Devět způsobů rozvoje třetího oka

 

Budeme hovořit o šišince mozkové neboli epifýze. Právě v důsledku její činnosti v pozměněných podmínkách, krátce řečeno, při změně vlnové frekvence, se člověku otevírá duchovní vidění neboli, jak říkají v Orientu, třetí oko.

Člověk se nejenom vnitřně mění; otevírá se mu skutečná studnice vědomostí.

Epifýza ukrývá informační matrice, svého druhu hologramy, obsahující informace všem, co se daného jedince týká, včetně jeho předchozích životů.

Je to ten nejtajnější paměťový sejf. Vše, co v průběhu života vidíte, cítíte, prožíváte, veškeré vaše vnitřní i vnější prožívání je fixováno právě v šišince.

Z vědeckého hlediska nebyl dosud funkční význam šišinky pro člověka dostatečně prozkoumán.

Tato endokrinní žláza produkuje hormon melatonin syntetizovaný ze serotoninu. Ten se podílí na synchronizaci cirkadiánních rytmů (biorytmus: „sen-bdění“).

Vědci se domnívají, že proces stárnutí začíná v epifýze, snižováním produkce melatoninu. Hormon sám působí jako antioxidant podílející se na boji s volnými radikály. Právě ty jsou příčinou stárnutí.

Než se můžeme pustit do energetických praktik, musíme u šišinky dosáhnout nepřetržité frekvenční schopnosti 40 hertzů a výše. Rezonanční frekvence šišinky dosahuje u většiny lidí všehovšudy 7 hertzů.

Fyzicky zkrátka nedokážete rezonovat s frekvencí 40 Hz, jestliže „přístroj“, v daném případě vaše šišinka, na to nebude připravená v biologickém slova smyslu.

Devět kroků k rozvoji epifýzy a zvýšení produkce melatoninu.

Čtěte také: léčba vodou


Krok prvnídodržujte denní rytmy.

Výzkumy ukazují, že ti, kdo chodí spát časně, kolem 22. hodiny, a vstávají s úsvitem, produkují během noci největší množství melatoninu a cítí se následující den více energičtí a práceschopní. Ovšem spát v tmavé části dne je jenom půlkou úkolu. Ta druhá spočívá ve snaze získat co nejvíce světla ve světlé části dne. Zařiďte si pracovní místo u velkého okna a část ze světlé denní doby hleďte strávit pod otevřenou oblohou.

Krok druhý: jezte potraviny bohaté na melatonin.

K nejbohatším zdrojům patří oves, kukuřice, rýže, ječmen, rajčata a také banány. Uhlovodany pomáhají organismu produkovat melatonin za pomoci aminokyseliny triptofanu. Je třeba dodržovat vegetariánskou stravu, neboť bílkovinná strava, zejména maso, sytí krev velkým množství aminokyselin, které triptofanu konkurují ve vstupu do mozku.

Potrava bohatá na uhlovodany, či moderněji – na sacharidy, jako jsou chléb, brambory, těstoviny, provokuje „injekci“ insulinu, který své konkurenty vytlačuje.

Některé vitamíny produkci melatoninu stimulují – například B3 a B6 (nedostatkem vitamínu B6 trpívají starší lidé). Mnoho vitamínu B3 je obsaženo v sušených meruňkách, slunečnicových semínkách, celozrnných výrobcích z ječmene a pšenice. Dobrým zdrojem B6 je mrkev, oříšky, sója a čočka.

Krok třetíchraňte svůj melatonin.

Čtěte také: uzemnění člověka

Kofein, alkohol, nikotin – každá z těchto látek je schopna negativně ovlivnit proces normální produkce melatoninu. Stejný efekt mají i některé léky. Jestliže dlouhodobě užíváte nějaký preparát, snažte se zjistit, zda neovlivňuje produkci melatoninu.

Krok čtvrtýsledujte elektromagnetické znečištění.

Elektromagnetická pole ovlivňují činnost epifýzy velmi výrazně. Dokážou produkci melatoninu úplně zastavit. Hlavními jejich zdroji jsou počítače, televizory, elektrická vedení, špatně izolované rozvody, vyhřívané podlahy a nepochybně mobilní telefony. Elektromagnetická pole snižují protirakovinné působení melatoninu na nulu. Snažte se podle svých možností omezit svůj denní kontakt s nimi.

Krok pátýchraňte svopu epifýzu.

V průběhu času podléhá tato žláza procesu kalcifikace a její produkce klesá. Abyste odvrátili tyto změny, dodržujte rostlinnou dietu bohatou na antioxidanty, neutralizující volné radikály. Vyhýbejte se tučné stravě a nikdy nekuřte.


Krok šestýcvičte jogínské ásany.

Čtěte také: milování neboli tantra

Ásany zjemňují naše tělo i vědomí a zbavují ho hrubých myšlenkových modelů. Jóga napomáhá zvýšení produkce melatoninu. Dodává tak klid rozumu, posiluje paměť a schopnost koncentrace.

Čtěte také: spánek a vše kolem něj

Krok sedmýhodiny Šivy

Uvolňování melatoninu začíná se západem slunce a svého vrcholu dosahuje kolem půlnoci, kdy jsou tělo i rozum nejvíce introspektivní. Tisíce let jógíni učili, že nejlepší dobou pro meditaci je čas mezi půlnocí a 3. hodinou ranní. Tento čas je nazýván hodinami Šivy. V tuto dobu lze prožít úplné ponoření rozumu do sebe, vnitřní klid a hlubokou meditaci. Pokud v ten čas nespíte, mějte zvláštnost těchto hodin na paměti.

Krok osmýnovoluní.

Jedenkrát za měsíc, při novoluní, uvolňuje epifýza relativně velké množství melatoninu. Pokud dodržuje vnitřní čistotu a orientuje svůj rozum duchovně, prožívá člověk pocity blaženosti a vnitřní radosti. V tomto období zaplavuje melatonin všechny žlázy , zklidňuje rozum a obrací jej dovnitř. Je-li však rozum orientován na hrubé nebo na vnější myšlenkové objekty, melatonin jednoduše shoří a člověk nepocítí onen zjemňující efekt, který jinak má na všechny žlázy s vnitřní sekrecí i na rozum. Mnozí jógíni se proto v tento den zdržují potravy i vody a vykonávají mnoho duchovních praktik.

Krok devátýpravidelně meditujte.

Bylo zjištěno, že každodenní meditační praxe bezprostředně ovlivňuje epifýzu, hypofýzu a hypothalamus a vyrovnává energetické toky mezi pravou a levou mozkovou hemisférou. Produkce melatoninu, stejně jako jiných hormonů mozku se pod jejím vlivem zvyšuje, což vede k dosažení dokonalé emocionální kontroly.

