Slezina
Slezina je společně se žaludkem hlavním orgánem trávící soustavy.
Slezina má tři důležité funkce: reguluje přepravu a přeměnu, zodpovídá za produkci krve a udržení krevní tekutiny v cévách a také řídí vzestup čistého. Má oválný, srpovitý tvar a fialovočervenou barvu. Nachází se v horní části dutiny břišní, za levým podžebřím, pod bránicí. Z fyziologického hlediska zahrnuje pojem slezina v tradiční čínské medicíně jak slezinu, tak slinivku. Spolu se žaludkem patří k prvku země. Odpovídá energii babího léta, má vztah ke středu, odpoledni a přeměně, souvisí s ní žlutá barva a sladká chuť. Její tkání jsou svaly, emocí přemítání, hlasovým projevem zpěv a její tekutinou jsou sliny. Smyslovým orgánem sleziny jsou ústa a její svěžest se odráží na rtech.
Tvůrce energie a krve, přepravní funkce
Slezina je zodpovědná za příjem potravy, kterou přeměňuje (trávení) a jemné esence (výživné látky) pak přepravuje do celého těla. Ty nejprve putují nahoru do plic, odtud do srdce a cév a jejich prostřednictvím do všech tkání a orgánů. Proto výživa celého těla závisí na tom, v jakém stavu se nachází slezina. Výživné látky jsou nezbytné pro udržování vitálních funkcí organismu po narození, a proto je slezina v TCM charakterizována jako základ pro postnatální život a původce
tvorby energie a krve. Při oslabení těchto funkcí sleziny se objevuje nadýmání břicha, nechutenství a později únava, hubnutí a nedostatečnost energie a krve. Slezina dále řídí přepravu a přeměnu fyziologických tekutin a zajišťuje rovnováhu jejich metabolismu. Zodpovídá za přemisťování tekutin nezbytných k vyvživování organismu a zároveň odesílá nevyužité tekutiny do ledvin, kde se přeměňují na moč a vyloučí se z organismu. Při oslabení této funkce dochází ke stagnaci vlhkosti, vzniku hlenu, popřípadě otoků. Krev se tvoří z jemné esence z potravy. její tvorba závisí na přepravní funkci krve, pokud je silná, je i dostatek krve, v opačném případě se krevní tekutina tvoří v nedostatečném množství. Slezina kromě toho zodpovídá za udržování krve v cévách. To umo6ňuje normální cirkulaci krve. Uchovávat krev v cévách může slezina díky energii. Ta je dostatečně silná v případě, že slezina dobře zastává svou přepravní funkci, pokud je narušena, jsou energie a krev nedostatečné a krev se nemůže v cévách udržet. Jemné esence z potravy přepravuje slezina nahoru, kde plíce společně se srdcem produkují energii a krev, které vyživují všechny orgány a tkáně. Nahoru tedy posílá slezina vše čisté a naopak žaludek sesílá dolů vše nečisté. Tyto procesy společně zajišťují trávení.
Narušená funkce sleziny - vztah sleziny, svalů a rtů
Pokud je vzestupná funkce sleziny v pořádku, je tělo dobře vyživováno a naopak, pokud je nedostatečná, objeví se mžitky před očima, závratě, vyčerpaný dech, nedostatek sil, rozpínání břicha, průjem, vyhřeznutí konečníku či dokonce pokles vnitřních orgánů. Jakýkoli problém se slezinou se může odrazit na všem, co se slezinou souvisí, tedy na svalech, rtech a ústech. Jakmile je energie sleziny nějakým způsobem narušena, projeví se to na nedostatečně vyvinutých svalech, svalstvo je vyhublé, ochablé a může až atrofovat. Končetiny jsou v tomto případě těžké a slabé. Pokud je slezina v pořádku, projeví se to i na rtech - jsou hladké, lesklé a červené. Bledé rty bez lesku či dokonce nažloutlé jsou příznakem oslabení energie sleziny, rozpraskané rty indikují nahromadění horka ve slezině a v žaludku. Otvorem sleziny jsou ústa, kde se projevuje vnámíní chutí. Při oslabené funkci sleziny má dotyčná osoba výraznou chuť na sladké.
