Závislost na cukru: 10 denní detox těla a mozku

Závislost na cukru: 10 denní detox těla a mozku

Pokud sladkosti jsou je sladké, tak co je cukr? Cukr: cukrovka, rakovina, demence, deprese, akné, neplodnost, onemocnění srdce a závislost. To nezní příliš sladce, že? Průměrný Američan spotřebuje asi 69 kg cukru ročně. Průměrný Američan je muž vážící 89 kg a průměrná americká žena vážící 76kg. V roce 1960 vážil průměrný americký muž 76 kg a průměrná americká žena 63 kg. V Evropě je to podobné. Češi s Řeky patří v Evropě mezi nejtlustší národy. Což je děsivý posun. Jak se zbavit závislosti na cukru? Říkáte jak můžete být závislí? A že nejste závislí na cukru? Jste! Pozorně čtěte!
 

Ve studii provedené na Harvardu vědci zjistili, že zvýšený obsah hladiny cukru v mléčném koktejlu ("milkšejk") vede v mozku k produkci inzulínu a aktivaci "centra touhu po cukru". Při skenování mozku člověka, který zkonzumoval právě cukr, cukr rozzářil centra závislosti jako zábavní pyrotechnika na 31.12. rozzáří noční oblohu. 

 

Tedy 69 kg cukru ročně je zhruba 22 lžiček denně. A děti konzumují každý den asi 34 lžiček cukru. Co z toho vyplývá?Téměř 1 ze 4 dospívajících dětí v USA má predispozice stát se diabetikem. Rafinovaný cukr a mouka způsobují záněty, zvyšují hladinu cukru v krvi, a nemají pro naše tělo žádnou výživnou hodnotu, kterou nemůžete dostat jinde. 

 

Kdy jste v poslední době ztratili přes 3 kila za méně než dva týdny? A jak tvrdě jste pracovali? 

Tato jeho strava neslibuje žádné extra chutě, žádné umělé příchutě nebo nudnou dietu, tato dieta je bez strádání a trpění - jednoduše vás přeprogramuje v tom, jak myslíte na jídlo. Dr. Hyman vytvořili tuto dietu z potravin, které odstraňují závislost na potravinách plné návykového cukru tak, že restartuje vaše tělo, hlavně váš mozek a umožňují z jídelníčku snížit hladinu cukru tak, abyste získali zpět váš energický a zdravý život. 

10-denní detox dieta bez cukru 

Zde je top 10 velkých nápadů Marka Hymana M. D. pro detoxikaci těla a mozku od cukru a rafinovaných sacharidů, které budou fungovat ve vašem těle již za pouhých 10 dní. 

 

1) Rozhodnout se podstoupit tento cukrový "detox" 

Ve své knize, Mark Hyman uvádí soubor otázek, které vám pomohou zjistit, zda je potřeba tento detox podstoupit nebo ne. Pokud odpovíte ano na některou z otázek, tak "cukrový detox" vám pomůže se cítit lépe a bezbolestně i zhubnete.

2) Buďte drsní

Existuje jediný způsob, jak zastavit fyziologickou závislost: stačí zastavit. Alkoholik nemůže mít "jen jeden poslední drink" - trik, je mít absťák. Přestat jíst všechny formy cukru, všechny moučné výrobky, a všechna umělá sladidla - protože tyto cukry zpomalují metabolismus, zesilují touhu po cukru a ukládají tuk v těle. V ideálním případě, po dobu 10 dnů se vyhnete potravinám, které jsou v krabici, obalu, nebo v plechovce a které mají etiketu. Místo toho se upnete k reálným, celostním a živým, čerstvým potravinám.

3) Nepijte vaše kalorie 

"Jakákoli forma tekutých kalorií v podobě cukru je horší než pevná strava s cukrem nebo moukou", říká Dr. Hyman. Je to jako rychlodráha pro cukr přímo do jater. Džusy, limonády, sportovní nápoje a slazené čaje a kávy jsou největším zdrojem cukru - tedy kalorií - ve stravě pro většinu lidí. Jedna slazená limonáda denně zvyšuje šanci, že vaše dítě bude obézní o 60 procent a u žen zvyšuje šanci pro diabetes 2. typu o 80 procent!

4) Proteinová síla

Protein pomáhá vyrovnávat rovnováhu krevního cukru a hladiny inzulínu tím, že je "bez karbohydrátů" zdrojem energie. Začněte den kupříkladu s proteinovým koktejlem. Použijte ořechy, semena, vejce, ryby, kuřecí maso, nebo masen (krmené trávou), abyste získali proteiny (bílkoviny) v každém jídle. Protein vám pomůže zůstat déle plnější, protože se rozkládá pomaleji, ale zároveň přináší energii, kterou potřebujeme. 4-6 dlaní - je průměrná velikost porce.

5) Neomezené (dobré) sacharidy 

Věděli jste, že téměř všechna zelenina jsou karbohydráty (sacharidy)? Můžete jíst všechno, které chcete - jen ne ty se škrobem jako jsou brambory, sladké brambory, tykev nebo řepa. Ale nebojte se jíst co nejvíce zeleniny jako je brokolice, květák, kapusta, chřest, papriky, zelené fazole, houby, cuketa, rajčata, artyčoky; zkrátka všechno, co máte rádi po dobu 10 dnů.

6) Bojujte proti cukru tukem 

Tuk vás nedělá tlustými, zasytí vás. A navíc vyrovnává hladinu cukru v krvi a je nezbytnou součástí vaší buněčné struktury. Dobré tuky v každém jídle, jako jsou ořechy a semena, extra panenský olivový olej, kokosové máslo, avokádo, a ryby jsou dobrým způsobem, jak udržet svou mysl pryč od cukru.

7) Připravte si "Záchranu pro případ nouze" 

Asi se vám bude točit hlava z toho labyrintu fast-foodů a automatů na "jídlo", zvláště když vám klesne hladiny cukru v krvi. Potřebujete něco pro případ nouze. Mít vždy něco s sebou po celou dobu - plné bílkovin, dobrých tuků - tedy dobrou svačinu, takže abyste nikdy nemuseli dělat špatnou volbu nákupu "prasáren", je rozhodně dobrá věc. Zvažte tedy třeba toto mít vždy s sebou: Celozrnný chléb (ten prodávaný v kostkách) ořechové máslo, kokosové máslo, mandle, vlašské ořechy, dýňová semínka, kus lososa, krůtí maso nebo sardinky a neslazené divoké borůvky.

8) Vyměňte úzkost za uvolňující stres

Kortizol, stresový hormon, způsobuje hladzpůsobuje ukládání břišního tuku a může vést k cukrovce typu 2. Některé studie ukazují, že hluboké dýchání aktivuje "nerv vůle", který posouvá metabolismus z ukládání tuků do spalování tuků a rychle vás přesune z vaší napjatosti. Dr. Hyman doporučuje cvičení Pět hlubokých nádechů: "Jednoduše vytrvejte pět pomalu hlubokých nadechnutí - počítejte do pěti, vydechněte a opět počítejte do pěti. Pětkrát. To je všechno. Udělejte to před každým jídlem. Sledujte, co se děje!"

