Detoxikace ledvin – jak na to?

 Ing. Hana Střítecká, Ph.D.  11.1.2016

 

Ledviny jsou párový orgán v našem těle, Vylučují se jimi látky, které jsou v těle v přebytku: např. voda, sodík, draslík, fosfáty …, ale i zplodiny metabolizmu, jako např. kyselina močová (z metabolizmu purinů), močovina (konečný produkt metabolizmu bílkovin) a kreatinin (konečný produkt z metabolizmu svalů).

Ledviny jsou párový orgán v našem těle, Vylučují se jimi látky, které jsou v těle v přebytku: např. voda, sodík, draslík, fosfáty

Jsou součástí systému, který udržuje složení krevní plazmy a podílí se na regulaci krevního tlaku, ale také se zde např. přeměňuje vitamin D na aktivní kalcitriol jenž pak podporuje vstřebávání vápníku a fosfátů ve střevě a podílí se tak na řízení metabolizmu vápníku v kostech. Taktéž se tu z cca z 90% tvoří erytropoetin, který reguluje tvorbu červených krvinek.

Prostě ledviny jsou velmi důležité a mají dokonce svůj „ světový den“ – 14.3.

Máme ledviny v pořádku?

Podle odborných odhadů téměř každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin. Většina takto postižených lidí však o svých zdravotních problémech vůbec netuší. Onemocnění ledvin totiž nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce.

Problémy s ledvinami se dají očekávat u osob s hypertenzí, cukrovkou. Zejména z východní medicíny časté angíny, zhoršení kvality vlasů a nehtů či časté záněty čelních dutin jsou spojovány se špatnou funkcí ledvin.

Z duchovního pohledu všechny problémy s ledvinami jsou problémy s mezilidskými vztahy.

Abychom tomuto předešli je dobré, stejně jako o játra, srdce, střeva aj. i o ledviny se celoročně dobře starat.

Čtěte také: detoxikace sleziny

Jak na to?

Ledvinám určitě prospívá dostatečně vysoký příjem vhodných tekutin (základ voda, bylinné, zelené, ovocné čaje) – alespoň 2 litry denně.

Někteří odborníci dokonce doporučují tzv. pitné nárazy (1,5 litru během asi 4 hodin) zhruba jednou týdně. Nepít jen, když mám žízeň, ale pravidelně během celého dne. Pocit žízně také snižuje pití kávy nebo silného černého čaje, případně i některé léky.

Určitě bychom měli vynechávat alkohol, hlavně ten tvrdý, smažená jídla, snížit příjem soli apřijímat dostatečné množství antioxidačních látek a vitamínů – ideálně ve formě čerstvé zeleniny a ovoce.

Když už jsme výše přidali „duchovní rozměr“, tak v něm prevence je vážit si svých nejbližších, nikoho ve vztahu nezneužívat, dokázat odpouštět.

Stejně jako u žlučníku i v ledvinách a močovodech se mohou tvořit kameny, tzv.ledvinové kameny.

Co kameny?

Stejně jako u žlučníku i v ledvinách a močovodech se mohou tvořit kameny, tzv.ledvinové kameny.

Příčiny mohou být různé, nicméně poměrně častou bývá nedostatečný pitný režim a tím „zahuštěná“ moč. Jedním ze způsobů jak se vzniklých kamenů zbavit, je spolu se zvýšeným příjmem tekutin i střídání pH moče, to platí i u nekomplikovaných zánětů močových cest.

K tomu můžeme velmi dobře využít různé potraviny – tzv. zásado či kyselinotvorné.

Jednorázová očista?

Ledviny se spojují s živlem vody. Nejlepším obdobím jejich očisty je zima a brzké předjaří, přesněji čas mezi 15. listopadem do 15. února.

