Krev

 

Krev je kapalná, viskózní cirkulující tkáň složená z tekuté plazmy a buněk (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky). Medicínské termíny souvisící s krví často začínají na hemo- nebo hemato-, což je odvozeno z řeckého slova haema znamenajícího „krev“.

Krev je kapalná, viskózní cirkulující tkáň složená z tekuté plazmy a buněk (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky). Medicínské termíny souvisící s krví často začínají na hemo- nebo hemato-, což je odvozeno z řeckého slova haema znamenajícího „krev“.

Vzhledem k její funkci se o ní často mluví též jako o trofické tkáni nebo trofickém pojivu.

Hlavní funkce krve je dopravovat živiny (kyslík, glukózu) a stopové prvky do tkání a odvádět odpadní produkty (např. oxid uhličitý a kyselinu mléčnou). Krev též transportuje buňky (leukocyty, abnormální nádorové buňky) a různé substance (aminokyseliny, lipidy, hormony) mezi tkáně a orgány.

 

Anatomie krve

 

Referenční hodnoty (hmotnostních a molárních) koncentrací jednotlivých složek krve.

Hematokrit – podíl objemučervených krvinek k celkovému objemu krve.

Krev je složena z několika typů krvinek a tyto formované elementy krve tvoří asi 45 % celé krve. Ostatních 55 % je krevní plazma – nažloutlá tekutina, která je kapalným mediem krve. Normální pH lidské arteriální krve je asi 7,40.

Popis krvinek:

 • Červené krvinky neboli erytrocyty (96 %). U savců tyto krvinky nemají buněčné jádro a organely, jsou to neplnohodnotné buňky. Obsahují hemoglobin (červené krevní barvivo) a distribuují kyslík. Jejich životnost se pohybuje kolem 120 dní. Červené krevní buňky (spolu s endotelními cévními buňkami a některými jinými buňkami) jsou též označeny proteiny, které definují různé krevní typy.
 • Bílé krvinky neboli leukocyty (3 %) jsou částí imunitního systému a eliminují původce infekcí.
 • Krevní destičky neboli trombocyty (1 %) jsou odpovědny za srážení krve neboli koagulaci (sraženinu).

Krevní plazma je v podstatě vodní roztok obsahující 90 % vody, 7 % plazmatických proteinů, 0,9 % anorganických solí a roznášené látky.

Plazma a krvinky spolu tvoří nenewtonskou tekutinu, proudní vlastnosti jsou unikátně adaptovány do architektury krevních cév.

Fyziologie krve

Produkce a rozklad

Krevní buňky produkuje kostní dřeň v procesu zvaném krvetvorba. Proteinová složka je produkována většinou v játrech, zatímco hormony produkují endokrinní žlázy a vodní frakce udržované v zažívacím traktu a ledvinách.

Krevní buňky se rozkládají v slezině, částečně také v játrech (vychytávané Kupfferovými buňkami). Játra též čistí proteiny a aminokyseliny (ledviny vylučují mnoho malých proteinů do moči).

Transport kyslíku

Rozdíl v odstínu žilní (kyslíkem nenasycené) a arteriální (nasycené) krve

Množství kyslíku rozpuštěného v krvi je přímo úměrné parciálnímu tlaku kyslíku (O2) – zkratka PO2 – v krvi.

Molekula hemoglobinu je primární transportér kyslíku v krvi. 98,5 % kyslíku je chemicky kombinováno s hemoglobinem (Hb). Jen 1,5 % je fyzikálně rozpuštěno.

Transport oxidu uhličitého CO2

Když arteriální (tepenná) krev proudí přes kapiláry, oxid uhličitý se rozpouští z tkáně do krve. Nějaký oxid uhličitý je rozpuštěn v krvi. Část oxidu uhličitého reaguje s hemoglobinem pro formování karbaminohemoglobinu. Zbylý oxid uhličitý je konvertován na bikarbonát avodíkové ionty. Většina oxidu uhličitého je transportována krví ve formě iontů bikarbonátu.

Transport vodíkových iontů

Část oxyhemoglobinu ztrácí kyslík a vzniká deoxyhemoglobin, který má mnohem větší afinitu k vodíkovým iontům H+ než oxyhemoglobin, proto váže většinu vodíkových iontů.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Krev

---

Výživové doporučení pro krevní skupinu 0

1.6.2006 

Dr. D’Adamo ve své teorii o krevních skupinách vysvětluje, že skupina 0 znamená old neboli starý. Je to pravda, neboť krevní skupina 0 je prapůvodní krví dávných lovců (kromaňonců), kteří původně žili ve východní Africe, odkud se rozšířili, při svých putováních za novými lovišti, do všech ostatních kontinentů. 
 

     Krevní skupina 0 je prapůvodním základem všech krevních skupin. Obecně řečeno, rozdíl mezi krevními skupinami je v antigenu, který máme na červených krvinkách navázaný. Pro skupinu 0 je tento antigen reprezentován fukózou. Pokud jsme vlastníky krevní skupiny 0, vyplývá z toho i to, že jsme nosiči protilátek proti krevní skupině A i B. Typické výživové charakteristiky krevní skupiny 0 jsou:

 • konzument masa,
 • odolný trávicí systém,
 • nadměrně aktivní imunitní systém,
 • nesnáší adaptaci na novou stravu a změny prostředí,
 • nejlépe reaguje na stres intenzivní fyzickou námahou,
 • potřebuje účinný metabolismus k udržení štíhlosti a energie.


     Lidem s krevní skupinou 0 výživově prospívá vysokoproteinová výživa lovců-sběračů. Trávicí trakt těchto lidí pamatuje na dávné časy. Jako jediná krevní skupina mohou lidé s 0 jíst velké množství masa. Naopak mléčné výrobky a obilí není u jejich krevní skupiny tolik v oblibě, protože trávicí systém se na něj dostatečně ještě neadaptoval. 
     Na začátku diety pro krevní skupinu 0 může dojít k úbytku na váze, neboť vyřadíme velké množství lepku (glutenu), který je hlavním faktorem váhového přírůstku. Mimoto, Dr. D’Adamo zjistil, že lidé s krevní skupinou 0 mají sklon k nízkým hladinám hormonů štítné žlázy (hypotyreóza), tj. tělo není schopno vstřebávat dostatečné množství jódu, který je základním kamenem pro tvorbu hormonu štítné žlázy. 
     Následující seznam potravin si zařaďte do celkového pohledu o dietě pro krevní skupinu 0.

Maso a drůbež 
     Lidé s krevní skupinou 0 mohou účinně strávit a zmetabolizovat maso, protože mají od přírody vysoký obsah kyseliny v žaludku. Toto je základní princip přežití pravěkých lidí. Ale přesto je nutné dávat pozor na rovnováhu mezi živočišnými bílkovinami a vhodnou zeleninou a ovocem, aby se zabránilo překyselení, což může být zdroj vředů a pálení žáhy. 
     Lidé s krevní skupinou 0 by si měli vybírat pouze libová červená masa, která je vhodné konzumovat 4-6x za týden v množství 100-170 g pro muže a 60-140g pro ženy. Drůbež se doporučuje konzumovat 2-3x týdně ve shodném množství.

