Životní energie a dráha ledvin

 

                                       Životní energie a dráha ledvin

Nedávno jsem byla u akupunkturisty. Vystrašil mne... moje dráha ledvin je prý na tom bídně... a tak jsem prostudovala sedm učebnic klasické čínské medicíny a tři další příručky... možná se vás to také týká... tak třeba vám přečtení tohoto článku trochu pomůže... je tam i pár praktických rad.

Jak souvisí naše životní energie s dráhou ledvin? Jak souvisí to, jak se cítíme, jak prožíváme celý den, jak se máme?

Nejčastějším oslabením žen bývá oslabená dráha ledvin. Ženy pociťují chlad v zimě, mají studené nohy, jak se říká, ženy mají slabý krevní oběh. Ale to bývá prvním příznakem slábnoucí energie ledvin. Cítí se často vyčerpané, jako by žily na okraji svých sil, chybí jim elán a zápal do života. Jako by se jim někde ztrácela životní energie. Za těmito příznaky hledej slábnoucí energii v dráze ledvin.V těle máme čtrnáct hlavních drah, které vedou energii pěti hlavních orgánů, mohou dokonce tuto energii skladovat a redistribuovat. Těmto drahám se říká meridiány, a ty dokonce fungují podle orgánových hodin, jak je známo z akupunktury. To znamená, že se každé dvě hodiny vláda jednoho meridiánu mění. Pro orientaci všechny meridiány vyjmenuji, ale dnes se budeme hlavně zabývat meridiánem ledvin, protože tolik souvisí se slabostí žen. V těle máme čtrnáct hlavních meridiánů a to: meridián jater, meridián srdce, meridián sleziny-slinivky, meridián plic, meridián ledvin, meridián krevního oběhu - sexu, meridián žlučníku, meridián tenkého střeva, meridián žaludku, meridián tlustého střeva, meridián močového měchýře, meridián početí, meridián guvernéra a trojitý ohřívač (endokrinní systém).Meridiány tvoří samostatný systém rozvodu energie po těle, je zcela nezávislý na systému lymfatickém a krevním, ale dá se k nim velice dobře přirovnat. Představte si, že tak jak nám v těle proudí krev cévami a lymfa lymfatickými cévami, tak nám v těle proudí elektrická energie meridiány. Meridiány někdy vycházejí až těsně pod kůží a vystupují na povrch těla. V těchto bodech na ně můžeme pomocí akupunktury a akupresury působit a v tomto bodě je dokonce jejich energie měřitelná pomocí přístroje (tento přístroj se jmenuje lokalizátor bodů). Meridiány již byly vědecky dokázány a podloženy, nehledě na tisíciletou znalost tradiční čínské medicíny a systému tao. Každý meridián má svůj začátek a konec. Energie vstupuje do meridiánu vstupním bodem, proudí po dráze meridiánu (napájí jej a přilehlé další orgány) a zhruba po dvou hodinách meridián výstupním bodem opouští a přestupuje do dalšího meridiánu. Systém proudění energie je trochu složitější, protože existuje ještě osm záchranných meridiánů, které zasáhnou vždy, když se energie v nějakém meridiánu hromadí.

Čtěte také: ledviny - regenerace

Ale není možné onemocnět, pokud nám správně proudí energie v meridiánech, nemoc se na úrovni meridiánů projevuje daleko dřív, než je rozpoznatelná klinicky. Žádná rakovina, žádná degenerativní choroba nevznikla dřív, než byl li nějaký meridián mnohá léta chronicky oslaben. Teprve na základě nerovnováhy v meridiánu se rozvíjí nemoc.Nyní se vrátíme k meridiánu ledvin, který tolik souvisí s oslabením žen a jejich zdánlivou slabostí. Ledviny patří k jedněm z nejdůležitějších orgánů těla. Jsou pramenem života, v ledvinách se uschovává všechna vrozená životní síla. Díky energii ledvin se člověk rodí a také plodí potomky, kterým takto svou energii předává. Rozmnožování je řízeno energií ledvin. Její kvalita rozhoduje o celém dalším životě, o zdravotním stavu, délce věku, vitalitě, to jak se během života cítíme. Když se podíváte na zralého muže, který je i v pozdním věku vitální, můžete říci, že jeho tresť ledvin je plná. Vidíte-li utahanou ženu okolo čtyřicítky, můžete s jistotou říci, že jede na vybité baterky, energie dráhy ledvin je slabá, ne-li vyčerpaná. Máme-li slabé ledviny, pak se to často neprojevuje přímo na ledvinách, ty si svou energii ponechávají pro sebe, ale můžou se příznaky objevit na přidružených orgánech.

Čtěte také: ledvinové kameny

Podívejte se na tyto příznaky, podívejte se, jestli se také u vás nevyskytují rodově, jako červená nit ve vaší rodině. Mohli jste tyto příznaky zdědit tak, že vám byla předána slabá energie ledvin:

 1. oslabení pohlavního pudu, neplodnost
 2. opožděný vývoj, předčasné stárnutí
 3. nedostatek krve a poruchy krve
 4. snížená imunita, časté nemoci
 5. řídnutí kostí, slabé, bolavé klouby, špatná kloubní výstelka
 6. kazivé zuby
 7. slabá paměť
 8. nekvalitní vlasy
 9. špatný sluch
 10. oslabení sleziny - povadlá prsa
 11. rakovina ženských orgánů, výtoky, záněty
 12. psychózy, poruchy nálad, deprese

 

V těle přirozeně všechny buňky stárnou a umírají. Řekněme například, že v kolenou denně odumře sto buněk. Máme li dostatek meridiánové energie, sto buněk se regeneruje zpátky. Máme li energetickou dráhu oslabenou, regeneruje se pouze sedmdesát buněk. Máme li dráhu prázdnou, regeneruje se pouze padesát buněk. A tak postupně vzniká degenerativní onemocnění kloubů, kolena začnou bolet, začínají problémy, příznaky stáří. Tento základní princip lze vztáhnout na všechny orgány v těle.Ledviny souvisí s prožíváním citů, to jak jsme schopni přizpůsobit se proudu života, jak jsme si jistí či nejistí ve vztazích. Ledviny také řídí energii vztahů. A to nejenom ke svým partnerům a přátelům, ale i vztahu k sobě samé. Oslabené ledviny často souvisí se ztrátou kořenů, neschopnost nalézt a vybudovat si vlastní kořeny - příslušnost k tradici, rodině, povolání, národu. Dále si v ledvinách neseme energii svých předků, která je nevyčerpatelná. Pokud ale dlouhodobě žijeme proti vlastnímu přesvědčení, proti svému životnímu úkolu, tak potom brzy tuto energii vyčerpáme. Musíme hledat vlastní talent, vlastní životní poslání, životní úkol zvolený inkarnací. Když nežijeme svůj životní úkol, jsou ledviny doslova vykořisťovány. Po jisté době selže energetický mechanismus a to se projeví náhlým selháním: například určitě znáte někoho, kdo náhle totálně selhal. Nebo se rychle rozvine rakovina oslabených přidružených orgánů, které jedou na doraz. Typická je rakovina vaječníků, která vzniká velice rychle, v rozmezí několika měsíců až půl roku. Je to dáno dlouhodobou vyčerpaností energie. Dále velice jednoduchý způsob, jak se zbavit energie ledvin je excesivní sexuální život, život podřízený pudům bez hlubšího citového a duchovního uspokojení a spojení s druhou bytostí. Viděli jste již vyžilou rockovou hvězdu, která buď v mládí zemře, anebo je nadopovaná drogami, aby vůbec fungovala? To je daň za rozmrhání životní síly, stačí dva tři roky excesivního chování. Anebo možná najdete i typický obrázek ve svém okolí.

