Fazole - dobíječ 'baterek' neboli prodlužte ledvinám - sobě život!!!

Fazole - dobíječ 'baterek' neboli prodlužte ledvinám - sobě život!!!

Dlouho se diskutovalo o tom, zda byla fazole do Evropy dovezena z Ameriky, nebo ji Evropané znali už před jejím objevením. Podle dostupných informací je zřejmé, že fazole byla na starém kontinentu součástí stravy již v dávnověku.

 

V 8. století se ve Španělsku usadili Arabové a postupně přeměnili oblast, již dnes nazýváme Andalusie, na nejrozvinutější území tehdejšího světa, kde vzkvétalo umění, věda a zemědělství.

Významný hispánsko-arabský lékař, známý jako „znamenitý doktor Abu Zacaria Ihaia“, který žil v Seville na přelomu 12. a 13. století, popisuje několik různých druhů fazolí. Uvádí, že „blahodárně působí na žaludek a mají velmi jemnou chuť“.

Kolumbus do svého deníku zaznamenal, že fazole spolu s kukuřicí a čili paprikami tvořily základ stravy domorodých Američanů. Tato velká fazole byla dovezena z Nového světa do Španělska a ihned si získala nadšené konzumenty, kteří si ji oblíbili pro její výbornou kvalitu a znamenitou chuť. Na rozdíl od jiných plodin, např. brambor a rajčat, se fazole rychle rozšířila do všech zemí celé Evropy. Většina druhů fazolí, které se dnes ve světě pěstují, pocházejí z Ameriky.

Ten, kdo někdy jedl pokrm z fazole, nemůže říct, že by od stolu odešel hladový. Je sytá a výživná, a možná že i proto se jí přezdívá „maso chudých“.

V oblastech, kde se konzumuje hodně luštěnin (fazole, čočky nebo cizrny), umírá méně lidí na infarkt myokardu.

Čím je fazole tmavší, tím má výraznější chuť a její proteiny jsou stravitelnější. Je dobrým zdrojem niacinu a kyseliny pantotenové, látek, které jsou nepostradatelné pro zdravou a krásnou pokožku. Bylo zjištěno, že nejlépe stravitelné jsou proteiny černé fazole, následně červené a nakonec bílé.

Fazole je velmi bohatá na rostlinnou vlákninu, což platí o všech druzích luštěnin. Sto gramů sušené fazole poskytuje 15 g vlákniny, tedy více než polovinu DDD pro dospělého člověka (25 g). Vláknina ve fazoli pomáhá v prevenci zácpy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Jedna porce vařené fazole přibližně pokryje doporučenou denní dávku kyseliny listové pro dospělého člověka (200 µg). V případě těhotenství a u lidí s vyšším rizikem rozvoje ischemické choroby srdeční je DDD kyseliny listové dvojnásobně vyšší (400 µg).

O fazoli lze říci, že je jedním z nejlepších zdrojů železa, protože jejích 100 g tělu dodá více než 10 mg tohoto minerálu, čímž spolehlivě pokryje DDD pro dospělého člověka. Jelikož ale jde o nehemové (volné) železo, které ještě není vázané na hemoglobin, je k jeho absorpci zapotřebí i vitaminu C. Proto je vhodné do jídla přidat několik kapek citronové šťávy.

Niacin a kyselina pantotenová jsou dva velmi důležité faktory pro zdravou pokožku. Fazole je chudá na provitamin A, vitamin C a tuky a neobsahuje vitamin B12.

Sušená fazole je výživná a dodává tělu energii. Navíc má nepopiratelné terapeutické vlastnosti. Fazole chrání pokožku a sliznici, protože obsahuje niacin a kyselinu pantotenovou, látky, které jsou pro zdraví kůže nezbytné.

Niacin, nazývaný také PP faktor či vitamin B3, se aktivně podílí na mnohých chemických reakcích v buňkách. Jeho nedostatek způsobuje chorobu pelagra, která se vyznačuje třemi „D“: dermatitida (červená popraskaná pokožka), diarea (průjem) a demence (těžká psychická porucha). Přestože se dnes toto onemocnění už téměř nevyskytuje, neměli bychom zapomínat tělu niacin dodávat, protože i jeho menší deficit může způsobit popraskání nebo šupinatost pokožky. Fazole je dobrým zdrojem niacinu.

