Tantra-jóga pro ženy: Životní energie a dráha ledvin
18.10.2011
Nedávno jsem byla u akupunkturisty. Vystrašil mne... moje dráha ledvin je prý na tom bídně... a tak jsem prostudovala sedm učebnic klasické čínské medicíny a tři další příručky... možná se vás to také týká... tak třeba vám přečtení tohoto článku trochu pomůže... je tam i pár praktických rad. |
Jak souvisí naše životní energie s dráhou ledvin? Jak souvisí to, jak se cítíme, jak prožíváme celý den, jak se máme?
Nejčastějším oslabením žen bývá oslabená dráha ledvin. Ženy pociťují chlad v zimě, mají studené nohy, jak se říká, ženy mají slabý krevní oběh. Ale to bývá prvním příznakem slábnoucí energie ledvin. Cítí se často vyčerpané, jako by žily na okraji svých sil, chybí jim elán a zápal do života. Jako by se jim někde ztrácela životní energie. Za těmito příznaky hledej slábnoucí energii v dráze ledvin.
V těle máme čtrnáct hlavních drah, které vedou energii pěti hlavních orgánů, mohou dokonce tuto energii skladovat a redistribuovat. Těmto drahám se říká meridiány, a ty dokonce fungují podle orgánových hodin, jak je známo z akupunktury. To znamená, že se každé dvě hodiny vláda jednoho meridiánu mění. Pro orientaci všechny meridiány vyjmenuji, ale dnes se budeme hlavně zabývat meridiánem ledvin, protože tolik souvisí se slabostí žen. V těle máme čtrnáct hlavních meridiánů a to: meridián jater, meridián srdce, meridián sleziny-slinivky, meridián plic, meridián ledvin, meridián krevního oběhu - sexu, meridián žlučníku, meridián tenkého střeva, meridián žaludku, meridián tlustého střeva, meridián močového měchýře, meridián početí, meridián guvernéra a trojitý ohřívač (endokrinní systém).
Meridiány tvoří samostatný systém rozvodu energie po těle, je zcela nezávislý na systému lymfatickém a krevním, ale dá se k nim velice dobře přirovnat. Představte si, že tak jak nám v těle proudí krev cévami a lymfa lymfatickými cévami, tak nám v těle proudí elektrická energie meridiány. Meridiány někdy vycházejí až těsně pod kůží a vystupují na povrch těla. V těchto bodech na ně můžeme pomocí akupunktury a akupresury působit a v tomto bodě je dokonce jejich energie měřitelná pomocí přístroje (tento přístroj se jmenuje lokalizátor bodů). Meridiány již byly vědecky dokázány a podloženy, nehledě na tisíciletou znalost tradiční čínské medicíny a systému tao. Každý meridián má svůj začátek a konec. Energie vstupuje do meridiánu vstupním bodem, proudí po dráze meridiánu (napájí jej a přilehlé další orgány) a zhruba po dvou hodinách meridián výstupním bodem opouští a přestupuje do dalšího meridiánu. Systém proudění energie je trochu složitější, protože existuje ještě osm záchranných meridiánů, které zasáhnou vždy, když se energie v nějakém meridiánu hromadí.
Ale není možné onemocnět, pokud nám správně proudí energie v meridiánech, nemoc se na úrovni meridiánů projevuje daleko dřív, než je rozpoznatelná klinicky. Žádná rakovina, žádná degenerativní choroba nevznikla dřív, než byl li nějaký meridián mnohá léta chronicky oslaben. Teprve na základě nerovnováhy v meridiánu se rozvíjí nemoc.
Nyní se vrátíme k meridiánu ledvin, který tolik souvisí s oslabením žen a jejich zdánlivou slabostí. Ledviny patří k jedněm z nejdůležitějších orgánů těla. Jsou pramenem života, v ledvinách se uschovává všechna vrozená životní síla. Díky energii ledvin se člověk rodí a také plodí potomky, kterým takto svou energii předává. Rozmnožování je řízeno energií ledvin. Její kvalita rozhoduje o celém dalším životě, o zdravotním stavu, délce věku, vitalitě, to jak se během života cítíme. Když se podíváte na zralého muže, který je i v pozdním věku vitální, můžete říci, že jeho tresť ledvin je plná. Vidíte-li utahanou ženu okolo čtyřicítky, můžete s jistotou říci, že jede na vybité baterky, energie dráhy ledvin je slabá, ne-li vyčerpaná. Máme-li slabé ledviny, pak se to často neprojevuje přímo na ledvinách, ty si svou energii ponechávají pro sebe, ale můžou se příznaky objevit na přidružených orgánech.
Podívejte se na tyto příznaky, podívejte se, jestli se také u vás nevyskytují rodově, jako červená nit ve vaší rodině. Mohli jste tyto příznaky zdědit tak, že vám byla předána slabá energie ledvin:
- oslabení pohlavního pudu, neplodnost
- opožděný vývoj, předčasné stárnutí
- nedostatek krve a poruchy krve
- snížená imunita, časté nemoci
- řídnutí kostí, slabé, bolavé klouby, špatná kloubní výstelka
- kazivé zuby
- slabá paměť
- nekvalitní vlasy
- špatný sluch
- oslabení sleziny - povadlá prsa
- rakovina ženských orgánů, výtoky, záněty
- psychózy, poruchy nálad, deprese
V těle přirozeně všechny buňky stárnou a umírají. Řekněme například, že v kolenou denně odumře sto buněk. Máme li dostatek meridiánové energie, sto buněk se regeneruje zpátky. Máme li energetickou dráhu oslabenou, regeneruje se pouze sedmdesát buněk. Máme li dráhu prázdnou, regeneruje se pouze padesát buněk. A tak postupně vzniká degenerativní onemocnění kloubů, kolena začnou bolet, začínají problémy, příznaky stáří. Tento základní princip lze vztáhnout na všechny orgány v těle.
