Jak detoxikovat podle čínské medicíny

27.03.2015 19:51

Jak detoxikovat podle čínské medicíny

Čínská medicína vám poradí, jak detoxikovat životně důležité orgány


Jak zkontrolovat, zda srdce není ohroženo toxickými látkami: Podle čínské medicíny pět vnitřních orgánů (wuzang) zahrnuje srdce, játra, slezinu, plíce a ledviny. Jejich hlavní úlohou je uchování životní síly. Hlavním úkolem liufu (šest dutin) podle čínské medicíny je trávení potravin, absorbování toho, co je důležité, a odstraňování odpadních látek.

1. Vředy na jazyku. Lékaři tradiční čínské medicíny se domnívají, že mezi jazykem a srdcem existuje velmi úzké spojení. Proto pokud se vřídky dlouhodobě objevují na jazyce, obvykle to znamená, že srdce trpí vnitřním horkem nebo jsou přítomny toxické látky kvůli vnitřnímu žáru. 

2. Chronické akné na čele. Čelo je část těla, která je řízena srdcem. Vnitřní žár je přeměněn v toxické látky, pod kůží to může začít vřít, to vede k tomu, že se na čele začne objevovat akné jedno za druhým. 

3. Nespavost, bušení srdce. Srdce je orgán, který se nesmí nikdy ani na moment zastavit a odpočinout si, toxické látky způsobené vnitřním horkem se hromadí v srdci, pokud nemohou být odstraněny, spánek nemůže být klidný. 

4. Pocit tlaku na hrudi nebo píchání v hrudní oblasti. Když se v srdci objeví krevní stáza, jde také o druh toxinu, je to stejné, jako by na silnici došlo k zácpě, lehčím problémem je tlak na hrudi, těžším je píchání na hrudi. 

Jak odplavit jedovaté látky ze srdce: 

Čtěte také: muž, žena - ledviny

 

1. Konzumace hořkých potravin odstraňuje jedy. Ideální jsou lotosová semínka, která dokážou uvolňovat horko ze srdečního svalu, ačkoliv mají podle tradičního čínského rozdělení chladnou povahu, neohrozí pozitivní životní energii, proto jsou považovány za nejlepší potravinu, která uvolňuje žár ze srdce. Je také možné z lotosových semínek připravit čaj, můžete také přidat bambusové listy nebo čerstvý kořen lékořice. Tyto ingredience posílí účinky lotosových semínek ve vylučování obávaných jedů. 

2. Stiskněte akupunkturní body srdce. Nachází se v centru dlaně mezi hlavičkami 3. a 4. kosti záprstní. Když tisknete tento akupunkturní bod, můžete vyvinout i větší sílu, je možné střídat levou a pravou ruku. 

3. Fazole mungo jsou diuretikum a zbavují tělo jedů. Působí močopudně a podle čínské medicíny odstraňují tělesný žár. Odblokují také překážky, které zabraňují uvolňování jedů. Je však potřeba přijímat fazole mungo v tekuté podobě, například jako sojové mléko nebo polévku, sušenky z fazolí už mají o něco horší pozitivní účinky na náš organismus. 

Optimální doba pro uvolňování jedů ze srdce: 

V poledne mezi jedenáctou a jednou hodinou je nejdůležitější chvíle, kdy můžete jíst potraviny, které ochrání srdce a pomůžou jim zbavit se toxických látek, jde například o jedlou houbu Poria cocos, oříšky, sóju, černý sezam, malé čínské datle nebo lotosová semínka. 

Jak přijít na to, že játra jsou napadená jedy: 

1. Na nehtech jsou vyvýšené vlnité linky nebo prohlubně. Čínská medicína věří, že játra ovládají šlachy, nehty jsou také součástí šlach (svalstva), takže pokud se v játrech hromadí jedy, nedokonalosti na nehtech jsou toho jasným důkazem a signálem. 

2. Výskyt hyperplazie prsu. Zvyšuje se bolestivost a nateklost mléčné žlázy. Prsní žlázy jsou strategickým místem jaterních energetických cest, ve chvíli, kdy v jaterních kanálech existuje jed, mléčné žlázy okamžitě zvyšují svou činnost, a to obzvlášť v době menstruace může docházet k bolestivosti a zduření. 

Čtěte také: slezina a problém hubnutí

3. Člověk často lehce upadá do depresivních stavů. Játra jsou orgánem, který kontroluje a řídí emoce, jakmile jed v játrech nemůže být zavčas odstraněn, blokuje pohyb energie, to může způsobit zřetelně špatnou náladu. 

4. Migréna, chronické akné na obou stranách tváře, bolestivá menstruace. Obě strany tváře a dolní část břicha jsou důležitá místa jaterních energetických drah, jakmile v játrech nedochází k detoxikaci, ani vaše nálada nebude nejoptimističtější. 

Jak detoxikovat játra: 

1. Jezte zelené potraviny. Podle teorie pěti elementů tradiční medicíny mohou zelené potraviny uvolnit zablokované energetické dráhy jater, díky tomu budou vaše játra zdravá, zbavíte se deprese a negativní emoce se uvolní. Jde o potraviny, které pomohou vašim játrům se detoxikovat. Lékaři tradiční čínské medicíny doporučují konzumovat zelené mandarinky nebo zelené citrony, z mandarinek vymačkejte šťávu nebo si dejte vodu s citronem, taková přímá konzumace bude pro vaše tělo nejvhodnější. 

2. Kustovnice čínská zlepšuje funkční schopnost jater. Kromě detoxikace ještě zvyšuje schopnost obranyschopnosti vůči toxinům. Kustovnice dokáže účinně chránit játra, nejlepší je každý den sníst hrst kustovnice. 

3. Stlačte akupunkturní body, které jsou spojeny s játry pro jejich detoxikaci. Nachází se mezi l. a 2. kostí metatarzální. Pomocí palce stiskněte toto místo po dobu 3-5 minut. Ucítíte mírnou bolest. Nepoužívejte příliš velkou sílu, akupunkturní bod poté tiskněte i u druhé nohy. 

4. Slzy jsou také jedním ze způsobů detoxikace jater. Ve srovnání s muži, kteří nepláčou, se ženy dožívají výrazně vyššího věku. Čínská tradiční medicína již před delší dobou došla k tomuto zjištění. Navíc to i západní medicína také potvrdila. Vyplavené slzy by se daly přirovnat k potu nebo moči, obsahují škodlivé chemické a biologické toxiny. Proto když jste nešťastní, cítíte se pod psa nebo potýkáte se s depresí, jednoduše se vyplakejte. 

I když patříte k věčným optimistům, o víkendovém odpoledni si hezky pusťte smutný film, nechte slzy, ať volně v proudech stékají na polštář. Účinně se tak zbavíte toxinů. 

Čtěte také: ledviny a stres

5. Jezte lesklokorku (ganoderma) a zbavíte se toxinů. Podporuje účinnost léků určených k léčbě jater, odstraňování toxinů, působí také léčivě při žloutence. 

Obzvláště u chronické žloutenky může lesklokorka odstraňovat závratě, slabost, nevolnost nebo bolesti v jaterní oblasti. Může účinně zlepšovat jaterní funkce, naměřené hodnoty fungování jater se díky ganodermě lucida vrací do normálu. A proto ganoderma dokáže léčit chronickou otravu, veškeré druhy chronické hepatitidy, cirhózu a jaterní poruchy. 

Optimální doba pro čištění jater od toxinů 

Od 11 hodin večer do tří hodin v noci je ideální doba pro játra, v té době může dojít k intenzivní detoxikaci jater. Je potřeba, abyste během těchto 4 hodin spali klidným a hlubokým spánkem, jen tak se játra dokonale zbaví všech odpadních látek. 

Jak zjistíme, že slezina je ohrožena toxickými látkami: 

1. Na obličeji se dlouhodobě objevují skvrny. Ženy se skvrnami na tváři mají obvykle slabší trávicí systém. 

2. Nadměrný bílý vaginální výtok. Slezina ovládá zvlhčování našeho těla. Pokud je vylučováno vlhkosti příliš mnoho, přesahuje to možnosti sleziny, zvýšený vaginální výtok může být jedním z projevů problémů se slezinou. 

3. Hromadění hlenu. Hlen spojený s nahromaděním vlhkosti vzniká kvůli špatnému fungování sleziny, nemohou být proto včas odstraněny vzniklé toxiny. Účinné hubnutí musí být zaměřeno na obnovu správného fungování sleziny a metabolismus hlenu, v opačném případě se problém opět vrátí jako jojo ke svému majiteli. 

4. V okolí úst se vyskytuje akné nebo vřídky. Okolí rtů je ovlivňováno slezinou, pokud se ve slezině objevují toxiny, které slezina nemůže odstranit, toxiny se neustále hromadí, proto je potřeba najít způsob, jak se jich co nejdříve zbavit. 

