Zelený čaj a hubnutí

Zelený čaj patří bezpochyby mezi vůbec nejoblíbenější čaje. Účinky zeleného čaje na lidské zdraví jsou známy již po bezpočet generací a staletí. Pokud jde o konkrétní účinky pití zeleného čaje, tak nejde pouze o to, že se zeleným čajem prakticky nelze předávkovat a je doporučován, s nadsázkou řečeno, v neomezené míře, ale i o jeho překvapivé účinky na lidský organismus.

   Zelený čaj a hubnutí

Zelený čaj jako bojovník proti nemocem

Zelený čaj dokáže udržet naši mysl svěží a ve střehu v mnoha situacích, kdy se již o slovo říká urputná únava. Zejména v posledních letech se o zeleném čaji mluví jako o mocném pomocníkovi v boji s obezitou a civilizačními chorobami. Zejména pokud jde o hubnutí je pití zeleného čaje opravdu účinné po všech stránkách (zlepšení metabolismu, výrazné zlepšení nálady a psychické pohody, osvěžení mysli). Hubnutí a zelený čaj jsou tak velmi dobří partneři. Pokud potřebujete před letní sezonou, nebo po vánočních svátcích, sundat nějaké to kilo navíc, tak je pro vás pití kvalitního sypaného zeleného čaje dobrou volbou. Oproti tabletkám má zelený čaj drtivé množství výhod a žádné vedlejší účinky. Navíc tabletky na hubnutí obvykle obsahují extrakt ze zeleného čaje jako svou hlavní účinnou složku. A proč nepít rovnou čistý přírodní zdroj a nešpinit si organismus chemickými přísadami.

Samozřejmě je nutné zmínit fakt, že pouhé pití zeleného čaje nestačí. Zelený čaj je výborný pomocník, ale nejedná se o kouzelníka. Pokud se tedy budete vytrvale přecpávat, bez fyzické aktivity a se špatným životním stylem, tak vám bohužel ani litry zeleného čaje nepomohou. Proces hubnutí je totiž poněkud složitější a nelze se soustředit pouze na jednu složku.

Obecně platí, že zelený čaj zčásti zmírňuje nutkání na sladkosti a jídlo. To je dáno jeho schopností výrazně zlepšit inzulinovou citlivost našeho organismu. S tím jde ruku v ruce fakt, že zelený čaj dokáže nastartovat účinné spalování tuků, a zároveň pozitivně přispívá ke schopnosti zahřívání. Tělo, které se zahřívá pak bere energii z tuků. Vhodně nastavený metabolismus pak spustí proces úbytku tuků a ím zdravého hubnutí (bez ztráty svaloviny).

Zelený čaj a spalování tuků

Zajímavé je porovnání účinku pití zeleného čaje na spalování tuků při cvičení. Dle některých zdrojů se při fyzické aktivitě a pití zeleného čaje zvýší účinnost spalování tuků až po polovinu, což už je hodně znát. Při otázce, jak dosáhnout spalování tuků při pití zeleného čaje je na místě zdůraznit, že jsou zapotřebí dvě věci. První z nich je pravidelná fyzická aktivita. Ideální pro hubnutí a přirozené tvarování postavy je běh. Jedná se pro člověka o nejpřirozenější pohyb. Navíc ho zvládne úplně každý. Hlavní je mít kvalitní běžeckou obuv a běhat po měkkém terénu (příroda, stezky, polní cesty) a vyhýbat se betonu. A druhou důležitou věcí je samotný zelený čaj. Ten by měl být kvalitní a čerstvý. Zapomeňte na pytlíkované čaje z hypermarketu. Tento prach má ke kvalitnímu čaji opravdu daleko. Obvykle se jedná o podřadné čaje z Cejlonu, v lepším případě natrefíte na horší třídy známého zeleného čaje Gunpowder z Číny. Doporučujeme pít pouze kvalitní sypané čaje. Příprava není tak snadná jako vhození pytlíku do vody, nicméně pití čaje je určitým druhem obřadu a kvalitní čaj si kvalitní přípravu zaslouží.