Sušená fazole patří k nejbohatším potravinovým zdrojům tryptofanu. Kyselina pantotenová se podílí na buněčném metabolismu a její nedostatek způsobuje problémy s pokožkou a lámavost nehtů. Fazole jí obsahuje 0,7 mg/100 g, tedy dvakrát více než maso.

Díky výše popsaným vlastnostem se doporučuje při ekzémech, svědění, suché pokožce, kožních alergiích a obecně u všech typů dermatóz.

Fazole příznivě působí na vlasové folikuly (váčky), a proto se osvědčila při vypadávání vlasů, seboroické dermatitidě a lupech.

Pravidelnou konzumací fazole lze udržet hladinu cholesterolu v přijatelné výši. Experiment, který se prováděl ve Spojených státech, ukázal, že konzumací 120 g fazole denně po dobu tří týdnů klesne hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi o 10 %. Tento účinek je patrně dán vysokým obsahem vlákniny (15 %), která střeva zbavuje cholesterolu a jeho prekurzorů (žlučových solí) a pomáhá při jejich vylučování sliznicí.

Díky vysokému obsahu celulózové vlákniny (20 % hmotnosti) je fazole účinná při zácpě. Je i dobrým nástrojem prevence divertikulózy (výskyt četných vychlípenin střevní stěny) a karcinomu tlustého střeva a konečníku.

Fazole je ideální potravina pro lidi s vysokým krevním tlakem (hypertenzí), protože obsahuje minimální množství sodíku a velké množství draslíku. Tato luštěnina má více než 10 mg/100 g železa, tedy více než maso nebo špenát (v obou potravinách jsou asi 3 mg/100 g). Díky rovnováze léčivých a nutričních vlastností je velmi vhodná pro lidí s anémií a lidí trpící podvýživou.

Vařená fazole se používá k přípravě velkého množství jídel. Nejlépe se uvaří v měkké vodě (s nízkým obsahem vápníku). Před vařením je třeba fazoli na několik hodin namočit do horké vody.

Uvařená a přepasírovaná přes síto: Takto se z ní odstraní slupka, která je těžce stravitelná a způsobuje plynatost.

Bílá fazole je fazole vejcovitého tvaru, která se používá k přípravě různých druhů jídel. Díky své jemné struktuře se především hodí na výrobu pyré. (Délka vaření: 1,5 až 2 hodiny.) Fazole pinto je středně velká strakatá fazole, která je v kuchyni velmi oblíbená. Nejvíce se používá v Itálii. (Délka vaření: 1,5 až 2 hodiny.) Fazole „červená ledvina“ má velmi jemnou strukturu a výraznou chuť. Dá se kombinovat s čili papričkami, přidávat do salátů a smíchat s rýží. (Délka vaření: 1,5 hodiny.)

Fazole haricot má o něco jemnější chuť než černá fazole. (Délka vaření: 1 hodina.) Černá fazole má oválný tvar a tmavou barvu. Její chuť je nasládlá a připomíná houby. Podává se dušená a smíchaná s rýží. (Délka vaření: 1,5 hodiny.) Fazole „černé oko“ se vyznačuje charakteristickou černou skvrnou a velmi tenkou slupkou. (Délka vaření: 0,5 až 1 hodinu.) Fazole bílá máslová je plochá fazole s krémovou strukturou a jemnou chutí. (Délka vaření: 1 až 1,5 hodiny.)

Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

---

Fazole: dokonalá zásobárna vitaminů a minerálů

 

 

Už ve středověku se fazole staly cennou součástí jídelníčku člověka. Jsou syté, výživné a možná proto se jim začalo říkat maso chudých. Mnohem důležitější ale je, že jsou dokonalou zásobárnou důležitých minerálů a vitaminů.

Obsahují totiž mnoho draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku, jódu, dále pak sodík a železo. Z vitaminů pak zahrnují riboflavin – B2,cennou kyselinu listovou (jedna porce vařené fazole pokryje zhruba  doporučenou denní dávku kyseliny listové pro dospělého člověka), provitamin A, vitamin E a C, karoten a především pak vlákninu. Součástí fazolí je také až třicet procent kvalitních rostlinných bílkovin.

A jaké jsou druhy této luštěniny?

