11 psychologických triků, jak zhubnout

29.07.2016

11 psychologických triků, jak zhubnout
11 psychologických triků, jak zhubnout Lidé obvykle věří, že mají své jídlo mnohem více pod kontrolou, než je výzkumy dokázaná pravda. Na to, co a kolik toho sníme, má vliv celá řada faktorů, které si většinou neuvědomujeme. Jak využít sílu nevědomí ve svůj prospěch?

 

1.) Pořiďte si menší nádobí a kupujte menší balení jídla

Zní to až absurdně, ale naši dlouhodobou váhu může velmi ovlivnit to, jak máme doma velké talíře. Nejen doktor Wansink, i další výzkumníci opakovaně dokázali, že velikost (balení nebo našeho nádobí) nás při konzumaci ovlivňuje mnohem více, než bychom byli schopni připustit. Máme tendenci sníst vždy celý balíček/všechno, co je na talíři. Velmi malou změnou zde můžeme dosáhnout velikých výsledků. Naším vnímáním lze velmi dobře manipulovat: vyklopte 200 g rizota na malý talíř a bude to vypadat jako velká porce, zatímco 200 g na velkém talíři jako malý předkrm.

 

2.) Naložte si o 20 % méně jídla, než předpokládáte, že budete chtít sníst

Doktor Wansink při svých výzkumech zjistil, že když toho sníme o třicet procent méně, tak se budeme cítit zřejmě trochu nepříjemně; kdežto dvacet procent méně neznamená pro většinu lidí žádnou újmu. Jíst, dokud nejste sytí z 80 %, je velmi dobrá rada. Ještě jinak: Zkuste se naučit přestat jíst při prvním uvědomění, že již nemáte hlad, a nikoliv až tehdy, kdy se cítíte plní.

Čtěte také: detoxikace cukru

3.) Dejte si veškeré jídlo dopředu na talíř

Kdo si dá na talíř všechno jídlo hned na začátku, sní toho podle průzkumů o 14 % méně než člověk, který si vezme málo a jde si pak několikrát přidat.

 

4.) Mějte přehled o tom, co jste už snědli

Když uvidíte prázdné obaly od vámi právě snědených potravin, na talířku odložené kosti od kuřecích stehýnek – nebo v případě pití prázdné sklenice – přinutí vás to s konzumací dříve přestat. Tento bod platí zejména pro hodování na různých oslavách, večírcích a párty, kdy bývá snadné zapomenout, kolik jsme toho již spořádali.

Čtěte také: slezina a problém hubnutí

5.) Nedopusťte, abyste byli u jídla rušeni

Při jednom pokusu snědli lidé, kteří při obědě poslouchali rádio, o 15 procent více jídla, než ti, kteří jedli v tichu (Wansink, 2009: 101- 102). Ještě hůře na nás působí televize. Někdo zase při jídle čte a vůbec nevnímá, co do sebe háže. Jíme toho zbytečně mnoho kvůli našim nevědomým zvykům. Zkuste si sepsat ty vaše a začít jíst více vědomě.

 

6.) Když jíte s druhými lidmi, začínejte jíst až jako poslední

„Když jsme s lidmi, které máme rádi, máme tendenci jíst déle, než když se nacházíme sami,“ zjistil Brian Wansink (2009: 95). Často ztrácíme přehled o tom, kolik jsme toho snědli. Mnoho experimentů též ukázalo, že máme tendenci napodobovat rychlost a množství jídla, které sní ostatní. Jednoduchý návyk, který můžeme v těchto případech odteď praktikovat, je, že začneme jíst jako poslední a pokud možno pomalu, aby nás to nenutilo si přidávat nebo si objednávat další chody jen kvůli tomu, že náš protějšek ještě jí.

Čtěte také: peptidy - hubnutí (mimojiné)

7.) Jídlo dobře schovejte, nemějte ho na očích

Další účinný psychologický trik: To, co je v našem zorném poli či dosahu, poutá naši pozornost. Proto jsme například v psychiatrické léčebně pacientkám závislým na alkoholu radili mít po příchodu z léčby domů tzv. suchý dům.

A platí to i naopak: Pokud si chcete vytvořit nový návyk jíst více zeleniny, nakrájejte si zeleninu do misky a umístěte ji tak, abyste ji měli co nejvíce na očích.

