Jaký je normální srdeční puls a tep? Kolik je už nebezpečný?
Září 8, 2014, autor: Rehabilitace.info
Jaký je správný srdeční tep?
Hodnotu svého krevního tlaku zřejmě znáte. Víte však, jaký máte puls? Co je ještě norma a kdy byste měli zpozornět? Pokud vám bude srdce bít rychleji dlouho, poškodí se. Víte, jaký máte puls a kdy je v normě?
O srdečním pulsu obecně
Na krku, zápěstích či v tříslech si nahmatáte tepovou vlnu. Přenáší se po velkých tepnách do každého orgánu a pokud tepna vede pod povrchem kůže, můžete ji cítit.Tepová vlna vzniká při stažení levé komory a je vlastně odrazem tepu srdce.
Puls citlivě reaguje na potřeby těla. Zrychluje se při fyzické zátěži, protože organismus má tehdy větší nároky na přísun kyslíku. Na jeho rychlost mají vliv i nervové impulsy. Proto je vyšší ve stresu, strachu a očekávání něčeho nepříjemného. V jednu minutu si naměříte puls sedmdesát, o dvě minuty jeho hodnota může vzrůst na devadesát pět úderů.
Puls se od narození vyvíjí, novorozencům tluče srdce rychlostí kolem sto padesát až sto osmdesát úderů za minutu. Vysoká tepová frekvence u dětí souvisí s vyššími nároky vyvíjejícího se organismu. Srdeční sval ještě není tak vytrénovaný na pumpování. Tento údaj se postupně snižuje a na hodnoty typické pro dospělého člověka klesnou v období puberty.
Puls máte kolem 60
Je to ideální
Kdysi se za zdravý považoval puls sedmdesát až osmdesát úderů za minutu. „V souladu s novými poznatky jsme zkorigovali ideální hodnoty tepové frekvence. Optimální je, pokud se pohybují kolem šedesátky,“ tvrdí profesor Hatala – přednosta oddělení arytmií. „Výsledky velkých epidemiologických studií totiž potvrdili, že delší život se spojuje s nižšími hodnotami tepu v klidu. Když srdce pracuje na nižších otáčkách, méně se opotřebovává a více vydrží.“
Studie odhalily i další negativní vliv rychlejší práce srdečního svalu. „Lidem s pulsem dlouhodobě vyšším než pětasedmdesát úderů za minutu hrozí až trojnásobně větší riziko srdečně-cévních chorob,“ objasňuje profesor.
Čtěte také: ledviny - bolest zad
Pulz stoupl ze 70 na 93
Není to v pořádku
Oficiálně je zdravý puls v klidu od čtyřiceti do sedmdesáti, ale protože se to málokdy podaří změřit v absolutním klidu, tolerován je i údaj kolem stovky. Nepatří však k ukázkovým. „Pokud puls opakovaně, minimálně pětkrát za sebou, v klidu dosáhne hodnoty mezi devadesát a sto dvacet, vyhledejte lékaře,“doporučuje profesor Hatala.
