Příčiny nočního pocení

Zveřejněno dne 17.6.2013

Pocení je přirozený proces, jehož smyslem je udržení stabilní vnitřní teploty uvnitř těla. Organismus se tak chrání před přehřátím. Nadměrné denní i noční pocení však zpravidla bývá signálem, že s naším tělem není něco v pořádku.

 

Příčiny nočního pocení

Objasnit příčiny nočního pocení je těžké i pro moderní západní medicínu. Vyšetřením se často na nic nepřijde a lékaři jsou bezradní. Příčinou nočního pocení bývají mnohdy stres nebo vypjaté emocionální stavy, jež se těžko exaktně prokazují. Čínská medicína vidí příčinu nadměrného nočního pocení v oslabení ledvin, jater nebo plic. Zaměřte se proto na posílení těchto orgánů – například prostřednictvím vhodných bylinkových čajů. Jestliže je pocení doprovázeno také pocitem žízně a ráno se probouzíte s vyprahlými ústy, zamyslete se, zda příliš neholdujete alkoholu a pálivým jídlům a naopak si dopřáváte jen málo odpočinku.

Lékaři často slyší pacienty, jak si stěžují na noční poceníNoční pocení způsobují návaly horka. Existuje mnoho různých příčin nočního pocení. Chcete-li zjistit přesnou příčinu, musí lékař znát vaši podrobnou anamnézu. Jen podrobná anamnéza totiž vede ke zjištění základních zdravotních okolností, které by mohly být zodpovědné za nočnípocení. Níže uvádíme některé ze známých okolností způsobujících noční pocení.

Čtěte také: ledviny - regenerace

 • Návaly horka může zapříčinit menopauza. Tyto návaly, objevující se obvykle v noci, jsou velmi častou příčinou nočního pocení u žen.
 • Idiopatická hyperhidróza je stav, kdy tělo chronicky produkuje příliš mnoho potu bez identifikovatelných příčin.
 • Infekce. Nejčastěji spojená s nočnípocením je asi tuberkulóza, ale i bakteriální infekce, jako je endokarditida (zánět srdečních chlopní), osteomyelitida (zánět kostí), a abscesy mohou způsobit noční poceníNoční pocení je také příznakem infekce HIV.
 • Rakovina. Noční pocení je časným příznakem některých druhů rakoviny. Nejčastějším typem rakoviny spojené s nočnípocením je rakovina lymfatických žláz. Lidé s nočnípocením bez diagnózy rakoviny mívají jiné příznaky, jako je například nevysvětlitelné hubnutí nebo horečka.
 • Léky. Užívání některých léků může vést k nočnímu pocení (například aspirin nebo paracetamol, ale i mnohé další).
 • Hypoglykémie. Nízká hladina krevního cukru může způsobit pocení. Lidé užívající inzulín nebo perorální léky na cukrovku mohou trpět v noci hypoglykémií, což způsobuje pocení.
 • Hormonální poruchy. Pocení nebo návaly horka mohou být způsobeny hormonálními poruchami.
 • Banální příčiny. Do této kategorie lze zahrnout příliš vysokou teplotu v místnosti, teplou přikrývku a podobně. Spaní ve vyvětrané místnosti či při otevřeném okně problém rychle vyřeší.
 • Neurologické podmínky. Tyto podmínky jsou méně časté. Zejména se jedná o autonomní dysreflexe, posttraumatické stavy, cévní mozkové příhody a autonomní neuropatie. Všechny tyto podmínky mohou způsobit zvýšené pocení a projevovat se inočnípocením.
 • Běžné infekce. Běžné infekce jako chřipka jsou obvykle spojeny s pocením, obzvláště pokud si vezmeme protizánětlivé léky (Paralen, Coldrex a podobně). Po odeznění infekce noční pocení obvykle mizí.
Co dělat proti nočnímu pocení?
Čtěte také: játra a vše s tím spojené

Diagnostika nočníhopocení

Noční pocení je velmi obtížné vyšetřovat. V první řadě je vhodné udělat krevní náběry včetně zjištění CRP, což nám podá informacio celkovém stavu organismu a výše CRP o přítomnosti zánětu v těle. Tato vyšetření je vhodné doplnit běžnými zobrazovacími metodami – rentgen plic či ultrazvuk břicha. Další vyšetření jsou doporučena až na základě zjištěných informací.

Co dělat proti nočnímu pocení?

Jestliže je příčinou nočního pocení stres, zkuste se zklidnit. Meditace před spaním nebo několik cviků z jógy s vámi může udělat zázraky. Zkuste zhluboka dýchat, utřídit si myšlenky, myslete na pozitivní věci. Dbejte také na zdravý jídelníček. Vynechejte pálivá jídla, alkohol, kávu, cigarety. Naopak si dopřejte dostatek ovoce a zeleniny. Pijte bylinkové čaje a obecně dbejte na pitný režim, který pomůže ozdravit vaše ledviny, jejichž oslabení může být jednou z příčin nočního pocení. Proti nočnímu pocení prý pomáhá čaj ze šalvěje lékařské, který doporučovala i uznávaná bylinkářka Maria Treben, která na šalvěj nedala v mnoha směrech dopustit. Stačí, pokud si polévkovou lžíci sušených nebo čerstvých listů šalvěje zalijete 250 ml vroucí vody, necháte 15 minut vylouhovat a vypijete ještě vlažné před spaním.

Autor: © Jakub Vinš
Foto: 
© Liz Lawley

 

http://www.ceskaordinace.cz/priciny-nocniho-poceni-ckr-843-7080.html

-

Čtěte také: ledviny a čínská medicína

-

Noční pocení

 

Vysoká spotřeba ložního prádla, propocená pyžama, mokré polštáře...to je noční pocení. Jedná se o zdravotní problém nebo běžný nezávažný příznak?

Epizody silného nočního pocení, které není vyvolané pobytem v horké nevětrané místnosti, ruší spánek a často vede k nutnosti opakovaně se v noci převlékat. Protože se může jednat o symptom závažného onemocnění, doporučujeme tento příznak nepodceňovat a svěřit se s ním svému praktickému lékaři.