Zdroj: http://www.pronaladu.cz/devet-zpusobu-rozvoje-tretiho-oka/

---

čtěte také: nový systém čaker, starý už dnešní době nestačí

---

Odblokování čaker - praxe - 3 brány

 

                              praxe čaker

 

Staronové (v současné době velmi intenzivní) téma breathariánství mě dovedlo k úvahám o jeho důležitosti pro evoluci lidstva (a hlavně pro moji vlastní) a dále ke hledání nástrojů, jak se naučit pracovat s vlastními energiemi a zejména jak vyčistit své energetické dráhy, aby jimi mohla v poklidu proudit vyživující energie. Zablokované čakry a meridiány nejsou z mého pohledu příliš vhodné pro nikoho, natož pro breathariána-teoretika a zejména pro člověka, který breathariánství považuje za evoluční skok a nezbytnost pro svůj další duchovní vývoj. Tudíž je potřeba hledat a nacházet své emoční bloky a ty svými vlastními silami rozpouštět. Jenomže jak pracovat s energií, když mám energetické kanály zablokované? To se přeci logicky vylučuje. Proto jsem s radostí přivítal následující článek, který mě brknul do nosu, popisující fyzické cviky a masáže s působností na konkrétní čakry a z toho plynoucí fyzické problémy. Abyste zjistili, nebo alespoň přibližně se seznámili s tím, co vás na podvědomé úrovni trápí, přečtěte si prosím následující článek, který byl na Probuzení zveřejněn již dříve ale pro svou důležitost  a nezbytnost je dobré si jej připomenout, (doporučuji nastudovat před dalším čtením) neboť perfektně a poměrně přesně identifikuje vadné vzorce chování získané v dětství a jejich negativní vliv na čakry a energetické proudění v nich. Však my té evoluci ještě ukážeme! LF:

 

Čtěte také: milování neboli tantra

 

1.brána - Kontrakce první čakry

 

Volně vydechneme a pak se pokusíme stáhnout co největší silou břicho dovnitř do spodní části pánve. Nejprve tlačíme řitní a hýžďové svalstvo k sobě a vtahujeme ho dovnitř těla, jako bychom chtěli zabránit vyprázdnění střev. Pak podobným způsobem co nejvíce vtáhneme pohlavní orgány. Nakonec se pokusíme ještě podbřišek v oblasti pupku vtáhnout co nejvíce směrem k páteři. Tento poslední krok cvičení podporuje obě předchozí kontrakce, neboť konečník a pohlavní orgány jsou tak vtahovány zároveň dozadu a vzhůru.

 

Dosáhli jsme teď stavu maximální kontrakce břicha a pokusíme se ho několik vteřin udržet, než se znovu zcela uvolníme a vrátíme do výchozí situace. Po několika vteřinách klidu provedeme tento cvik v jeho třech postupných krocích znovu a udržíme opět stažení v celé pánevní oblasti po několik vteřin, potom se opět uvolníme.

 

Celé cvičení pak vykonáme potřetí. Potom si dopřejeme několik minut odpočinku, při němž setrváme s naším vědomím v místech předchozí kontrakce. Tento cvik uvolňuje především blokády v první a druhé čakře a povzbuzuje sílu kundaliní. Vzniklý pocit energie nebo tepla je žádoucí a normální.

 

2.brána - Kontrakce bránice

 

Setrváváme i nadále v našem uvolněném stavu vnitřního klidu a míru. Dech je klidný a pravidelný. S výdechem se nyní pokusíme vtáhnout bránici nahoru směrem k hrudníku. Přitom jsou zároveň orgány z horní části břicha tlačeny dozadu směrem k páteři. Také toto silné stažení se pokusíme několik vteřin udržet. Pak se na několik vteřin uvolníme a opakujeme toto cvičení ještě dvakrát. V následující chvíli klidu setrváme opět s naší pozorností ještě v této oblasti. Obvykle zde pociťujeme lehké až silné svědění nebo “mravenčení”. Někdo pociťuje také teplo nebo až horko. Tuto reakci vyvolává energetizování čakry solar - plexu. Část uvolněné energie přitom stoupá vzhůru ke čtvrté čakře, která se tímto cvičením také aktivuje. Rozšíří se pocit hluboké vnitřní spokojenosti. Zůstaneme úplně uvolnění a jsme pouze svědky dění.

 

Po několika minutách klidu přejdeme ke třetímu cvičení.

Čtěte také: smích prodlužuje život zaručeně

3.brána - Kontrakce krku

 

Při tomto cvičení nadechneme nosem a zkoušíme z naší uvolněné polohy vtáhnout popř. stlačit zároveň týl a bradu směrem k tělu. Přitom ramena tlačíme nahoru, takže se krk zkracuje. Toto napětí držíme několik vteřin, přičemž se koncentrujeme na náš týl. Potom se opět zcela uvolníme. Po několika vteřinách opakujeme celé cvičení a uvolnění ještě dvakrát.

 

Toto třetí cvičení uvolňuje energie zadržené v krční čakře a pročišťuje tento důležitý kanál, spojující hlavu a srdce. Když tudy energie znovu protéká, cítíme silné “žhnutí” v týlu a horní části ramen, doprovázené pocitem vnitřní síly, přímosti a sebedůvěry. Síly jin a jang se tímto cvičením harmonizují a vyrovnávají.

 

Po postupném provedení těchto tří popsaných cvičení se budete okamžitě výrazně lépe cítit. Přesto se doporučuje cvičení nepřehánět. Dvakrát denně, ráno a večer, je zpočátku plně dostačující.

 

Kdo už má více zkušeností, může tyto cviky praktikovat ve stejném pořadí vícekrát za sebou. Je však zapotřebí stále sledovat svoje pocity. Neměli bychom nikdy překračovat své přirozené vnitřní hranice, které nám jasně ukážou, kdy už máme přestat.

 

Pro mnoho lidí se staly tyto cviky pevnou součástí jejich života, protože stačí jen pár minut a získáme překvapivě mnoho. Ale není to znalost cvičení, která nás dostává dál, ale jeho každodenní praktikování.

 

Část članku převzatá z:   http://probuzeni.blogspot.sk/

---

čtěte také: epifýza neboli šišinka

---

Břicho je druhý mozek, tvrdí neurologové. ..neboli sluneční pleteně

 

Břicho nikdy dříve tolik nezajímalo veřejnost ani vědce, tento orgán fascinuje psychology a vědecké kruhy. Jaký vztah máme ke svému břichu ve společnosti, která vzývá jak nadměrnou spotřebu, tak detoxikaci? Komu se nikdy nesevřely útroby, když měl mluvit na veřejnosti? Na rozdíl od srdce, plic nebo mozku nenajdeme alexandrin nebo sonet, který by oslavoval břicho. Ačkoli ho literatura opomíjí, stalo se během několika let jedním z hlavních témat vědeckých prací.

Například v roce 2003 spojoval profesor chirurgie na Sherbroocké univerzitě v Quebecku trávicí problémy s psychogenealogií, s tím, jak problémy s břichem vypovídají o naší minulosti a jak působí na duševní stav.

Také celebrity se zabývají svým břichem, ať už jde o terapeutický půst či detoxikaci. Třeba Jennifer Lopezová, Gwyneth Paltrowová a Jennifer Anistonová upřednostňují terapeutický půst. Jiní dávají přednost odvarům s projímavým účinkem a detoxikačním čajům. Všechny prostředky jsou dobré k tomu, aby se vnitřnosti očistily. Procházejí snad pocity fyzické a duševní pohody skrz naše břicho?