9) Uhaste záněty 

Zánět je vyvolává nerovnováhu cukru v krvi, inzulinovou rezistenci a cukrovku 2. typu.  Lepek mléčné výrobky jsou dvě skryté hrozby v naší potravě, na které většina lidí trpí. Bohužel většina lidí touží po těchto alergenech. Může být těžké přestat kouřit, a to i za pouhých 10 dní, zkuste to a uvidíte, jak se vám zvýší energie a uleví se vám od těchto chutí.

10) Zdravý spánek 

Ve některých studiích byli vysokoškoláci zbaveni jen 2 z doporučených 8 hodin každodenního spánku. To u nich vedlo k nárůstu hormonů hladu, snížení hormonů potlačujících chuť k jídlu a vedlo ke zvýšení obrovské touhy po rafinovaném cukru a sacharidech. Když nespíte, zkuste se podívat na svou denní dávku energie, zaručeně sáhnete po produktech s vysokou dávkou cukru, které vám dají dávku energie - nový impuls. Špatně. Spánek je nejlepší způsob jak zajistit, abyste drželi vaše cukrové chutě na uzdě.

Zdroj: http://www.emozek.cz/2016/03/zavislost-na-cukru-10-denni-detox-tela.html

---

10-denní detoxikační dieta od cukru

 11.5.2016

Cukr je velice návykový. Nedávný průzkum prokázal, že cukr je pro mozek ve skutečnosti stejně návykový jako heroin, nemluvě o tom, že přidané cukry jsou pro naše zdraví velice škodlivé.

Podíváte-li se na počty lidí trpících cukrovkou a obezitou, velice rychle pochopíte, že se nám problém s cukrem vymkl z rukou. Naštěstí se tyto informace rychle šíří a lidé se cukru zbavují. Jen je to trochu těžší, než byste se mysleli.

Nabízíme vám několik rad, jak lze tento proces usnadnit.

1. Rozhodněte se detoxikovat

Moje kniha obsahuje tři jednoduché kvízy, které vám pomohou zjistit, zda potřebujete detoxikaci. Pokud na některou z těchto otázek odpovíte „ano“, detoxikace od cukru je pro vás tou správnou cestou, jak se brzy cítit lépe a snadno zhubnout.

První kvíz se týká cukrovky a obezity.

 • Trpíte prediabetem nebo cukrovkou 2. typu? (90 % Američanům nebyla stanovena diagnóza.)
 • Máte tuk v oblasti břicha?
 • Máte nadváhu?
 • Máte hrozné chutě na sladké a sacharidy?
 • Máte problémy hubnout při nízkotučné dietě?
 • Máte vysoké triglyceridy, nízkou hladinu HDL („hodného“) cholesterolu, nebo vám bylo řečeno, že hladina cukru v krvi je „mírně zvýšená“?

Druhý kvíz se týká závislosti na jídle.

 • Jíte, i když nemáte hlad?
 • Jste po jídle ospalí?
 • Máte výčitky kvůli způsobu vašeho stravování, nebo se kvůli jídlu vyhýbáte některým činnostem?
 • Máte abstinenční příznaky, když si omezíte nebo přestanete úplně jíst cukr nebo mouku?
 • Potřebujete konzumovat stále více stejných nevhodných potravin, abyste se cítili dobře?

Třetí kvíz je kvíz FLC (neboli kvíz toxicity). FLC v angličtině znamená Feel Like Crap (cítit se mizerně). Syndrom FLC má několik příznaků, včetně otoků, nadýmání, refluxu, podrážděného žaludku, bolestí kloubů nebo svalů, mozkové mlhy, problémů s pamětí nebo náladovostí, problémů s nosními dutinami nebo alergií a pod. Mnozí z nás trpíme syndromem FLC, aniž bychom si uvědomovali, že nás od zdraví a spokojenosti dělí pouhých pár dnů.

2. Prožijte si absťák

Neexistuje jiný způsob, jak se zbavit skutečně fyziologické závislosti, než s tím úplně přestat. Závislým lidem si nestačí dát jen jednu lajnu kokainu nebo jen jednu skleničku. Projděte si absťákem. Nemusíte však prožívat peklo, protože když budete dodržovat těchto 10 doporučení, podaří se vám automaticky obnovit neuropřenašeče a hormony ve vašem těle.

Přestaňte konzumovat veškeré formy cukru, výrobky z mouky a umělá sladidla, která způsobují větší chuť na sladké a pomalý metabolismus, a vedou k ukládání tuku. Zbavte se také všeho, co obsahuje transmastné či hydrogenované tuky a MSG (sledujte skryté názvy). Nejlépe po dobu 10 dnů se vyhýbejte potravinám v krabičkách, pytlících nebo konzervách, či v obalech s nápisem. Jezte opravdové, nezpracované, čerstvé jídlo.

3. Nepijte kalorie

Jakákoliv forma tekutých sladkých kalorií je horší, než tuhá strava s obsahem cukru či mouky. Je to jako vpíchnutí cukru přímo do jater. Ukládání tuku v játrech se zastaví, což vede k obávané tvorbě tuku v oblasti břicha.

Necítíte se plni, tudíž jíte celý den více a máte obrovskou chuť na sladké a sacharidy. Je to také jediný největší zdroj sladkých kalorií v naší stravě. Patří sem limonády, šťávy (vyjma šťávy ze zelené zeleniny), nápoje pro sportovce, a slazený čaj a káva.

Jedna půllitrová kola obsahuje 15 čajových lžiček cukru; limonáda obsahuje 14 čajových lžiček cukru v jedné láhvi. Plechovka koly denně zvyšuje pravděpodobnost vzniku obezity u dítěte o 60 % a pravděpodobnost rozvoje cukrovky 2. typu u ženy o 80 %. Vyhýbejte se jí.

4. Začněte den bílkovinami

Bílkoviny, bílkoviny, bílkoviny v každém jídle – zejména snídani – jsou klíčem k vyrovnání hladiny cukru a inzulinu v krvi a k potlačení chutí na sladké. Začněte den vejci z farmářského chovu nebo proteinovým koktejlem.

Jezte oříšky, semínka, vajíčka, kuřecí maso nebo maso z dobytka krmeného trávou v každém jídle. Velikost jedné porce je 110 až 170 gramů nebo velikost vaší dlaně.

5. Jezte neomezené množství sacharidů (těch správných)

Ano, správně, neomezené sacharidy. Věděli jste, že zelenina jsou také sacharidy? A vy jich můžete jíst, kolik chcete. Je v tom ale jeden háček.

