Ledviny potřebují regeneraci

Ledviny potřebují regeneraci

Autor: Isifa.cz

Pro představu funkce a důležitosti ledvin na úvod trocha anatomie… Vylučovací soustava, jejíž jsou součástí, udržuje organismus v jemné rovnováze. Bez ustání kontroluje hladinu vody, soli a odpadních látek, filtruje krev a zajišťuje stálou tělesnou teplotu. Skládá se z ledvin, dvou močovodů, močového měchýře opatřeného svěračem a močové trubice.

Ledviny

  • Mají tvar fazole, přitom vnitřní zakřivení vytváří prolákninu, konkávní vtažení. V této části vyúsťují krevní a lymfatické cévy, nervy a ledvinná pánvička do vstupní části močovodu.
  • Obě ledviny leží v krajině bederní, vždy jedna po straně páteře.
  • Každá ledvina je 10–12 cm dlouhá, 3–4 cm tlustá a 5–6 cm široká a váží 120–300 g.
  • Základní funkční jednotkou ledvin je nefron, který se skládá z glomerulů (klubíčka kapilár) a z tubulů (systém kanálků). V glomerulech se filtruje krev a v tubulech se koncentruje moč, která pak odtéká z ledvinové pánvičky močovodem do močového měchýře a pak je vypuzována močovou trubicí ven z těla.

Funkce ledvin je těsně spojena s cévním systémem. Během jedné minuty proteče ledvinou množství krve dvojnásobně převyšující její vlastní hmotnost. V klidovém stavu je prokrvena jen část ledvin.

V ledvinách taky vznikají důležité hormony, které regulují krevní tlak, udržují náležité množství vápníku a stimulují kostní dřeň k tvorbě červených krvinek. Ledviny také produkují sekret zvaný renin, který přechází do krve a je dopravován tam, kde je nutné zúžit krevní cévy. Alarmující je skutečnost, že funkce u zdravých lidí slábne už od dvaceti let.

Jak poznáme oslabené ledviny

Nedostatečná činnost ledvin se projevuje hromaděním odpadových látek v krvi, které měly být odstraněny. Tento stav se nazývá urémií a projevuje se mnoha symptomy, jako jsou bolesti hlavy, závratě, zvracení, otoky, křeče, zrakové potíže, typicky zapáchající dech.

Čtěte také: regenerace jater

Pokud máme častější angíny, problémy s vlasy, pokožkou, nehty, trpíme na záněty čelních dutin, bolesti kolen (pravé koleno – dysfunkční je levá ledvina, levé koleno – dysfunkční je pravá ledvina), celoplošné ekzémy, upozorňuje nás naše tělo, že s našimi ledvinami možná není něco v pořádku.

Organismus funguje jako celek, vše je propojeno se vším

Alternativní medicína dává do souvislosti mozek a močový systém, počínaje ledvinami. Po těžkých operacích ledvin dochází často po deseti letech k onemocnění mozku, obvykle rakovině. Zkušenosti terapeutů neustále potvrzují fakt, že každé i sebemenší onemocnění močového systému se dříve či později projeví na určité mozkové činnosti. Například u záchvatů epilepsie bývají ve většině případů jakousi předzvěstí záněty močového měchýře bez zjevné příčiny. Při dlouhodobých komplikacích s močovým měchýřem zjišťujeme částečnou, někdy i větší ztrátu stability až po pády. Problémy s močovými cestami a ledvinami se vyskytují i u pacientů s Parkinsonovou nebo Alzheimerovou nemocí.

Sousedé močového měchýře a ledvin jsou slezina a slinivka. Zejména při dysfunkci slinivky, která doslova má pod „správou“ všechny sliznice v těle, to vede k tomu, že slizniční vazivo močového měchýře ztrácí pružnost. Močový měchýř a ledviny mají také vazbu na plíce a tlusté střevo. Není to dokonalé?

Čím bychom měli začít? Důkladnou očistou organismu

Najdeme si den, ve kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech. Tuto rychlou detoxikaci doporučuji provádět každý měsíc.