Co se týče míry pití zeleného čaje, tak ta je prakticky neomezená. Podle kvality čaje se dá říci, že za den bysme neměli překročit zhruba 1 litr vypitého čaje. není vhodné pít čaj ve večerních hodinách. Důvod je nasnadě; zelený čaj má výrazné osvěžující účinky. Mohlo by se vám snadno stát, že po večerním popíjením zkrátka neusnete. Ideální je dopít zelený čaj zhruba 6 hodin před ulehnutím.

Příprava zeleného čaje

Příprava zeleného čaje je poměrně snadná. Je vhodné použít odstátou vodu bez chloru, případně kvalitnější balenou vodu. Teplota vody pro louhování čaje se pohybuje od 60°C do 95°C, záleží na přesném druhu čaje a pořadí nálevu. Nedoporučujeme vodu uvést do varu a poté čekat na zchlazení. Lepší je vodu sledovat s teploměrem. Bez něj je to těžší, nicméně například teplotu 80°C zjistíte tak, že se voda pomalu začíná vlnit a tvoří se bublinky. Zelený čaj má tu výhodu, že z něj lze připravit více nálevů. Většina lidí je zvyklá čaj důkladně osladit. U zeleného čaje je však toto zcela zapovězeno. Čaj se pije bez sladidel, mléka a podobných přísad. Jedině tak si vychutnáte jeho skvělou chuť a vůni.

Plného účinku pití zeleného čaje pro spalování tuků dosáhneme pouze při pití sypaného čaje. Pití nápojů s obsahem zeleného čaje nemá na hubnutí vliv. Katechiny, které jsou pro proces spalování tuků nezbytné, totiž v dostatečném množství obsahuje pouze čerstvý sypaný čaj.

Kvalitní sypaný čaj, který pomáhá se spalováním tuků, můžete jednoduše zakoupit na internetu vobchodech s čajem. I zde je však nutné pečlivě vybírat. Kvalitní eshop poznáte podle toho, že sypané čaje balí do neprodyšných metalických obalů, které nepropouštějí vlhko a světlo. Balení čajů do papírových pytlíků, nebo dokonce do průhledných sáčků, je zcela nepřijatelné.

Převzato- http://www.maofeng.cz/zeleny-caj

---

Skutečný elixír života zelený čaj.

 

 

Zelený čaj obsahuje úctyhodně pestrý výběr látek, které si představíme v článku.

 

 

Třísloviny: K hlavním složkám náležejí třísloviny (taniny). Nejhodnotnější je zde skupina katechinů, které tvoří 50 procent obsažených látek zeleného čaje. Důležitý je z nich především epigalokatechingalát, který v poslední době vyvolal díky medicínskému bádání velký rozruch, protože předchází rakovině, chrání před srdečními i oběhovými chorobami a ni­čí viry. Na tom konečně není nic divného, proto­že takovými látkami se samy rostliny chrání před viry i chorobami. Pokud je tedy v nějaké podobě přijímáme, rovněž i my získáváme potřebné ochranné látky.

 

Alkaloidy: Zelený čaj obsahuje i různé alkaloidy jako kofeiny,theolylin a theobromin, které všechny mají povzbuzující účinek a jsou zastoupeny nejen v čaji, nýbrž je vykazuje i kakao, káva, guarana nebo mate.

 

Saponiny: V zeleném čaji obsažené saponiny (rost­linné glykosidy) snižují např. hladinu cholesterolu, chrání před rakovinou zažívacího traktu a posilují imunitní systém proti virům.

Vitaminy: Zelený čaj obsahuje v neposlední řadě i vitaminy, a to částečně v takové koncentraci, že již pár šálků postačí k pokrytí jejich denní potřeby Zvláště vysoký je jmenovitě obsah vitaminu C, po­dobně jako u citronu; u některých druhů čaje je do­konce ještě značně vyšší. Je to tím pozoruhodnější, že vitamin C se běžně zahříváním, světlem a dlou­hým skladováním ničí. V zeleném čaji je naproti tomu přítomný v obzvlášť trvanlivé formě, takže se zacho­vá i po přejití varem. Dokonce i v tom případě, že zelený čaj necháme vařit delší dobu, ztratí se jen re­lativně malá část jeho obsahu vitaminu C.

 

 

 

Zelený čaj obsahuje také hodně vitaminů skupiny B2 např. vitamin  B1 (tiamin), který je životně důleži­tý pro mozek a nervy, protože stabilizuje výměnu cukrů a tím zásobuje mozek energií, takže může zů­stávat bdělý a soustředěný.