Jaké mohou být příčiny nadměrného nočního pocení?

Menopauza a perimenopauza je nejběžnější příčinou nočního pocení u žen, a to bohužel i několik let před vlastní zástavou cyklu. Také velké hormonální změny, které doprovázejí dospívání a graviditu může doprovázet nadměrné noční pocením.

Důležité je nezapomínat na další hormální poruchy, zejména poruchu funkce štítné žlázy. Její snížená funkce, především ale funkce zvýšená vedou k nadměrnému pocení ve dne i v noci.

Velmi vzácnou příčinou nadměrného pocení je feochromocytom nebo karcinoid.

Do skupiny hormonálních dysbalancí lze zařadit i diabetes mellitus. Zejména u nemocných léčených inzulínem či perorálními antidibetiky s rizikem noční hypoglykemie. Cukrovku také často doprovází postižení autonomního nervového systému a to může být příčinou nadměrného pocení v průběhu celého dne.

Se zvýšeným nočním pocením se běžně setkáváme během akutních infekčních onemocnění , a to nejen těch, která jsou doprovázená horečkou. Pocení se téměř vždy objeví po antipyreticích (lécích na snížení teploty) při poklesu teploty nebo některých bylinkách. Tyto stavy bývají přechodné a po odeznění infektu problém spontánně vymizí. Někdy může pocení přetrvávat ještě několik týdnů po odeznění akutní fáze nemoci.

Čtěte také: zvětšení sleziny

Závažnější je situace u chronických zánětlivých onemocnění, ať už infekčních či neinfekčních. Příkladem je tuberkuloza, HIV, endokarditis (zánět osrdečníku), různé abscesy, osteomyelitis (zánět kosti) nebo divertikulitis (zánětlivé postižení výchlipek tlustého střeva, divertiklů), revmatoidní artritis a řada dalších chorob spojených dlouhodobě s více či méně aktivním zánětem. Tyto choroby jsou doprovázené únavou, teplotami, které ale nemusí být vůbec vysoké, a řadou dalších příznaků. Najít základní příčinu může být někdy velmi obtížné a vyžádá si opakovaně návštěvy lékařů.

Podobné obtíže se někdy objevují i u další závažné choroby - rakoviny. Zejména u hematologických malignit (lymfom) je noční pocení specifickým příznakem.

Mnohem častějším viníkem než se zdá, je užívání některých léčiv. Při pátrání po příčině nadměrného pocení je nezbytné sestavit podrobnou lékovou anamnézu. Zaměřujeme se zejména na nově nasazená léčiva, a to včetně doplňků, kterým často pacienti (ale i lékaři) připisují jen okrajový význam. Z léčiv, které mohou souviset s poruchou regulace pocení jsou to zejména antidepresiva a další psychiatrické léky, hormonální terapie (např. tamoxifen), antidiabetika (snižující glykemii), kortikosteroidy, antihypertenziva (může souviset s kolísáním krevního tlaku), hydralazin, nitroglycerin, sildenafil (Viagra), alfa-blokátory (léčba benigní hyperplazie prostaty).

Čtěte také: onemocnění ledvin

nebo

Čtěte také: rakovina ledvin

Překvapivou příčinou nadměrného nočního pocení může gastroezofagenální reflux, při kterém se vrací žaludeční obsah jícnem a to zejména v poloze vleže. Paradoxní je, že tato porucha nemusí být vůbec doprovázena pálením žáhy. Jediným projevem může být vegetativní reakce v podobně návalů horka s pocením nebo dráždivý kašel.

Vegetativní reakce s nadměrným pocením doprovází syndrom spánkové apnoe. Zde je hlavním příznakem chrápání a nekvalitní spánek opakovaně přerušovaný krátkými epizodami probuzení. Lidé se budí bez pocitu odpočinku, jsou dlouhodobě unavení, usínají během dne.

Nepříjemné pocení může doprovázet jako jeden z mnoha příznaků některá neurologická onemocnění (poškození hypothalamu, mozkové ischemie a infartky, poruchy autonomního nervového systému, epilepsie...).

Pozornost je třeba věnovat také potravinám, zejména těm, které konzumujeme večer a před spaním. Pozor zejména na stimulanty, jako je kofein (v kávě, černém a zeleném čaji, limonádách), tabák, alkohol, marihuanu, vhodné je vyhýbat se ve večerních hodinách tučným jídlům, kyselým potravinám, nadměrné konzumaci cukru, některým typům koření (pepř, chili, skořice, zázvor, česnek).

Čtěte také: játra a žlučník

Co s tím?

Pokud jste jedním z těch, které noční pocení trápí, začněte výměnou ložního povlečení a prádla za kvalitní bavlněné. Lze vyzkoušet spaní v termoprádle, které odvádí pot od těla. Zajistěte v ložnici cirkulaci vzduchu (ale ne průvan), snižte teplotu.

Dbejte na to, co ve večerních hodinách konzumujete. Jezte střídmě, lehké netučné potraviny, vyhýbejte se ostrému koření, zázvoru, skořici, česneku a všem stimulantům včetně alkoholu.

Pokud režimová opatření nepomohou, pak doporučuji navštívit lékaře a vše s ním probrat. Protože noční pocení může být prvním příznakem závažného onemocnění, doporučuji si všímat všech neobvyklých stavů, bolestí, teplot atd. a to vše lékaři sdělit. Diagnostika příčiny nadměrného pocení může být velmi složitá a pečlivá anamnéza lekaři hodně pomůže.

Pokud si nevíte rady a navštěva lékaře nikam nevedla, zkuste naši poradnu pro nadměrné pocení. Stoprocentní úspěch nezaručujeme, ale pokusíme se vám pomoci.

 

MUDr. Martina Rosická, Ph.D.

Zdroj: -  http://endokrinologie-obezitologie.cz/cs/clanky/nadmerne-poceni/nocni-poceni/

-

Čtěte také: ledviny - životní energie

-

Nejčastější příčiny nočního pocení

 

Nepříjemný pocit uprostřed noci. Probudíte se a zjistíte, že máte propocené pyžamo. Na vině může být příliš tlustá pokrývka, teplé věci na spaní z nevhodného materiálu nebo velká teplota v ložnici. Nadměrné noční pocení ale může být projevem nějaké zdravotní komplikace.