Velmi vhodné

Hovězí, skopové, telecí, zvěřina, jehněcí, srdce a játra

Neutrální

Kuře, slepice, kachna, kralík a bažant

Nevhodné

Vepřové, husa, šunka a slanina

Mořské produkty 
     Mořské produkty, druhá potravina s největší koncentrací živočišných bílkovin je také velice vhodným zpestření jídelníčku. Preferují se především ryby z chladných moří jako je treska či makrela. Díky množství jódu a kvalitním bílkovinám by se měli mořské produkty stát hlavní složkou stravy lidí s krevní skupinou 0.

Velmi vhodné

Treska, makrela, pstruh, sleď, sardinky, okoun, losos, štika, jeseter a mečoun

Neutrální

Tuňák, měkkýši, ústřice, úhoř, žáby, žralok, hlemýždi, humr, kapr, rak, garnát, kalmary, ančovičky, krabi, platýs a želvy

Nevhodné

Barakuda, sumcovité ryby, marinovaný sleď, kaviár, uzený losos, škeble a chobotnice.

Mléčné výrobky a vejce 
     Lidé s krevní skupinou 0 by měli výrazně omezit konzumaci mléčných výrobků, neboť jejich organismus je špatně vybaven pro jejich správnou metabolizaci a proto žádné potraviny z této skupiny nejsou prospěšné. Mléčné bálkoviny jsou velice špatný zdroj pro tuto krevní skupinu a její nositelé by měli denně využívat výživových doplňků s obsahem vápníku. Lidé s krevní skupinou 0 by měli týdně jíst maximálně 5 vajec, konzumaci sýrů a jogurtů praktikovat pouze 3x týdně a mléko dokonce pouze 1x týdně.

Neutrální

Máslo, sójové mléka, sójový sýr, mozzarella a kozí sýr

Nevhodné

Hermelín, eidam, ementál, čedar, parmezán, sýry typu cottage, tavené sýry, podmáslí, plnotučné mléko, plísňový sýr, syrovátka a zmrzlina.

Oleje a tuky 
     Krevní skupina 0 reaguje na konzumaci tuků velice příznivě. Proto mohou tuky být důležitým zdrojem živin a podporovat tak vylučování. Jejich výživovou hodnotu lze zvýšit, pokud se omezíme pouze na mono-nenasycené druhy. Takové tuky mají příznivé účinky na srdce a krevní oběh. Mimoto snižují hladinu cholesterolu v krvi. Používání oleje se doporučuje 1 polévková lžíce 4-8x za týden.

Velmi vhodné

Olivový olej a olej ze lněného semínka

Neutrální

Olej z řepky olejky, sezamový olej a olej z tresčích jater

Nevhodné

Kukuřičný olej, podzemnicový olej a saflorový olej

Ořechy a semínka 
     Krevní skupina 0 může nalézt doplňkový zdroj rostlinných bílkovin v určitých druzích ořechů a semínek. Přesto bychom měli být střídmí v konzumaci těchto potravin, především v důsledku vysokého obsahu tuku. Ořechy a semínka se doporučuje konzumovat v rozumném množství 3-4x týdně.

Velmi vhodné

Vlašské ořechy a dýňová semínka

Neutrální

Mandle, jedlé kaštany, lískové ořechy, hikorové ořechy, pekanové ořechy, slunečnice, sezamová semínka a piniové oříšky

Nevhodné

Para ořechy, kešu ořechy, liči, arašídy, arašídové máslo, pistácie a mák

Luštěniny 
     Lidé s krevní skupinou 0 nedokáží zvlášť dobře zpracovat a využít fazole. Obecně vzato, fazole narušují metabolismus ostatních důležitých živin, jako jsou živiny obsažené v mase. Zároveň mírně snižují kyselost ve svalové tkáni, což je nevýhodné, protože organismus lidí se skupinou 0 funguje lépe, když je reakce ve svalové tkáni mírné kyselá. Ovšem nezaměňujme kyselost ve svalech za kyselost v žaludku. Jinak fazole posilují trávicí trakt a podporují hojení vředů, které jsou u krevní skupiny 0 častým problémeme v důsledku vysokého obsahu žaludečních kyselin. Doporučuje se tedy jíst luštěniny s mírou jako příležitostný vedlejší chod (tj. 1-2x týdně).

Velmi vhodné

Fazole aduke a azuki, strakaté fazole a hrách černooký

Neutrální

Černé, červené, bílé a zelené fazole, hrách, bob obecný a sójové boby

Nevhodné

Fazol šarlatový, fazol modrý a čočka

Pečivo a chléb 
     Chléb a pečivo může být pro lidi s krevní skupinou 0 zdrojem potíží a proto se doporučuje jíst chléb 1-2x denně, bílé pečivo pouze 1x týdne. Pravděpodobně právě zde, ve vyloučení chleba a bílého pečiva bude zásadní problém v realizaci jídelníčku dle krevních skupin. Je však pravdou, že lepek, který se nesnáší s lektiny krevní skupiny 0, se dnes již vysoce alergickou látkou a mnoho lidí musí realizovat výživu právě s vyloučením lepkového pečiva ze zdravotních důvodů. A žijí také, takže myslím, že zas tak zásadní problém by v tomto při dostatečné motivaci neměl být.

Velmi vhodné

Chléb z naklíčených zrn

Neutrální

Bezlepkový chléb, 100% žitný a jáhlový chléb, chléb ze sojové mouky či pšeničné špaldy, křehký chléb a vločkový chléb.

Nevhodné

Pšeničný a vícezrnný chléb, kukuřičné a bílé pečivo

Obilí a těstoviny 
     Neexistuje obilí nebo těstoviny, které by mohliy být klasifikovány jako vysoce prospěšné pro krevní skupinu 0. Doporučovaná dávka těstovin se pohybuje 1-3x týdně.

Neutrální

Hnědá, divoká a bílá rýže, rýže basmati, rýžová a žitná mouka, mouka kvinoa, těstoviny z topinamburů a pohanka.

Nevhodné

Bílá, pšeničná, grahamová, ovesná a celozrnná mouka, kuskus, bulgur a špenátové těstoviny

Zelenina a houby 
     Pro krevní skupinu 0 existuje obrovský počet vhodných druhů zeleniny, která však tvoří kritickou složku naší potravy. Nelze jednoduše říci, že můžeme jíst všechno. Existují druhy zeleniny, které způsobují krevní skupině 0 velké problémy. Především zelí, květák a růžičková kapusta mohou potlačovat už tak slabou funkci štítné žlázy. 
     Listová zelenina bohatá na vitamín K, jako např. kapusta, římský salát, brokolice a špenát, je pro velice vhodná, neboť vitamín K podporuje krevní srážlivost, která je u krevní skupiny 0 velice slabě rozvinuta. 
     Lilková zelenina (lilek, brambor), způsobuje u krevní skupiny 0 artritidu, protože se jejich lektiny ukládají v tkáních kolem kloubů. 
     Kukuřičné lektiny zase narušují tvorbu inzulínu, což často vede ke vzniku cukrovky či nadváhy. Takže lidé krevní skupiny 0, pozor na kukuřici, zvláště pokud máte v rodinné anamnéze diabetes. 
     Pro krevní skupinu 0 se doporučuje příjem zeleniny 3-5x denně v v rozumném množství. Ideálně tedy lze říci, že 3-5 druhů zeleniny denně.