V čínské a indické mytologii je břicho považováno za sídlo duše. V něm se také rodí nový život. Dokonce v Bibli je role břicha velmi symbolická. Což Jonáš nebyl tři dny vězněm v břiše velryby, než mu Bůh odpustil? V naší době už společnost nepovažuje tělo a jednotlivce za jediný celek. Tělo podrobuje tisícovce přísných požadavků a dělá z něho zdroj hrdosti, nebo naopak hanby.

Hlavním komplexem Francouzů není nic jiného než břicho. Podle studie ústavu Ipsos Santé z roku 2011 nemá své vlastní břicho ráda každá druhá osoba. Tato neláska je mnohem větší než u ostatních částí těla. Dokonce 66 procent dotázaných dospělo k závěru, že "pohoda v břiše znamená pohodu v hlavě". Jak to vysvětlit?

ČLÁNEK

Čtěte také: ledviny a čakry

"Na rozdíl od mozku, který je v těle nejvýše položeným orgánem, je břicho spodkem těla, částí, kterou spojujeme s naší živočišností a reprodukcí. V materialistické společnosti, která tělo považuje za jakýsi podnik, který je třeba řídit, se břicho má podrobovat naší vůli," podotýká sociolog David Le Breton, jehož citoval francouzský týdeník L´Express.

Protože nemůžeme mít pod kontrolou svůj život, snažíme se mít pod kontrolou své tělo. Této kontrole se však břicho často vymyká. Proto jsou tak úspěšné orientální a alternativní metody, které se zabývají tělem v jeho celistvosti. Le Breton říká, že je naše posedlost břichem i výsledkem neustálé přítomnosti problematiky výživy v médiích. "To, že kuchyně znovu nabývá svého významu, že se lidé zajímají o to, co jedí, jim dává potřebu pečovat o tento orgán a odstraňovat tabu," uvádí.

Je břicho druhý mozek?

Průkopníkem nové vědy nazvané neurogastroenterologie je profesor Michael Gershon z Columbijské univerzity v New Yorku. Nervový systém našeho trávicího ústrojí má podle něho jakousi mozkovou aktivitu a inteligenci. Z toho plyne i přezdívka břicha – druhý mozek.

Profesor Gershon prokázal, že 90 procent hormonu štěstí serotoninu je produkováno a skladováno ve střevech. Střevní mozek je místem, odkud pramení strach, úzkost a fobie. Rodí se tam intuice, pochopení pro druhé, touha po kontrole a obsese. "Místo toho, abychom se snažili své břicho kontrolovat, udělali bychom lépe, kdybychom se mu naučili naslouchat,"vysvětluje Gershon. Nerovnováha v trávení je často důsledkem psychických a emotivních problémů, tyto problémy ale mohou být rovněž příčinou těchto potíží.

"Žijeme ve společnosti, která upřednostňuje mozkovou aktivitu. Nejde rozhodně o to, že bychom ji chtěli popírat, usilujeme spíše o rovnováhu a umožnění cirkulace energie v břichu,"dodává expert na japonské dýchací masáže Thibault Marlin. Ať už to je hypnóza, masáže, cvičení, meditace, plné uvědomování si břicha, zdravá výživa či akupunktura, každý může mít svou metodu.

převzato- ČTK

---

čtěte také:  -  vyživování se sluncem..

---

 

cvičení čaker můžeme doplnit ohledem na vnitřní hodiny našich orgánů...)

orgány

-

Jistě jste zaznamenali, že v některou denní hodinu se vám pracuje lépe, dobře se soustředíte a cítíte se plní energie, zatímco jindy jste malátní a unavení. Fungování lidského organismu se řídí tzv. cirkadiánním rytmem – jedním z biorytmů, který úzce souvisí s vnitřními hodinami.

Pojem „vnitřní hodiny“ možná zní jako zajímavá metafora, ale v mozku se skutečně nachází oblast, která má na starosti právě dohled na čas. Vnitřní hodiny tvoří skupinka buněk z unikátních genů. Tyto buňky předávají jednotlivých částem těla informaci o čase a pokyny k tomu, co mají dělat. 


Lékaři se donedávna domnívali, že celý organismus podléhá hlavním hodinám v mozku. Pak ovšem vědci z Harvardovy lékařské fakulty dokázali, že jednotlivé orgány mají své vlastní hodiny, které fungují zcela nezávisle. Také podle tradiční čínské medicíny vedou orgány zcela nezávislý „život“. Například škola Tao považuje lidské tělo za vesmír, v němž přebývají různé druhy života. 

Směnný provoz

Právě z čínské medicíny pocházejí „orgánové hodiny“ se zobrazením fází, kdy pracují jednotlivé orgány. Systém je založený na principu cyklického odlivu a přílivu energie v těle. Během 24 hodin se energie pohybuje mezi orgány v dvouhodinových intervalech. Cyklus končí kolem 3. hodiny v noci, kdy játra dokončila detoxikaci organismu a připravila jej tak na další den. Od 3. hodiny pracují orgány, které mají na starost denní aktivity, trávení a vylučování: plíce, tlusté střevo, žaludek, slinivka, srdce, tenké střevo.

 Čtěte také: muž, žena - sex


Odpoledne a večer přicházejí na řadu orgány pro obnovu a „údržbu“ organismu, jež přesouvají tekutiny a teplo, filtrují a čistí: močový měchýř, ledviny, osrdečník, játra a tři ohřívače (trojité řídicí centrum organismu, které podle tradiční čínské medicíny řídí proudění energie). 

Když jeden orgán pracuje na maximum, pak ten, který je na orgánových hodinách naproti němu (jeho maximum přijde až za 12 hodin), vyvíjí minimální činnost. Například mezi 1. a 3. hodinou pracují játra na očistě těla, zatímco tenké střevo, orgán zodpovědný za vstřebání klíčových živin, odpočívá. Co z toho plyne, je celkem jasné – v této době bychom neměli jíst, protože tělo na to není zařízené. Pokud budeme dlouho po půlnoci sedět u televize a cpát se, tenké střevo ani játra nemohou správně pracovat. 

Dává to smysl podobně jako známá skutečnost, že organismus nejlépe bojuje s infekcí, když je v klidu a energii nevěnuje ničemu jinému. 

Čtěte také: dhyana a její podmínky - zdravá játra

Rozvrh práce 

Funkce jednotlivých orgánů v průběhu celého dne se dají zjednodušeně rozepsat po zmíněných dvouhodinových cyklech. Celá série začíná kolem 3. hodiny, kdy svou práci dokončila játra a tělo se chystá na nový den čištěním dýchacích cest, plic a dutin (3.–5. hodina). Proto kuřáci, astmatici a lidé nemocní na průdušky touto dobou špatně spí. Od 5. do 7. hodiny pracuje tlusté střevo, proto je ideální chodit na stolici po probuzení (předtím určitě neuškodí sklenka vody). 

