Čaj na ledviny
Bylinkový čaj na podporu činnosti ledvin. Při problémech s ledvinami je dobré zaměřit pozornost i na játra. Při poškození jater zvyšují ledviny svůj výkon, protože detoxikace těla musí být zachována, jinak by bylo zahlceno škodlivými zplodinami. Vztah platí i opačně. Kromě toho jsou tyto dva orgány základními pilíři detoxikace organismu. Nedostatečná funkce ledvin se projevuje navenek strachem a snížením ostrosti sluchu. Úzký vztah existuje také mezi ledvinami a různými částmi těla, ovlivňuje kvalitu vlasů, zubů, kostí a činnost lymfatického systému. Otoky kolem očí souvisí se špatnou funkcí ledvin.
Příprava čaje na podporu činnosti ledvin
Dvě polévkové lžíce čaje zalijeme 1/2 l vařící vody a necháme asi 15 minut přikryté vylouhovat. Čaj na ledviny přecedíme a vypijeme dvě dávky po 1,5 dcl na lačno, půl hodiny před snídaní a před obědem, zbytek během odpoledne po doušcích.
Ledvinové obtíže
Většina lidí má ledviny dvě, ačkoli se- velmi zřídka-narodí dítě pouze s jednou ledvinou, anebo člověk přijde o jednu ledvinu, anebo člověk přijde o ledvinu v důsledku onemocnění nebo úrazu. Úkolem ledvin je filtrovat odpadové látky z krve do moči, která pak odtéká do močového měchýře a z těla ven. Hrají také důležitou úlohu při udržování vodního hospodářství v těle a mají vliv na krevní tlak.
Ledviny může postihnout celá řada nemocí. Nejběžnější jsou ledvinové kameny, malé hrudky vápníku a kyseliny močové, které vykrystalizují v ledvinách nebo v močovodech ( trubičkách, jimiž moč teče do močového měchýře). Vznikají z příliš zahuštěné moči nebo infekcí.
Dokud jsou kameny v ledvinách, obvykle nebolí. Jakmile však se uvolní a začnou putovat močovými cestami dolů nebo tyto cesty zablokují, působí bolest. Bývají to krátké záchvaty prudké bolesti zad v oblasti ledvin, které někdy vystřelují až do břicha a do genitálií. Tyto bolesti jsou známé jako ledvinová kolika. Dalšími příznaky jsou bolesti při močení a někdy krev v moči.
Ledviny mohou být také infikovány bakteriemi, které způsobují onemocnění zvané pyelonefritida. To bývá obvykle důsledkem jiných poruch, např. zánětu močového měchýře nebo obtíží prostaty. Nemocný má bolesti v oblasti ledvin a v bocích, kolem pasu a někdy i v břiše. Obvykle má horečku a při vyšetření se v moči najde krev, bílkovina a bílé krvinky. Mívá časté nucení na moč.
Nefritida je sice onemocnění vzácné, avšak patří k těm vážnějším. Příčinou je obvykle porucha imunitního systému, při níž tělní protilátky napadnou ledvinovou tkáň. K příznakům patří červeně nebo kouřově zbarvená moč, která se vylučuje v malých množstvích, zadržování vody, bolesti hlavy, bolesti v zádech a vysoký krevní tlak. V malém počtu případu nakonec dochází k selhání ledvin, takže je nutná transplantace ledviny nebo pravidelné léčení halačním přístrojem, který krev přefiltrovává.
Dalším onemocněním je rakoviny ledviny, při které se objeví v moči krev, nemocný však nemá bolesti, a dále selhání ledvin způsobené cukrovkou. Máte-li jakékoli ledvinové potíže, vždy se poraďte s lékařem, protože nevěnuje-li se jim pozornost, mohou se rozvinout ve vážné onemocnění.
Upozornění - Neléčená infekce může způsobit trvalé poškození ledvin.