Ledviny souvisí s prožíváním citů, to jak jsme schopni přizpůsobit se proudu života, jak jsme si jistí či nejistí ve vztazích. Ledviny také řídí energii vztahů. A to nejenom ke svým partnerům a přátelům, ale i vztahu k sobě samé. Oslabené ledviny často souvisí se ztrátou kořenů, neschopnost nalézt a vybudovat si vlastní kořeny - příslušnost k tradici, rodině, povolání, národu. Dále si v ledvinách neseme energii svých předků, která je nevyčerpatelná. Pokud ale dlouhodobě žijeme proti vlastnímu přesvědčení, proti svému životnímu úkolu, tak potom brzy tuto energii vyčerpáme. Musíme hledat vlastní talent, vlastní životní poslání, životní úkol zvolený inkarnací. Když nežijeme svůj životní úkol, jsou ledviny doslova vykořisťovány. Po jisté době selže energetický mechanismus a to se projeví náhlým selháním: například určitě znáte někoho, kdo náhle totálně selhal. Nebo se rychle rozvine rakovina oslabených přidružených orgánů, které jedou na doraz. Typická je rakovina vaječníků, která vzniká velice rychle, v rozmezí několika měsíců až půl roku. Je to dáno dlouhodobou vyčerpaností energie. Dále velice jednoduchý způsob, jak se zbavit energie ledvin je excesivní sexuální život, život podřízený pudům bez hlubšího citového a duchovního uspokojení a spojení s druhou bytostí. Viděli jste již vyžilou rockovou hvězdu, která buď v mládí zemře, anebo je nadopovaná drogami, aby vůbec fungovala? To je daň za rozmrhání životní síly, stačí dva tři roky excesivního chování. Anebo možná najdete i typický obrázek ve svém okolí.
Ledviny jsou velice dobře posilovány harmonickými vztahy. Nalaďte se na vesmírnou lásku, objevte a posilujte v sobě bezpodmínečnou lásku ke všemu živému, k přírodě, zvířatům, naší Zemi, všem lidem a ke všem lidem ve vašem okolí. Meditujte nad touto láskou, nechte, ať Vás transformuje. Podívejte se, kde je ve vašem okolí černá díra, koho nenávidíte, nebo nemůžete vystát, kdo vám ubližuje. Prozkoumejte nekompromisně všechny vztahy. Ty harmonické posilujte, poděkujte za ně Bohu, neberte je jako samozřejmost. Udělejte něco pěkného, překvapivého, potěšujícího pro své blízké. Možná budete překvapeni, jak dlouho jste nechávali tyto vztahy ležet ladem a jak se vám odvděčí, že vykvetou. Například kvetoucí ibišek je znamením velké lásky a láskyplné energie, v domácnostech kvete jenom občas, častokrát je jenom zelený. A prozkoumejte důkladně i vztahy, které vás tíží, pokuste se nalézt cestu k harmonii anebo vstupte na neutrální půdu.
Ledviny řídí lásku na první pohled, přátelství, která se rozejdou, aniž člověk tuší proč, spontánní naladění spolupracovníků, potěšení ve spolupráci, intuitivní přání pracovat v nějaké firmě, dělat nějakou práci, jít za svým cílem. Ledviny ukončují vztahy, které neodpovídají našim potřebám, nejsou v souladu s naším životním cílem. (stejně tak jako filtrují krev, tak filtrují naše vztahy). Možná to znáte, že jste se s někým rozešli, aniž jste znali přesně důvod.
Rady na posílení dráhy ledvin:
- Doplňujte živočišné teplo přímo skrze druhou a třetí čakru. Postup je následující. Najděte si v přírodě pěkný kámen, anebo kámen ve tvaru vajíčka, ten nahřívejte ve vroucí vodě a potom si jej uvažte přímo nad pupík. Tak ať cítíte dlouhou dobu teplo (pozor, nespalte se). Teplo proniká přímo do dráhy ledvin a tak ji nabíjí. Bavili jsme se o orgánových hodinách podle akupunktury, dělejte tuto proceduru vždy okolo šesté hodiny večer, kdy je čas ledvin. Tak jde nejvíce energie do dráhy ledvin. Kámen chladne asi půl hodiny, můžete s ním chodit a je li dobře připevněn, dokonce i tancovat!!! Já používám malou taštičku na provázku, kterou mám na krku. Do taštičky vložím horký kámen ve výšce pupku. Potom kámen ještě převážu šátkem, aby pevně ulpíval přímo v pupku. Této metodě se říká pupíkování a pomáhá dokonce například udržet těhotenství do vysokého stádia, prostě dobíjí nám baterky. Minimálně je ale potřeba dělat tuto proceduru tři týdny!!!