Po 7. hodině je na řadě žaludek, a tedy nejlepší čas celého dne na trávení. Nebojte se proto vydatné snídaně, ideálně s proteiny a vitaminy. Zhruba od 9. hodiny pracují naplno slinivka břišní a slezina, lékaři doporučují vyhýbat se alkoholu, konzumovat ovoce, a pokud máte chuť na sladké, nyní ho tělo nejlépe stráví. Kolem poledního je aktivní srdce, snažte se vyhýbat stresovým situacím,cvičení a vedru. Často přichází mírná únava a tělo by se nemělo zatěžovat větším množství jídla. 

Asi od 13. do 15. hodiny pracuje tenké střevo, které tráví oběd. Pokud trpíte zažívacími potížemi, nejspíš se objevují právě touto dobou. Po 15. hodině kulminuje práce močového měchýře, je proto vhodné vydatně pít (ideálně čaje). Organismus je aktivní, zrychlil se krevní oběh a nastal čas na sporty, případně saunu. 

Od 17. do 19. hodiny pracují na maximum ledviny, vyhněte se tedy všemu, co jim škodí: alkohol, káva, cukr, tuky a také stres a zima. Potom je v činnosti osrdečník a zároveň přichází intelektuální vrchol dne – dobře vnímáme a pamatujeme si, je to ideální doba pro učení, náročnou četbu, koncerty, divadla, případně diskuse s přáteli. 

Po 21. hodině pracují tři ohřívače a pomalu přichází útlum organismu. Nekuřte a moc nejezte, tělo se připravuje na spánek. Od 23. do 1. hodiny je aktivní žlučník. Pokud vás zlobí, pak se touto dobou nejspíš budíte. Žlučníkové záchvaty se často odehrávají právě po půlnoci. Kolem 1. hodiny znovu „nastupují do práce“ játra, tělo funguje v útlumovém režimu. 

Naslouchejte svým hodinám 

Čtěte také: břicho jsou emoce

Čím více toho víte o svém těle, tím lépe porozumíte tomu, jak funguje, a dokážete se starat o své zdraví. Věnujte proto pozornost maličkým tikajícím hodinám svých orgánů. 

Naučte se naslouchat jim a řídit se jejich tempem, protože na správném fungování orgánů závisí celková kvalita našeho života. 

Kdy orgány pracují a odpočívají 

3.–5. hod: Pracují plíce, odpočívá močový měchýř. 
5.–7. hod: Pracuje tlusté střevo, odpočívají ledviny. 
7.–9. hod: Pracuje žaludek, odpočívají cévy. 
9.–11. hod: Pracuje slezina a slinivka břišní, odpočívají tři ohřívače. 
11.–13. hod: Pracuje srdce, odpočívá žlučník. 
13.–15. hod: Pracuje tenké střevo, odpočívají játra. 
15.–17. hod: Pracuje močový měchýř, odpočívají plíce. 
17.–19. hod: Pracují ledviny, odpočívá tlusté střevo. 
19.–21. hod: Pracuje osrdečník a cévy, odpočívá žaludek. 
21.–23. hod: Pracují tři ohřívače, odpočívá slinivka a slezina. 
23.–1. hod: Pracuje žlučník, odpočívá srdce. 
1.–3. hod: Pracují játra, odpočívá tenké střevo. 

Tři ohřívače 

(trojitý ohřívač nebo také tři zářiče) je řídicí centrum organismu, které se podle tradiční čínské medicíny stará o proudění energie (nejde o konkrétní orgány ve smyslu „západní“ medicíny). Tvoří jakýsi obvod navzájem spojených orgánů hrudníku, břicha a urogenitálního (močového a pohlavního) systému. Dále se dělí na tři části – horní, střední a spodní.

Horní ohřívač je uložený v hrudním koši mezi klíčovou a hrudní kostí. Má na starost regulaci dýchání. Střední ohřívač je v okolí žaludku, čerpá energii z potravy a získané suroviny využívá k budování tělesných tkání. Spodní ohřívač, který leží v oblasti tenkého střeva a močového měchýře, kontroluje vylučování. 

Čtěte také: aktivita neboli energie

---

Kryon – Vyléči své čakry

Nepodceňuj sílu svých energetických kotoučů!
Tvůj fyzický, emocionální, mentální i spirituální stav Ti napovídá o jejich energii. Jsi tvořen energií a propojení Tvého energetického systému čaker je nezbytné pro Tvé přežití na Zemi.
Sám pak rozhoduješ, v jaké kvalitě vedeš svůj život na Zemi. Pomůckou a nápovědou Ti k tomu může být právě nerovnováha ve Tvých energetických polích. Jsou daleko širší, než se domníváš. Dokáží daleko víc než znáš z knih. Jejich harmonické propojení Tě přivádí ke hvězdám. Jejich záře vypráví o Tvých přednostech, o Tvém určení. Jejich nerovnováha hovoří o Tvých rezervách. O tématech, která žiješ, aby Tě jejich pochopení přivedlo k větší vnitřní harmonii. Tvé čakry jsou nejsnadnější cesta k tomu, jak vyběhnout vpřed a vrátit se ke svému vnitřnímu míru bez kotrmelců a pádů. Když uvedeš své čakry do harmonie, vrátí se harmonie do Tvého života. Nebudeš o ní snít, ale budeš ní žít.

S láskou Kryon.

Channeling Kryona přijala Marketa Selinijana 18.04.2016 pro -  www.zemeandelu.cz

---

Čtěte také: čakry - tantra - žena - muž

---

Rovnováha medzi mužom a ženou

 

Skrze tantru se každý jedinec může uvnitř sebe spojit se svým mužským a ženským principem. Muži a ženy mohou zakoušet orgasmus společně v každém páru čaker a nakonec také ve všech čakrách zároveň. Takto je tvořena rovnováha muže a ženy, která může proměnit zemi v ráj. Jak vlastně lze dosáhnout této absolutní jednoty? Odpověď je jednoduchá. Buďme pravdiví ke své přirozenosti.

Bohužel důsledkem naší podmíněnosti jsme ztratili směr pravé přirozenosti a nevíme, jak ji znovu najít. Mnozí z nás byli naprogramováni, aby věřili, že sex je hříšný, a to nás odřezává od naší životní síly a umožňuje ostatním, aby nás snadno ovládal. Byli jsme vedeni špatnou cestou stovky let, a tak cesta zarostla plevelem různých přesvědčení a strachu z naší vlastní božskosti.

Je běžné, že pár má překroucený čakrový systém. Například žena může být jang ve svém sexuálním centru a muž jin, což mezi nimi vede k sexuální frustraci, nebo mohou být oba ve svých třetích čakrách jang a pak mezi nimi probíhá neustálý boj o moc.
Velká tragédie je, že se ženy během dospívání neučí o svých vlastních kladných pólech. Vyrůstají s přesvědčení, že mají sexuálně vystupovat stejně jako muži. Z hlediska energií to znamená, že ignorují svoje centrum dělohy, které je sídlem jejich schopnosti zažívat orgasmus celého těla, a namísto toho se zaměřují na klitoris a zkoušejí se násilně přivést k orgasmu tak rychle jako muži. Přinese to nanejvýš povrchní potěšení umístěné do jednoho bodu, ale rozhodně ne hluboké naplnění pro ně a pro jejich partnera. Naplnění obou partnerů přichází, když je žena probuzená ve svých pozitivních centrech, což jí dovoluje, aby naplno přijala mužskou sílu a pronikání, a když muž je energeticky probuzen ve svých pozitivních centrech. To mu umožňuje, aby přijal ženské kvality lásky a intuice.