Jak nejúčinněji detoxikovat slezinu: 

1. Konzumace kyselých potravin napomáhá detoxikaci. Například tmavé švestky jsou nejvhodnější potravinou, která odstraňuje jedy, posiluje trávicí funkce střev a žaludku, díky kyselinám obsaženým ve švestkách dochází k co nejrychlejšímu odstranění toxických látek z potravin. Navíc kyselé potraviny pozitivně ovlivňují naše zdraví, zvyšují odolnost našeho organismu vůči toxinům. 

2. Stisknutím akupunkturních bodů zaktivujete detoxikaci sleziny. Tento bod se nachází v prohlubni na přední straně střední části kotníku, mediálně ve středu pod vnitřním kotníkem a kostí člunkovou. Prstem mněte toto místo, ucítíte bolest, asi po třech minutách se začněte věnovat druhé noze. 

3. Po jídle se běžte projít. Pohyb vám pomůže s trávením, zrychlí detoxikaci, pouze pokud dlouhodobě v pohybu vytrváte, můžete pozorovat pozitivní účinky na váš organismus. 

Ideální čas pro detoxikaci sleziny 

Čtěte také: ledvinové kameny

Po jídle nastává moment, kdy se nejsnadněji tvoří toxiny. Pokud jídlo nemůže být včas absorbováno nebo stráveno, můžou se toxiny velmi snadno nahromadit. Kromě pohybu po jídle je také možné si dát hodinu po jídle ovoce, to pomůže detoxikaci a vaše zdraví vám jistě poděkuje. 

Jak zjistíme, že plíce jsou zasaženy toxiny: 

1. Pokožka je vybledlá, matná a unavená. Čínská medicína věří, že plíce ovlivňují pokožku celého těla. Zda je pleť svěží nebo je pobledlá, to závisí na správném fungování plic. Detoxikace plic vyžaduje poměrně dlouhou dobu, toxiny se mohou ukládat také v pokožce, kvůli tomu je pleť bez života. 

2。Zácpa. Podle čínské medicíny plíce a tlusté střevo tvoří jednotný systém, pokud jsou plíce zasaženy toxiny, ani střevo nemůže pracovat tak, jak má, proto vzniká zácpa. 

3. Člověk se lehce dojme a nechá se unést smutkem. Toxiny v plicích mohou narušit pohyb vnitřní energie. Plíce nemohou pozitivně ovlivňovat energii v hrudní oblasti, proto jsou hromaděny a zadržovány emoce. 

Jak osvobodit plíce od toxinů: 

1. Ředkev je ideální potravina, pokud chcete odstranit toxiny z plic. Z pohledu čínské medicíny vztah tlustého střeva a plic je velmi silný, detoxikace plic závisí na tom, zda není tlusté střevo blokováno, ředkev pomůže urychlit vylučování stolice z tlustého střeva, jezte ji syrovou nebo jako studený předkrm. 

2. Lilie zlepšují schopnost plic odolávat toxinům. Plíce nemají rády suchý vzduch, pokud je sucho, snadno se toxiny hromadí, houby a lilie obsahují látky, které vyživují a posilují plíce, pomohou pomáhat plicím bránit se toxinům, nezpracovávejte tyto potraviny příliš dlouho, snížilo by se tak množství drahocenné šťávy z liliových poupat, tím by se značně snížila účinnost boje proti jedovatým látkám. 

3. Stiskněte akupunkturní body. Nachází se na hřbetu ruky, v prostoru mezi 1. a 2. metakarpální kostí, můžete použít palec a ukazováček a silou tuto oblast stiskněte. 

4. Vypoťte toxiny. Jak už bylo řečeno dříve, plíce ovládají fungování pokožky, když se vám zvýší tep a celí se zpotíte, odplavíte z těla také zároveň i toxiny. Plíce se díky tomu krásně pročistí. Kromě sportu můžete také vyzkoušet horkou lázeň, do vody přidejte čerstvý zázvor a mentolový olej, díky nim se z těla uvolní účinněji ještě více škodlivých látek, dojde k důkladné hluboké detoxikaci. 

5. Zhluboka dýchejte. Při každém nádechu v plicích zbývá zbytkový plyn, který nemůže být vyloučen, ve srovnání s čerstvým vzduchem obsahujícím hodně kyslíku je zbytkový plyn také toxinem. Je tedy potřeba se několikrát zhluboka nadechnout, tak se snadno zbavíte reziduálního plynu. 

Ideální doba pro detoxikaci plic 

Dokonalá doba je od sedmi do devíti hodin ráno, kdy dochází k nejvýraznější detoxikaci, která se spustí pohybem, můžete vyzkoušet jogging nebo jiná aerobní cvičení, posílíte plíce a zbavíte se toxinů. 

Jak zjistíte, zda ledviny potřebují vyčistit: 

1. Menstruace je slabá nebo trvá jen velmi krátce, barva krve je tmavá. Vznik a zánik menstruace je důkaz toho, zda ledviny fungují tak, jak mají. Pokud je v ledvinách obsaženo velké množství toxinů, intenzita menstruace výrazně poklesne. 

2. Otoky. Ledviny řídí oběh tekutin v našem těle. Když se v ledvinách nahromadí toxiny, klesá jejich schopnost odstraňovat přebytečnou vodu, proto vznikají otoky. 

3. Akné v oblasti brady. Spodní část obličeje je řízena ledvinami, proto se nahromaděné toxiny projevují i výskytem nedokonalostí pleti v této spodní části tváře. 

4. Rychlá únava. Toxiny zaměstnávají naše ledviny, které musí vynakládat energii na to, aby se s nimi vypořádaly. Ledviny tedy nemají energie nazbyt, proto se člověk cítí unavený, psychicky slabý, ospalý, nohy i ruce jsou téměř bezvládné. 

Čtěte také: slezina ajejí tajemství

Jak snadno dosáhnout detoxikace ledvin: 

1. Potravina, která je ideální: vosková/bílá tykev neboli zimní meloun. Ta obsahuje velké množství šťávy, která když se dostane do lidského těla, může stimulovat produkci většího množství moči, tím se tělo detoxikuje. Z voskové tykve je možné uvařit polévku nebo ji smažit. Chuť tykve je jen velmi jemná a nevýrazná. 

2. Potravina, která pomáhá plicím odolávat toxinům: čínský jam. Jamy vyživují a dodávají energii mnoha orgánům, ale jejich působení na ledviny je jednoznačně nejdůležitější, častá konzumace jamů může zvýšit schopnost ledvin zbavovat se toxinů. Jedním z vhodných způsobů, jak konzumovat jam, je jíst ho v kandované formě, chutné jamy obalené v karamelu zvýší schopnost detoxikace ledvin. 

3. Akupunkturní body. Bod bublající fontány. Jde o nejspodnější akupunkturní bod v lidském těle. Pokud by lidské tělo byla vysoká budova, tento akupunkturní bod by byl vyústěním potrubí odpadních vod. Často tento bod tiskněte, detoxikační účinky budou viditelné. Akupunkturní bod bublající fontány se nachází v přední třetině plosky chodidla (nejsou do toho započítány prsty na nohou), tento akupunkturní bod je poměrně citlivý, při jeho stisku se neuchylujte k použití příliš velké síly, stiskněte pouze jemně, to splní svůj účel, mněte tento bod ze strany na stranu, a to po dobu přibližně pěti minut. 

Ideální čas na detoxikaci ledvin 

Perfektní doba je mezi pátou až sedmou hodinou ráno, tělo po celou noc nabíralo síly, ráno jsou veškeré nebezpečné toxiny nahromaděny v ledvinách, proto je nejlepší ihned, jakmile vyskočíte z postele, vypít sklenici teplé vody, tím účinně propláchnete ledviny a toxiny se odplaví z těla ven.

Zdroj:  -   http://www.centrum-rk.cz/news/jak-detoxikovat-podle-cinske-mediciny/

-

Čtěte také: ledviny - životní energie

-

Ledviny v čínské medicíně

Loňské povodně poznamenaly mnoho lidí, není snad mezi námi nikdo, koho by tato katastrofa nechala netečným. Asi každý se tehdy zamýšlel nad vodním živlem, jakou má sílu, jak může ublížit – ale na druhé straně by bez vody nebyl život.

VODA JE HNACÍM MOTOREM

Je voda dobrá a prospěšná, nebo špatná a ničící? Obojí je pravdou, záleží na okolnostech a na tom, jak dokážeme vnímat přírodu, její zákony. Pak teprve dokážeme pochopit, co se pod širokým pojmem voda skrývá, jaký má význam pro člověka v každodenním životě.

