Stres, napětí i špatnou náladu spraví očista jater, míní bylinářka Ludmila Horáková

Stres, napětí i špatnou náladu spraví očista jater, míní bylinářka Ludmila Horáková

Bylinářka Ludmila Horáková s Dášou Kubíkovou Foto: Milan Kopecký

Deprese, stres, špatná nálada, strach i obavy, to všechno má svůj původ v zaneseném organismu. Tyto emoce nám poškozují játra, která jsou určující pro naši vitalitu, náladu, i celkový stav organismu. Proto nejen Ludmila Horáková doporučuje při prvních náznacích ubývání živin nebo vitamínů, zhoršující se kondice, nálady a celkového zdraví především očistu jater.

„Játra jsou čistička, velice dobře čistí také ledviny, ale právě játra způsobují, že naše krev je čistá, že v ní nejsou látky, které do krve nepatří, třeba alergeny. Tělo pak tyto látky ukládá do pojivových tkání a to se někde projeví. Lidé mohou stárnout rychleji, ochabuje jim pleť, tvoří se vrásky a podobně – to všechno ale reaguje na vnitřní prostředí,“ vysvětluje Ludmila Horáková a dodává, že je třeba játrům pomoci, aby se pročistily všechny buňky. 

Deprese, negativní nálada a obecné psychické problémy mají svůj původ ve znečištěném organizmu. Bylinářka Ludmila Horáková proto říká, že bychom se měli v té souvislosti detoxikovat.

Čtěte také: MUDr.Jan Hnízdil

Jak poznáme, že je s námi něco v nepořádku? „Když lidé špatně spí, mají horší náladu, cítí úbytek energie, mohou se podle toho řídit a udělat razantní kúru. Naši předkové ji dělali vždycky na jaře, kdy to náš organismus už opravdu potřeboval, ale my můžeme očistnou kúru nasadit po celé léto,“ říká v poradně Ludmila Horáková. 

Na jaře začneme kopřivami, ty jsou k zahájení očisty nejlepší, ale později můžeme podle Ludmily Horáková přidat další bylinky: „Často se užívá ostropestřec mariánský, který obvykle také velmi dobře pomáhá. Pokud ale někomu ostropestřec nepomůže ani po dvou měsících užívání, je možné, že jsou zaneseny vedle jater i slezina a slinivka. V tomto případě by se měli lidé zaměřit na pampelišku,“ doporučuje bylinářka. 

V létě, kdy jsou pampelišky už odkvetlé, můžeme podle Ludmily Horákové konzumovat kořen pampelišky, který má ještě silnější účinky. „Nasadíme dietu, nejlépe zeleninovou, přidáme do salátů i zeleninové natě, klidně až šest nebo sedm porcí denně. Přitom omezíme maso, uzeniny a pečivo, čili lepek. V létě nám pomáhá i to, že máme v teplém počasí větší žízeň a posílíme svůj pitný režim. Pro poctivou očistu ale doporučuji odborný dohled zkušeného bylináře,“ uzavírá svá doporučení Ludmila Horáková a dodává, že jaterní očista organismu má nakonec pozitivní vliv i na naši psychiku.  

CHAT:  

M. K. - ZDRAVIM PANI LUDMILU, JE MI 51 MAM SRUSTY NA TL STREVE POOPERACNI, NYNI MI LEKAR NASEL VNITRNI HEMEROIDY A TRAPI ME PYROZA A DELAJI SE MNE VREDY. JAKA JE POMOC? 

PREPARÁT VERMOPHYT UŽÍVEJTE PODLE NÁVODU, K TOMU PROBIOSAN 1-1-1 A ČAJ LAPACHO PŮL LITRU DENNĚ. TEPRVE POTOM NASADTE MINERÁLY. PORADÍ VÁM V BYLINKÁCH NEBO SE OZVĚTE, KONTAKT NAJDETE NA INTERNETU. HORÁKOVÁ 

Veselá - Dobrý den, paní Horáková. Jak dlouho doporučujete držet jarní očistu a jak poznám, že už mám díky ní játra vyčištěné? Projeví se to nějak a v jakém mám pak pokračovat jídelníčku? Děkuji, Pavlína Veselá
JARNÍ OČISTA BY MĚLA TRVAT 21 DNÍ. POKUD MOHU DOPORUČIT, SEŽENTE SI LAKMUSOVÉ PAPÍRKY, ABYSTE KONTROLOVALA KYSELOST ORGANISMU. CELKOVĚ SE ALE PO OČISTĚ UPRAVÍ FUNKCE TĚLA, ZLEPŠÍ SE PLET, NÁLADA A SPÁNEK. POKUD JSOU NĚJAKÉ DROBNÉ POTÍŽE I NADÁLE, JE DOBRÉ SI UDĚLAT 14 DNÍ PAUZU A OPAKOVAT OČISTU A SPOJIT TO S DETOXIKAČNÍMA NÁPLASTMA. PĚKNÝ DEN HORÁKOVÁ 

Autor:  Dáša Kubíková

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/vysocina/chat/_zprava/stres-napeti-i-spatnou-naladu-spravi-ocista-jater-mini-bylinarka-ludmila-horakova--1357991

Játra a naše nálada. Jak to souvisí?

Játra a naše nálada. Jak to souvisí?