Je zajímavé pozorovat, jak móda v různých dobách odráží nastavení mysli, a dokonce inspiruje fyzické změny v celých generacích. Například dnes převládá názor, že žena vyvolává touhu, pokud má ploché bříško. Druhá čakra, která je u ženy pozitivní je sídlem dělohy, je stvořená tak, aby byla kulatá.Ženy samy sebe týrají tím, že chtějí mít ploché břicho, přestože je to odděluje od jejich orgasmického potenciálu.

Když se žena stane úplně přijímající ve svém sexuálním centru, posílí to muže a pomůže mu to stát se opravdovou pochodní světla ve svém pohlaví. Způsob, jak lze ženě pomoci, aby se stala přijímající, je probudit její kladné póly, zejména srdeční centrum a druhou čakru neboli čakru dělohy, a přivést je do plného probuzení předtím, než vstoupí do fyzického probuzení. Její přijímající centra potom fungují jako silný magnet, který zve kladná centra muže, aby fungovala na maximum. Když je mužská energie v plném rozkvětu, způsobí, že se ženská přirozenost otevře donekonečna, což přináší ženě mnohonásobný orgasmus jejích snů. Muž zažívá skutečné naplnění pouze se ženou, která je schopna ho přijmout ve své plné orgasmické kapacitě, pak pro něj akt již není unikáním jeho životní energie. Když jsou oba partneři naplno živí a proudící ve svých jin a jang aspektech, vytvoří se kruh energie, v kterém se oba znovu nabíjejí a regenerují.

 

OTEVŘENÍ ČAKER

Je důležité, aby byly probuzeny činné čakry nejen ženy, ale také muže. Ženy si neustále stěžují, že muži jim nedokážou otevřít svá srdce. To může být vyléčeno, jestliže žena dokáže uctít mužovi činné čakry, které se pak mohou volně projevit. Když muž cítí, že jeho síla je uznaná a milovaná, automatický otevře své přijímající čakry. Stává se více milujících, romantickým, jemným a intuitivním. Může při milování plakat, smát se a bude uctívat svou ženu jako posvátnou bohyni.

Háček je v tom, že lidé v sobě nesou psychická zranění a udělají cokoliv, aby se vyhnuli otevření, jak činných, tak přijímacích čaker. Našli jsme velmi jemné a účinné způsoby, abychom mohli procesu, který otvírá jak čakry, tak energetická těla. Když budete následovat tyto metody a potom se milovat, můžete ve vašem spojení objevit velmi odlišnou kvalitu. Tímto způsobem začínají duch a hmota splývat. Pokud se rozhodnete a dáte tantrickým setkáním nejvyšší prioritu, objevíte transformaci. Pokud setkání odložíte, je to většinou proto, že máte nevědomý strach z transformace.

Říká se, že mnoho milenců se vzájemně dotýká, jen když se chtějí vzájemně nažhavit a milovat. Tento druh vzrušujícího dotyku je občas krásný, ale ruce nesou napětí zaměřené na cíl. Jsou propojené s myslí jako větve a za dotykem nesou záměr. Žena se při tomto dotyku může cítit pod tlakem, protože v něm cítí skrytou zprávu. Když k aktu dojde, žena se nemůže uvolnit a rozšířit a obvykle to skončí její frustrací, ať již měla nebo neměla genitální orgasmus. Milenci by se měli učit, jak se vzájemně dotýkat jiným způsobem. Používat jenom jeden druh dotyku není dostatečně bohaté. Zkoušejte se dotýkat prostě jen z čisté radosti z dotyku. Když se naučíte uctívat tyto kladné póly, připraví vás to oba na ponor hlouběji do milování.

Tantrická láska – cesta sexuální a duchovní extáze: Ma Ananda Sarita a Swami Anand Geho

Zdroj:    -   ॐ Léčivá síla Lásky ॐ

---

Farby podľa jednotlivých čakier

 

Červená – barva první kořenové čakry. Dodává velké množství energie, aktivuje, zahřívá, probouzí životní energii. Pro vzletné povahy působí jako pevná půda pod nohama a podporuje, aby byly zrealizovány naše nápady a ideje. Podporuje imunitní systém.

Oranžová – barva druhé sexuální čakry. Dodává životní radost a sílu, pohlcuje negativní energie. Je dobrá proti strachům, tiší pláč duše. Léčí pocity nedůvěry a sebeúcty. Pomůže překonávat depresi a těžké životní okamžiky. Je to barva moudrosti.

Žlutá – barva třetí čakry slunečního pleteně (solar). Je veselá, živá, pronikavá a projasňující. Učí nás zdravému sebeprosazení, asertivitě, umět vyjádřit svůj vlastní názor a nemít výčitky svědomí. Léčí orgány trávicího traktu. Podporuje intuici a tvořivost.

Zelená – barva čtvrté srdeční čakry. Uklidňuje a harmonizuje nervovou soustavu. Jako barva srdeční čakry napomáhá k tvoření, proto taky platí, že umění je zhmotněná láska. Povzbuzuje přátelství, lásku a sounáležitost k okolí. Učí nás umět se odevzdat.

Modrá – barva páté komunikační čakry. Je to hlavní barva sebevyjádření ve všech oblastech. Je výborné ji používat při problémech v komunikaci a sdělování. Uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít intuici, propojuje srdce a rozum. Uklidňuje, uvolňuje a čistí.

Fialová – barva sedmé korunní čakry. Je duchovní barvou. Přináší inspiraci, pokoru a napomáhá meditacím. Zklidňuje hyperaktivní děti.

Hnědá – zemitá barva, dodává klidnou, stálou energii. Pomáhá k dokončování věcí a úkolů. Je barvou zdravého rozumu a schopnosti stát nohama pevně na zemi.

Černá – barva ochranná, ale jen do určité míry. Pohlcuje energii. Její přílišné použití uzavírá čakry, odebírá energii z těla, kterou se pak snažíme získat někde jinde, vede ke stavům sklíčenosti. V kombinaci s bílou tvoří celek složený z protikladů (jin a jang).

Bílá – působí také ochranně, ale na rozdíl od černé jako zrcadlo – odráží energii. Je barvou čistoty a nevinnosti, ale také symbolizuje konec. Stabilizuje a posiluje, očisťuje celou energetickou soustavu, neboť vzniká smícháním všech barev spektra. Umocňuje působení barvy, s níž je používána.

Obecně pro všechny barvy platí, že pokud se některé vyhýbáte, nebo ji přímo nemáte rádi, ukazuje to na problém v dané čakře a oblasti, kterou tato čakra vyjadřuje. A je to přesně ta barva, kterou nejvíce potřebujete. Barvy nám tímto způsobem mohou do určité míry pomoci identifikovat a řešit některé problémy, které máme.