Pro vyčištění a regeneraci ledvin doporučuji čaj Jiřího Janči. Dá se pod tímto názvem koupit v nálevových sáčcích nebo dále najdete recept na přípravu. Nejlepší doba pro regeneraci ledvin je leden až únor, ale můžeme si ji provést kdykoliv.

Ještě nesmím zapomenout zdůraznit, že ledviny se mají tendenci „smršťovat“ a právě bylinky z uvedeného čaje je začnou nutit se opět roztáhnout a výkonně pracovat. Tak během ledvinové kúry někteří lidé pociťují bolestivost v oblasti ledvin, je to ale v pořádku.

  • Očista organismu

Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně)
Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5 litru čisté neperlivé vody.

  • Čaj na vyčištění a regeneraci ledvin – čaj Jiřího Janči

Abychom dokonale zregenerovali ledviny, je nutné 8 týdenní popíjení speciálně namíchaného čaje podle Jiřího Janči (dá se pod tímto názvem koupit v nálevových sáčcích). Nesmí se ani 1 den vynechat. Čaj se popíjí 3× denně šálek, musí být vždy čerstvý.

Čtěte také: onemocnění jater

Potřebujeme: 3 hrsti natě celíku zlatobýlu (musí být použitý pouze tento druh celíku solidago virgaurea), 1 hrst natě přesličky rolní, 1 hrst natě truskavce ptačího, 1 hrst natě rdesna blešníku
Postup: Léčivky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme.

  • Ranní citronový nápoj

Tímto čistícím, posilujícím a zásaditým nápojem můžeme začínat každý den.
Potřebujeme: 3 dl vroucí vody, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy
Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme po douškách nalačno. Pak bychom neměli půl hodiny nic jíst ani pít. Tento postup provádíme denně, po dobu 8 týdnů.

  • Odvar z ječných krup posiluje činnost ledvin

Potřebujeme: 1 šálek krup, 4–6 šálků vody
Postup: Kroupy vaříme asi 1,5 hodiny, po uplynutí této doby je přecedíme a odvar z nich popíjíme po douškách denně, po dobu 4 týdnů.

TIP: Všechny tyto přírodní prostředky můžeme užívat souběžně.

Ledvinová dieta

Pro dokonalou regeneraci ledvin je nutné vynechat či omezit některé potraviny, jiné by naopak neměly v našem jídelníčku chybět.

Nevhodné potraviny při ledvinové dietě

  • solená a kořeněná jídla, sójová omáčka a jiná dochucovadla
  • potraviny s vysokým obsahem bílkovin, zejména červené maso, protože obsahuje hodně kyseliny močové
  • smažená a pečená jídla
  • bílá mouka, bílý cukr
  • káva, černý čaj, kakao, čokoláda, alkohol, cigarety
  • potraviny s velkým obsahem kyseliny šťavelové, například špenát a reveň

Naproti tomu je třeba do jídelníčku zařadit

  • kvalitní celozrnné pečivo a rýži pro vysoký obsah vlákniny
  • vařenou zeleninu a čerstvé zeleninové šťávy
  • celerovou a petrželovou nať, mladé listy pampelišky a kopřivy
  • důležitý je i dostatečný pitný režim, nejlépe čisté neperlivé vody

K posílení činnosti ledvin, ale i slinivky, sleziny a jater můžeme používat fazole, zejména červené, jsou vhodné jako preventivní i léčivý přírodní prostředek. Vysoký obsah vlákniny působí léčivě na střeva.

  • Fazolový koktejl

Potřebujeme: 1 lžíci uvařených červených fazolí, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy
Postup: Přísady smícháme a společně rozmixujeme. Vzniklý nápoj můžeme popíjet místo svačiny či večeře.

Ledviny a aromaterapie

Na vyčištění a následovné posílení ledvin jsou výborné i sedací koupele.

