Co nám říkají ledviny a močový měchýř

Co nám říkají ledviny a močový měchýř

Ledviny jsou velkým tématem, jejichž funkce se váže a je v takovém zátiší mnoha procesů v těle a nejen proto je důležité si je dobře hýčkat. Základní funkcí ledvin je vylučování odpadních látek a přebytečné vody, přičemž si ponechávají tu část přefiltrované krve, jež je pro naše tělo ještě k užitku.

Jak již říkával úžasný léčitel pan Ing. Janča, ledviny jsou takovým „poťouchlým“ orgánem.  Myslel tím, že jsem opravdu v pozadí téměř všeho a jejich oslabení jsme schopni bez opravdu citlivého vnímání svého vlastního těla, těžko zpozorovat. Proto je dobré pravidelně preventivně ledviny čistit a harmonizovat.

A jak?

Podíváme se na tuto problematiku opět holisticky, tedy co můžeme dělat aktivně na harmonii ledvin fyzicky, ale také neopomeneme psychickou duchovní část jejich fungování.

Nejdříve psychika …

Platí, že pravá ledvina je úzce spojena s funkcí žlučníku a jater(tudíž soustřeďuje se zde spokojenost či nespokojenost se životem, lidmi, názory a míněním ostatních). Levá ledvina je úzce spojena s činností slinivky, tedy tzv. sladkost života, jak dokážeme být vstřícní a láskyplní k ostatním, jak dokážeme otevřít srdce a být soucitní.

 • ledviny jsou spojeny s partnerstvím, s mezilidskými vztahy a celkově vztahem k okolí, přírodě a zvířatům
 • symbolizují obecnou úctu k životu, který žijeme
 • radost, optimismus, sounáležitost, partnerské teplo – to je to při čem ledviny přímo plesají a jsou zdravé
 • neshody, roztržky, neschopnost oddělit užitečné od zbytečného a trápit se mnoha situacemi, jež nejsou pro rozvoj osobnosti důležité – to je naopak to nejhorší pro činnost ledvin

Pro ledviny je dobré teplo, pestrá strava stejně tak jako vstřícné láskyplné jednání, asertivní a upřímná komunikace, zájem o řešení problémů zejména v partnerství, rodinná pohoda, pohlazení a pochvala. 

 

Jak na harmonizaci s bylinkami, stravou a vlastním přičiněním?

 • odvar z krup, dýňová semínka, rýžový nebo zeleninový den, naťový celer, česnek, brusinky
 • bylinky: vlaštovičník větší, lékořice, ženšen, nejlepší přeslička, také vřes
 • teplé olejové masáže, medové masáže a lávovými kameny, horká koupel

 

Jak se pozná nerovnováha ledvin?

 • oslabení lze rozpoznat v bolestech kloubů, jejich otoky, bolesti kolen
 • tmavé až modré kruhy pod očima
 • pytle pod očima
 • zadržování vody
 • vysoký krevní tlak
 • četné záněty čelních dutin a časté angíny
 • ranní slzení z očí (Číňané říkají, že ledviny pláčou)
 • tmavá moč
 • při přímých bolestech ledvin je hodně na čase je silně opečovávat

S činností ledvin a močového měchýře jsou úzce spojeny játra, žlučník, slinivka a docela nenápadné, avšak velice důležité nadledvinky.

Jsou to žlázy s vnitřní sekrecí ovlivňující zejména harmonii pohlavních orgánů, u žen zejména dělohu, ale také kosti, klouby, krevní oběh. Kůra nadledvinek produkuje kortikoidy, z nichž nejznámější kortizon brzdí záněty v těle, dřeň nadledvinek vyrábí adrenalin nutný pro činnost srdce a reguluje krevní oběh.

Vhodné bylinky: opět vlaštovičník, ženšen, jírovec maďal (známý též jako kaštan koňský – obsahuje mužský testosteron), květ jeřábu ptačího (obsahuje zase ženský estrogen).

Nadledvinky, stejně jako všechny žlázy v těle, jsou v psychice spojeny s jemným a láskyplným chováním k nám samotným. To jak se žena sama o sebe stará, laskavě se sebou jedná a má se ráda, tak se projevuje harmonie nebo nerovnováha nadledvinek, které jsou zase společně se slinivkou odpovědné za harmonii pohlavních orgánů.

 

A co močový měchýř?

Ledviny jsou takovým nadřízeným močového měchýře. Jsou-li tedy ledviny v harmonii, je v pořádku i močový měchýř

Ledviny jsou takovým nadřízeným močového měchýře. Jsou-li tedy ledviny v harmonii, je v pořádku i močový měchýř. Strava, bylinky, dostatek radosti a pohybu jsou stejné jako v případě ledvin.Brusinky, přeslička, dýně a odvar z krup, po tom močový měchýř jen kvete a správně vylučuje.

Vedle výše zmíněných informací,je právě močový měchýř ta část, která vše odvádí. Nejen moč, ale i naše zážitky, strachy, negace a to, co už nepotřebujeme. Problémy s močovým měchýřem mohou znamenat strach až z dětsví, komplexy z odmítnutí a strach oddělit se od minulosti.

Stejně tak, jako že potřebujeme každý den vylučovat moč, stejně tak si nemůžeme v sobě držet negace a zážitky, které už proběhly.Je-li tomu tak, močový měchýř se začne ozývat a to samozřejmě zpětně nemá dobrý vliv ani na ledviny, protože nemají správné prostředí, kam odvádět to, co má být vyloučeno.

Proto vše přijímejte, pochopte, proč to do vašeho života přišlo a zase to pusťte.Váš močový měchýř bude zdravý a to poznáte i dle průzračné čisté moči. K tomu podpořte jeho činnost občasným rýžovým dnem, kdy budete pouze pít čistou vodu, přesličkový čaj a konzumovat teplou rýži. Nejen pro močový měchýř a ledviny, ale pro celý zažívací trakt a odlehčení od škodlivin, to bude to nejlepší.

 

Pár slov k 1. čakře, k níž se váže funkce ledvin a močového měchýře

 • nachází se u kořene páteře mezi konečníkem a pohlavními orgány
 • je symbolizována červenou až černou barvou
 • na úrovni této čakry žijeme ve věku od 1. – 8 roku, je to období, kdy je důležité přežití a všechny psychické i fyzické projevy s tím související (obživa, tělo, teplo, pocit, bezpečí, důvěra, schopnost přijímat reálný pozemský svět se vším, co k němu patří)
 • význam této čakry: kořen, opora
 • smysl: čich (harmonizující vůně – cedr, hřebíček, myrtha)
 • cíl: tělesné zdraví, zdatnost, vitalita, stabilita, bezpečí
 • úkolem je spojení s matkou Zemí, s fyzickým světem
 • kameny: záhněda, křišťál, jaspis, achát, hematit
 • emoce: odvaha, strach, agresivita, aktivita
 • životní postup: samostatnost
 • potraviny: bílkoviny, maso, železo, vitamín B, kořenová zelenina, sladké ovoce

Čakra může být nadměrná nebo zablokovaná. Ani jedno není dobré. Lze ji harmonizovat cvičením, stravou, afirmacemi, zpracováním starých křivd související s procesem přežití, bezpečím, narušení práva „mít“ a být „samostatný“.

