu v důsledku alergie.

10) Batáty – slinivka břišní

Batáty jsou nápadně podobné slinivce břišní. V batátech se přirozeně vyskytuje vitamin B6 u něhož studieprokázali, že zabraňuje rozvoji rakoviny právě u slinivky břišní. Obsahuje velké dávky beta-karotenu (v jednom batátu až 187 procent doporučené denní dávky!), který také působí preventivně proti rakovině slinivky.

Batáty jsou nápadně podobné slinivce břišní. V batátech se přirozeně vyskytuje vitamin B6 u něhož studieprokázali, že zabraňuje rozvoji rakoviny právě u slinivky břišní. Obsahuje velké dávky beta-karotenu (v jednom batátu až 187 procent doporučené denní dávky!), který také působí preventivně proti rakovině slinivky.

Zdroj: http://erinjanus.com/

---

SUPERPOTRAVINY JSOU TRENDY. JAKÉ NAJDETE NA NAŠICH ZAHRÁDKÁCH?

Pojem superpotraviny se v souvislosti se zdravým životním stylem, detoxikací a posilováním imunity skloňuje stále častěji. Najdete je překvapivě i v českých zahrádkách! O jaké jde?

29. 07. 2016MICHAELA TROCHOVÁ

TROCHU DRAHÁ EXOTIKA
„V Číně, Mexiku či Jižní Americe neexistuje dostatečně vysoká ochrana spotřebitele, na níž jsme v Evropě zvyklí. Dovážené superpotraviny mohou obsahovat zbytky pesticidů, těžkých kovů i dalších látek," varuje výživová expertka společnosti Herbalife Susan Bowerman. U lokálních superpotravin odpadají obavy spojené s jejich nejasným původem, problematickým dovozem nebo způsobem jejich zpracování.

Označení „super“ napovídá, že máme co do činění s potravinami s jedinečnými vlastnostmi. Věděly o nich starověké civilizace, my na ně dnes přicházíme postupně. Himálajská goji, chia semínka nebo jihoamerická acai se v našem jídelníčku objevují stále častěji, navzdory jejich exotickému původu i vyšší ceně. Za zdroji super síly se ale můžete vydat i do českých sadů a zahrádek.

 

Superpotraviny jsou doslova poklady přírody. „Do lidského organismu dodávají řadu nutričně výhodných látek, podporují imunitu, zvyšují vitalitu, fyzickou a psychickou kondici. Mají blahodárné účinky na přirozené procesy v lidském těle,“ vysvětluje výživová poradkyně Mgr. Táňa Wasserbauerová.

Jsou to obvykle drobné plody, ukrývající v sobě ohromné množství nutričně hodnotných složek. Často rostou v nehostinných podmínkách a rostliny jsou nuceny uvnitř svých plodů koncentrovat velké množství výživných látek. „I my máme své lokální, české superpotraviny. A není jich málo,“ podotýká Kamila Novotná ze Světa zdraví, která nám pomohla vybrat ty nejdostupnější.

Určitě zkuste tyto superpotraviny!

FOTO: SHUTTERSTOCKDrcené lněné semínko je velmi zdravé nejen pro váš metabolismus


FOTO: SHUTTERSTOCKSmoothie z bylinek a ovoce či zeleniny je nejen vitaminová, ale i energetická bomba. Takže to zase s množstvím nepřehánějteLněné semínko: Obohatí vaše tělo o nenasycené mastné kyseliny, vlákninu a lignany, které mohou pomáhat i při léčbě onkologických onemocnění. Podívejte se, jak si nejen lněná semínka v jídelníčku vychutnat.

  • Rakytník: Je bohatý na vitaminy A, B, C, D, E, F, K a P, jeho obsah vitaminu C je desetkrát vyšší než u pomeranče. Zvyšuje odolnost vůči infekcím i stresu a dodává energii po fyzické i psychické námaze. Má i protinádorové účinky a čistí organismus od toxických látek.
  • Borůvky: Jejich exotická kamarádka kustovnice čínská neboli goji je velkým hitem, ale i borůvky jsou nabité vitaminem C, železem, vlákninou a pomáhají bojovat se záněty močového ústrojí.
  • Šípky: Zásobárna vitaminu C umí povzbudit imunitu, šípkový čaj vařily s oblibou již naše babičky. Jen pozor. Vitamin C se ničí varem, proto čaj nikdy nezalévejte vařící vodou.
  • Konopné semínko: Sáhněte po něm, trápí-li vás hormonální nerovnováha, problémy s vlasy, nehty či pokožkou. Příjemně oříšková chuť se bude vyjímat v salátech a doplní i ovesné vločky.
  • Mladý ječmen: Podporuje funkci střev, osvěžuje dech, účinkuje proti překyselení organismu, čistí krev, játra a ledviny, pomáhá v boji proti nadváze, při detoxikaci, kožních onemocněních a k urychlení hojení ran.
  • Moruše bílá: Přispívá ke správnému metabolismu cukrů, chrání buňky před oxidačním poškozením, je zdrojem vitaminu C, který přispívá ke snížení únavy a posiluje imunitu.
  • Špalda: Její popularita roste díky bohatému nutričnímu složení a obsahu komplexních karbohydrátů, nerozpustné vlákniny, aminokyselin a vysokému podílu vitaminů a minerálů. Obsahuje vysoké množství bílkovin a mukopolysacharid, který podporuje kvalitu a životnost kostí.
  • Kysané zelí: Nejlepší je domácí, nepasterizované, protože to je plné trávicích enzymů, vitaminu C, vlákniny a probiotických bakterií. Může pomoci i s trávicími problémy a pálením žáhy.

Stejně jako u všech potravin, i zde je třeba držet se pravidla „všeho s mírou". Superpotraviny jsou doslova nabity řadou látek, kterými je ale možné se i předávkovat. Doporučuje se proto jedna hrstka (kolem 20 g) zázračných superpotravin denně. Toto množství představuje průměrnou energetickou hodnotu kolem 200–300 kJ.

„To je ve srovnání s řadou nejrůznějších pochutin zhruba poloviční dávka. Rozhodující však není samotná energetická hodnota, nýbrž složení jednotlivých makroživin –sacharidy/tuky/bílkoviny – a mikroživin – vitaminy, minerální látky–, které je zde daleko výhodnější,“ dodává Táňa Wasserbauerová.

Chcete zkusit vařit zdravě? Tady přinášíme jeden recept na ukázku.

CHŘESTOVÝ SALÁT S KONOPNÝM SEMÍNKEM

Potřebujete na 1 porci: 1 polévkovou lžíci konopného semínka, 1 mrkev, ½ balení zeleného chřestu, 1 lžíci olivového nebo konopného oleje, 1 polévkovou lžíci balzamikového octa, sůl, pepř

Postup: Odkrojte spodní třetinu chřestových výhonků. Asi 5 minut povařte v osolené vodě nastojato, aby špičky nebyly ponořené. Vychladlý chřest nakrájejte spolu s mrkví na tenké nudličky. Zálivku vytvořte smícháním oleje, octa a koření. Smíchejte se zeleninou. Salát naaranžujte na talíř a posypte konopným semínkem. Ideální jako příloha k hlavnímu jídlu, odpolední svačina nebo lehká večeře.

Už jste objevili kouzlo superpotravin?

Michaela Trochová

Zdroj: http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/44783-superpotraviny-jsou-trendy-jake-najdete-na-nasich-zahradkach

---

...doporučené externí odkazy

superpotraviny

přírodní zdroje

superpotravina