Velmi vhodné

Artyčok, kedluben, čekanka, batáty (sladké brambory), křen, brokolice, cibule, špenát, kapusta, pór, česnek, tykev, řepa, mangold, římský salát, petržel, mořské řasy a pastinák

Neutrální

Chřest, kmín, kerblík, ředkvičky, kopr, hrášek, salát ledový, zázvor, řepa, zelené olivy, celer, paprika, okurka, šalotka, fenykl, rajčata, tempeh, řeřicha, bambusové výhonky, mrkev, koriandr, tuřín, štěrbák, výhonky mungo, tofu, sladký brambor

Nevhodné

Avokádo, bílé a čínské zelí, španělské, řecké a černé olivy, kukuřice, brambory, květák, lilek, běžné houby

Ovoce 
     U ovoce je to pro krevní skupinu 0 podobně jako u zeleniny. Existuje mnoho vhodného ovoce, ale na některé druhy je nutné dávat pozor. Ovoce se doporučuje jako vhodná náhrada chleba a těstovin, především pro lidi, kteří chtějí „zhubnout“. V zásadě lze říci, že trávicí trakt krevní skupiny 0 je nadměrně kyselý a potřebuje dostatek alkalických látek k neutralizaci. 
     Pomeranče, mandarinky a jahody by lidé krevní skupiny 0 měli vypustit z jídelníčku úplně. Stejně tak se vyvarujte ostružin, které obsahují lektin, který ztěžuje trávení. Mimořádná citlivost je i na kokosové ořechy a výrobky, které je obsahují. 
     Doporučená dávka, podobně jako u zeleniny, se pohybuje v množství 3-4 kusy ovoce za den.

Velmi vhodné

Sušené i čerstvé fíky, švestky a blumy

Neutrální

Jablka, hroznové víno, borůvky, klikve, datle, vodní meloun, papája, banány, kiwi, třešně, mango, rybíz, maliny, angrešt, grapefruit, nektarinky, broskve, ananas, limety, meruňky, karambola, brusinky, citrony, rozinky, hrušky a granátová jablka

Nevhodné

ostružiny, kokosové ořechy, mandarinky, pomeranče, banány a jahody

Štávy a tekutiny 
     Pro krevní skupinu 0 lze nalézt pouze velmi málo přijatelných nápojů, stejně jako obecně rozšířené šťávy a džusy (nektary) jsou tradičně nejméně vhodné. Káva a černý čaj nejsou vhodný nápojem pro pravidelné pití, neboť vede ke zvýšení už tak kyselého žaludku. Po kofeinové stránce je velice vhodné nahradit pravidelnou kávu a černý čaj pitím zeleného čaje.

Velmi vhodné

Sodovka, minerální vody, šťáva z černých třešní, ananasový džus a šťáva ze švestek.

Neutrální

Pivo, červené i bílé víno, zelený čaj, zeleninová, papájová, rajčatová, okurková, celerová, mrkvová, grapefruitová, meruňková a hroznová šťáva

Nevhodné

Jablečná a pomerančová šťáva, jablečný mošt, káva, černý čaj, coca-cola, destiláty a různé limonády

zdroj: http://vyziva.danjutsu.com

---

Výživové doporučení pro krevní skupinu A

2.6.2006 

Dr. D’Adamo ve své teorii o krevních skupinách vysvětluje, že skupina A znamená agrarian neboli pěstitel. Tato krevní skupina vznikla někde v Asii nebo na Středním Východě před 25 000-15 000 lety, jako odpověď na nové podmínky prostředí. Hlavním rysem této kultury bylo zemědělství a domestikace zvířat. 
 

     Pěstování obilí a chov skotu vše změnil. Vznikem trvalých společenství, která rázně ukončila život „z ruky do úst“, nastal obrovský převrat v zažitém způsobu života i stravy. Lidský organizmus se těmto změnám musel přirozeně poddat a tak vznikla krevní skupina A, jejíž antigen je tvořen složenou sacharidovou sloučeninou N-acetyl-galaktozaminem. Typické výživové charakteristiky krevní skupiny A jsou:

 • první vegetarián
 • co zaseje, to sklidí,
 • citlivý trávicí systém,
 • odolný imunitní systém,
 • dobrá adaptace na novou stravu a změny prostředí,
 • nejlépe reaguje na stres uklidňující činností,
 • potřebuje rostlinnou stravu k udržení štíhlosti a produktivity.


     Lidem s krevní skupinou A nejlépe prospívá vegetariánská strava. Díky velice citlivému trávicímu traktu je pro tyto lidi velice důležitá čistá, organicky vypěstovaná a přírodní strava. 
     Lidé krevní skupiny A mají vrozené predispozice pro srdeční choroby, rakovinu a diabetes. Jejich pozitivem naopak je schopnost maximálně využít vše, co nám příroda nabízí. Krevní skupina A je po metabolické stránce pravým opakem krevní skupiny 0. 
     Následující seznam potravin si zařaďte do celkového pohledu o dietě pro krevní skupinu A.

Maso a drůbež 
     Úspěch se u lidí s krevní skupinou A dostaví, pokud úplně vyřadí maso ze svého jídelníčku. To je však velice idealistický pohled. Západní strava je založená především na konzumaci bílkovin. Proto zůstaňme realističtí a sledujme věc poněkud v širším úhlu pohledu. Přejít z ničeho nic na vegetariánskou stravu, to není nejlepší způsob realizace tohoto doporučení. Mnohem efektivnější je eliminovat rizikové faktory právě úpravou ,tj. částečným vypuštěním rizikových potravin, především tedy masa. 
     Lidé s krevní skupinou A by si měli vybírat pouze libová drůbeží masa, která je vhodné konzumovat 1-3x za týden v množství 100-170 g pro muže a 60-140g pro ženy. Ostaní masa se doporučují jen velice příležitostně.

Neutrální

Kuře, slepice a krůta

Nevhodné

vše ostatní

Mořské produkty 
     Lidé s krevní skupinou A mohou jíst mořské produkty v mírném množství 3-4x týdně, ale měli by se vyhnout bílým rybám (platýz, apod.). Mořské produkty by měly být upraveny pečením, grilováním nebo vařením., aby se zachovala jejich plná výživová hodnota.

Velmi vhodné

Kapr, sardinky, treska, pstruh, kanic, okounek, makrela, hlemýždi, polorejnok, bělomasé ryby, mořská štika, losos a siven.

Neutrální

Tuňák, jeseter, abalone, mečoun, štika, okoun říční, ružich, koruška, plachetník a žralok.