Klíčová témata této čakry:

TĚLO, ZEMĚ, DOMOV, RODINA, PENÍZE, MAJETEK, ZAMĚSTNÁNÍ, PODPORA

Vhodné afirmace, jež si můžete opakovat každý den, máte-li pocit, že je tam něco, co tzv. tne do živého:

 • MÉ TĚLO SE PRO MNE STALO DŮLEŽITÝM
 • NEUSTÁLE MU DODÁVÁM VÝŽIVU A RELAXACI
 • UJÍMÁM SE ZODPOVĚDNOSTI ZA SVŮJ ŽIVOT
 • DOVEDU SE VYROVNAT S JAKOUKOLI SITUACÍ
 • UVĚDOMUJI SI HOJNOST LÁSKY, DŮVĚRY A PÉČE, KTERÁ MNE OBKLOPUJE
 • MÁM VEDLE SEBE LIDI, NA KTERÉ SE MOHU VE VŠEM SPOLEHNOUT
 • MÁ VNITŘNÍ MATKA JE TU VŽDY PRO MNE, CHRÁNÍ MNE, ŽIVÍ A UTĚŠUJE
 • ZASLUHUJI TO NEJLEPŠÍ, CO ŽIVOT MŮŽE NABÍDNOUT
 • MÉ POTŘEBY JSOU VŽDY USPOKOJENY
 • MŮJ DOMOV ODRÁŽÍ MOU OSOBNOST
 • JSEM SPOJENA S MATKOU ZEMÍ A ZNÁM POCIT BEZPEČÍ PRAMENÍCÍ ZE ŽIVOTA, JENŽ JE ZAKOTVEN V REALITĚ A V PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU

S láskou,

Jana Hrušková

Jana Hrušková

Zdroj: http://zenyzenam.cz/blog/co-nam-rikaji-ledviny-a-mocovy-mechyr/

---

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

 

Ledviny jsou naše čistička, která filtruje krev a pomáhá nás zbavovat toxinů a jedů. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce oslabené. Jak se tedy k ledvinám správně chovat?

Michaela Michalcová - 8. 2. 2016 0:00

Nejčastějším projevem oslabených ledvin je časté močení, hlavně v noci, bolesti a tlaky v bederní oblasti nebo problémy s klouby. Párovým orgánem ledvin jsou uši, pískání v nich a celkové problémy se sluchem mohou také ukazovat potíže s ledvinami. Protože tento orgán reguluje vodu v našem těle, jeho nerovnováha se může projevit otoky nebo tmavými kruhy pod očima.

Klid a nohy v teple

Známé pořekadlo, které používaly už naše babičky, má v sobě v únoru velkou sílu. Ledvinám nesvědčí stres ani zima, proto ještě na pár měsíců zapomeneme na bokové kalhoty a trička do pasu a ledviny ochráníme dlouhým svetrem. Naši předkové své ledviny pravidelně posilovali tím, že po bujarých oslavách masopustu nastolili čtyřicetidenní půst, kdy se přirozeně vzdávali všeho, co jim odebíralo energii, tedy tučného jídla, cukru, kávy či alkoholu.

Podle východní medicíny je v ledvinách skrytá naše životní síla, kterou bychom měli čerpat z obnovitelných zdrojů – spánkem, dostatkem tekutin, správným jídlem a meditací nebo pobytem v přírodě. Pokud si totiž při vyčerpání, které provází oslabení ledvin, dáme místo odpočinku nápoj plný kofeinu a cukru, sáhneme si do rezerv a čeká nás ještě větší energetický propad.

Léčba čajem nebo fazolemi

„Nejsilnější energie ledvin je každý den odpoledne mezi sedmnáctou a devatenáctou hodinou. V tuto dobu jsou ve své maximální aktivitě. Naopak nejslabší je energie ledvin každý den ráno mezi pátou a sedmou hodinou, tehdy jsou v útlumu,“ říká specialistka na tradiční čínskou medicínu (TCM) Zuzana Komůrková. Odpoledne je tedy vhodné ledviny propláchnout bylinnými čaji, které je očistí a posílí.

Zvýšení příjmu tekutin by mělo být v únoru samozřejmostí, nejvíce bychom měli vypít čisté vody, ideálně teplé nebo alespoň o pokojové teplotě. Vhodné jsou i bylinky. Můžeme zkusit čaj z kopřivy nebo zlatobýlu, nebo koupit některou z „ledvinových“ čajových směsí. Ty nabízí každá lékárna nebo obchody se zdravou výživou. Pokud dáváte přednost koncentrovanějším přípravkům, můžete zkusit i bylinné tinktury, například z vřesu či lichořeřišnice, nebo přípravky s brusinkami.

V únoru bychom se měli vyhnout všemu, co ledviny zatěžuje. „V jídelníčku je potřeba omezit sůl, ochucovadla typu worchestrové omáčky a podobně. Je důležité vynechat vše, co obsahuje glutamát, všechno dráždivé a ostré, omezte koření, čokoládu a kakao, sladkosti, tavené sýry, bílý cukr, uzeniny, chipsy a další pochutiny,“ radí Zuzana Komůrková. Přirozenou posilovací potravinou jsou podle ní fazole, které můžeme konzumovat ve větším množství a nahradit jimi tučné živočišné bílkoviny. Některé druhy fazolí (například adzuki) svým tvarem ledviny dokonce připomínají.

TIP: Profesor Vladimír Teplan je specialista v oboru nefrologie, tedy „machr přes ledviny“. Usiluje o to, aby lidem ledviny správně fungovaly a aby nekončili předčasně na dialýzách a transplantacích. Jaký je pohled „západní medicíny“ na správnou péči o ledviny?„Nesprávná hydratace, ale třeba i běžné chyby v pitném režimu při redukčních dietách mohou vést k onemocnění ledvin,“ říká prof. Teplan.