Čeká vás elektrokardiografické vyšetření. Odhalí, zda netrpíte arytmií – poruchou srdečního rytmu – nebo jiným srdečním onemocněním, které může zrychlit srdce. Pokud neodhalí nic, pátrání po příčinách pokračuje. Může to být užívání hormonální antikoncepce, onemocnění štítné žlázy, obezita, permanentní stres, ale i nevhodný životní styl. „Nedávno nás vyhledal muž, jehož puls byl už déle nad normou. Ukázalo, že denně vypil deset až dvacet káv a k tomu ještě několik kolových nápojů. Není divu, že jeho srdce pracovalo mnohem intenzivněji. Musel dávky kofeinu výrazně omezit,“ prozrazuje profesor Hatala.Denně je zdravé vypít maximálně tři kávy. Tehdy mají na srdečně-cévní systém dokonce ochranný vliv, stejně jako černý čaj nebo sklenici červeného vína. „Obsahují antioxidanty, které chrání cévy před škodlivým vlivem cholesterolu.“
Zrychlený puls vám neublíží
Ne vždy
Ve výhodě jsou mladší. Jejich srdce snese dlouhodobější zrychlenou aktivitu. Je to však individuální a určitě se na to nespoléhejte. „Pokud jste mladý a vyšetření nepotvrdí srdeční onemocnění, obvykle nedostanete léky. Nejprve upravíte životní styl. Když máte nadváhu, měli byste zhubnout. Omezit kávu, kolové nápoje a cigarety. Ale ty ne nárazově. Kdyby silní kuřáci odrazu přestali kouřit, kardiovaskulární aparát na to může zareagovat dalším vzestupem pulsu.“
K nejprospěšnějším opatřením patří relax a pohyb. Nezvedejte však ve fitku těžké závaží, srdce posílí a uklidní pouze aerobní aktivita. „Ideální je rychlá chůze, jejíž věnujete alespoň čtyřicet minut čtyřikrát týdně. Kráčejte rychlostí šest kilometrů za hodinu,“ radí odborník. I dvacetiminutové procházky však srdci pomohou. Ale se sportem to nepřehánějte. „Srdce velmi aktivních a profesionálních sportovců ve zvýšené míře ohrožují poruchy srdečního rytmu, hlavně po šedesátce. Dnešní vrcholoví sportovci totiž dosahují extrémní výkony, které už se zdravím nemají nic společného a srdce v dlouhodobém horizontu spíše poškozují.“
Pokud srdce nezpomalí úprava životosprávy, na řadu přijdou léky. Obvykle ze skupiny betablokátorů. „Zrychlený puls sice bezprostředně neohrožuje život, ale zvyšuje riziko srdečně-cévní příhody. Nasazení léků se však snažíme maximálně oddálit, protože obvykle je třeba brát doživotně. Přestože neodstraňují přímou příčinu rychlejšího pulsu,“ vysvětluje profesor Hatala, který si pochvaluje i nejnovější lék. „Snižuje frekvenci elektrických výbojů buněk, které řídí činnost srdce. Puls se proto sníží.“ Betablokátory však nenahradí. „Jen ty dokáží minimalizovat působení stresových hormonů na některé orgány včetně srdce, čímž ho chrání před dalším poškozováním,“ dodává profesor Hatala.
Čtěte také: hubnutí
Puls opakovaně dosahoval hodnoty přes 100, přestože jste nic necítili
Je to častý jev
Nebolí, nevyráží dech a nezpůsobuje nevolnost. Obvykle zrychlený puls odhalíte náhodně při měření krevního tlaku. „V praxi se setkáváme s mladými ženami, které mají puls sto čtyřicet. Odchylku zachytí gynekolog při vyšetřeních souvisejících s těhotenstvím. Do té doby ženy nic netušily. Nemusí to znamenat nic špatného, ale pokud to trvá příliš dlouho, srdce se unaví,“ upozorňuje profesor Hatala. O něco vyšší hodnoty pulsu jsou tolerovány u žen. „Těžko říct, s čím to souvisí, možná s tím, že jsou emotivnější,“ přiznává kardiolog a přidává ještě jeden zajímavý poznatek. „Ví se, že čím má člověk nižší puls, tím má lepší předpoklady pro delší život. Neplatí to při ženách. V průměru mívají rychlejší puls než muži, přitom žijí déle. Ženské srdce mají záhady, které neumí vysvětlit ani moderní medicína.“
Buší vám srdce, ale nemáte zrychlený puls
Na vině je tlak
Stává se to často a pomáhá k tomu fakt, že obtíže pociťuje hlavně v poloze ležmo a večer. „V tom případě však jde spíše o příznak vysokého krevního tlaku. Podobný jev registrují i pacienti, kteří užívají léky na jeho snížení, obvykle ráno. Večer jejich účinek může být slabší, přestože účinkují čtyřiadvacet hodin. Řešení je jednoduché. Pokud máte zvýšený tlak večer a ráno před užitím léku, stačí do léčby zařadit večerní dávku léku a nepříjemný příznak většinou ustoupí,“ tvrdí odborník.