 

8.) Na jídlo se těšte a plně si ho užijte

Důležité je zachovat si z jídla potěšení. Skvělé je brát jídlo jako rituál, který vyžaduje plnou pozornost. Dříve bývalo zvykem jídlu žehnat, křesťané se před jídlem modlí dodnes. Jakýmkoliv způsobem je vhodné v duchu poprosit a poděkovat za to, že nám jídlo dodá energii, sílu, zdraví. Jezte vždy s radostí a nikdy s pocitem viny! Pomůže také stravovat se na k tomu vyhrazeném místě – tj. uvědomit si, že jíst za chůze či nad klávesnicí počítače je jaksi nedůstojné.

 

9.) Svého milovaného jídla se nevzdávejte – vyzkoušejte strategii „polovina talíře“

Vlastní mozek ošálíme někdy dobře kompromisem. Tj. nebudu se vzdávat hranolek nebo oblíbené omáčky, ale dám si je jen na polovinu talíře. Na tu druhou umístím zeleninu nebo salát.

 

10.) Zamilujte se

„Člověk by se měl neustále udržovat ve stavu zamilovanosti,“říká mág Tomáš Opravil. Vtip je v tom, že když jste zamilovaní, jíst skoro ani nepotřebujete. Toto je velmi důležitý bod. Řada lidí totiž jídlem kompenzuje svou vnitřní prázdnotu. Jak říkají Esther a Jerry Hicks (2009: 185): „Buďte šťastní a pak jezte. Nesnažte si svou cestu ke štěstí projíst.“

Čtěte také: jarní tipy od Marieke

11.)Vyberte si tři principy a vneste je do svého života

Můžeme být do roka o 5, 10 i 15 kg lehčí. A to bez jakýchkoliv diet, jen s využitím těch správných psychologických principů. A protože doktor Wansink říká, že většina diet selže proto, že toho po nás chtějí příliš mnoho, sám doporučuje vybrat si maximálně tři uvedené zásady. Aby se z nich stal zvyk, potřebujeme „přežít“ prvních cca 21-28 dní. Těm, kdo to myslí vážně a chtějí tímto způsobem hubnout, doporučuje Wansink ještě poslední věc: První měsíc (než se to stane vaším trvalým zvykem) si na speciálním papíře nebo v kalendáři každý den večer odškrtněte, že máte splněno. To budou vaše každodenní vítězství.

 

Doporučená literatura:
Hicks, J. a E. (2009): Perspektivy zdraví, tělesné hmotnosti a mysli – část IV z knihy Peníze a zákon přitažlivosti. Praha: Pragma.
Wansink, B. (2009): Nezřízené labužnictví. Praha: Columbus.

 

Související články:
Jak nastartovat tělo před úspěšným hubnutím? Detoxikační jídelníček pro každého

Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/11-psychologickych-triku-jak-zhubnout-a-pritom-jist-sva-oblibena-jidla.htm#ixzz4FnqC7rhl

Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/11-psychologickych-triku-jak-zhubnout-a-pritom-jist-sva-oblibena-jidla.htm

---

POZOR NA SKRYTÉ CUKRY! KDE NA VÁS ČÍHAJÍ A JAKÝM POTRAVINÁM SE VYHNOUT?

Meruňky, třešně, sladká jablíčka… Jsou plné prospěšné vlákniny a vitaminů, ale také cukru. A bohužel nejsou jedinými utajenými sladkými bombami, na které si musíte dávat pozor.

22. 07. 2016MICHAELA TROCHOVÁ

POZOR NA SKLOVINU
Ovoce a ovocné šťávy obsahují množství kyselin, které naleptávají zubní sklovinu. Proto není vhodné bezprostředně po konzumaci kyselých potravin a nápojů čistit zuby, protože ztráta tvrdých zubních tkání se tak zbytečně urychluje. Je dobré vyčkat alespoň 30 minut, aby se mohl uplatnit neutralizační vliv sliny. Neutralizaci je možné také urychlit například vodou či žvýkačkou bez cukru.

Mnoho diet tvrdí, že zhubnete jen tak, když z jídelníčku vyřadíte sladké. Omezit limonády i sušenky vám schválí každý výživový poradce. Ovšem nepleťte si pojmy. Jde i o mnohé druhy ovoce (Víme, které si můžete dopřát bez obav!) i o jiné potraviny, do kterých byste to na první pohled neřekli.

