Zeměžluč, hlístník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití
Zveřejněno: 06.10.2014 | Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
Zeměžluč okolíkatá (latinsky centaurium erythraea) - tato všeobecně známá bylina je velmi vyhledávaná, měla by se odstříhávat nůžkami, neměla by se trhat (kořeny jsou nepevné) a to pouze horní část kvetoucí natě, což rostlinu šetří, takže obvykle ještě jednou v sezoně vykvete.
Účinky rostliny:
- trávení, trávicí potíže
- pálení žáhy (pyróza)
- říhání (regurgitace)
- nechutenství - zlepšuje chuť kjídlu
- podpora tvorby žaludečních šťáv
- dobrý vliv na játra
- dobrý vliv na žlučník
- dobrý vliv na dvanácterník
- zlepšuje metabolismus
- zlepšení trávení - podpora peristaltiky střev
- podpora funkce sleziny a jejíčinnosti
- střevní paraziti, paraziti střev
- úprava konzistence stolice
- anémie, chudokrevnost, blednička
- nízký tlak krve - zvyšuje tlak krve
- celkové posílení organismu
- sklidnění duše i těla
- horečka
- infekční nemoci
- posílení obranyschopnosti, imunity
- rány - "ranhojičské" účinky, urychluje hojení ran
TIP ZBYŇKA MLČOCHA:Má intenzivní účinky na žaludek - předávkování vede k průjmu a zvracení.
Pro sběrače je to pohodlnější a droga má plnou kvalitu. Byla by škoda vyhubit tak užitečnou rostlinku, která je navíc i pěkná. Bohatstvím růžových květů zkrášlí každou louku, na níž se objeví. Pro léčebné účely se pěstuje, takže doporučuji její nákup v lékárně či v drogerii.
Jméno zeměžluč je odvozeno od výrazně hořké chuti, která dává této bylině punc prvotřídního léku na všechny choroby zažívacích orgánů. Zlepšujetrávení, odstraňuje takzvané pálení žáhy a říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčízkažený žaludek a upravuje vylučování žaludečních šťáv. Tím všestranně posiluje žaludek. Zároveň příznivě ovlivňuje játra, žlučník, dvanácterník, zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus), zvyšuje tonus a peristaltiku střev, vyhání střevní parazity a upravuje stolici.
Droga má i jiné dobré účinky. Podporuje činnost sleziny, tvorbu červených krvinek (má tedy vliv na chudokrevnost) a zlepšuje krevní oběh. Mírnězvyšuje krevní tlak, celkově posiluje organismus a uklidňuje. Podává se i při horečkách a infekčních onemocněních, protože podporuje vlastní obranné schopnosti organismu (imunitu a imunitní systém) .
Na všechny tyto neduhy stačí zeměžluč sama, v běžných dávkách se nezjistilyžádné nepříjemné účinky. Její působení na žaludek je však intenzivní.
Pokud máme k dispozici také jiné byliny z rodiny hořkých rostlin, kombinace s nimi posiluje i rozšiřuje léčivé vlastnosti zeměžluči. Zeměžluč má také výborné ranhojičské účinky. Pití čaje urychluje hojení ran, které je třeba zároveň omývat silným odvarem, ošetřovat čerstvou šťávou nebo na ně přikládat rozdrcenou drogu (bylinu).
Zdroj:
---
Bylinky a léčivé rostliny >
Výška rostliny:
do 50.0 cm
Doba květu:
Červen, Červenec, Srpen
Doba sběru:
Červenec, Srpen
Barva květu:
růžová
Barva olistění:
zelená
Tvar květu:
okolík
Tvary listů:
celokrajné, kopinaté, vstřícné
Fotogalerie (0 fotek): |
Popis rostliny:
Zeměžluč je jedno až dvouletá bylina, dorůstající do výšky 0,5m. Její čtyřhranná, lysá lodyha se větví nahoře. Spodní listy vytvářejí přízemní růžici. Listy jsou přisedlé, vstřícné, podlouhle vejčité až kopinaté, celokrajné. Drobné květy mají starorůžovou barvu a jsou složeny do bohatých okolíků. Plodem je úzce válcovitá tobolka s mnoha semínky. Kvete v létě.
Čeleď:
Gentianaceae - hořcovité
Výskyt:
Zeměžluč roste hojně na mýtinách, pasekách, lesních loukách, na mezích, stráních a vřesovištích. V poslední době jí ubývá, k tomu přispívají i nezodpovědní sběrači, kteří ji vytrhávají i s kořínkem.
Pěstování:
Zeměžluč je bylina velmi choulostivá na čistotu podloží, a proto bývá indikátorem kvalitní spodní vody.
Sklizeň:
Sklízíme nať (Herba centaurii) v červenci a srpnu.
Použití:
Droga obsahuje hořčiny, pryskyřice, glykosid gentiopicrosid, cukr, kaučuk, éterický olej, mastné kyseliny, amid kyseliny nikotinové, flavonoidy, pryskyřičné látky, magnesiumlaktát, vosk a malé množství silice.
Droga výrazně povzbuzuje tvorbu trávících šťáv a zlepšuje trávení. Používá se také při onemocněních žlučníku a žlučových cest. Působí i jako tonikum a zlepšuje krevní obraz u chorob bílé krevní složky. Z drogy připravujeme nálev, bylinný balzám nebo homeopatický čaj. Pro velmi hořkou až odpornou chuť podáváme drogu samostatně, protože svou přítomností negativně ovlivní chuť směsi. Její aplikace do směsi je i tak možná, ale jen v malých dávkách.
Při krevních chorobách zeměžluč kombinujeme především s listem konopičky. Při předávkování vzniká pocit ošklivosti až nutkání na dávení. V terapeutických dávkách lze drogu použít i v pediatrii a v geriatrii, především jako centrální stimulans čili tonikum.
Drogu mohou jen omezeně užívat těhotné a kojící ženy, protože hořčiny přecházejí do mateřského mléka.
Homeopaticky zpracováváme kvetoucí nať v době prvního květu. Protože trháním se obyčejně vytrhne i kořen, nať odřezáváme, a to nejlépe těsně před polednem a jen nejvrchnější nezdřevnatělou část. Užívání homeopatických tinktur je velmi rozšířené, protože pro velkou hořkost byliny je tato forma nejpřijatelnější. Užíváme ji hlavně při všech problémech se žaludkem, zažívání, pro posílení jater a celkové posílení v rekonvalescenci, pro zvýšení chuti k jídlu a celkové zlepšení trávení a zvýšení množství žaludečních šťáv.
Zdroj: http://bylinky.atlasrostlin.cz/zemezluc-lekarska
---
...doporučené externí odkazy