  • Jalovcová koupel

Potřebujeme: 2 lžíce rostlinného oleje, mléka, smetany, medu či mořské soli, 5–6 kapek éterického oleje z jalovce
Postup: Emulgátor (olej, mléko, med či sůl) smícháme s éterickým olejem. Směs smícháme s horkou vodou. Koupel by měla trvat 15 minut, provádíme po dobu 10 dní. Pokud budeme provádět celkovou koupel, nesmíme zapomenout na pravidlo, že srdce je vždy nad hladinou.

  • Sedací koupel z mořské soli

Tato procedura je výborná při potížích s močovými cestami. Dezinfikuje, odstraňuje pálení a svědění. Přináší opravdovou úlevu.
Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou!)
Postup: Sůl rozpustíme ve vodě a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 2× denně po dobu 5 dní.

Ledviny mají rády teplo…

Ledviny jsou orgány, které potřebují prohřívat. Hýčkat teplem si je můžeme například pomocí solného polštářku.

Jak na to? Potřebujeme solný polštářek, ale pokud ho nemáte, můžete naplnit bavlněnou ponožku hrubou mořskou solí, pevně ji zavázat či zašít nití. Po dobu regenerace ledvin (ideálně po osm týdnů) si každý večer nahřejeme (na topení či v troubě) polštářek a na půl hodiny si ho přiložíme na oblast ledvin. Je to velmi příjemná procedura a ledviny si ji zaslouží.

Zdravé ledviny jsou totiž pro správný chod organismu naprosto nezbytné. Bez jejich dostatečné funkce nemáme nejmenší šanci vyléčit žádné závažné onemocnění. Právem si tak zaslouží každoroční regeneraci.



Čtěte více na: http://dieta.vitalia.cz/clanky/ledviny-potrebuji-regeneraci/#ixzz4J88kZD2Q

---

Ledviny v čínské medicíně

Loňské povodně poznamenaly mnoho lidí, není snad mezi námi nikdo, koho by tato katastrofa nechala netečným. Asi každý se tehdy zamýšlel nad vodním živlem, jakou má sílu, jak může ublížit – ale na druhé straně by bez vody nebyl život.

VODA JE HNACÍM MOTOREM

Je voda dobrá a prospěšná, nebo špatná a ničící? Obojí je pravdou, záleží na okolnostech a na tom, jak dokážeme vnímat přírodu, její zákony. Pak teprve dokážeme pochopit, co se pod širokým pojmem voda skrývá, jaký má význam pro člověka v každodenním životě.

Řekne-li se v čínské medicíně voda, je to pojem zahrnující všechny děje, věci a jevy s vodní energií (teorie pěti elementů, viz obr.). Když tyto vztahy zkoumáme podrobněji, vidíme vliv vody na přírodu, organismus i zdraví. Základní energie jsou nutným předpokladem k životu, ale jejich malé, nebo naopak velké množství může porušit rovnováhu a uškodit. Možná nám mnohé vysvětlí, když se podíváme na tento energetický okruh blíže a osvětlíme si některé jeho vztahy. Jaký charakter energie má voda? Je chladná, vlhká, tekoucí, tmavá. V přírodě jí odpovídá zima, období spánku. Je to doba klidu, využívání zásob a období odpočinku. Energie vody nás žene dopředu, má-li jí dostatek, touží objevovat nové věci, dosáhnout nových cílů, cestovat, vzdělávat se. Je to hnací motor – vzpomeňme si, jakou má voda sílu, před ničím se nezastaví. Voda nám dodává optimismus a nutnou dávku sebevědomí. Z orgánů odpovídají vodě ledviny a močový měchýř, a to nejen samotné orgány, ale i pohlavní funkce, reprodukční funkce a široký vliv energetického okruhu vody ledvin na náš organismus.