Péče o ledviny
Pijte nejméně 1,75 litru tekutin denně, zvláště když se v horkém počasí nebo při práci hodně potíte. Dehydratace ( odvodnění ) způsobuje zahuštění moče, čímž se zvyšuje nebezpečí vzniku ledvinových kamenů a dalších potíží, např. zánětu močového měchýře. Pokud to není nutné, neužívejte diuretika-léky zvyšující močení. V nezbytném případě požádejte lékaře, aby vám předepsal diuretika, která nezvyšují hladinu kyseliny močové v krvi.
Vymočte se, jakmile pocítíte nutkání. Čím déle zůstává moč v těle, tím pravděpodobněji mohou minerály vykrystalizovat v kameny a tím větší je nebezpečí, že se rozmnoží bakterie.
Máte-li ledvinové kameny, vyhýbejte se mléčné potravě, která je bohatá na vápník, a místo vody z vodovodu pijte raději minerální vodu s nízkým obsahem vápníku.
Čaj na ledviny - složení čaje
- Bříza list (Folium betulae)
- Brutnák nať (Herba boraginis)
- Libeček kořen (Radix levistici)
- Medvědice list (Folium uvae ursi)
- Přeslička nať (Herba equiseti)
- Rozrazil nať (Herba Veronicae)
- Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)
Zdroj: http://www.kouzlo-bylin.cz/caj-na-ledviny.html#.V8noddKLTZ4
---
Bylinky na ledviny
3.3.2015
Ledviny jsou filtr, který čistí tělesné tekutiny a vylučuje za pomocí močového ústrojí z našich těl škodliviny. Různá onemocnění a problémy potkávají ledviny poměrně často a my bychom je neměli zanedbávat. Vzhledem k tomu, že tyto potíže bývají často chronické, jsou k jejich zvládnutí ideální bylinky na ledviny.
- Brusinky jsou nenahraditelné při prevenci a léčbě při zánětechmočových cest. Zabraňují baktériím, aby se zachycovaly na stěnách močového měchýře a trubice a působily tak zánět. Mohou se užívat také preventivně ve formě čaje.
- Bříza bradavičnatá se při potížích užívá jako čaj z listů, který působí močopudně.
- Celík zlatobýl podporuje funkci ledvin a močového měchýře. Užívá se čaj z nati nebo lihový extrakt.
- Lichořeřišnice větší se na záněty močových cest a ledvin užívá jako čaj z květů a listů nebo lihový extrakt.
- Jahodník obecný se při chorobách ledvin a ledvinových kaméncíchužívá jako čaj z listů.
- Jalovec obecný je dokonalýmdetoxikačnímprostředkem na ledviny. Má diuretické vlastnosti, takže pomáhá odvádět přebytečné tekutiny. Pomáhá také se zažíváním.
- Klikva je příbuzná brusinky a účinkuje velmi podobně. Má takéantibiotický efekt a zabraňuje baktériím přichytit se sliznice močového ústrojí.
- Kopřiva dvoudomá je močopudná, takže čaj z ní pomáhá při onemocněních ledvin.
- Lišejník islandský působí výrazně antibioticky a užívá se jako čaj ze stélky.
- Lomikámen zrnatý patří mezi bylinkami na ledviny mezi nejlepší léčitele ledvinových a močových kamenů. Užívá se čaj z kvetoucí nati.
- Lopuch se užívá jako čaj z kořene, který je vynikající protizánětům ledvin.
- Medvědice léčivá působí na močové ústrojí dezinfekčně. Má také silný antibakteriální účinek.
- Petržel působí příznivě na ledviny a močové cesty. Užívá se při ledvinových a močovýchkamenech, kolikách azánětech ledvin, močových cest a prostaty.
- Z Plavuně vidlačky se používají polštářky z nati nahřáté v troubě jako obklad do oblasti ledvin.
- Proskurník lékařský se užívá jako čaj z kořene a listů.
- Přeslička rolní má silné močopudné účinky a pomáhá rozpouštět kameny v ledvinách a močových cestách. Užívá se čaj z nati.