Čtěte také: superpotraviny

„Cukry řadíme do skupiny sacharidů a ty dělíme na komplexní (složené, škroby) a jednoduché (cukry). Zatímco potraviny obsahující komplexní sacharidy by měly být základem jídelníčku, jednoduché sacharidy v nadměrných dávkách jsou příčinou obezity a dalších zdravotních komplikací. Doporučení pro jednoduché sacharidy v jídelníčku je 10 % z celkového energetického příjmu, a to skutečně není žádná sladká hitparáda," shrnuje na úvod Bc. Pavlína Dostalíková, MBA z Institutu zdravého životního stylu NutriCentrum.

Ovoce

Ovoce obsahuje množství pozitivních látek – vlákninu, vitaminy a minerály, ale i jednoduché cukry, zejména fruktózu.

„Čím více má fruktózy, tím vyšší má glykemický index (GI), který hubnutí neprospívá. Pokud jste v redukční fázi, dejte si pozor zejména na banány, hroznové víno či datle a na přezrálé ovoce," vyjmenovává Mgr. Alena Přídová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Pozor i na letní ovoce. „Jakkoli u něj platí, že jej ze značné části tvoří voda, je v něm také spoustu jednoduchého cukru, který dokáže rozkolísat hladinu krevního cukru. Proto vás nezasytí na dlouho a je ideální spíše ke svačinkám," popisuje Ing. Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví.

FPOZOR NA SKRYTÉ CUKRY! KDE NA VÁS ČÍHAJÍ A JAKÝM POTRAVINÁM SE VYHNOUT?OTO: PROFIMEDI

Meloun obsahuje množství vody a cukru. Copak voda, té se za chvilku zbavíte... :-)

Ani v zelenině neplatí pravidlo neomezeně. Pozor zejména na sladkou a kořenovou zeleninu, která obsahuje více cukrů: červenou řepu, mrkev či kukuřici. Kuchyňská úprava jako pečení a dušení navíc zvyšují glykemický index zeleniny. Její větší část by tedy měla být konzumována v čerstvém stavu.Zelenina

Med a jiná přírodní sladidla

„Bílý cukr neobsahuje kromě cukrů navíc nic, co by bylo tělu přínosné. Naproti tomu například med obsahuje i řadu enzymů, vitaminů a minerálních látek," radí Bartolomějová. Ale i přírodní sladidla jsou stále jednoduché cukry, které byste měli konzumovat s mírou. Když si místo cukru do vody pro chuť přidáte plátek citronu nebo lístky máty, uděláte pro sebe to nejlepší.

Bílý cukr neobsahuje kromě cukrů navíc nic, co by bylo tělu přínosné. Naproti tomu například med obsahuje i řadu enzymů, vitaminů a minerálních látek

Medu je do čaje škoda. V 70 stupních ztrácí své výživové hodnoty a zbývá zase jen cukr

Luštěniny

Luštěniny jsou zdravé a zasytí na delší dobu. Obsahují sice větší množství sacharidů, ovšem komplexních. „Omezit jejich příjem je nutné v počátcích redukčního stravování, než se nastartuje metabolismus. Při dietě luštěniny nejlépe upotřebíte v zeleninových salátech, třeba ve formě vařené nebo naklíčené,“ dodává Pavlína Dostalíková.

Čtěte také: hroznové víno

Celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo je bohatým zdrojem vlákniny, má nízký glykemický index a udržuje delší pocit zasycení. Obsahuje komplexní sacharidy, glukóza se z nich uvolňuje pomaleji, po jejich konzumaci máme déle pocit sytosti. Většinou jich také nesníme tolik jako bílého pečiva.

Pozor ale na záměnu výrazů cereální a celozrnný. „Cereální znamená vyrobený z mouky, což se vztahuje na veškeré pečivo," přibližuje Alena Přídová. Cereální tak může být jakýkoli bílý rohlík obarvený melasou. Neskočte prodejcům na tento marketingový trik.

Klasické snídaňové produkty

Sladké pečivo, lupínky, instantní kaše, marmeláda... Skoro se zdá, že jsou všechny dobroty určené ke snídani prošpikované cukrem skrz naskrz.