Pozor na emoce

Ledvinám můžeme ublížit nejen nevhodnou stravou, ale také stresem a zbytečnou uspěchaností. Protože jsou párový orgán, podle TCM souvisejí s našimi vztahy, ať už partnerskými, přátelskými, či vztahem, který máme sami k sobě. „Emocí ledvin je strach a narušená energie ledvin přináší do naší psychiky opatrnost, potřebu opory, nejistotu, poruchy sexuální oblasti, ale také sebepodceňování, úzkost až deprese,“ říká Zuzana Komůrková.

Co ledvinám prospívá

 • luštěniny, kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, fenykl, červená řepa), kysané zelí, jáhly, pohanka, rýže, sezamové a lněné semínko
 • vařené, pečené a dušené potraviny
 • bylinné čaje – jednodruhové bylinky (kopřiva, celík zlatobýl, jalovec, vřes, bříza) nebo speciální bylinné směsi na posílení ledvin (Jančův ledvinový čaj a jiné)
 • teplo, klidné a nestresující prostředí, mírný pohyb, procházky na čerstvém vzduchu

Co ledviny oslabuje?

 • tučné živočišné bílkoviny – maso, sádlo, tučné ryby
 • smažené potraviny a pokrmy z fast foodu
 • sůl, sójová omáčka, glutaman, bílý cukr, kakao, čokoláda
 • sycené nápoje, káva, zelený čaj, kofeinové a slazené nápoje
 • sušené ovoce, banány, ořechy (ve velkém množství)



Čtěte více na: http://www.vitalia.cz/clanky/jak-posilit-ledviny/#ixzz4J87er1wn

---

Čakry a stresy

7. května 2011 v 5:05 | Lúmenn 

 

Zdraví našeho těla ovlivňuje mnoho faktorů a jedním z nejsilnějších je naše psychika. Pokud je naše mysl plná stresů a strachů, zablokuje se nám přirozený chod energií a naše tělo začne stráda (více o této problematice se dočtete v rubrice "Psychické příčiny nemocí".

V předchozích článcích (viz rubrika "Aura a čakry") jste se mohli dozvědět vše potřebné o čakrách - energetických uzlech v našem těle, kterými protéká největší množství energie a tudíž jejich blokace znamená problémy se zdravím. Každá čakra "ovládá" jiné orgány, má trochu jiné vibrace a tím pádem se vztahuje i k jiným stresům, které nás mohou v životě potkat. Jaké to jsou se dozíte v následujícím článku, za jehož vznik vděčím knize Odpouštím si od Luule Viilmy.

 

Než se pustíte do čtení, doporučuji se seznámit s problematikou čaker - pokud už víte, o co jde, směle do čtení, pokud tohle slovo slyšíte poprvé a nebo netušíte, co je která čakra zač, doporučuji třeba tento článek nebo rovnou celou rubriku zmiňovanou výše:)

 

První čakra, kořenová, ležící na vnitřním povrchu kostrče, symbolizována červenou barvou

Charakteristická energie: základní energie spojující člověka s fyzickým světem, průbojnost, fyzická síla, odolnost, stabilita, silná vůle k životu

Působení na části těla: kostrč, páteř, zuby, nehty, nohy, konečník, tlusté střevo, prostat, dno pánevní, hráz, krev, stavba buňky

Stresy, které čakru blokují: Nevíra ve vlastní životní sílu. Absence přání žít. Zloba na ty, kteří jsou odolní a energičtí. Odmítání fyzické síly - k čemu je, mám moudrou hlavu. Deprese. Přání kapitulovat před životem nebo utéct.

 

Druhá čakra, sakrální, na úrovni stydké kosti, symbolizována barvou oranžovou

Charakteristika energie: živelná energie citů, sexuální city, erotika, senzibilita, schopnost pociťovat sexuální i fyzické uspokojení

Působení na části těla: dutina pánevní, pohlavní orgány, močový měchýř, krev, lymfa, sperma, zažívání

Stresy, které čakru blokují: Neschopnost mít rád opačné pohlaví. Obviňování druhého kvůli skrytí vlastních chyb. Pocit viny a méněcennosti. Rutinní sex bez lásky. Zloba a přání způsobit druhému bolest. Neschopnost cítit uspokojení ze sexuálního života a z vnímání tužeb sexuálního partnera. Zklamání ze sexuálního života. Potlačování vlastní náruživosti. Neústupnost a náročnost ve vztahu k partnerovi. Odmítání sexuality. Nemám sílu zabývat se takovou hloupostí, práce je důležitější. Obavy související se sexualitou. Vztah k sexu jako k mrzké, amorální činnosti odebírající sílu. Nepřiznává, že sex znovuobnovuje životní sílu a dodává pocit vlastní důstojnosti. Pocit studu za partnera nebo za sebe. Strach, že nejsem na úrovni. Potlačování vlastní sexuality. Odmítání svého pohlaví.

 

Třetí čakra, solar plexu, v úrovni pupku, symbolizuje ji žlutá barva

Charakteristika energie: centrum emocionálního života citů, energie otevření osobnosti, nadvláda a moc, uspokojení z dosaženého, získaná moudrost, pochopení emocí

Působení na části těla: zažívání, játra, žlučník, slezina, ledvniny, nadledvinky, vegetativní nervový systém

Stresy, které čakru bloukují: Nespokojenost, zloba. Moc a tvrdošíjná odhodlanost. Vládnout je možné strache, hrozbami, varováním, obviňováním, podezíráním, slzami atd. Chamtivost. Absence radosti ve vztahu k sobě a k druhým. Neochota pochopit a prověřit své city. Komplex méněcennosti, odmítání vlastních fyzických potřeb (a rovněž popírání lásky a sexu). Závislost na vztahu k rodičům ak jiným lidem. Úzké spojení a komunikace s matkou. Neochota být zdráv.

 

Čtvrtá čakra, srdeční, v úrovni srdce, symbolizována zelenou barvou - jedná se o nejdůležitější čakru

Charakteristika energie: pocit lásky ke všem a všemu, láska k životu, samostatnost, poskytování pomoci, pozitivní sebeobětování, síla vůle, jež určuje náš život

Působení na části těla: horní část zad, srdce, plíce, krevní oběh, ruce, pokožka, oči

Stresy, které čakru blokují: Narušené cítění lásky - nemají mě rádi, nejsem hoden lásky. Pocit viny před milovaným člověkem. Neodpovídají mi vzájemností. Potlačená láska. Všichni mi překážejí, abych žil, tak jak je třeba. Svět je tvrdý a vládne právo tvrdého a silného. Všechno je mi lhostejné a dělám to, co chci. Žiji proto, že se k tomu nutím, protože je to třeba a nic lepšího se čekat nedá.