---

Korunná čakra

Sedmá čakra, Sahasrára, se označuje také jako korunní čakra, čakra temene hlavy nebo lotos s tisíci okvětními lístky. Nachází se nejvýše, nahoře uprostřed nad temenem naší hlavy. Otevírá se nahoru. Jestliže je tato čakra aktivní, vyzařuje fialovou, bílou a zlatou barvu. Základní principem sedmé čakry je čisté bytí. Typickým symbolem šesté čakry je lotos s tisíci okvětními lístky. Odpovídajícími částmi těla k této čakře je velký mozek. Z tělesných žláz byla k sedmé čakře přiřazena šišinka mozková (epifýza).

Sedmá čakra je sídlem nejvyšší dokonalosti v člověku. V některých starých spisech je zobrazována, jak se vznáší nad hlavou. Třpytí se všemi barvami duhy, převládající barvou je však fialová. Vnější květ čakry má devět set šedesát lístků. V jeho nitru je druhý květ s dvanácti okvětními lístky, které září bílým a zlatavým světlem.

Podobně jako jsou v bílém světle obsaženy všechny barvy spektra, obsahuje nejvyšší čakra všechny energie nižších center. Sedmá čakra je pramenem a výchozím bodem, v němž se projevují energie ostatních čaker. Sedmou čakrou jsme spojeni s Božským bytím. Je to místo, kde je náš domov. Odtud začala naše cesta životem a sem se vrátíme na konci našeho vývoje. Zde žijeme a prožíváme sebe sama v Bohu a ztotožňujeme se s Boží podstatou, z níž jsme vzešli. Naše osobní pole splývá s energetickým polem vesmíru.

To, co jsme nejdříve chápali pouze intelektem a později intuicí, je nám nyní zcela jasné. Poznání, jehož se nám dostává prostřednictvím korunní čakry, jde ještě dále než vědění, zprostředkované šestou čakrou, neboť zde již nejsme odděleni od objektu vnímání. Zažíváme různé formy projevu Stvoření, k nimž kromě jiného patří i naše tělo.

Cestu vývoje nejvyšší čakry symbolizuje fialové záření. Fialová barva je barvou meditace a odevzdanosti.Na aktivaci prvních šesti čaker jsme mohli sami působit, sedmou čakru můžeme jen otevřít a stát se jakousi nádobou. Rozvíjením sedmé čakry se rovněž uvolňují blokády v ostatních čakrách a jejich energie kmitají na nejvyšších frekvencích. Každá čakra se stává zrcadlem Božského bytí ve speciální úrovni, a tímto způsobem projevuje nejvyšší potenciál, který je jí přístupný. Jestliže je korunní čakra dokonale otevřena, je její úkol spočívající v přijímání kosmické energie ukončen. Nyní sama vyzařuje energie. její květ vyklene ven a nad hlavou vytvoří korunu čistého světla.

V sedmé čakře nedochází k blokádám jako takovým, ale jedná se o to, že tato čakra může být více nebo méně vyvinuta. Jakmile se sedmá čakra začne otevírat, zažíváme velmi často okamžiky, kdy zmizí rozdělení našeho vnitřního bytí a vnějšího života. Naše vědomí se zklidní a ztiší a vlastní podstatu budeme prožívat jako všudypřítomné čisté bytí, v němž je obsaženo úplně všechno.

Postupným rozvíjením korunní čakry se tyto okamžiky budou opakovat stále častěji, stanou se jasnějšími, až se nakonec změní v trvalou skutečnost. Jestliže budeme dobře připraveni, konečné osvícení může nastat velmi rychle, přičemž návrat již není možný. Získáme pocit, že jsme se probudili z dlouhého snu a že teprve nyní začínáme žít skutečný život. Během naší dosavadní životní cesty jsme byli pouze prázdnou nádobou, kterou nyní zaplnilo Božské bytí. Poznali jsme, že toto je naše vlastní podstata a jediná trvalá realita. Naše individuální Já se stane vesmírným Já. Vlastním chováním a jednáním realizujeme záměr Stvořitele, a světlo, které vyzařujeme, otevírá srdce všech bytostí, schopných vnímat Boží přítomnost. Jestliže potřebujeme nyní něco vědět, postačí, když se na určitý problém soustředíme, neboť všechno je v nás, v Božském bytí, s nímž tvoříme jeden celek.

Poznáváme, že pevná hmota není nic jiného než jedna myšlenková forma Božského vědomí, a tedy ve vlastním slova smyslu neexistuje. Všechno, co jsme považovali za realitu, se stává iluzí. Prožíváme hlubokou prázdnotu, ale tato prázdnota představuje hluboké naplnění, neboť se jedná o život v jeho čisté podstatě. Tato čistá podstata je průzračná blaženost.

V době, kdy se v souladu se životními cykly nejvíce otevírá korunní čakra, můžeme dosáhnout takové hloubky poznání, o níž jsme dříve neměli ani tušení. Meditace a oddanost Bohu nám umožní nahlédnout do naší Božské podstaty a vyvolat pocity jednoty. Měli bychom využít této příležitosti a co nejvíce se zaměřit na pohled do našeho nitra.

Bez otevření sedmé čakry budeme neustále prožívat pocit oddělení od plnohodnotného bytí a mít pocit strachu. Strach zůstane hlavní příčinou zablokování energie v ostatních čakrách. Jestliže se v době, kdy dochází k otevírání sedmé čakry, neotevřeme duchovním pravdám, budeme zažívat pocity nejistoty a ztráty cíle. Takovéto pocity by měly být pro nás výzvou k tomu, abychom se více podívali do našeho nitra. Dostaví se i určitá nesmyslnost našeho dosavadního života a výrazný strach ze smrti.

Nepříjemné pocity se budeme snažit potlačovat útěkem k různým aktivitám, kdy nám půjde především o prosazení naší nepostradatelnosti. Může dojít i k tomu, že onemocníme a teprve nemoc nás přinutí ke klidu. Jestliže těmto výzvám nebudeme věnovat dostatek pozornosti, zůstaneme připoutáni pouze k vnějším věcem.

Silke Bader – Ptej se andělů

 

Zdroj:   Svět zázraků

---

Čakra tretieho oka

Šestá čakra, Adžňa, se označuje také jako čelní čakra, třetí oko, oko moudrosti, vnitřní oko nebo příkazová čakra. Nachází se uprostřed čela asi jeden prst nad kořenem nosu. Otevírá se směrem dopředu. Jestliže je tato čakra aktivní, vyzařuje indigově modrou, také žlutou a fialovou barvu. Je spojena se všemi smysly a rovněž s nadsmyslovým vnímáním. Typickým symbolem šesté čakry je lotos s devadesáti šesti okvětními lístky (dvě řady po čtyřiceti osmi lístcích). Základním principem je poznání bytí. Odpovídajícími částmi těla k této čakře je obličej, oči, nos, dutiny, malý mozek a centrální nervový systém. Z tělesných žláz byl k šesté čakře přiřazen podvěsek mozkový (hypofýza).

Šestou čakrou se dovršuje vědomé vnímání bytí. Je to sídlo vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností rozlišování, paměti a vůle. Na tělesné úrovni je to nejvyšší řídicí centrum centrálního nervového systému. Základní barvou šesté čakry je indigově modrá, dají se však rozeznat žluté nebo fialové barevné odstíny. Tyto barvy poukazují na její rozdílné funkce na různých úrovních vědomí. Racionální nebo intelektuální myšlení způsobuje většinou žluté záření. Jasně tmavá modrá barva poukazuje na intuici a ucelenost poznávacího procesu. Nadsmyslové vnímání se projevuje fialovým barevným odstínem.