„Zavádějící jsou hlavně různé snídaňové cereálie a instantní kaše. Evokují zdravou snídani, přesto jsou často plné přidaného cukru a většina je jich postavena na roveň sladkostem,“ radí Pavlína Dostalíková. Alena Přídová dodává: „Ideální snídaně je složena z kvalitních sacharidů, dostatku vlákniny a bílkovin. Proto je lepší volit pečivo celozrnné, instantní kaše nahradit vločkami a marmeládu vždy volit s vysokým podílem ovocné složky."

Michaela Trochová

Zdroj: http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/44735-pozor-na-skryte-cukry-kde-na-vas-cihaji-a-jakym-potravinam-se-vyhnout

---

Čtěte také: čokoláda a vše o ní

Jak fungují spalovače tuků? Máme návod, jak je efektivně používat

Jestliže čekáte, že díky spalovačům budou vaše tuky tát jako kopeček zmrzliny v létě, aniž byste se museli hnout, pak byste měli zjistit, jak opravdu spalovače tuků fungují a jestli se hodí právě pro vás.

Jak fungují spalovače tuků? Máme návod, jak je efektivně používat

Zdroj: Shutterstock.com

Pro začátek je důležité říci, že spalovače tuků jsou doplňky stravy obsahující přísady, které opravdu mohou dát hubnutí nový impuls. Ale rozhodně nejsou náhradou za zdravé stravování a pravidelnou pohybovou aktivitu. „Spalovače tuků nefungují správně, pokud jsou špatně užívány. A proto je důležité vědět o nich, co možná nejvíc, než je do svého hubnoucího plánu zařadíte. Až 80 % úspěchu hubnutí stále spočívá ve stravě a dále v pravidelné aktivitě,“ říká pro začátek specialista na sportovní výživu Bc. Martin Kolář ze Světa zdraví.

Jaké druhy spalovačů tuků máme?

Stimulační spalovače tuků patří mezi ty nejúčinnější spalovače tuků, protože stimulují centrální nervový systém, mají termogenní účinek, zrychlují metabolismus a jemně zvyšují tělesnou teplotu. Základem této skupiny jsou látky jako kofein, zelený čaj, guarana nebo synefrin. „Stimulanty oceníte zejména ve chvílích, kdy máte v důsledku diety nedostatek energie na trénink. Dokážou totiž nabudit a podpořit další spalování tuků,“ radí odborník na sportovní výživu.

Oproti tomu spalovače, které neobsahují žádné stimulanty, jsou k organismu šetrnější a využívají jako zdroj energie tuk uložený v těle. „Na trhu se dají sehnat také komplexní spalovače tuku, které kombinují výše zmíněné účinky. Dochází tak k maximálnímu efektu,“ říká Kolář. „Ideálně se hodí pro lidi, kteří jsou citlivější na některé z přidaných látek, např. kofein či synefrin,“ vysvětluje důvody, proč si vybrat právě tento typ spalovačů, Martin Kolář. Setkat se tak můžete L-karnitinem, CLA nebo HCA.

Věděli jste, že…

…aktuálně zakázaná látka efedrin je sice velmi účinný a silný stimulant, ale má mnoho vedlejších účinků? Negativně může ovlivnit činnost srdce, zvyšuje krevní tlak, může způsobovat silné bušení srdce, nervozitu nebo dokonce agresivitu a depresi.

Nejúčinnějšími spalovači jsou v současné době tzv. komplexní spalovače tuků, které omezují pocit hladu a chuť na sladké, okamžitě dodávají energii, urychlují proces látkové výměny a způsobují rychlejší dosáhnutí tepové frekvence optimální pro spalování tuků. „Jejich podstatou je, že vytváří v těle stres, na který reaguje organismus tvorbou tepelné energie. K její tvorbě tělo musí využít zdroj energie, který má v těle. Takovým zdrojem je právě tuk,“ říká ještě Bc. Kolář.

Zvýšená teplota navíc ještě podporuje zrychlení metabolismu. Nakonec také přispívají k udržení hmotnosti. Příkladem může být zázvor, malát, extrakt z vrbové kůry, apod. (např. Hot Attack, SUNKINS a.s.)