Nevhodné

Ančovičky, kaviár, barakuda, měkkýši, vyza, placka, škeble, krabi, sumcovité ryby, raci, úhoř, chobotnice, platýs, ústřice, žáby, hřebenatka, garnát, halibut, sleď, kalmar, uzený losos, želvy, humr a slávky

Mléčné výrobky a vejce 
     Krevní skupina A dobře snáší malé množství kysaných mléčných výrobků. Přesto by se měli vyhýbat potravinám z plnotučného mléka (vhodná náhražka je sojové mléko). Vhodnou volbou jsou pro krevní skupinu A jogurty či kefíry. 
     Mléčné výrobky se nedoporučují ani lidem, kteří mají alergie či potíže s dýchacími cestami, neboť podporují vznik hlenu. A právě tato krevní skupina má geneticky danou vyšší tvorbu hlenu. Všechny mléčné výrobky i vejce by se měli konzumovat v množství 2-4x za týden.

Velmi prospěšné

Sójové mléko a sójový sýr

Neutrální

Kozí sýr, jogurt, kozí mléko, kefír, Mozzarella a Ricotta

Nevhodné

Plísňové sýry, cottage, máslo, ementál, podmáslí, gouda, hermelín, camembert, plnotučné i odstředěné mléko, zmrzlina, čedar, parmezán a syrovátka.

Oleje a tuky 
     Krevní skupina A potřebuje jen velmi málo tuků k tomu, aby dobře fungovala. Přesto lžíce olivového oleje na lepší trávení . Používání oleje, především tedy těch, které jsou pro krevní skupinu A prospěšné či neutrální se doporučuje v množství 2-6x týdně.

Velmi vhodné

Olivový olej a olej ze lněného semínka

Neutrální

Olej z řepky olejky a olej z tresčích jater

Nevhodné

Kukuřičný olej, podzemnicový olej, sezamový olej, bavlníkový olej a saflorový olej

Ořechy a semínka 
     Mnoho ořechů a semen je pro lidi s krevní skupinou A velice vhodným a přirozeným zdrojem bílkovin, protože tito lidé by měli jíst velmi málo bílkovin živočišného původu. Nejvhodnější jsou arašídy, neboť obsahují lektin, který brání vzniku rakoviny. Mimoto, pokud nemáte problémy se žlučníkem, doporučuje se jíst ořechy i se slupkami (ne se skořápkami!!). Ořechy a semínka by měli lidé krevní skupiny A konzumovat v rozumném množství 2-5x týdně.

Velmi vhodné

Arašídy, arašídové máslo a dýňová semínka

Neutrální

Mandlové máslo, liči, mandle, mák, lískové ořechy, jedlé kaštany, sezamová semínka, vlašské ořechy, slunečnicová semínka.

Nevhodné

Para ořechy, kešu a pistácie.

Luštěniny 
     Krevní skupině A prospívají i bílkoviny rostlinného původu z luštěnin. Přesto ne všechny luštěniny jsou vhodně, některé z nich obsahují lektin, který je faktorem pro vznik diabetu a obezity. Luštěniny se doporučuje konzumovat 3-6x za týden.

Velmi vhodné

Fazole aduke a azuki, čočka, červená sója, strakaté a zelené fazole a hrách černooký

Neutrální

Bílé fazole, fazolové lusky, hrachové lusky, zelený hrách a bob obecný.

Nevhodné

Modré, červené, měsíční a obecné fazole a semena tomarindu.

Pečivo a chléb 
     Doporučení pro krevní skupinu A ohledně pečiva a chleba jsou příznivá, ale pokud trpíte zvýšenou tvorbou hlenu nebo nadváhou, je pak celozrnná pšenice nevhodná. Ideální náhražkou je sójová a rýžová mouka. Ke konzumaci chleba se doporučuje přistupovat 3-5x denně, ostatní pečivo 1-2x denně.

Velmi vhodné

Chléb z naklíčených zrn, chléb z naklíčené pšenice, rýžový koláč a chléb ze sójové mouky.

Neutrální

Pšeničné bagety, žitný chléb, chléb z hnědé rýže, žitný Vita chléb, žitný křehký chléb, kukuřičné suchary, suchary z ovesných otrub, bezlepkový chléb, chléb z pšenice špaldy, vločkový chléb a proso.

Nevhodné

Tvrdá pšenice, vícezrnný chléb, pšeničné maces, vysokoproteinový chléb, celozrnný pšeničný chléb a suchary z pšeničných otrub.

Obilí a těstoviny 
     Krevní skupina A má širokou paletu výběru obilných zrn a těstovin. Konzumace se doporučuje 2-4x za týden v rozumném množství (asi 1 šálek). Ideálním zdrojem živin pro krevní skupinu A jsou celozrnné produkty. Doporučuje se tedy péct si vlastní koláče či pečivo za použití maximálně biologicky čistých produktů.

Velmi vhodné

Pohankové krupky, žitná, rýžová a ovesná mouka a těstoviny z topinamburů.

Neutrální

Kuskus, hnědá a bílá rýže a rýže basmati, bulgur, grahamová, špaldová, pšeničná mouka a mouka z ječmene.

Nevhodné

Bílá a pšeničná celozrnná mouka, špenátové těstoviny a těstoviny ze semoliny.

Zelenina a houby 
     Zelenina je pro krevní skupinu A životně důležitá, protože je zdrojem minerálů, enzymů a antioxidantů. Doporučuje se jíst zeleninu co nejvíce v přirozeném stavu v množství 2-5x týdně syrová zelenina, 3-6x týdně vařená zelenina, 4-6x týdně sojové výrobky. 
     Většina druhů zeleniny je pro krevní skupinu A vhodná, ale je nutné upozornit na několik bodů: papriky zatěžují citlivý žaludek, stejně jako olivy. Mimoto jsou jedinci s krví A citlivý na lektiny v bramborách, batátech a zelí. Ani rajčata nejsou vhodná pro krevní skupinu A. 
     Díky výborným antioxidačním schopnostem je doporučována brokolice, stejně jako mrkev, kapusta, dýně a špenát. 
     Používejte také hodně česneku pro jeho antibiotické a imunomodulační schopnosti, neboť je pro krevní skupinu A velmi vhodný. 
     Základem diety krevní skupiny A je samozřejmě tofu, které je výživově kompletní a plnohodnotná potravina, která zasytí. Tofu je potravina bez chuti a proto je nutné jej nějak připravit, aby nějakou chuť dostalo. Nejlepší úpravou je osmahnout jej se zeleninou, česnekem, zázvorem a sójovou omáčkou.

Velmi vhodné

Artyčok, římský salát, slunečnice topinambur, ibišek jedlý, mangold, červená cibule, brokolice, mrkev, žlutá cibule, čekanka, petržel, pastinák, tempeh, dýně, česnek, špenát, křen, kapusta, řepa, kedluben, tofu a pórek.

Neutrální

Chřest, okurka, avokádo, ředkvička, bambusové výhonky, štěrbák, červená řepa, fenykl, kmín, květák, celer, ledový salát, kerblík, houby abalone, koriandr, houby enoki, bílá kukuřice, zelené olivy, výhonky mungo, zelená cibule, tuřín, tykev, šalotka, mořské řas, řeřicha, růžičková kapusta a cuketa.