- Stračka révolistá užívá se na záněty močového měchýře, při kterých je časté nucení na močení a pocit pálení v močové trubici, který v průběhu močení ustává.
- Šípek se užívá jako čaj z plodů, který je skvělým prostředkem napísek v ledvinách nebo močovém měchýři.
- Tužebník jilmový je účinná bylinka na ledviny, užívá se čaj z kvetoucí nati.
- Vrbovka malokvětá má vynikající účinky na močové orgány, zejména dokáže pomoct při onemocnění prostaty. Doporučuje se při nich pít čaj z vrbovky. Nepomáhá však jen mužům, má blahodárný účinek i na ženské močové ústrojí.
- Vřes obecný pomáhá na záněty ledvin a močového měchýře. Užívá se čaj z květů a nati.
- Zlatobýl působí močopudně a protizánětlivě, rozpouštíkameny a pomáhá při chronických nemocech ledvin a močových cest. Užívá se formou čaje.
Zdroj: http://tajemstvizdravi.cz/bylinky-ledviny/
---
Když ledviny zlobí, pomohou bylinky
23.3.2009, Chylková
Záněty močových cest postihují obě pohlaví, podstatně častěji však „pronásledují“ ženy v jakémkoliv věku a s častou frekvencí se vracejí. Jak se pro příště ubránit? Co je tím spouštěčem úmorných bolestí? Otázkou také je, zda jsou podávané léky vždy tím nejlepším řešením.
Ve většině případů onemocnění močových cest jsou na vině rychle se množící bakterie vyvolávající zánět. Fungují jako spouštěč všech potíží. Od mírného svědění až po velmi bolestivé močení (pálení, řezání), bolesti v podbřišku, ve vážnějších případech přechází bolest až do oblasti ledvin. Moč bývá zakalená, má nepříjemný zápach, mohou se objevit i stopy krve. Vyskytují se bolesti v zádech, neustálý pocit nucení na močení, výjimečně se projeví i zvýšená teplota, při akutních stavech výrazná únava až malátnost.
Příčiny onemocnění močových cest
Prevenci i léčbu znesnadňuje celá řada možností, jak můžeme k zánětu přijít. Příčinou infekce je přítomnost přemnožených bakterií v močových cestách. Na vině bývá bakterie Escherichia coli (součástí střevní mikroflóry), která se přenese (často během pohlavního styku) do močových cest. Na vině může být také nedostatek hygieny, nošení těsného oblečení či nevhodného spodního prádla. Preventivně bychom se měli vyvarovat také potlačování nucení na močení a hlavně prochlazení!
Riziko zánětů se obzvlášť stupňuje při změně sexuálního partnera, v těhotenství, během menstruace a v období menopauzy. Záněty se častěji tvoří také při ledvinových kamenech, cukrovce, u mužů při zvětšení prostaty.
Léčba zánětu močových cest
Onemocnění bychom nikdy neměli podceňovat. Pokud se nám v domácích podmínkách nepodaří příznaky zmírnit do dvou dnů, musíme navštívit lékaře. Lékařskou pomoc neodkládejme v případě, že se bolesti stupňují, případně jsme v moči objevili stopy krve. Zde je již nutný zásah antibiotiky, hrozí totiž postupování zánětu až k ledvinám. Součástí musí být dostatečný příjem tekutin, vynechání alkoholu, kávy a černého čaje. V jídle bychom se měli vyhnout silně kořeněným pokrmům, také zelenině a kyselému ovoci s vysokým obsahem vitamínu C (zejména léčíme-li se Biseptolem). Během léčby je doporučováno vynechat jakékoliv sexuální aktivity, a to i při zmírnění potíží.
„Babské rady“, jak si pomoci při bolestech
Být v teple je to nejdůležitější, co pro sebe můžeme udělat. Každý, kdo trpí záněty, jistě vyzkoušel různé metody, jak se zbavit bolesti. Samozřejmě pokud se nechceme neustále dopovat utišujícími léky. Pomáhají různé teplé zábaly na oblast podbřišku a stydké kosti, horké sedací koupele a během spánku vrstvení oblečení a přikrývek. Samozřejmostí musí být dostatek tekutin, nejlepší je čistá voda bez bublinek. Vyzkoušet můžeme také urologické a ledvinové čaje s tím správným namícháním bylinek. Seženeme je v sypané i sáčkované variantě.
