Pelyněk - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, využití
Pelyněk pravý (latinsky artemisia absinthium) - abychom ocenili krásu rostlin, musí existovat i rostliny obyčejné, nepěkné, vedle nichž mohou ty krásné vyniknout. Takový osud postihl ubohý pelyněk. Rostlina nemá pěkné listy ani květy, jimiž by semohla pyšnit. Dokonce i nepříjemná chuť pelyňku se stala symbolem všeho hořkého.
___
___
Účinky rostliny:
- potíže s trávením
- žaludeční potíže - "otrava", zkažený žaludek
- zvracení
- zánět žaludku
- nechutenství
- tvorba žaludečních kyselin
- nemoci jater
- nemoci žlučníku
- nemoci dvanácterníku (duodena)
- křeče žaludku a trávicíhosystému
- plynatost
- chřipka - posílení organismu
- prochlazení - posílení organismu
- paraziti střev
TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Při používání pelyňku je třeba dávat pozor na dávkování, užívat ho raději méně, neboť je silný a trochu zákeřný. V malých dávkách totiž droga (bylina) uklidňuje, v silnějších vyvolává nervozitu. Pelyněk je nebezpečný pro těhotné ženy a působí jako jakýsi druh návykové drogy, která může zavinit i těžké poškození zdraví. Proto bylo zakázáno vyrábět kdysi oblíbená pelyňková vína a destiláty.
Možná i proto se pelyněk nastěhoval na místa svému vzhledu přiměřená - nasmetiště, rumiště, staré náspy a jiná, zcela neatraktivní stanoviště. Avšak jak to často bývá i u lidí, nelze soudit podle zevnějšku - opravdová hodnota se skrývá uvnitř.
Pokud pelyněk každý zná, tak právě proto, že patří mezi naše kmenové léčivé rostliny. Sbírají se tenké, ještě ne zcela rozkvetlé stonky. Dá se sehnat i vlékárně či v drogerii.
Jako léčivá bylina byl pelyněk dobře známý již ve starověkém Egyptě a Řecku a od té doby se stále využívá jeho hořkosti. Podle mne je to vůbec nejvíce hořká rostlina, a to ji předurčuje především k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí.
Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity.
Čajová směs s pelyňkem na žaludeční nevolnost, "zkažený žaludek":
- nať pelyňku 5 (dílů)
- nať máty 4 (díly)
- nať zeměžluči 4
- nať benediktu 4
- květ heřmánku 3
- plod jalovce 3
- semeno ostropestřce 3
Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a přikryté necháme asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho po celý den v malých dávkách, zhruba každou hodinu. Přitom nic nejíme, nejvýš trochu ovoce; jím také začínáme po vyléčení opět konzumovat potravu.
Zdroj:
---
Pelyněk – to co se nedá, ale musí pít
Pelyněk (Artemisia) je rozsáhlý rod dvouděložných rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Zahrnuje asi 300 druhů, z nichž nejznámější je pelyněk pravý (Artemisia absinthium), pelyněk okoličnatý (Artemisia unbelliformis), vysokohorský druh z Alp, Pyrenejí a Apenin, kterému byly připisovány magické vlastnosti, dále pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) zvaný boží dřevec, pelyněk kozalec (Artemisia dracunculus) neboli estragon, pěstovaný jako kuchyňské koření. Silně voní a obsahuje množství silic. A pak je tu ještě pelyněk cicvárový (Artemisia cina), jehož semínka se kdysi používala proti cizopasníkům, například škrkavkám.
Pelyněk pravý, latinským názvem Artemisia absinthium dostal podle legendy jméno podle řecké bohyně Artemis, na jejíž počest se pořádaly jarní slavnosti spojené s konzumací pelyňku. Absinthium v překladu znamená to, co se nedá pít. Pelyněk si toto jméno získal pro svoji výrazně hořkou až odpornou chuť. Léčivé účinky pelyňku byly ale známy už ve starověkém Egyptě, záznamy z papyrových svitků jsou z období 1550 př. n. l. Ze starého Řecka je doložena zmínka o pelyňkovém víně absinthites oinos, výtažky z pelyňku se v Řecku používaly jako lék. Zmínky o pelyňku najdeme i v bibli.