- Oslabení čchi sleziny: nechutenství, rozpínavá bolest v břiše po jídle, průjem, otok končetin, obtížné močení, únava, slabost, krátký dech, nechuť mluvit, nažloutlá pleť, popřípadě pokles orgánů
- Oslabení jangu sleziny: nechutenství, krátký dech, nechuť mluvit, chlad v končetinách, malátnost, bledost, chladná bolest v břiše, průjem nebo stolice s nestrávenou stravou
- Chlad a vlhko ve slezině: napětí a plnost v břiše, pocit tíže v hlavě a v těle, nechutenství, nevolnost, zvracení, absence žízně, měkká stolice, obtížné močení, výtoky, bílý tučný povlak na jazyku
- Vlhko a horko ve slezině a v žaludku: pocit tíhy v hlavě a v těle, napětí a plnost v břiše, averze k tučné potravě, nevolnost, zvracení, únava, horečka, hořko v ústech, malé množství žluté moči, žlutý a tučný povlak na jazyku
Zpracoval S. Flanderka, autor článku J. Arcimovičová v časopise Regenerace
---
Slezina a její vliv na naše zdraví
Slezina je jedním z významných obranných míst těla. Je důležitou součástí imunitního systému. Její oslabení okamžitě poznáme na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina je filtrem lymfy a zachycuje unavené červené krvinky. Zároveň také za tvorbu červených krvinek a krevních destiček zodpovídá.
Hlavním úkolem sleziny je spolu se svým povrchovým orgánem žaludkem řídit trávící proces. Z pohledu čínské medicíny napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla. Tato esence jednak stále doplňuje a obnovuje krev, proto slezina odpovídá i za tvrobu krve, a jednak představuje zdroj hybné životní síly. Slezina proto představuje "postnatální základ". Jednoduše řečeno. Slezina je jediný orgán, který vytváří energii z toho, co jíme.
Každá nemoc a oslabení má původ i v psychice. Víte co oslabuje slezinu nejvíce? Duševní práce a neustálé přemýšlení a přemítání. Přemýšlení v přirozeném rozpětí je normální a zdraví nenaršuje. Stane-li se však přílišným a přerůstá-li do stresů a starostí, jeho následky budou negativní. Podle čínské medicíny se přenášejí především na kvalitu čchi, a to tak, že se čchi zahušťuje a stagnuje. Tím se oslabí její funkce, v důsledku čehož se objeví poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce apod.
V tomto případě je to však trochu zamotaný kruh. Pokud již je slezina oslabená, např. špatnou stravou (to jsou třeba jogurty ráno), tak se nadměrné přemýtání již objevuje jako patologie.
Jak lze posílit slezinu? V přírodě najdeme látky, které pomáhají posílit funkci sleziny. Jedná se především o polysacharidy a flavonoidy (jeji výběr najdete v našem katalogu)
JE TO SLEZINA?
Oslabení sleziny se může projevit náslovně:
- bolesti v levém podžebří (viz obrázek, kde je uložena)
- snížená obranyschopnost organismu (zhoršení funkce imunitního systému)
- zbytnělá slezina může způsobovat dechové potíže
- v čínské medicíně je spojena slezina s trávením, můžete tedy mít pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství, průjmy, hubnutí, nadýmání)
- výrazně zvětšená slezina pak může omezovat odtok žilní krve z oblasti břicha a způsobit nahromadění tekutiny v dutině břišní
- pocit těžkých končetin
- poruchy krvetvorby (včetně závažných onemocnění jako je leukémie, Hodgkinův syndrom apod.)
- závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu
- tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček
- onemocnění sleziny bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy).
To je výčet toho nejzákladnějšího. Pro hlubší popis tu nemáme dostatek místa a je nutné problémy posuzovat individálně. Celá čínská medicína je o individuálním přístupu. Nikdy nebývá postižen pouze jeden orgán. V dnešní době, kdy se nestravuje úplně nejlépe a neumíme zastavit hlavu, je slezina oslabená velmi často. Pak už nastává dominový efekt.
Ke slezině ja např. přiřazen dvanácterník, veškeré svalstvo a krev. Kondice sleziny se projevuje na rtech (např. vyrážky na nich jsou příznakem akumulace horkosti v slezině a žaludku, modré rty poukazují na stagnaci a srážení se čchi i krve, černé a odchlíplé rty, které nejsou s to zakrýt zuby, jsou znamením krajního vyčerpání slezinové čchi atd.).