Vyberte si pravý spalovač pro vás

Při užívání spalovačů se vždy vyplatí stanovit si cíl, zhodnotit svůj zdravotní stav, přečíst si reference a na základě toho vybírat ten pravý. Některé totiž spalují tuk, jiné zase snižují nadměrnou chuť k jídlu a dodávají energii, kterou je potřeba využít k pohybu. Navíc to, co skvěle funguje u jednoho člověka, nemusí nutně ukazovat výsledky na těle druhého. Pokud tedy po několika týdnech užívání nedojde k žádnému zlepšení, vyberte si jiný spalovač s obsahem jiných stimulačních látek.

Rozdíl ve výběru pak bude také u začínajícího a pokročilého sportovce. „Důležité je i správné načasování podání spalovače. Pro začátečníka, který vydrží jen půl hodiny běhu, se doporučuje užít spalovat zhruba 45 minut před začátkem cvičení. Aktivní sportovec, který ví, že jeho pohyb bude trvat alespoň hodinu, může spalovač použít i 15 minut před začátkem,“ vysvětluje Martin Kolář.

Ale pozor!

Stimulanty se nehodí pro osoby, jež trpí onemocnění srdce nebo mají vysoký krevní tlak. Stejně tak se nedoporučuje podávat je dětem nebo těhotným a kojícím ženám.

Dávkujte spalovače tuků správně

U spalovačů je více než jinde důležité také správné dávkování jednotlivých složek. Neznamená to tedy, že čím více si jich dáte, tím budete úspěšnější. Vždycky se držte pokynů výrobce uváděných na obalu. „Vždy je lepší začít s tou nejnižší dávkou uvedenou na obalu a držet se jí po dobu alespoň dvou týdnů. Poté můžete přidávat, pokud to dovoluje daný výrobek,“ radí Kolář.

Obecně bývají dávky zhruba následující. U karnitinu se doporučuje užívat zhruba 1 až 2 gram denně, u synefrinu je to pak zhruba 5 až 10 miligramů denně a co se týče kofeinu, pak se většinou doporučují 4 miligramy na kilo váhy denně. Ale pozor: sice se doporučuje dávkování podle kilogramů, ale maximální dávka kofeinu by měla být 400 mg/denně. Vyšší dávka by mohla člověku spíše uškodit!

Zajímavost:

Zdvojnásobte účinek spalovačů tuků!

Jak už vyplývá z článku, spalovače tuků nikdy nebudou fungovat samy o sobě bez vyvážené stravy a cvičení. Každopádně jejich účinek je možné podpořit ještě vhodně zvolenými potraviny, které by se mohly pyšnit přívlastkem ‚přírodní spalovače tuků‘. Mezi takové paří citrusy, hrušky, ananas obsahující enzym bromelain, který brzdí ukládání tuků, různé druhy salátů a také koření (např. skořice nebo chilli).

Zdroj: https://womanonly.topzine.cz/jak-funguji-spalovace-tuku-mame-navod-jak-je-efektivne-pouzivat/

---

Chcete zhubnout? Dýchejte

Milióny lidí hltajících nejnovější hubnoucí trendy pomíjejí mnohem jednodušší cestu ke ztrátě hmotnosti: dýchání, napsal list The Times...

Přebytečný tuk opouští tělo především v podobě vydechovaného oxidu uhličitého, jak vyplývá z výpočtu australských vědců.
Má to však snadno předvídatelný háček. Abyste začali tuk v podobě oxidu uhličitého uvolňovat, musíte méně jíst.

Kam mizí z těla tuk?
K těmto závěrům vědci dospěli, když se snažili odpovědět na něco, co vypadá jako velmi jednoduchá otázka: "Když někdo hubne, kam mizí jeho tuk?" Zjistili ovšem, že dokonce ani lékaři na tuto otázku odpovědět nedokážou.

Průzkum mezi stovkou všeobecných lékařů a odborníků na hubnutí zjistil, že valná většina z nich předpokládá, že tuk z těla mizí v podobě tepla. To ale podle Rubena Meermana a Andrewa Browna z Univerzity Nového Jižního Walesu odporuje zákonu o zachování hmoty.