Rychlost tepu závisí na tělesné výšce
Ne
Hodnoty pulsu souvisí s výkonností srdce a s nároky organismu na prokrvení. Na rychlost má vliv především hmotnost, ne vyšší vzrůst. Ten má sice za následek rozměrnější orgány. S tím však organismus počítá a srdce se na tuto situaci předpřipraví, protože má naprogramované, jak má správně pracovat. Jiná situace nastává, když přiberete. „Pokud si na tělo naložíte třicet kilo navíc, už to není naprogramováno. Srdce se musí více namáhat.“
Puls máte pod 40, ale cítíte se dobře
Není to zdravé
Problém hrozí především tehdy, když jste si běžně za minutu naměřili pětasedmdesát úderů a najednou puls dosahuje hodnoty pod padesát. „Častěji je to ve vyšším věku, protože po padesátce se i v zdravém srdci některé svalové buňky mohou nahradit vazivovými. Výkonnost srdce proto klesá,“ vysvětluje profesor Hatala pokud příčinám tohoto stavu zařazuje i degenerativní změny elektrického systému srdce, který se věkem opotřebovává. „Dalším důvodem může být poškození srdce vysokým krevním tlakem, ale i vrozené onemocnění a myokarditida – zánět srdečního svalu. Zejména v letních měsících se pod tento jev může podepsat i borelióza,“ prozrazuje kardiolog.
I pomalejší srdce je důvod k vyhledání odborníka. „Nemusíte se cítit špatně ani unaveně. Tehdy netřeba dělat nic. Pokud vás však trápí ztížený dech či výrazná únava, potřebujete léčbu. Zpomalený puls upraví jen kardiostimulátory. Implantát je však až tehdy, když mezi jednotlivými údery srdce uběhnou i tři sekundy. Puls dosahuje kolem dvaceti úderů za minutu.“
Čtěte také: hotspot srdce
Výrazně pomalejší puls je přípustný pouze v jednom případě. U aktivních sportovců. „Špičkoví cyklisté mají v klidu i kolem třiceti úderů za minutu. Extrémnímu a pravidelnému tréninku vděčí za výkonnější srdeční sval, nemusí se častěji smršťovat. Trénované srdce do krevního oběhu při jednom stahu vypudí více krve než srdce nesportovce. O tom, že je to v pořádku, svědčí fakt, že puls sportovců při maximální zátěži dosáhne i dvě stě úderů za minutu. Srdce přiměřeně reaguje na zvýšenou zátěž a přizpůsobí se jí. Při chorobném stavu ani výrazná námaha nevyžene puls nad sto úderů za minutu.“
Věkem se tep zvyšuje
Ne
Vyšší věk se projeví spíše poklesem hodnot pulsu. Může jít o takzvanou fibrilaci síní, arytmie typickou pro seniory nad sedmdesát let. Postihuje až dvacet procent. „Porucha může způsobit mozkovou příhodu. Proto starším lidem doporučuji měřit si nejen krevní tlak, ale i puls. Pokud se vám něco nezamlouvá, jděte za lékařem. Pokud diagnózu potvrdí, možná dostanete léky proti zvýšené srážlivosti krve,“ říká specialista.
Jak si změřit správně puls?
Měřte ho v absolutním klidu a určitě ne v práci. Pracovní prostředí zkresluje výsledek. Před měřením potřebujete minimálně pětiminutový klid. Nesmíte číst, telefonovat ani pracovat. Nesmíte být nervózní, podrážděný ani příliš naťešený. Pokud to všechno splníte, měli byste dosáhnout reprezentativní hodnoty pulsu.Zapněte stopky a puls si měřte celou minutu. Nebo použijte zkrácenou verzi měření. Počet úderů srdce počítejte patnáct sekund a výsledek vynásobte čtyřmi. Jednejte tak samozřejmě jen tehdy, pokud nemáte možnost změřit si ho pomocí tlakoměru. Ty modernější tuto možnost nabízejí.
Věděli jste, že …
… Srdce u průměrně vážícího člověka každým stahem vypudí 70 – 80 ml krve? Srdce sportovce 140 až 160 ml,
… Při nejvyšší fyzické námaze se minutový objem krve může až pětinásobně zvýšit,
… Při maximálním sportovním výkonu může srdce udeřit i dvěstěkrát,
… Srdce za minutu přečerpá 5-6 litrů krve,
… Poruchy srdečního rytmu si dnes vybírají čtyřicátníky a padesátníky. Je to daň za hektický způsob života.