Orgánové hodiny pro slezinu jsou mezi 9 – 11 hodinou dopolední. V tomto období můžeme tedy sledovat zhoršení příznaků. Stejně tak mezi 21 - 23 hodinou, kdy je čchi sleziny nejslabší.
DIETA
Máte-li jakékoliv problémy spojené se slezinou je dobré začít řešit dietní opatření. Hlavně nejíst večer. Slezina má ráda teplou a upravenou stravu. Je tedy dobré (hlavně v období podzimu) omezit příjem syrových potravin a šťáv. Jídlo spíše duste nebo šetrně vařte. Důležité je dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin. Nedoporučují se mléčné výrobky, protože okyselují a zahleňují. Omezte pivo, kávu, studené nápoje a ovocné šťávy hlavně z citrusů, které okysličují.
ZDROJ:
Klasická čínská medicína - základy teorie I, Vladimír ANDO, 8. české vydání 2010, ISBN 978-80-86601-16-8
---
Slezina a žaludek
Popis funkce sleziny
Slezina je jedním z významných obranných míst těla. Oslabenou slezinu poznáme okamžitě na mandlích. Slezina reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve a jater, při sebemenším rozladění organismu. Její správná funkce podporuje aktivitu a život.Slezina zachycuje unavené červené krvinky a je filtrem lymfy - zachycuje potravinářská barviva a chemii, zachycuje také naši zlobu a nešvary.Její stav ukazuje naši sympatii k lidem, přírodě, zvířatům, rostlinám. Pokud vše soudíme, hodnotíme, o vše se staráme a nad každým se rozčilujeme, poškodíme si tento měkký a citlivý orgán a nakonec, víte, jak často dochází k úrazům a nehodám s natržením sleziny, pak dojde k jejímu odstranění a protože nic není náhoda, půjde o krátké a velmi silné pročištění. Pokud je poškozená slezina, shromážděné negace musí být pročišťovány tělesným trápením a ztrátami. Nikdy nikoho nesuďte a nekritizujte, přistupujte k lidem se sympatiemi a pochopením.
Léčivá formulka sleziny
Mám se rád a nahlížím na vše kladně. Souhlasím se vším svým nynějším konáním. Nedělám nic proti sobě. Důvěřuji, že průběh života bude pro mne příznivý. Jsem v bezpečí. Všechno je v pořádku.
Slezina pouhým okem
Slezina je veliká asi jako lidská pěst, cca 11 x 8 cm. Její tvar se podobá kávovému zrnu, ale na rozdíl od něj má slezina fialovou barvu a není tak tvrdá. Na povrchu ji kryje hladké vazivové pouzdro. Do sleziny v oblasti tzv. hilu vstupuje slezinná tepna a vystupuje slezinná žíla. Uvnitř je slezina vyplněná červenou a bílou pulpou (pulpa je houbovitá dřeň).
Kde se nachází slezina
V lidském těle je slezina uložena pod levým žeberním obloukem, hluboko při páteři, těsně pod brániční klenbou. Za normálních okolností není hmatná. Zespoda se slezinou sousedí levé ohbí tlustého střeva, z pravé strany je slezině nejblíže slinivka břišní a žaludek. Zleva je slezina kryta žebry.
Jak a k čemu slouží slezina
Slezina je zodpovědná za kvalitu našeho imunitního systému, protože čistí lymfatický systém, odvádí z těla chemické látky a barviva, které jíme spolu s potravinami a podílí se na krvetvorbě tím, že odstraňuje z krve staré červené krvinky.
Slezina slouží pro červené krvinky jako "popelka", třídí zdravé od poškozených. Poškozené krvinky se totiž nedokážou prodrat trámčinou červené pulpy, zachytí se v ní a zanikají. Pro lidský plod je slezina orgánem krvetvorby. Podílí se na tvorbě a dozrávání některých druhů bílých krvinek a na tvorbě protilátek.