Mám na mysli pouze zeleninu bez obsahu škrobu, jako jsou třeba zelené saláty, brokolice, květák, kapusta, zelí, chřest, zelené fazolky, houby, cibule, cuketa, rajčata, fenykl, lilek, artyčoky a paprika.


Vyhněte se bramborám, batátům, dýni a červené řepě – jen na deset dnů. Vylučte na 10 dnů také obiloviny a luštěniny. Zlepšuje to dosažené výsledky, takže zhubnete a budete se cítit skvěle.

6. Proti cukru bojujte tukem

Netloustnete z tuku, ale z cukru. Tuk vás zasytí, vyrovnává hladinu cukru v krvi a je nezbytný jako palivo pro vaše buňky. Každé vaše jídlo či svačina by měla kromě bílkovin obsahovat také zdravé tuky, včetně oříšků a semínek (které také obsahují bílkoviny), extra panenského olivového oleje, kokosového másla, avokáda a omega-3 mastných kyselin z ryb.

7. Buďte připraveni na krizové situace

Nikdy se nechcete dostat do krizové situace, kdy vaše hladina cukru v krvi klesá a vy u sebe nic nemáte, například když jste na letišti, v kanceláři nebo v bludišti večerek, fast foodů a automatů. Potřebujete pohotovostní balíček. Já jeden pořád nosím s sebou a ten obsahuje bílkoviny, zdravé tuky a zdravé svačinky, takže se nikdy nemusím rozhodnout špatně. Můj balíček obsahuje:

 • Balení oříškového másla a kokosového másla
 • Mandle, vlašské ořechy a dýňová semínka
 • Sušené maso z lososa nebo krůtí maso
 • Plechovka divokého lososa nebo sardinek
 • Neslazené borůvky.

8. Vyměňte stres za uvolnění

Ve stresu se vaše hormony zblázní. Kortizol stoupá, což vede k pocitu hladu, ukládání tuku v oblasti břicha a nakonec k rozvoji cukrovky typu 2. Studie prokázaly, že dýchání zhluboka aktivuje speciální nerv nazývaný vagus, který přepne metabolismus z ukládání tuku na jeho spalování a rychle vás dostane ze stavu stresu. Potřebujete se zkrátka jen pořádně zhluboka nadechnout.

Vyzkoušejte mou pětiminutovou dýchací přestávku, kterou můžete provádět kdekoliv a kdykoliv. Jednoduše se pětkrát zhluboka nadechněte – při nádechu počítejte do pěti, při výdechu také. Pětkrát. A to je vše. Udělejte to před každým jídlem a sledujte, co se bude dít.

9. Uhaste požár (neboli zánět)

Studie prokázaly, že zánět spouští nerovnováhu hladiny cukru v krvi, inzulinovou rezistenci, prediabetes a diabetes 2. typu. Nejběžnějšími potravinami vyvolávajícími záněty jsou kromě cukru, mouky a transmastných kyselin také potraviny způsobující skrytou citlivost. Nejčastějším viníkem je lepek a mléčné výrobky. Často toužíme právě po tom, na co jsme alergičtí. Bez těchto potravin se cítíme mizerně a chceme pořád více.

Vyřaďte lepek a mléčné potraviny po dobu 10 dnů. Nebude to lehké, ale po 2 až 3 dnech bez těchto potravin pocítíte nával energie, úlevu od chutí, a všimnete si vymizení vašich nejběžnějších příznaků.

10. Pospěte si

Méně spánku zvyšuje chuť na sladké a sacharidy, protože ovlivňuje hormony související s chutí. V jedné studii prováděné na vysokoškolských studentech bylo zjištěno, že zkrácení spánku o pouhé dvě hodiny z doporučovaných osmi hodin vedlo ke zvýšení hormonů vyvolávajících chuť do jídla, ke snížení hormonů potlačujících apetit a k velké chuti na sladké a rafinované cukry.

Pokud nespíte, chcete více energie, takže sáhnete po rychlých cukrech. Spánek je nejlepší cestou, jak bojovat proti přejídání. Díky spánku můžete doslova zvítězit nad touhou po sladkém a nad nadváhou.

Zdroj: http://www.alternativnimagazin.cz/10-denni-detoxikacni-dieta-od-cukru/

---

Novoroční detox - 30 dní bez cukru

 


Novoroční detox - 30 dní bez cukru

Přelom roku je období, kdy bilancujeme, jaký byl rok starý a jaký by mohl být ten nový. Většina z nás si dělá nové plány a chce do Nového roku vstoupit s čistým štítem. Proč do něj tedy nevstoupit i s čistšími stravovacími návyky? Je hodně potravin, které bychom v současné moderní době měli přehodnotit, ale mezi ty absolutně nejhorší patří cukr, proto se bude tato výzva týkat odbourání návyku na sladké.

Zatímco v době našich babiček byl cukr velmi vzácnou komoditou, v dnešní době ho najdete všude a to i tam, kde o něj nestojíme. Stejně jako jiné potraviny, cukr je nejvíce nezdravý, když se konzumuje ve velkém množstvím a ve své rafinované i umělé podobě, čemuž dnešní doba skvěle nahrává. A někteří lidé by dokonce měli odbourat cukr úplně.

Že je cukr nezdravý se všeobecně ví, ale jelikož funguje jako droga, nikdo z nás si ho nechce odepřít. Dodává tělu rychlou energii a zintenzivňuje chuť potravin. Někteří lidé jsou po sladkostech přímo posedlí. Mnozí odborníci se shodují, že se jedná o vedlejší efekt chybných stravovacích návyků a jsou toho názoru, že příliš velké množství cukru vyvede látkovou výměnu celkově z rovnováhy a způsobí další chuť na sladké.

Všechny druhy cukrů (bílý, světle hnědý, tmavý) mají jedno společné a to, že dodávají energii, ale jinak nic. Jejich chybějící nutriční hodnota  nás ale pramálo odrazuje od záliby v sladkostech a již od dětství spojujeme s cukrem něco příjemného co nás těší (konec prázdnin, oslava vánoc, narozenin..). Jestliže při nákupech pátráme po potravinách s nízkým obsahem cukru a studujeme nápisy na etiketách, setkáme se s různými názvy. Pro lepší přehled si připomeneme některé druhy cukrů.

Hroznový cukr
Jedná se o jednoduchý cukr (monosacharid), který bývá na obalech také často uváděn jako glukóza nebo dextróza.

Ovocný cukr
Ovocný cukr, neboli fruktóza patří k jednoduchým cukrům. Vyskytuje se v ovoci, ale je také součástí domácího bílého cukru. Ovoce je ale potravina, kterou můžete v klidu a s chutí konzumovat.

Sladový cukr
Je nazýván jako maltóza jedná se o disachararid, který se skládá ze dvou článků hroznového cukru. Sladový cukr se vyskytuje často v pečivu a pivu.