 

foto: shutterstock.com

 

Pocení je přirozený proces, jehož smyslem je udržení stabilní vnitřní teploty uvnitř těla. Organismus se tak chrání před přehřátím. Nadměrné denní i noční pocení však zpravidla bývá signálem, že s naším tělem není něco v pořádku. Je proto vhodné vyloučit zdravotní příčinu nočního pocení, což by vždy měl posoudit lékař.

Co je nejčastější příčinou nočního pocení?

 

Banální příčiny

Do této kategorie lze zahrnout příliš vysokou teplotu v místnosti, teplou přikrývku a podobně. Spaní ve vyvětrané místnosti či při otevřeném okně problém rychle vyřeší.

Menopauza

Návaly horka, které doprovázejí menopauzu, mohou nastat v noci a způsobit pocení. Jedná se o velmi častou příčinou noční pocení u žen. Na vině je nízká nebo kolísavá hladina estrogenu v těle.

Idiopatická hyperhidróza

Idiopatická hyperhidróza je stav, ve kterém tělo chronicky produkuje příliš mnoho potu bez jakékoliv lékařské identifikovatelné příčiny.

Infekce

Nejčastěji je noční pocení spojováno s tuberkulózou, ale postihuje i nemocné s endokarditidou (zánět srdeční chlopně), osteomyelitida (zánět kostí), a abscesy. Noční pocení je také příznakem infekce HIV.

Rakovina

Noční pocení může být příznakem některých druhů rakoviny, jako je lymfom a leukémie; každopádně rakovina by byla téměř jistě doprovázena větším úbytkem hmotnosti a chudokrevností.

Léky

Užívání některých léků může vést k nočnímu pocení. Jedná se především o antidepresiva. Až 22% pacientů užívajících antidepresiva trpí na noční pocení. Další psychiatrické léky byly rovněž spojeny s tímto stavem. Léky na snížení horečky, jako je aspirin a paracetamol mohou někdy vést k pocení v noci.

Hypoglykemie

Nízká hladina krevního cukru může způsobit pocení. Lidé užívající inzulín nebo perorální léky na cukrovku mohou trpět v noci hypoglykémií, což způsobuje pocení.

Hormonální poruchy

Hormonální poruchy (nádory, které způsobují vysokou nadlimitní produkci hormonů) a noční pocení také vyvolává zvýšená činnost štítné žlázy

Neurologické stavy

Tyto podmínky jsou méně časté. Zejména se jedná o autonomní dysreflexe, posttraumatické stavy, cévní mozkové příhody a autonomní neuropatie. Všechny tyto podmínky mohou způsobit zvýšené pocení a projevovat se i nočním pocením.

Běžné infekce

Běžné infekce jako chřipka jsou obvykle spojeny s pocením, obzvláště pokud si vezmeme protizánětlivé léky (Paralen, Coldrex a podobně). Po odeznění infekce noční pocení obvykle mizí.

Další možné příčiny

 • gastro-refluxní choroby jícnu – kdy unikají žaludeční kyseliny ze žaludku do jícnu
 • nadměrná konzumace alkoholu, návykových látek
 • obstrukční spánková apnoe – stav, který způsobuje přerušení dýchání během spánku

Pokud se vás tento problém týká, začněte s tím, že nastavíte termostat na nižší teplotu, noste pyžamo z přírodních vláken, zapomeňte na syntetiku a hřejivé materiály. Večer se vyhněte kořeněným jídlům, kávě a alkoholu.

Noční pocení, trvá-li delší dobu, by nemělo být podceňováno, zejména je-li spojeno s obtížemi jako je ztráta na váze či chudokrevnost.

Zdroj: www.webmd.com

-

Čtěte také: cukrovka

-

nadměrné pocení ve spánku - komenty

Dobry den, chtela jsem se zeptat co muze byt pricinou a jak se leci nadmerne poceni. Pritel - jakmile lehne, nebo usina tak mu stekaji krupeje potu po tvari a poti se i v podpazi. Do rana ma mokre triko a polstar. Dekuji za odpoved. S pozdravem Petra

Inzerce

Odpovědi

houbatec16 poděkování 

Těžko říct, co je příčinou. Pokud je celkově fyzicky zdravý, potom může být příčine v psychice (stres, napjetí...).

Reagovat

18. června 2005, 14:09:51

simlik5 poděkování 

Myslim ze nadmerne poceni je ohromny spolecensky problem pro kazdeho,kdo tim trpi.Zkuste si najit na netu nejakeho terapeuta eft metody.Funguje na kdeco,tak proc ne na nadmerne poceni.Mozna by bylo potreba vice sezeni,ale stoji to za zkousku.

Reagovat

14. dubna 2008, 11:59:09

Eva15 poděkování 

V knize od Marie Treben jsem četla doporučení pít šalvějový čaj před spaním, když se člověk potí v noci. Prý si to najde místo, kde je něco špatně a postupně se to zlepší. U mě se zlepšení projevilo už třetí den. Když to nepomůže, myslim že neuškodí :)

Reagovat

23. června 2005, 14:36:40

Květa3 poděkování 

Ahoj, manžel má také problémy s pocením a to hlavně v noci. Tak začnu u toho šalvějového čaje. Kéž by pomohl! Jak tady čtu ty komentáře, píše se v nich, že to způsobuje i stres. No a toho měl loni a má i letos v práci nadmíru :-(. Tak uvidím, jak to zabere, či ne. Potom asi zajde k lékaři. DĚKUJI za nápad s tím čajem :-)

Reagovat

23. července 2014, 11:29:08

Jana7 poděkování 

Ahoj, noční poty jsou známky nějaké nemoci. Přítel by si měl raději dojít k doktorovi.