Kdo trpí depresemi, zemdleností nebo napjatými nervy, má velmi pravděpodobně v krvi příliš málo vitaminu B3 V zeleném čaji obsažený tiamin má na­víc tu přednost, že ho organismus mimořádně dob­ře přijímá.

 

Vitamin B2 (riboflavin) hraje životně důležitou roli při odbourávání cukrů, tuků a bílkovin, stejně jako při produkci energie - je v nejvlastnějším smyslu slo­va naším „energetickým zásobovačem". Kromě toho je také důležitý pro zachování ochranné vrstvy ner­vových vláken. Jeho denní potřebu kryje již pět šál­ků zeleného čaje.

 

Vitamin B3 (niacin) se rovněž podílí na látkové výměně cukrů, bílkovin a tuků. Vytváří v našem těle více než 100 různých enzymů, které řídí vlastní lát­kovou výměnu a dodávají nám životně nezbytnou energii. Kromě toho reguluje naši pokožku a tvorbu neurotransmiterů Pět šálků zeleného čaje stačí k naplnění naší denní potřeby niacinu.

 

Vitamin B7 (biotin) se stará o zdravou pokožku a vlasy i normální růst buněk. V zeleném čaji rovněž přítomná kyselina listová zabezpečuje všechny růs­tové procesy organismu a podílí se na tvorbě krve. 1 Další látky v zeleném čaji, vitamin E a beta-karoten, působí vedle vitaminu C proti volným radikálům, proti procesu stárnutí a předcházejí rakovině i arterioskleróze.

 

Vitamin K je důležitý pro srážlivost krve i hojení ran a hraje rozhodující roli jak při látkové výměně Kostí a vaziva, tak i při fungování ledvin a jater. Ten- to vitamin je obsažen především v zelených druzích zeleniny a salátů a přirozeně také v zeleném čaji. Rovněž v tomto případě pokryje pět šálků čaje den­ní potřebu.

 

Minerály a stopové prvky: Vedle již zmíněných látek jsou  v zeleném čaji zastoupeny i životně dů­ležité minerály a stopové prvky, jako např. zinek, který se mimo jiné podílí na tvorbě červených i bílých krvinek, hojení ran i dělení buněk, a rov­něž posiluje náš imunitní systém. Stres, antibiotika, nadměrná spotřeba alkoholu i velká námaha v případě některých výkonnostních sportů  to všechno naši zásobu zinku rychle vyčerpává. Pro takové lidi je zelený čaj ideálním nápojem, stejně  pro těhotné ženy, které mají zvýšenou potřebu zinku

 

 

Zelené čajové lístky v sobě skrývají také mimořád­ně mnoho manganu. Tento stopový prvek aktivuje důležité enzymy, hrající roli při tvorbě kostí, srážlivosti krve i při látkové výměně cukrů a tuků. Litr čaje z přímého nálevu již stačí k pokrytí denní potře­by manganu.

Z minerálů obsahuje zelený čaj kromě jiných také draslík (důležitý pro udržování normálního srdeč­ního rytmu a rozvádění nervových impulzů) a hoř­čík (nepostradatelný stavební materiál kostí a zubů).

Naprosto jedinečnou předností zeleného čaje je vysoký obsah fluoru, který předchází zubnímu kazu a kromě toho je důležitým stavebním materiálem pro kosti a nehty.

 

 

přeloženo a upraveno z německého originálu-Natürlich gesund durch grünen Tee



Více zde: http://cajroom.webnode.cz/products/skutecny-elixir-zivota-zeleny-caj-/

---

Zdravotní účinky zeleného čaje

 

Zelený čaj je získáván podobně jako černý čaj, a to z listů Camellia Sinensis. Rozdíl mezi zeleným a černým čajem je dán rozdílným způsobem úpravy po sklizni. V asijských zemích je označován zelený čaj za elixír mládí. Zelený čaj vám rovněž může dopřát uzdravující požitek v podobě aromatického nápoje vhodného k posílení ducha i těla.

Pokud si nedovedete představit ráno bez kávy, zkuste ji občas vyměnit za zelený čaj. Uvidíte, že se budete cítit stejně povzbuzení jako po kávě. I zelený čaj totiž obsahuje stimulační kofein. Díky odlišnému složení, na rozdíl od kofeinu z kávového bobu, působí šetrněji. Navíc je jeho účinek výrazně delší, takže i vy zůstanete delší dobu fit. Jako velké plus je tu další jeho pozitivní účinek – polyfenoly, čili vázané třísloviny v něm obsažené chrání mozkové buňky.