ZDROJ ENERGIE

Jakou tedy funkci mají ledviny v energetickém slova smyslu? Jsou sídlem a zdrojem vrozené energie, již získáváme od předků a která tvoří základ konstituce dané nám do vínku. Zdědíme-li energie málo, bude naše psychická i fyzická složka slabší a my musíme více dbát na kvalitu energie získané z potravy a vzduchu. Ledviny mají největší podíl na metabolismu vody, hospodaří s minerály, účastní se na dýchání. Jsou odpovědné za výživu a kvalitu kostí i mozkové tkáně. Vývodným orgánem jsou zde uši, proto nás jistě nepřekvapí, když budou s ledvinami úzce souviset poruchy sluchu. Mnoho nemocí má v pozadí špatnou funkci ledvin: osteoporóza, bolesti zad, poruchy imunity, některé nádorové procesy… V tomto energetickém okruhu můžeme velmi často vidět vrozenou slabost. To však ještě neznamená nemoc, je to jen dispozice, která při další zátěži může vyústit v energetickou nerovnováhu, jež může vyvolat poškození a následně nemoc. Je mnoho věcí v běžném životě, které ledviny zatěžují, především chemické a toxické látky, těžké kovy, bakterie a plísně, které samy o sobě nic neznamenají, a aby člověka poškodily, musí být v nepořádku imunitní systém. Různé streptokoky, stafylokoky, chlamydie a mnohé jiné mohou vrozeně slabší místo napadnout. Ani po této zátěži se nic nemusí projevit, jen se vše postupně sčítá, až přijde další, většinou nevinný podnět, který rozjede celou škálu problémů.

NEBEZPEČNÉ JÍDLO

Nejčastěji a nejvíc zatěžujeme ledviny dlouhodobým a mnoho let trvajícím nevhodným složením či množstvím jídla. Na tento orgán má nejhorší vliv nadbytek bílkovin. Ty jsou denně metabolizovány a ledvinami vylučovány z těla; při jejich nadbytku dojde k zatížení a postupnému narušení ledvin. Další potravinou s negativním vlivem jsou brambory, jejich větší konzumace vede nejen k ledvinové zátěži, ale i ke zhoršení kreativního myšlení. Je zřejmé, že zde hrají roli také tekutiny ve stravě, a to jak množství, tak propojení a vzájemný poměr vody a minerálů. Při nevhodném složení voda buď bez užitku projde organismem, nebo se ukládá a vznikají otoky – zvláště když už jsou ledviny poškozené a nestačí ji vyloučit. Nejlepší jsou přírodní celky, tedy zelenina, obiloviny, luštěniny a olejnatá semena, ze kterých dostaneme vše, co potřebujeme, a ve vazbě, která je pro nás stravitelná.

A ještě důležitá poznámka: chceme-li zachovat ledviny zdravé, nesmíme jíst na noc – poslední jídlo by mělo být do 18. hodiny.

ÚNAVA A STRACH

Prvními známkami slabých nebo poškozených ledvin bývá únava, hlavně po ránu, váčky pod očima, časté nebo naopak méně časté močení, pobolívání v zádech a zhoršení sluchu. Kvalita ledvin se pozná také na kvalitě vlasů. Problém můžeme vidět i na psychické úrovni, lidé se slabší energií ledvin se často chovají velmi ostražitě. Vedoucí emocí je zde strach, zpočátku menší a snadno zdůvodnitelný, ale postupně jsou tito lidé nedůvěřiví, všechno chtějí předem znát a vědět, nemají rádi náhody a překvapení. Často mají nepřiměřený strach o blízké i o sebe. Jejich pohyby bývají trhané, jako by obranné. V místnosti si vždy stoupnou zády ke zdi, aby si podvědomě chránili ledviny. Někdy jsou jejich muka způsobená strachem tak velká, že jsou nepříjemní okolí i sami sobě, prožívají velké trápení. Nepřiměřený strach, s nímž se ráno probudíme, může být způsoben tím, že jsme předchozího dne či dvou ledviny zatížili nevhodným jídlem co do množství či kvality, nebo jídlem na noc. Také alkohol může hrát negativní roli.