Řekne-li se v čínské medicíně voda, je to pojem zahrnující všechny děje, věci a jevy s vodní energií (teorie pěti elementů, viz obr.). Když tyto vztahy zkoumáme podrobněji, vidíme vliv vody na přírodu, organismus i zdraví. Základní energie jsou nutným předpokladem k životu, ale jejich malé, nebo naopak velké množství může porušit rovnováhu a uškodit. Možná nám mnohé vysvětlí, když se podíváme na tento energetický okruh blíže a osvětlíme si některé jeho vztahy. Jaký charakter energie má voda? Je chladná, vlhká, tekoucí, tmavá. V přírodě jí odpovídá zima, období spánku. Je to doba klidu, využívání zásob a období odpočinku. Energie vody nás žene dopředu, má-li jí dostatek, touží objevovat nové věci, dosáhnout nových cílů, cestovat, vzdělávat se. Je to hnací motor – vzpomeňme si, jakou má voda sílu, před ničím se nezastaví. Voda nám dodává optimismus a nutnou dávku sebevědomí. Z orgánů odpovídají vodě ledviny a močový měchýř, a to nejen samotné orgány, ale i pohlavní funkce, reprodukční funkce a široký vliv energetického okruhu vody ledvin na náš organismus.

ZDROJ ENERGIE

Jakou tedy funkci mají ledviny v energetickém slova smyslu? Jsou sídlem a zdrojem vrozené energie, již získáváme od předků a která tvoří základ konstituce dané nám do vínku. Zdědíme-li energie málo, bude naše psychická i fyzická složka slabší a my musíme více dbát na kvalitu energie získané z potravy a vzduchu. Ledviny mají největší podíl na metabolismu vody, hospodaří s minerály, účastní se na dýchání. Jsou odpovědné za výživu a kvalitu kostí i mozkové tkáně. Vývodným orgánem jsou zde uši, proto nás jistě nepřekvapí, když budou s ledvinami úzce souviset poruchy sluchu. Mnoho nemocí má v pozadí špatnou funkci ledvin: osteoporóza, bolesti zad, poruchy imunity, některé nádorové procesy… V tomto energetickém okruhu můžeme velmi často vidět vrozenou slabost. To však ještě neznamená nemoc, je to jen dispozice, která při další zátěži může vyústit v energetickou nerovnováhu, jež může vyvolat poškození a následně nemoc. Je mnoho věcí v běžném životě, které ledviny zatěžují, především chemické a toxické látky, těžké kovy, bakterie a plísně, které samy o sobě nic neznamenají, a aby člověka poškodily, musí být v nepořádku imunitní systém. Různé streptokoky, stafylokoky, chlamydie a mnohé jiné mohou vrozeně slabší místo napadnout. Ani po této zátěži se nic nemusí projevit, jen se vše postupně sčítá, až přijde další, většinou nevinný podnět, který rozjede celou škálu problémů.

NEBEZPEČNÉ JÍDLO

Nejčastěji a nejvíc zatěžujeme ledviny dlouhodobým a mnoho let trvajícím nevhodným složením či množstvím jídla. Na tento orgán má nejhorší vliv nadbytek bílkovin. Ty jsou denně metabolizovány a ledvinami vylučovány z těla; při jejich nadbytku dojde k zatížení a postupnému narušení ledvin. Další potravinou s negativním vlivem jsou brambory, jejich větší konzumace vede nejen k ledvinové zátěži, ale i ke zhoršení kreativního myšlení. Je zřejmé, že zde hrají roli také tekutiny ve stravě, a to jak množství, tak propojení a vzájemný poměr vody a minerálů. Při nevhodném složení voda buď bez užitku projde organismem, nebo se ukládá a vznikají otoky – zvláště když už jsou ledviny poškozené a nestačí ji vyloučit. Nejlepší jsou přírodní celky, tedy zelenina, obiloviny, luštěniny a olejnatá semena, ze kterých dostaneme vše, co potřebujeme, a ve vazbě, která je pro nás stravitelná.

A ještě důležitá poznámka: chceme-li zachovat ledviny zdravé, nesmíme jíst na noc – poslední jídlo by mělo být do 18. hodiny.

ÚNAVA A STRACH

Prvními známkami slabých nebo poškozených ledvin bývá únava, hlavně po ránu, váčky pod očima, časté nebo naopak méně časté močení, pobolívání v zádech a zhoršení sluchu. Kvalita ledvin se pozná také na kvalitě vlasů. Problém můžeme vidět i na psychické úrovni, lidé se slabší energií ledvin se často chovají velmi ostražitě. Vedoucí emocí je zde strach, zpočátku menší a snadno zdůvodnitelný, ale postupně jsou tito lidé nedůvěřiví, všechno chtějí předem znát a vědět, nemají rádi náhody a překvapení. Často mají nepřiměřený strach o blízké i o sebe. Jejich pohyby bývají trhané, jako by obranné. V místnosti si vždy stoupnou zády ke zdi, aby si podvědomě chránili ledviny. Někdy jsou jejich muka způsobená strachem tak velká, že jsou nepříjemní okolí i sami sobě, prožívají velké trápení. Nepřiměřený strach, s nímž se ráno probudíme, může být způsoben tím, že jsme předchozího dne či dvou ledviny zatížili nevhodným jídlem co do množství či kvality, nebo jídlem na noc. Také alkohol může hrát negativní roli.

Ledviny jsou nejcitlivější samozřejmě v zimě, kdy je jejich energie nejzranitelnější, málo odolávají chladu. To znají především lidé, kteří mají ledviny již slabší a vědí, jak důsledně musí dbát na teplo, na druhé straně často trpí chladem v končetinách a celkovou zimomřivostí. Ledvinám vadí nadbytek i nedostatek tekutin, a to jak v potravě, tak v okolí. Proto při povodních, dlouhodobých plavbách na lodi nebo u lidí žijících na hausbotu může dojít ke zhoršení nemocí nebo k projevům strachu, mnohdy i paniky. Nejednou jsme toto viděli i u lidí, kteří spávali na vodních postelích. Nedivme se proto, že někteří lidé propadli o povodních panice více, a přitom to ani nesouviselo s ohrožením. Jejich ledviny nápor vody a energie, která takovou pohromu provází, hůř snášejí, a jsou proto v tomto období velmi citliví.

ČISTIT A REGENEROVAT

Veškeré naše povídání by nemělo smysl, kdybychom si neřekli, čím je možné ledviny šetřit a posílit. Je jisté, že vrozené dispozice moc neovlivníme, ale i člověk se slabšími ledvinami může žít šťastně a bez nemocí dlouhý život, musí na sebe být však opatrný. Je třeba zdravě jíst a ve stravě snížit podíl bílkovin, zvláště živočišných. To znamená denně jíst celozrnné obiloviny a menší množství luštěnin, nebo výrobků z nich – mají dohromady všechny potřebné aminokyseliny. Jednou týdně maso – rybu či drůbež. Čeho jíst nejméně? Lilkovitých rostlin, tedy brambor, rajčat, lilku. Zato je třeba denně zařadit zeleninu, zvláště čerstvě tepelně upravenou a mléčně kvašenou, rozumně solit. Zásadní je nejíst na noc. Jako je strach projevem poruchy ledvin, tak i člověk vystavený dlouhodobě této emoci může své ledviny poškodit. Je tedy třeba vyvarovat se zbytečných zátěží a strachů.

Pokud na sobě pozorujete nějaké psychické či fyzické známky poškození tohoto energetického okruhu, je dobré ledviny pročistit a zregenerovat. Nejlepší je zasáhnout co nejdříve, kdy už pozorujete určité příznaky, ale lékařská vyšetření jsou ještě negativní. Pomocí EAV se dají zmenšit zátěže ledvinového energetického okruhu a obnovit přirozenou rovnováhu: přírodními preparáty, bylinami, homeopatiky a informatiky. Potřebujeme, aby naše ledviny pracovaly, proto je třeba je šetřit. Zrovna tak je třeba šetřit přírodu a zbytečně ji nezatěžovat; stejně jako v organismu, i nerovnováha v přírodě se projeví, a třeba právě povodní. Máme co dohánět, jak v péči o přírodu, tak v péči o své zdraví.

MUDr. Vladimíra STRNADELOVÁ, Jan ZERZÁN

-

Čtěte také: duchovní příčiny nemoci

-

Volby prohlížení komentářů

Bez vláken - sbalenoBez vláken - rozbalenoVlákna - sbalenéVlákna - rozbaleno 

Datum - od nejnovějšíchDatum - od nejstarších 

Počet komentářů na stránce: 10Počet komentářů na stránce: 30Počet komentářů na stránce: 50Počet komentářů na stránce: 70Počet komentářů na stránce: 90Počet komentářů na stránce: 150Počet komentářů na stránce: 200Počet komentářů na stránce: 250Počet komentářů na stránce: 300 

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

paradajky a melon

Napsal uživatel Ganec (neověřeno) dne 2. Červenec 2012 - 19:30.

Vraj sa ladviny daju precistit melonom.

Prave som zjedol (mensiu) polku 8-kiloveho melonu .. tym ladviny zatazujem alebo precistujem? :-)

 

Co je "zle" na paradajkach a preco?

preco nie su vhodne

Napsal uživatel Mary (neověřeno) dne 5. Červenec 2012 - 12:40.

preco nie su vhodne paradajky?