Čtěte také: muž, žena - ledviny


Ledviny jsou velice dobře posilovány harmonickými vztahy. Nalaďte se na vesmírnou lásku, objevte a posilujte v sobě bezpodmínečnou lásku ke všemu živému, k přírodě, zvířatům, naší Zemi, všem lidem a ke všem lidem ve vašem okolí. Meditujte nad touto láskou, nechte, ať Vás transformuje. Podívejte se, kde je ve vašem okolí černá díra, koho nenávidíte, nebo nemůžete vystát, kdo vám ubližuje. Prozkoumejte nekompromisně všechny vztahy. Ty harmonické posilujte, poděkujte za ně Bohu, neberte je jako samozřejmost. Udělejte něco pěkného, překvapivého, potěšujícího pro své blízké. Možná budete překvapeni, jak dlouho jste nechávali tyto vztahy ležet ladem a jak se vám odvděčí, že vykvetou. Například kvetoucí ibišek je znamením velké lásky a láskyplné energie, v domácnostech kvete jenom občas, častokrát je jenom zelený. A prozkoumejte důkladně i vztahy, které vás tíží, pokuste se nalézt cestu k harmonii anebo vstupte na neutrální půdu.

Čtěte také: ledviny - stres

Ledviny řídí lásku na první pohled, přátelství, která se rozejdou, aniž člověk tuší proč, spontánní naladění spolupracovníků, potěšení ve spolupráci, intuitivní přání pracovat v nějaké firmě, dělat nějakou práci, jít za svým cílem. Ledviny ukončují vztahy, které neodpovídají našim potřebám, nejsou v souladu s naším životním cílem. (stejně tak jako filtrují krev, tak filtrují naše vztahy). Možná to znáte, že jste se s někým rozešli, aniž jste znali přesně důvod.Rady na posílení dráhy ledvin:

 1. Doplňujte živočišné teplo přímo skrze druhou a třetí čakru. Postup je následující. Najděte si v přírodě pěkný kámen, anebo kámen ve tvaru vajíčka, ten nahřívejte ve vroucí vodě a potom si jej uvažte přímo nad pupík. Tak ať cítíte dlouhou dobu teplo (pozor, nespalte se). Teplo proniká přímo do dráhy ledvin a tak ji nabíjí. Bavili jsme se o orgánových hodinách podle akupunktury, dělejte tuto proceduru vždy okolo šesté hodiny večer, kdy je čas ledvin. Tak jde nejvíce energie do dráhy ledvin. Kámen chladne asi půl hodiny, můžete s ním chodit a je li dobře připevněn, dokonce i tancovat!!! Já používám malou taštičku na provázku, kterou mám na krku. Do taštičky vložím horký kámen ve výšce pupku. Potom kámen ještě převážu šátkem, aby pevně ulpíval přímo v pupku. Této metodě se říká pupíkování a pomáhá dokonce například udržet těhotenství do vysokého stádia, prostě dobíjí nám baterky. Minimálně je ale potřeba dělat tuto proceduru tři týdny!!!
 2. Nebo si můžete žárovkou svítit na pupík, aby se důkladně prohřál, minimálně 30-40 minut. Musíte si ale vyrobit stínítko, abyste nezahřívali celé břicho, ale pouze pupík. Prostě vystřihněte do papíru díru o velikosti pěti centimetrů a zakryjte si bříško, tak aby se pupík intenzivně prohříval pomocí žárovky a lampy. Podobná metoda se používá na aktivaci třetího oka, hypofýzy a hypothalamu, a slouží úspěšně k odstranění zimní deprese. To ale souvisí s jiným tématem a jiným okruhem.
 3. Najděte si dobrého akupunkturistu ve vašem okolí, jehličky v tomto směru dělají zázraky, během tří čtyř návštěv můžete pocítit výrazné zlepšení, navrátí se vám chuť do života a životní elán.
 4. Můžete cvičit čtvrtou ásanu z tantrajógy, cvičení Mohendžodáro, tato ásana se jmenuje Štavnatá jóni a propojuje energetická centra první, druhé a třetí čakry. Takto nabíjí ledvinovou dráhu skrze druhou čakru a doplňuje energii do ledvin.

 5. Návod na cvičení čtvrté ásany: jak jsme se již učili dříve, aktivujeme pánevní dno a pánevní pumpu tak, že při nádechu pánev zatahujeme a při výdechu povolujeme. Zaujmeme nádechovou pozici v předklonu tak, že vložíme spojené ruce mezi stehna, předkloníme se v bedrech, vystrčíme lokty co nejvíce od sebe, propneme páteř a vytáhneme hlavu dopředu. Jsme v předklonu a aktivujeme pánevní pumpu, při nádechu zatahujeme pánevní dno a tlačíme ruce proti sobě, při výdechu povolujeme. Až máme nastřádáno mnoho energie, naposledy zatlačíme ruce proti sobě, potom se nadechneme, silně zatáhneme pánevní dno a skrze prohnutá záda a prohnutá kolena se pomalu narovnáme. Vydechujeme do otevřených dlaní, které otevřeme na úrovni třetí čakry do gesta dávání. Tato ásana má také varianty pro pokročilé, kdy se žena postupně uzemňuje, dýchá v pozici skrze paty do země, potom ze země skrze paty do kolen, pak skrze paty do pánve, potom z pánve do srdce a nakonec teprve pozici rozevře do gesta dávání. Tímto způsobem se rozmožená energie z pánve dostává skrze druhou a třetí čakru a nabíjí všechny související orgány: vaječníky, dělohu, močový měchýř, ledviny a solární plexus.