Reagovat

4. března 2006, 16:18:54

Kutálek27 poděkování 

Dnes a denně se můžeme dočíst, že je třeba pít nealkoholické nápoje v množství nejméně 2 a více litrů za den. Čím více, tím údajně lépe. Již od konce 70. let minulého století je ale v lékařských kruzích dobře známým faktem, že lidské ledviny jsou ze své podstaty „projektovány“ na cca 35 000 litrů přijaté tekutiny. Průměrně to tedy vychází na 1,36 litru tekutin denně. Cokoliv nad toto množství znamená zkrácení jejich životnosti. Není třeba hlubokých lékařských znalostí, aby nám to bylo jasné – člověk od prvopočátků své existence neměl neustále k dispozici hrnek s čajem na stole či sladkou limonádu v lednici. Pil, když měl příležitost. Tak se vyvinulo i jeho vodní hospodářství. V posledních dekádách však lidstvo své ledviny soustavně přetěžuje, a tak jsme svědky rostoucího počtu obyvatel planety, kteří v pozdním věku řeší problém selhání tohoto životně důležitého orgánu. Ještě děsivější je však zamyšlení nad tím, proč nám nejsou tyto podstatné informace dostupné. Nápojový průmysl je obrovský byznys. Denně jsou vypity tisíce hektolitrů slazených a přeslazených limonád, které jsou prodávány i s 300%ní marží. Pro velké štiky tohoto odvětví není žádný problém zaplatit si studie o prospěšnosti konzumace nápojů, naopak o riziku zubního kazu zarytě mlčí. Stejně tak se pod pokličkou udržuje informace o rizicích nadměrného pití. Nebuďme tedy jen stádem ovcí, které si nechá diktovat co pít a v jakém množství. Pijme tak, jak nám to příroda říká již po tisíce let. Někdy víc, někdy míň. Šiřte prosím tuto informaci dále, třeba ostatním přečtení těchto řádků konečně otevře oči!

Reagovat

25. července 2013, 18:01:09

Roman4 poděkování 

Zajímavý asi z poloviny pravdivý článek až na to že se v něm vůbec nepíše o NOČNÍM POCENÍ :-( PS: Že slazené nápoje v čele s colou a limonádami nejsou zdravé sad víme všichni. Nejlepší je pít čistou vodu. Tu údajnou studii ze 70.let bych chtěl vidět. Pitím vody se ledviny čistí - samozřejmě není tím myšleno lít do sebe litry vody na sílu. 1-3litry vzhledem na tělesný pohyb a teplotu prostředí. Jinak pije člověk v létě jinak v zimě jinak v kanceláři jinak při sportu.

Reagovat

22. dubna 2015, 18:57:10

dalibor3 poděkování 

ano je to tak-noční pocení je 100% známkou nějaké nemoci. Nejčastější a to mluvím ze své zkušenosti srdeční problémy !!! Nepodceňovat-už jsem 6.let po infarktu miokardu. Také jsem se v noci jen tak potil.

Reagovat

26. dubna 2015, 07:25:48

Renata15 poděkování 

Od porodu a to je 8 let mám noční poty, intenzita během let je různá, Nyní asi půl roku za noc převlíkám 3 pižama, které jsou durch mokré , rovněž prostěradlo, peřina, vlasy. Je to hrozné jako bych celé tělo měla ve vodě. Probudím se a je mi zima tak se převleču a znovu. Dělali mi hormonální testy, stítnou žlázu vše dobré. Mám tetanii, ale denně užívam Dologram asi 1 lžičku. Nyní 1 tabl. ráno Deprexu. U tetanie myslím mám vše pod kontrolou, křeče nemám a pokud kvalitně jím a spím a vyvaruji se nadměrnému stresu je vše v pořádku. Ale podrážděná a v depresi jsem asi pořád.Nevím si rady s tím pocením ani doktoři. Je to příšerné a nepřeji to ani svému nejhoršímu nepříteli!!

Reagovat

3. června 2006, 11:18:14

Aleš1 poděkování 

Jsem ted týden nemocný , mám angínu , a přesně jak říkáte tak se také 2x až 3x za noc vzbudím a převlékám se protože je všechno propocené , nikdy se mi nestalo že jak koliv bych byl nemocný tak bych se u toho takhle extrémně potil také nevím co stím.

Reagovat

7. června 2013, 08:59:14

Jozef

Mám tie iste příznaky. Už saliem z toho. Nezvladam to už psychicky. Mam 63rokov a takto se trápím už druhý rok.

Reagovat

29. září 2015, 07:27:48

Mirek36 poděkování 

Ahoj vsichni kdo se poti... Uz mi to leze na mozek - a to myslim vazne. Mam problem s nadmernym pocenim hlavy. Staci udelat nekolik kroku, nebo pohybu a zacne mi tect pot z cele hlavy po obliceji a dal, nikde jinde ani ne tak moc - je to neprijemne - hlava a vlasy mokre a ostatni nic. Pracuji venku na stavbe a po par minutach jsem durch, zacnou me palit oci, ze se to neda vydrzet ani cely den, vypadam jak angorak pul hodiny po zacatku sichty a nic nevidim, snazim se dodrzovat pitny rezim - v techto horkach 3-4 litry vody denne, vetsinu vypotim, protoze na zachod se mi za cely den nechce - nebo vyjimecne. Doma vecer? Nechci mluvit o sexu, ale je to hrozny, nevim na co se mam soustredit vic, jestli na rucnik nebo partnerku. Proc se potim tak moc? Problemy nemam - myslim stres a tak, pit piju ale potim se v podstate i v klidu - mrknu a potim se. Citim se neprijemne pred zakaznikem - chodime s metrem kolem domu - on v klidu a ja totalne mokrej. PROC???

Reagovat

23. června 2006, 22:15:02

jamilen16 poděkování 

Stejné pocení mám také. Začalo mi to po gyn.operaci v 45 letech a potím se doposud a je mi 65. Jak v posteli ráno otevřu oči, nemusím se ani hnout a už ze mne teče. Potím se po celém těle, z hlavy mi kape a vlasy mám stále zcela mokré, celý den. Stydím se vyjít z domu. Třeba mrzne a lidi se balí do bund, tak já propotím i kabát turch. Léčím se s tlakem a také vážím 90kg, ale bylo to stejné, když jsem vážila 70kg. Dali mi na to estrogen hormon a málem jsem oplešatěla. Potřebovala bych na ortopedii s kyčlem, ale jsem stále mokrá a tak je mi to trapné se někde svlékat. I oblečení si nemohu koupit, když si to nemohu vyzkoušet. Poraďte někdo. Prosím.