Když nefunguje slezina
Může být zdrojem bolestí v levém podžebří, kde je slezina uložena, a to tlakového charakteru, někdy však i píchavých či vystřelujících do levého ramene, pokud ve zvětšené slezině dojde k nedokrvení části tkáně nebo naopak k zakrvácení v důsledku křehkosti zbytnělého orgánu. V levém podžebří trochu níže níže může bolet taky "kíla" žaludku při každodeních, déletrvajících refluxech jídla do jícnu. Někdy i výrazně zvětšená slezina nebolí, ale může způsobovat dechové obtíže, jak tlačí zespodu na bránici a omezuje prostor pro dýchající plíce, nebo je příčinou nespecifických břišních potíží, které můžeme označit jako "břišní dyskomfort" - pocity plnosti v žaludku, nemožnost požití větší porce jídla, nevolnost, atd. Výrazně zvětšená slezina pak může omezovat odtok žilní krve z oblasti břicha a způsobit nahromadění tekutiny v dutině břišní, tzv. ascites. Zvětšení jater nebývá tak výrazné, ale i ono může být zdrojem bolestí v pravém podžebří, kde jsou játra uložena.Slezina se zvětšuje také při městnání krve a některých chorobách krvetvorby, jako je např. leukemie, Hodgkinův lymfom, pravá polycytémie, a jater, např. při hepatitidě, infekční mononukleóze či jaterní cirhóze. Krvácení z nedostatku destiček může mít charakter krvácení do kůže v podobě malých červených teček, zvaných petechie, či větších prokrvácených skvrn, dále pak v podobě snadné nebo samovolné tvorby modřin (tzv. hematomů). Rovněž se objevuje slizniční krvácení v podobě krvácení z nosu, z dásní či např. přítomnosti krve v moči buď viditelné okem nebo zjistitelné mikroskopickým vyšetřením.
Onemocnění sleziny bývají doprovázena únavou
Jakákoliv nemoc, př. kandidóza, způsobuje poruchy funkce jednotlivých orgánových okruhů. Některé orgánové okruhy mohou být postiženy více, jiné méně. Při velkém postižení (tj. oslabení) určitého orgánového okruhu se u pacienta objevuje většina symptomů a potíží, které jsou pro oslabení tohoto orgánového okruhu typické, při malém oslabení se jich objevuje jen málo.
Čínská medicína
Představme si pentagram, energetickou růžici ( dřevo, oheň, země, kov a voda ). Každý element této růžice je reprezentován dvěma orgány. Jeden z nich je plný a druhý dutý. Příklad: Dřevo je zastoupeno játry a žlučníkem, oheň zase srdcem a tenkým střevem a konečně země reprezentují slezina, slinivka a žaludek. Mezi těmito orgány panují vzájemné vztahy funkcí. Tenké střevo dává energii pro žaludek- je pro žaludek matkou, která svého syna podporuje. Naproti tomu játra, a zejména žlučník, mají na žaludek negativní vliv.
Lékaři čínské medicíny vypracovali systém, pomocí kterého je možno stav oslabeného orgánového okruhu opět posílit, a tím zmírnit nebo odstranit potíže a symptomy spojené s jeho oslabením. V tomto článku se zaměříme na problémy objevující se při postižení orgánového okruhu žaludku a sleziny. K tomuto orgánovému okruhu řadí čínská medicína kromě žaludku a sleziny ještě slinivku, dvanácterník a také veškeré svalstvo a krev. Smyslový orgán, který je s tímto orgánovým okruhem spojen, jsou ústa, reflektorem (tj. částí těla, která odráží stav tohoto orgánového okruhu) jsou rty.
Zhoršená funkce okruhu sleziny a žaludku (projevy):
- únava (je to proto, že slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy)
- snížená obranyschopnost organismu (zhoršení funkce imunitního systému)
- problémy se zažíváním (nechutenství, průjmy, hubnutí, nadýmání)
- poruchy krvetvorby, závratě, mžitky před očima, krvácení (z nosu, podlitiny)
- těžké, bolící a studené končetiny, ubývání síly, ochablé svalstvo
- žaludeční a dvanátníkové vředy zahlenění, vodnaté otoky
Ke zhoršení těchto symptomů dochází v chladném a vlhkém prostředí, a také po konzumaci studených potravin, sladkostí a syrového ovoce a zeleniny. Zhoršený stav se objevuje rovněž mezi 7 a 9 hodinou ranní pro žaludek a 9 a 11 hodinou dopolední pro slezinu.
K příznakům oslabení okruhu sleziny a žaludku patří také:
-
nažloutlá barva obličeje,
-
dále velká chuť na sladké nebo naopak odpor ke sladké chuti,
-
a rovněž přílišná hloubavost, zádumčivost a starostlivost.