Stolní cukr
Bílé nebo nahnědlé krystalky cukru jsou známé nám všem. Je to nejpoužívanější druh cukru při domácím vaření. Na etiketách bývá uváděn jako krystalový cukr nebo sacharóza. Krystaly jsou vystavěny napůl z glukózy a fruktózy. Glukózový cukr a maltodextrin se nachází v mnoha hotových výrobcích a skládají se z krátkých a středně dlouhých řetězců hroznového cukru.

Vzhledem k tomu, že rafinovaný cukr je mnohem nebezpečnější než přírodní sladidla, nabízí se otázka, zda ho můžeme nahradit například medem, javorovým sirupem nebo Stévií. Všechna přírodní sladidla mají výhodu v tom, že obsahují enzymy, minerály a další prospěšné látky, ale největší složkou je vždy opět cukr a to ve vysokém množství, takže se doporučují používat jako doplněk stravy třeba při nemoci (med).

Jediná Stévie je v podstatě bez kalorií a bez cukru, ale i přes to má výraznou sladkou chuť. Navíc má protirakovinné, protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální účinky (ve své přírodní formě). I přes to všechno ji ale v rámci této výzvy nedoporučujeme. A těch důvodů je hned několik. Jednak kvůli návyku na sladké, abychom se například odnaučili sladit nápoje. Další důvod je, že jíte sladké, ale cukr v těle není, a tak mozek vysílá signály, které vyvolají další chuť na sladké.A kterém potravinám se vyhnout (nebo si na ně dát pozor)?

 • cukr moučka
 • krupice
 • třtinový
 • hroznový...
 • vanilkový
 • skořicový
 • želírovací
 • med
 • javorový sirup
 • sirup z agáve
 • palmový cukr
 • melasa
 • stévie
 • umělá sladidla (dia výrobky)
 • sušenky
 • čokolády
 • sladké pečivo
 • perníky
 • zmrzliny
 • bonbóny
 • žvýkačky
 • müsli tyčinky
 • cereálie
 • sezamové cukrovinky
 • marcipán
 • slazené jogurty, tvarohy
 • mléčné krémy a dezerty
 • mléčné nápoje
 • kompoty
 • marmelády
 • zavařeniny
 • šťávy
 • limonády
 • džusy
 • sirupy
 • slazené minerálky
 • slazený alkohol
 • pozor i na uzeniny a další průmyslově zpracované potraviny!
 • sušené ovoce jen v omezeném množství

a další.

Shrňme si  na závěr nejdůležitější body:

 1. Cukr stimuluje fyziologickou stupňovitou stresovou reakci, která způsobuje uvolnění adrenalinu a kortizolu a zhušťuje krev....
 2. Cukr efektivně blokuje váš imunitní systém poškozením funkčnosti bílých krvinek.
 3. Cukr snižuje produkci leptinu, hormonu zásadního pro regulaci chuti k jídlu.
 4. Cukr způsobuje v těle významný oxidační stres.
 5. Cukr se zdá být palivem pro rakovinové buňky (viz Free the Animal pro více informací o spojení cukru s rakovinou).
 6. Cukr povzbuzuje ukládání tuku a přibývání na váze .
 7. Cukr narušuje efektivní přenos aminokyselin do svalové tkáně.
 8. Příjem cukru časem podněcuje inzulinovou rezistenci, následnou cukrovku II. typu a celou řadu souvisejících zdravotních problémů jako poškození nervů a kardiovaskulární nemoci.
 9. Cukr je silně návykový!

Zdroj: http://www.zivotnivyzva.cz/2015/01/novorocni-detox-30-dni-bez-cukru.html

---

Jaké potraviny snižují cukr v krvi

Zveřejněno dne 14.9.2015

 

 

Návštěva lékaře je pro spoustu lidí nepříjemná. Každý člověk se obává, že se dozví, že není tak v pořádku, jak doufal. Spousta nemocí a problémů je totiž aspoň ze začátku skrytá. Tak je to i u vysoké hladiny cukru v krvi, která může vyvrcholit vznikem cukrovky, která se léčí inzulínem. Nižší hladiny cukru v krvi se dá dosáhnout ale i vhodným výběrem potravin, protože mnoho rostlin, bylin a potravin má schopnost snižovat zvýšenou hladinu krevního cukru, a tím pomáhat diabetikům žít zdravěji. Mezi ně patří například černý bez, fenykl, grapefruit, jahoda, meloun, banán, okurka, hlávkový salát, cuketa, kysané i čerstvé zelí, cibule a česnek, luštěniny, skořice, atd. Tento článek pojednává o některých z těchto potravin a bylin.

 

Černý bez

Účinek na snížení krevního cukru

Staré přísloví praví, že bez černý je lékem proti devíti nemocem. Léčebné účinky bezu jsou známé spoustu let a nedají se zpochybnit. Bez se využívá v léčitelství, potravinářství i farmacii. U bezu je důležité, že jeho plody obsahují rostlinný inzulín, který je diabetikům doporučován.

Způsob použití

Plody černého bezu je samozřejmě nutné pro snížení krevního tlaku přijímat vnitřně. Žádné zábaly nám v takovém okamžiku opravdu nepomohou. Vhodné je si třeba připravitz černého bezu čaj. Jeho plody se dají v létě usušit, nebo si je můžete koupit v lékárně. Plody se také dají zavařit.

Na co si dát pozor

U černého bezu si určitě dávejte pozor, abyste bezinky konzumovali vždy tepelně upravené nebo usušené, protože čerstvé plody bezu mají projímavé účinky. Pozor si také dejte, abyste nekonzumovali kůru nebo listy, protože jsou považovány za poněkud jedovaté. Příznaky otravy jsou zvracení, průjmy, slabost. Stejné příznaky se ale mohou projevit, i když sníte větší množství syrových plodů. Pokud sami sbíráte plody bezu černého, dávejte pozor, abyste je nezaměnili s jinými druhy bezu, protože ty jsou označovány jako toxické.

 

Grapefruity a citrusy

Účinek na snížení krevníhocukru

Vitamín C je nutný ke správnému metabolizování a k přeměnám v lidském organismu. Grepy a citrusy mají vysoký obsah tohoto vitamínu, a proto jsou i ony důležité ke snížení krevního tlaku. Zároveň grepy mají i protizánětlivé účinky. Mezi účinky pomerančů patří posilování obranyschopnosti, protirakovinné účinky, snižování hladiny cholesterolu v krvi a další.

Způsob použití

Grepy, pomeranče a jiné citrusy účinkují, když jsou konzumovány v čerstvé podobě, ale i ve formě čerstvě vytlačených šťáv. Pokud dáváte přednost džusům, je dobré si hlídat, jestli se jedná o 100 % džusy, nebo jen o koncentráty, které nemají ovocnou složku tak vysokou.