- Nebo si můžete žárovkou svítit na pupík, aby se důkladně prohřál, minimálně 30-40 minut. Musíte si ale vyrobit stínítko, abyste nezahřívali celé břicho, ale pouze pupík. Prostě vystřihněte do papíru díru o velikosti pěti centimetrů a zakryjte si bříško, tak aby se pupík intenzivně prohříval pomocí žárovky a lampy. Podobná metoda se používá na aktivaci třetího oka, hypofýzy a hypothalamu, a slouží úspěšně k odstranění zimní deprese. To ale souvisí s jiným tématem a jiným okruhem.
- Najděte si dobrého akupunkturistu ve vašem okolí, jehličky v tomto směru dělají zázraky, během tří čtyř návštěv můžete pocítit výrazné zlepšení, navrátí se vám chuť do života a životní elán.
-
Můžete cvičit čtvrtou ásanu z tantrajógy, cvičení Mohendžodáro, tato ásana se jmenuje Štavnatá jóni a propojuje energetická centra první, druhé a třetí čakry. Takto nabíjí ledvinovou dráhu skrze druhou čakru a doplňuje energii do ledvin.
Návod na cvičení čtvrté ásany: jak jsme se již učili dříve, aktivujeme pánevní dno a pánevní pumpu tak, že při nádechu pánev zatahujeme a při výdechu povolujeme. Zaujmeme nádechovou pozici v předklonu tak, že vložíme spojené ruce mezi stehna, předkloníme se v bedrech, vystrčíme lokty co nejvíce od sebe, propneme páteř a vytáhneme hlavu dopředu. Jsme v předklonu a aktivujeme pánevní pumpu, při nádechu zatahujeme pánevní dno a tlačíme ruce proti sobě, při výdechu povolujeme. Až máme nastřádáno mnoho energie, naposledy zatlačíme ruce proti sobě, potom se nadechneme, silně zatáhneme pánevní dno a skrze prohnutá záda a prohnutá kolena se pomalu narovnáme. Vydechujeme do otevřených dlaní, které otevřeme na úrovni třetí čakry do gesta dávání. Tato ásana má také varianty pro pokročilé, kdy se žena postupně uzemňuje, dýchá v pozici skrze paty do země, potom ze země skrze paty do kolen, pak skrze paty do pánve, potom z pánve do srdce a nakonec teprve pozici rozevře do gesta dávání. Tímto způsobem se rozmožená energie z pánve dostává skrze druhou a třetí čakru a nabíjí všechny související orgány: vaječníky, dělohu, močový měchýř, ledviny a solární plexus.
- Můžete procvičovat cvičení na orgánové dráhy a to bud kompletně anebo přímo cvik na dráhu ledvin. Maximální čas aktivity dráhy ledvin je 17-19 hodin. Dráha ledvin začíná na plosce nohy a vede po vnitřní straně nohy, kolem stydké kosti, potom po přední části trupu a končí pod klíční kostí, kde vstupuje do plic. Sedneme si s nataženým nohama, přejdeme do hlubokého předklonu během výdechu a snažíme se dosáhnout na střed chodidel. Bradu tlačíme k hrudní jamce a čelo se snažíme přiblížit ke kolenům. Pozornost dáme do oblasti ledvin. Vydržíme a uvolněně dýcháme. Pozornost je na ledvinách. Pak se posadíme. Můžeme koulet hlavou a cvičit s krkem a tak protahujeme bradu na hrudi. Tato pozice pomáhá toku v dráze ledvin, lze ji cvičit samostatně anebo v sérii cviků na orgánové dráhy.
- Můžete si dávat Reiki - energii na významná místa dráhy ledvin a to na chodidla, vnitřní stranu stehen, boky, stydkou kost a na hruď pod klíčními kostmi.
- Noste červené spodní prádlo, červené sukně, červené pásky či halenky, pořiďte si kámen související s první čakrou - rubín, červený korál, hematit nebo červený jaspis, anebo oranžový karneol.
- Vynikající metoda je baňkování okolo páteře, které podporuje dráhu močového měchýře.
Z lékařského pohledu filtrují ledviny krev a vytvářejí moč a tak zbavují tělo odpadních látek. Dále hrají klíčovou úlohu v regulaci krevního tlaku, a hospodaří s vodou a se solí. Nemáme li dostatek energie v dráze ledvin, nemůžeme ani zplodit potomka. Žena bud vůbec ani neotěhotní, anebo těhotenství zaniká před první menstruací, anebo vzniká samovolný potrat do třetího měsíce. Žena totiž vyčerpá již tak vyčerpanou energii ledvin a nemůže jí předat svému dítěti. Podobně se energie ledvin projevuje u mužů kvalitou spermatu a to, do jakého věku jsou schopni mít ještě děti.
Při celkové terapii musíme pracovat také se strachem. Tento strach často vyplývá z toho, co jsme se naučili. Společnost, rodiče či náš vnitřní diktátor nám diktují, že musíme vykonávat určité povolání, mít určitého partnera, žít určitý životní styl a cíl, aniž bychom se opravdu setkávali se sebou samým a žili svůj život.
Poslední rada na závěr: harmonizujte své vztahy, hledejte lásku a své životní poslání, cvičte cvičení na posílení dráhy ledviny a první, druhé a třetí čakry, noste červené a oranžové zářiče a doplňujte teplo skrze pupík. Energie se Vám do ledvin vrátí, harmonicky se rozproudí v těle, a vy budete žasnout, jak je život krásný a barevný!
Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/tantra-joga-pro-zeny-zivotni-energie-a-draha-ledvin.htm#ixzz4J8B6aLIe
---
Ledviny
Prvek voda (viz orgánová ružice) v sobě zahrnuje ledviny, močový měchýř a pohlavní orgány. Ledviny v organizmu plní několik funkcí. Hlavní funkcí ledvin je kontrola a regulace tělních tekutin. Je-li přísun tekutin větší, ledviny začnou vylučovat více moči. V případě, že dojde ke ztrátě tekutin (např. úrazem, průjmem) nebo je příjem nedostatečný, začnou ledviny vodu zadržovat.
Další funkcí ledvin je vyrovnávání acidobazické rovnováhy. Když se změní alkalita krve nad určitou hranici, ledviny změní alkalitu moči a dochází opět k rovnováze. Proto můžeme jednoduchým testem pH moči zjistit, jak to s tím naším překyselením vlastně je. PH moči je 7, tedy, mělo by být.
Nutno zde připomenout ještě jednu důležitou funkci ledvin, a to vylučování škodlivin a zbytku rozpadu bílkovin.
Z duchovního hlediska se odráží na zdraví ledvin naše partnerské vztahy. Neděláme-li mezi lidmi rozdíly, máme-li všechny rádi a přitom na nich nelpíme, základní funkce budou naprosto bezchybné. Kdykoliv přesáhneme hranici harmonie mezi námi a okolím (např. máme o něco nebo někoho strach, nadřazujeme se nad něco nebo někoho, způsobujeme někomu bolest nebo jednání okolí bolí nás), začínají se spouštět nápravné mechanismy prostřednictvím poruch funkcí ledvin. Samozřejmě i žárlivost patří k neklamným známkám disharmonie ledvin (a zároveň srdce a jater). Kdykoli tedy na vás začnou působit nápravné mechanismy, zvolněte a uvažujte. V průběhu této kapitoly uvedu ještě několik příkladů, abychom trochu pronikli pod tenkou slupku duchovních příčin a mohli tak lépe zvládat problémy s tím související.
Ledviny jsou dvě stejně jako partneři. Pravá reprezentuje muže a problémy ve vztahu ve smyslu „ON“ a levá reprezentuje ženu a problémy ve vztahu ve smyslu „ONA“. Ledviny a problémy s jejich funkčností můžeme diagnostikovat pomoci iris diagnostiky na pravém i levém oku. V pravém oku ledvinu pravou, v levém oku ledvinu levou .
Špatná funkce odvodnění se projevuje otoky na různých místech těla a zároveň vaky pod očima (obr.124 ).
Při nadměrné tvorbě a špatném vylučování kyseliny močové se nám pod očima objeví tmavé kruhy (až mnohdy modročerné). K tomuto znaku ještě pozorně prohlédneme obvod duhovky, zda tam nenalezneme tzv. bílé chomáčky vaty ( viz konstituce – hydrogení).
Ve své podstatě odráží tento problém možné sklony ke dně a revmatismu. Tyto dvě choroby bývají spojovány s psychickými spolupříčinami jako je panovačnost, lítost, agresivita, nesmiřitelnost, dominantnost (vzpomeňte na „vdovské kosti“), obviňování ostatních, obviňování sama sebe. Většinou si lidé, kteří již těmito chorobami trpí, zpočátku stěžují na prochládání končetin nebo nadměrné pocení. Velmi dobře jsou rozpoznatelní, protože si neustále stěžují na malé věci a mají takový naříkavý tón hlasu. V případě, že jejich největším problémem je strach, pak je poznáte při prvním podání ruky. Jejich dlaň je většinou mokrá, studená a bez sevření.
Jakmile přijdou ženy (resp. hlavně ženy) do poradny a už z dálky je evidentně vidět zablokovaný žlučník, v první řadě kontroluji v duhovce symboly pro močový měchýř .
Ve velké většině zde nacházím známky zánětu. K zánětu močového měchýře dochází po extrémním prožití pocitů strachu.
Trochu jiná situace je u lidí, kteří si nesou tuto zátěž z minulých bytí. Ve velké většině trpí opakovanými záněty močového měchýře – je možné, že minulé bytí prožili s nepříliš velkou dávkou citu a lásky a brali život velmi požitkářsky. Znám jednoho člověka, jenž má velké problémy s ledvinami, močovým měchýřem i se zažíváním. Dlouze jsme spolu rozebírali, o čem vlastně život je a nemohli jsme najít klíč k jeho závažným problémům. Celý jeho život byl jako velká houpačka, kde se střídaly úspěchy a prožitky neúspěchů. Jeho partnerka je velmi silná osobnost, dominantní, pragmatická, urážlivá, vztahovačná atd. K tomuto spojení určitě nedošlo náhodou. Pak se vše vysvětlilo: tento muž přiznal, že v době minulé neměl ten nejlepší přístup k životu a k ženám, k lidem vůbec. Ženy pro něho podle jeho vlastních slov „neměly větší hodnotu než žrádlo pro psy“. Tím se objevil klíč k jeho starostem a strastem. Život mu pouze nastavil zrcadlo jeho vlastního chování v minulosti. Musel pochopit, že každý úspěch, bohatství a sláva by měla být vyrovnána citem a láskou. Můžeme mít vše, co chceme, na co si jen pomyslíme. To poslední slovo je dosti důležité, protože myšlenka má obrovskou sílu. Pro názornost uvedu příklad: půjdeme do nové práce, na obchodní schůzku nebo nabídnout své nápady, ale před vstupem do místnosti si pomyslíme: „Stejně to nevyjde“. Už tam ani nemusíme chodit, protože právě jsme použili myšlenku k tomu, aby vesmír zablokoval náš úspěch. Dejte pozor na své myšlenky. Skuteční mistři vědí, že ještě než cokoliv v reálném čase proběhne, v našich myšlenkách, slovech a činech je již dávno rozhodnuto. Čili v životě, i partnerském (ledviny), my rozhodujeme o tom, co a jak se bude dál dít, a když nastane čas sklizně a my musíme sklidit ovoce svých představ a myšlenek, případně i činů, nezlobme se a netrapme svou duši i tělo. Berme to, co přináší život tak, jak to přichází. Plánujme si vědomě budoucnost v tom duchu, jakou ji opravdu chceme mít – v lásce a štěstí, beze strachu a bez obav z budoucnosti. Uveďme své chování a jednání do souladu s přírodou, lidmi, rostlinstvem i zvířaty a budeme mít mnohem méně problémů.