 6. Můžete procvičovat cvičení na orgánové dráhy a to bud kompletně anebo přímo cvik na dráhu ledvin. Maximální čas aktivity dráhy ledvin je 17-19 hodin. Dráha ledvin začíná na plosce nohy a vede po vnitřní straně nohy, kolem stydké kosti, potom po přední části trupu a končí pod klíční kostí, kde vstupuje do plic. Sedneme si s nataženým nohama, přejdeme do hlubokého předklonu během výdechu a snažíme se dosáhnout na střed chodidel. Bradu tlačíme k hrudní jamce a čelo se snažíme přiblížit ke kolenům. Pozornost dáme do oblasti ledvin. Vydržíme a uvolněně dýcháme. Pozornost je na ledvinách. Pak se posadíme. Můžeme koulet hlavou a cvičit s krkem a tak protahujeme bradu na hrudi. Tato pozice pomáhá toku v dráze ledvin, lze ji cvičit samostatně anebo v sérii cviků na orgánové dráhy.
 7. Můžete si dávat Reiki - energii na významná místa dráhy ledvin a to na chodidla, vnitřní stranu stehen, boky, stydkou kost a na hruď pod klíčními kostmi.
 8. Noste červené spodní prádlo, červené sukně, červené pásky či halenky, pořiďte si kámen související s první čakrou - rubín, červený korál, hematit nebo červený jaspis, anebo oranžový karneol.
 9. Vynikající metoda je baňkování okolo páteře, které podporuje dráhu močového měchýře.

Čtěte také: játra a ledviny

Z lékařského pohledu filtrují ledviny krev a vytvářejí moč a tak zbavují tělo odpadních látek. Dále hrají klíčovou úlohu v regulaci krevního tlaku, a hospodaří s vodou a se solí. Nemáme li dostatek energie v dráze ledvin, nemůžeme ani zplodit potomka. Žena bud vůbec ani neotěhotní, anebo těhotenství zaniká před první menstruací, anebo vzniká samovolný potrat do třetího měsíce. Žena totiž vyčerpá již tak vyčerpanou energii ledvin a nemůže jí předat svému dítěti. Podobně se energie ledvin projevuje u mužů kvalitou spermatu a to, do jakého věku jsou schopni mít ještě děti.Při celkové terapii musíme pracovat také se strachem. Tento strach často vyplývá z toho, co jsme se naučili. Společnost, rodiče či náš vnitřní diktátor nám diktují, že musíme vykonávat určité povolání, mít určitého partnera, žít určitý životní styl a cíl, aniž bychom se opravdu setkávali se sebou samým a žili svůj život.Poslední rada na závěr: harmonizujte své vztahy, hledejte lásku a své životní poslání, cvičte cvičení na posílení dráhy ledviny a první, druhé a třetí čakry, noste červené a oranžové zářiče a doplňujte teplo skrze pupík. Energie se Vám do ledvin vrátí, harmonicky se rozproudí v těle, a vy budete žasnout, jak je život krásný a barevný!Zdroj:   -    http://www.celostnimedicina.cz/tantra-joga-pro-zeny-zivotni-energie-a-draha-ledvin.htm

---

Čtěte také: ledviny - čínská medicína

---

.. Když ledviny mají strach


Človíček se narodí a darem dostává do svých ledvin dvě esence, dvě tělní tekutiny. Esenci prenatální, která je daná a dostáváme ji od rodičů, z nebes, závisí na ní délka života a my ji nemůžeme nijak ovlivnit.

Esence postnatální řídí příjem energie, její zadržování a skladování, a pokud ji v ledvinách není dostatečné množství, vzniká disharmonie, nepohoda, oslabení. Tuto tekutinu můžeme ovlivnit, při nedostatku v ledvinách ji doplnit. Toto se ovšem neděje pomocí pitného režimu, ba naopak při nedostatečnosti postnatální esence doplněno nadměrným požitím tekutin může dojít k zadržování vody v těle, což se projeví různými otoky. Jak doplnit postnatální esenci do ledvin uvedu později.

Pan Jindřich Paseka, uznávaný léčitel říkával, že pokud neznáš příčinu svých potíží, začni vždycky u ledvin! Všichni víme, kde se párový orgán - ledviny- v těle nachází a také víme, že jejich hlavní funkcí je kontrola regulace tělních tekutin a veliký úkol mají při vylučování odpadu a přebytečné vody z těla ven. Co však možná mnozí nevědí, je skutečnost, že ledviny mají svoji dráhu, která začíná na spodní straně malíčku dolní končetiny, obkružuje kotník, táhne se vnitřní stranou lýtka, kolena, stehna, pokračuje středem těla přes břicho, hrudník a končí u kořene jazyka. Mnohdy pálení jazyka, sucho v hrdle, či žízeň může být způsobeno oslabenými ledvinami.

Ledviny patří elementu voda, jsou pramenem života a jeho duchovním zrcadlem. Přitahují a přijímají vzduch z plic a tím regulují dýchání. Ledviny se nadechují, plíce vydechují. /Adaptováno z kurzu Čínské diagnostiky/. Ledviny ovlivňují kyčle, bedra, kolena, řídí kosti /postnatální esence produkuje morek/ a jejich zdatnost se projevuje na vlasech, očích, nosu, rtech a citlivosti reflexních plošek na chodidlech. Při oslabených ledvinách je vlas matný, šedivý, padající, tvoří se lupy a kouty. Oční bělmo je mramorově rozdělené, pod očima vaky, hrudky a tmavé kruhy. Nos má klesající tvar, rty jsou barvy temné, tmavé a ústa příliš sevřená. Tvář je do červena, při nedostatku postnatální esence jsou načervenalá líčka, ale i tvář nápadně bledá signalizuje oslabení ledvin. Citlivost reflexních plošek je značná.

Čtěte také: slezina a její tajemství

Mezi další symptomy oslabených ledvin patří: chlad v zádech, bolest zad po pohlavním styku, bolest v zádech stálá a tupá, únava v zádech zhoršující se větším množstvím fyzické práce a vnějšími činiteli jako je chlad a vítr. Zde bych chtěla apelovat na mladé dívenky, co v zimním období odhalují svá holá záda z pod kratičkých triček, aby si uvědomily, že mohou mít v pozdějším věku problémy s otěhotněním, neboť takto oslabené ledviny následkem chladu způsobí i chlad v děloze, což může vést k neplodnosti.

Nedostatečnost ledvin může souviset i s poruchou štítné žlázy, při různých kloubních deformacích, mozkových dysfunkcích a epilepsii. Dle čínské medicíny jsou vývodem ledvin uši, jejich emocí je strach a tekutinou jsou sliny. Tedy i problémy s ušima mohou souviset s nedostatečností ledvin.

Ve své praxi se setkávám s klienty, kteří mají problémy s koleny a klasická léčba jim vůbec nepomáhá. Zde by stálo za zamyšlenou, zda problém není opět oslabení ledvin, protože právě bolesti kolen z vnitřní strany poukazují na dysfunkci ledvin. Ing. Jiří Janča se kdysi zmiňoval o slavném fotbalistovi, který podstoupil 5x operaci kolene, z toho 2x v zahraničí a potíže přetrvávaly stále. Na doporučení Ing. Janči a následně terapii zaměřené na ledviny postupně potíže naprosto ustoupily. Při bolesti levého kolene zevnitř je nemocná pravá ledvina a naopak.