Sedací koupele s esenciálním olejem
Na zklidnění a prohřátí močových cest můžeme zkusit i horké sedací koupele s využitím éterických olejů. Na sedací koupel nám postačí tří až pět kapek. Při zánětu močového měchýře jsou doporučovány koupele s bergamotem, plodem jalovce, lemon tea tree, rosaliny, santalového dřeva a klasického esenciálního oleje tea tree. Pamatujme, že během těhotenství se musíme vyvarovat jakéhokoliv použití oleje ze santalového dřeva.
Na prevenci zánětů močových cest pomáhají brusinky
O tomto „fenoménu“ se v současnosti mluví ve spojitosti s onemocněním močových cest velmi často. Extrakt z brusinek, čerstvé nebo sušené brusinky působí preventivně proti vzniku zánětů. Brusinky obsahují kyselinu ellagikovou, která bakteriím znesnadňuje množení, tím brání i rozvoji onemocnění.
Urologický čaj působí dezinfekčně
Čajová směs obsahuje v popředí medvědici léčivou s dezinfekčním účinkem. Vhodně ji doplňují další bylinky (například březový list, nať rdesna ptačího, petrželový kořen, řebříčkovou nať a další), které její účinek podporují a působí příznivě při urologických potížích. Čaj popíjíme vždy čerstvý a teplý (až pětkrát denně). Čaj by se bez porady s lékařem neměl užívat déle než dva týdny.
Bylinný ledvinový čaj
Pravý ledvinový čaj obsahuje takzvané „devatero bylin“. Do směsi patří list břízy, vřesová nať, zlatobýl nať, květ černého bezu, list brusinky, libečkový kořen, nať průtržníka, přesličky a truskavce. Čaj pro dobrý stav ledvin můžeme pít dlouhodobě, nejvýše třikrát denně.
Za všechno může oslabená imunita
Léky, zvlášť antibiotika, imunitu snižují
Opakované infekce, časté návštěvy lékaře a jediná možnost léčby - léky, nejlépe „rychle působící antibiotika“. Ovšem člověk jako pacient málokdy řeší dopad časté antibiotické léčby.
Antibiotika nepůsobí pouze cíleně na mikroby, které nás v tu chvíli trápí, ale nenápadně „napadají“ i jiné části těla. Proto je tělo po takové léčbě oslabené a hrozí markantní nebezpečí další infekce. Jednoduše řečeno to znamená, že tělo po časté léčbě antibiotiky, téměř není schopno se ubránit i běžnému nachlazení. Následuje návštěva lékaře, další léky a jsme v začarovaném kruhu.
Mnohdy nám lékař nabídne na stále vracející se záněty takzvanou imunoterapii. Jsou to léky, které mají imunitu nabudit k činnosti. Ovšem dříve než imunopreparáty či imunostimulanty začneme užívat, zjistíme si dostatek informací. Ne vždy jsou pozitivním a stálým řešením zdravotního problému, při intenzivní léčbě se může objevit výskyt alergií a autoalergií, proto se vyplatí promyslet i jiné možnosti, které bychom však měli konzultovat se svým lékařem.
Posilujeme imunitní systém
Péče o vlastní tělo v podobě vyvážené stravy a dostatku pohybu je základem zdravého životního stylu a prevence každého onemocnění. Imunitní systém je přirozenou bariérou, která nás chrání před vnějšími vlivy. Jistě zde hraje roli genetický základ, ale ten může každý z nás uvést do harmonie a povzbudit tak oslabené orgány či sliznice. Pokud budeme v dobré fyzické a psychické kondici, stejně tak na tom bude i náš imunitní systém.