Nevhodné

Čínské, bílé a červené zelí, paprika, španělské, řecké a černé olivy, lilek, lilek, batáty, houby, rajčata a sladké brambory.

Ovoce 
     Lidé s krevní skupinou A by měli jíst ovoce 3x denně. Většina druhů je vhodná, ale měli byste dávat přednost zásaditějším druhům, tj. bobulovinám a blumám.V zásadě byste se měli vyhýbat tropickému ovoci, především mangu a papáje. Také pomerančům bste se měli vyhýbat, i když třeba patří mezi vaše oblíbené ovoce. Dráždí totiž sliznici žaludku a narušují vstřebávání minerálů do těla. Oproti tomu vhodné jsou citróny, které podporují odstranění hlenu z těla. Lektin obsažený v banánech také narušuje proces trávení a proto by lidé s krevní skupinou A měli nahradit banány jinou stravou bohatou na draslík – fíky a meruňky.

Velmi vhodné

Meruňky, citróny, ostružiny, ananas, borůvky, blumy, třešně, klikev, fíky, švestky, rozinky a grapefruit.

Neutrální

Jablka, černý a červený rybíz, datle, jahody, bezinky, angrešt, španělský meloun, hroznové víno, nektarinky, broskve, hrušky, tomel, granátové jablko, kiwi, opuncie, limeta a maliny.

Nevhodné

Banány, papája, kokosové ořechy, reveň, mano, mandarinky, meloun a pomeranče.

Štávy a tekutiny 
     Lidé s krevní skupinou A by měli dávat přednost zásaditým šťávám před přeslazenými nápoji dnešní doby. Přírodní nápoje jsou to nejlepší jak prospět svému tělu. Mimoto denní požívání citrónové šťávy (z vymačkaného citrónu) vede k odstranění nahromaděného hlenu v těle. 
     Pro krevní skupiny A je vhodné červené víno vzhledem k jeho pozitivním účinkům na srdce. Také káva může být pro tuto skupinu prospěšná. Zvyšuje totiž obsah kyselin v žaludku. Ideální rovnováha je ve střídání kávy a zeleného čaje.

Velmi vhodné

Káva, zelený čaj, červené víno, šťávy (meruňková, grapefruitová, mrkvová, ananasová, celerová, švestková, třešňová) a voda s citrónem.

Neutrální

Jablečná, okurková a horzoncá šťáva, jablečný mošt, šťáva ze zelí a bílé víno.

Nevhodné

Pomerančová, papájová a rajčatová šťáva, pivo, sodovky, destiláty, limonády, minerálky a černý čaj.

zdroj: http://vyziva.danjutsu.com

---

Výživové doporučení pro krevní skupinu B

4.6.2006 

Krevní skupina B lze v systému evoluce krevních skupin označit za typickou krevní skupinu kočovníka. Obecně se krevní skupina B označuje pojmem balance – rovnováha. Původně se objevila v severní Indii a u mongolských kmenů a stala se tak typickou krevní skupinou pro obyvatele stepí. Podle evoluce krevních skupin je skupina B jakousi reakcí na protichůdné krevní skupiny A a 0. Lidé krevní skupiny B jsou charakterizováni jsou ti, kteří se přizpůsobili novým klimatickým podmínkám a promísení populací. Představují určité hledání rovnováhy mezi napětím mysli a požadavky imunitního systému. 
Krevní skupina B vznikla někdy před 10 000 – 15 000 lety a obsahuje fukózu společně s D-galaktózou. 
 

     Typické výživové charakteristiky krevní skupiny B jsou:

 • vyrovnaná skupina,
 • odolný trávicí systém,
 • nejpřizpůsobivější na změny stravy,
 • konzument mléčných výrobků,
 • na stres reaguje nejlépe tvořivostí,
 • k uchování štíhlosti potřebuje rovnováhu mezi tělesnou a duševní aktivitou.


     V mnoha ohledech připomíná krevní skupina B krevní skupinu 0 a zdá se jako by byly příbuzné. Krevní skupina B představuje jedinečnou vytříbenost na cestě evoluce a snahu spojit dohromady rozdílné lidi a kultury.

Maso a drůbež 
     Ukázalo se, že u osob s krevní skupinou B existuje přímé spojení mezi stresem, autoimunitními chorobami a červeným masem a to proto, že se kdysi adaptovali jen na určité konkrétní druhy masa. Doporučuje se vzdát červeného masa a kuřat. 
     Lidé s krevní skupinou B by si měli konzumovat maso a drůbež o intenzitě 2-3x za týden v množství 100-170 g pro muže a 60-140g pro ženy.

Velmi prospěšné

Jehněčí, králík, skopové a zvěřina

Neutrální

Hovězí, krůta, bažant, játra, bizoní a telecí.

Nevhodné

Slanina, tetřev, kachna, šunka, srdce, slepice, křepelka, kuře, vepřové a husa.

Mořské produkty 
     Krevní skupině B prospívají mořské produkty, především hlubokooceánské ryby, jako je treska a losos, které jsou bohaté na výživné oleje. Bílé ryby jsou pak vynikajícím zdrojem vysoce kvalitních bílkovin. Vyhýbejte se naopak všem krabům, humrům, slávkám, garnátům a podobným korýšům, který obsahují pro vaši skupinu nestravitelné lektiny. 
     Lidé s krevní skupinou B by si měli konzumovat mořské produkty v intenzitě 3-5x týdně v množství 100-170 g.

Velmi vhodné

Treska, štika, jikry (kaviár), sardinky, makrela, mořský jazyk, kanic, losos, halibut, placka, mořský okoun, platýs, ružich, hejk, mořský pstruh, polorejnok a jeseter.

Neutrální

Tuňák, kalmar, sleď, bělomasé ryby, plachetník, měkkýš abalone, koruška, sumcovité ryby, okoun říční, pstruh duhový, hřebenatka, kapr, mečoun, okounek a žralok.

Nevhodné

Ančovičky, slávky jedlé, škeble, humr, raci, želvy, uzený losos, ústřice, krabi, hlemýždi, barakuda, vyza, chobotnice, žáby, garnát a úhoř.

Mléčné výrobky a vejce 
     Krevní skupina B je jediná krevní skupina, která může plně vychutnat různé druhy mléčných výrobků. Je to proto, že základní cukr v antigenu skupiny B je D-galaktóza, která je hlavním cukrem obsaženým v mléce. 
     Přesto vývojem se může pro některé lidi stát, že jsou laktózově intolerantní (nesnesou laktózu). K snadnějšímu přechodu na k mléčným výrobkům se tedy doporučuje používat preparáty s laktázovými enzymy, které usnadní trávení mléčných potravin.Až si na ně po několika týdnech zvyknete, zkuste pomalu přecházet na plně mléčnou stravu, počínající jogurty kefíry, které se snáší lépe, než-li čerstvé mléko a výrobky z něj. 
     Sójové výrobky jsou často doporučovány jako náhražka za mléčné výrobky. Můžete je jíst, ale nejsou pro vás nijak zvlášť prospěšné. 
     Množství a intenzita konzumace pro krevní skupinu B vypadá následovně: vejce a sýry 3-4x týdně po 1 kuse, jogurt 2-4x týdně a mléko 2-4x týdně.