Účinné látky, jako flavonoidy, polyfenoly a antioxidanty v něm obsažené pozitivně působí na buňky v celém lidském těle a tím zároveň chrání tělo proti působení volných radikálů. Navíc díky obsahu tříslovin zelený čaj také stahuje rozšířené póry, takže je možné se jich zbavit pravidelným potíráním a masírováním pomocí tamponu namočeného v zeleném čaji. Díky minerálům, stopovým prvkům a vitamínům si můžete pomocí zeleného čaje dopřát také liftingovou masku. Připravíte ji takto: smíchejte 4 lžíce na jemno rozdrobených lístků zeleného čaje se 2 lžícemi jogurtu a naneste směs na obličej. Masku pak po 15 minutých smyjte.

Chcete-li si připravit zdravý a chutný čaj a omladit se zevnitř, nasypte do konvičky 2 až 3 lžičky čajových lístků, přelijte je 1 litrem horké nikoli vařící vody. Čaj nechejte 2 – 5 minut louhovat a pak ho sceďte. Čajové lístky ale nevyhazujte, můžete je použít ještě ke druhému i třetímu nálevu. I když budete čaj popíjet vlažný, to rovněž přispěje k jeho pozitivnímu zdravotnímu účinku. Kvůli prchavým aromatickým olejům se nechává zelený čaj ochlazovat vždy přikrytý.

Také lidem, kteří trpí zápachem z úst, může zelený čaj přinést vysvobození z jejich spíše společensky obtěžujícího problému. Halitosis (zápach z úst) bývá obvykle vyvoláván bakteriemi, které jsou usídlené v dutině ústní a v hltanu. Bakterie vznikají jako produkty látkové výměny a vyměšovaných slin. A právě zelený čaj je tím, co dokáže s bakteriemi v dutině ústní zatočit. Nápravu tedy sjednáme pravidelným pitím zeleného čaje, nebo vyplachováním dutiny ústní po jídle. Tím zároveň přispějeme i ke snížené kazivosti zubů.

Rostlinný polyfenol katechin obsažený v zeleném čaji snižuje hladinu cholesterolu, redukuje tuk v těle a navíc působí preventivně proti virovým onemocněním. Společně s vitamínem C a E posilují imunitní systém. Velkým plusem je, že vitamín C obsažený v listech čaje se nezničí ani zalitím horkou vodou. Pro předcházení chřipky se doporučuje kromě pravidelného užívání i kloktání zeleným čajem. Katechin obsažený v zeleném čaji velmi účinně zabraňuje rozmnožování nebezpečného viru.

Velmi významné jsou především antioxidační účinky zeleného čaje. Jsou až 7x silnější než u černého čaje. Antioxidanty obsažené v našem těle nám pomáhají bránit se zhoubnému účinku volných radikálů na buňky těla. Antioxidanty jsou tedy velmi účinnou prevencí proti mnoha chorobám, zejména proti chorobám civilizačním.

Zelený čaj může být rovněž využíván jako zdravější náhrada žaludečních kapek v případě trávících obtíží po jídle. Při pokaženém žaludku a při průjmu se zelený čaj doporučuje již po staletí. Na tomto místě je však nutné připomenout, že musí být užíván výhradně bez cukru anebo jiných přidaných sladidel, jinak by zcela ztratil léčebný účinek.

Zelený čaj má rovněž výrazně pozitivní účinky při léčbě osteoporózy. Při vědeckém zkoumání bylo zjištěno, že zelený čaj obsahuje skupinu chemických látek, které pomáhají zpomalovat řídnutí kostí a navíc stimulují další tvorbu kostí, čímž se potvrdilo, že zelený čaj má velký potenciál v prevenci léčbě osteoporózy. V zeleném čaji jsou kromě jiného obsaženy i tři přírodní chemické látky EGC, GC a GG, z nichž epigallocatechin (EGC) stimuluje klíčový enzym podílející se na růstu kostí až 79 procenty. Další výhodou zeleného čaje je významné působení při zvyšování hladiny mineralizace kostí v buňkách, přičemž komponenty obsažené v zeleném čaji neměly žádné toxické účinky na buňky kostí.