"S ohledem na rostoucí počet lidí trpících nadváhou a obezitou a na silný zájem o tuto oblast panuje překvapivá nevědomost a zmatek v oblasti metabolického procesu úbytku váhy jak mezi veřejností, tak mezi odborníky," napsali ve své studii, která vyšla ve vánočním čísle odborného časopisu BMJ.

Další z těch, kterých se ptali, "kam mizí tuk", předpokládali, že z něj vzniknou svaly. Brown a Meerman nicméně zjistili, že jednoznačná odpověď neexistuje a rozhodli se provést vlastní výpočty a zjistit trasu mizejících molekul tuku z těla.

Plíce jsou primárním vylučovacím orgánem
Lidé, kteří si přejí zhubnout a uchovat si přitom tělesnou hmotu bez tuku, se - biochemicky řečeno - snaží metabolizovat obsah svých tukových buněk, uvedli jednoduše vědci a přes složitou chemickou rovnici došli k závěru, že na ztrátu deseti kilogramů tuku musí hubnoucí člověk vdechnout 29 kilogramů kyslíku, aby vzniklo 28 kilogramů oxidu uhličitého a 11 kilogramů vody. Jinými slovy při přeměně tuku vznikají čtyři molekuly oxidu uhličitého na každé dvě molekuly vody.

"Tyto výsledky ukazují, že plíce jsou primárním vylučovacím orgánem pro ztrátu váhy," napsali. "Nic z těchto biochemických procesů není novinka - jen se zdá, že nikoho z neznámých důvodů nenapadlo provést tyto kalkulace dříve. Zjištěná množství dávají smysl, přesto jsme byli překvapení, když na nás vyskočily výsledky," dodali autoři.

Méně jíst, víc se hýbat
Tato biochemie také podtrhuje pravdu, kterou každý hubnoucí člověk zná: Je mnohem snazší hubnout snížením příjmu potravy než zvýšením objemu cvičení.

"Fyzickou aktivitu coby strategii hubnutí snadno zmaří relativně malé množství jídla navíc," uvedli autoři studie, kteří apelují na školy, aby tuto "chemii hubnutí" zařadili do osnov. Jejich závěr je přitom jednoduchý, byť nepotěší.

"Hubnout znamená uvolnit uhlík uložený v tukových buňkách, což znamená onen neustále omílaný refrén: 'Méně jíst, víc se hýbat'," uvedl list The Times.

---

Proč nezhubneme jen cvičením, ačkoliv tak často slýcháme opak

14. ČERVNA 2016

A kolikrát jste tohle slyšeli vy? „Pokud se pravidelně vrháš na rotoped nebo běžecký pás, můžeš si klidně dávat do nosu. A stejně budeš hubnout.“ Říkají nám to odborníci přes fitness, celebrity, společnosti jako Coca-Cola a dokonce i zástupci zdravotnictví, lékaři nebo první dáma Spojených států. Jen díky ní se prodalo a prodává nespočet permanentek do fitka, iontových nápojů, sporttesterů a videonávodů k cvičení.

Má to ovšem jeden drobný problém. Nejenom že ta rovnice není pravdivá, ale ještě nás naopak vede v boji s obezitou špatným směrem. Navzdory převažujícímu názoru samotné cvičení k hubnutí zas až tolik nepomáhá, informuje server Vox. Zatímco v potravě denně přijmeme 100 procent kalorií, pouze 10 až 30 procent jsme schopni spálit fyzickou aktivitou.

Fyzická aktivita může v těle spustit kaskádu změn, které následně ovlivňují, jak moc jíte, kolik kalorií spotřebujete; a tím i tělesnou váhu. Nepředpokládejte, že výrazně shodíte jen skrze fyzickou aktivitu a cvičení. Jestliže je cvičení důležité pro celkovou zdravotní kondici, na obvod vašeho pasu má mnohem větší vliv, co a jak často jíte. Poznatky ze šedesátky studií na toto téma lze rozdělit do deseti bodů:

Vliv evoluce na spalování kalorií
Když se antropolog Herman Pontzer z Hunter College v New Yorku vydal do Tanzanie za jedním z posledních kmenů lovců a sběračů, očekával, že najde skupinu strojů pálících kalorie ostošest. Na rozdíl od lidí na Západě, kteří tráví moře času přilepení na židlích, Hadzové jsou prakticky pořád v pohybu. „Ze všech doposud studovaných populací jsou Hadzové fyzickou náročností života na vrcholu,“ říká Pontzer.