 Brambory a ostatní lilkovité

Napsal uživatel divák (neověřeno) dne 5. Červenec 2012 - 14:46.

 Brambory a ostatní lilkovité plodiny (patří sem také rajčata, lilek, tabák, atd.), obsahují alkaloidy (solanin, tomatin atd.) působí na náš organismus toxicky. Po časté a dlouhodobé expozici může dojít ke kloubním potížím, resp. k poškození jater a ledvin. Pokud chcete lilkovité plodiny konzumovat, měli byste je doplnit kmínem, který eliminuje škodlivé účinky solaninu z brambor resp. tomatinu z rajčat. Rajčata by měla být vybírána spíše od tuzemských pěstitelů, kteří sklízejí rajčata zralá, zatímco dovozová rajčata jsou sklízena zelená s vysokým obsahem tomatinu a jejich dozrávání je řízeno chemicky. I dobře zralá rajčata by měla být spařována.

Zdroj: http://www.osud.biz/28-06-2012/1405/zivotni-styl/ledviny-v-cinske-medicine

-

Čtěte také: 7 superpotravin

-

ÚNOR - ORGÁNEM MĚSÍCE JSOU LEDVINY

 

Zajímáte se o čínskou medicínu? Sledujte naše příspěvky. Jako první Vám přinášíme únor, jehož orgánem jsou z pohledu tradiční čínské medicíny ledviny. V sekci wellnes vám ještě přineseme tipy na vydatnou zahřívací polévku, ledvinový čaj, přesličkovou koupel nebo masku pro krásu.

Víte, že Číňané považují ledviny za sídlo životní energie a tvrdí, že je v nich uložená podstata života? 

Tento orgán zastupuje hormonální systém, filtruje krev a tělní tekutiny. Ale to není všechno, ledviny také kontrolují kosti, kostní dřeň, mozek, centrální nervovou soustavu, zuby, vlasy, sluch, potenci, libido a mají vliv na plodnost. Emocí ledvin je strach. Pokud žijete neustále ve stresujícím prostředí, energie ledvin se vyčerpává. Také jim neprospívá hlasitá hudba, kouření, alkohol, nadbytek černé kávy, spěch při jídle, nedostatek pohybu a nadměrná sexualita. 

Jak poznáte oslabení ledvin?
Mezi příznaky patří například časté močení, oteklá horní víčka, zhoršení sluchu, padání vlasů, tenké vlasy, bolestivost kolen, lámavost kostí.

Posilněte se!
Které potraviny dokážou podpořit práci ledvin?
Ryby: úhoř, platýz, tuňák, sépie, slávky, garnáty, ústřice
Maso: ledvinky vepřové, jehněčí nebo hovězí, dále kachna, kuře
Luštěniny: černé fazole, hrášek, čočka, černé sojové boby
Zelenina: cibule, zázvor, fenykl, pažitka, celer, petržel, zelí, čínské zelí, kapusta, červená řepa. 

Náš tip: Kvašená nebo dušená zelenina je vhodnější, než syrová.
Ovoce: vhodné sušené, například maliny
Mléčné výrobky: parmezán
Ostatní: vejce, mořské řasy, černý sezam, tofu, vlašské ořechy, kaštany, pasta MISO, sojová omáčka TAMARI. 
Doporučujeme: Neloupaná sezamová zrna zlepšují kvalitu krve, zostřují vidění, zamezují tvorbě šedivých vlasů a napomáhají k ohebnosti těla.
Tekutiny: minerálka, pramenitá voda
Obiloviny: pohanka, ječmen, proso (vyloupaná zrnka se nazývají jáhly a protože jsou zásadité, dokáží snižovat hladinu kyselosti v těle).

Preventivní opatření
V únoru je třeba chránit ledviny, ruce a nohy teplem, což v aktuálně velmi mrazivém počasí znamená, že s budete dostatečně oblékat. Do sauny se doporučuje docházet podle lunárního kalendáře (zkuste například Lunární kalendář Krásné paní). Přidat si můžete cviky na ledviny podle tibetských mnichů (viz kniha Tibetské cvičení Lu Jong /Tulku Lama Lobsan).

Text: Hana Bednářová. www.doprejsi.cz
14. 2. 2012

-

Čtěte také: fazole - nepřímé afrodiziakum

-

Ledviny a vlasy

Za Rakem přišla 48letá žena, Střelec. Má jemné vlasy a stále jí padají. Její energie ledvin byla velmi jemná. Vlasy v tradiční čínské medicíně patří pod správu ledvin. Měla časté močení, chladné nohy, pobolívání beder. Ledviny mají rády jistotu. Každá déletrvající nejistota v partnerských vztazích ledviny oslabuje.

Ale nejen v partnerských vztazích, ale i potíže v zaměstnání. Možnost ztráty práce je také příčinou únavy ledvinové energie. Začnou slábnout vlasy, jsou jemné a pak padají. Ledviny jsou v čínské medicíně kořeny stromu. Strom, kterému usychají kořeny, ztrácí listí. Paní věděla, co je její nejistotou. Radil jsem jí, jak s ní pracovat. Dostala byliny, které jí každý den budou zalévat její ledviny esencí. Po několika měsících vlasy posílí a ledviny získají sílu, pevnost a stabilitu. Nejistota a strach musí pryč. Ledviny narovnají páteř, zpevní dělohu a psychiku. Je úžasné sledovat, jak se lidé mění při doplnění energie a odstranění příčiny. Je ji třeba ale určit.

Zdroj:  -  http://oberon-medicina.cz/ledviny-a-vlasy

---

Ledviny

Jakýkoli problém s ledvinami se může odrazit na všem, co s nimi souvisí.

Ledviny jsou hlavním orgánem vylučovací soustavy a tvoří společně s močovým měchýřem, kostmi, morkem, mozkem, vlasy a dvěma jiny (konečník a vnější močově-pohlavní orgán) ledvinový systém. Mají tvar fazole a jsou obaleny vrstvou tuku. Nacházejí se v úrovni pasu, naproti sobě od páteře, přičemž levá ledvina je umístěná o něco výše. Ledviny plní tři důležité funkce: skladují esenci, řídí tekutiny a kontrolují příjem energie. Spolu s močovým měchýřem patří k prvku voda. Odpovídají energii zimy, mají vztah k severu, chladu, půlnoci a skladování, souvisí s nimi černá barva a slaná chuť. jejich tkáněmi jsou kosti a zuby, emocí strach, hlasovým projevem sténání a jejich tekutinu představují sliny tuo ye, které zvlhčují a pomáhají rozkládat potravu. Smyslovým orgánem jsou uši. Funkčnost ledvin se odráží na kvalitě vlasů.

Esence vývoje a růstu

Tradiční čínská medicína považuje esenci, jíž ledviny skladují, za kořen života. Ten je tvořen z esence, pocházející z tzv. předchozího nebe (zděděná, prenatální) a z esence z potravy (postnatální). Obě se vzájemně doplňují a závisejí na sobě. Esencí je podmíněn růst a vývoj organismu a kromě toho podporuje produkci krve. Po narození se prenatální energie neustále obohacuje prostřednictvím té postnatální. To se odráží i na růstu a vývoji člověka. Po dosažení středního věku začne esence ubývat, tělo pomalu stárne, snižuje se jeho pohyblivost, objeví se příznaky jako šedivění a padání vlasů, viklání zubů atd.

Esence ledvin má přímý vliv na reprodukční schopnosti každého lidského jedince. Po narození se doplňuje esencí z potravy a neustále se až do dospělosti rozhojňuje. Přitom dozrává reprodukční soustava. Ve středním věku, kdy schopnost rozmnožování dosáhne vrcholu, se začne množství esence v ledvinách postupně snižovat. Také reprodukční schopnosti postupně slábnou. Esence ledvin se rovněž podílí na odolnosti organismu proti vnějším škodlivým vlivům. Pokud je jí dostatek, je organismus vitální, má dobrou obrany schopnost a hned tak neonemocní.

Rovnováha tekutin

Ledviny zodpovídají za metabolismus tekutin v celém organismu. Tato skutečnost má dva aspekty. První zahrnuje přepravu a difúzi tekutin v organismu a druhý vylučování kalných tekutin. Odpařovací činnost ledvin umožňuje dalším orgánům, které se podílejí na metabolismu tekutin (žaludek, plíce, slezina, tenké a tlusté střevo, močový měchýř, tři ohniště), aby mohly plnit své funkce. Tekutiny, které již byly orgány a tkáněmi využity, sestupují do ledvin, kde se odděluje čisté od kalného. Kalné se přeměňuje na moč a ta je z organismu vyloučena. To umožňuje regulovat hladinu tělních tekutin a udržovat jejichrovnováhu.