Reagovat

10. října 2008, 19:00:11

Dáša1 poděkování 

to je fakt zlé. nejste alergik?

Reagovat

8. července 2014, 22:53:08

JIRKA Toronto1 poděkování 

ty mas jasnou alergii....zacni dietou a potom pomalicku pridavej jidlo....vzdy cekej 2 az 3 dny na rakcii.... ta dieta na zacatku by mele byt min. 2 tygny... no nazdar.

Reagovat

25. června 2015, 15:09:26

21 poděkování 

Ahoj, u nás se potí syn, je mu teprve 5 let, ale potí se tak že pyžamo by se dalo ždímat, jen zavře oči už to z něj crčí. Doktorka si s tím moc hlavu neláme,udělá mu krevní obraz a ten je vždycky ok, takže tím to je vyřešený.. Mě se to ale nelíbí, přijde mi to nenormální a hlavně-denně povlíkám peřiny protože to jinak zapáchá,ve školce mě neustále upozorňují učitelky že to mám nějak řešit protože tohle ještě neviděly.Zajímalo by mě jak to mam řešit, jak mam obejít dětského doktora kterému přijde vše v normě? Kam se mám nacpat aby mi to dítě někdo vyšetřil? Kdo mi poradí? Budu vděčná za každou radu. p.hroudova@seznam.cz

Reagovat

15. února 2007, 08:09:00

Jana3 poděkování 

Můj syn se také nadměrně potil, při každé sebemenší námaze, ve spánku.... Nechali jsme udělat vyšetření a je to špatná funkce štítné žlázy. Nyní chodíme již třetím rokem na kontroly, bereme iodid a vše se srovnalo. Zkuste to, třeba je to i váš problém.

Reagovat

7. dubna 2014, 18:54:50

Martin1 poděkování 

Nestačilo by, aby ho bral jen on?

Reagovat

15. srpna 2015, 01:42:09

Elis8 poděkování 

Mila Petro, nahodou jsem narazila na Tvuj/Vas prispevek a mam naprosto stejny problem s mym pritelem - vyresilo se to u neho nejak? Chtela bych mu nejak pomoct, on si vsak mysli, ze je to normalni a ze se s tim musim smirit:(

Reagovat

13. června 2007, 23:03:33

Andy5 poděkování 

Ahoj všem mám taky stejný problém ,jako vy každy den bych mohla převlíkat peřiny je to šílené můj chlap taky ,hned jak usne z něho tečou čůrky jsem z toho neštastná ,protože se nemphu v noci ani přitulit bohůžel to vážně není možné:(.. Můj přítel chodí často do sauny a pije pivo asi jako každý chlap to si myslím,že má na tom velký vliv ,ale sama nevím... kdyby jste někdo věděl učitě dejte vědět ;) děkuji moc za radu....

Reagovat

19. března 2008, 20:36:08

Mira

A neni to z toho alkoholu u vašeho přítele ? S pocením nemám problém ale když se opiju nemusím ani moc pít tak se v noci vždy extremně zpotím.

Reagovat

22. ledna 2013, 11:55:59

PIPINa15 poděkování 

Dobrý den mám tříletého syna a když jde spinkat tak pokaždý když spí tak má úplně mokrý polštář od potu a už nevím co stím tak vás prosím o radu u lékařky jsem taky bala a vše je v normně ale já tomu moc nevěřím tak prosím o radu děkuji za jakou koliv radu co stím dělat psát své rady můžete na Email:pavlinabatovicova@seznam .cz

Reagovat

11. dubna 2008, 15:02:13

Monika

Dobry vecer uz je to davno. Ale postupili ate nejako? Mam rovnaky problem so synom

Reagovat

4. března 2016, 20:25:01

tornado lu5 poděkování 

Ahojte můj přítel má stejný problém a taky mě to docela štve chtěla bych vědět alespoň čím to je ale pořádnou odpověď jsem jeste nikde nepřečetla.

Reagovat

1. června 2008, 23:25:14

Elisn2 poděkování 

Zdravím mám uplně stejný problém z 2.5 letým klukem, jen lehne do postele začíná se potit Je jedno jestli má pižamo nebo je nahatý má už i peřinu z dutého vlákna žádné peří ba i když se odkope tak je spocený. Sice to odkládám ale už budu muset zajít k doktorce dcera to měla taky a pomohly jí homeopatika už ale nevím jak se jmenovaly ale dají se koupit bez receptu a k dyž se v lékárně zeptáte určitě vám poradí.

Reagovat

10. června 2008, 13:35:54

Honza32 poděkování 

Pocení má mnoho příčin. Nejčastěji se jedná o celodenní vypětí a večer se ten stres nakupí na tolik, že člověk přemýšlí nad problémy, které do postele nepatří, je stále ve stresu, zvýší se srdeční tep a tělo je v pozoru, proto se potí. Opačný případ je, když je člověk vyrovnaný. Pak bývá chyba zejména v alkoholu a nevhodném jídle na noc. V tomto případě doporučuji po páté hodině odpolední zavést dietní režim a ani kapka alkoholu. V rámci dietního režimu vynechat sůl, ostré koření, ostré omáčky a zejména velké porce masa, také žádné brambůrky, příšky atd!!! Takže zelenina, tmavé pečivo a jíst do polosyta - člověk by měl jít spát s pocitem prázdného břicha a žádný alkohol ! U dětí je situace jiná, tady je možné, že dítě má také nějaké špatné návyky (např je alergické na lepek???) atd. Každopadně vhodná přikrývka na léto je jen a pouze prostěradlo (jedno pod a druhé nad vámi). Pokud se budete snažit dodržovat správnou životosprávu, správné pyžamo, správné povlečení z bavlny mělo by být vše v pořádku. Pokud by ani po tomto nebyl klid, je opravdu nezbytně nutné pátrat po vnitřní příčině a ta může být velmi závažná - od endokrinních potíží až po nádorové onemocnění (zvláště neprospívá li člověk všeobecně). Potom krevní obraz stačit nemusí a je nutné provést hloubkové vyšetření - anamnéza + fyzikální vyšetření lékařem atd. U vážnějších stavů tělo produkuje cytokiny, které zrovna tak, jako při horečcce tělo chladí. Cytokiny se opvšem vyplavují pouze pokud je v těle vnitřní = interní problém. Proto, nevíte-li si rady, na koho se obrátit, je na místě navštívit lékaře internistu, který je schopen příčinu najít, popř. Vás poslat dále na vyšetření. U větších, např. fakultních nemocnic pracují internisté, kteří by Vás měli vzít i bez doporučení praktika. V opačném případě slušně požádejte prakt. lékaře o odeslání k internistovi s tím, že nebudete mít vnitřní klid, dokud se nezjistí příčina. Zde je rovněž dobré připomenout, že vše, co jste pro eliminaci problému mohli udělat, jste udělali a příčina tedy nejspíše nebude ve Vás. Hodně štěstí a hezké sny!!!