Těhotné a kojící ženy by měly pít až druhý záliv zeleného čaje. V druhém zálivu je již velmi malý obsah taninů a kofeinu. Zelený čaj je nejvhodnější pít bez přislazování a rovněž bez mléka. Tyto přídavky snižují velmi výrazně jeho léčivé účinky. Díky vysokému obsahu zinku se dá zelený čaj doporučit i těhotným ženám jako plnohodnotný nápoj. Právě ony totiž často trpí nedostatkem zinku. Navíc jako další pozitivum je zde schopnost zeleného čaje podpořit metabolismus železa v procesu látkové výměny lidského organismu.

Zelený čaj je rovněž zařazován mezi mimořádné bojovníky proti srdečním nemocem. Tonizuje srdeční sval, snižuje křehkost stěn krevních kapilár a má celkově posilující účinky na srdce. Z těchto důvodů se doporučuje jeho pití 2 – 3 x denně.

Polyfenoly zeleného čaje pomohou organismu s pročištěním. Teobromin a minerální látky aktivují látkovou výměnu a také spalování tuků. Zvláště lidé, kteří mají málo pohybu, mají i zpomalenou látkovou výměnu v organismu. Vaziva jejich tkání pak oslabují, protože se jejich tělo správně nepročišťuje. Proto se pití zeleného čaje velmi doporučuje i osobám s nedostatkem pohybu. V zimě je však důležité, aby si do něj tyto osoby přidávaly několik plátků zázvoru, neboť samotný zelený čaj silně zchlazuje a při pravidelném užívání může u velmi citlivých jedinců s extrémně malým množstvím pohybu způsobit otoky a zažívací potíže. Naopak v parném létě si na něm můžete bez obav pochutnat.

Zelený čaj může být pro mnohé z těch, kteří trpí překyselením žaludku účinným lékem, neboť neutralizuje překyselení. Acido-bazická rovnováha je jedním z důležitých faktorů, které pomáhají udržet lidský organismus stabilní pro to, aby látková výměna v těle probíhala bez problémů. Již nepatrné posunutí této rovnováhy směrem ke kyselosti způsobí, že červené krvinky ztrácejí svou původní jinak charakteristickou pružnost. V důsledku toho je tělo hůře prokrvováno a ztrácí svou odolnost vůči stresu, únavě a hlavně je pak tělo snáze napadnutelné chorobami všeho druhu. Podle všech dosud dostupných informací je právě zelený čaj jedinečným prostředkem k neutralizaci překyselení organismu. Některé zprávy dokonce potvrzují, že při jeho pravidelném užívání je schopen zelený čaj rozpouštět usazeniny kyselých solí. Největší účinnosti se dosáhne pitím čaje současně s jídlem. Na rozdíl od zásadotvorných preparátů, které jsou vyráběny průmyslově, zelený čaj působí i organicky, což znamená, že přináší do překyseleného organismu zároveň i normalizační proces.
Další z léčebných účinků zeleného čaje je normalizace zvýšené hladiny krevního cukru. Výzkumné týmy v Japonsku se po dlouhou dobu snažily přijít na stopu tajemství zeleného čaje v souvislosti s jeho léčebnými účinky v případě diabetu. Objevily nakonec, že mnohostranná sloučenina katechin společně s polysacharidy obsaženými právě v zeleném čaji jsou velmi důležité, protože pomáhají udržet hladinu krevního cukru v rovnováze. To znamená, že zelený čaj je vhodným doplňkem, při léčbě cukrovky a že významnou měrou může přispět k prevenci tohoto onemocnění.

Člověk moderního světa je ohrožen nejen tím, že se málo pohybuje, ale také nejrůznějšími dalšími rizikovými faktory, jako jsou například volné radikály. Ty se v těle tvoří při intenzivní zátěži, extrémním stresu, vlivem elektrosmogu anebo zvýšenou radioaktivitou. A právě volné radikály poškozují tělesné buňky a vlivem nekontrolovatelných oxidačních procesů pak následkem jejich působení lidský organismus předčasně stárne. Tomu se můžeme účinně bránit právě pitím zeleného čaje.