Čtěte také: místo vytrhnutí zubu, jej regenerujte

Kontrola příjmu energie

Také za nádech ledviny zodpovídají. Dýchací pohyby proto závisejí na koordinaci činnosti dvou stěžejních orgánů: ledviny přitahují vzduch, který je vdechován plícemi a přijímají ho. Takto kontrolují příjem energie. Tradiční čínská medicína to charakterizuje tak, že plíce jsou pánem energie a ledviny jejím kořenem. Jakýkoli problém s ledvinami se může odrazit na všem, co s nimi souvisí, tedy na kostech (včetně morku), zubech, uších, dvou jinech (konečníku a močově-pohlavním orgánu) a na vlasech. Kosti tvoří oporu těla a jejich kvalita podléhá esenci ledvin, která je vyživuje a produkuje morek. Pokud je hojná, jsou kosti tvrdé a pevné. Křehké a měkké kosti, jejich lámavost, zpoždění v uzavírání fontanely u dětí či poruchy růstu mají vztah k nedostatečné esenci ledvin. Tradiční čínská medicína chápe zuby jako nadbytek ledvin, proto jejich opožděný růst či vypadávání rovněž souvisí s nedostatečnou ledvinovou esencí. Vnějšími otvory ledvin jsou uši a dva jiny. Zhoršení sluchu, sluchové halucinace, šelesty či hluchota se objevují v souvislosti s nedostatečnou esencí ledvin. Přední jin (vnější močově-pohlavní orgán) vylučuje moč a podílí se na reprodukci. Tyto funkce včetně plodnosti kontrolují ledviny. Zadní jin (konečník) zajišťuje vylučování odpadních látek prostřednictvím stolice. Narušení funkce ledvin se projeví jako průjem nebo zácpa. Zdatnost ledvin se odráží také na kvalitě vlasů. Silné a lesklé vlasy jsou dokladem toho, že dostatečně vyživovány jak krví, tak esencí. Suché vlasy, které padají a šedivějí, jsou odrezem nedostatečnosti esence ledvin a krve.

Narušená funkce ledvin

  • Oslabení jinu ledvin: závratě, rozmazané vidění, hučení v uších a hluchota, uvolněné zuby, nespavost, výron semene, sucho v ústech a v hrdle, horko pěti srdcí (na hrudi, dlaních , chodidlech), noční pocení, bolesti v pase a kolenou, červený jazyk. 
  • Oslabení jangu ledvin: chlad v těle, deprese, bolest v pase a kolenou, nebo impotence, světlý jazyk s bílým povlakem.Ledviny nedostatečně kontrolují příjem energie qi: dušnost, zadýchávání se, pocení, chlad v končetinách, averze k větru a chladu, otoky v obličeji, bledý jazyk.
  • Otoky způsobené oslabením ledvin: tzn. otoky těla, v těžších případech otoky dolních končetin, bolest v pase, roztažení a plnost břicha, nedostatečné močení, dušnost, kašel, bledý a oteklý jazyk s bílým povlakem.
  • Měkké a křehké kosti zapříčiněné oslabením ledvin: bolesti v pase a kolenou, slabost svalů a kloubů
  • Nadměrný oheň ledvin: oslabení jinu může vyvolat oheň z nedostatku, který se projevuje neklidným spaním, závratěmi, palpitacemi a nadměrnou sexuální žádostivostí.

Zpracoval S. Flanderka, autor článku J. Arcimovičová v časopise Regenerace

-

Čtěte také: ledviny a obtěžující noční pocení

-

Močový trakt

Moč se vytváří v ledvinách, které jsou velmi důležitým, ale také velmi zatíženým orgánem. Denně přefiltrují kolem 180 l krevní plazmy a odstraní z ní pro organismus nepotřebné nebo škodlivé látky. Filtrát zbavený škodlivin pak vrací zpět do krve, jinak by organismus zahynul dehydratací. Spolu s filtrátem se vrací se zpět i glukóza a některé soli, které by mohl organismus potřebovat. Množství navrácených solí a vody regulují speciální hormony. Tím je udržován správný obsah solí a obsah vody v těle. Denně ledviny vyloučí kolem 1,5 l moče. Ta je odváděna pravým a levým močovodem do močového měchýře a močové trubice.

Zdroj: -  http://cinska-medicina.zdravi.org/zdrave-ledviny/?arc=126

-

Čtěte také: srdce - neúnavný motor

-

Čínská medicína o poruchách erekce

Žaneta Starzyczná je licencovaný terapeut tradiční čínské medicíny a specialista v kosmetické akupunktuře. Je absolventem tradiční čínské medicíny v institutu TCM, kde studovala čínskou medicínu (akupunktura & čínská fytoterapie).

 

Žaneta Starzyczná

KOSMETICKÁ AKUPUNKTURA | Salon TWIGGY

Žaneta Starzyczná - certifikovaný terapeut tradiční čínské medicíny

Dlouhá třída 97, 736 01 Havířov - Podlesí, tel.: +420 603 868 872,

Co je to impotence?

Podle teorie tradiční čínské medicíny (TCM), jsou ledviny klíčovým orgánem při plnění sexuální aktivity. Impotence je ve většině případů, charakterizována nedostatečnosti dráhy ledvin. TCM popisuje tento stav velmi poetickým způsobem, že je to způsobeno tím, že "poklesl oheň v bráně života." Ledviny jsou kořenem života a zdrojem, dále - napomáhají růstu a vývoji - umožňují rozmnožování (vajíčko, sperma) - jsou původem lidského organizmu - ledviny uchovávají esenci Jing.

Esence Jing, která nám byla dána do vínku, ta o kterou jsme se nepřičinili. V ledvinách se uchovává to, co zdědíme po předcích. Yin a Yang ledvin mají stejný původ. Za života ledviny uchovávají esenci Jing, jsou jako truhlička na poklad. Esence rozhoduje o tom, jak si budeme žít, a kolik si toho ještě můžeme dovolit. Žít, tak radši trochu uložit než trochu vybrat. Vždy dostaneme něco do vínku od rodičů darem. To je jakási esence před narozením. Protože se narodíme už do těla, jako hmota, a nejjemnější součástí té hmoty je ta esence, kterou má dítě, aby vůbec mohlo žít. Co kdyby se dostalo do energetického nedostatku? To naše tělo velmi dobře zná, kdy pravidelně nejíme, nesportujeme a neodpočíváme, tak to právě bereme z té esence. No a každý den je celá životospráva správná podle čínského pohledu: žijme tak, abychom si spíš trošku uložili, než abychom si víc vybrali. Když se to tak bude dít, když budeme tvořit lehký přebytek, který si uložíme do ledvin, tak budeme žít dlouze a radostně. Když každý den utratíme trochu víc, než vyděláme, tak bude ubývat naše ledvinová esence a rychle zestárneme. Klasická čínská lékařská kniha Huang Di Neijing poukazuje na to, že "Qi ledvin je základní materiál, na kterém lidské tělo roste, vyvíjí se a reprodukuje. Charakterizuje cykly ženské a mužské, kdy ženský trvá vždy 7 let a mužský 8 let, proto i známá teorie, že kluci jsou zejména na základní škole vývojově pozadu. Popíšeme osmiletý cyklus muže s ledvinovou esencí.

Muž:

Když chlapec dovrší 8 rok, Qi jeho ledvin začíná nabírat na síle, vyměňují se mu mléčné zuby a zhoustnou mu vlasy Když má 2 x 8 let, Qi ledvin je mocná, probouzí se v něm Tian Gui, plodivá síla u chlapce překypuje a může se vyronit ven. Jestliže se spojí v Yin a Yang může zplodit dítě.

  • 24 let - Qi ledvin je silná a vyrovnaná, šlachy a kosti jsou silné, proto dorůstají zuby moudrosti. Počet zubů se stává úplným.
  • 32 let - šlachy a kosti jsou mocné, svalstvo je pevné a plné
  • 40 let – Qi ledvin slábne, vlasy začínají vypadávat a zuby vysychat
  • 48 let - Yang Qi nahoře slábne a ubývá, tvář se vrásčí a vlasy protkávají šediny
  • 56 let – Qi slábne, šlachy už nejsou pružné
  • 64 let - Qi ledvin slábne, je stále slabší až zmizí sexuální funkce a reprodukční schopnosti

TCM klasifikuje ledviny do dvou částí: Yin ledvin - to je jeho struktura, hmota, včetně jeho podstaty života a Yang ledvin - jeho funkce a teplo. Podstata života je uložena v ledvinách a Qi ledvin je produkován ledvinami je podstatou života.

Co je příčinou impotence?

Existuje mnoho příčin impotence, jako je stres, přepracování, úzkost, sex, nedostatečnost dráhy ledvin, nevhodná strava atd. Nedostatečnost Yangu ledvin - Příznaky: impotence, závratě, hučení v uších, bolest v bedrech a kolenou, časté močení a noční močení, studené končetiny, otoky nohou, zbytnění prostaty.