Dietní Opatření
Zvláště nevhodné je přijímat potravu na večer!!! Jíst tedy minimálně 4-5hodin před spánkem.
Jinak potrava stagnuje přes noc v žaludku, kde se ale stále uvolňují žaludeční kyseliny, zbytečně se naleptávají žaludeční sliznice. Tím, že všechny orgány mají klidový režim tedy i játra a žlučník, zanášejí se přijímáním potravy na večer i žlučovody.
Omezit na podzim a v zimě spotřebu syrových potravin a šťáv.
Dbát na dostatečný příjem kvalitativně dobrých bílkovin, při velkém oslabení okruhu sleziny a žaludku se alespoň zezačátku doporučuje dělená strava.
Vhodné potraviny
Pro posílení okruhu sleziny:
-
Jáhly (proso) – při oslabení sleziny je tato obilovina velmi doporučována, je však potřeba ji správně připravit, jinak by byla těžko stravitelná.
Další potraviny pro posílení okruhu sleziny:
-
Pohanka, rýže, jáhly, oves, brambory.
- Podušené /pečené/ ovoce (nejlépe jablka, meruňky, třešně, broskve, hrušky, švestky, maliny, jahody, hrozny).
-
Vařená nebo dušená zelenina - špenát, dýně, celer, mrkev, řepa, květák, cukety, kořenová zelenina, zelený salát, cibule, česnek.
- Luštěniny, fazole, hrách
V omezeném množství
-
Maso drůbeží, jehněčí, hovězí a vepřové (obsahuje železo).
Pro krvetvorbu
- Listová zelenina, červená řepa, maso, ryby, fazole Adzuki, řasy.
Pro odstranění vlhkosti z těla (otoky, zahlenění)
- cibule, ředkvičky, česnek, křen, celer, petržel, kopr, houby, ječmen, kukuřice, makrela, sardinky, kuře, majoránka, citrony, vlašské ořechy, pistácie.
Potraviny, které se nedoporučují
-
rafinované cukry a tučné potraviny
-
syrové ovoce a zelenina
-
mléčné výrobky ( okyselují a zatěžují Lymfatický systém, spůsobují hlen )
- potraviny obsahující lepek ( zamezují vstřebávání vitamínů ve střevech )
-
pšenice
-
droždí
-
pivo
-
káva
-
studené nápoje
-
ovocné šťávy ( obzvlášť z rajčat a citrusů - okyselují organismus ).
Byliny a koření
- Žen-šen – připisuje se mu obzvlášť léčivé působení na okruh sleziny.
- Zahřívající koření – skořice, kurkuma, zázvor, kardamom, muškátový oříšek,.
- Puškvorec - obnovuje trávicí pochody, posiluje žaludek a slezinu, zabvuje zahlenění střev
Důležitá poznámka na závěr
Lékař čínské medicíny doporučí pacientovi opatření na posílení sleziny nejen v případě oslabení přímo tohoto orgánového okruhu, ale také při špatné funkci orgánového okruhužlučníku a jater. Je to proto, že při špatné funkci žlučníku a jater se zdravotní problémy šíří právě na okruh žaludku a sleziny, takže je potřeba z preventivních důvodů tento orgánový okruh včas posilovat, aby se rozšíření zamezilo.
Dechová cvičení
Nedávno jsme četl knihu Pranajáma - Technika dechu a tam se píše že slezinu lze posílit dechovými cvičeními. Cvičení vypadalo následovně - velmi pomalý nádech, potom rychlý výdech a na stejnou dobu výdechu zadržet dech a zase dokola. Tím se krátkodobě zvýší koncentrace CO2 v krvi a slezina se tím dá rozpumpovat a dojde ke zvětšení obsahu červených krvinek v krvi. Tato technika se má provádět s minimálním odstupem 2-3h od jídla a může se dělat jak dlouho je libo. Dochází u ní také ke zlepšení nálady a uvolnění endorfinů do krve. Je to mimořádně silná technika, která hravě předčí i akupunkturu. Zároveň masíruje i orgány dutiny břišní. Má se provádět v sedě a hluboký nádech se má provádět s nafouknutím břicha, tím se posílí i bránice a játra. Lze ji také doplnit o mentální techniku nasávání světla přes hlavu ze slunce a při výdechu rozjasnění celého těla a záření i přes kůži ven.
---
...doporučené externí odkazy