Ledviny jsou nejcitlivější samozřejmě v zimě, kdy je jejich energie nejzranitelnější, málo odolávají chladu. To znají především lidé, kteří mají ledviny již slabší a vědí, jak důsledně musí dbát na teplo, na druhé straně často trpí chladem v končetinách a celkovou zimomřivostí. Ledvinám vadí nadbytek i nedostatek tekutin, a to jak v potravě, tak v okolí. Proto při povodních, dlouhodobých plavbách na lodi nebo u lidí žijících na hausbotu může dojít ke zhoršení nemocí nebo k projevům strachu, mnohdy i paniky. Nejednou jsme toto viděli i u lidí, kteří spávali na vodních postelích. Nedivme se proto, že někteří lidé propadli o povodních panice více, a přitom to ani nesouviselo s ohrožením. Jejich ledviny nápor vody a energie, která takovou pohromu provází, hůř snášejí, a jsou proto v tomto období velmi citliví.

ČISTIT A REGENEROVAT

Veškeré naše povídání by nemělo smysl, kdybychom si neřekli, čím je možné ledviny šetřit a posílit. Je jisté, že vrozené dispozice moc neovlivníme, ale i člověk se slabšími ledvinami může žít šťastně a bez nemocí dlouhý život, musí na sebe být však opatrný. Je třeba zdravě jíst a ve stravě snížit podíl bílkovin, zvláště živočišných. To znamená denně jíst celozrnné obiloviny a menší množství luštěnin, nebo výrobků z nich – mají dohromady všechny potřebné aminokyseliny. Jednou týdně maso – rybu či drůbež. Čeho jíst nejméně? Lilkovitých rostlin, tedy brambor, rajčat, lilku. Zato je třeba denně zařadit zeleninu, zvláště čerstvě tepelně upravenou a mléčně kvašenou, rozumně solit. Zásadní je nejíst na noc. Jako je strach projevem poruchy ledvin, tak i člověk vystavený dlouhodobě této emoci může své ledviny poškodit. Je tedy třeba vyvarovat se zbytečných zátěží a strachů.

Pokud na sobě pozorujete nějaké psychické či fyzické známky poškození tohoto energetického okruhu, je dobré ledviny pročistit a zregenerovat. Nejlepší je zasáhnout co nejdříve, kdy už pozorujete určité příznaky, ale lékařská vyšetření jsou ještě negativní. Pomocí EAV se dají zmenšit zátěže ledvinového energetického okruhu a obnovit přirozenou rovnováhu: přírodními preparáty, bylinami, homeopatiky a informatiky. Potřebujeme, aby naše ledviny pracovaly, proto je třeba je šetřit. Zrovna tak je třeba šetřit přírodu a zbytečně ji nezatěžovat; stejně jako v organismu, i nerovnováha v přírodě se projeví, a třeba právě povodní. Máme co dohánět, jak v péči o přírodu, tak v péči o své zdraví.

MUDr. Vladimíra STRNADELOVÁ, Jan ZERZÁN

Zdroj: http://www.e-stranka.cz/regenerace/2003/02/ledviny.htm

---

Ledviny

Spousta lidí si ani neuvědomuje důležitost některých orgánů, obvykle se na ně zaměří, až když s nimi onemocní. Ledviny mezi takové orgány určitě patří. Ledviny jsou párovým orgánem, který se nachází v břišní dutině přibližně v úrovni bederní páteře v místěčtrnáctého obratle. Ledviny svým tvarem připomínají fazole o velikosti 10-12 cm. Ledvina má tkáň prorostlou žlutým tukem, jehož úkolem je chránit ji před nárazy. Velmi významnou částí ledvin jsou glumeruly, neboli ledvinná klubíčka, což jsou shluky malinkých cév, které přes svou stěnu neustále filtrují tekutiny. Tato filtrovaná tekutina se nazývá primární moč a skládá se z vody, minerálů, aminokyselin, cukrů a dalších látek. Této primární moči vznikne každý den asi kolem 200 litrů. Primární moč pak prochází ledvinnými kanálky, v nichž se pak vstřebává zpět do těla. Při průchodu se moč zahušťuje, a tak vznikne definitivní moč (asi 2 litry). Z ledvinných kanálků moč steče přes sběrné kanálky, kalichy a ledvinné pánvičky, močovodem až do močového měchýře. Právě při průchodu kanálky se mohou vytvořit ledvinné kamínky, protože moč může být více zahuštěná.