Studiem jejich životního stylu chtěl nalézt důkazy pro domněnku, že za problémy s obezitou moderních civilizací může hlavně nedostatek tělesné aktivity. Výsledky byly ohromující. Energetický výdej je u Hadzů naprosto stejný, jako u průměrného Evropana nebo Američana. Tito nadmíru aktivní lovci a sběrači spalují stejné množství energie jako lidé na Západě.

Tělo nespotřebovává energii jen k pohybu, ale také ke spoustě funkcí, které nás udržují naživu. S ohledem na prostředí dokáží těla svou spotřebu energie přizpůsobovat. Napovídá to více o tom, jak pevně jsou v těle pravidla spotřeby energie zakotvena a nakolik je můžeme ošálit intenzivnějším cvičením. Stále více důkazů hovoří pro to, že pro člověka je extrémně těžké shodit již jednou nabytá kila jenom tím, že bude více cvičit.

Cvičení je dobré pro zdraví
Nehledě na to, jak se cvičení odrazí na obvodu vašeho pasu, je dobré pro vaše tělo i mysl. Dostupné studie zjistily, že zatímco cvičení vedlo jen k mírné redukci váhy, účastníci, kteří cvičili víc i bez změny stravovacího chování zaznamenali mnoho pozitivních efektů na zdraví – nižší krevní tlak, nižší riziko cukrovky typu 2, infarktů a cévních příhod. Další studie dokumentují menší riziko rozvoje Alzheimerovy demence a pravidelně cvičící lidé měli také lepší výsledky v kognitivních testech.

Cvičení nemá na hubnutí žádný vliv
Příběhy lidí, co zázračně shodili jen běháním na pásu, jsou všude okolo. Drtivá většina důkazů však hovoří jinak.
Závěry studií několika studií konstatovaly, že po 20 týdnech účastníci shodili méně, než očekávali, a také, že celkový objem energie spálené při cvičení neměl v dlouhodobém horizontu žádnou spojitost s redukcí váhy.

V lidech je stále zakořeněná představa hubnutí jen na základě příjmu a výdeje energie. Toto pravidlo formuloval Max Wishnofsky v roce 1958 a stále je citováno. Na hospodaření organismu s energií se nahlíží jako na dynamický systém schopný přizpůsobení. Pokud změníte jeden parametr (méně jíte, nebo více cvičíte), spustí se kaskáda změn, které ovlivní, kolik energie vaše tělo reálně spotřebuje. Na hubnutí má daleko větší vliv kontrola příjmu potravy. Pokud navíc cvičíte, výsledek je ještě lepší.

Cvičení reprezentuje pouze malou část denního výdeje energie
Opomíjeným faktem je to, že kalorie spálené cvičením jsou v celkovém energetickém výdeji těla ve výrazné menšině.
Alexxai Kravitz, neurovědec věnující se obezitě v National Institutes of Health, říká: „Je to jen 10 až 30 procent celkového denního výdaje.“

Energetický výdej těla tvoří tři složky: základní metabolismus, tedy energie potřebná k udržení základních funkcí těla v klidovém stavu; energie potřebná k strávení potravy; a energie vynaložená na fyzickou aktivitu. Nad základním metabolismem nemáme žádnou kontrolu, ale přitom ztělesňuje 60 až 80 procent celkové spotřeby, energie k trávení jídla asi 10 procent, fyzická aktivita se tak na výdeji energie podílí jen 10 až 30 procenty. „Tím pádem není překvapením, že cvičení sice vede k redukci váhy, ale jen v malé míře,“ dodává Kravitz.

Samotným cvičením se energetický deficit vytváří velice těžko
Matematik Kevin Hall vyvinul model, který dokazuje, že i kdyby stokilový muž čtyřikrát týdně přidal do svého itineráře 60 minut středně intenzivního běhu, podařilo se mu zároveň udržet konstantní příjem energie a vydržel to celé 30 dní, shodí dvě a půl kila. Pokud je tedy někdo obézní nebo má nadváhu, a chce shodit deset a více kilogramů jen cvičením, zabere mu to neuvěřitelné množství času, vůle i námahy.