Nedostatečnost Yinu ledvin - Příznaky: Impotence, podrážděnost, noční pocení, bolesti zad, závratě, hučení v uších, četné erotické sny, u mužů s polucí, zvýšená sexuální touha - předčasná ejakulace

-

Čtěte také: srdce a náš puls

-

Tajemství tradiční čínské medicíny (1. díl)

Autor: Michaela Plachká

SERIÁL: Možná už máte dost obtěžujících projevů svých chronických nemocí. Možná hledáte jinou než medicínskou cestu k udržení zdraví. Možná chcete dosáhnout spokojené dlouhověkosti. Pokud pro vás platí alespoň jednou ano, pak se začtěte do našeho seriálu, který poodkrývá jiný pohled na svět a vlastní zdraví, než jak ho běžně vnímáme. Tradiční čínská medicína nabízí ucelený pohled na člověka, vnímá jej jako neoddělitelnou součást okolního vesmíru, se kterým je v neustálé interakci. 

foto: iStock 

Základ léčebného systému staré Číny, jehož základními pilíři jsou akupunktura, fytoterapie, cvičení, dietetika a masáž, se formoval v období 2852 až 2597 před n. l., funguje tedy nepřetržitě pět tisíc let. Nutno dodat, že praktiky čínské medicíny se ve své domovině dočkaly různých přístupů. Oficiální čínské lékařství dokonce tradiční metody v několika obdobích zavrhovalo. Například v dynastii Song (960–1279) a následující dynastii Yuan (1271–1368) byla čínská energetická masáž tuina vyloučena z císařského dvora a oficiálního rozvoje se dočkala až v době Ming (1368–1644). V 19. století sílil v Číně vliv západní medicíny a oficiální vrstvy se ke svému kulturnímu dědictví chovaly přehlíživě a dokonale propracovaný soubor informací znevažovaly. Brzo se ale zjistilo, že západní metody jsou velmi drahé a při počtu obyvatel v Číně je tato orientace zkrátka finančně neudržitelná. V současnosti se například akupunktura vyučuje tři roky po absolutoriu na lékařské fakultě. Tradiční i západní metody tak tvoří celek a výhodně se doplňují. Pokud se stanete účastníky dopravní nehody, čekejte, že už v sanitce vám doktor napíchá jehličky, aby bylo hrozící nebezpeční co nejmenší. 

Jsme energie 
Základním pojmem starodávné čínské filosofie (a potažmo i medicíny) je celistvost. Člověk je vnímán jako nedílná součást universa, se kterým je – v ideálním stavu – v rovnováze. I uvnitř našeho těla, kde fyzické tělo ovlivňuje psychika a naopak, musí být rovnováha. Podle čínské filosofie je základem i hybatelem všeho energie. Ta musí stále volně proudit. Číňané ji nazývají čchi (qi) – životadárná síla, podklad všeho hmotného. Tato vitální energie samozřejmě proudí i v našem těle. Bolest, spazmus či blok není nic jiného než stagnace čchi. Z tohoto pojetí také vychází definice nemoci. Nemoc (bing) je z pohledu TČM narušení rovnováhy v organizmu. Příčiny této nerovnováhy mohou být zevní nebo vnitřní. Platí, že stejné onemocnění může mít různé příznaky, ale i stejné příznaky se mohou objevit u různého onemocnění. V čínské medicíně se léčí nejen příznaky nemoci, ale především její kořeny. 


Neustálý souboj 
Pokud chceme nahlédnout do pokladnice čínské medicíny hlouběji, neobejdeme se bez dvou základních pojmů – jin a jang. Vyjadřují protikladné polarity, které od sebe nelze oddělit. Jeden bez druhého by ztratil svůj smysl. Monáda jin-jang byla poprvé popsána v legendární Knize proměn (I´ting). Jaké znáte protiklady? Den a noc, hluk a ticho,teplo a chlad… a tisíce dalších. Protiklad, kontrast je přítomný ve všem, na co se dokážeme podívat z nadhledu. Stejně tak vidíme, že se polarity stále přetlačují, vyrovnávají, bojují spolu. Oba v sobě obsahují zárodek svého opaku a extrémní poloha jedné polarity se automaticky mění na tu opačnou. Pokud se principy od sebe oddělí, život i existence zaniká. 

Co si konkrétně představit? 
Jang: teplo, světlo, energičnost, koncentrace, mužský princip, léto, bílá, to, co je nahoře. V našem těle jsou jangové orgány tzv. prázdné – žlučník, tenké střevo, žaludek, močový měchýř, trojitý zářič. 
Jin: chlad, noc, ticho, vlhkost, ženský princip, zima, černá, to, co je dole. Jinové orgány jsou naopak tzv. plné – játra, srdce, slezina, plíce, ledviny. 

Aby to nebylo tak jednoduché, čínský pohled pracuje s relativitou. Hlava je z pohledu celého těla jangová, ale čelo má více jangu než brada, která je níže a tím je více jinovější. Věci neexistují absolutně jinové či jangové, jejich určení je závislé na vzájemném vztahu. Tato relativizace vychází ze starodávného pojetí jin-jangového tvoření: nebeská klenba je nahoře, a je tudíž jang, země je dole, a tak je ztělesněním jinu. Člověk pak stojí uprostřed, a je tak nejinteligentnějším výtvorem propojení obou energií. 

Čínští lékaři velmi pečlivě určují z hlediska jin-jang také povahu nemoci, protože to určuje další postup. Jangové nemoci jsou povrchové, horké, plné. Jinové naopak vnitřní, chladné, prázdné. Plnost je třeba vypustit, prázdnotu naopak doplnit. Ze stejné perspektivy se také díváme na projevy nemocí – akutní nemoc, rychlý nástup, horečka, prudká bolest či problémy ve dne ukazují na jang. A jinové příznaky? Chronická nemoc, pozvolný vývoj, lehká horečka, pobolívání, apatie. 


Metody TČM 
Diagnostické metody TČM využívají zrak, sluch, dotazování a pohmat. Na vstupní prohlídce terapeut (lékař) pozoruje, jak se chováte, jak vypadáte, jakou máte sílu hlasu, barvu obličeje a kůže, naslouchá vašemu dechu. Podrobně se vyptá na všechny bolesti, zdali někde cítíte chlad nebo horkost, jaká je kvalita spánku, vyměšování. Podívá se vám na jazyk a změří puls. A také ho budou zajímat vaše zvyky a životní styl, zda na vás útočí stres nebo máte problémy v sexuálním životě. Vyplatí se upřímnost, protože všechny informace se stanou základním materiálem pro diagnostiku. 

Na další návštěvě by vám terapeut měl být schopen odhalit, co je ve vašem těle oslabené. Protože jsme podle západní medicíny zvyklí léčit loket, pokud nás bolí, je někdy těžké uvěřit, že bolest v lokti znamená daleko víc, například problém na dráze plic, která začíná u ramene, vede právě přes loket a končí u palce. 

Univerzální číslo pět 
Čínská medicína dokáže třídit tkáně a struktury v organizmu na základě jejich vlastností a funkcí. Rozhodně nezapře oblibu v jasných počtech. V teorii pěti prvků se dozvíme, že organizmus je rozdělen na pět vzájemně propojených okruhů. Každý okruh má hlavní orgán (dutý, mateřský) a vedlejší (plný, dceřiný). Protože TČM vychází z pozorování přírody, ke každému okruhu přiřazuje jeden prvek, světový směr, barvu, chuť, a další vlastnosti. 

DŘEVO: játra-žlučník 
OHEŇ: srdce-tenké střevo 
ZEMĚ: slezina-žaludek 
KOV: plíce-tlusté střevo 
VODA: ledviny-močový měchýř 

Každý z těchto orgánů má svoji párovou energetickou dráhu (meridián) s různým počtem akupunkturních bodů, kterými proudí energie čchi. Konečný počet doplňují dvě dráhy, které nejsou párové – přední střední a zadní střední dráha. Problém daného okruhu se může projevit na kterémkoli místě dráhy. Všechny orgánové okruhy pentagramu se vzájemně ovlivňují. Ve směru hodinových ručiček se posilují, vyživují – podobně jako rodiče živí své děti. Pokud tedy pracuje dvojice slezina-žaludek dobře, posiluje zároveň následující plíce-tlusté střevo. Ale pokud má slezina problém (což je velmi časté u lidí nad 30 let a souvisí to s moderním stylem života) oslabuje tím císaře – srdce a tenké střevo. 

Čtěte také: ledviny - selhání

nebo

Čtěte také: rakovina ledvin

---

Tajemství tradiční čínské medicíny (2. díl)

Autor: Michaela Plachká

SERIÁL: Trápí vás inkontinence nebo bolesti zad? Dumáte nad tím, proč na bolesti vašeho kolene nic nezabírá? Zakopaný pes může být na dráze ledvin. Právě tu si podrobně představíme v dnešním dílu. 