Každému reálnému činu v našem životě předcházejí myšlenky a představy, které mohou vycházet buď z podvědomých emočních vzorců nebo se stávají zdrojem při poznání skutečnosti. Prostřednictvím třetího oka jsme silou myšlenky propojeni s průběhem jakéhokoli projevu. Veškeré vědění, vyjádřené ve Stvoření, nemá v čisté formě bytí svůj projev. Příměrem mohou být semena, v nichž jsou obsaženy všechny informace, potřebné k tomu, aby z nich jednou vyrostly rostliny.

Proces tvoření začíná v okamžiku, kdy skutečné bytí pochopí svoji vlastní existenci. Vzniká první vztah mezi subjektem a objektem, vzniká tedy první dualita. Bytí je dále formováno určitými vibracemi. Na základě těchto pravibrací vznikají další procesy uvědomování a další nejrůznější vibrační podoby.

V lidech jsou uloženy všechny úrovně Stvoření, to znamená od čistého bytí až k pevné hmotě, a jsou reprezentovány různými úrovněmi jednotlivých čaker. Tímto způsobem probíhá proces projevování se v nás a skrze nás.

Protože šestá čakra je sídlem všech procesů uvědomování, dochází k manifestaci, která může dosáhnout materializace nebo dematerializace. Na fyzické úrovni můžeme vytvářet nové reality a staré zrušit. Tento proces probíhá většinou automaticky, bez našeho vědomí. Většina myšlenek, určující náš život, je ovládána pevně zakotvenými emočními reakcemi a je naprogramována našimi i cizími názory a předsudky. Velmi často se stává, že duch není mistrem, ale spíše sluhou myšlenek plných emocí, které částečně mohou s námi manipulovat.

Takovéto myšlenky jsou však součástí našeho života, neboť co kolem sebe vnímáme a prožíváme, je nakonec projevem naší subjektivní reality.

Vývojem našeho vědomí a postupným otevíráním šesté čakry můžeme tento proces vědomě ovládat. Síla naší představivosti vytváří energii k naplnění určité myšlenky nebo přání. Ve spojení s otevřenou srdeční čakrou můžeme vysílat léčivé energie a uzdravovat na dálku. Zároveň získáme přístup ke všem úrovním Stvoření, které se nacházejí za fyzickou realitou. Potřebné poznatky dostáváme prostřednictvím intuice, jasnovidectví, jemnohmotného slyšení a cítění. Co jsme dříve jen nejasně tušili, se nyní stává skutečným, jasným a zřetelným.

Není mnoho lidí, jejichž třetí oko je dokonale otevřené, neboť jeho otevírání je úzce spojeno s neustálým vývojem vědomí.  

Správně fungující šestá čakra se projevuje bystrostí rozumu a nejrůznějšími duševními schopnostmi. Znakem částečně otevřené a harmonicky fungující šesté čakry může být jak komplexní přehled při určitém vědeckém bádání, tak například poznání hlubokých filozofických pravd. Jestliže je naše šestá čakra otevřená, máme vysoce vyvinutou schopnost vizualizace a mnohé souvislosti chápeme intuitivně. Náš duch je soustředěný a zároveň otevřený mystickým pravdám. Stále více poznáváme, že vnější formy věcí jsou jen obrazem, symbolem, v němž se duchovní princip manifestuje na materiální úrovni. Naše myšlení je postaveno na fantazii a idealismu. Můžeme rovněž pozorovat, že se naše myšlenky a představy spontánně uskutečňují.

Čím více je naše šestá čakra vyvinuta, tím více se naše myšlení spojuje s přímým, vnitřním poznáním skutečnosti. Může dojít i k vývoji dílčích schopností šesté čakry, jako je například jasnovidectví nebo můžeme získat dočasný vhled do jiných dimenzí skutečnosti, zejména při meditaci nebo ve snu.

Popsat celou oblast schopností a vnímání, které umožňuje otevřená šestá čakra, není prakticky možné. Podívejme se alespoň na některé otázky. Při otevřené šesté čakře začneme vnímat svět úplně jiným způsobem. Můžeme překonat hranice našeho racionálního rozumu. Naše myšlení je holografické, spontánně přijímáme informace, které k nám přicházejí z různých oblastí Stvoření. Zprůhlední se materiální svět. Je zrcadlem energií, které vibrují v jemnějších rovinách Stvoření, stejně jako je naše vědomí zrcadlem, v němž poznáváme Božské bytí. Mimosmyslové vnímání je tak jasné, že můžeme vnímat síly, působící pod povrchem vnějších forem, tyto síly jsme schopni vědomě ovládat a nechat vznikat nové formy jejich projevu.

Naše intuice a vnitřní vidění nám otevírá cestu ke všem jemnějším rovinám skutečnosti. Poznáváme, že mezi rovinou fyzickou a rovinou čistého bytí existuje nekonečně mnoho světů, obydlených nejrůznějšími bytostmi. Před naším vnitřním zrakem se odehrává proces Stvoření, který je nekonečný neustálým vznikem nových forem. Naplní nás hluboká úcta při pohledu na velikost tohoto Božského procesu.

Nejčastějším projevem disharmonické funkce této čakry je zatížení hlavy. Žijeme většinou na základě vlastního intelektu a rozumu. Proto uznáváme pouze to, co lze pochopit rozumem a co lze ověřit a dokázat vědeckými metodami. Vnitřní duchovní poznání při špatném fungování šesté čakry považujeme za nevědecké a nerealistické. Projevem disharmonické funkce šesté čakry jsou pokusy působit silou myšlenek na lidi a věci a dokázat tak vlastní moc nebo uspokojení osobních potřeb. V takovémto případě bývá narušená i čakra solaru plexu a málo rozvinutá čakra srdce a čakra temene hlavy. Při špatném fungování šesté čakry prožíváme izolaci.

Silke Bader – Ptej se andělů

Zdroj:   Svět zázraků

---

Krčná čakra

Pátá čakra, Višuddhi, je nazývána krční čakra nebo komunikační centrum. Nachází se mezi krční jamkou a ohryzkem. Je spojená s krční páteří a otevírá se směrem dopředu. Jestliže je tato čakra aktivní, vyzařuje světle modrou, stříbrnou a modrozelenou barvu. Je spojena se živlem Éter. Ze smyslových funkcí lidského organismu je k této čakře přiřazen sluch. Typickým symbolem krční čakry je lotos se šestnácti okvětními lístky. Základním principem je souznění s bytím. Odpovídajícími částmi těla k této čakře je oblast krku (šíje), týlu a spodní čelisti, uši, hlasivky, hrtan, horní část plic, průdušky a paže. Z tělesných žláz byla k páté čakře přiřazena štítná žláza.

V krční čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace. Je spojeno s menší vedlejší čakrou týlu, která sídlo ve vazu a otevírá se dozadu. Také tyto dvě čakry bývají spojovány a považovány za jedinou čakru. Svou funkcí je čakra týlu velmi úzce spojena s krční čakrou, že ji lze opravdu ve výkladu připojit k páté čakře.