Na co si dát pozor

Nevýhodou grepů je, že okyselují organismus, a proto je třeba si hlídat množství grepů, které jíme. Vhodný je zhruba 1 grep za 14 dní. U grapefruitů je potřeba si uvědomit, že brání rozkládání některých léků ve střevech a játrech, což může způsobit, že se těmito léky předávkujete. Proto není vhodné jíst grapefruity, pokud berete léky na krevní tlak, rakovinu, snížení hladiny cholesterolu a potlačení imunitního systému po transplantaci orgánů. U pomerančů není nutné tak kontrolovat, kolik jich sníte.

 

Borůvky

Účinek na snížení krevního cukru

Sezónní rostlina brusnice borůvka má tu výhodu, že účinek na snížení cukru v krvi mají jak plody, tak i listy, protože ovlivňují metabolismus cukrů a mají antidiabetický účinek.

Způsob použití

Tradičním lékem pro diabetiky je čaj z borůvkového listí. Čaj se může připravovat ze sušených i čerstvých borůvkových listů. Zdravé jsou i plody brusnice borůvky, které se mohou jíst samostatně, nebo jako součást jiných pokrmů (především dezerty), případně ke zdravému mlsání dobře poslouží i sušené borůvky.

Na co si dát pozor

Pokud si sami trháte borůvkové listy na čaj, je důležité, abyste tak učinili předtím, než budou plody zralé, protože v té době obsahují listy nejvíce cenných látek. Pokud sbíráte borůvky v horských oblastech dejte pozor na záměnu brusnice borůvky s vlochyní, která je mírně jedovatá.

 

Jablka

Účinek na snížení krevního cukru

Jablka mají vysoký obsah vody a málo sacharidů, také v sobě mají vitamíny a draslík. Jablka mají mnoho užitečných léčivých vlastností, mimo jiné snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Způsob použití

Jablka můžete jíst v nejrůznějších formách, čerstvá i sušená. Jejich látky můžete přijímat z jablečných moštů, džusů, kompotů, džemů a dalších jídel. Obecně platí, že po tepelné úpravě se léčivé účinky snižují. Takže je rozhodně zdravější dát si k jídlu čerstvé nebo sušené jablko, než například jablečný štrúdl.

Na co si dát pozor

Není vhodné jíst jablka ve větším množství (jedno až dvě jablka denně naopak zdraví prospívají), protože při trávení kvasí ve střevech, a tím vznikají alkoholy, které tělu vůbec neprospívají. Jablka prodávaná v obchodech jsou často ošetřena nejrůznějšími chemickými postřiky proti plísním a škůdcům, které jsou pro nás nebezpečné. Proto je lepší si jablka vždy radši pořádně omýt a malým dětem jablka raději oloupat.

 

Kysané i čerstvé zelí

Účinek na snížení krevního cukru

Přestože obvykle platí, že čerstvá zelenina je zdravější, než jakkoli upravená zelenina, tak zelí je v tomto výjimkou. Některé studie totiž uvádějí, že kysané zelí obsahuje dokonce více vitamínů než zelí syrové. Kysané zelí zlepšuje citlivost nervů u diabetiků a zároveň snižuje hladinu cukru v krvi.

Způsob použití

Kysané i čerstvé se může konzumovat v nejrůznějších podobách. V Čechách je zelí oblíbenou součástí nejrůznějších pokrmů, příloh, obloh i salátů.

Na co si dát pozor

Kyselé zelí má vysoký obsah sodíku, který může způsobovat zdravotní problémy, proto i konzumace zelí musí být nějak omezena.

Je dobré si uvědomit, že kysané i čerstvé zelí ztrácí po tepelné úpravě až polovinu svých cenných látek. Takže pokud usilujete o snížení krevního cukru, je dobré konzumovat zelí bez toho, abyste ho vařili, zapékali a podobně.

 

Cibule

Účinek na snížení krevního cukru

Cibule obsahuje životně důležité látky, díky kterým také snižuje hladinu cukru v krvi, a to dokonce i když je vařená. Používají se její oloupané cibule, řidčeji se používá i nať.

Způsob použití

Cibule se může jíst syrová, ale i vařená, dá se z ní uvařit cibulová polévka, používá se jako příloha. Odborníci doporučují sníst asi 60 g cibule denně.

Na co si dát pozor

Pokud někdo dává přednost cibuli syrové, je důležité, aby cibule byla čerstvá, protože 24 hodin potom, co se rozkrojí, se stává toxickou. Pokud tedy cibuli zkonzumujete hned poté, co ji oloupete a rozkrojíte, budete mít jistotu, že byla v pořádku.

Česnek

Účinek na snížení krevního cukru

Česnek je považován za jednu z nejzdravějších bylin. Posiluje celý organismus, snižuje obsah cholesterolu v krvi a udržuje hladinu cukru v rovnováze.

Způsob použití

Česnek se většinou používá jako ochucovadlo pokrmů, ale lékaři doporučují sníst klidně jeden stroužek česneku denně.

Na co si dát pozor

Mezi negativní účinky česneku patří nepříjemný zápach a zažívací problémy, které konzumace česneku může vyvolat. Osoby, které se léčí se srážlivostí krve, by u konzumace česneku měly být opatrné, protože užívání česneku zvyšuje riziko krvácení u těchto nemocných.

 

Fazole

Účinek na snížení krevního cukru

Fazole obsahují látky podporující látkovou přeměnu a další prospěšné látky. Tím výrazně snižují hladinu cukru v krvi.

Způsob použití

Fazole se mohou konzumovat syrové i uvařené v podobě přílohy, polévky a jiných pokrmů. Účinný je i fazolový čaj (do kterého se často přidávají i listy borůvek a skořice).

Na co si dát pozor

Fazolové boby obsahují lektiny, které mohou vyvolat zažívací problémy. Nebezpečí těchto látek se sníží, když se fazole tepelně zpracují. Pokud fazole vaříte společně s jinou zeleninou (například boršč), je důležité si uvědomit, že jejich vaření trvá dále.

Skořice

Účinek na snížení krevního cukru

Skořice zlepšuje účinky inzulinu na buňky, což usnadňuje hubnutí. Skořice má vliv na metabolismus cukrů a tuků, což je výhodné pro diabetiky. Denní užívání skořice může vést ke snížení hladiny cukrů v krvi i o 30 %.

Způsob použití

Skořice se přidává do sladkých pokrmů, pečiva, používá se při zavařování.

Na co si dát pozor

Je nutné si dát pozor na množství zkonzumované skořice. Protože nadměrné množství může poškodit játra. Pozor také na polykání skořice bez zapití vody (hit internetu), je to velmi nebezpečné, může způsobit dušení.