Dalším znakem nedobré funkce ledvin je mramorové rozdělení bělma. Je to znak selhávání ledvin a tyto příznaky můžeme často sledovat u dialyzovaných pacientů. Selhávání ledvin nám signalizuje, že se již velmi silně příčíme přírodním zákonům a že tím někomu velmi ubližujeme. Třeba si vezměte člověka, který jen své okolí využívá, nebo oplácí dobro tím, že jen bere výhody, a v době, kdy by bylo potřeba podpořit a vrátit lásku danou, se otočí zády a věnuje se raději radovánkám života (vztah matka–syn) nebo odchází v této době k jiným partnerům (vztah muž–žena). Tito lidé by si měli uvědomit, že nejsou jenom oni na světě a že každý jednou bude potřebovat pomoc. Nevnímají-li první signály a neumí-li v sobě najít pocit vděčnosti, nápravné mechanismy je nakonec nasměrují k tomu, aby byli na této pomoci závislí (viz dialýza). Také dlouhodobá nedostatečnost energie v oblasti ledvin je velmi viditelná v oblasti ledvin. Na obrázku vidíme obraz ženy z chladných vztahů, která za vše viní své okolí a rodinu. Všichni za něco můžou a ona je ta nešťastná a nepochopená. Následně však můžeme diagnostikovat weragutuv záhyb a pod očima vrásky zklamání ze vztahů. Obočí nemá ani řád , ani sílu, ani houževnatost, ani směr. Vždy když vidíme takto řídké obočí, zároveň vidíme nízkou porci energie pro život.
U mužů se objevuje častěji onemocnění prostaty nežli močového měchýře. Prostata má dvě základní funkce. Má jednak vylučovat sekrety pro zvlhčení vývodu močové trubice, jednak vylučovat sekret, který je součástí ejakulátu. Nejčastějším problémem prostaty je její zduření, jehož důsledkem bývá časté nutkání močit bez možnosti vyloučit plný močový měchýř. Prvním základním znakem problémů se zduřenou prostatou je, že při močení jsme stažení a nemůžeme tzv. močit „obloukem“, ale jen jakoby bez tlaku. Prostata v těle je zároveň zásobárnou zinku pro muže. Ostatně je prokázáno, že jestliže máme problémy s prostatou, vykazujeme velmi nízké hladiny zinku. Zinek je minerál, jehož dostatečná přítomnost poukazuje na člověka vysokých morálních kvalit. Možná, že někteří politici a podobně vysoce postavení lidé by mohli před nástupem do úřadu prokázat krevním obrazem jeho přítomnost a hodnoty…
Prostata se také z duchovního hlediska považuje za část obrazu našeho ega. Je to obraz naší schopnosti a čistoty chování k ženám. Jestliže naše ego povyšuje muže na pány tvorstva, využívající ženy jen ke svému potěšení, zpohodlnění svého života, případně střídáme-li partnerku za partnerkou (bez ohledu na bolest, jež svým přelétavým způsobem svým partnerkám způsobujeme, a nejen jim), pak nápravné mechanismy začínají brzdit naše počínání zduřením prostaty až nádorem. Záleží na tom, v jakém stadiu se nacházíme.
Navíc je na tomto snímku velmi dobře vidět dvě vrásky , které vybíhají od koutku oka směrem k líci. Právě to jsou ty vrásky zklamání ze vztahů. Kolem duhovky je navíc vidět modro-šedivý oblouk, který ukazuje na špatný stav cév, jejich ztrátu pružnosti. Vše se však motá kolem vztahů. Zbytnění prostaty je vidět na otoku pod okem. Ne vždy se však takto projevuje. Někdy jde o zvrásnění, někdy naopak o hluboké kruhy pod očima.
Dosti rozšířeným problémem ledvin, jak u mužů, tak u žen, jsou ledvinové kameny a ledvinový písek. Tyto neduhy nalezneme v kruzích pod očima v podobě hrudek nebo v bělmu v podobě černé skvrny (takto i pod očima). Dalšími prvky , které nám naznačují tvorbu kamenů, jsou tzv. přeložená víčka).