Pátá čakra vytváří také důležité spojení spodních čaker s čakrami hlavy. Slouží jako most mezi naším myšlením a cítěním, mezi našimi impulsy a reakcemi na ně, propojuje zároveň čakry s vnějším světem. Prostřednictvím krční čakry vyjadřujeme velmi mnoho různých projevů, například smích, pláč, pocity radosti a lásky, strachu a hněvu, naše úmysly, přání, myšlenky, názory a vnímání vnitřního světa.

Živel, který patří ke krční páteři, je éter. V učení jógy je éter základní látkou, z níž se zhuštěnímvytvářejí ostatní živly, to znamená Země, Voda, Oheň a Vzduch. Éter je také nositelem zvuku a mluveného slova. Je to tedy zprostředkovatel na všech úrovních. Komunikace našeho vnitřního života s vnějškem se odehrává převážně mluveným slovem, ale i gesty, mimikou a uměleckými projevy (hudba, malířství nebo tanec). Kreativita, jejíž sídlo je ve druhé čakře, se spojuje v krční čakře s energiemi ostatních čaker, kde jí éterická síla dává určitý výraz, který pak předáváme do vnějšího světa.Můžeme však vyjádřit pouze to, co máme v sobě. Prostřednictvím páté čakry dostáváme především schopnost sebereflexe. Jejím předpokladem je určitý vnitřní odstup. S vývojem krční čakry si uvědomujeme stále více naše mentální vibrační pole a jsme schopni jeho projevy odlišit nejen od projevů emočního i éterického pole, ale také od projevů fyzického těla. To znamená, že naše myšlenky už nejsou obrazem našich pocitů a fyzických stavů, a to nám umožňuje objektivní poznání.

Éter je pojímán také jako prostor (takzvaná Akáša), v němž hustší živly mají silnější účinky. K nejhlubšímu poznání dospějeme pouze tehdy, jestliže budeme otevření jako nekonečný prostor, jako širé nebe, jehož světle modrá barva je barvou krční čakry, jestliže se ztišíme a budeme naslouchat našemu nitru i vnějšímu světu. Páté čakře je přiřazen sluch. Jejím prostřednictvím tedy nasloucháme vnitřním i vnějším hlasům Stvoření. S její pomocí vnímáme i naše vnitřní hlasy, navazujeme kontakt s duchem v našem nitru a přijímáme jeho inspiraci. Hluboce důvěřujeme našemu osobnímu vyššímu vedení. Snadněji pochopíme vlastní životní poslání. Přesvědčíme se, že naše vnitřní světy i vibrační úrovně života jsou právě tak skutečné jako vnější fyzický svět a budeme schopni přijímat a dále předávat informace z těchto oblastí. Je to Božská inspirace, která se stane nosným pilířem našeho sebevyjádření. V páté čakře nalezneme individuální výraz dokonalosti na všech úrovních.

Jestliže je pátá čakra správně otevřená, prožíváme naplno své pocity, myšlenky a vnitřní poznatky. Na jedné straně jsme schopni uznat svoje slabé stránky, ale na druhé straně dokážeme ukázat i vlastní sílu. Vnitřní upřímnost vůči nám samým i ostatním lidem se projevuje v přímosti našeho jednání. Tvůrčím způsobem můžeme vyjádřit sebe sama se všemi individuálními vlastnostmi.

Pokud tato čakra správně funguje, umíme srdcem a s vnitřním porozuměním naslouchat ostatním. Hovoříme jasně, přesto je naše řeč plná fantazie. Náš hlas zní velmi příjemně. Často se setkáme s obtížemi a musíme překonávat řadu překážek, ale zůstáváme věrni sami sobě a dokážeme i odmítnout. Nenecháváme se ovlivnit nebo měnit jinými lidmi, zachováváme si vlastní nezávislost, svobodu a jasný směr života. Nemáme předsudky a hluboké nitro nám umožňuje vejít do jemnohmotných dimenzí. Odtud čerpáme mnoho informací, které nám pomáhají na cestě životem, po níž kráčíme s naprostou důvěrou.

Poznáváme, že každá bytost má své určité poslání. Vyprávějí nám o vlastním životě a o svých touhých po celistvosti a světle. Můžeme komunikovat s bytostmi z jiných existenčních sfér a předávat získané poznatky, aniž bychom se museli bát jejich soudu. Radujeme se z naší vnitřní nezávislosti a svodobného projevu a prožíváme zvláštní naplnění.

Jestliže dojde k zablokování energie krční čakry, dojde k narušení průchodnosti mezi hlavou a tělem. To se projevuje dvojím způsobem. Za prvé, přestaneme vnímat své pocity a vlastní emoce vyjadřujeme nepromyšleně, za druhé, můžeme se uzavřít ve svém intelektu a racionálním uvažování, potlačíme své emoce a jejich projev, čímž umožníme, aby nás zahltily špatné a negativní pocity. Nevědomé pocity strachu a provinění nám brání vidět svět takový, jaký opravdu je. Hledáme různá slova a gesta, za nimiž skrýváme naši skutečnou podstatu.

Hovoříme nesoustředěně nebo jen věcně, celkový verbální projev je chladný. Hlas může být často silný, ale pronášená slova nemají hlubší význam. Nesneseme, abychom působili v roli slabocha a za každou cenu chceme být silní. Svými požadavky vyvíjíme na sebe velký tlak. Může se stát, že si na svá bedra naložíme více, než jsme schopni unést. Potom se většinou schováme do krunýře, vystrčíme ramena, sklopíme hlavu mezi ně, abychom se takovýmto způsobem ochránili před další zátěží nebo novým útokem.

Disharmonická funkce páté čakry se projevuje také u lidí, kteří svými slovy a vyjadřovacími schopnostmi manipulují s ostatními lidmi nebo na sebe upozorňují přílišnou výřečností. Lidé, kteří mají zablokovanou energii krční čakry, nemají přístup k jemnohmotným dimenzím, protože jim chybí otevřenost, vnitřní prostor a nezávislost, což jsou předpoklady k vnímání těchto sfér.

Může se stát, že dokážeme hlouběji vnímat, ale máme strach se před ostatními lidmi projevit. Takovéto vnitřní poznání je často velmi silné a potřebuje své vyjádření, proto lidé s těmito pocity píší básně, malují obrazy a tvoří jiná umělecká díla, které však neradi prezentují na veřejnosti. Je zcela přirozené, že může dojít k zablokování duchovní energie. Síla takovéto energie nemá přístup k našim emocím a naopak energie spodních čaker nezásobuje horní čakry potřebnou silou k prosazení a k vytvoření stability, čímž se spiritualita nemůže v našem životě projevit.

Silke Bader – Ptej se andělů

---

...doporučené externí odkazy

Ušlechtilá osmidílná stezka

Samadhi

joga dnes

odblokování čaker

spektrum zdraví

---

...tip na stránku

mužské životní poslání

muž a žena - ledviny

pepomat blog

---

Spřátelené blogy: pepomat - wordpress