Jistě znáte pořekadlo „zezelenal vzteky nebo závistí.“ Lidé, mající  v nepořádku játra, jsou velmi rychle vznětliví a jejich zlost je doprovázena hlasitým projevem nebo jsou naopak velmi přecitlivělí a tišší. Často mají problémy se zrakem, u kořene nosu se rýsují hlubší vrásky střídající se s otoky. Taktéž bývají vztahovační a podráždění. Nerovnováha jater nemusí být doprovázena pouze hněvem a zlostí, ale také extrémním projevem radostí a hlučným vyprávěním.

Po dlouhém zimním období se mnoho lidí cítí unaveně a bez šťávy,  bez energie. Zima z nich vytahala všechny nastřádané vitamíny z léta a jim došly v těle zásoby. Stravování v zimním období je   jiné než v létě – postrádá více čerstvé zeleniny a ovoce a celkově zatěžuje náš  organismus.

Není tedy divu, že důležitý orgán odpovědný za naši vitalitu –  játra, jsou z toho řádně vyčerpaná a mnohdy i „otrávená“. Podle východní medicíny je jarní období  časem, kdy je potřeba věnovat svou péči právě játrům. Regenerační schopnost jater je neuvěřitelná a v období od půlky února do půlky května se ještě posiluje. Na jaře se vše zelená, je plné energie, a právě proto se k tomuto orgánu pojí „zelená barva“a kyselá chuť. Se stavem jater souvisí stav žlučníku, oči, šlach a našich emocí.

  Čtěte také: játra a ledviny 

Projevem zdravých jater je: citlivost, vytrvalost, trpělivost, laskavost  a systematičnost.

Játra se v jarním období regenerují nejlépe a uvolňují se především potravinami zelené barvy. Dopřejme jim zelené listy špenátu, mangoldu, salátů, kapusty a probouzejících se divokých listů bylin – kopřivy, pampelišky…

Je dobré dbát na příjem velmi kvalitních olejů, ale nejlépe pro játra uděláte, když v tomto období omezíte příjem tuků v jakékoliv podobě. Jako první věc – alespoň na čas vyřadit maso a živočišné tuky.Tradice masopustu měla velmi hluboký smysl.

Věděli jste že JÁTRA mají až 4000 funkcí? 

Především jsou zásobárnou krve, zpracovávají živiny a skladují je, tvoří bílkoviny a další složky krve, odstraňují jedovaté látky a zbytky léčiv, hrají významnou roli při trávení – produkují enzymy, hormony… Zkrátka, když  fungují játra na 100%, máme téměř vyhráno.

JAK PODPOŘIT REGENERACI JATER:

ENERGETICKÁ CVIČENÍ

V tuto chvíli nemám na mysli energicky náročný  „sport“, který zanešené tělo ještě více zatěžuje a nepodporuje opravdovou cirkulaci energetických toků v těle. Mnohým lidem dokonce přemíra sportu urychluje stárnutí. 

Energetickým cvičením myslím yógu, chi kung, thai chi, a další cvičení uvádějící tělo do rovnováhy.

 

LISTOVÁ ZELENINA

Podporuje produkci žluči, čistí krev a detoxikuje organismus, je zásadotvorná…zároveň dokonale vyživuje tělo vitamíny, obsahuje mnoho antioxidantů, fytolátek a zeleného barviva. Když po dobu dvou týdnu sníme každý den hrst čerstvých lístků pampelišky, pročistíme si tak ledviny, játra a zlepšíme si trávení. Pozitivní účinek zaznamenáme také na naší kůži, pročistí a omlazuje se tím i naše pleť. Pozor by si měly dát těhotné a s takovou kůrou by měly počkat. Pampeliška je také účinná v boji proti ekzémůmakné a jiným kožním neduhům.

Játra ukazují náš vztah ke světu, jak dovedeme milovat, tolerovat, ustupovat je-li třeba a zároveň jít za naplňováním potřebných úkolů

Játra ukazují náš vztah ke světu, jak dovedeme milovat, tolerovat, ustupovat je-li třeba a zároveň jít za naplňováním potřebných úkolů, které nás na životní cestě provázejí. Vyjadřují míru a kvalitu naší komunikace s okolím a chápání přicházejících situací.

Nejškodlivější potraviny pro játra v rámci běžné stravy:

Alkohol včetně vína a piva, fast food, GMO potraviny (komerční oleje, přídavné látky, jogurtové bakterie, obiloviny apod.), jednoduchý bílý cukr a kukuřičný sirup, chemická aditiva v potravinách, MSG (glutamát sodný), umělá sladidla, maso a živočišné tuky, pasterované mléčné výrobky, komerční rostlinné tuky a margaríny, mnoho pečeného pečiva a sladkých buchet, grilované maso, dlouze vařená zelenina typu mrkve a dýní, bílá mouka a výrobky z ní, veškeré polotovary a suchá jídla, LÉKY,  atd…

Jedním z  prvních příznaků postižení jater (nejen u žloutenky) je únava. Ta se dostaví náhle nebo přijde pomalu a zůstává. Vůlí proti ní nic nezmůžeme. Postižený bojuje s únavou, ale v první řadě má myslet na přezkoumání funkce jater. Nechte si udělat klasické jaterní testy u svého doktora, které mohou prokazatelnou poruchu jaterní funkce odhalit. V případě, že jaterní testy nic nepotvrdí, neuděláte chybu, když na jaře očistu a regeneraci jater přesto provedete.

Játra Vám určitě poděkují a odmění se  Vám větší chutí do života. 

---

...doporučené externí odkazy

játra - nemoci

játra - wiki

jak ozdravit játra