Vlastní očista je de facto „propláchnutí ledvin“ tedy jeden den s větším příjmem tekutin než je běžně a s menším nebo minimálním příjmem potravy. I zde je ale potřeba počítat s přípravou, tedy snižovat příjem stravy a měnit její složení postupně cca během 7-14 dnů a stejným způsobem se i vracet k normálu.

Nejúčinnější v očistě ledvin jsou rostliny a to vojtěška a nopál. Další bylinky podporující ledviny a močové cesty pak jsou: lichořeřišnice větší, vrbovka malokvětá, tužebník jilmový, svízel syřišťový. Bylinky leze užívat ve formě čajů nebo kapek.

Čtěte také: detoxikace jater

Kolik tekutin přijmout?

Ledvinám škodí jak nedostatečný příjem tekutin, tak i nadměrný!!!

Pokud nemáte vysoké ztráty tekutin např. z důvodu sportu či pobytu v teple není jediný důvod zvyšovat příjem tekutin nad 2,5 l denně.

Kolem 80 procent tekutin by mělo být z nápojů, zbytek z jídla., např. v okurce je 96 % vody, v melounu či rajčatech 94 %, nadrbou staru sušené potraviny nebo s vysokým obsahem vlákniny (celozrnné pečivo) vodu naopak z těla „stáhnou“.

Svůj pitný režim tedy přizpůsobte jídelníčku i zaměstnání. Lidé v kanceláři, pokud nejsou v místnosti přetopené či „vysušené“ klimatizací, nepotřebují pít tolik jako manuálně pracující.

zdroj: http://www.slimming.cz/detoxikace-ledvin/

-

Čtěte také: detoxikace jater

-

DETOXIKACE LEDVIN

Datum: 27.4.2015

Ledviny-další orgán čínského pentagramu

Ledviny mají typický fazolový tvar. Jsou  umístěny  v zadní části dutiny břišní tak, aby byly chráněny dolními žebry, prává ledvina je přitom kvůli umístění jater o něco níže než levá ,  levá ledvina je zase větší a těžší.   Délka ledviny je okolo 10 cm a její šířka asi 3 cm. Před mechanickými nárazy  jsou ledviny chráněny vazivovým pouzdrem ( capsula  fibrosa  renalis ) a tukovým pouzdrem (corpus adiposum  pararenale ). Když člověk stojí,  jsou ledviny jako by ponořeny , stejně jako ostatní vnitřní orgány. Při dýchání kopírují pohyby hrudníku. Správná technika dýchání proto pomáhá uvolňovat ledviny, a tedy i odstraňovat stres. Hlavní funkcí ledvin je nepřetržitá filtrace krve. Tento proces můžeme přirovnat k průmyslovému čištění odpadních vod- veškerá krev,  kterou máme v těle,, projde mnohokrát denně,  ledvinami ,, které ji vyčistí  a odstraní z ní odpadní látky našeho metabolismu i některé  toxiny , a to ty které jsou rozpustné ve vodě ( jako např. některé  léky , chemické látky  nebo některé toxické  kovy ).

Ledvina e skládá z tří hlavních částic :  z kůry, dřeně a  ledvinové  pánvičky,  která ústí do močovodu.