V souvislosti s pitím zeleného čaje máme i velmi dobrou zprávu pro aktivní a pasivní kuřáky. Alkaloid kofein, v něm obsažený, neutralizuje ve spolupráci s theofilinem a theobrominem buněčné jedy, mezi které patří i nikotin a dehtový olej. Z čehož vyplývá, že zelný čaj je skvělým potravinovým doplňkem pro kuřáky, ale i pro ty, kterým se podařilo s kouřením skoncovat. Ten, kdo s kouřením dokázal přestat, snadněji dokáže právě s pomocí zeleného čaje ze svého organismu vyloučit následky svého dřívějšího návyku.

Příznivci pití zeleného čaje zpravidla brzy zjistí, že tento příjemný nápoj proměňuje jejich chutě a s nimi i stravovací návyky. Takže se u nich pozvolna, avšak trvale, začne snižovat nadváha. Pokrmy se neusazují v žaludku a ve střevech a časem navíc dojde díky vlivu povzbuzujících látek obsažených v zeleném čaji i k trvale aktivnějšímu způsobu života lidí s nadváhou.

Zelený čaj a jeho pití je také vhodný obřad, který slouží k uklidnění mysli. A kdo v dnešní hektické době nepotřebuje alespoň občas zklidnit mysl!

Bylo rovněž potvrzeno, že zelený čaj obsahuje účinné látky, jako například flavonidy, které zabraňují šíření metastáz a brzdí růst tumorů.

Výsledky japonského institutu pro boj s rakovinou Aichi dávají zároveň i naději, že v budoucnu by mohl být syntetizován dokonce i lék proti AIDS vyrobený z extraktů zeleného čaje, což dokazuje, že výzkumy z lékařského hlediska v tomto směru nejsou zdaleka ukončené. Bylo rovněž dokázáno, že katechin obsažený v zeleném čaji, dokáže zabránit rozmnožování viru HIV.

Převzato- http://www.vyzivovy-iporadce.cz/zdravotni-ucinky-zeleneho-caje/

---

O čaji - pít zelený nebo černý čaj?

sestavil: Václav 
použitý zdroj: http://www.galerijni-cajovna.cz

Představuji se: Jsem čaj!

První zmínky o čaji pochází z Číny, která je kolébkou čajovníku, dnes známého pod názvem Camellia sinensis.

Jde o stále zelený listnatý vysoký keř, příbuzný s kvetoucí kamélií. Divoce rostoucí čajovníky byly také objeveny v celém pásmu na jihu Číny, Barmy a Indie, ale většina botaniků a historiků se domnívá že prapůvodní zemí je právě Čína. Rozšíření čaje do Indie, Koreje, Japonska a na Ceylon (Srí Lanku) v dávných dobách obstarali buddhističtí mniši, kteří ho pěstovali především k udržení bdělosti během svých dlouhých meditací. Velký podíl na rozšíření čaje nejen po Asii, ale i celém světě, měl nepochybně rozvoji čajového průmyslu, který byl spojen s kolonialistickými zeměmi jako Portugalsko, Holandsko, Velká Británie (Východoindická obchodní společnost)...

V dnešní době se čajovník pěstuje v topických i subtropických oblastech všech světadílů. Pokud není čajovník stříhán a seřezáván může dosáhnout výšky od 2 - 15m. Na běžných plantážích dorůstá asi 1 - 1,5 m. Je to optimální výška vzhledem k velikosti sběračů.

Proč se jmenuji čaj?

V čínštině se čaj řekne Čcha (ča). Od tohoto názvu se odvodil dnes známý ČAJ, který se k nám rozšířil z ruských zemí. V některých oblastech Číny (provincie Fu-ťien) obzvlášť Evropané slýchali další slovo označující čaj - t´e. Holanďané do Evropy přivezli čaj jako první a proto název převzali mnohé neslovanské národy (Tea, Thee). Samostatné obchodní styky s Čínou podnítili v Rusku, Mongolsku a Portugalsku používat více rozšířené slovo Čcha.