Reagovat

9. srpna 2008, 12:00:46

marika1 poděkování 

zdravim, koukam, ze nejsem jedina, kdo hleda pomoc, aby se pritel v noci nepotil .. to mne na jednu stranu docela uklidnilo, ale lepsi by bylo, kdyby byla odpoved jednoducha .. kazdy clanek radi neco jineho .. nejist cukry, vodnaty veci, nepit limonady .. nejist koreneny .. slany .. maso .. to aby nejedl vubec! takze to asi nebude stravou, ale jenom a pouze stresem ... :(

Reagovat

7. dubna 2009, 10:39:38

Kutálek

Moc pijete, to je celé, ledviny jsou naprogramované na 1,36 l denně, pak se nebudete potit. Všechny řeči o pití 2 a více litrů denně jsou na zvýšení kšeftu firmám, co vyrábějí nápoje!

Reagovat

25. července 2013, 17:41:23

Petra

Jen co začalo být hezké počasí, začali jsme jezdit s přítelem na chatu. K tomu také patří podvečerní grilování, a to většinou v neděli. V pondělí v noci se tak zpotím, že jsem schopná v noci vstát a převleci se a dát pod sebe suché prostěradlo. Dle mého uvážení je to z toho grilovaného masa, ke kterému se podávají ostré omáčky a často zapíjí pivíčkem. Momentálně jsem na dietě a takový přístup je samozřejmě špatný a pak se dějí právě tyto příznaky. Děkuji za článek, který mi zde pomohl najít důvod, už jsem se začala o sebe bát. Díky a naprvím to:o)

Reagovat

18. května 2009, 09:18:15

Jirka1 poděkování 

Dobrý den, také máme ten samý problém s klukem od mala. Po usnutí se do 1 hodiny spotí tak že je jakokdyby se vykoupal a to někdy i peřiny. Pak jej celého převlečem a vyměníme peřinu a je to ok. Změna stravy, peřiny, prostředí nic neření někdy je to i v školce, když tvrdě usne. Neví někdo co stím ?děkuji Jirka pokud někdo víc prosím poradte: email: kulihrasek.jiri@seznam.cz

Reagovat

31. května 2009, 15:34:05

margoeta

Milé maminky, taky mám problém se synem, který krátce po usnutí se totálně zpotí.Uložím večer syna k spánku a asi za 15 min, je hrozně zpocený, musím převléct jeho a někdy rovnou i polštář.Potom už je všechno v pořádku až do rána.Problémy jsme měli i ve školce, ale tam to bylo ze strany vychovatelek v pohodě.Byla jsem se synem s tímto problémem u naší obvodní lékařky a řekla mi, že se nemám neznepokojovat, že některé děti jsou přes den živější a když tvrdě usnou tak se moc zpotí.Jestli znáte někdo návod, jak se tohoto zbavit, dejte prosím vědět.

Reagovat

1. září 2009, 20:30:38

Petromila

Dobrý den, taky máme takový problém, naše dvouletá dcerka se potí už od malinka a taky jsem se ptala dětské lékařky a ta mě řekla, že některé děti to tak mají a bylo to vyřízené, tak nevím.....

Reagovat

20. července 2014, 10:06:31

Dalibor7 poděkování 

U me se nadmerne nocni poceni projevilo poprve kdyz mi bylo 30 po dlouhodobem stresu. Terapeut cinske mediciny mi rekl, ze mam takzavene vycerpane ledviny. Potil jsem se hodne i pri rychlejsi chuzi ve dne, coz se mi normalne nestava. Navic jsem byl hodne unaveny a mel jsem bolesti, respektive jen takovy lehky tlak v oblasti ledvin. Trvalo mi asi 5 mesicu nez vsechny symtomy postupne zmizeli. Nastesti jsem v te dobe mohl nepracovat, spat a jist a chodit na prochazky. Jeste jsem si k tomu delal vyvary z cinskych bylin, ktery mi taky myslim pomohli. Ale hlavni byl ten odpocinek. Tuto zimu se mi vsechny priznaky objevili znovu. Opet dlouhodoby stress, jen trochu jineho razeni. Drzim palce vsem pri hledani priciny.

Reagovat

16. června 2009, 12:35:20

Viki7 poděkování 

U mě se noční pocení objevuje 2-3 noci poté co zkonzumuji větší množství alkoholu. Poprvé jsem to zažil asi ve 32 letech. Dnes mi je 35 a funguje to stále stejně. Čím je pařba větší, tak je i větší noční pocení. 2 trika a povlečení za noc jsou úplně durch. Pokud si ale dám den po větší akci znovu i třeba jen menší množství alkoholu, tak ten večer se nespotím. Vždy to přijde až po dni, kdy jsem úplně střízlivý. Je otázka co se ty dny v organismu děje ? Že by detoxikace a vyrovnání hladin minerálů ? A proč to dříve nebylo ? Holt s tím takhle žiju a vede mě to k nižší spotřebě alkoholu.