V  ledvinové   kůře se nacházejí   nefrony  :  základní filtrační jednotky. Některé nefrony jsou umístěny blíže k povrchu ledviny  zatímco  jiné,  jsou  zanořeny hlouběji směrem ke středu ledviny. Tím se zajišťují odlišné fyzikálně-chemické  poměry ,  ve kterých nefrony pracují ,  a tedy i jejich mírné odlišení filtrační schopnosti. Nefronů se v kůře ledvin nachází okolo 1 milionu. Každý nefron přijímá krev z ledvinné tepny ( arteria renalis ) a odvádí ji ledvinnou žilou ( vena renalis ).  Do ledvin je dopravována asi čtvrtina krve z celkového srdečního objemu ,  do nefronů putuje asi desetina z tohoto množství. To znamená , že nefrony nasají z krve,  která protéká okolo nich , denně asi  170 litrů tekutiny. Tato tekutina je přefiltrována, čímž vzniká tzv. primární moč. Z té se pak většina vrací zpátky do krevního oběhu, takže pouze jedno procento z tohoto filtrátu putuje přes sběrné tubuly (nacházejí se ve dřeni ledvin) do ledvinové  pánvičky , kde se tato tekutina sbírá a putuje dále do močového měchýře. Za 24 hodin tak ledviny vyprodukují asi 1,5 litru definitivní moči. Všechny tyto děje jsou součástí nesmírně dokonalého a důmyslného systému filtrace, který má za úkol zajistit, aby se důležité látky vrátily zpět do krve a naopak nepotřebné vyloučily z těla ven. O tom, jaká látka projde přes   glomerulární filtr,, rozhoduje  velikost molekuly této látky (např. červené krvinky a bílkovinné molekuly jsou příliš velké, takže zůstávají v krvi. Zjednodušeně si to můžeme představit jako prosívání písku přes síto. Mezi látky,  které  se  u zdravého   člověka  vstřebávají  zpět do krve, patří zejména glukóza a většina aminokyselin. Přítomnost těchto látek v moči může proto signalizovat nemoc např. cukrovku. Definitivní moč je z 95 % tvořena vodou. V ní jsou rozpuštěné látky, které již tělo nepotřebuje.  Největší podíl zde má močovina, která vzniká v játrech jako odpadní produkt metabolismu aminokyselin. Dále je to kyselina močová, která pokud není vylučována v dostatečném množství se může  hromadit v kloubech a být příčinou dny. V tomto případě používáme na detoxikaci přípravek Joalis Metabex. Ve výsledné moči je také přítomný kreatinin, vzniká jako odpadní produkt při práci svalů, některé druhy  fosforečnanů a síranů a v neposlední řadě také chlorid sodný ( chloridové a sodné ionty) a chlorid draselný ( chloridové a draselné ionty ) Nesmíme zapomenout že ledvinami se vylučují také některé druhy léků a dalších chemických látek . Kromě odstraňování nepotřebných látek z těla,  je úkolem ledvin také  regulace vylučování vody z těla. Toto se děje prostřednictvím anti diuretického hormonu  ADH ,  který je  vylučován  hypothalamem.

Příklad  :  při fyzickém výkonu se tělo více potí a hypothalamus   vyšle signál do hypofýzy, která vyloučí více ADH do krve.

Tento hormon je dopraven do ledvin, kde je identifikován speciálními čidly, genově danými receptory. To způsobí větší reabsorpci vody, a tedy její mení vylučování do výsledné moči.

Ledviny   také  :

Aktivují  provitamín D z něhož se působením slunečních paprsků tvoří  vitamín D .Ten pak stimuluje vstřebávání vápníků z tenkého střeva do krve.

Vylučují hormon erytropoetin ,  který stimuluje kostní dřeň k tvorbě vyššího počtu červených krvinek což vede k lepšímu okysličování krve Erytropoetin( zkratka EPO) se kvůli svým vlastnostem často používá jako doping ve vrcholovém sportu, přesto že to bylo zakázáno.

Řídí poměr mezi vyloučeným a vstřebaným draslíkem a sodíkem. Vylučují enzym renin, který se podílí na regulaci krevního tlaku. Jestliže někdo trpí  vysokým krevním tlakem je třeba detoxikovat ledviny, a tím obnovit jejich správnou funkci, nesmíme zapomenout i na odstranění emocionálního stresu.