 

Pátá čakra, hrdelní, na úrovni hrtanu, její barva je světle modrá

Charakteristika energie: komunikcae, otevřenost, samostatnost, nezávislost, inspirace, přizpůsobivost k životu, hájení vlastních práv, úspěšnost, pocit úcty

Působení na části těla: plicní hroty, průdušky, hrtan, hlasivky, čelist, jazyk

Stresy, které čakru blokují: Problémy v komunikaci se světem. Nervózní hodnocení, pocit bezradnosti. Všechny city, které svírají hrdlo a dusí slzami. Neumění, neschopnost žít vlastní život, jelikož někdo nebo něco vadí. Neumění přijmout to, co nabízí život. Nepochopení vlastních přání. Obviňování ostatních. přesvědčení, že všichni mi přejí špatné. Nikomu do mě nic není. Pocit zavržení. Strach z neúspěchu. Hanobení druhých.

 

Šestá čakra, třetí oko, v úrovni čela, symbolizována modrou (indigovou) barvou

Charakteristika energie: poznávání viditelného a neviditelného, intuice, jasnovidectví, vznik idejí, plnění přání, vztah k sobě ze strany světa

Působení na části těla: mozeček, dolní část velkého mozku, uši, nos, vedlejší dutiny nosní, oči, nervová soustava, obličej

Stresy, které čakru blokují: konflikty mezi světem citů a světem rozumu. Nespokojenost se svým zevnějškem. Bezmocnost při vytváření nebo uskutečňování plánů. Krach lákavých plánů. Představy neodpovídající skutečnosti nebo negativní představy. Strach z odpovědnosti. Neochota konat ani tak, ani jinak. Protest proti všemu. Nestabilita citů.

 

Sedmná čakra, korunní, na temeni hlavy, její barva je bílá

Charakteristika energie: dokonalost, poznání Všejednoty, procítěné spojení se svou duchovností, víra ve své duchovní možnosti

Působení na části těla: mozek, lebka

Stresy, které čkaru blokují: Nevíra ve vlastní duchovnost a tedy ve schopnosti. Nedostatek víry v sebe a nedostatek duševního klidu. Absence životního cíle. Strach z nepozemských vidin a snů, jelikož člověk nevěří a neproniká tedy hlouběji do podstaty svých nepozemských myšlenek a snů

Zdroj: http://poselsvetla.blog.cz/1105/cakry-a-stresy

---

Vliv stresu na bolesti zad, svalů a kloubů

Publikováno 17.3.2014 | Autor: admin

Často obecně hovoříme o stresu, aniž bychom si plně uvědomili, že skutečně bývá prapříčinou bolestí a duševní trýzně. Stres jako jeden z rozhodujících faktorů vychýlení z psychické a fyzické rovnováhy, jako prapříčina fyzické bolesti, oslabující tělo a psychiku, a to až do situací, kdy už člověk není schopen činit rozhodnutí, natož je realizovat, kdy už jen existuje, ale vlastně nežije.
Ve své práci v zásadě sleduji působení stresových faktorů zejména v souvislosti s bolestmi zad a potížemi kloubního a páteřního systému. Věřím, že i v těchto případech je příčina uvnitř – v duši a způsobu myšlení – úlevu od fyzické bolesti ale praktikuji jako první krok, aby klient měl pak sílu a chuť ptát se sám – proč? Přestože s aromaterapií pracuji ve většině případech až sekundárně, považuji ji za úžasnou terapii. Praktikuji především reflexní fyzioterapii a přitom využívám aromaterapii a další metody z tradiční čínské medicíny (např. akupresuru, aurikuloterapii). Éterické oleje jsou pak nádhernou tečkou za celkovým ošetřením.
Ve sledovaných případech se tedy zaměřuji nejprve na uvolnění páteře reflexní metodou a zakončuji vtíráním éterických olejů do zad a šíje, při dalších návštěvách pak formou masáží. Oleje volím podle několika hledisek:
– účinek na svaly, svalové úpony a bolesti kloubů, zlepšení cirkulace v žilním a lymfatickém systému
– zařazení k prvkům podle tradiční čínské medicíny a jejich energetickým kvalitám
– účinek olejů na psychiku.
Před vlastním uvolněním páteře dávám případně vybraný olej klientovi přičichnout a opakovaně pak také před prací s podvědomím metodami tzv. „Mentálního auditingu“ nebo „Moudré mysli“.

Co je to stres
Slovo, za nímž se skrývá mnoho symptomů a mnoho souvislostí. Žijeme v době, která je typická tlakem na výkon, obavou ze ztráty zaměstnání, což pro mnoho lidí znamená ztrátu smyslu života, trpíme nedostatkem času. A tak si to zapisujeme i do podvědomí a začínáme se cítit jako štvanci. Nejsou toho ušetření ani mladí lidé.
Osobně stres chápu jako zatížení psychické a následně fyzické, rozumím tím také trýzeň, utrpení, zátěž, tíseň, ale i infekce, střídání vysokých a nízkých teplot, nervové podráždění, působení volných radikálů a podobně. Vždy však tyto podněty mají, nejsou-li správně zvládnuty, negativní vliv na psychiku a tělo nebo obráceně. Není-li nalezena příčina a člověk nezmění své myšlení, nastává bludný kruh.

Stres z pohledu západní medicíny 
Zahraniční materiály uvádějí jako původce stresu alarmující řetězovou reakci organizmu na nebezpečnou situaci. „Alarmující signály přicházejí myslí do mezimozku. Nervové dráhy vedou signály dál, ovlivňují kůru nadledvin, která vylučuje adrenalin a noradrenalin. Ty se postarají o rozšíření průdušek, svaly mají k dispozici energii z tuků a cukrů, srdce tluče rychleji, tlak krve stoupá. Pokud není tato situace okamžitě překonána, přichází ke slovu kůra nadledvin s hormonem cortisolem. Tím se tělo dlouhodobě obrňuje proti nejrůznějším útokům. Jeho přítomnost lze prokázat ve slinách a je důkazem stresu.“
Pak je potřeba najít novou energii a doplňovat minerály, stopové prvky i vitamíny.
Při stresu se vylučuje z těla mimo jiné až 70% draslíku a zinku. Zinek je velmi dobrým vodičem, a proto při jeho ztrátě dochází k ochabování nervových vláken a tedy impulsů pro celý nervový systém, jak centrální, tak i vegetativní, tedy i pro kosterní a hladké svalstvo. V této souvislosti lze hovořit i o úloze křemíku.
Co se svalového systému týká, jsou důležité i další stopové prvky a to draslík (brání svalovým křečím), měď (působí proti svalovým bolestem), selen (podporuje vývin svalů), vápník (extrémní nedostatek vede ke křečím), železo (zlepšuje zásobování kyslíkem, a tím výkonnost), hořčík (nedostatek často způsobuje křeče lýtek a poruchy prokrvení), mangan (stimuluje látkovou výměnu ve svalech – revmatici, sportovci), stejně tak vitamíny řady B, především B6 a další.