Legenda o poznání čaje

S čajem jsou neodmyslitelně spojené mnohé příběhy a legendy a jeho oblíbenost a dokonalost přípravy závisela (např. v Číně) často na vládnoucích dynastiích (Sung 960 - 1279 n. l.). Mezi běžnými lidmi se nejprve čaj pokládal za lék napomáhající při různých onemocnění. Později jako pochutina podávaná nejen při vyjímečných, ale i běžných příležitostech a užitek z čaje byl tak víceúčelný. Každý národ má své zvyky a různé způsoby pití čaje včetně přidávání různých ingrediencí.Příběh z Číny: Císař Šen-nung (Božský rolník) údajně polkl první doušek čaje, když se probudil pod stromem, kde usnul a do kotlíku s horkou vodou mu spadlo několik listů. Vůně a barva odvaru v kotlíku ho zaujala a tak ochutnal. Byl druhým císařem legendární éry v letech (2737-2697 př. n. l.). Legenda dál tvrdí, že měl údajně průhledné vnitřnosti, aby mohl sledovat jak jeho tělo reaguje na různé byliny. Skutečnost je taková, že před érou Chanů (206 př. n. l - 220 n. l) čajovníky byly vesměs neznámé. Příběh z Indie: Někdy se spojuje čajovník s budhistickým mnichem (6. stol. n. l.) Bódhidharmou, zakladatelem (meditace) čchanového buddhismu, byl 28. indický patriarcha „dhjánové školy“.Učinil slib, nejspíš ve zbožném vytržení, že se bude stále modlit a nikdy nebude spát. Vzdoroval spánku, ale po čase ho přemohla únava a tvrdě usnul. Po probuzení se na sebe tak rozčílil, že si odřízl oční víčka a hodil je na zem. Přesně na tom místě vyrostl keřík, jehož lístky se promění v nápoj, povzbuzující mysl a tělo a hlavně zahánějící únavu. Druhá verze příběhu o Bódhidharmovi je trošku odlišná. Než se stal mnichem, byl princem. Po třech letech meditace usnul a zdálo se mu o všech ženách, které kdy miloval. Ač byl jeho sen velmi příjemný, vzbudil se plný rozhořčení, že se neovládl. Pointa je stejná jako u prvního příběhu. Údajně čaj přinesl i do Japonska.

Dělení čaje:

  1. Černé (např. v Číně také označované jako červené)
  2. Zelené
  3. Žluté
  4. Polozelené - oolongy
  5. Bílé
  6. Čajové směsi
  7. Aromatizované a kořeněné čaje

Dále se čaje dělí podle oblastí, zemí, doby sklizně, kvality, ceny, doby louhování a dalších vlastností.

Co je to fermentace

Fermentace souvisí se zpracovávání čajových lístků. Znamená oxidaci a je ve své podstatě jednoduchá. Čaj leží hodinu až dvě rozložen v tenkých vrstvách při určité vlhkosti a teplotě kolem 28°C, kdy je nejúčinnější oxidace enzymů. V průběhu se mění vlastnosti čaje díky probíhajícím chemickým reakcím (výrazná barva a vůně). Na změnách během fermentace závisí následná barva, síla a jasnost čaje. Fermentace se ukončí v sušárně vystavením lístků horkému vzduchu. Barva zelená se mění v černou.

Černý čaj

Je pro Evropu z historického hlediska mnohem typičtější než zelený. Obsahuje kofein, který působí na mozkovou a srdeční činnost, povzbuzuje oběhový systém, zlepšuje náladu a schopnost učit se. Dále kofein zbystřuje smysly, působí proti bolestem, ovlivňuje hladinu cholesterolu, předchází ateroskleróze.

Fermentací se ztrácí vitamin C a některé flavonoidy (antioxidanty vážící volné radikály). Více než polovina jeho fermentovaných tříslovin se z listů přemění a usadí, vytvoří v nové mnohotvárné aromatické látky a éterické oleje (silice).

Pro výrobu černých čajů se užívá metoda zpracování CTC (drcení, trhání, svinování), výsledkem je produkt se silnější barvící schopností. Výluh má proto černohnědavý odstín.

Zelený čaj

Tradičně je oblíben hlavně v Japonsku a Číně, Tchaj-wanu. Má mnoho druhů.

Vyrábí se tak, že po zavadnutí se prudkým sušením nebo napařením inaktivují enzymy, které způsobí fermentaci polyfenolů a k oxidaci (úplné fermentaci) vůbec nedojde, proto se někde označují jako polofermentované čaje. Výluh má světle zelenou nebo žlutavou barvu. Vůně je jemná, někdy nahořklá nebo trávová. V některých oblastech Číny (protože je proslulá výrobou zel. č.) se čerstvě otrhané čajové lístky dávají několik minut na rozpálený železný pekáč, vzniká velké množství páry a listy zežloutnou, později se ručně svinují a několikrát tepelně ošetří až dostanou olivově zelenou barvu.