Z pohledu esoteriky jsou ledviny ve své tělesné funkci zeslabovány nebo naopak posilovány kvalitou našich partnerských vztahů s nejbližšími lidmi a zvláště ledviny trpí, je-li nesoulad ve vztahu žena-muž. Jsou dvě, stejně jako partneři, pravá prezentuje muže a problémy ve vztahu ve smyslu "ON" a levá prezentuje ženu a problémy ve vztahu ve smyslu "ONA".

Nezájem, studený, nevstřícný přístup v partnerském vztahu ledvinu poškozuje jako chlad, naopak láska ze srdce daná v ledvinách vyvolá příjemné teplo a povzbudí jejich činnost.
Předkládám několik rad a doporučení, jak pomoci oslabeným ledvinám.

V úvodu článku jsem se zmiňovala o postnatální esenci, kterou můžeme svým způsobem ovlivnit, nikoli však doplněním zvýšeným příjmem tekutin. Absolvovala jsem u Mgr. Jany Krameriové kurz Čínské diagnostiky a s laskavým svolením lektorky tuto cennou informaci předávám dál.

-

Čtěte také: psychologie muže a ženy

-

Postnatální tekutina do ledvin doplní specielním cvičením se slinami, které se provádí takto:
36x sklapnout zubama o sebe /pokud zapomeneš počítat, musíš začít znovu/
9x točíš jazykem po směru hodinových ručiček
9x točíš jazykem proti směru hodinových ručiček
9x točíš jazykem po směru hodinových ručiček
9x točíš jazykem po směru hodinových ručiček
za tu dobu se ti v dutině ústní vytvoří určité množství slin, které nepolykáš, ale na 3x si s nimi propláchneš ústa a po té je na 3x polkneš. Přitom je dobré si představit, že tyto sliny ti klesají do energetického bodu, který je na 3 cuny pod pupkem. /1cun je šířka tvého prstu, tedy 3cuny je šířka tvých 3 prstů vodorovně položených pod pupkem/. Dle Mgr. Krameriové by toto měli denně provádět lidé trpící cukrovkou, neboť při této nemoci dochází k poškozování ledvin.

Jako další výborný prostředek pro posílení ledvin je Pravý Jančův ledvinový čaj, který lze získat v jednom kvalitním kořenářství. Já osobně s tímto čajem mám výborné výsledky. Popíjel ho můj klient s transplantovanou ledvinou a jeho zdravotní stav se výrazně zlepšil, taktéž pomohl jedné ženě, která má téměř nefunkční jednu ledvinu a loňského léta při nefrologické kontrole jí byla doporučena na podzim operace, kdy by ji ledvina byla odoperována. Poradila jsem jí tento čaj a výsledek byl obdivuhodný, prozatím se operace odložila a téměř nefunkční ledvina, která způsobovala neustálý zánět, se umoudřila a prozatím nezlobí.

Ráda ho doporučuji i těhotným ženám, které moc bylinek používat v době těhotenství nemohou, ale jejich ledviny v těhotenství jsou značně zatěžovány. Čajíček odboural otoky i snížil vysoký krevní tlak, způsobený zátěží ledvin. Je dobré tento čaj pít v době orgánových hodin, tzn. v době od 17-19 h., to je doba, kdy mají ledviny vyšší aktivitu než během dne. Protože s každým orgánem v těle má přímou souvislost i určitý sval, doporučuji ještě v této době zacvičit pozici přímo pro ledviny.

Cvik:
sed na zemi s nataženýma nohama před sebe, kdy chodidlo-kotník svírá úhel 90 st. rovná záda, ruce nataženy před sebe – nádech, výdech-hlava je zpříma a natažené ruce zanoříme za prsty u nohou /prsty rukou se dotýkají spodní části prstů u nohou/ v této pozici setrváme několik sekund a vracíme se do výchozí polohy

Velice blahodárně působí ledvinám masáž reflexních plošek na chodidlech a k tomuto účelu se mi velmi osvědčila zlatobýlová mast RSOL5, která dělá skutečně zázraky.

Balzámem na ledviny je i jalovec /nesmí se používat při nemoci ledvin a v těhotenství!/. Jeho přiměřená dávka je 5 max. 10 kuliček sušeného jalovce spolknout před hl. jídly nebo čaj: 1 lžíce sušených rozdrcených plodů se přelije 250ml horké vody a 10min.se nechá luhovat.

S potravinových doplňků např. vojtěška, pupálkový olej, petržel a jistě mnoho dalších bylinek, např. celík zlatobýl, lichořeřišnice větší, heřmánek, bříza, hluchavka, jeřáb, kopřiva, ...

Žádný orgán není v těle izolovaný a je-li třeba zasažen zánětem, oslabuje i jiný orgán, uložený blízko něj. Tak např. pravá ledvina je těsněji ovlivněna funkcí jater a žlučovým hospodářstvím. Potíže se žlučníkem, s komunikací s druhými lidmi a chybné názory oslabují její funkci. Levá ledvina je umístěna na straně slinivky a žaludku a je symbolem sladkosti, kterou jsme pro druhé lidi, jak s nimi vycházíme, jak je dokážeme potěšit, povzbudit a dát jim radost do života.

S láskou Libuše Kotoučková, samostatná porodní asistentka.

Čtěte také: onemocnění ledvin

---

Ledviny - jak získat životní energii a omládnout

„Stárnutí je z pohledu tradiční čínské medicíny popisováno jako úbytek esence a životní energie Qi v hlavních orgánových systémech, především ledvinovém,“ popisuje herboložka Michaela Kaplanová z BIOOO.CZ .

„Když se narodíme, máme určitou hladinu energie. Ta je zejména uložena právě v ledvinách a jejich dráze. Energetické dráhy protkávají naše tělo a říká se jim také meridiány. Dalším faktorem je hodnota esence (Jing), která uchovává genetickou informaci a pokud jí máme dostatek, zabraňuje degenerativním chorobám a recidivě orgánů.“

Musíme hospodařit s tím, co máme

Esence se podle učení tradiční čínské medicíny běžnou cestou doplnit nedá. Souvisí s dědičností a s kvalitou energie obou našich rodičů v době početí, u matky až do porodu. Postupem času každý z nás esenci ztrácí a stárnutí se začíná projevovat.

Udržet hladinu esence nebo zpomalit její úbytek je možné pravidelným vytrvalým a zároveň správným cvičením Tai Qi nebo Qi Kung, meditacemi a různými taoistickými praktikami řízeného vedení energie v těle.