Velmi prospěšné

Sýr cottage, jogurt, kefír, odstředěné mléko, kozí mléko, mozzarella, kozí sýry, mražený jogurt a ricotta.

Neutrální

Měkký plísňový sýr, ementál, hermelín, eidam, podmáslí, čedar, máslo, parmezán, syrovátka, sójový a krémový sýr, plnotučné a sójové mléko, provolone a gouda.

Nevhodné

Plísňové sýry a zmrzlina.

Oleje a tuky 
      Zařaďte do svého jídelníčku olivový olej, abyste podpořili správné trávení a vylučování. Ostatním olejům a tukům se spíše vyhýbejte. Oleje a tuky se doporučuje používat s intenzitou 4-6x týdně v dávce jedné polévkové lžíce.

Velmi vhodné

Olivový olej.

Neutrální

Olej z tresčích jater a olej ze lněného semínka.

Nevhodné

Olej z řepky olejné, kukuřičný olej, bavlníkový olej, sezamový olej, slunečnicový olej, podzemnicový olej a saflorový olej.

Ořechy a semínka 
     Ořechy a semena nejsou většinou pro krevní skupinu B vhodné, protože mnoho z nich narušuje produkci inzulínu. Ořechy a semínka by měli lidé krevní skupiny B konzumovat v množství 6-8 kusů (popř. jedna polévková lžíce) 2-4x týdně.

Neutrální

Mandlové máslo, pekanové ořechy, kaštany, liči, mandle, para, hikorové a vlašské ořechy.

Nevhodné

Kešu, slunečnicové máslo, arašídy, sezamová semínka, mák, slunečnicová semínka, lískové a piniové ořechy.

Luštěniny 
     Lidé krevní skupiny B mohou jíst jen některé druhy luštěnin, protože mnohé obsahují lektin, který narušuje tvorbu inzulínu. Luštěniny se doporučuje konzumovat 2-4x za týden.

Velmi vhodné

Fazol obecný a měsíční, modré fazole a červená sója.

Neutrální

Bob obecný, zelené, severní, červené a bílé fazole, fazole jicama a cannellini, fazolové a hrachové lusky a zelený hrách.

Nevhodné

Fazole aduke, azuki a garbanzo, čočka zelená, obecná a červená, černé fazole a hrách černooký.

Pečivo a chléb 
     Doporučení pro krevní skupinu B ohledně pečiva a chleba doporučují vyhnout se pšenici, kukuřici, pohance a žitu. Ke konzumaci chleba i ostatního pečiva se doporučuje přistupovat max. 1x denně.

Velmi vhodné

Chléb z hnědé rýže, chléb z naklíčených zrn (naklíčené pšenice), proso a rýžový koláč.

Neutrální

Bezlepkový chléb, vločkový chléb, pečivo z ovesných otrub, špaldový chléb a chléb ze sojové mouky.

Nevhodné

Pšeničné bagety, celozrnný pšeničný chléb, vícezrnný chléb, žitný chléb a kukuřičné pečivo.

Obilí a těstoviny 
     Vhodné druhy obilných zrn a těstovin se zcela shodují s doporučenými druhy chleba a pečiva. Radili bychom, abyste jedli těstoviny a rýži střídmě. Konzumace ostatního obilí a těstovin se doporučuje 3-4x za týden v rozumném množství (asi 1 šálek).

Velmi vhodné

Ovesná a rýžová mouka.

Neutrální

Grahamová, bílá a pšenično-špaldová mouka, hnědá a bílá rýže, rýže basmati, špenátové těstoviny a těstoviny ze semoliny.

Nevhodné

Pohankové krupky, kuskus, lepek, pšenice, ječná mouka a divoká rýže.

Zelenina a houby 
     Z velké části je pro vás říše zeleniny vaším královstvím. V zelenině vhodné pro krevní skupinu B je množství velmi kvalitních živin a proto se snažte konzumovat 3-5 porcí denně. Krevní skupina B by neměla jíst jen malou hrstku druhů zeleniny. Každopádně z jídelníčku zcela vyřaďte rajčata a kukuřici. Nekonzumujte také olivy, které mohou spouštět mnoho alergických reakcí. 
     Protože krevní skupina B je náchylná k různým virovým a autoimunitním onemocněním, jezte dostatek zelené listové zeleniny, která obsahuje hořčík.

Velmi vhodné

Červená řepa, zelená, žlutá a červená paprika, čínské a bílé zelí, mrkev, lilek, všechny sladké brambory, pastiňák, brokolice, kapusta, mangold, houby shiitake, brambory, květák a petržel.

Neutrální

Chřest, bambusové výhonky, houby portobelo, abalone a enoki, čekanka, cibule, kopr, fenykl, tuřín, křen, špenát, řepa, římský a ledový salát, kerblík, listy pampelišky, roketa setá, zázvor, mořské řasy, pórek, tykev, řeřicha, cuketa, celer, okurka, česnek, červené brambory, šalotka, kedlubna, naklíčená vojtěška a vodnice.

Nevhodné

Artyčok, dýně, kukuřice, ředkvička, olivy, avokádo, výhonky mungo, rajčata, slunečnice topinabur, tofu, tempeh.

Ovoce 
     Lidé krevní skupiny B se většinou musí vyhýbat u nás netradičním druhům ovoce. Ananas může být částečně vhodný pro osoby skupiny B, které jsou náchylné k nadýmání, zejména když nejsou zvyklé konzumovat maso a mléčné výrobky. Bromelain, enzym obsažený v ananasu, podporuje trávení těchto potravin. 
      Ovoce se doporučuje konzumovat 1 kus 3-4x denně. Zkuste tedy zařadit do jídelníčku jeden nebo dva druhy ovoce ze seznamu velmi prospěšných, abyste využili jejich pozitivních vlastností pro svou krevní skupinu.

Velmi vhodné

Banány, tmavé a červené blumy, ananas, hroznové víno, klikev a papája.

Neutrální

Jablka, melouny, borůvky, červený a černý rybíz, sušené i čerstvé fíky, broskve, grapefruit, rozinky, mandarinky, mango, ostružiny, bezinky, pomeranče, angrešt, švestky, kiwi, jahody, limeta, meruňky, třešně, datle, nektarinky, hrušky, kumkvát, maliny a citron.

Nevhodné

Kokosový ořech, opuncie, reveň, tomel a granátová jablka.

Šťávy a tekutiny 
     Většina ovocných a zeleninových šťáv je pro krevní skupinu B vhodná, přesto se snažte orientovat především na ty velmi vhodné. 
     Pro krevní skupinu B je nejvhodnější omezit konzumaci nápojů na bylinné a zelené čaje a to i přesto, že káva či černý čaj jsou pro krevní skupinu B neutrální. 
     Denně by se mělo pít 2-3x šťávy a 4-7x voda.

