5 věcí, které se stanou s vaším tělem, pokud budete jíst denně vejce

obyčejná vejce, jak moderně řečeno – super potravina . Vejce mají mnoho výhod, díky kterým jsou skvělou a zdravou potravinou plnou vitamínů a minerálů. Pokud se chcete vyhnout různým nemocem či příhodám a pokud chcete žít zdravě, určitě začnete jíst vejce. Vejce jsou neuvěřitelné.

Dnešní doba je hodně uspěchaná a pře-informovaná. Nedáno mi napsala jedna paní, že už vlastně neví co má jíst, že je skoro vše špatně . Tak abych to vyvážil, podívejte se, co je dobře.

Jsou to obyčejná vejce, jak moderně řečeno – super potravina . Vejce mají mnoho výhod, díky kterým jsou skvělou a zdravou potravinou plnou vitamínů a minerálů. Pokud se chcete vyhnout různým nemocem či příhodám a pokud chcete žít zdravě, určitě začnete jíst vejce. Vejce jsou neuvěřitelné. Jedno velké vejce (50g) obsahuje: Vitamin A: 5% doporučené denní dávky (dále jen angl. Označené RDA) Vitamin D: 10% RDA Vitamin B12: 10% RDA Vitamin B6: 5% RDA Selen: 28 % RDA Fosfor: 9% RDA Vitamin B2: 15% RDA Vejce také obsahují množství vitaminu A, K, kalcia a zinku. Obsahuje 78 kalorií, 6 gramů proteinu a 3 gramy zdravých tuků.

Vejce obsahuje mnoho mikro-živin, které jsou potřebné pro zdraví. Vejce jsou skvělé i pro zdraví vašich očí. Nejen mrkev, ale i vejce! Žloutky obsahují množství antioxidantů s názvem lutein. Jsou skvělé v tom, že snižují šanci vývinu očních chorob. Pomáhají vám ztratit váhu !!! Ačkoliv se někteří lidé bojí tukového obsahu vejce, nevědí, o co přicházejí. Podle studie publikované v žurnálu American College of Nutrition, lidé kteří jedli vejce bohaté na proteiny na snídani, byli schopnější kontrolovat se s jídlem i s apetitem. Je to všechno z důsledku toho, že vejce vás udělá sytým a nebudete se cítit až tak hladový.

Vejce pomáhají svalům a kostem. Proč jíst syntetické doplňky, když vejce obsahují to, co potřebujete? Vejce jsou, jedním z mála potravin, velmi bohatých na vitamin D, který ve spojení s kalciem podporuje silné kosti a může zabránit začátku osteoporózy. Vejce zlepšují stav a zdraví mozku. Díky cholinu, esenciální živině, vejce jsou schopny zlepšit aktivitu vašeho mozku. Tyto živiny vám zlepší poznávací funkce, včetně verbální paměti a zraku. Jedno vejce zásobuje vaše tělo 35% RDA (doporučená denní dávka) cholinu.

Vejce jsou schopny zabránit srdečním chorobám a rakovině prsu. Množství studií prokázalo, že cholin nemusí být dobrý jen pro mozek, ale i pro srdce a může hrát i významnou roli v zabraňování rakovině prsu. Tyto výsledky byly publikovány v 2009 edici novin s názvem Nutrition Reviews.

---

Vejce, vajíčka – natvrdo či naměkko jsou super

 

Duben 19, 2016   Autor: Danka

Dokonalá potravina? Ano, jsou to vejce. Vajíčka Vás překvapí i těmito vlastnostmi… Uvařte si vejce natvrdo nebo naměkko ještě dnes. Vajíčka jsou skutečně zdravá potravina, protože obsahují cenné účinné látky, které zlepšují celkové fungování vašeho těla. Vajíčka můžete konzumovat i při hubnutí ale…

Dokonalá potravina? Ano, jsou to vejce. Vajíčka Vás překvapí i těmito vlastnostmi… Uvařte si vejce natvrdo nebo naměkko ještě dnes. Vajíčka jsou skutečně zdravá potravina, protože obsahují cenné účinné látky, které zlepšují celkové fungování vašeho těla. Vajíčka můžete konzumovat i při hubnutí ale…

O vajíčkách

Jeden rok se píše, že vajíčka nejsou zdravé, pak opět jsou, pak zas něco… Mnohé studie dokazují tu svou pravdu, ale vajíčka již od pradávna patří do naší stravy a jsou plnohodnotnou potravinou, takže vylučovat je nemusíte ze svého jídelníčku ani během hubnutí (viz níže). Vajíčka jsou produkty nejčastěji ze slepic. Samotné vajíčko se skládá z bílku a žloutku. Vajíčko váží kolem 50 gramů a z toho je přibližně 60% hmotnosti bílek a 40% hmotnosti žloutek. Velikost a hmotnost vajíčka se dělí ještě na vajíčka velikosti: S (nejmenší), M (střední) a L (největší).