Pentagram v kostce 
V minulém díle jsme zmínili, že organismus je v tradiční čínské medicíně rozdělen na pět okruhů – podle teorie pěti prvků. Následující přehled shrnuje, co je pro jednotlivé okruhy typické. 


foto: iStock 

VODA: ledviny – močový měchýř, kosti, strach, sténání, zima, půlnoc, slaná 
DŘEVO: játra – žlučník, šlachy a vazivo, vztek, nadávání, jaro, ráno, kyselá 
OHEŇ: srdce – tenké střevo, cévy, radost, smích, léto, poledne, hořká 

ZEMĚ: slezina – žaludek, svaly, přemítání, zpěv, pozdní léto, odpoledne, sladká 
KOV: plíce – tlusté střevo, kůže, smutek, pláč, podzim, večer, ostrá 

OKRUH LEDVINY – MOČOVÝ MĚCHÝŘ 
Hlavní funkcí ledvin v organizmu je čištění krve od odpadních látek, které se v ní hromadí (soli, močovina). Filtrují z krve vodu a řídí vodní hospodářství. Dále produkují hormony, čímž ovlivňují metabolismus kostí a oběhové soustavy. Zaručují například, že nevznikne anémie (krevní nedostatečnost). 

O ledvinách se v čínské medicíně říká, že jsou „kořenem života“. Disponují dvěma typy energie. První je vrozená (prenatální) – tuto energii jsme dostali do vínku a nemůžeme ji znovu obnovit. Určuje vrozenou konstituci a osobnost. Tvrdí se, že tato životní esence se dědí až po tři generace. Druhým typem energie je esence přijímaná ze stravy (postnatální), kterou ledviny filtrují z krve. Tuto energii doplňujeme cvičením a vhodným stravováním. Čím více dodáváme ledvinám postnatální energie, tím méně se vyčerpává energie vrozená. 

Tento okruh je nejvíce zatěžován v lednu a únoru. Proto jsou tyto měsíce nejvhodnější pro jejich detoxikaci. Ledviny energeticky plní játra, močový měchýř zase plní žlučník. Kondice ledvin se projevuje na vlasech. Nedostatečnost se projevuje strachem, nejistotou, nedostatkem vůle. Z psychických vlivů ledviny nejvíce poškozuje úzkost. Paradoxně nedostatečně fungující ledviny samy vytváří pocity úzkosti. 


Víte, že…? Při požití většího množství alkoholu si rozhodíte vodní hospodářství až na jeden měsíc. 

Co se pojí k ledvinám 
Párový orgán je močový měchýř, půlnoc, sever, černá a tmavě modrá, slaná chuť, chladné podnebí, emoce strach, tkáň kosti, prvek voda. Ledviny posiluje saunování, lázeň s mořskou solí, zelený a ledvinový čaj, petržel, špalda. Ledviny naopak oslabuje přemíra tekutin, alkoholu, ovoce, soli, živočišných bílkovin, chybný pitný režim. 

DRÁHA LEDVIN 
Dráha ledvin začíná na malíčku u nohy, vede přes vnitřní stranu celé dolní končetiny, vstupuje na trup a hrudník a končí pod klíční kostí. Má další dvě větve, které probíhají uvnitř těla. Dráha ledvin funguje jako rezervoár energie. Pokud jsme velmi vyčerpaní, začne si tělo brát právě z těchto zásob. Tato dráha spouští u dívek první menstruaci. Má povahu jin. Maximální doba průtoku energie je mezi 17. – 19. hodinou. 

Při kterých problémech využíváme dráhu ledvin? 
Při obtížném, bolestivém močení, inkontinenci, gynekologických problémech, bolestech v bedrech, dýchacích obtížích (např. astma), otocích. 

Tip pro vás 
Tlakem stimulujte první bod dráhy ledvin KI 1, vyživíte tím celou dráhu ledvin. Tento bod doplňuje energii při nedostatku, a naopak při nadbytku ji stáhne dolů. Tímto bodem také nabíráme energii při energetickém cvičení Qigong. Najdete ho na plosce nohy, uprostřed příčné klenby mezi valy. Několikrát na něj silně zatlačte špičkou palce. Obecně platí, že akupunkturní body jsou citlivé. Čím větší bolest cítíte, tím větší je problém. 

Elixír mládí 
Činnost ledvin (a také jater) příznivě ovlivňuje kustovnice čínská (gou qi). Drobné oranžové bobule mají v tradiční čínské medicíně nezastupitelné místo. Sušené plody obsahují velké množství betakarotenu, vitamin C, B1, B2, kyselinu linolovou, esenciální aminokyseliny, stopové prvky (zinek, selen, železo, vápník) a imunologicky aktivní polysacharidy. Kustovnice nejen zlepšuje imunitu a krvetvorbu, ale dokáže revitalizovat a posílit sexualitu. Doporučená denní dávka je 6-15 g suchých plodů. Udělejte si odvar z tohoto množství a popíjejte. Má lahodnou nasládnou chuť. 

DRÁHA MOČOVÉHO MĚCHÝŘE 
Průběh dráhy je komplikovaný a vede od hlavy až k malíčku u nohy. Je to sdružená dráha ledvin, maximální doba průtoku energie je mezi 15. – 17. hodinou. 

Dráhu můžeme využít pro onemocnění hlavy, smyslových orgánů, dysfunkci mozku, při bolestech šíje, zad, křížové oblasti, problémech dolních končetin (brnění, bolestech, mravenčení, spazmů, atrofií). Také při problémech s močením, při onemocněních v oblasti malé pánve. Poslední bod na této dráze BL 67 se stimuluje, pokud chceme vyvolat porod. 

Tip pro vás 
Trápí vás bolesti hlavy? V tomto případě si najděte bod BL 2. Je přesně na začátku obočí, kde nahmatáte malý důlek. Bývá citlivý na tlak. Využijete ho také při onemocnění dutin a očí. Pokud máte časté křeče v lýtku nebo pocit tíhy v nohou, využijete bod BL 57. Nachází se přesně uprostřed lýtka. Body opět stimulujte tlakem špičky palce. 

V příštím díle se dozvíte další zajímavosti o jednotlivých drahách a léčebných metodách tradiční čínské medicíny. 

Zdroj: 
Ivana Batůšková – Detoxikační souvislosti 
MUDr. Dagmar Komárková – Fit bez chemie 

-

Čtěte také: jak být štastnější

-

Zimní období – dle čínské medicíny - čas ledvin a močového měchýře

16.01.2010 15:38

Zima tohoto roku už o sobě dala patřičně vědět, a to nejen v podobě sněhové nadílky ale i počtem nemocných a nachlazených.

Pro zajímavost, prevenci „zimních onemocnění“ a taky na zkrácení dlouhých zimních večerů čtěte následující řádky :-)

Dle TČM patří zimě dva velice důležité orgány, a to ledviny a močový měchýř. Dle teorie o pěti prvcích neboli elementech, těmto orgánům náleží element vody. Barvou v tomto období je modrá od světle, přes sytě modrou až po černou. Bioklimatickým faktorem je chlad a odpovídá jim slaná chuť. 

Ledviny kontrolují kosti, kostní dřeň, mozek neboli centrální nervový systém, zuby, vlasy, sluch a uši. Mají také veliký vliv na sexuální oblast, na plodnost, potenci a libido. Genetické vlohy a konstituce novorozeného dítěte závisí na tom, jal silné mají rodiče ledviny. V Číně je běžné, že budoucí rodiče až dva roky před plánovaným početím potomka posilují Qi (energii) sleziny a ledvin výživou a tělesným cvičením zvaným Qi Gong.

Dle Tradiční Čínské Medicíny (TČM) je organizmus vyživovaný dvěma hlavními energiemi, které se nazývají prenatální a postnatální Qi (energie). Zdrojem prenatální Qi jsou ledviny, a je to energie, kterou si člověk přináší s sebou při narození. Skládá se ze dvou složek, jedna je zděděná od rodičů, obsahuje genetické dispozice, např. vzhled a kulturou dané charakterové vlastnosti. Druhá složka je označovaná jako „kosmická Qi“ ta má Božský původ, a taky v sobě zahrnuje otisky duše z předešlého života.

Množství prenatální Qi, která je uložená v ledvinách je určené při narození a nedá se doplnit. Proto jsou všechny čínské metody jako zdravotní cvičení, či už pohybové umění Qi Gong, nebo taoistické a meditační praktiky, čínská bylinní léčba a taky dietetika, akupunktura, moxování a další určené k vytvoření, co největšího množství postnatální Qi. Dělá se to proto, aby odčerpávání té prenatální Qi bylo co nejmenší. 

V zimě je ohrožený především tzv. Yang ledvin - neboli teplotní aspekt. Když má tělo nedostatek yangu, znamená to, že má málo energie a tepla. Na tělesné úrovni se to projevuje zejména: pocitem chladu v bedrech a v podbřišku, studenými nohami, zatuhnutím a bolestmi zad, častým močením v noci, poklesem libida. Při velkém oslabení ledvin se může vyskytnout i neplodnost a neschopnost početí. Navíc se člověk cítí celkově slabý, někdy může být agresivní, někdy má deprese. 