Velmi vhodné

Šťáva ze zelí, ananasu, papáji, klikve, hroznového vína a zelený čaj.

Neutrální

Jablečná, celerová, meruňková, pomerančová, okurková a mrkvová šťáva, voda s citronem, grapefruit, švestky, černé třešně (srdcovky) a jablečný mošt, pivo, káva, černý čaj, červené a bílé víno.

Nevhodné

Rajčatová šťáva, destiláty, limonády, minerální vody a sodovky.

zdroj: http://vyziva.danjutsu.com

---

Výživové doporučení pro krevní skupinu AB

3.6.2006 

Podle evoluce krevních skupin je skupina AB tzv. současnou skupinou. Pravděpodobně vznikla promísením Kavkazanů s krevní skup. A a Mongolů s krevní skup. B. V současnosti má krevní skupinu AB méně než 5% populace. Krevní skupina AB je biologicky komplexní a proto nezapadá do žádné z ostatních kategorií. 
Krevní skupina AB je stará méně než 1000 let a je velmi vzácná. Díky dvěma antigenům A i B je částečně podobná skupině A a částečně i skupině B. Antigen AB je tvořen sacharidovou sloučeninou N-acetyl-galaktozaminem + D-galaktózou.
 

     Typické výživové charakteristiky krevní skupiny AB jsou:

 • moderní spojení skupiny A a B,
 • proměnlivá odpověď na změny prostředí a stravovací podmínky,
 • citlivý trávicí systém,
 • příliš odolný imunitní systém,
 • na stres odpovídá nejlépe duchovně, s tělesným elánem a tvořivou energií,
 • evoluční tajemství.


     V podstatě lze říci, že většina potravin, které jsou vhodné buď pro skupinu A nebo pro skupinu B, jsou pravděpodobně špatné také pro skupinu AB, přestože existují určité výjimky. Krevní skupina AB bývá často silnější a aktivnější než usedlejší skupina A. Tato příměs vitality může být způsobena tím, že jejich genetická paměť stále obsahuje zbytky po dávných kočovných předcích skupiny B. 
     Následující seznam potravin si zařaďte do celkového pohledu o dietě pro krevní skupinu AB.

Maso a drůbež 
     Když se jedná o maso a drůbež, vypůjčuje si krevní skupina AB vlastnosti jak od krevní skupiny A, tak i B. Stejně jako skupina A nemáte v žaludku dostatek žaludečních kyselin k účinnému strávení velkého množství živočišných bílkovin. Klíčem pro vás je velikost porcí a frekvence. Skupina AB potřebuje určité množství bílkovin z masa, zejména z těch druhů, které jsou odkazem pro krevní skupinu B – jehněčí, skopové, králík, krůta na místo hovězího masa. Lektin, který poškozuje krev a trávicí trakt u krevní skupiny B, má na vás stejný účinek, proto se vyhněte kuřatům. 
     Dále se nedoporučuje jíst uzené a konzervované maso. Tyto potraviny mohou u lidí s nízkým obsahem žaludeční kyseliny vyvolat rakovinu žaludku, což je rys společný s krevní skupinou A. 
     Lidé s krevní skupinou AB by si měli konzumovat maso a drůbež o intenzitě 1-3x za týden v množství 100-170 g pro muže a 60-140g pro ženy.

Velmi prospěšné

Jehněčí, králík, skopové, krůta

Neutrální

Játra a bažant

Nevhodné

vše ostatní

Mořské produkty 
     Lidé s krevní skupinou AB si mohou vybírat z velkého množství druhů mořských produktů, které jim poskytují vhodný zdroj bílkovin. Stejně jako u krevní skupiny A máte i vy větší sklon k rakovině prsu a tak pokud se v rodinné anamnéze vyskytuje rakovina prsu, zpak zařaďte do jídelníčku měkkýše, neboť jejich lektiny pomáhají zbavit tělo nemocných buněk. 
     Lidé s krevní skupinou AB by si měli konzumovat mořské produkty v intenzitě 3-5x týdně v množství 100-170 g.

Velmi vhodné

Tuňák, štika, treska, kanic, plachetník, hejk, losos, makrela, sardinky, polorejnok, jeseter, placka, ružich, měkkýši a pstruh

Neutrální

Kapr, bělomasé ryby, čerstvý sleď, hřebenatka, koruška, mečoun, kaviár, žralok, sumcovité ryby, okoun říční, slávky, okounek a kalmar

Nevhodné

Ančovičky, humr, halibut, ústřice, krabi, treska, marinovaný sleď, vyza, chobotnice, žáby, želvy, úhoř, barakuda, uzený losos, škeble, garnát, raci a platýs

Mléčné výrobky a vejce 
     V oblasti mléčných výrobků se krevní skupina AB tváří naprosto stejně jako krevní skupina B. Mléčné výrobky jsou prospěšné, především ty zakysané, které obsahují jogurtovou kulturu a jsou snadno stravitelné. 
     Mléčné výrobky můžete konzumovat v souhře se zdravotním stavem, neboť vysoká konzumace mléčných výrobků zvyšuje tvorbu hlenu. A proto při jakémkoliv zánětu dýchacích cest se doporučuje mléčné výrobky vysadit. 
     Krevní skupina AB může využít jako zdroj bílkovin vejce a to i přes obsah cholesterolu ve vejcích. Přesto obsah cholesterolu z vajec lze eliminovat při dodržení principu, že na dva bílky sníte jeden žloutek. 
     Množství a intenzita konzumace pro krevní skupinu AB vypadá následovně: vejce a sýry 3-4x týdně po 1-3 kusech, jogurt 3-4x týdně a mléko 3-6x týdně.

Velmi prospěšné

Sýr cottage, kefír, jogurt, mozzarella, sýr feta, ricotta, kozí sýr, kysaná smetana a kozí mléko

Neutrální

Syrovátka, čedar, krémový sýr, odstředěné mléko, eidam, sójový sýr a mléko, ementál a gauda

Nevhodné

Hermelín (camembert), plísňový sýr, zmrzlina, parmezán, máslo, podmáslí a plnotučné mléko

Oleje a tuky 
     Krevní skupina AB by měla používat spíše rostlinné než-li živočišné tuky a nasycené rostlinné oleje. Ideální je olivový olej, který je mononenasyceným tukem, což značí nízkou hladinu cholesterolu. Oleje a tuky se doporučuje používat s intenzitou 4-8x týdně v dávce jedné polévkové lžíce.

Velmi vhodné

Olivový olej

Neutrální

Olej z řepky olejky, olej z tresčích jater, olej ze lněného semínka a podzemnicový olej

Nevhodné

Kukuřičný olej, sezamový olej, bavlníkový olej, slunečnicový olej a saflorový olej

Ořechy a semínka 
     Ořechy a semínka představují smíšený obraz krevní skupiny AB. Jezte je v malém množství a opatrně. Sice jsou vhodným doplňkovým zdrojem bílkovin, ale mohou obsahovat lektiny potlačující tvorbu inzulínu. Naopak vhodné jsou arašídy, které stimulují imunitu. Díky sklonu krevní skupiny AB k onemocnění žlučníku je vhodnější konzumace ořechového másla, než-li celých ořechů. Ořechy a semínka by měli lidé krevní skupiny AB konzumovat v rozumném množství 2-5x týdně.