 

Vajíčka podle obsahu účinných látek (viz níže) jsou skutečně zdravou potravinou, ale všeho zdravého moc škodí, tak je to i s vajíčky. Ano, vajíčka obsahují tuk, ale jsou to hlavně omega 6 mastné nenasycené kyseliny, které jsou vlastně “dobrý tuk” a mohou Vás preventivně chránit před vznikem kardiovaskulárních onemocnění. Ale, je tu stále ale, jaké je Vaše dosavadní stravování, kolik tuků přijímáte v poslední stravě, jaké tuky, jaká je celková skladba Vaší stravy, jaký máte cílený pohyb a jaký je Váš pitný režim??? To všechno jsou důležité otázky, na které je třeba odpovědět ještě předtím, než se rozhodnete, že přestanete jíst vajíčka úplně, protože Vám “prý” zvýší cholesterol… Je škoda přestat jíst takovou plnohodnotnou potravinu (pokud nejde o doporučení lékaře…) . Pokud nemáte žádné kardiovaskulární onemocnění, tak vajíčka klidně konzumujte po 3 kusy (velikost M nebo L) nebo 4 ks (velikosti S) za týden. Toto množství ale nekonzumujte najednou, 3 – 4 vajíčka si rozdělte ideální na dvě jídla. Tím nemyslím chlebíček ve vajíčku (smažený) nebo míchaná vejce s klobásou… Z vajíček si můžete připravovat zdravější omelety, smaženice, pomazánky, saláty se zeleninou a vařeným vajíčkem…

Co obsahují vajíčka – účinné látky

Jak sami vidíte, vajíčka jsou plné “dobrých” látek, které podporují celkovou funkci organismu a tím přispívají ke pevnému zdraví… Je třeba si však dát pozor na přehnanou konzumaci (viz níže)

Bílkoviny, sacharidy, tuk, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, fluorid, zinek, měď, selen, jód, sodík, molybden, omega 3, omega 6 mastné nenasycené kyseliny, vitaminy A, B, D, E, K, lutein, cholin, betakaroten, kyselina listová a kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota slepičí vajíčka (100g)

KJ– 579,6  Kcal– 138  Bílkoviny– 13,8 g

Sacharidy– 0,65 g  Tuk – 8,7 g

Vajíčka obsahují minerály – 100 g

Železo 2,1 mg Zinek 1,35 mg
Vápník 58 mg Měď 0,16 mg
Hořčík 11 mg Selen 33 ug
Fosfor 198 mg Jód 18 ug
Draslík 144 mg Sodík 137 mg
Fluorid 1,5 ug Molybden 7 ug
Omega 3 kyseliny 77 mg Omega 6 kyseliny 1 135 mg

Vajíčka obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 470 IU Vitamin E 2,2 mg
Vitamin B1 0,13 mg Vitamin K 0,5 ug
Vitamin B2 0,55 mg Kyselina listová 51 ug
Vitamin B3 0,12 mg Kyselina pantotenová 1,65 mg
Vitamin B6 0,2 mg Cholin 260 mg
Vitamin B12 1,8 ug Lutein 328 ug
Vitamin D 38 IU Betakaroten 13 ug

Vejce jsou zdravou potravinou vzhledem k jejich pozitivní účinky na Vaše tělo, byste je určitě neměli vylučovat z Vašeho jídelníčku. Vajíčka jsou v každém případě plnohodnotná potravina.

Vajíčka – účinky zdraví

Vejce jsou zdravou potravinou vzhledem k jejich pozitivní účinky na Vaše tělo, byste je určitě neměli vylučovat z Vašeho jídelníčku. Vajíčka jsou v každém případě plnohodnotná potravina.