Bylinka na posílení organismu - Echinacea – třapatka nachová
O podporu imunitního systému, nejen v období zvýšeného výskytu chřipky, se postará také echinacea, patřící do rodu Rudbeckia. Bylina s purpurovými kvítky působí jako přírodní antibiotikum. Bojuje proti infekci, bakteriím i virům v organismu – preventivně i v průběhu onemocnění. Extrakt z rostliny echinacea nachází své uplatnění při recidivujích obtížích, jako jsou herpetické infekce, onemocnění dýchacích cest, zánět dásní a středního ucha, v neposlední řadě také při opakujících se infekcích močových cest.
Třapatku nachovou užíváme ve formě tablet nebo ji po vyluhování s dalšími bylinkami popíjíme jako čaj. V podobě tinktury můžeme bylinu echinacea použít místně i na kůži (na ekzémy, popáleniny, abscesy a dekubity). Zředěnou tinkturu lze použít jako kloktadlo při zánětu mandlí, mírní bolesti v krku.
Cibule, česnek a čerstvý křen
I běžně používaná zelenina na náš organismus působí blahodárně. Kromě obsahu minerálů, vitamínů a stopových prvků působí cibule, česnek i křen jako antibiotikum přírodního původu a ničí nežádoucí plísně a bakterie. Proto se vyplatí je zařazovat do jídelníčku co nejčastěji, a to v čerstvé formě.
Zdroj: http://www.relaxuj.cz/kdyz-ledviny-zlobi-pomohou-bylinky/869
---
Ledvinové kameny - rozpouštění
rozpouštění močového písku - podpora nedostatečné činnosti ledvin - povzbuzení těla
Čaj je možné pít dlouhodobě, je vhodný pro všechny věkové kategorie.
Použité bylinky:
bříza - listy - Má mimořádné působení v revmatologii a urologii, pravidelná koupel z listů odvádí vodu z těla, mizí otoky, je možné používat neomezeně a bez vedlejších účinků.
celík zlatobýl - Jedna z nejlepších urologických bylin. (nejlépe do směsí)
dobromysl - Zlepšuje a harmonizuje celý trávicí systém, enzymatickou činnost slinivky, univerzální účinnost, antidepresivum - "pro dobrou mysl".
mochyně židovská - Mimořádně účinná urologická bylina (listy i plody),rozpouští kaménky, odstraňuje soli a odpadní produkty z těla, léčí dnu a revma.
pampeliška - Podporuje funkci moč.ústrojí, žlučníku, jater. Tonizuje, proti revmatu, křečovým žilám, výrazně čistí krev i trávicí trakt. Květy čistí tělo od hlenů.
"Široké léčebné působení předčí věhlasný kořen žen-šen."
přeslička - Upravuje funkci ledvin, tvorbu bílých a červených krvinek, dodává křemík, podporuje těhotenství a plodnost. Léčí kožní afekce.
pupeny břízy - Stimuluje jaterní funkce, podporuje funkci ledvin, sleziny, léčí žloutenku a osteoporózu.
rdesno - vrbice bílá - Detoxikuje a dezinfikuje játra a ledviny, čistí krev, léčí sliznice,proti revmatu, diabetu, krvácení. Podporuje metabolismus.
rdesno ptačí - truskavec - Detoxikuje a dezinfikuje játra a ledviny, rozpouští moč. kaménky, čistí krev, podporuje metabolismus, hojí sliznice. Proti revmatu, diabetu, krvácení.
šípek - Posílení, rozpouštění močových kamenů a písku, horečnaté choroby, imunita, vysoký obsah vitamínu C (luhovat při nižší teplotě)
Doporučené dávkování:
pít 3x denně 1/2 hod. před jídlem 1/4 l čaje, 1 pol. lžíce + 1/2 l vody spařit, luhovat 10 min. Zvýšit příjem pití čisté vody o 3 poháry denně.
Zdroj: http://caje.umarusky.com/ledvinove-kameny-rozpousteni
---
...doporučené externí odkazy