Ledvina je v lidském těle důležitá proto, že filtruje z krve škodlivé látky, které jsou následně močí odváděny z těla. Tuto krev do ledviny přivádí ledvinová tepna. Přestoželedviny nejsou příliš velkým orgánem, tak se do nich přivádí celá čtvrtina krve, která proudí lidským tělem. Pro očištění krve je totiž důležité mít dostatečný krevní průtok, který zajišťuje funkce srdce. Celkově je vztah mezi ledvinami a srdcem velmi důležitý, pokud člověk trpí onemocněním cév a srdce, zvyšuje se u něj riziko onemocnění ledvin, zároveň to platí i obráceně, při onemocnění ledvin hrozí onemocnění i cév a srdce. Úlohou ledviny je také regulovat množství vody, sodíku, draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku v těle, reguluje též krevní tlak, vylučuje z těla močovinu, kreatinin, kyselinu močovou, cizorodé a jedovaté látky (i léky), vytváří hormon erytropoetin, který se podílí na tvorbě červených krvinek, aktivuje vitamín D (získaný ze slunečního záření), odbourává hormony a jiné látky (např. inzulín). Ledvina se tak řadí do vylučovací soustavy. Mezi častá onemocnění ledvin se řadí ledvinové kameny, písek a záněty.

U ledvin je potřeba si uvědomit, že mohou způsobit i jiná onemocnění, která s nimi zdánlivě nesouvisí, patří sem například různá onemocnění kloubů a ekzémů.

Přestože spousta lidí význam ledvin podceňuje, čínská medicína považuje ledvinu za jeden z nejdůležitějších orgánů. Tento význam ji přikládají proto, že věří, že ledvinyuchovávají životní sílu člověka. Tato medicína věří, že ledviny nejen ukrývají životní energii, ale že jsou i ukazateli délky života.

Lidé, kteří jsou přesvědčeni, že psychický stav má vliv i na ten fyzický, věří, že stav ledvin ovlivňují i vztahy a city. Obě ledviny tak mají představovat partnerský vztah. Levá ledvina zobrazuje ženu a pravá muže. Ledviny pak mají schopnost filtrovat vše, co od jiných lidí přijímáme, a pokud se nám nedaří se s postoji jiných lidí vyrovnat a nepřijímáme jejich názory, tak může dojít k problémům s ledvinami. Pokud se vztahy naruší, může energie pocházející z ledviny vyvolat v člověku pocity nejistoty, sebepodceňování i úzkostí.

Příznaky oslabených ledvin

Lidé si obvykle veškerá onemocnění spojují s pocity bolesti, ale většina ledvinových onemocnění nezačíná pocity bolesti a ani jinými výraznějšími projevy onemocnění.

Pokud už se objeví bolest ledvin (latinské označení pro bolest ledvin = nefralgie), může to mít různé příčiny. Bolest ledvin je často spojená se zánětem ledvin, akutním rozšířením dutého systému ledviny, ložiskovým zánětem, nádorem, ledvinnou kolikou. O posledním jmenovaném onemocnění se tvrdí, že se jedná o jednu z nejhorších bolestí.

Každý člověk si bolest představí jinak, vesměs platí, že bolest ledvin může zasáhnout i oblasti, které nesouvisí s vylučovacím systémem (například bolest kolen). Bolest ledvin obvykle vychází z pouzdra ledvin a jedná se o neustálou tupou bolest, která bývá spojována právě se zánětlivými onemocněními ledvin. V oblasti bederní páteře, z níž člověk pociťuje bolest, se zpravidla dají nahmatat stažené svaly. Bolest může být ale i přenesená, ta je pociťována v místě vzdáleném od vzniku.

Dalšími příznaky onemocnění ledvin jsou: časté močení, bolest při močení, obtížné močení, impotence, problémy s plodností atd.