„Ovšem pozor!“ varuje herboložka. „Nesprávně vedenou energií si nechtěně můžeme ohřát některou část těla a vyvolat i zánět. Další vedlejší účinek může být i neklid a bolest, jak se energie někde v těle nahromadí a nemůže dál v plném proudu. Skoro nikdo nemá celé tělo čisté a plně funkční ve všech drahách a energie může takto stagnovat.“

Příznaky stárnutí:

• úbytek energie, únavazapomínání, deprese

• bolest zad v kříži, bolest kolen

• kůže ztrácí tonus, pružnost a snadno se vysouší

• postupné horšení zraku

• vypadávání vlasů, zhoršení kvality zubů a dásní, lámavost, třepení nehtů, degenerace nehtového lůžka

• chronická zácpa

Důvody:

• úbytek energie v dráze ledvin

• úbytek tekutin v těle

• dlouhodobé používání nepřírodních či ne zcela přírodních kosmetických přípravků a drogerie

• dlouhodobá konzumace většího množství nevhodných jídel, které celkově zatěžují tělo

• stresy a neharmonický životní styl

• nedostatek pohybu

• znečištěné životní prostředí

 

Čtěte také: ledviny - noční pocní

 

Doplnění energie do drah ledvin a tekutin do těla se dá docílit přesným výběrem vhodných bylin a extraktů:

Ženšen

Jednou ze známějších bylin je ženšen, avšak není vhodné ho užívat samostatně. Musí se přihlédnout k celkovému stavu všech orgánových systémů v těle. Je lepší konzultovat s odborníkem na tradiční čínskou medicínu. Ženšen by mohl posílit a ohřát i místa v těle, která nechceme zahřívat. Skrytý zánět by se mohl probudit.

Houby

Dalším pomocníkem jsou houby, například lesklokorka (ling zhi, rei shi) a housenice (cordyceps). Lze je užívat samostatně, obsahují jak posilující složky, tak čistící složky a povahou jsou neutrální. Nejvhodnější období pro posílení ledvinové dráhy je podzim až zima, přes léto se meridián ledvin posunuje v těle směrem k povrchu, v zimě naopak.

 

Čtěte také: proč jíst teplou stravu - základ zdraví

 

Počkejte na podzim!

Chceme-li si tedy z hloubky posílit svůj kořínek, měli bychom počkat na podzim. Navíc skvěle posílíme i imunitu, když to bude nejvíc třeba. V létě se potíme a póry jsou otevřené a energie mírně uniká ven, posílení by mělo pouze dočasný efekt. V případě, že je situace s dostupnou energií akutní, pak musíme posilovat nehledě na období.

Někteří lidé nechápou, jak je možné, že se jim tělo sesype během krátké doby. Ale to nám tělo pouze spočítá všechny naše hříšky, kterých jsme se dopustili proti zdraví.

První pomoc

Pokud chcete logickou jednoduchou radu, konzumujte stravu bez příměsí a zbytečného předzpracování. Tedy čerstvé základní potraviny, ne polotovary a hotové produkty. Dostatečný poměr zeleniny je pro vaše zdraví klíčovým. Poměr by měl být 1:1 (zelenina ku ostatním základním potravinám) . Pokud takového poměru nedocílíte, pak si postupně okyselujete a ohříváte tělo. Akutním doporučením jsou zelené potraviny, které představují příklad koncentrované zeleniny plné chlorofylu. Užívat je můžeme dlouhodobě a v různých obměnách.

Mezi ně patří:

• mladý ječmen (zelené výhonky ječmene)

• mladá pšenice (zelené výhonky pšenice)

• alfalfa (zelené výhonky alfalfy)

• řasy spirulina, chlorela (z celé rostliny)

Pokud bychom přece jen chtěli užívat ženšen, zelené potraviny dokáží vyrovnat jeho hřejivou vlastnost. Zde je možné si všimnout logiky tradiční čínské medicíny, snaží se o harmonii, aby v těle nebylo moc velké sucho, vlhko, chlad, teplo a nedostatek energie.

A ještě rada nakonec, cvičte! Ideální je cvičení posilující celé tělo.

Příklady vhodných aktivit:běh, plavání, z oblíbených přístrojů TRX a Total Gym pro aktivnější typy, jóga či Tai Qi pro jemnější typy

Zdroj:  -  http://zeny.iprima.cz/zdravi/cinska-medicina-jak-ziskat-zivotni-energii-omladnout

Čtěte také: ledviny - zánět

---

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

 

Autor: Shutterstock.com

Ledviny jsou naše čistička, která filtruje krev a pomáhá nás zbavovat toxinů a jedů. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce oslabené. Jak se tedy k ledvinám správně chovat?

Nejčastějším projevem oslabených ledvin je časté močení, hlavně v noci, bolesti a tlaky v bederní oblasti nebo problémy s klouby. Párovým orgánem ledvin jsou uši, pískání v nich a celkové problémy se sluchem mohou také ukazovat potíže s ledvinami. Protože tento orgán reguluje vodu v našem těle, jeho nerovnováha se může projevit otoky nebo tmavými kruhy pod očima.

Klid a nohy v teple

Známé pořekadlo, které používaly už naše babičky, má v sobě v únoru velkou sílu. Ledvinám nesvědčí stres ani zima, proto ještě na pár měsíců zapomeneme na bokové kalhoty a trička do pasu a ledviny ochráníme dlouhým svetrem. Naši předkové své ledviny pravidelně posilovali tím, že po bujarých oslavách masopustu nastolili čtyřicetidenní půst, kdy se přirozeně vzdávali všeho, co jim odebíralo energii, tedy tučného jídla, cukru, kávy či alkoholu.

Podle východní medicíny je v ledvinách skrytá naše životní síla, kterou bychom měli čerpat z obnovitelných zdrojů – spánkem, dostatkem tekutin, správným jídlem a meditací nebo pobytem v přírodě. Pokud si totiž při vyčerpání, které provází oslabení ledvin, dáme místo odpočinku nápoj plný kofeinu a cukru, sáhneme si do rezerv a čeká nás ještě větší energetický propad.

Léčba čajem nebo fazolemi

„Nejsilnější energie ledvin je každý den odpoledne mezi sedmnáctou a devatenáctou hodinou. V tuto dobu jsou ve své maximální aktivitě. Naopak nejslabší je energie ledvin každý den ráno mezi pátou a sedmou hodinou, tehdy jsou v útlumu,“ říká specialistka na tradiční čínskou medicínu (TCM) Zuzana Komůrková. Odpoledne je tedy vhodné ledviny propláchnout bylinnými čaji, které je očistí a posílí.

Čtěte také: regenerace zubů

Zvýšení příjmu tekutin by mělo být v únoru samozřejmostí, nejvíce bychom měli vypít čisté vody, ideálně teplé nebo alespoň o pokojové teplotě. Vhodné jsou i bylinky. Můžeme zkusit čaj z kopřivy nebo zlatobýlu, nebo koupit některou z „ledvinových“ čajových směsí. Ty nabízí každá lékárna nebo obchody se zdravou výživou. Pokud dáváte přednost koncentrovanějším přípravkům, můžete zkusit i bylinné tinktury, například z vřesu či lichořeřišnice, nebo přípravky s brusinkami.