  • Podporují imunitu, preventivně chrání proti rakovině, chřipce
  • Mohou snížit “špatný” cholesterol, preventivně chrání proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Normalizují hladinu cukru v krvi, postupně se uvolňují do krve, zasytí
  • Zklidňují nervový systém, zlepšují funkci mozku, koncentrace a paměti
  • Podporují funkci játrech, žaludku a tlustého střeva
  • Podporují trávení, rychlost metabolismu

Vajíčka při hubnutí

Vajíčka jsou vhodnou potravinou při hubnutí. Obsahují vyšší poměr bílkovin, dobrého tuku, celou škálu vitamínů, minerálních látek a kyselin, které zlepšují celkový chod metabolismu a organismu. Během hubnutí se však vyhněte konzumaci mastných míchaná vejce s klobásou, slaninou nebo podobně a preferujte vajíčka ve formě: pomazánky na tmavém pečivu s čerstvou zeleninou, omelety se sýrem (nízkotučným) a čerstvou zeleninou, míchanými na kokosovém nebo olivovém oleji (malé množství) s čerstvou zeleninou nebo jen tak obloženou mísu: vařené vajíčko, 2 plátky šunky, 2 plátky sýra a čerstvá zelenina. Během hubnutí zkonzumujte maximálně 3 vajíčka (M-ko) za týden.

Jak uvařit vajíčko naměkko a také natvrdo

Vajíčka jsou chutná potravina, kterou si umíte připravit na řadu způsobů v různých kreacích. Vajíčka se dají připravit i jinak než jen ve formě smaženice. A víte jak správně jako uvařit vajíčko naměkko a jak uvařit vajíčko natvrdo. Při tomto druhu přípravy záleží i na tom, jakou velikost vajíčka máte.

Jak uvařit vajíčko na měkko?

Při tomto postupu máte dvě možnosti

  1. Možnost – libovolný počet vajíček (podle strávníků) vložte do hrnce se studenou vodou a na mírném ohni přiveďte do varu. Když začne voda na plno vřít, tak po 5 sekundách vypněte plamen a vajíčka slijte, nechte je mírně ochladit, případně je ponořte na chvíli do studené vody. Pak opatrně Oplaťte vrch a můžete jíst. Vajíčko na měkko má bělmo ztuhlé, ale stále ne zcela uvařené, žloutek zůstává tekuté (licí).
  2. Možnost – libovolný počet vajíček (podle strávníků) si předem vyberte alespoň jednu hodinu před vařením, aby měli pokojovou teplotu. Vodu v hrnci nechte pořádně sevřít, ať bublá, pak vajíčka na polévkové lžíci opatrně vložte do vroucí vody a nechte je vařit přesně tři minuty (velikost M a L). Vajíčka velikosti S vařte 2,5 minuty.

Jak uvařit vajíčko natvrdo?

Tento postup je velmi jednoduchý. Požadovaný počet vajíček vložte do hrnce se studenou vodou a nechte sevřít, kdy začne voda vřít, bublat, tak plamen zmírněte a nechte vajíčka velikosti S vařit 10 minut a velikosti M a L vařte 12 – 13 minut. Vajíčka potom slijte z horké vody, můžete je ponořit na pár minut do studené vody. Pak je můžete vesele konzumovat.

Recepty z vajíček

Recept – zdravější vajíčková omeleta

Potřebujete: 2 ks vajíčka (M nebo L) nebo 3 ks vajíčka (velikost S), 1 stroužek česneku, 5 ks olivy bez pecky, 0,5 lžičky kokosový nebo olivový olej, špetka mořské soli, pepř a trochu červené papriky.

Recepty z vajíček | Recept – zdravější vajíčková omeleta

Vajíčka rozbijte do misky, přidejte špetku mořské soli a rozmíchejte vidličkou. Na pánev dejte rozpálit kokosový nebo olivový olej a pak jemně osmahneme česnek nakrájený na tenké plátky, plamen zmírněte, přidejte i červenou mletou papriku, pepř a mírně osmahneme. Pak na tuto hmotu vylijte vajíčka a na vrch poklademe rozpůlené olivy bez pecky. Nechte omeletu “upéct” a pak můžete jíst s libovolnou čerstvou zeleninou.

Recept – jednoduchá pomazánka

Potřebujete: 3 ks uvařená vajíčka (natvrdo), 250 g cottage cheese, 1 jarní cibulka, 0,5 lžičky mořské soli, 1 KL černý mletý pepř, celozrnné pečivo

Uvařené vajíčka zbavte skořápky a nakrájejte na kroužky, to nevadí pokud se Vám rozpadnou, vložte je do misky. Ke vajíčkům přidejte pepř, sůl, cottage cheese a dobře je promíchejte do jednolité hmoty. Pak si umytou jarní cibulku pokrájíme na kolečka. Pečivo natřete vaječnou pomazánkou a na vrch poklademe jarní cibulku.

A kolik vajíček jste za poslední týden snědli Vy?

Zdroj: http://zdravi.peknetelo.eu/zakladni-potraviny/vejce-vajicka-natvrdo-namekko/

---

...doporučené externí odkazy

vajíčko - wiki

9 krát míchaná vajíčka   

tipy na přípravu vajíčka

---

...tip na stránku 

 

---

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio