Jestřabina jako přírodní inzulín

Zvěřejněno 2013-09-11

  • Jestřabina jako přírodní inzulín

Jestřabina lékařská (lat. Galega officinalis) je bylinka, která snižuje hodnotu krevního cukru, proto se používá k podpůrné léčbě diabetu II. stupně, hlavně u dětí v počátečním stádiu této choroby dokáže snížit hodnotu cukru v krvi na normální hodnotu. Nať z jestřabiny působí potopudně, podporuje tvorbu mateřského mléka, pomáhá při dětských horečnatých onemocněních a léčí pokožku. Rostlinka jestřabiny je díky svým hroznatý květům a dekorativním listem vhodná pro pěstování ve Vaší okrasné zahradě.

Zemí původu jestřabiny je jižní Evropa i západní Asie, kde se dodnes i vyskytuje. V minulosti kolem roku 1600 se používala jako léčivá bylinka na léčbu nemocí jako mor, horečka a různé dětské nemoci. Léčivou látku galegín, která snižuje hodnotu cukru v krvi, v ní objevil v roce 1914 dr. Tauret.

V našich zeměpisných šířkách ji volně rostoucí nenajdeme, proto ji cíleně pěstujeme ze semen. Vyskytuje se volně na loukách, pastvinách, na březích řek, zda ve vlhkých lesích v jižní Evropě av západní Asii. V minulosti ji ve Švýcarsku a dalších zemích pěstovali jako krmivo.

Mezi její lidové názvy patří jestřáb hrách, jestřabina léčiva, kozí routa a štedrovec léčivý. V češtině používáme její název jestřabina lékařského. Její latinský název pochází z řečtiny a znamená přinášející mléko.

 

Jestřabina lékařská (lat. Galega officinalis) je bylinka, která snižuje hodnotu krevního cukru, proto se používá k podpůrné léčbě diabetu II. stupně,

Jak na pěstování jeřabiny

Jestřabina lékařská (lat. Galega officinalis) je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 40 - 110 cm. Patří do čeledi pícninové (lat. Fabaceae). Má hrubý oddenek, z něhož vyrůstá několik dutých stéblech. Stonek jestřabiny je dutá, podélně rýhovaná a holá. Na stéblech vyrůstají složené, péřová listy, které mají kopinatý nebo elipsovitý tvar ukončen ostny velikosti 15-50 mm. Jestřabina kvete fialovomodrými nebo bílými květy, které jsou seskupeny do hroznatý soukvětí v průběhu července a srpna. Květy mají hodně pylu, ale jsou chudé na medovinu. Po odkvětu květů se na rostlině vytváří 2-5 cm lusk, který je vícesemenný.

Jeřabinu pěstujeme ze semen, které sázíme do vlhké hlinito-jílovité půdy obohacené humusem, vápníkem a dusíkem na jaře, protože podzimní výsev by mohl během tuhé zimy vymrznout. Pro svůj vývin jestřabina potřebuje teplé a slunečné místo, tak i dostatek vláhy. Je mrazuvzdorná a libuje si v deštivém počasí. Roste rychle, ale nesnáší prudké změny během svého růstu, jako střídání tepla a zimy v důsledku čehož rostlinka řídne.

Sbíráme nať a semena jestřabiny několikrát do roka. Nedřevnaté vrcholky rostlinky ořezávat nejlépe v odpoledních hodinách (okolo 14:00 h) v délce zhruba 10-20cm. Následně nať sušíme ve větraných prostorech v snopech, případně při umělém teple při maximální teplotě 50 C. Semena jestřabiny sbíráme, když jsou už úplně zralé, nejčastěji v průběhu srpna. Jejich využití je mimojiné na průmyslovou izolaci zejména kvůli látce galegín, kterou obsahují.

Jestřabina podporuje léčbu diabetu

V přírodní medicíně se rostlinka jestřabiny používá jako diuretikum, laktagogum, antidiabetikum, jak i při horečnatých dětských nemocech, vyrážkách jako jsou spalničky a spála a při epilepsii. Působí i jako mírné laxativum, pomáhá při zácpě a blahodárně působí na činnost tlustého střeva. Obsahuje látku galegin tzv..přírodní inzulín. Současné užívání perorálních antidiabetik a galegínu způsobuje to, že je dostačující užívání nižších dávek antidiabetik. Díky galegínu celkově podporuje metabolismus v organismu a posiluje jeho imunitní systém. V současnosti je trend přidávat extrakt z jestřabiny do mastí, které se používají při různých kožních defektech a neoplastických operacích. Mast z jestřabiny léčí i mokrý ekzém. 

 

Jestřabina obsahuje galegin, galuteolin, guanidin, flavonový glykosid, třísloviny, hořčiny, sapomíny a další aktivní látky.

 

Tip na čaj: Z natě jestřabiny připravujeme čaj. Do 250ml vroucí vody přidáme 1-2 kávové lžičky. Takto prirpavenou směs necháme louhovat 10 minut. Pak ji scedíme a podáváme vždy čerstvý čaj, který pijeme 2-3x denně.

 

Jestřabina se používá se i jako součást různých čajových směsí. Nať jestřabiny kombinujeme nejčastěji sfenyklem jako i s listem jalovce, kořenem a listy pampelišky, natí kopřivy a kořenem lopuchu.

Jestřabina se používá se i jako součást různých čajových směsí. Nať jestřabiny kombinujeme nejčastěji sfenyklem jako i s listem jalovce, kořenem a listy pampelišky, natí kopřivy a kořenem lopuchu.

Tip od naších babiček

Pro kojící maminky je vhodné pití následujících čajových směsí, které obsahují i jestřabinu lékařskou a slouží na podporu kojení, jakož i na zvýšení tvorby mateřského mléka během laktační krizí.

 

  • Směs 25g jestřabiny lékařské, stejného množství sporýše lékařského, a zlatobýlu obecné, 20g anýzových a fenyklový semen a nakonec 10g bobkových listů

 

  • Směs 30g jestřabiny lékařské, 20g plodů koriandru setého, 20g kopru a semen fenyklu

 

  • Směs stejného množství těchto bylin: jestřabiny lékařské, natě kopřivy dvoudomé, semena anýzu, kmínu a kořen kostivalu

 

  • Čaj připravíme tak, že 2 čajové lžičky zalijeme 600ml vroucí vody. Směs louhujeme 10minut a následně scedíme. Čaj pijeme půl hodinu před hlavním jídlem a hodinu po hlavním jídle i 6x denně v množství 100ml.

Zdroj:   -   http://www.semena-rostliny.cz/blog/105-jestrabina-jako-prirodni-inzulin