V horní oblasti čela můžeme diagnostikovat kameny pomocí temného zabarvení nebo i skvrn . Zároveň nám tento diagnostický prvek může poukazovat na tvorbu cyst nebo infekcí v ledvinách. Infekci nebo zánět v ledvinách či močových cestách objevíme ve stejné zóně, jen barva je jasně červená. Mohou tam být i červené skvrny, které někdy svědí. Ledvinové kameny a písek považuje duchovní medicína za rány, které uštědřujeme lidem kolem. Jsou jako šípy, jež jim v myšlenkách (když se na ně zlobíme) vstřelujeme do zad. Nebuďme tedy těmi střelci a ledviny nám poděkují tím, že budeme ušetřeni bolesti, spojené s odchodem kamenů a písku.Někdy také slýcháme, že někomu ukradli dětství. Slýcháme o zneužitých osobách. Víte, my když dospějeme, máme spoustu snů a plánů. Máme děti a jakoby nic je do našich plánů přiřadíme. Ukliď, odnes ,dones a další naše výmysly mohou být ještě v pořádku, ale co když neznáme míru. Co když si uděláme z dětí levnou pracovní sílu? Stavíme dům a nejstarší dítě dostává úkol, stává se rodičem. Musíš hlídat, uklidit, uvařit, nakoupit atd. Nebo si pořídíme pozemek a začneme farmařit a co s dětmi. Nesmí být přece líní a tak je pod tlakem naženeme na galeje, promiňte, na pole. Děti si, ale chtějí hrát, chtějí ochutnávat svět. Také může být zneužíváno i fyzicky a doslovně a to už jsou opravdové extrémy. Všechny tyto typy zneužití můžeme vidět na tzv. vrásce" zneužití" ( obr. 128) .
Jestliže se však tento jev s léty prohlubuje,pak se může na této vrásce vytvořit jakoby tuková sraženina, která poukazuje na ne zcela vyrovnaný stav v oblasti rodinných vztahů a to může vyústit ve vážnou chorobu pohlavních orgánů a nebo u žen prsou. Taktéž je pak zasažen lymfatický systém.
Pomočování dětí je jednou ze specifických kapitol poruch ledvin a močového ústrojí. Nechci teď mluvit o fyzických problémech, vrozených vadách či nachlazení a infekci, tuto kategorii můžeme najít u problémů výše popsaných v kapitole o močovém měchýři. Chtěl bych upozornit rodiče (spíše jen matky), kteří bojují s tímto problémem svého potomka ve věku, kdy je dítě již školou povinné. Jedná se o jednoznačně psychickou poruchu, kdy se dítě domnívá, že je doma navíc a na obtíž. Když mi přicházejí drobkové s tímto problémem do poradny, jejich matky na otázku: „Jste rozvedená, svobodná matka?“ nejčastěji odpovídají: „Ano“. Jsme u kořene problému. Tyto děti z vás podvědomě cítí, že v určitých chvílích jsou navíc. Není to tím, že byste je nemilovaly, ale že na ně přenášíte momentální emoce. Vezměte si příklad: zavolá vám přítel, abyste s ním šla večer do kina. Nejprve vás naplní radost, ale pak si vzpomenete, že máte dítě a co s ním. Takže nejdete, ale ještě chvíli to ve vás hlodá, že nemůžete. Nebo cítíte, že jste našla toho pravého a chcete si ho pozvat domů, ale ouha – je tam dítě a co vaše soukromí? Těchto příkladů může být tisíc, ale snad jste pochopily, že to není o nelásce. Většina maminek, které u mne byly, by za své ratolesti daly život, a přesto tyto problémy jejich drobkové měli. Vždy jsme našli stejnou příčinu. Proč to na děti takto působí? Děti se ještě dlouho po svém narození vracejí ve svých snech do svého pravého domova a zbavují se po „cestě domů“ všeho, co je za ten den zatížilo, a tak vzniká problém pomočování. Je třeba sjednotit své myšlenky a zkusit dát dohromady svého drobečka a partnera. Každopádně to jde a pak nemusíme mít strach, že nám život utíká, a že dítě v jistých fázích představuje překážku. Není tomu tak a vy to dobře víte. Zda-li se jedná o funkční poruchu močových cest a nebo močového měchýře zjistíme také v duhovce . Hledáme znamení zánětu nebo přímo degeneraci tkání .
Zdroj: http://7zivotu.cz/index.php/cteme-z-obliceje/pohledova-diagnostika/ledviny
---
Oslabené ledviny
Ledviny jsou velmi významným orgánem, který lidé mnohdy podceňují a zaměřují se na ně, až když s nimi mají problémy. Článek pojednává o významu ledvin, příznacích jejich onemocnění, o radách k posílení ledvin a k léčbě některých nemocí ledvin.
Ledviny
Spousta lidí si ani neuvědomuje důležitost některých orgánů, obvykle se na ně zaměří, až když s nimi onemocní. Ledviny mezi takové orgány určitě patří. Ledviny jsou párovým orgánem, který se nachází v břišní dutině přibližně v úrovni bederní páteře v místěčtrnáctého obratle. Ledviny svým tvarem připomínají fazole o velikosti 10-12 cm. Ledvina má tkáň prorostlou žlutým tukem, jehož úkolem je chránit ji před nárazy. Velmi významnou částí ledvin jsou glumeruly, neboli ledvinná klubíčka, což jsou shluky malinkých cév, které přes svou stěnu neustále filtrují tekutiny. Tato filtrovaná tekutina se nazývá primární moč a skládá se z vody, minerálů, aminokyselin, cukrů a dalších látek. Této primární moči vznikne každý den asi kolem 200 litrů. Primární moč pak prochází ledvinnými kanálky, v nichž se pak vstřebává zpět do těla. Při průchodu se moč zahušťuje, a tak vznikne definitivní moč (asi 2 litry). Z ledvinných kanálků moč steče přes sběrné kanálky, kalichy a ledvinné pánvičky, močovodem až do močového měchýře. Právě při průchodu kanálky se mohou vytvořit ledvinné kamínky, protože moč může být více zahuštěná.