Stres z pohledu tradiční čínské medicíny 
Bolesti zad víceméně souvisejí s poruchou toku energie v těle, po drahách nazývaných meridiány. Meridiány jsou spojovány vždy s určitými orgány a při oslabení energie (Čchi) jednoho z orgánů konkrétního prvku dochází postupně k oslabování dalších, což vede k fyzickým a emocionálním projevům, symptomům. A právě aromaterapie velmi dobře působí na energetické blokády a disharmonie. Éterické oleje uvolňují a harmonizují „napjatou“ vitální energii, redukují tlak vyvolaný emocionálním stresem a duševním napětím, zlepšují tok Čchi, která se nahromadila a způsobila blokádu.
V čínské medicíně jsou Játra v prvku Dřeva jedním z nejdůležitějších orgánů, které mají přímý vliv na symptomy stresu. Jejich klíčovou úlohou je hromadění Krve a jsou zodpovědná za hladký tok energie v celém těle a ve vědomí. Když tělo odpočívá, Játra hromadí Krev a v okamžiku probuzení ji vydávají tělu. Je-li tok energie
narušen, může se vyskytnout celá řada symptomů, které zvyšují fyzické a mentální napětí v psychoorganismu.
Pokud játra otečou, například z důvodu výživy obsahující mnoho nasycených mastných kyselin nebo alkoholu, tlačí pak na svaly a obratle, a tak se může zkřivit páteř. A protože jsou nervové dráhy probíhající v páteři spojené s vnitřními orgány, mohou se bolesti zad vztahovat k nerovnováze vnitřních orgánů, především jater, žlučníku, srdce, sleziny a ledvin.
Co považuji za zajímavé v souvislosti s mým pozorováním, je údaj o souvztažnosti se svalstvem, šlachami a vazy. Játra jim posílají Krev, a pokud se tak nestane, tělo ztrácí pružnost, svaly ztrácejí schopnost natahovat se a zkracovat, může se objevit necitlivost (odkrvení), spasmy a ztráta pohyblivosti v kloubech. Vážnější disharmonie mohou vést až k třesům. Žlučník pomáhá Játrům se svaly, dává jim možnost pohybu a hbitosti. Jennifer Harperová uvádí souvislosti i s křečemi. Při všech nemocech, na kterých se podílejí i šlachy, je proto dobré všimnout si prvku Dřeva. Stejně tak spasmy v oblasti šíje, ramen a také ve střední části zad souvisí s tímto prvkem. To se mi na sledovaných případech opravdu potvrdilo.
To, co jsem příliš nepředpokládala, byla pak skutečnost, že ve všech sledovaných případech měli klienti také nedostatek Čchi ve Slezině. Předpokládám, že se jednalo o důsledek stagnace Čchi v Játrech. Méně se mi objevila souvislost s nedostatkem jinu nebo Čchi v Ledvinách.
Kdo nehledá skutečnou příčinu a nepochopí, že bolest zad není jen bolestí těla, kdo přetrvává ve starém způsobu myšlení a neumí si poradit s psychosociálními vazbami, přestává spát, dostavuje se únava a postupně se vyčerpává celý organizmus. Vzniká neurastenie, syndrom chronické únavy, vyhoření a další těžké nemoci, na něž náš svět nenašel skutečný obecně platný lék. To nejlepší co můžeme udělat sami pro sebe i pro druhé je prevence a vysvětlování jejího významu pro osobní budoucnost, kterou má každý ve svých rukou.

Zmírnění následků stresu pomocí aromaterapie

Efekt reflexního uvolnění
Klienti, kteří ke mně přicházeli a přicházejí, mají v 90 % potíže, obecně řečeno, s bolestmi v zádech a v oblasti krční páteře. Zpočátku jsem uvolňovala pouze krční páteř, postupně jsem přidala i lůžkové postupy, takže mohu klientovi efektivně napravit disbalance v celých zádech – od krční páteře až po kostrč.
Začínám tzv. nepřímým reflexním uvolněním – pracuji tlakově s ploškami páteře na prstech a chodidlech, nejprve na pravé noze, pak na levé. Klient sedí naproti mně, ještě oblečený, a postupně si dávám každou nohu na klín na srolovaný ručník. V této chvíli je stále ještě příležitost na úvodní rozhovor. Klient se obvykle v této fázi postupně zklidňuje z nervózního očekávání. Jakmile cítím, že se uvolnila a prohřála tímto způsobem oblast krční páteře a ramenních pásů, požádám klienta, aby se vysvlékl do půli těla a posadil se na židli. Začínám uvolňovat tzv. přímým způsobem – přes svaly a úpony na zádech, metodou Ing. Jiřího Janči.
Stává se, že ramenní pásy není možné vůbec uvolnit, jsou tvrdé a velmi bolestivé. V tomto případě použiji metodu zvanou „Mentální auditing“. Klient zavře oči a já se ptám, zda má starosti. Přitom ho vždy oslovím jménem. Je zajímavé jak je někdy těžké vysvětlit, že i běžné starosti mohou organizmus zatěžovat. Jakmile řekne ano, požádám ho, aby si starost představil v duchu a pro sebe ji pojmenoval. Pak jej požádám, aby ji zabalil do bubliny a jemně vyfoukl z hlavy ven, před sebe a nechal ji volně klesnout k zemi, kde se mění ve zvířátko. Takto postupujeme třikrát. Nakonec jej požádám, aby zvířátkům poslal lásku a třikrát nahlas vyslovil: „ S lásku vás propouštím“. Pak ho požádám, aby je nechal odejít. Podle toho, jak se to komu daří, volím další doplňující postupy. Nakonec mu poděkuji a překontrolujeme spolu bolestivost ramen. Klient se v 90 % cítí psychicky lépe a ramenní pásy jsou bez bolesti. V případě, že se mu to nedaří, dávám mu čichnout silici, o které si myslím, že by mu mohla pomoci.
Někdy použiji i metodu „Moudrá mysl“. Klient zavře oči a já požádám nahlas naše podvědomí, naši Moudrou mysl, aby nám ukázala příčinu bolesti, aby nás vedla do situace, ve které bolest vznikla. Klient se uvolní, vynechá rozum a jen čeká, co se mu objeví před očima nebo ho napadne. Cokoliv, i barva. Pak se ho zeptám, jaké má pocity. Obvykle to bývá strach, vztek, lítost. Pak se vracíme do přítomnosti a požádám klienta, aby třikrát nahlas vyslovil: „ Bolest (případně jinou emoci) proměňuji v lásku“. Pak jej vedu znovu do té situace a opět se ptám na pocity. Většinou jsou jiné, pozitivnější. Pak se opět vrátíme do přítomnosti a ptám se jej, jak se cítí. V případě, že lépe či dobře, poděkuji mu, on otevře oči a já překontroluji bolestivost daných oblastí. Opět v 90 % případů je efekt vynikající. S oběma metodami mě seznámil Július Pataky.
Pak přejdu k další fázi uvolňování. Požádám klienta, aby si odložil další oděv a položil se na lehátko. Přikryji jej osuškou a dokončím uvolnění v oblasti lopatek, beder, SI skloubení a kostrče. Poté přezkouším bolestivost některých plošek, polohu kostrče a je-li vše už v pořádku, aplikuji éterické oleje ve směsi. Používám jako základní Pí slunečnicový olej, při volbě silic se řídím diagnostikou jazyka a obličeje, pozornost věnuji také klientovu celkovému projevu a očím. Do zad a šíje směs pouze vetřu, protože pro tělo by byla masáž v tuto chvíli velkou zátěží. Aplikuji však tahy z aromamasáže, zejména ve spojení s hlazením po meridiánech močového měchýře. Velmi dobře jsem si všimla, jak pozitivně na tuto závěrečnou aplikaci olejů a doteků klienti reagují.