… Bazalka posiluje srdce
Zdroj: - http://www.rehabilitace.info/lidske-telo/jaky-je-normalni-srdecni-puls-a-tep-kolik-je-uz-nebezpecny/
VIDEO: Tepová frekvence
---
O krevním tlaku a tepu
Normální krevní tlak je 120/80 torrů. Ovšem během dne podléhá značným výkyvům podle fyzické i psychické zátěže. Výkyvy jsou obvyklé a mohou být i dosti značné. Proto je důležité sledovat si svůj tlak doma a častěji během dne. Pravidelné sledování tlaku vás také bude inspirovat k úpravě důvodů pro jeho růstu, tedy životosprávy. Pro dobrou práci srdce má zásadní vliv i stav a funkce aorty, hlavní tepny rozvádějící do těla okysličenou krev.
Tep je počet srdečních stahů za minutu, normální je v klidu do 65 (u žen do 75). Vyšší znamená malé srdce nebo vyšší napětí (fyzický i psychický stres), případně obojí. Nižší tep znamená obvykle silné a velké srdce. U novorozenců je normální tep i dvojnásobný - do dospělosti se plynule upravuje. Malé srdíčko dítěte může tepat rychleji, protože se stihne vyživit. Malé srdce dospělého svůj tep nemůže zvedat o mnoho více a jeho celkový srdeční výdej se při zátěži příliš nezvýší a organizmus nelze tedy tolik zatěžovat. Klidový tep přes 90 u dospělého je varující.
Při sportovní zátěži by neměl tep stoupat přes 150/minutu (mladiství 180), protože asi od 160 (mladiství 200) již srdce není schopné dobře vyživit samo sebe a přichází únava srdce, oběhová krize a selhávání. Vysoký tep vždy velmi unavuje srdeční sval, který se může námahou i vytahat, ochabnout (zvětšené srdce) a selhat.
Velké srdce má větší výdej a proto může tepat pomaleji. Sportovci mívají velké a silné srdce, které zrychlením tepu dokáže pracovat jako výkonné čerpadlo a výrazně zvýší srdeční výdej krve a umožní tak sportovci překonat extrémní tělesnou námahu. Velké srdce v případě nesportovce je slabé, vytahané horečnatými nebo jinými chorobami a není schopné svůj krevní výdej zvýšit, i kdyby zrychlilo tep. Tím totiž zároveň zvýší tlak, ale sníží vytlačený objem krve na jeden stah, a výsledkem je jen vyčerpání jeho chabých sil. Když je srdce vytahané, tak i aorta. Neroztažlivá aorta není schopna přijmout významně více krve, jedině se značným nárůstem tlaku. To má za následek, že srdce musí výrazně zvýšit tlak, ale při vysokém tlaku, tedy proti odporu, se nevytlačí tolik krve, leda za cenu extrémní námahy srdečního svalu, který to ovšem nemusí dlouho vydržet. Takové srdce se nesmí zatěžovat stresem ani fyzickou námahou, nebo selže.
Srdce dětiček snadno vyběhne na 200 tepů, srdce starce vydrží 140 tepů jen několik dnů. Já jsem pozoroval selhávání svého srdce ve 38 letech při 175 tepech, ve 48 při 165. Domnívám se, že optimální sportovní zátěž by měla být u lidí přes 45 roků kolem 140 tepů a po šedesátce do 130 tepů za minutu.
Systolický tlak je tlak vzniklý při stahu srdečních komor a jeho normální hodnota je 120 torrů. Maximální rozptyl podle mého pozorování dosahuje 60-250 torrů. Nižší hodnoty jsou doprovázeny bezvědomím a vyšší oběhovým selháním. Dlouhodobější rozpětí reálných systolických tlaků je 90-200 torrů. Přičemž pod 110 se jedná o nízký tlak a nad 160 o vysoký.
Diastolický tlak je dolní hodnota tlaku, když zrovna srdce netlačí krev do tepen, ale plní se samo další krví, než ji znovu vytlačí do oběhu, a v této době zároveň regeneruje své síly. Tato hodnota je udržována pružností tepenného systému, jakoby rezervní tlakové nádoby. Normální hodnota je 80 torrů a rozptyl 40-140. Přitom pod 70 se jedná o nízký tlak a přes 90 o vysoký, kdy organizmus má, nebo se chová, jako kdyby měl, nadbytek vody.