V únoru bychom se měli vyhnout všemu, co ledviny zatěžuje. „V jídelníčku je potřeba omezit sůl, ochucovadla typu worchestrové omáčky a podobně. Je důležité vynechat vše, co obsahuje glutamát, všechno dráždivé a ostré, omezte koření, čokoládu a kakao, sladkosti, tavené sýry, bílý cukr, uzeniny, chipsy a další pochutiny,“ radí Zuzana Komůrková. Přirozenou posilovací potravinou jsou podle ní fazole, které můžeme konzumovat ve větším množství a nahradit jimi tučné živočišné bílkoviny. Některé druhy fazolí (například adzuki) svým tvarem ledviny dokonce připomínají.

TIP: Profesor Vladimír Teplan je specialista v oboru nefrologie, tedy „machr přes ledviny“. Usiluje o to, aby lidem ledviny správně fungovaly a aby nekončili předčasně na dialýzách a transplantacích. Jaký je pohled „západní medicíny“ na správnou péči o ledviny? „Nesprávná hydratace, ale třeba i běžné chyby v pitném režimu při redukčních dietách mohou vést k onemocnění ledvin,“ říká prof. Teplan.

Pozor na emoce

Ledvinám můžeme ublížit nejen nevhodnou stravou, ale také stresem a zbytečnou uspěchaností. Protože jsou párový orgán, podle TCM souvisejí s našimi vztahy, ať už partnerskými, přátelskými, či vztahem, který máme sami k sobě. „Emocí ledvin je strach a narušená energie ledvin přináší do naší psychiky opatrnost, potřebu opory, nejistotu, poruchy sexuální oblasti, ale také sebepodceňování, úzkost až deprese,“ říká Zuzana Komůrková.

Co ledvinám prospívá

 • luštěniny, kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, fenykl, červená řepa), kysané zelí, jáhly, pohanka, rýže, sezamové a lněné semínko
 • vařené, pečené a dušené potraviny
 • bylinné čaje – jednodruhové bylinky (kopřiva, celík zlatobýl, jalovec, vřes, bříza) nebo speciální bylinné směsi na posílení ledvin
 • teplo, klidné a nestresující prostředí, mírný pohyb, procházky na čerstvém vzduchu

Co ledviny oslabuje?

 • tučné živočišné bílkoviny – maso, sádlo, tučné ryby
 • smažené potraviny a pokrmy z fast foodu
 • sůl, sójová omáčka, glutaman, bílý cukr, kakao, čokoláda
 • sycené nápoje, káva, zelený čaj, kofeinové a slazené nápoje
 • sušené ovoce, banány, ořechy (ve velkém množství)

 

zdroj:   http://www.vitalia.cz/clanky/jak-posilit-ledviny/​

Čtěte také: ledviny - léčba

---

Ledviny v čínské medicíně

Loňské povodně poznamenaly mnoho lidí, není snad mezi námi nikdo, koho by tato katastrofa nechala netečným. Asi každý se tehdy zamýšlel nad vodním živlem, jakou má sílu, jak může ublížit – ale na druhé straně by bez vody nebyl život.

VODA JE HNACÍM MOTOREM

Je voda dobrá a prospěšná, nebo špatná a ničící? Obojí je pravdou, záleží na okolnostech a na tom, jak dokážeme vnímat přírodu, její zákony. Pak teprve dokážeme pochopit, co se pod širokým pojmem voda skrývá, jaký má význam pro člověka v každodenním životě.

Řekne-li se v čínské medicíně voda, je to pojem zahrnující všechny děje, věci a jevy s vodní energií (teorie pěti elementů, viz obr.). Když tyto vztahy zkoumáme podrobněji, vidíme vliv vody na přírodu, organismus i zdraví. Základní energie jsou nutným předpokladem k životu, ale jejich malé, nebo naopak velké množství může porušit rovnováhu a uškodit. Možná nám mnohé vysvětlí, když se podíváme na tento energetický okruh blíže a osvětlíme si některé jeho vztahy. Jaký charakter energie má voda? Je chladná, vlhká, tekoucí, tmavá. V přírodě jí odpovídá zima, období spánku. Je to doba klidu, využívání zásob a období odpočinku. Energie vody nás žene dopředu, má-li jí dostatek, touží objevovat nové věci, dosáhnout nových cílů, cestovat, vzdělávat se. Je to hnací motor – vzpomeňme si, jakou má voda sílu, před ničím se nezastaví. Voda nám dodává optimismus a nutnou dávku sebevědomí. Z orgánů odpovídají vodě ledviny a močový měchýř, a to nejen samotné orgány, ale i pohlavní funkce, reprodukční funkce a široký vliv energetického okruhu vody ledvin na náš organismus.

ZDROJ ENERGIE

Jakou tedy funkci mají ledviny v energetickém slova smyslu? Jsou sídlem a zdrojem vrozené energie, již získáváme od předků a která tvoří základ konstituce dané nám do vínku. Zdědíme-li energie málo, bude naše psychická i fyzická složka slabší a my musíme více dbát na kvalitu energie získané z potravy a vzduchu. Ledviny mají největší podíl na metabolismu vody, hospodaří s minerály, účastní se na dýchání. Jsou odpovědné za výživu a kvalitu kostí i mozkové tkáně. Vývodným orgánem jsou zde uši, proto nás jistě nepřekvapí, když budou s ledvinami úzce souviset poruchy sluchu. Mnoho nemocí má v pozadí špatnou funkci ledvin: osteoporóza, bolesti zad, poruchy imunity, některé nádorové procesy… V tomto energetickém okruhu můžeme velmi často vidět vrozenou slabost. To však ještě neznamená nemoc, je to jen dispozice, která při další zátěži může vyústit v energetickou nerovnováhu, jež může vyvolat poškození a následně nemoc. Je mnoho věcí v běžném životě, které ledviny zatěžují, především chemické a toxické látky, těžké kovy, bakterie a plísně, které samy o sobě nic neznamenají, a aby člověka poškodily, musí být v nepořádku imunitní systém. Různé streptokoky, stafylokoky, chlamydie a mnohé jiné mohou vrozeně slabší místo napadnout. Ani po této zátěži se nic nemusí projevit, jen se vše postupně sčítá, až přijde další, většinou nevinný podnět, který rozjede celou škálu problémů.

Čtěte také: detoxikace jater

NEBEZPEČNÉ JÍDLO

Nejčastěji a nejvíc zatěžujeme ledviny dlouhodobým a mnoho let trvajícím nevhodným složením či množstvím jídla. Na tento orgán má nejhorší vliv nadbytek bílkovin. Ty jsou denně metabolizovány a ledvinami vylučovány z těla; při jejich nadbytku dojde k zatížení a postupnému narušení ledvin. Další potravinou s negativním vlivem jsou brambory, jejich větší konzumace vede nejen k ledvinové zátěži, ale i ke zhoršení kreativního myšlení. Je zřejmé, že zde hrají roli také tekutiny ve stravě, a to jak množství, tak propojení a vzájemný poměr vody a minerálů. Při nevhodném složení voda buď bez užitku projde organismem, nebo se ukládá a vznikají otoky – zvláště když už jsou ledviny poškozené a nestačí ji vyloučit. Nejlepší jsou přírodní celky, tedy zelenina, obiloviny, luštěniny a olejnatá semena, ze kterých dostaneme vše, co potřebujeme, a ve vazbě, která je pro nás stravitelná.