Autor: © Mgr. Jitka Musilová
Foto: © Erik1980

Zdroj:http://www.ceskaordinace.cz/jake-potraviny-snizuji-cukr-v-krvi-ckr-1063-8686-0q-kajensk%C3%BD+pep%C5%99+detox.html​ 

---

Detox podle Míši Salačové

 

Detox podle Míši Salačové

Vánoce jsou sice už nějaký ten pátek za námi, ovšem, negativní následky tohoto „prostopášného“ období mnoho z nás vnímá dodnes. O čem je řeč? Přece o tom, jak se cítíme a hlavně, jak také vypadáme.:) Těch několik dnů nespoutaného obžerství (v mnoha případech) se přece muselo nějak projevit, že jo…:)

Detox podle Míši Salačové

 

Nevím, jak Vy, ale já se každý rok po novém roce cítím dosti bídně…fyzicky. Během svátků totiž stejně, jako mnoho z nás, odhazuji své pevně dané stravovací zásady stranou a velmi slušně řečeno…“prasím“J Abych byla konkrétní: jsem co se stravovacích návyků týká celkem „striktní“. Vyhýbám se lepku, nepiju mléko, omezuji bílý cukr, minimum tuku… Všechno to nám dle mého názoru neprospívá. Ale o Vánocích? Ráno začnu vánočkou (lepek vem čert), pak pokračuju s cukrovím (cukr? No a co!) – a to až do večera, kdy se dorazím smaženým kaprem. Následují návštěvy a spousty, spousty jídla (které jím, jsou Vánoce, to se přece „může všechno). Za pár  dnů Silvestr – a klasická obhajoba „konec roku se přece MUSÍ oslavit“. Samozřejmě, co se alkoholu týká, nejsem v tomto období taky zrovna „puritán“J

A moje pocity začátkem ledna? Katastrofa! Proto právě touto dobou zahajuju svůj obvyklý detoxikační procesJ Jak na něj? Tady máte pár mých osvědčených tipů:

1. Alkohol bude pro mě na nějakou dobu „cizí slovo“! Zkrátka ho úplně vyřadím a dám svým játrům na nějakou chvíli pohov. Zaslouží si to! Naopak do svého pitného režimu zařadím kvalitní drinky – samozřejmě spoustu čisté vody, ale taky čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, smoothies, čaje – a když je řeč o čaji, chybu neuděláte ani s čaji od Bubbleology – můj tip je zelený čaj  grepem bez cukru s tapiokou. Chutná fakt skvěle – navíc grep Vás dobře „nakopne“!

2. Okamžitě se vrátím ke svým stravovacím návykům – to znamená, žádný lepek, mléko, cukr. Opravdu – mám vyzkoušené, že hlavně lepek zpomaluje naše trávení, cítíme se díky němu víc „zacpaní a plní“. Přítomnost sacharidů ve stravě zajistím hlavně rýží, pohankou, ovsem… Zapomeňte i na oblíbené těstoviny! A pokud se bez nich neobejdete, zvolte ty rýžové, chutnají skvěle.:)

3.Spousta zeleniny! To je zásada, kterou se řídím. K večeři opravdu je lehká zeleninová jídla – naučila jsem se vařit několik fajn zeleninových receptů – a ty si dělám pravidelně k večeři. Zasytí a chutnají výborně.:)

Spousta zeleniny! To je zásada, kterou se řídím. K večeři opravdu je lehká zeleninová jídla – naučila jsem se vařit několik fajn zeleninových receptů

 

4. Pokud hledáte osvědčenou věc, která Vám vyčistí tělo od všech negativních látek, zkuste produkt jménem „Křemelina. Jedná se o sypkou horninu, která je přírodním zdrojem rostlinného křemíku. Dokáže na sebe vázat a vyplavovat z těla těžké kovy, bakterie, pesticidy, prvoky, plísně, ale také parazity. Dokonale Vám pročistí organismus! Rozhodně stojí za to vyzkoušet:)

5. Rada nad zlato – spěte! Je mi jasný, že si nemůžete dovolit vyspávat každý den až do oběda – to já taky ne…:) Ale, aspoň těch 7 hodin spánku by to chtělo, i když, je mi jasný, že každý z nás má jiné potřeby. Během spánku se naše tělo taky regeneruje a čistí, tak na to mysleteJ

6. A na závěr – můj tip, který mě osobně po ránu skvěle „nakopne“! Hned po probuzení, na lačno, vypiju každý den velkou sklenici studené vody s vymačkaným citronem.Nevěřili byste, ale toto fakt dokáže zázraky!

MICHAELA SALAČOVÁ

Tak držím palce, ať se zase brzy cítíte fit…:) Přece jen, do plavkové sezóny máme ještě daleko, takže spoustu času hodit se do parády!

Míša

17.2.2016

MICHAELA SALAČOVÁ

Miss České republiky z roku 2000, dnes booking manager a organizátorka hudebních eventů v Brně, DJka, modelka a v neposlední řadě maminka dvou synů, Olivera (6) a Damiena (3). Míša žije a pracuje v Brně, kde také založila lifestyle blog Cool Brno Blog a píše o všem, co ji baví a co se týká moderního života právě v Brně. Míšu i její blog můžete sledovat také na Facebooku

---

Hubnutí s medem

Zveřejněno dne 21.1.2014

Většina z nás ví o kosmetických výhodách medu, ale věděli jste, že med je účinná složka pro hubnutí? Podle výzkumů byste mohlizhubnout o jednu velikost šatů asi za tři týdny jednoduše tím, že si dáte lžíci medu před spaním. Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda, ale opravdu to tak je. Med je základním kamenem nové, revoluční, vědecky podporované cesty k štíhlé postavě. Medová dieta využívá osvědčené výhody medu, který vyvolává metabolické změny, které zajistí, že nebudete malátní, nebudete mít chuť na cukr, a rovněž to, že dojde k spalovánítuků, zatímco spíte. Nejedná se o počítání kalorií, o žádná drahá dietní jídla, není hladovění a můžete snadno ztratit až 1,5 kg týdně.

 

Jak funguje hubnutí s medem

Med a hubnutí jsou často spojovány. V rafinovaných dietních cukrech chybí minerály a vitamíny. Cukry jsou také nazývány jako prázdné kalorie. Tyto cukry se metabolizují na cholesterol a mastné kyseliny, což následně vede k vyššímu cholesterolu v krvi a podporování obezity v důsledku vyšších hodnot mastných kyselin v orgánech a tkáních.