Může dojít ale i ke stavu, kdy je v ledvinách nedostatek šťáv - neboli yinu. To se naopak projevuje pocity horka, neklidu, můžou být přítomné poruchy spánku, nervozita, podrážděnost. V noci dochází k pocení a pocitu horkých nohou. Pak mohou vznikat problémy, které souvisí s nedostatkem hmoty např. osteoporóza. 

Močový měchýř, jeho hlavní funkcí je vylučování nashromážděné moče a závisí na zdravé funkci ledvin. Jedno čínské rčení praví, že „když jsou slabé ledviny, měchýř tvoří horko“. Proto jsou zejména u žen velice časté chronické záněty močového měchýře. Na něm se často podepisuje i přílišný stres a tlak. Jinou příčinou může být i průnik chladu zvenčí, který usnadní slabost yangu ledvin. Meridián močového měchýře se vychýlí z rovnováhy v důsledku neklidu, netrpělivosti a paniky. 

Emocí ledvin je strach. Strach také nejvíce oslabuje ledviny. Tady platí lidové rčení : „kdo má strach, má plné kalhoty“ a je sklíčený. Strachu předchází nejistota. Kdo je nejistý, dostane snáze strach než někdo, kdo se cítí jistě. Stabilita, jistota a stálost, vytrvalost a silná vůle jsou známkou silného elementu vody a dobrého stavu ledvin.

Barvou elementu vody je tmavě modrá až černá. Proto ledviny posilují černé potraviny jako: mořské řasy, sojové boby, černé fazole, také plody moře a luštěniny, protože tepelně působí na ledviny. Ledvinám také prospívá slaná chuť. Slaná strava uvolňuje hlen, má projímavé a změkčující účinky. Sůl v malém množství zvyšuje objem šťáv a krve. Přemíra soli ale škodí a dělá v těle pravý opak. Způsobuje, že se tělo vysušuje a tuhne. Bohužel pak je tuhé nejenom tělo ale i duch.

Vhodné potraviny, které posilují ledviny:  

Ryby: úhoř, treska, platýz, tuňák, losos, všechny uzené ryby a plody moře a mořské řasy (kombu, arame, wakame, nori…)

Mléčné výrobky. parmezán

Maso: vepřové, nakládané, uzené, solené a sušené

Luštěniny: fazole adzuki, hrášek, čočka, sojové boby- zejména černé

Koření: sůl, sójová omáčka tamari a shoyu

Ostatní: miso, houba mu erh, olivy, švestičky umeboshi

Nápoje: minerální voda, čistá pramenitá voda

Přeji pohodové, zasněžené ale slunečné dny.

Autorka: Lucia 

Zdroj: -  http://zoewaco.webnode.cz/news/zimni-obdobi-dle-cinske-mediciny-cas-ledvin-a-mocoveho-mechyre/

Čtěte také: ledviny - zánět

---

Cordyceps

Ledviny

Ledviny jsou v těle velmi důležité. Mají několik funkcí, jejichž pomocí udržují celý tělní systém v chodu. Kromě toho, že slouží jako ústřední orgán močového ústrojí, plní i určité homeostatické funkce zahrnující regulaci elektrolytů, udržování acidobazické rovnováhy a regulaci krevního tlaku. Ledviny v podstatě slouží jako přirozený filtr, protože z lidského těla odstraňují odpadní látky. Při tvorbě moči vznikají odpadní látky jako amoniak a močovina. Ledviny také odpovídají za zpětné vstřebávání glukózy, vody a aminokyselin. Produkují rovněž hormony jako erytropoetin a kalcitriol a enzym nazývaný renin. 

  
Vzhledem k jejich životně důležitým funkcím je nutno ledviny udržovat ve zdraví. Toho lze dosáhnout zdravou stravou a užíváním Cordyceps sinensis, který podporuje regulační funkci ledvin. Při dysfunkci ledvin jsou postiženy i jiné tělní orgány. Mezi některé důsledky problémů s ledvinami patří bolesti zad a kloubů, únava, vysoká hladina krevního cukru a impotence. Některé studie uvádějí, že Cordyceps sinensis může posilovat ledviny zvýšením hladin 17-hydroxykortikosteroidů i 17-ketosteroidů. 
 

V jiné studii zahrnující 51 pacientů s chronickým selháním ledvin pomohlo podávání Cordyceps sinensis (3–5 g denně) obnovit funkce imunitního systému a ledvin. 

Čtěte také: žlučník

  
Mezi problémy s funkcí ledvin často patří anémie, přítomnost proteinů v moči a vysoký krevní tlak. Přitom studie s pacienty s podobnými zdravotními problémy ukázala, že podávání Cordyceps sinensis po dobu jednoho měsíce pomáhá snížit krevní tlak o 15 %. Dochází také k velkému snížení hladiny proteinů v moči za současného zvýšení superoxid dismutázy. Další důkazy účinnosti Cordyceps sinensis dodala také studie s 57 pacienty s poškozením ledvin způsobeným gentamicinem. Někteří byli léčeni pomocí Cordyceps sinensis, zatímco jiní konvenčními metodami. Po 6 dnech se skupina užívající Cordyceps sinensis zotavila o 89 %. Ve skupině s konvenční léčbou došlo pouze k 45% zlepšení. Mezi tradičními metodami a podáváním Cordyceps sinensis je zjevně velký rozdíl. 

 

Extrakt z Cordyceps sinensis může pomoci snížit úmrtnost u pacientů s problémy ledvin až o 83 %. Zlepšuje také stavy anémie, přičemž zvyšuje tvorbu UL-2 v lymfatických buňkách. Podobně snižuje hladinu kreatininu a obsah krve a dusíku v moči. Zajímavé je, že Cordyceps sinensis zlepšuje buněčnou imunitu. Kapalný extrakt z Cordyceps sinensis pomáhá také snižovat akutní zhoršení funkce ledvin, jak ukázala klinická studie. Cordyceps dokáže v těle činit skutečně velké zázraky.

Zdroj: http://www.cordyceps-sinensis.cz/ledviny.html

Čtěte také: ledviny - léčba

---

DIOCEL

(čerpáno z www.diochi.cz)

Bioinformační posilující a detoxikační doplněk stravy z rostlin. Harmonizuje především meridián ledvin a močového měchýře a plic.

Ledviny jsou dle čínské medicíny propojeny se "zvukovými čidly", koleny, klouby, kotníky a kontrolují dolní končetiny. Úklidem ledvin, ke kterému Diocel přispívá, dochází k obnovení sluchu, zastavuje se degenerace dalších částí kloubů, kostí a potlačují se otoky dolních končetin. Ledviny se též podílejí na krvetvorbě a přes nadledvinky jsou propojeny s hormonálním systémem. Kvalita našich vlasů je též závislá na správné funkci ledvin.

Diocel, ledviny a 5 elementů:

- obodbí ledvin je zima 

- na ledviny působí chuť slaná (méně slaná funkci ledvin posiluje, velmi slaná utlumuje) 

- dle orgánových hodin jsou od 17.00 do 19.00 ledviny v útlumu. To je také čas nejčastějšího výskytu ledvinových kolik.

 

Příklad projevů oslabených ledvin:

- tmavé váčky pod očima 

- bolesti v kolenou 

- šumění v uších 

- studené ruce, nohy

 

Diocel působí na alergie a ekzémy od ledvin, lomivost nehtů, chybějící minerály, osteoporózu, vysoký a nízký tlak, zelený zákal očí, šumění v uších, skoliózu, opakované angíny, tmavé kruhy kolem očí, inkontinenci, sníženou funkci prostaty a hormonálního systému, otoky dolních končetin, ledvinové a močové kameny, klouby, revma, bolesti v zádech, kolenou a kotnících. Udržuje normální krevní tlak, harmonizuje centrální nerovový systém a ochraňuje před strachem. Podporuje správnou činnost lymfatického systému a celkovou ochranu organismu. Když máte kruhy pod očima anebo váčky a jakékoliv změny v těchto místech, může se jednat o oslabení ledvin. V psychice se projevují ledviny strachem, fobiemi, neustálým chladem, bolestmi kolen a kříže a předčasným šedivěním. Za tím vším je oslabení ledvin a močového měchýře. Je pro vaše dítě chození do školy trauma? Posilte mu oblast ledvin a uvidíte nevídané změny. U bolestí kloubů používejte spolu s krémem Diocel Artrizone.



Více zde: http://www.terezacentrum.cz/cinska-medicina-diochi/diocel/

---

...doporučené externí odkazy

24-lékárna

tradiční čínská medicína

zdraví.org

---

...tip na stránku 

léčení energiemi - sympatická léčitelka ze Slovenska

fazole - recepty

---

Spřátelené blogy: pepomat - wordpress