A ještě důležitá poznámka: chceme-li zachovat ledviny zdravé, nesmíme jíst na noc – poslední jídlo by mělo být do 18. hodiny.

ÚNAVA A STRACH

Prvními známkami slabých nebo poškozených ledvin bývá únava, hlavně po ránu, váčky pod očima, časté nebo naopak méně časté močení, pobolívání v zádech a zhoršení sluchu. Kvalita ledvin se pozná také na kvalitě vlasů. Problém můžeme vidět i na psychické úrovni, lidé se slabší energií ledvin se často chovají velmi ostražitě. Vedoucí emocí je zde strach, zpočátku menší a snadno zdůvodnitelný, ale postupně jsou tito lidé nedůvěřiví, všechno chtějí předem znát a vědět, nemají rádi náhody a překvapení. Často mají nepřiměřený strach o blízké i o sebe. Jejich pohyby bývají trhané, jako by obranné. V místnosti si vždy stoupnou zády ke zdi, aby si podvědomě chránili ledviny. Někdy jsou jejich muka způsobená strachem tak velká, že jsou nepříjemní okolí i sami sobě, prožívají velké trápení. Nepřiměřený strach, s nímž se ráno probudíme, může být způsoben tím, že jsme předchozího dne či dvou ledviny zatížili nevhodným jídlem co do množství či kvality, nebo jídlem na noc. Také alkohol může hrát negativní roli.

Ledviny jsou nejcitlivější samozřejmě v zimě, kdy je jejich energie nejzranitelnější, málo odolávají chladu. To znají především lidé, kteří mají ledviny již slabší a vědí, jak důsledně musí dbát na teplo, na druhé straně často trpí chladem v končetinách a celkovou zimomřivostí. Ledvinám vadí nadbytek i nedostatek tekutin, a to jak v potravě, tak v okolí. Proto při povodních, dlouhodobých plavbách na lodi nebo u lidí žijících na hausbotu může dojít ke zhoršení nemocí nebo k projevům strachu, mnohdy i paniky. Nejednou jsme toto viděli i u lidí, kteří spávali na vodních postelích. Nedivme se proto, že někteří lidé propadli o povodních panice více, a přitom to ani nesouviselo s ohrožením. Jejich ledviny nápor vody a energie, která takovou pohromu provází, hůř snášejí, a jsou proto v tomto období velmi citliví.

ČISTIT A REGENEROVAT

Veškeré naše povídání by nemělo smysl, kdybychom si neřekli, čím je možné ledviny šetřit a posílit. Je jisté, že vrozené dispozice moc neovlivníme, ale i člověk se slabšími ledvinami může žít šťastně a bez nemocí dlouhý život, musí na sebe být však opatrný. Je třeba zdravě jíst a ve stravě snížit podíl bílkovin, zvláště živočišných. To znamená denně jíst celozrnné obiloviny a menší množství luštěnin, nebo výrobků z nich – mají dohromady všechny potřebné aminokyseliny. Jednou týdně maso – rybu či drůbež. Čeho jíst nejméně? Lilkovitých rostlin, tedy brambor, rajčat, lilku. Zato je třeba denně zařadit zeleninu, zvláště čerstvě tepelně upravenou a mléčně kvašenou, rozumně solit. Zásadní je nejíst na noc. Jako je strach projevem poruchy ledvin, tak i člověk vystavený dlouhodobě této emoci může své ledviny poškodit. Je tedy třeba vyvarovat se zbytečných zátěží a strachů.

Pokud na sobě pozorujete nějaké psychické či fyzické známky poškození tohoto energetického okruhu, je dobré ledviny pročistit a zregenerovat. Nejlepší je zasáhnout co nejdříve, kdy už pozorujete určité příznaky, ale lékařská vyšetření jsou ještě negativní. Pomocí EAV se dají zmenšit zátěže ledvinového energetického okruhu a obnovit přirozenou rovnováhu: přírodními preparáty, bylinami, homeopatiky a informatiky. Potřebujeme, aby naše ledviny pracovaly, proto je třeba je šetřit. Zrovna tak je třeba šetřit přírodu a zbytečně ji nezatěžovat; stejně jako v organismu, i nerovnováha v přírodě se projeví, a třeba právě povodní. Máme co dohánět, jak v péči o přírodu, tak v péči o své zdraví.

MUDr. Vladimíra STRNADELOVÁ, Jan ZERZÁN

Zdroj:  http://www.e-stranka.cz/regenerace/2003/02/ledviny.htm

---

Detoxikace – očista a regenerace ledvin a močových cest

Ledviny zpracovávají tělní tekutiny, filtrují z krve vodu, řídí minerální hospodářství,  vývoj, stárnutí, nádech a vtahují energie do plic. V ledvinách sídlí vrozená energie po předcích (velké, přilehlé a dobře tvarované uši značí hodně této energie), z níž žijeme celý náš život.

Příznaky signalizující problémy ledvin

Pokud nemají ledviny kvalitní funkci, dochází k řadě nemocí – bolestem páteře, impotenci, zánětu prostaty, řídnutí kostí, kožním chorobám, vysokému krevnímu tlaku a ženským nemocem. I jen náznak knírku u žen symbolizuje oslabené reprodukční orgány.

Narušená energie ledvin a močového měchýře se projevuje šuměním a pískáním v uších, zástavou nebo častým močením, poruchami menstruace, černými kruhy pod očima, otoky a bolestmi kotníků a kolen, slabými lámavými kostmi, častými angínami, záněty sedacího a mezižeberního nervu, vikláním zubů, odhalováním krčků nebo nízkou koncentrací. Při přetížení ledvin se zhoršuje kvalita vlasů, na nehtech dochází ke změnám.

Ledviny se odráží na ušním boltci, močový měchýř se zrcadlí na horní části čela. Pohlavní orgány se zrcadlí rovněž v horní části čela a v okolí úst.

 

Očista neboli detoxikace ledvin

Ledviny se spojují s živlem vody. Nejlepším obdobím jejich očisty je zima a brzké předjaří, přesněji čas mezi 15. listopadem do 15. února. V tuto dobu preferujte tmavě modrou a černou barvu.