Pokud ledviny nepracují, jak mají, mohou způsobit mnoho poruch: vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, křečové žíly, zvápenatěné tepny, revmatismus, zánět kloubů, ekzémy, lupénku, předčasné šedivění, vypadávání vlasů, ledvinné kameny, ledvinný písek, otoky víček, váčky pod očima, vlhké ruce a nohy, otoky kotníků, poruchy sluchu, pískání a šumění v uších, oslabení kostí. Nejenže nemoci ledvin tedy mohou způsobit tyto fyzické problémy, zároveň se ale mohou podílet i na psychických poruchách člověka, jako například pocity deprese, strachu ze selhání, obav, ostýchavosti. I pocity únavy, letargie, a neplodnost může způsobovat onemocnění ledvin.

Je spousta rad a tipů, co má člověk dělat, aby se nemusel obávat onemocnění ledvin. Vesměs platí, že by se měl vyvarovat stravě s velkým množstvím soli a živočišných bílkovin, rafinovaným cukrům, měl by si dávat pozor na nedostatek tekutin a na těžké kovy. Tato onemocnění mohou způsobit i jiné infekční choroby, užívání léků proti bolesti, stres, konzumace alkoholu a kávy, minerálních vod, nedostatek vitamínu a v neposlední řadě i chlad.

Jak poznat zánět ledvin

Zánět ledvin se jinak také nazývá pyelonefritida, a většinou je bakteriálního původu. Zánět ledvin může být buď akutní, nebo chronický. Akutní zánět má výraznější příznaky, chronický je vleklý a jeho příznaky jsou specifické, někdy dokonce nejsou žádné a nemocnému člověku trvá dlouho, než zjistí, že je vlastně nemocný. Nejčastěji zánět ledvin vznikne infekcí z močových cest. Pokud se zánět ledvin neléčí, nebo se léčí špatně, může dojít k selhání ledvin. Pokud jsou obě ledviny postižené, může to vést až k nutnosti dialýzy.

Jak již bylo zmíněno, nejčastější příčinou vzniku zánětu ledvin je bakteriální infekce, která se k ledvinám dostala močovodem a močovou trubicí. Ojediněle se stává, že se infekce dostane do ledvin z krve, může se to stát, pokud se jedná o rozšíření jiné infekce v těle.

Zánět ledvin hrozí v případě, že je zhoršený odtok moči, například kvůli močovým kamenům, nádorovým onemocněním prostaty/močového měchýře, atd. Větší pravděpodobnost tohoto onemocnění je u žen než u mužů, je to dáno anatomií jejich močových cest, protože ženy mají kratší močovou trubici, a tak se bakterie snadněji dostanou až k ledvinám. Dalším důvodem je, že močová trubice je blízko pochvy a análního otvoru, kde se běžně vyskytuje velké množství bakterií. Problém může nastat i v těhotenství, protože tlakem plodu na měchýř dochází k městnání moči.

Větší pravděpodobnost zánětu ledvin je u lidí trpících vezikoureterálním refluxem (což je porucha, při které se část moči vrací zpět do močovodu) a u lidí ochrnutých na dolní polovinu těla (nevnímají známky zánětu močových cest), u lidí s HIV, onkologickými onemocněními, cukrovkou a u lidí po transplantacích, protože ti všichni mají oslabenou imunitu.

I zánětu ledvin se dá zabránit dodržování preventivních opatření, jako jsou: pravidelný příjem tekutin, požívání brusinkových nápojů či brusinek samotných, dodržování osobní hygieny (obzvláště ženy), posilování imunity, dostatek pohybu i spánku, prevence, vyhnutí se prochladnutí a v případě obtíží při močení vyhledání lékaře.

Příznaky zánětu ledvin se vyskytují i na močových cestách, jedná se o časté močení, trvalé nutkání k močení, bolesti při močení (řezání, pálení), zakalená a zapáchající moč. Dalšími příznaky mohou být: tlak v břiše, bolest v bedrech, teplota, třes, zvracení, zmatenost. U dětí může být znakem i pomočování.