Med je přírodní sladidlo, na druhé straně obsahuje 22 aminokyselin a řadu minerálních látek nezbytných pro metabolismus, a proto je užitečný při prevenci obezity. Kdo by věřil, že pití citronové šťávy s trochou medu je první věcí po probuzení, a navíc účinnou proti celulitidě, protože pomáhá zvyšovat tělesný metabolismus. Pokud jste tedy rozhodnuti zhubnout a zrychlit svůj pomalý metabolismus, zkuste med a citron. Další velmi oblíbenýrecept spojený s medem a hubnutím je nápoj, který používá kombinaci medu a skořice. Mnoho lidí zjistilo, že je tento domácí lék velmi účinný při ztrátě nadbytečných kilogramů. Postup je jednoduchý: půl lžičky mleté skořice se rozpustí v šálku vroucí vody. Směs se rozmíchá a nechá se půl hodiny chladnout. Použijte filtr na vodu pro odstranění velkých částic a přidejte lžičku medu. Nápoj konzumujte ráno nalačno asi půl hodiny před snídaní.

Pro lidi, kteří mají tendenci se přejídat nebo mají nepříjemné pocity v žaludku po jídle, může být med užíván pro lepší trávení. Med je jednoduchý sacharid a dá se bezpečně užívat během půstu, protože obsahuje snadno stravitelné cukry.

Nejnovější teorie založené na hubnutí ve spánku využívají přednosti medu tím způsobem, že se med aplikuje do teplého nápoje před spaním anebo si lze dát jednu nebo dvě lžíce medu přímo z nádoby. Po této aplikaci budete dobře spát a hubnout zároveň. Med nastartuje játra, urychlí se spalování tuků a zmírňuje se produkce stresových hormonů. Pokud uvažujete o umělých cukrech nebo sladidlech (například aspartam) a myslíte si, že vám pomohou zhubnout, jste úplně na špatné cestě.

 

Co jíst a nejíst při medové dietě

Med působí jako palivo pro játra, aby mohla produkovat glukózu. Tato glukóza udržuje vysokou hladinu cukru v mozku a nutí ji k uvolnění hormonů potřebných pro spalování tuků. Chcete-li mít prospěch z medové stravy, jednoduše nahraďte svůj celodenní příjem cukru za med. Kromě toho byste měli před spaním sníst tři lžíce medu s teplou vodou každý večer. Tuto metodu zkombinujte s cvičebním režimem (zkuste cvičení třikrát týdně) a uvidíte značný pokles ve své hmotnosti.

Co nejíst

Většina z nás se snaží zhubnout, protože konzumujeme příliš mnoho cukru a zpracované potraviny. Když začnete konzumovat med před spaním, tělo začne spalovat více tuků již během prvních hodin spánku. Když půjdete o krok dále a nahradíte všechny rafinovanécukry ze své stravy medem, můžete vyslat mozku signál, který způsobí snížení vaší chuti na sladké věci. Cukr byste měli ze svého jídelníčku zcela vymazat. To znamená, že se budete také muset vzdát umělých sladidel. Používejte namísto rafinovaného cukru do čaje, kávy a sladkých pokrmů med.

Chcete-li plně těžit z medové stravy, musíte přestat jíst nezdravé jídlo, především zpracovávané potraviny, které obsahují prázdné kalorie. Rozhodněte se pro nerafinované sacharidy. To znamená, že se musíte zříci rafinované bílé mouky a bílých těstovin, bílé rýže, protože tyto produkty způsobují prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Konzumujte celozrnnou mouku, je dobrá pro trávení a udrží vás syté po delší dobu. Jezte bílkoviny v každém jídle, zabráníte tím zvýšení hladiny cukru v krvi, která vede k chuti na sladké. Ovoce je vhodnou volbou při hubnutí, ale nezapomeňte, že většina ovoce má vysokou hladinu cukru. Konzumujte spíše ovoce s nižším obsahem cukru, jako jsou jahody a rebarbora. Žádné brambory, každá forma brambor může způsobit zvýšenou hladinu inzulínu ve vašem těle.

Rozlučte se s nezdravými potravinami (sladkosti, chipsy, šumivé nápoje, smažené potraviny, zpracované potraviny a bílé pečivo).

Žádné sacharidy jeden den v týdnu. Jeden den v týdnu byste se měli zcela vyhnout sacharidům úplně. To znamená, že byste neměli konzumovat chléb, těstoviny, mouku, brambory, rýže a obiloviny. Měli byste jíst jen ovoce a zeleninu, maso a ryby, nesmíte zapomenout ani na vejce, jogurt, ořechy a semena, nebudou se tak ukládat jakékoliv nežádoucí tuky.

Zákaz všech forem brambor – chipsy, hranolky, vařené, kaše, pečené.

Co jíst

Nahraďte veškerý cukr medem. Všichni jsme byli naprogramováni tak, abychom si mysleli, že tuk je největší nepřítel, pokud jde o hubnutí, ale je mnoho důkazů o tom, že ten skutečný pachatel je cukr. Vyvarujte se tedy všem cukrům, sladidlům. Začněte svůj den medem v horké vodě, nahraďte cukr medem jak do čaje, tak i do kávy, obilovin, a jiných potravin, které přes den jíte.

Zvolte nerafinované sacharidy. Konzumujte celozrnný chléb, těstoviny a hnědou rýži, tyto potraviny jsou bohaté na vlákninu, což je dobré pro vaše trávení, a rovněž trvá déle, než je vaše tělo zpracuje, takže déle trvá pocit plnosti. Ujistěte se, že sacharidy tvoří méně než čtvrtinu vašeho jídla a naplňte svůj talíř bílkovinami a zeleninou.

Pokud budou bílkoviny pravidelnou součástí vašeho jídelníčku, budete se cítit nasyceni delší dobu a vyhnete se výkyvům cukru v krvi, které vedou k chutím. Konzumujte ryby (ne obalované), kuřecí maso (bez kůže), libové vepřové maso, hovězí (steak, netučné mleté) nebo vejce. Také nezapomeňte na rostlinné zdroje bílkovin, jako je čočka, fazole a luštěniny!

Nezapomínejte každý den zařadit do svého jídelníčku několik porcí ovoce a zeleniny.

Mléko a mléčné výrobky si raději vybírejte bez omezení tuku, protože tuk odstraněný z mléčných výrobků bývá obvykle nahrazen objemovými činidly, sladidly a cukry. Vždy dbejte na množství, konzumujte 1 kelímek jogurtu nebo tvarohu, malý kousek sýra a asi půl litru mléka denně, to je vše, co potřebujete.

 

Proč používat med při dietě

Začněme s jednoduchým vysvětlením, jak vaše tělo reaguje na med a jak na stolní cukrCukr se ukládá v játrech. Pokud budete pokračovat se stravou, která má vysoký obsahcukru, budou vaše játra „bobtnat“. Když už játra cukry nepojmou, dostává se množství cukru do krevního oběhu jako mastné kyseliny. Tyto kyseliny se pak ukládají v břiše, na prsou, zadku a stehnech. Med je na rozdíl od cukru, který doma používáme, přírodní látka. Obsahuje vitamíny, minerály a aminokyseliny. To vše společně pracuje při metabolismu tuků a cholesterolu a pomáhá předcházet obezitě. Med má zdravější glykemický index (GI) než cukr. Co to znamená? Že jíte-li med, vstřebává se do těla postupně, čímž poskytuje stabilní zdroj energie. Med je sladší než cukr, lze tedy použít pouze polovinu množství.