Ledvina je v lidském těle důležitá proto, že filtruje z krve škodlivé látky, které jsou následně močí odváděny z těla. Tuto krev do ledviny přivádí ledvinová tepna. Přestoželedviny nejsou příliš velkým orgánem, tak se do nich přivádí celá čtvrtina krve, která proudí lidským tělem. Pro očištění krve je totiž důležité mít dostatečný krevní průtok, který zajišťuje funkce srdce. Celkově je vztah mezi ledvinami a srdcem velmi důležitý, pokud člověk trpí onemocněním cév a srdce, zvyšuje se u něj riziko onemocnění ledvin, zároveň to platí i obráceně, při onemocnění ledvin hrozí onemocnění i cév a srdce. Úlohou ledviny je také regulovat množství vody, sodíku, draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku v těle, reguluje též krevní tlak, vylučuje z těla močovinu, kreatinin, kyselinu močovou, cizorodé a jedovaté látky (i léky), vytváří hormon erytropoetin, který se podílí na tvorbě červených krvinek, aktivuje vitamín D (získaný ze slunečního záření), odbourává hormony a jiné látky (např. inzulín). Ledvina se tak řadí do vylučovací soustavy. Mezi častá onemocnění ledvin se řadí ledvinové kameny, písek a záněty.
U ledvin je potřeba si uvědomit, že mohou způsobit i jiná onemocnění, která s nimi zdánlivě nesouvisí, patří sem například různá onemocnění kloubů a ekzémů.
Přestože spousta lidí význam ledvin podceňuje, čínská medicína považuje ledvinu za jeden z nejdůležitějších orgánů. Tento význam ji přikládají proto, že věří, že ledvinyuchovávají životní sílu člověka. Tato medicína věří, že ledviny nejen ukrývají životní energii, ale že jsou i ukazateli délky života.
Lidé, kteří jsou přesvědčeni, že psychický stav má vliv i na ten fyzický, věří, že stav ledvin ovlivňují i vztahy a city. Obě ledviny tak mají představovat partnerský vztah. Levá ledvina zobrazuje ženu a pravá muže. Ledviny pak mají schopnost filtrovat vše, co od jiných lidí přijímáme, a pokud se nám nedaří se s postoji jiných lidí vyrovnat a nepřijímáme jejich názory, tak může dojít k problémům s ledvinami. Pokud se vztahy naruší, může energie pocházející z ledviny vyvolat v člověku pocity nejistoty, sebepodceňování i úzkostí.
Příznaky oslabených ledvin
Lidé si obvykle veškerá onemocněníspojují s pocity bolesti, ale většina ledvinových onemocnění nezačíná pocity bolesti a ani jinými výraznějšími projevy onemocnění.
Pokud už se objeví bolest ledvin (latinské označení pro bolest ledvin = nefralgie), může to mít různé příčiny. Bolest ledvin je často spojená se zánětem ledvin, akutním rozšířením dutého systému ledviny, ložiskovým zánětem, nádorem, ledvinnou kolikou. O posledním jmenovaném onemocnění se tvrdí, že se jedná o jednu z nejhorších bolestí.
Každý člověk si bolest představí jinak, vesměs platí, že bolest ledvin může zasáhnout i oblasti, které nesouvisí s vylučovacím systémem (například bolest kolen). Bolest ledvin obvykle vychází z pouzdra ledvin a jedná se o neustálou tupou bolest, která bývá spojována právě se zánětlivými onemocněními ledvin. V oblasti bederní páteře, z níž člověk pociťuje bolest, se zpravidla dají nahmatat stažené svaly. Bolest může být ale i přenesená, ta je pociťována v místě vzdáleném od vzniku.
Dalšími příznaky onemocnění ledvin jsou: časté močení, bolest při močení, obtížné močení, impotence, problémy s plodností atd.
Pokud ledviny nepracují, jak mají, mohou způsobit mnoho poruch: vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, křečové žíly, zvápenatěné tepny, revmatismus, zánět kloubů, ekzémy, lupénku, předčasné šedivění, vypadávání vlasů, ledvinné kameny, ledvinný písek, otoky víček, váčky pod očima, vlhké ruce a nohy, otoky kotníků, poruchy sluchu, pískání a šumění v uších, oslabení kostí. Nejenže nemoci ledvin tedy mohou způsobit tyto fyzické problémy, zároveň se ale mohou podílet i na psychických poruchách člověka, jako například pocity deprese, strachu ze selhání, obav, ostýchavosti. I pocity únavy, letargie, a neplodnost může způsobovat onemocnění ledvin.
Je spousta rad a tipů, co má člověk dělat, aby se nemusel obávat onemocnění ledvin. Vesměs platí, že by se měl vyvarovat stravě s velkým množstvím soli a živočišných bílkovin, rafinovaným cukrům, měl by si dávat pozor na nedostatek tekutin a na těžké kovy. Tato onemocnění mohou způsobit i jiné infekční choroby, užívání léků proti bolesti, stres, konzumace alkoholu a kávy, minerálních vod, nedostatek vitamínu a v neposlední řadě i chlad.
Jak poznat zánět ledvin
Zánět ledvin se jinak také nazývá pyelonefritida, a většinou je bakteriálního původu. Zánět ledvin může být buď akutní, nebo chronický. Akutní zánět má výraznější příznaky, chronický je vleklý a jeho příznaky jsou specifické, někdy dokonce nejsou žádné a nemocnému člověku trvá dlouho, než zjistí, že je vlastně nemocný. Nejčastěji zánět ledvin vznikne infekcí z močových cest. Pokud se zánět ledvin neléčí, nebo se léčí špatně, může dojít k selhání ledvin. Pokud jsou obě ledviny postižené, může to vést až k nutnosti dialýzy.
Jak již bylo zmíněno, nejčastější příčinou vzniku zánětu ledvin je bakteriální infekce, která se k ledvinám dostala močovodem a močovou trubicí. Ojediněle se stává, že se infekce dostane do ledvin z krve, může se to stát, pokud se jedná o rozšíření jiné infekce v těle.
Zánět ledvin hrozí v případě, že je zhoršený odtok moči, například kvůli močovým kamenům, nádorovým onemocněním prostaty/močového měchýře, atd. Větší pravděpodobnost tohoto onemocnění je u žen než u mužů, je to dáno anatomií jejich močových cest, protože ženy mají kratší močovou trubici, a tak se bakterie snadněji dostanou až k ledvinám. Dalším důvodem je, že močová trubice je blízko pochvy a análního otvoru, kde se běžně vyskytuje velké množství bakterií. Problém může nastat i v těhotenství, protože tlakem plodu na měchýř dochází k městnání moči.
Větší pravděpodobnost zánětu ledvin je u lidí trpících vezikoureterálním refluxem (což je porucha, při které se část moči vrací zpět do močovodu) a u lidí ochrnutých na dolní polovinu těla (nevnímají známky zánětu močových cest), u lidí s HIV, onkologickými onemocněními, cukrovkou a u lidí po transplantacích, protože ti všichni mají oslabenou imunitu.
I zánětu ledvin se dá zabránit dodržování preventivních opatření, jako jsou: pravidelný příjem tekutin, požívání brusinkových nápojů či brusinek samotných, dodržování osobní hygieny (obzvláště ženy), posilování imunity, dostatek pohybu i spánku, prevence, vyhnutí se prochladnutí a v případě obtíží při močení vyhledání lékaře.
Příznaky zánětu ledvin se vyskytují i na močových cestách, jedná se o časté močení, trvalé nutkání k močení, bolesti při močení (řezání, pálení), zakalená a zapáchající moč. Dalšími příznaky mohou být: tlak v břiše, bolest v bedrech, teplota, třes, zvracení, zmatenost. U dětí může být znakem i pomočování.
Pokud se jedná o chronický zánět ledvin, můžou příznaky působit i jako chřipka, důsledky jsou ale mnohem horší, hrozí i selhání ledvin. Když už k neléčenému selhávání ledvin dochází, vyskytuje se vysoký krevní tlak, chudokrevnost, osteoporóza, trvalé svědění kůže, úbytek váhy, zvracení, krvavé průjmy, opakované infekce, snížená imunita a sklony ke krvácení.
Léčba zánětu ledvin je závislá na průběhu onemocnění, u nekomplikovaného onemocnění jsou řešením antibiotika a léky na zmírnění průvodních potíží, důležitý je i příjem tekutin. U těžších případů je už nutná hospitalizace a zde se antibiotika podávají nitrožilně.
Komplikací zánětu ledvin může být hnisavý zánět, který může zasáhnout celé tělo, tak může dojít k selhání ledvin.
Jak posílit ledviny
Několik zásad k udržení zdravých ledvin zde již zaznělo, jsou ale i rady, jak člověk může své ledviny posílit, patří sem: otužování; žádné kouření; konzultace užívání všech léků s lékařem; cvičení (při pocitu tlaku v ledvinách je vhodný třeba hluboký předklon a setrvat v něm, aby se svaly uvolnily); zvýšení příjmu zásadotvorných potravin a naopak snížit příjem kyselinotvorných potravin; snížení příjmu soli; pití čisté a přiměřeně teplé vody; proti zimě se chránit teplým oblečením; prohřívání těla koupelí (alespoň nohy); v zimě doplnění stravy o luštěniny, pohanku, rýži, ječmen, proso, ořechy, kořenovou zeleninu; užívání zázvoru a skořice; místo kávy používání kořene čekanky; z ovoce jsou ideální ke konzumaci brusinky, borůvky, lesní plody (brusinky mohou být sušené nebo ve formě džusu); snížení konzumace bílkovin (vhodné je krůtí a králičí maso, ryby). K posílení ledvin pomáhají i okurky, které působí detoxikačně, ředí kyseliny a vylučují je z těla.
Z psychologického hlediska se pro chladné zimní dny hodí oblékat do červené a oranžové barvy, protože je to barva, pod kterou ledviny spadají, nebo nosit u sebe kameny: rubín, korál, hematit, karneol.
Existují i potravinové doplňky, jejichž smyslem je podpořit funkci ledvin, s vhodným potravinovým doplňkem vám poradí v lékárně, protože každý z nich má trochu jiné účinky.
---
...doporučené externí odkazy