Pokud se jedná o chronický zánět ledvin, můžou příznaky působit i jako chřipka, důsledky jsou ale mnohem horší, hrozí i selhání ledvin. Když už k neléčenému selhávání ledvin dochází, vyskytuje se vysoký krevní tlak, chudokrevnost, osteoporóza, trvalé svědění kůže, úbytek váhy, zvracení, krvavé průjmy, opakované infekce, snížená imunita a sklony ke krvácení.

Léčba zánětu ledvin je závislá na průběhu onemocnění, u nekomplikovaného onemocnění jsou řešením antibiotika a léky na zmírnění průvodních potíží, důležitý je i příjem tekutin. U těžších případů je už nutná hospitalizace a zde se antibiotika podávají nitrožilně.

Komplikací zánětu ledvin může být hnisavý zánět, který může zasáhnout celé tělo, tak může dojít k selhání ledvin.

Zdroj: http://www.ceskaordinace.cz/oslabene-ledviny-ckr-1056-8807-0q-ledviny+regenerace.html

---

 ÚNOR – DRÁHA LEDVIN

Únor 15th, 2016 | Author: Anastázia

 LEDVINY

 

Energeticky jsou považovány čínskou medicínou za jeden z nejdůležitějších orgánů těla a považují je za ”kořen jin-jangu” všech vnitřních orgánů a “pramenem života”. Řídí energii vztahů nejen směrem ven, ale také k sobě samému, jako tělesné vědomí, vědomí vlastních kořenů (tradice, povolání, rodina, národ atd.). Je to jeden z nejdůležitějších orgánů, „kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů a pramenem života“. V ledvinách se uchovává vrozená životní síla i hmota, z níž se člověk rodí a žije, a může sám plodit další potomstvo. V rámci těla patří k jejich systému močový měchýř, kosti a dřeň, mozek, vlasy, uši, konečník a močová trubice.

Organicky mají ledviny za úkol odfiltrovávat substance pro tělo nesnesitelné a vylučovat močovými cestami. Dále hrají důležitou úlohu při regulaci krevního tlaku a hospodaření těla s vodou a solí. Ledviny může blokovat i leknutí a je-li silné dochází až k organickému selhání. Levé ledvině se u mužů přisuzuje uskladňování vlastní sexuální energie, u žen v pravé. Levá ledvina je tedy spojena s prostatou a varlaty u muže a pravé ledvině s vaječníky a dělohou u ženy.  Zablokované ledviny se dají uvolnit pouze ve vztazích, vzhledem k tomu, že jsou vztahový orgán.

 

Ledviny – citem je strach, mají energetické spojení s břichem, ušima a sluchem, tekutinou ledvin jsou sliny, dále ovlivňují stav kostí a zubů, jejich kondici prozrazují vlasy.

K ledvinám se vztahuje zvláštní místo umístněné nad sedmým obratli páteře od spodu, nebo pod čtrnáctým obratlem odshora,  kterému se říká ming-men – brána života – je to pohybující se čchi mezi dvěma ledvinami. Je to místo, kde se sbíhá pravá čchi, baterie, zdroj životní síly, z něhož neustále proudí do těla tato energie a zásobuje všechny orgány. Nachází se na páteři přímo proti pupku. Ming-men souvisí také s pohlavními funkcemi a nachází se zde pravý oheň, základ jangu těla.

 

 Symbolika – potíže s ledvinami ukazují na nedostatek rozlišovacích schopností a rozhodnosti. Je možné, že naše postoje jsou výsledkem nesprávného úsudku. Dokážeme rozpoznat, co je pro nás skutečně důležité? Umíme si vzít z každé situace ponaučení? Nejsme příliš kritičtí k sobě a druhým?

potíže s ledvinami ukazují na nedostatek rozlišovacích schopností a rozhodnosti. Je možné, že naše postoje jsou výsledkem nesprávného úsudku

Při ledvinových potížích pomáhá tato mudra – provádíme alespoň 5 minut.

 

Zdroj: http://ya-su.cz/?p=1722