Efekt aromaterapeutický (masáže, doteky) 
Sledováním jednotlivých klientů a zpětnou vazbou s nimi jsem si ověřila, že i jemné vetření olejů krouživými pohyby a tahy po meridiánech působilo jako balzám, klienta zklidnilo a přineslo dobrou náladu. Silice přinášejí okamžitý efekt přes limbický systém a napomáhají pozitivní změně nálady a vidění světa i sebe sama v něm. Fakt, že silice působí ještě následně v těle, kdy přes pokožku vnikají do krve, která je roznáší po celém těle, do patřičných oblastí a orgánů, efekt aromaterapie jen zvyšuje.
Při další návštěvě pak, podle stavu klienta, volím hodinovou masáž. Nejčastěji masíruji záda, nohy zezadu i zepředu kvůli efektu na chodidlech, případně pouze chodidla, zakončuji šíjí nebo alespoň protažením šíje. Na celkové masáži se pak s klienty obvykle dohodneme až na další návštěvu nebo zůstane u ošetření hodinového. Klienti se po aromamasáži cítí dobře, uvolněně a odcházejí viditelně s chutí do života. Kromě efektu vyvolaného éterickými oleji se dostavuje i efekt dotekový. Z tohoto pohledu oceňuji celkovou sestavu masáže a jednotlivých tahů. Jsou cíleně vedeny i po energetických drahách a nervosvalových liniích, masáž uvolňuje energetické blokády a harmonizuje homeostatický systém v těle. Podle mých poznatků tím pak aromamasáž přispívá také k tomu, že spasmy a bolestivé projevy v kloubech, kostech a svalech se objevují stále řidčeji, intervaly návštěv z důvodů bolesti se prodlužují. Přesto všechno je však potřeba, aby klient pochopil, že odpovědnost za své zdraví má on sám.
Efekt doteku považuji za velmi důležitý. Receptory hmatu jsou po těle rozmístěny nerovnoměrně a každá část je tedy jinak citlivá. Nejméně citlivá jsou záda, nejvíce dlaně, hřbety rukou a tvář. Postupujeme tedy od nejvíce chráněných míst klienta tak, aby pro něj bylo snadnější se dotekům otevřít. Potvrdila mi to i jedna z klientek, když při odchodu řekla: „Mám potíže někoho si k sobě blízko pustit, masáž mi zaplatila maminka, a proto jsem tady byla. Kdybyste začínala od hlavy, tak vám uteču… Ale teď děkuji mamince, že mě objednala, jinak bych nikdy nepřišla a nepoznala, jak je to báječné.“ Projevuje se tedy, jak jsem přesvědčena, i potřeba být dotýkáni a hlazeni, protože nedostatkem doteků trpíme, jen si to nechceme přiznat. Bývá to považováno za slabost.

Dana (1955)
Klientku ke mně přivedly v květnu 2004 bolesti v zádech, zejména v oblasti hrudní a křížové páteře, kyčlí, ramen a hlavy. Byla velmi vyčerpaná, což by vzhledem k tomu, že práce jí naplňuje téměř všechen čas, nebylo nic udivujícího. Klientka podniká a je nejen společníkem, ale i výkonným managementem zároveň, nese tíži úvěru. Dodejme, že životospráva je nepravidelná, nevypila v té době ani litr tekutin za den a kouří 20 cigaret denně. Nehty má málo pevné, štěpí se. Mírně tmavé kruhy pod očima a nažloutlou barvu u kořene nosu. Jazyk načervenalý s jemným bílým povlakem, nateklý, po stranách otisky zubů a mělkou středovou rýhu nedosahující až ke špičce. Diagnostikovala jsem i podle dalších symptomů (změna barvy u kořene nosu) nedostatek Čchi ve Slezině, který vznikl na základě dlouhodobé stagnace Čchi Jater.
Uvolnila jsem jí komplexně celá záda včetně krční páteře, vetřela jí do zad směs gerania a levandule spaik (výborná na svalové spasmy). Na závěr jsme spolu chvíli povídaly o jejím životním stylu. Vzhledem k tomu, že byla zcela bez bolesti, uvolněná jak fyzicky, tak psychicky, rozhodla se pokračovat v ošetřování.
Na další návštěvu přišla za týden. Bolesti se nevrátily, cítila se ve větší pohodě, chyběla trochu energie. Tentokrát jsme provedly aromamasáž celého těla směsí gerania, levandule spaik a grepu, který jsem přidala na horkost v Játrech, navíc pomáhá zbavovat se přebytečných tekutin a z psychického hlediska odstraňuje nahromaděné důsledky hluboko uložených frustrací. Po ošetření se klientka cítila osvěžená, odpočatá, s čistou hlavou. Patrný byl i nárůst energie a dobré nálady.
Po čtrnácti dnech opět přišla unavená, tentokrát i s bolestí kyčle a ramen. Jazyk byl mírně zarudlejší na pohledově levém okraji, což indikuje zvýšené horko ve Žlučníku. Podle reflexní terapie souvisí obvykle bolest v ramenou či kyčlích právě se žlučníkem. Nejprve jsem si tedy ověřila reflexně a následně i aurikulodiagnosticky stav žlučníku, jater a nervového systému. Bylo evidentní, že není v pořádku, proto jsem elektrostimulačně ošetřila CNS II, sympatikus, kyčle, ledviny, nadledvinky, ramenní klouby, žlučník a bod Ž36. Na závěr jsme provedly masáž zad, chodidel a šíje směsí gerania, levandule spaik a grepu a přidala jsem kapku heřmánku modrého. Po ošetření se klientka cítila dobře, odcházela s optimismem a odhodláním něco pro sebe začít dělat (upravit pitný režim, alespoň 20 minut cvičit a zlepšit stravování).
Na čtvrté návštěvě se objevila usměvavá, bylo vidět, že je v pohodě. Ozývala se jen ramena, která ovšem měla bolestivá už osm let. Opět jsem nejprve elektrostimulačně ošetřila Ž36 a v mikrosystému ucha ramena, ledviny, nadledvinky, žlučník, plíce a bod stresu. Poté jsem provedla masáž zad, chodidel a šíje směsí gerania, levandule spaik, grepu a bergamotu. Klientka odcházela spokojená.
Za čtrnáct dní přišla unavená, bez energie, nespokojená, aniž by přesně mohla říci proč. Tentokrát jsme masírovaly záda, nohy a šíji směsí s přidaným heřmánkem, zejména pro jeho psychologické účinky na přehnané tužby ega. Před odchodem jsme si chvíli povídaly o její práci a životních hodnotách. Odcházela spokojená, klidná, s patrným nárůstem vitality.
Na další návštěvu přišla znovu s bolestmi v krční páteři a zejména v křížové oblasti. Po úvodním nepřímém uvolnění jsem záda uvolnila znovu komplexně a na závěr jí vetřela do zad a šíje směs gerania, levandule spaik, grepu a borovice (pro její účinky na Ledviny, Plíce a nervy). Klientka odcházela uvolněná a spokojená. Za dva dny mi telefonovala, že teprve tehdy zcela povolily bolesti v kříži.
Závěr: Klientka Dana žije velmi aktivním životem a je hodně zatížená stresovými faktory z několika stran. Sice uvádí, že se s nimi vyrovnává už dobře, ale tělo ji usvědčuje z nevědomé nepravdy. Ví o tom, že své zdraví a stav pohody má především ona ve svých rukou a je rozhodnuta něco pro sebe dělat. Chce si dopřát alespoň jednou týdně také trochu volna jen pro sebe. Pokud se jí to podaří, jsem přesvědčena, že se její potíže budou vracet ještě méně častěji a s menší intenzitou a rychleji odezní. Aromaterapie jí pomáhá objevit, co si nechce přiznat, uvolnit se, nechat věci plynout, odpočinout si, aby mohla nabrat novou energii.

František (1956)
Klient ke mně přišel poprvé v červenci 2004 s bolestmi zad při dlouhém stání, s bolestmi krční páteře, které vycházely z ramen, pociťoval je i mezi lopatkami. Celkově je hubený a převládajícími emocemi jsou u něj vztek a starost. Jen tak mimochodem se zmínil o červených skvrnkách, které se mu objevují na těle, zejména v zimě, sloupnou se, zbělají a zůstanou. Ve vlasech zůstávají jako strupy. Jazyk má růžový s jemným bílým povlakem, mírně nateklý, vlhký, s otisky zubů po stranách. Pracuje jako vyšší státní úředník, ale necítí se tam dobře. Diagnostikovala jsem stagnaci Čchi v Játrech jako prvotní (potlačovaná zlost, frustrace, bolesti mezi lopatkami) s následkem nedostatku Čchi ve Slezině.
Prvotní ošetření bylo opět cílené na komplexní uvolnění zad a šíje, poté jsem mu vetřela směs levandule (zprůchodňuje jaterní Čchi, zchlazuje a uvolňuje emoce), benzoe (velmi dobře ošetřuje Slezinu) a cedru (odstraňuje vlhkost a posiluje Ledviny a Slezinu/Slinivku) do zad a chodidel aromamasážní technikou. Klient se po ošetření cítil podstatně lépe. Ačkoliv popíral, že by se původně cítil unavený, byl zcela zjevný nárůst energie při odchodu. Dohodli jsme se na další terapii za týden.
Na druhé návštěvě klient uvedl, že bolesti v ramenech se zmenšily o 90 %, krční páteř byla zcela uvolněná asi 10 dní, pak se vrátil spasmus, a to zejména na levé straně. Potíže mu dělal úklon na stejnou stranu. V rámci ošetření jsem provedla elektrostimulaci na mikrosystému ucha, a to krční páteř, ramena, trapézy. Poté jsem provedla masáž zad, chodidel a šíje směsí s benzoe, majoránky (posiluje Čchi a její cirkulaci a uklidňuje mysl) a levandule.
Ihned po ukončení terapie se uvolnil bolestivý spasmus na levé straně krční páteře. Klient se cítil velmi dobře.
Na třetí návštěvu přišel opět za týden. Uvedl, že bolest v ramenech se objevuje už jen občas, a to při zátěžovém cviku „Pozdrav Zemi“. V průběhu krátkého úvodního rozhovoru vyšlo najevo, že se v práci cítí naštvaný a stresovaný. V rámci terapie jsem opět elektrostimulačně ošetřila body ramen, trapézů, krční páteře a přidala jsem slezinu, žlučník, tlusté střevo a ledviny. Poté jsem opět masírovala záda, chodidla a šíji směsí benzoe, cedru a bergamotu (přimíchala jsem jej tentokrát místo levandule zejména pro jeho účinek na nervový systém a harmonizaci jaterní Čchi). Klient se po ošetření cítil uvolněný, byl v dobré náladě. Na domácí ošetření červených skvrn a boláků ve vlasech jsem namíchala směs gerania, levandule a heřmánku modrého do pupalkového oleje. Vysvětlila jsem mu rovněž principy reflexního stimulování ledvin, jater, žlučníku a sleziny.
Čtvrtá návštěva se uskutečnila znovu za týden. Klient se cítil dobře, fyzické potíže už žádné necítil, a to ani, jak řekl, po velmi zátěžovém víkendu. Cítí se lépe fyzicky i psychicky a přál si znovu namíchat olej na domácí ošetření. Po úvodním krátkém povídání jsem provedla masáž zad, nohou a šíje směsí benzoe, bergamotu a borovice (přimíchala jsem ji kvůli jejímu posilujícímu účinku na Plíce, Ledviny a nervy, abych posílila i další prvky a usnadnila tak celkovou harmonizaci). Klient odcházel velmi spokojený, klidný a s dobrou náladou. Při další návštěvě uvedl, že se cítí více v pohodě, stresy v práci ho méně frustrují a rozhodl se začít znovu cvičit jógu. Po ošetření se cítil spokojeně, uvolněně a vyzařovala z něj dobrá nálada a vitalita.
Závěr: V pozadí potíží tohoto klienta spatřuji opět stres jako příčinu, či jednu z hlavních příčin. V rámci sledovaných terapií se náprava dostavila poměrně rychle a s trvalejším efektem. Potvrdila jsem si, že stresové faktory patří k příčinám mnoha nemocí, i zdánlivě nesouvisejících. Ošetřování aromamasážemi, kdy působí více faktorů najednou, spolu s prvotní nápravou postavení páteře a uvolnění celého svalového systému, především horní části trupu, je významnou první pomocí. Ovšem k tomu, aby byl efekt trvalý, je nutné, aby klient spolupracoval. František sám uvedl, že měl v dřívějších letech potíže s bolestmi zad, ramen a šíje daleko větší a zmírnil je podstatně právě cvičením jógy, a to postupně zhruba v průběhu dvou let. I toto zřejmě přispělo k rychlejšímu obnovení celkové zdravotní pohody.