Dle čínského pentagramu k ledvinám patří:

živel voda, roční období zima, strach a úzkost, vzdychání a hekání, slaná chuť

Zdroj: http://www.prirodaleci.cz/clanek-detoxikace-jednotlivych-organu/clanek-detoxikace-ledvin-2/

-

Čtěte také: játra

-

LEDVINY

16.12.2012 12:52

    aorta - krev

Ledviny mají typický fazolovitý tvar. Jsou umístěny v zadní části dutiny břišní tak, aby byly mechanicky chráněny dolními žebry; pravá ledvina je přitom kvůli umístění jater o něco níže než levá, levá ledvina je zase větší a těžší. Délka ledviny je okolo deseti cm a její šířka asi tři cm.

    Před mechanickými nárazy jsou ledviny chráněny vazivovým pouzdrem (capsula fibrosa renalis) a tukovým pouzdrem (corpus adiposum pararenale). Když člověk stojí, jsou ledviny jakoby "ponořeny", stejně jako ostatní vnitřní orgány. Při dýchání kopírují pohyby hrudníku. Správná technika dýchání proto pomáhá uvolňovat ledviny, a tedy i odstraňovat z nich stres.

    Hlavní funkcí ledvin je nepřetržitá filtrace krve. Tento proces můžeme přirovnat k průmyslovému čištění odpadních vod - veškerá krev, kterou máme v těle, projde mnohokrát denně ledvinami, které ji vyčistí a odstraní z ní odpadní látky našeho metabolismu i některé toxiny, a to ty, které jsou rozpustné ve vodě (jako např. některé kéky, chemické látky nebo některé toxické kovy).

    Ledvina se skládá ze tří hlavních částí: z kůry, dřeně a ledvinové pánvičky, která ústí do močovodu. V ledvinové kůře se nacházejí nefrony, základní filtrační jednotky. Některé nefrony jsou umístěny blíže k povrchu ledviny, zatímco jiné jsou zanořeny hlouběji směrem ke středu ledviny. Tím se zajišťují odlišné fyzikálně-chemické poměry, ve kterých nefrony pracují, a tedy i jejich mírně odlišné filtrační schopnosti. Nefronů se v kůře ledvin nachází okolo jednoho milionu.

    Každý nefron přijímá krev z ledvinné tepny (arteria renalis) a odvádí ji ledvinnou žilou (vena renalis). Do ledvin je dopravována asi čtvrtina krve z celkového srdečního objemu, do nefronů putuje asi desetina z tohoto množství. To znamená, že nefrony "nasají" z krve, která protéká okolo nich, denně asi 170 litrů tekutiny. Tato tekutina je přefiltrována, čímž vzniká tzv. primární moč. Z té se však většina vrací zpátky do krevního oběhu, takže pouze jedno procento z tohoto filtrátu putuje přes sběrné tubuly (nacházející se ve dřeni ledvin) do ledvinové pánvičky, kde se tato tekutina sbírá a putuje dále do močovodu a močového měchýře. Za 24 hodin tak ledviny vyprodukují asi 1,5 litru definitivní moči.

    Všechny tyto děje jsou součástí dokonalého a nesmírně důmyslného systému filtrace, který má za úkol zajistit, aby se důležité látky vrátily zpět do krve a naopak nepotřebné vyloučily z těla ven. O tom, jaká látka projde přes glomerulární filtr a dostane se pak do výsledné moči, z velké části rozhoduje velikost molekuly této látky (např. červené krvinky a bílkovinné molekuly jsou příliš velké, a tak zůstávají v krvi stále). Můžeme si to zjednodušeně představit jako prosívání písku přes síto.

   krevní oběh

Jak již bylo řečeno, většina tzv. primární moči je zpětně vstřebána (reabsorbována) do krve. Mezi látky, které se u zdravého člověka tímto způsobem vstřebávají, patří zejména glukóza a většina aminokyselin. Přítomnost těchto látek v moči proto může signalizovat nemoc, např. cukrovku (diabetes mellitus).