Rozdíl mezi těmito tlaky je dán odporem kapilárního řečiště mezi tepnami a žilami. Normální hodnota rozdílu tlaků je 40-50 torrů.
Menší rozdíl je varující a nebezpečný, vzniká obvykle šokem, hormonálními změnami, větším krvácením, intoxikací, zředěním krve propojkou mezi tepenným a žilním systémem, nedomykavostí chlopně. Není jistota dobrého prokrvení životně důležitých orgánů. Vzhledem k tomu, že zřejmě mají kapiláry větší průměr, lze očekávat otoky, bolesti svalů, značnou únavu až apatii. Někdy za to může i přímé propojení mezi tepenným a žilním systémem (anastomózy). To by měl řešit vždy lékař. (U pacientů používajících umělou ledvinu se anastomóza na ruce dělá záměrně.)
Větší diference je porucha velmi častá až obvyklá a znamená zanášení až ucpávání kapilár a drobných cévek.
Tep i tlak se zvyšuje psychickým napětím, trémou, stresem, zlobou i radostí. Chemicky mají podobný vliv káva, silný čaj, guarana atd. Tlak a námaha srdce stoupá i při zadržování vody v těle.
Život ohrožující je prudké zvýšení množství nezdetoxikovaných bílkovin u starých lidí, kteří z nějakého důvodu náhle přestali být tělesně aktivní. Bílkoviny pocházejí z neprokrvené, nevyživené a hlavně nedokysličené rozpadající se svaloviny a zčásti obvykle i z „výživné“ potravy. Jsou dosti hygroskopické a váží u člověka i litry vody a ředí v podstatě krev. Nadbytek zředěné krve se deponuje v plicích, a proto ležící starci snadno chytnou zápal plic. Omezení kapacity plic sníží množství kyslíku pro detoxikační činnost jater, která by mohla situaci napravit. Místo toho se dorazí masem nebo mléčnými bílkovinami. Proto je nutno, aby takový člověk měl při ležení hrudník podložen, aby byl výše než pánev a dolní končetiny a krev se nehromadila v plicích, ale díky gravitaci v nižších partiích. Medicinální kyslík to ještě zlepší.
Klid, meditace, uvolnění, relaxace a pohoda snižují tep i tlak. Chemicky většinou nějaká intoxikace. Po jídlech překrvení zažívání. Podobný mechanizmus je i při šoku (anafylaktickém), kdy se roztáhnou kapiláry v celém organizmu a v podstatě uskladní většinu krve a srdce nemá co čerpat. Je to taková forma podobná krvácení, kdy se sice krev neztrácí, ale není k dispozici. Při silnějším krvácení od půl litru odchází tlak také, od litru vy a od půldruhého litru i váš život.
Co vám naznačuje tonometr svými údaji?
(tlak systolický/diastolický/tep)
120/80/65
Normální klidový tlak i tep měřený ve výšce srdce. Výborná funkce aorty.
Máte-li ho, jste chovný, trvanlivý a perspektivní exemplář člověka. Jste-li navíc milí, krásní, laskaví, inteligentní, bohatí, tak se, prosím vás, rychle rozmnožujte, protože perspektivní blbci a gauneři už silně převažují.
Do 145/kolem 80
Lehké zvýšení tlaku stresem, neobvyklou námahou, tuhnutím tepen, zvýšenou teplotou, intoxikací; zanášení tepen a počínající ztráta jejich pružnosti. Nedostatek tělesného pohybu, ale dostatek chutného jídla. Obvykle dobrá nevarující vitalita. Namáhané, ale zatím celkem dobře pracující srdce i aorta.
Nejvíce lidí se nachází v tomto rozpětí a dalo by se říci, že je to průměrný stav a normální situace, ovlivněná obvyklou životní honičkou a bojem o jakés takés přežití.
Do 145/70-75
V podstatě akceptovatelná tlaková tolerance, ale při jinak dobrém zdraví se dosti zanášejí kapiláry a drobné cévky. Nebezpečí otoků nohou. Později v budoucnu oběhové potíže, zvyšování tlaku acévní příhody.