Očista ledvin a močových cest

 • Vojtěška a Chlorofyl z vojtěšky je základnem při regeneraci ledvin. Vojtěška je léčivá rostlina s výbornými účinky na ledviny i močové cesty. Více o jejích léčivých vlastnostech se můžete dočíst zde – vojtěška (zejména pozor máte-li vyšší srážlivost krve)
 • Nopal je léčivou rostlinou velmi účinnou v oblasti ledvin. Čistí a harmonizuje celý zažívací trakt a m máočopůdný a dezinfeční účinek
  • Antioxidanty jsou důležité zejména
 •  při zánětlivých nemocech ledvin a močových cest.
 • Bylinky podporující ledviny a močové cesty – celík zlatobýl, lichořeřišnice větší, vrbovka malokvětá, tužebník jilmový, svízel syřišťový

 

Co můžete pro svá ledviny hned teď

Vyhněte se mléčným výrobkům a nočním jídlům. Ještě víc zmenšete porcičky soli – příjem vody a soli musí být vyvážený. Na ledviny si přikládejte pšenici v pytlíku z bavlny a nahřátou sůl v pytlíku. Do koupele si přisypte mořskou sůl. Vyražte na procházku k řece nebo jiné vodě. Pozor na chlad, špatný pitný režim, alkohol, chemikálie, drogy, koření, cukr, špatné dýchání a velké množství živočišných bílkovin. Ledvinám neprospěje ani strach a úzkost.

Zdroj:  -  http://www.prirodnicestou.cz/detoxikace-ledvin-a-mocovych-cest/

---

Chraňte své ledviny! Mají vliv na hodně nemocí!

 

Datum: 07.11.2015

Trpíte pocity únavy, vyčerpání? Vstáváte ráno nevyspalí, neodpočatí? Bolí vás klouby? Máte vysoký krevní tlak? Máte potíže s plodností? Důvod může být překvapující – vyčerpané ledviny!

Ledviny nebolí

I když vám budou ledviny pracovat třeba jen na 40 %, tak to vůbec nemusíte cítit a poznat. Ledviny totiž nebolí! A tak si vůbec nemusíte uvědomovat, že se schyluje k závažnému zdravotnímu problému.

Ledviny mají minimální množství nervových zakončení, proto jejich oslabení a dysfunkce nevnímáme bolestí. Správnou znalostí souvislostí v našem těle si však můžeme odvodit jejich špatnou funkci.

Co souvisí s ledvinami

Akupunkturní dráha ledvin začíná uprostřed chodidla na rozhraní přední třetiny chodidla. Bolesti v této oblasti, výskyt bradaviček nebo jiných kožních defektů může signalizovat problémy s ledvinami. Dráha dále prochází kolem kotníku, Achillovy paty a stydké kosti. Problémy se šlachami a kostmi v této oblasti také ukazují na oslabení ledvin.

Podle pravidel čínské medicíny jsou ledviny párovým orgánem močového měchýře. Pokud trpíte chronickými záněty močového měchýře, tak vězte, že i ledviny nejsou úplně v pořádku. U mužů se může tento problém manifestovat i přes chronické záněty prostaty, kde souvztažnost s ledvinami bývá velmi blízká.

Vypadávání vlasů, kazivost zubů, nedoslýchavost, bolesti hlavy zejména v zátylku, neplodnost, to vše také souvisí se špatnou funkcí ledvin.

Za kloubními problémy hledejte ledviny

Z pohledu alternativní medicíny mají problémy s klouby většinou základ v málo funkčních ledvinách. Zejména pokud vás chronicky bolí kolenní klouby, je to přímý ukazatel na potíže s ledvinami. To je jeden z důvodů, proč různé typy kloubních výživ nebývají tak účinné, jak by mohly. Pokud neposílíme ledviny, tak léčba nemůže být úspěšná.

Měřte si krevní tlak!

V oblasti ledvin se tvoří hormony a enzymy, které mají přímý vliv na hodnotu krevního tlaku. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem a po všech odborných vyšetřeních bylo konstatováno, že jste zdraví, „jen máte vysoký krevní tlak“, tak vězte, že příčina často bývá v oslabených ledvinách.

Zkuste jednoduchý test: Měřte si krevní tlak několikrát za den, v době, kdy jste relativně v klidu. Jestliže se krevní tlak postupně v průběhu dne zvyšuje a v době mezi 17. a 18. hodinou je již vysoký, tak se s největší pravděpodobností jedná o onemocnění ledvin, které tlak zvyšují. Podle orgánových hodin mají totiž právě v této době vrchol své činnosti ledviny.

Ledviny, to je základní životní energie

Staré čínské učení říká, že v ledvinách je uložena naše základní životní energie – čchi. Pokud si tělo vyčerpáváme nezdravým jídlem, vysokým příjmem solí a chemikálií, nedostatečným pitným režimem, alkoholem, vysokými dávkami kofeinu, nedostatkem pohybu a zejména chronickým dlouhodobým stresem, tak nám tato energie z ledvin rychle ubývá. Následkem je chronická únava, vyčerpání, pocit nevyspání po probuzení, snížení pohlavního pudu a velmi často i neplodnost.

Pokud pak potomka zplodí pár s nízkou energií čchi ve svých ledvinách, toto dítě bývá od narození oslabené a nemocné.

Naši předci podvědomě věděli, že děti narozené v lednu nebo v únoru bývají slabší. Samozřejmě, že s tím souvisely i zimní měsíce a někdy i nedostatek potravy, ale také to, že v těchto zimních měsících jsou naše ledviny nejvíc oslabené, mají nejméně energie.

Chcete být zdraví a energičtí?

Udržujte si zdravé ledviny s dostatečným množstvím energie.

Jak na to

 • dodržujte pitný režim
 • snižte příjem alkoholu
 • snižte příjem kofeinu
 • co nejvíce vynechte ze svého jídelníčku bílý rafinovaný cukr a výrobky z něj
 • snižte solení a příjem soli v potravinách, zejména v uzeninách
 • neberte si na každé „píchnutí“ léky na bolest
 • pracujte se svým stresem, uvolňujte jej vhodným cvičením a relaxací - zkuste cvičení Čchi-kung
 • předcházejte onemocnění cukrovkou, které ničí ledviny

Užívejte pravidelně přírodní přípravky na podporu funkce ledvin

 • celík zlatobýl – základní bylina na ledviny
 • bylinný čaj na ledviny 
 • bylinný čaj na močový měchýř
 • přírodní kapsle Ochránce obsahují léčivou houbu Cordyceps, která dokáže podpořit energii ledvin a snížit záněty
 • přírodní kapslePohoda na zklidnění tvorby stresových hormonů v nadledvinkách
 • pracujte na tom, aby vaše tělo nebylo chronicky překyselené – minerály Odkyselení, čaj Odkyselení organismu

Hýčkejte své ledviny! Budete se cítit energičtí, zdraví a spokojení!

Zdroj:  -   http://www.serafinbyliny.cz/magazin/chrante-sve-ledviny-maji-vliv-na-hodne-nemoci-detail-1276​

-

Čtěte také: fazole - dobíječ baterek

---

...doporučené externí odkazy

wiki - ledviny

ledviny - regenerace

---

...tip na stránku 

léčení energiemi - slovenská sympatická léčitelka

---

Spřátelené blogy: pepomat - wordpress

pepomatwebmium - blogspot 

pepomatwebmium - blog

Pokud se Vám líbi tento web, můžeme Vám podobné stránky také zhotovit.. SEO Bohaccio

Web
   
Vlastní vyhledávání
provozováno na