Cvičení může podrývat snahy o hubnutí záludnými způsoby
Jak moc se hýbeme a jak moc jíme, spolu souvisí. Cvičení nám umí zvýšit apetit – až tak, že klidně sníme ještě více kalorií, než jsme právě spálili. Studie z roku 2009 ukázala, že lidé mají po cvičení skutečně tendenci více jíst. „Dřete hodinu a všechno to vymažete během pěti minut u jídla,“ dodává Hall. Jeden kousek pizzy je ekvivalentem hodinového cvičení. Totéž platí pro kávu nebo kornout zmrzliny.

Další studie ukazují, že lidé někdy po cvičení podvědomě zvolní a spotřebují méně energie na běžné aktivity. Třeba si jdou lehnout, zvolí výtah místo schodů nebo se prostě tolik nehýbou. Tyto změny se souhrnně nazývají kompenzační chování a zahrnují nevědomá přizpůsobení našich organismů, která vyrovnávají vyšší energetický výdaj.

Cvičení může způsobovat fyziologické změny pomáhající hospodařit s energií
Nejzajímavější teorie vyvracející domněnku o výrazné roli cvičení při hubnutí popisují změny v tom, jak naše orgány regulují po cvičení výdej energie. Výzkumníci objevili jev, který nazvali metabolickou kompenzací. Pokud lidé vydávají více energie nebo se snaží hubnout, zpomaluje se jejich základní metabolismus. „Čím více tělo namáháte, tím více se zapojují kompenzační mechanismy,“ říká fyzioložka Lara Dugas z Loyola University. Jinými slovy, naše těla se mohou aktivně bránit snaze shodit.

Výdej energie může narazit na horní hranici
Studie popsaly výdejový strop u různých skupin lidí od jezdců Tour de France přes olympioniky v běhu na lyžích po nesportovce. Tělo si nastaví úroveň, do níž je ochotno vynakládat energii. Snad je to dáno evoluční historií, kdy byly zdroje jídla méně spolehlivé. „Základní myšlenkou je to,“ popisuje Pontzer, „že tělo si bude bránit určitou hranici výdeje energie bez ohledu na to, jak aktivní budete.“ A permanentka do fitka zakoupená za účelem zhubnutí pak znamená peníze vyhozené z okna.

Vláda a potravinářský průmysl vědomě šíří nevědecká doporučení
Podle údajů Světové zdravotnické organizace je nyní obézních okolo 13 procent světové populace, v USA má celých 70 procent populace nadváhu nebo je obézních. Za viníky jsou označováni rovným dílem nedostatek pohybu a příliš velký příjem kalorií.

Tucty organizací a kampaní zdůrazňují důležitost fyzické aktivity pro boj s obezitou. Bohužel ale v bitvě s obezitou prohráváme, protože jíme víc, než kdy předtím. Mýtus o cvičení je nám přesto stále dokola servírován potravinářským průmyslem – těmi stejnými společnostmi, kterým je vytýkáno, že nám prodávají příliš mnoho nezdravých produktů. „Fyzická aktivita je nezbytná pro zdraví a blahobyt zákazníků,“ říká třeba Coca-Cola. S doporučováním cvičit je tato firma spojována od roku 1920.

Mýtus o hubnutí cvičením se stále objevuje ve vysoce exponovaných aktivitách jako Let’s Move! – kampani, za kterou stojí Michelle Obama. Zaměření Bílého domu na cvičení coby metlu dětské obezity je strategickým rozhodnutím vyslat zprávu pozitivní a uskutečnitelnou – a zároveň si to nerozházet u potravinářského průmyslu.

Takže co tedy na hubnutí funguje?
Aspoň jednou týdně se vážit, omezit příjem kalorií, vyhýbat se velmi tučným jídlům a dávat si pozor na porce. A samozřejmě také pravidelně cvičit. Ale pamatujte – cvičení je jen doplněk k hlídání si kalorií a změně životního stylu. Dieta spojená se cvičením může přinést lepší výsledky, než jen dieta samotná – ale rozdíl je minimální.

Zdroj: http://www.forbes.cz/proc-nezhubneme-jen-cvicenim-ackoliv-tak-casto-slychame-opak/

---

...doporučené externí odkazy

bez hladovění

hubnutí - pěkné tělo

pro ženy - blesk - hubnutí