Takových lidí je mnoho, většinou jsou nějak unaveni životem a příliš se mu nebrání. Berou ho tak, jak přichází, dobře vědouce, že kliku z pr... nemají a štěstí chodí po horách a sedá si zásadně na známá místa (na ty, co už ho mají nebo nepotřebují).
140 a více/méně než 70
Vyšší tlak s výrazným ucpáváním kapilár a drobných cévek. Otoky, zadýchávání se, únava, nenálady.
Ustaraný a uhoněný typ lidí, kteří se musejí starat o všechno, ale na sebe už jim nezbývá čas ani kapacita. Někdy si říkají přísloví o kovářově kobyle. Ovšem, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...
160 a více/méně než 90
Vysoký tlak, který se musí léčit, jinak velmi oslabuje srdce. Tuhnoucí a vápenatějící tepenný systém. Aorta začíná být poněkud vytahaná a její svalovina unavená. Otoky, zadýchávání se, nepřiměřenáúnava.
... až se ucho utrhlo. Majitel je většinou překvapen a zaskočen tím, že se musí o sebe starat.
160 a více/více než 90
Vysoký tlak, pro který je žádoucí vyhledat lékaře a musí se léčit léky, jinak je nebezpečí srdečního kolapsu. Hrozba mozkové příhody. Tuhnoucí a vápenatěním křehnoucí tepenný systém. Aorta je již vytahaná a její svalovina téměř nefunkční. Otoky (i výraznější), zadýchávání se, nepřiměřená překvapující únava.
200 a více/kolem 120
Nebezpečně vysoký tlak, pro který je nezbytné vyhledat lékaře a musí se bezpodmínečně léčit s maximálním nasazením, jinak je už akutní nebezpečí, že se srdce samo nevyživí a selže. Vážná hrozba mozkové příhody. Obvyklé je poškození intimy a výrazné tuhnutí roztažené a nefunkční svaloviny přetížené aorty v aortálním oblouku a často i v břišní lokalitě před jejím rozvětvením do nohou. Člověk se cítí být pod napětím, že s ním něco není v pořádku, a začíná se vnitřně bát. Oprávněně, je to o ústa (slengově: „vo hubu...“).
Do 110/do 70
Běžný nižší tlak bývá vyvolán mechanikou působení (prolamovacím efektem) menších vrstev úsad (silnější vrstvy mají za následek naopak zvýšení tlaku) v oblasti tlakových čidel, přidušením (!), hormonálními příčinami, únavou, přiotrávením, přiskřinutím nervů u páteře atd. Běžná je apatie, nechuť k vlastní aktivní činnosti, ale při donucení je obvyklé akceptování aktivity bez výrazné nevole.
Chladnější končetiny, kyčle, bederní páteř, nos a povaha. Menší opotřebení srdce, ale také obvykle jeho menší výkon.
Nízký tlak a studený čumák se dají řešit jen dodávkou energie z vnějšku. Možností je mnoho, počínaje fyzickou hrozbou až po psychické důvody a negativní i pozitivní stres.
Do 90/do 60
Toto je dolní hranice tlakových hodnot, při kterých člověk většinou ještě neupadá do bezvědomí. Jedná se o vliv různých příčin akcelerovaný nedostatečnou činností štítné žlázy, hladověním, překyselením organizmu, přidušením, podchlazením, přiotrávením, těžkou únavou, uskřinutím nervů krční páteře blokádou, šokem atd. Psychicky se projevují deprese a trudnomyslnost. Vnějším psychickým impulzem se stav nevyřeší, jenom se přidá stres.
Toto je obvykle stav, který již není bez léčení životaschopný. Normální hodnoty to jsou ale u dětí, záleží na stavu podle vývoje a velikosti.
Do 60/do 30
Člověk s takhle nízkým tlakem, který způsobuje nedokrvení důležitých orgánů, pravděpodobně umírá. Rozhodně neočekávám, že by dotyčný byl při vědomí.
Nepřemýšlejte a ihned volejte záchranku. Připravte se na masáž srdce a dýchání z plic do plic (2 vdechy a 15×masáž srdce stlačením hrudníku).
---
...doporučené externí odkazy