    Definitivní moč je z 95 % tvořena vodou. V ní jsou rozpuštěné látky, které již tělo nepotřebuje. Největší podíl zde má močovina, která vzniká v játrech jako odpadní produkt metabolismu aminokyselin. Dále je to kyselina močová, která není-li vylučována v dostatečném množství, se může hromadit v kloubech a být příčinou dny; v tomto případě používáme na detoxikaci přípravek Joalis Metabex.

    Ve výsledné moči je přítomný také kreatinin, vznikající jako odpadní produkt při práci svalů, některé druhy fosforečnanů a síranů a v neposlední řadě chlorid sodný (chloridové a sodné ionty) a chlorid draselný (chloridové a draselné ionty). Nesmíme zapomenout na to, že ledvinami se vylučují také některé druhy léků a dalších chemických látek.

    Ledviny mají kromě odstraňování nepotřebných látek z těla také další funkce. Mezi ty nejvýznamnější patří regulace vylučování vody z těla. Děje se to prostřednictvím antidiuretického hormonu (ADH), který je vylučován hypothalamem. Podáváme-li například fyzický výkon, tělo se více potí a hypothalamus vyšle signál do hypofýzy, která vyloučí více ADH do krve. Krví je tento hormon dopraven do ledvin, kde je identifikován speciálními čidly, genově danými receptory. To pak způsobí větší reabsorpci vody, a tedy její menší vylučování do výsledné moči.

 

Ledviny také:

  • aktivují provitamin D, z něhož se tvoří díky působení slunečních paprsků vitamin D, ten pak stimuluje vstřebávání vápníku z tenkého střeva do krve.

  • vylučují hormon erytropoetin, který stimuluje červenou dřeň v kostech k tvorbě vyššího počtu červených krvinek, což vede k lepšímu okysličování krve. Erytropoetin (zkratka EPO) se kvůli svým vlastnostem často používá jako doping ve vrcholovém sportu, přestože to bylo zakázáno.

  • řídí poměr mezi vyloučeným a vstřebaným draslíkem a sodíkem.

  • vylučují enzym renin, který se podílí na regulaci krevního tlaku. Jestliže tedy někdo trpí vysokým krevním tlakem, je třeba detoxikovat ledviny, a tím obnovit jejich správnou funkci; nesmíme přitom zapomenout na odstranění emocionálních zátěží včetně stresu.

 

Podle čínského pentagramu k ledvinám patří:

  • živel voda, protože ledviny řídí v těle hospodaření s vodou a jsou jimi vylučovány hlavně látky, které jsou rozpustné ve vodě.

  • roční období zima, protože v zimě voda mrzne na led, a je to tedy pro ledviny kritické období. Každé nastydnutí bederní oblasti zad přináší ledvinám stres, a proto bychom se měli teple oblékat.

  • strach a úzkost, protože jakákoliv slabina nebo negativní emoce na ledvinách znamená neschopnost správně čistit krev. To je pro organismus nepřijatelná situace, která může v krajním případě vést až ke smrti. Proto je okruh orgánů ledvin tak těsně spojen s okruhem orgánů srdce - krví. Někdy bývá výhodné před detoxikací ledvin uskutečnit detoxikaci srdce a tepenného systému, zvláště nachází-li se v srdci infekční ložisko.

  • vzdychání a hekání (tj. hláska "h"), protože se tím uvolňuje stres v ledvinách. Člověk je nucen při vyslovení hlásky "h" zapojit nejhlubší struktury plic a poslat "energii" do oblasti ledvin.

  • slaná chuť, protože chlorid sodný je sůl, jejíž obsah v organismu je ledvinami přísně hlídán. Osoby, které mají nemocné ledviny nebo mají např. vysoký krevní tlak, by proto neměly příliš solit.

Více zde: http://www.rizenadetoxikace.com/news/ledviny/

---

...doporučené externí odkazy

detoxikace organismu

detoxikujme! ale proč?

Vyhlasme odpadu v našem těle boj - vyplavme ho ven !​

---

...tip na stránku 

hroznové víno

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na