Reagovat

30. června 2009, 18:53:50

Mafu1 poděkování 

Zdravím Vikiho a všechny s tímto nepříjemným problémem.Je mi skoro 33let a mám uplně stejný problém jako Viky.Zatím jsem s touto nepříjemností u žádneho doktora nebyl,jelikož problémy začly teprve před nedávnem.Já sám si myslím(uvidím časem),ze problem je ve větší konzumaci alkoholu spojený s dlouhodobým stresem, neboli depresí a nespravné životosprávě.tedy aspoň v mém případě.alkohol sice muže pomoci odburat stres a řadu dalších problémů , ale po jeho vysazení se pravě mohou objevovat problemy typu pocení(a to v nejlepším případe).chci zkusit jakékoliv alkolické nápoje přestat konzumovat a uvidím co se změní.za čas napíšu,jak jsem dopadl.Horší jak pomoci těm malým dětem.Mafu.

Reagovat

12. července 2009, 14:49:28

sandra

Muj pritel se uz 2noci za sebou silene poti ... Alkohol pijeme jen prilezitostne takze nevim cim to muze byt... Prosim poradte

Reagovat

9. května 2014, 03:21:48

Lubo

mám stejný problém - noční pocení den - dva po alkoholických akcích, zejména takových, kde popíjím celý den nebo několik, Střídmost je složité dodržet, to aby měl človék býčí vůli. Vždycky po nepříjemných dnech detoxu přijdu chvilku k rozumu, ale pak zas přijde nějaká vícedenní akce a zase zpravidla "ujedu". Snad s postupem času přijdu k rozumu...Začínám mít obavy, aby zejména játra a ledviny toto nezdravé zatěžování v\držely.

Reagovat

2. března 2015, 08:35:38

PetraHas2 poděkování 

Uf....taky jsem si oddychla, ze nekdo ma podobny problem. Muj manzel se nesmirne poti v noci. V zime je to lepsi, protoze to se tolik nezapoti. Donutim ho vzit si aspon tricko a muzu se k nemu pritulit aspon zprvu kdyz si lehnem do postele, a z legrace pak rikam, ze je moje soukrome vyhrivane topenicko.o) S prubehem noci a jak usina, tak je to horsi. Ale v lete se to neda. Behem chvilky propoti deku, prosteradlo a skarede zlute fleky zustavaji i na matracich. A polstar jsem mu jeste pod dvema povlaky povleckla gumovkou, ale stejne ty dva povlaky na sobe propoti. Behem jedne noci veskere luzkoviny tak nacichnou az hruza. Denne se to vetra, a kadych par dni se musi prat a vymenovat. Je mi ho az lito, jenze on rika, ze kdyz usina je mu vedro, ale behem noci je mu takova zima, ze se zachuchla do deky az po usi a mokro je na svete.o( Memu manzelovi je 30let a vazi 82kg pri vysce 175cm, takze vahou to nebude. Urcite zkusime omezeni toho jidla, hlavne pred spanim a piti salvejoveho caje. A uvidime.....kez by to pomohlo. Kdybyste mel nekdo jakoukoliv radu, muj email blaaacky@centrum.cz

Reagovat

5. července 2009, 16:45:41

jindra6 poděkování 

Ahoj vespolek. Je mi 37 a mám stejný problém už přes rok a jsem si jistý, že potíže souvisejí s nadměrným stresem.Ve stresu vyrůstám odmalička a jsem v něm neustále. Alkohol v tom, dle mé zkušenosti moc prsty nemá. Celkem dost jsem pil a nic. Teď už osm let vůbec nepiju a propotím i tři trika durch za noc a opravdu bych to nikomu nepřál. Nervy jsou holt pěkný potvory. Držím všem takto postiženým palce a přeji rychlé odstranění stresu. A partnery takto stižených prosím o podporu, která je opravdu nutná. A je nutno mít na paměti, že chlap v naprosté většině případů nepřizná, že má byť jen náznak nějakého problému spojeného s nervovým vypětím. A přitom by ve valné většině případů pomohla stará osvědčená láska, která, když je upřímná, je všemocným lékem. Jindra

Reagovat

12. července 2009, 20:38:05

Lee

Dobrý den, mám stejný problém s nočním pocením, je mi 23 let a problém mám tak rok a nevím jaká by mohla příčina?? Dnešní noc byla příšerná, vzbouzela jsem se několikrát, protože ze mě lilo a vlasy jsem měla durch..ráno jsem se vzbudila a celé tělo mi bolelo(respektivě klouby a svaly), tak, že jsem myslela, že ani nevstanu!nevím, zda-li to je to nějáká chřipka.. Kdyby někdo prosím měl podobné zkušenosti a věděl čím by to tak mohlo být, napište na L33d@seznam.cz, předem děkuji

Reagovat

5. srpna 2009, 12:55:52

Aleš2 poděkování 

Dobrý den, nejvíce se potím když se mi chce čůrat. Probudí mě to, ale nevstanu hned, tak 2 hodiny se převaluji a z lenosti to odnést na záchod se "snažím všechno vipotit do deky". Po 2 hodinách už se to nedá vydržet! Sednu si na postel, celý spocený, mokrý a unavený. Řešení se zdá být prosté: nepít navečer tak 3 hodiny před spaním a všechno ze sebe vyčůrat.

Reagovat

12. srpna 2009, 17:53:46

kudrlina2 poděkování 

Nechci vás strašit, ale váš věk a k tomu noční pocení a bolesti kloubů......Mám Bechtěrevovu chorobu a tohle jsou velice podobné příznaky, pokud nešlo jen o cca týdenní záležitost. Zajděte si k obvoďákovi, ten vás pošle na odběr krve,dřív to dělali jen na genetice, dnes už všude. Oni zjistí zda máte pozitivní LAB27+ se to tuším jmenuje a pokud ano, tak skončíte u revmatologa a ten už vás proklepne. Rentgeny, CT, krev a pak uvidíte. Je to sice nevyléčitelná záležitost, ale vzhledem k vašemu věku byste mohla skončit v centru biologické léčby a život bude zase nádherný. Ale jak říkám, třeba to byla jen chřipka. Držím palce!!

Reagovat

9. října 2009, 12:23:36

jara4 poděkování 

Cau vsem nocnim potilkum. Ja jsem na sobe pozoroval nadmerne poceni pri spanku s nepravidelnosti konzumace konopi (neni legalni, avsak popularni) a to vzdy na pocatky abstinence (nekolik dnu). Z toho vyplyva ze nadmerne poceni muze souviset s procesem detoxikace.