Shrnutí
Procházím-li nazpět jednotlivými případy z mé praxe, zjišťuji, že společným a motivujícím momentem návštěv sledovaných klientů byly bolesti v zádech či oblasti šíje a další bolestivé stavy související s pohybovým aparátem. Nikdy to nebyla samotná psychická nepohoda jako startovací moment návštěvy. Teprve až bolest donutí člověka něco se sebou udělat. Ve většině případech diagnostika z jazyka ukázala na stagnaci Čchi Jater a nedostatek Čchi ve Slezině, méně často úbytek jinu v Ledvinách či Horkost v Srdci.
Rozdílný věk, povolání i sociální status nehrají v tomto případě roli. Stres lze chápat v celé šíři jeho působení – jako strach, potlačované emoce, osamění, přílišné zatížení, pocit, že děláme něco, co nechceme a ještě nejsme dostatečně oceněni a podobně.
Výsledky byly ve sledovaných případech rozdílné. Lepší byly v případě, kdy klient začal sám na sobě pracovat a něco pro sebe dělat, případně měnit alespoň částečně svůj životní styl.
Z pohledu více tzv. vědeckého můžeme hovořit o vlivu prostředí, zděděných genech, o volných radikálech či úloze křemíku. A právě volné radikály a křemík mě velmi zaujaly. Ve všech sledovaných případech chyběly minerály a klienti se ani nijak nechránili antioxidanty.
Z výzkumů jasně vyplývá, že je velmi důležitý původ a kvalita křemíku a jeho sloučenin (nedoporučuje se křemík minerální povahy, který může být i příčinou poškození ledvin, naopak doporučuje se křemík, u kterého je voda na křemík vázána ve formě tekutých krystalů). Křemík má schopnost vázat vodu a zabraňovat vysychání, které se u lidí projevuje degenerativními procesy páteře i nízkou pružností pokožky, přičemž lámající se a štěpící se nehty, unavená, suchá pokožka a lámavé vlasy se u mých klientů objevovaly jako jeden ze společných symptomů.
Překvapivé pro mě bylo zjištění, že na tvorbě vnitřních opiátů, tedy látek, které ovlivňují psychiku a vedení nervových vzruchů u člověka se také velmi podílí křemík dobře vázající vodu. Dokonce bylo vysledováno, že při stresu pozitivním (jsme velmi zatíženi, ale vše děláme rádi a s chutí) se zvyšuje koncentrace křemíku v ledvinách a vylučovací činnost při detoxikaci stoupá. Při stresu negativním (máme pocit, že děláme něco, co nechceme) dochází k neobjasněnému úbytku křemíku v ledvinách. Vzhledem k zaměření mé práce se mi tyto údaje jeví jako velmi zajímavé, zejména v souvislosti s vedením nervových vzruchů, psychikou a pružností, ohebností, nárazuvzdorností, tj. se šlachami, úpony, podkožním vazivem a kostmi a podobně.
Není už dnes žádným tajemstvím, že antioxidanty jsou považovány za elixír mládí. Ovlivňují cévní systém, srdce, pokožku, pozitivně se projevují u zmírnění následků cukrovky, stresu, posilují imunitu, zpomalují procesy stárnutí, očních nemocí, artritidy a dalších nemocí. Zmíním se proto jen ve stručnosti o výsledcích jednoho výzkumu, který mě velmi zaujal. V jedněch českých lázních provedli třítýdenní výzkum. Měřili speciálním přístrojem oxidační stres, a to na začátku léčby pacienty konkrétním antioxidačním přípravkem, prováděli také průběžné měření za přísně stanovených kritérií a při ukončení lázeňské kúry závěrečné měření. Tři týdny není mnoho, a tak ani neočekávali zvláštní efekt. Opak byl pravdou. Množství volných kyslíkových radikálů (oxidační stres) se měří v jednotkách Carr. Dobré hodnoty jsou 200-230 Carr, lehký oxidační stres 310-340 Carr a nad 400 Carr velice silný oxidační stres. Průměrná hodnota u 51 osob před užíváním antioxidantů dosahovala hodnot 348 Carr. Průměrná hodnota těchto pacientů po třech týdnech užívání dosahovala hodnot 218 Carr.
Shrnu-li své výsledky celkově, mohu konstatovat, že zásadním předpokladem pro dosažení déletrvajícího pocitu zdraví a pohody je ochota klienta pracovat na sobě a terapeut- aromaterapeut je skutečně jen tím, kdo může posvítit na cestu, a to ještě zezadu. Na této cestě má aromaterapie vynikající možnosti. Shledávám aromaterapii při uvolňování psychického i fyzického napětí, manifestujícího se v pohybovém aparátu, jako velmi významný nástroj. Účinky dobře volených silic působí na všech úrovních, je možno je tedy považovat za podstatnou součást holistického způsobu ošetření. Potvrzují mi to klienti, kteří dlouhé měsíce docházeli na různé rehabilitační programy a masáže – bez efektu.

MARTA PEJCHALOVÁ
Mgr. Marta Pejchalová pracuje jako reflexní fyzioterapeutka, odborná aromaterapeutka a masérka. Zaměřuje se zejména na nápravu těla a jeho navrácení do původní rovnováhy, v centru pozornosti je pohybový aparát, vaziva a klouby. Ve své praxi využívá jak znalosti z reflexní terapie (škola Julia Patakyho) a z aromaterapie (Institut aromaterapie), tak i z dalších souvisejících oborů jako etikoterapie, Feldenkreisova metoda řeči těla, výživa a její význam. Vede praxi v Jindřichově Hradci a ve Studené, tel.: 728 308 541

Zdroj: http://www.aromaterapie.cz/vliv-stresu-na-bolesti-zad-svalu-a-kloubu/

---

...doporučené externí odkazy

 

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na