Látky obsažené v zeleném čaji

Závisí na druhu, stáří, způsobu sklizně čajových lístků a tepelné úpravě vody. Nejideálnější je mezi 60 - 80 stupni.

Kofein

  1. povzbuzuje činnost mozku
  2. nepůsobí na srdce a oběhový systém tak agresivně jako černý čaj

Vitaminy

  1. podporují rovnoměrné energetické zásobování
  2. chrání před předrážděním nervových buněk
  3. obsahují betakaroten (provitamin A)
  4. povzbuzuje činnost mozku

Minerální látky, stopové prvky

  1. jsou součástí výživy
  2. tělo je potřebuje pro reakce metabolismu
  3. napomáhají zubní sklovině (fluor)
  4. podporují pevnost kostí (Ca, mangan)

Třísloviny

  1. svůj název dostaly podle vlastnosti působit svíravě na sliznici
  2. hořčiny způsobují lehce natrpklou chuť zeleného i černého čaje
  3. jsou opakem kofeinu

Silice

  1. tzv. éterické oleje
  2. ovlivňují charakteristické aroma, projevují se chutí a vůní čaje
  3. potlačují bakterie
  4. nesmí se zalévat vařící vodou

Zelený čaj a zdraví

Zelený čaj je původní přírodní potravina, účinná v boji proti určitým onemocněním a pomáhá předcházet zdravotním obtížím jako jsou oslabení imunitního systému, zánětům dutiny ústní a břišní, srdečním chorobám a vysokému krevnímu tlaku, snižuje hladinu cholesterolu i cukru, příznivě působí na pleť a kožní onemocnění. Zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů a kolikám.

Zelený čaj poskytuje nejen vitamin C, ale obsahuje i další flavonoidy, které dokáží přebrat jiné pro vitaminy typické funkce a posilují obranné reakce proti volným radikálům, způsobujícím rakovinové bujení. Znamenitý je při chronické únavě.

Zelený čaj a duše

Zelený čaj patří ode dávna k tvořivé síle ducha a nejen ve východoasijském prostoru je prostředkem dosažení filozofického poznání, duševní rovnováhy a harmonie což je považováno za nejvyšší ctnost. Čaj obsahuje uvolňující ale i povzbuzující látky, které umožňují požadované duševní rozpoložení.

Umíme správně připravovat zelený čaj?

Existuje spousta literatury, která se tímto tématem podrobně zabývá. Připomeňme si alespoň pár kroků:

  1. Voda pro přípravu čaje by neměla být příliš tvrdá, měla by být čerstvá, nepřevařená a studená.
  2. Neměla by se nechat vařit déle, než je nezbytně nutné.
  3. Konvici, ve které se čaj připravuje, není dobré používat k přípravě jiného nápoje.
  4. Správně bychom měli před přípravou čaje konvici předehřát, aby se vložené čajové listy dobře rozvily a uvolnily silice.
  5. Čajová konvice, stejně tak šálky a další nádoby, které přijdou s čajem při přípravě do styku, by neměly být kovové, ale z keramiky, kameniny, skla nebo porcelánu. Nádoby se vymývají čistou vodou a zásadně se nesmějí používat saponáty.
  6. Na jeden šálek dáváme jednu lžičku čaje a při přípravě více šálků najednou dáváme do konvice jednu lžičku navíc.
  7. Lístky čaje je třeba udržovat v těsnicí nádobě a chránit je před přímým světlem. Za těchto podmínek můžeme čajové lístky skladovat déle než rok.
  8. Čajové lístky nebo sáček s čajem nezaléváme vroucí vodou, ale vodou, která má teplotu mezi 70 a 80°C (vodu necháme asi 2 - 3 minuty chladnout, každou minutu klesá její teplota asi o 10°C).
  9. Čaj luhujeme další 2 - 3 minuty a pijeme ho teplý.

 

Vloženo: 27.01.2007

Převzato- http://zivotni-energie.cz/o-caji-pit-zeleny-nebo-cerny-caj.html​