Pelyněk pravý je asi metr vysoká trvalá bylina. Daří se mu na slunných suchých místech v půdě bohaté na živiny a dusík. Původem je pravděpodobně ze západní Asie, dnes roste volně v přírodě podél cest, na stráních a mezích i na kamenitých a skalnatých místech v mírném pásu v Evropě, v severní i jižní Americe, v Asii a na Novém Zélandě. Můžeme se s ním setkat i u nás. Lodyha i listy pelyňku pravého jsou stříbrošedě plstnaté a listy tvoří přízemní růžici. Drobné žluté květy jsou v bohatých latách. V červenci a v srpnu se sbírá kvetoucí nať, nejlépe list sdrhnutý společně s květem. Suší se ve stínu nebo uměle při teplotě do 40° Celsia. Pelyněk obsahuje těkavé silice, jejichž nejdůležitějšími složkami jsou toxický tujon, tujol a azulen, dále kandiden, felandren, glykosidní hořčiny absintin a anabsintin, flavonoidy, fenolové kyseliny, ligniny, třísloviny, pryskyřice, organické kyseliny a další látky.
Přírodní lék pro špatné trávení
Pelyněk pravý má vynikající protizánětlivé účinky. Požívá se při horečnatých onemocněních, nechutenství, střevních kolikách a proti křečím, při průjmu a zánětech žaludku. Hořčiny obsažené v pelyňkové nati podporují tvorbu žaludečních šťáv, činnost žlučníku a jater. Pozitivně ovlivňuje vstřebávání živin ve střevě a zlepšuje celkový metabolizmus organizmu. Působí dezinfekčně, tlumí křeče. Zevně se používá při svrabu, abscesech a některých očních onemocněních. Působí i na psychiku. Podporuje údajně odvahu a nebojácnost, uvolňuje zlost a napětí, pomáhá při depresi a letargii. Dávkovat se musí opatrně. Pouhých patnáct gramů pelyňkové silice způsobí lehkou otravu, nevolnosti, křeče až bezvědomí.
Nejvýznamnějším přínosem je velice efektivní působení pelyňku na trávení. Látky obsažené v této bylině mají téměř okamžitý povzbuzující účinek v případě nedostačující činnosti žaludku, žlučníku a jater, výrazně stimulují produkci žaludečních šťáv a žluči. Pelyňkový čaj odstraňuje pocit plnosti, nadýmání, pálení žáhy, pomůže i při otravách jídlem, pocitech žaludeční nevolnosti a podobně, a to většinou do několika minut po požití. Máte-li problémy s trávením tučných a těžkých jídel, pelyněk je pro vás tím pravým přítelem, dokáže nahradit i mnohé syntetické preparáty, určené na stimulaci trávení a podporu činnosti žlučníku.
Pelyněk odedávna nachází využití i v kuchyni. Do pokrmů se přidávají jeden dva lístky, které pečeným masům dodají zvláštní chuť. Hodí se například k vepřovému bůčku, ovaru, uzenému masu, kachně, huse i skopovému. Používá se také jako dochucovadlo nápojů, například vermutu a fernetu. Je základní složkou absintu, jemně zeleného alkoholického nápoje. Kouř ze spálené natě a olej z pelyňku vetřený do pokožky odhání komáry a větvička zabalená do šatů chrání oblečení před moly. Dodnes se na dotěrný hmyz v Rusku používá nať pelyňku, která se rozprostře po podlaze.
Někteří léčitelé příliš nedoporučují aplikaci pelyňku vnitřně, a to kvůli látce jménem thujon, která může při vysokých dávkách a dlouhodobém užívání způsobit otravu. Pravdou však je, že onen obáváný thujon se ve vodním nálevu téměř neuvolňuje, umírněné pití pelyňkového čaje je proto téměř bez nebezpečí, negativní účinky thujonu se projevují až při vysokých dávkách, což nám v případě vodního nálevu nehrozí.
Pouze těhotné ženy by se měly pití pelyňkového čaje a užívání preparátů s jeho výtažkem úplně vyvarovat, tato bylina totiž pomáhá vyvolat měsíční krvácení u žen a mohlo by dojít k potratu.
Recept na léčivý čaj z pravého pelyňku
Pelyňkový čaj má výrazně hořkou chuť, která nás při prvním požití určitě zaskočí. Ne nadarmo se říká "hořký jako pelyněk". Dá se však na ni zvyknout, dokonce se nám může stát příjemnou. Nezmírníme ji přidáním jakéhokoli množství cukru nebo medu, jediná možnost, jak ji trochu potlačit, je přidáním byliny s mentolovou nebo anýzovou příchutí, jako je máta, fenykl, nebo anýz, které mají také příznivý vliv na trávení.
Recept na pelyňkový čaj: 1 čajovou lžičku řezané suché drogy na větší šálek horké vody, necháme 5-10 minut louhovat, přecedíme a pijeme teplý po doušcích (pro zlepšení chuti můžeme přidat výše zmíněné byliny). Čaj pijeme v případě potíží, není vhodné ho užívat dlouhodobě bez přestávky.
KV-Ilustrační foto:sxc.hu/atreesgarden.com
Zdroj: http://www.hobbystranky.cz/hobby/pelynek-co-se-neda-ale-musi-pit
---
...doporučené externí odkazy