Velmi vhodné

Kaštany, arašídy, arašídové máslo a vlašské ořechy

Neutrální

Mandlové máslo, liči, mandle, pistácie, para, kešu a hikorové ořechy

Nevhodné

Lískové ořechy, sezamová semínka, mák, slunečnicová semínka a máslo, dýňová semínka

Luštěniny 
     Další smíšenou záležitostí jsou pro skupinu AB luštěniny. Např. čočka je velice vhodná díky svým vysoké podpoře imunitního systému a to i přesto, že se krevní skupině B nedoporučuje. Luštěniny se doporučuje konzumovat 2-3x za týden.

Velmi vhodné

Strakaté, červené a modré fazole, zelená čočka a červená sója

Neutrální

Bob obecný, zelené, severní a bílé fazole, fazole jicama a cannellini, červená a obecná čočka, fazolové a hrachové lusky, zelený hrách

Nevhodné

Fazole aduke, černé, měsíční, garbanzo a azuki, černooký hrách

Pečivo a chléb 
     Doporučení pro krevní skupinu AB ohledně pečiva a chleba jsou příznivá, ale pokud trpíte zvýšenou tvorbou hlenu nebo nadváhou, není pro vás celozrnná pšenice vhodná. Ideální náhražkou je sójová a rýžová mouka. Ke konzumaci chleba se doporučuje přistupovat max. 1x denně, ostatní pečivo taktéž 1x denně.

Velmi vhodné

Chléb z hnědé rýže, chléb z naklíčených zrn (naklíčené pšenice), žitný chléb, chléb ze sojové mouky, křupavý chléb, proso a rýžový koláč

Neutrální

Pšeničné bagety, bezlepkový chléb, vločkový chléb, chléb z celozrnné pšenice, pečivo z otrub, vícezrnný chléb, špaldový chléb a pšeničné macesy

Nevhodné

Kukuřičné pečivo

Obilí a těstoviny 
     Krevní skupině AB prospívá spíše strava založená na rýži než na těstovinách. Jako náhražku za pohanku a kukuřici je vhodné vzít oves a žito. Omezte příjem otrub a pšeničných klíčků maximálně na 1x týdně. Konzumace ostatního obilí a těstovin se doporučuje 3-4x za týden v rozumném množství (asi 1 šálek).

Velmi vhodné

Ovesná mouka, jakákoliv rýže, rýžová mouka a mouka z naklíčené pšenice

Neutrální

Kuskus, špenátové a semolinové těstoviny, bílá, ječná, pšeničná a grahamová mouka

Nevhodné

Pohankové krupky a těstoviny z topinamburů

Zelenina a houby 
     Čerstvá zelenina je důležitým zdrojem fytochemikálií, což jsou látky, které mají výrazný vliv na prevenci rakoviny. Proto se doporučuje pro vaši krevní skupinu jíst zeleninu 3-5x denně. Výběr je velice široký, neboť smíte zeleninu pro krevní skupiny A, tak i B. Jedinou výjimkou jsou rajčata 
     Lidé krevní skupiny AB by měli zařadit tofu do svého pravidelného jídelníčku v kombinaci s malým množstvím masa a mléčných výrobků. Vyhnout by se měli především kukuřici a výrobkům z ní.

Velmi vhodné

Mangold, kapusta, červená řepa, listová hořčice, brokolice, petržel, květák, pastinák, celer, brambory, okurka, naklíčená vojtěška, listy pampelišky, tofu, tempeh, lilek, česnek a všechny druhy sladkých brambor

Neutrální

Chřest, červené, bílé a čínské zelí, červená, žlutá a zelená cibule, kedlubna, červené a bílé brambory, houby, rajčata, řecké a zelené olivy, tuřín, cuketa, mrkev, křen, dýně, římský, hlávkový a ledový salát, špenát, hlíva ústřičná, řepa, bambusové výhonky a tykev

Nevhodné

Artyčok, černé olivy, slunečnice topinambur, paprika, avokádo, ředkvičky, kukuřice, výhonky mungo a houby abalone a shiitake

Ovoce 
     Lidé s krevní skupinou AB mají po krevní skupině A dobrou toleranci a preferenci určitých druhů ovoce. Jedná se především o zásaditější druhy (hroznové víno, blumy, bobuloviny), které mohou pomoci udržet acidobazickou rovnováhu s obilnými zrny, která působí kyselinotvorně. 
     Nevhodné jsou především tropické druhy ovoce, zejména mango, banány a pomeranče, které mohou podráždit žaludek a narušit trávení. Naopak vhodný na žaludek pro krevní skupinu AB je grapefruit či citrón, které podporují i odvod hlenu z organismu. 
     Protože je vitamín C velice vhodným antioxidantem v prevenci rakoviny žaludku, jezte všechno ovoce bohaté na céčko. Ovoce se doporučuje konzumovat 3-4 kusy denně.

Velmi vhodné

Třešně , kiwi, grapefruit, fíky, klikve, citróny, ananas, angrešt, blumy, hroznové víno, Loganova ostružina (kříženec ostružiny a maliny)

Neutrální

Jablka, vodní meloun, borůvky, broskve, datle, rozinky, limety, mandarinky, ostružiny, papája, červený rybíz, švestky, jahody, meruňky, nektarinky, černý rybíz, hrušky, bezinky a maliny

Nevhodné

Banány, granátové jablko, kokosový ořech, opuncie, pomeranče, reveň, mango a tomel

Štávy a tekutiny 
     Lidé s krevní skupinou AB by každý den měli začít sklenicí horké vody s čerstvě vymačkaným citrónem, aby odstranili hlen z těla a podpořili vylučování. Následovat by měla sklenice papájové nebo grapefruitové šťávy. 
     Červené víno je vhodné díky pozitivním účinkům na srdce. Stejně tak jeden až dva šálky kávy denně zvyšuje kyselost žaludku. Pro dosažení lepších výsledků se doporučuje střídat kávu a zelený čaj. 
     Denně by se mělo pít 2-3x šťávy a 4-7x voda.

Velmi vhodné

Káva, zelený čaj, šťávy (zelná, kliklová, mrkvová, hroznová, celerová, papájová a třešňová)

Neutrální

Jablečná, ananasová, švestková, meruňková, okurková a grapefruitová šťáva, jablečný mošt, voda s citrónem, zeleninové šťávy (všechny doporučené druhy zeleniny), pivo, červené a bílé víno, minerálka a sodovka

Nevhodné

destiláty, černý čaj, pomerančová šťáva, cola a limonády

zdroj: http://vyziva.danjutsu.com

---

...doporučené externí odkazy

oběhová soustava

krevní řečiště

krevní oběh

---

...tip na stránku 

ledviny  - dialýza

cukr

alveo - kanadský elixír života

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na