Reagovat

12. listopadu 2009, 11:58:10

petr

Hulil jsem skoro deset let travu a pritelkyne asi 6let. Za celou dobu nebyl jediny problem krome horkych letnich noci,kdy je poceni podle me normalni. Ale od te doby co jsme s tim pred tydnem oba prestali se celou noc jenom koupeme ve vlastni stave... Zadny zapach,ale jen ledove nohy i kdyz je nam silene vedro a potu,ze bych mohl celou noc jen prevlekat postel. Takze u nas je to rozhodne vysazenim travky ze zivota a take stresem,protoze se taky castokrat pohadame,jak ted abstibujem. Stres pred spanim a usinani na sucho.... (bez toho na co je telo nekolik let zvykle) a taky chci jeste dodat,ze to je fakt jen v noci a jen v leze.... Kdyz sedim do 4rano u pc,tak nemam problem,ale jakmile si lehnu,ja to tu zas.

Reagovat

1. dubna 2014, 03:32:48

Eva2 poděkování 

Ahoj Petro, narazila jsem na Tvůj příspěvek, kde jsi žádáš někoho o radu, abys mohla pomoci manželovi... Chtěla bych se zeptat, jestli jste to nějak už vyřešili? A hlavně "jak"? Můj přítel je na tom fyzicky i věkově podobně. Je špíš hubenější... 32 let, 185cm, tak 70-75kg Zničeho nic se třeba orosí i přes den, aniž by na něco myslel, nebo se nějak fyzicky vysílil. A co se týče spánku... Tak věčne mokrý deky, polštáře. Je mu vždy strašná zima, tak se zachumlá... jak je zachumlaný, tak se ohřeje, je mu teplo, vedro, orosí se... mokro.. z toho mu je zase zima... prostě nekonečný kolotoč. Asi to vše znáš. Moc ráda bych mu pomohla. PS: ještě teda denně hulí trávu (s tabákem) - čemuž přikládám největší vinu. Kdysi jsem měla přítele který taky hodně hulil trávu a strašně se potil, ale bylo to vyrovnané. Jen se potil a bylo mu vedro, ale ne zima a nemíval zimnice jako můj současný přítel. Předem Ti moc děkuji za reakci, nebo komukoli jinému. Eva (aveb"zavináč"seznam.cz)

Reagovat

1. prosince 2009, 15:32:54

Eva1 poděkování 

1. prosince 2009 jsem sem psala kvuli poceni tehdejsiho pritele. Jen jsem chtela dodat, ze se u nej projevila ta nejhorsi cukrovka. Pry si musi 5x denne pichat inzulin. Prisli mu na to nekde, kdyz zkolaboval a odvezli ho rychlou. Myslim, ze by predtim stacilo jen otestovat krev, pripadne udelat jine testy. Takze doporujcuju vsem, kteri s timhle maji problem, nebo maji kolem sebe nekoho takoveho - JIT ZA DOKTOREM!! a to co nejdriv. Jak je na tom ten muj tehdejsi pritel ted, vubec netusim, ale nepreju to nikomu, ani nepriteli. Tak se drzte!! Ahoj. E.

Reagovat

21. listopadu 2012, 18:09:21

Tojejedno3 poděkování 

Dobrý den, tyhle problémy s pocením během spánku mě sem přivedly stejně jako ostatní a musím reagovat na zprávu od Evy, mě kouření trávy s tabákem před spánkem hodbně pomáhalo a když sem se, lidově řečeno, na noc zhulil tak sem spal i 10h. ale nedávno sem toho nechal, vůbec to neprospívá mozku, a zase nastala klasická situace jako před kouřením. Po 3-4h. spánku mě probudí zima z propoceného prostěradla a polštáře, krátké tričko opravdu durch že by se dalo ždímat. Mám bohužel strach že to bude vést k mnoha dalším komplikacím když s tímhle zajdu za doktorem ale třeba se mi dostane pomoci.

Reagovat

27. května 2010, 10:31:38

mafid1 poděkování 

hoj, zdravím mám stejný problém buď když je pařba tzn. vínečko hulení atd tak až jsem střízlivý tak promočím postel. Chce to míň hulit a pít. A myslím si hlavně že to chce sportovat od té doby co chodím na box se to zlepšilo někdy ten pot i šeredně páchne což se možná člověk čistí. no nevím je to pech. držte se

Reagovat

4. července 2011, 13:17:53

Čtěte také: ledviny - dialýza

mafid1 poděkování 

jo a tráva podle mně uzavirá potní pory nebo jak se tomu řekne takže když si dáte jointa přes den třeba dva tak děláte třeba větší fyzickou námahu a nepotíte se bo jste zavření no a jak stav přestane odejde tak večer začne srdíčko pořádně fungovat a potíme se.

Reagovat

4. července 2011, 13:21:58

Martin1 poděkování 

Děkuju za reakce, Poslední asi dva týdny se také hodně potím i při spánku. A podle vašich článku jsem usoudil, že to bude stresem. Poslední dva roky jsem se v práci hodně potil, protože pracuji ve stresovaném prostředí. V některých situacích mi tekly proudy pod paží a na zádech. A mohl jsem mít jakýkoliv antiperspirant. Alespoň když jsem se zpotil tak mi ten pot nesmrděl. Teď mám pocit jako kdyby jsem se potil 24 hodin denně a hlavně v práci a ve spánku. Ti se vysvětlilo proč se potím ve spánku. Je to tím, že jsem se před dvěma týdny odstěhoval od rodičů s přítelkyni do svého, tak moje tělo nese asi špatně změnu prostředí. Doufám, že to odezní.

                      Co dělat proti nočnímu pocení?

---

...doporučené externí odkazy

příčiny nočního pocení

bylinkářství MAYA

zdraví.doktorka

---

...tip na stránku 

srdce a kvalita krve

fazole - recepty

ledviny - selhání

---

Spřátelené blogy: pepomat - wordpress

pepomatwebmium - blogspot 

pepomatwebmium - blog

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na