Med je vynikající před a po cvičení. Stačí dělat úplně jednoduché věci, ale pohybovat se každý den. I chůze pouhých 20 minut denně se ukázala významným pomocníkem při hubnutí. Dříve než se půjdete projít, připravte si láhev s čerstvou vodou smíchanou se lžičkou medu. Tuto tekutinu popíjejte před, během i po procházce.

 

Recepty s medem

Med a skořice: Jedna plná lžíci skořice, lžíce medu a 1 šálek teplé vody se promíchá a pije se po probuzení. Mnoho lidí ztratilo na váze jen tím, že pravidelně pili tuto směs.

Med a citron: Smíchejte 1–2 lžíce medu s 1 lžící citronové šťávy ve sklenici teplé vody a konzumujte po probuzení. Pití této směsi každý den pomáhá čistit střevní trakt a snížit obsah tuku v organismu.

Med a teplá voda: Musíte vypít sklenici teplé vody smíchanou s velkou lžící medu. Toto pomáhá při metabolizaci tuku.

Berte na vědomí, že med se nesmí vařit nebo vystavovat vysokým teplotám. Vysokými teplotami se med znehodnocuje.

Hubnoucí jídelníček na víkend

Začněte každý den s medovým nápojem – jedna nebo dvě čajové lžičky medu v teplé vodě s citronem. A na konci dne s nápojem z medu 30 minut před spaním – jednu nebo dvě polévkové lžíce medu rozpusťte v horké vodě nebo v bylinkovém čaji.

Pondělí

 

 • SNÍDANĚ: dva grilované plátky libové slaniny s grilovaným rajčetem
 • SVAČINA: hrst oliv
 • OBĚD: omeleta ze tří vajec s cibulí, paprikou a žampiony, nebo velký salát s kuřecím masem
 • SVAČINA: celer s tvarohem
 • VEČEŘE: grilovaný steak z lososa s dušenou brokolicí a zelenými fazolkami
 • DEZERT: obyčejný jogurt s medem a praženými semínky, nebo jogurt s ovocem

Úterý

 

 • SNÍDANĚ: dvě sázená vejce a plátek celozrnného toastu
 • SVAČINA: malá hrst ořechů a semen
 • OBĚD: vydatná polévka s čočkou/fazolemi a dvě ovesné placky
 • SVAČINA: okurky, celer a mrkev
 • VEČEŘE: mleté maso s cibulí, paprikou, cuketou a rajčaty, posypané sýrem
 • DEZERT: malý bílý jogurt s medem a ovocem

Středa

 

 • SNÍDANĚ: pohankové vločky s bílým jogurtem a nasekanými sušenými meruňkami
 • OBĚD: velký míchaný salát s vařenými vejci, tuňákem v konzervě a medovým dresinkem + hrušky a malý kousek modrého sýra
 • SVAČINA: plátek medovníku
 • VEČEŘE: vepřové maso s fazolkami a rajčatovou omáčkou s dušenou kapustou
 • DEZERT: malý ovocný salát

Čtvrtek

 

 • SNÍDANĚ: dva párky (masové nebo vegetariánské) s velkým grilovaným rajčetem
 • OBĚD: celozrnný chléb s plátkem šunky, sýra a salátu
 • SVAČINA: uzený losos s trochou tvarohu
 • VEČEŘE: kuřecí stehno bez kůže pečené v olivovém oleji s hrubě nakrájenou červenou cibulí, paprikou, kousky ořechů, stroužky česneku a plátky cukety
 • DEZERT: malý přírodní jogurt s medem a ovocem

Pátek

 

 • SNÍDANĚ: miska müsli s mlékem a lžičkou přírodního jogurtu
 • SVAČINA: jablko a ořechy
 • OBĚD: frittata (z jednoho vejce a zeleniny) podávaná se salátem
 • SVAČINA: tvaroh s okurkou
 • VEČEŘE: míchaná smažená zelenina s malým podílem celozrnných nudlí
 • DEZERT: víno se strouhaným kokosem a s kopečkem creme fraiche

Sobota

 

 • SNÍDANĚ: dvě míchaná vejce s uzeným lososem a plátek celozrnného toastu
 • SVAČINA: hrst ořechů
 • OBĚD: krémová kuřecí polévka s celozrnnými krutony, hrst hroznů a kus sýra
 • SVAČINA: banánový muffin
 • VEČEŘE: plátek (kuřecí nebo tofu) s jablky, meruňkami, rozinkami, rajčaty a kokosovým mlékem, podávaný s malým podílem hnědé rýže
 • DEZERT: grilovaná broskev pokapaná medem

Neděle

 

 • SNÍDANĚ: dva rýžové koláčky obložené plátkem hermelínu a šunky
 • SVAČINA: mrkvové tyčinky
 • OBĚD: houbová omeleta a rozinky
 • SVAČINA: olivy se sýrem feta
 • VEČEŘE: masové kuličky v rajčatové omáčce s malou částí celozrnných těstovin a velký salát s medovým dresinkem
 • DEZERT: rebarbora s banánem

Recept

Medové kuřecí: Sezamová semínka, slunečnicový olej, 4 kuřecí prsa jemně nakrájená na proužky, 6 cm oloupaného a na kousky nasekaného zázvoru, 1 žlutá paprika nakrájená na proužky, 1 pórek nakrájený na 0,5cm kroužky, 1 (200g) kukuřice, 4 porce celozrnných nudlí, 1 lžíce medu, šťáva z celého citronu, 1 lžíce tmavé sójové omáčky, 1 lžíce sezamového oleje.

Postup: Nejprve na mírném ohni na suché pánvi wok lehce orestujte sezamová semínka. Pak zahřejte ve wok pánvi slunečnicový olej a přidejte kuře. Opékejte do měkka. Přidejte zázvor, pepř, pórek a kukuřici. Dolijte pár lžic vody a za stálého míchání smažte 3–5 minut, dokud zelenina nezměkne. Přidejte předem namočené nudle do směsi kuřecího masa a zeleniny. Dochuťte citronovou šťávou, medem, sójovou omáčkou a sezamovým olejem. Podávejte sypané opečenými sezamovými semínky.

Autor: © svevi
Foto: 
© Waugsberg

Zdroj: http://zdravi.ceskyprehled.cz/hubnuti-s-medem-pcz-1104-7394-0q-detox+citron+a+%C4%8Desnek.html

---

...doporučené externí odkazy

závislost na cukru

detoxikace cukru

výběr článků

---

...tip na stránku 

jarní tipy od Marieke

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na