  • Drobnozrnná zelená odrůda fazolu obecného, původem z Ameriky. Používá se čerstvá nebo sušená a je k dostání také předvařená a konzervovaná. Je vhodná k přípravě salátů. Ve Francii je tradiční přílohou k pečenému jehněčímu.
  • Skvrnité fazole se tvarem semen neliší od jiných odrůd fazolu obecného, ale jsou béžové s hnědými skvrnami. Při vaření ztrácejí barvu, ale chuť zůstává.
  • Velké bílé fazole se používají na přípravu dušených pokrmů a nákypů. Běžně se zaměňují s jinými typy fazolí.
  • Bostonské fazole se také nazývají perličky, protože mají menší semena. Používají se zejména do francouzského pokrmu „cassoulet“. Tradiční bostonské pečené fazole jsou předchůdci moderních konzervovaných pečených fazolí.
  • Černé fazole se sladkou chutí jsou základní potravinou v Karibské oblasti, Mexiku a ve Střední a Jižní Americe. Černé fazole s rýží jsou tradiční snídaní v Kostarice, zatímco pokrm z mletého masa a černých fazolí podávaný s kostičkami pomeranče, teplou pikantní paprikovou omáčkou a nakrájenou zeleninou je národním jídlem v Brazílii.
  • Borlotto fazole oranžové barvy se přidávají především do přílohových omáček a salátů.
  • Červené fazole jsou sladké a moučné. Uplatňují se zejména v mexické kuchyni, především v masitém pokrmu s pálivou paprikou.
  • Cannellino fazole jsou krémově bílé a mají vatovou konzistenci. Patří do italské kuchyně. Jsou častou přílohou k pokrmu z tuňáka.
  • Měsíční fazole – Lima mají obvykle světle zelenou nebo smetanově bílou barvu. Třebaže pocházejí z Jižní Ameriky, jsou známé také jako madagaskarské fazole podle místa, kde se běžně pěstují. Lima fazole se nerozvářejí, často se podávají jako samostatný pokrm nebo se z nich připravuje salát.
  • Rýžové fazole pocházejí z jihovýchodní Asie a pěstují se v omezeném množství v Číně, Indii a na Filipínách. Jejich název je odvozen od chuti, která připomíná rýži.

Zdroj: Zelinářská unie Čech a Moravy

---

Fazole a zdraví

 

Tápeš nad tím, jestli jsou fazole zdravé? Tak věř, že článek s názvem fazole a zdraví ti pomůže ujasnit, co jsou ty fazole zač a jestli jsou vůbec zdravé. Prozradím ti také, s čím se fazole nemíchají a plno dalších fazolových zajímavostí.

 

 

Fazole a zdraví a co všechno ti prozradím.

 

  • Fazole a jak na zdravou přípravu.

  • S čím se fazole určitě nemíchají.

  • Zdravé fazole ti nahradí maso.

  • Vlasy, kůže, nehty, únava a zdravé fazole.

  • Fazole jsou zdravím přímo nadupané.

 

 

Fazole a jak na zdravou přípravu?

Fazole a luštěniny všeobecně musíš před uvařením namáčet! Fazole je ideální namáčet přes noc. Nezapomeň ale vodu, ve které jsi fazole namáčela vylít! Na vaření fazolí používej vždy vodu čistou. Ideální vaření fazolí je v tlakovém hrnci, ale pokud ho nemáš, tak vůbec nevadí. Počítej ale s tím, že fazole v obyčejném hrnci budeš vařit asi hoďku a půl.

 

Pokud k fazolím přidáš majoránku, tymián nebo saturejku, docílíš lepší stravitelnosti.

Fazole sol až těsně před dovařením, jinak ti holky ztvrdnou! :-).

 

 

S čím se fazole určitě nemíchají?

Ne všichni fazole a luštěniny dobře snáší. Za vinu to ale nedávej fazolím! Většinou se nesnášenlivost projeví díky špatné úpravě nebo špatnou kombinací dalších dobrůtek.

Pokud budeš fazole kombinovat s obilovinami, tak se nemusíš vůbec ničeho bát a vykouzlíš si tak zdravou mlsku.

 

Jakmile ale budeš kombinovat fazole s další bílkovinou (živočišnou bílkovinou), tak si piš, že svému trávení dáš pěkně na zadek. Stačí mi, když si vybavím školní jídelnu a né moc zdravou kombinaci fazolí s flákem uzeniny. Tato kombinace není opravdu vhodná, protože tvůj trávící systém dostane tak zabrat, že bude potřebovat na další dny dovolenou.

 

Takže si pamatuj tyto fazolové rady!

Fazole + obiloviny = zdravá kombinace a v pořádku. Fazole + maso ne-e!

 

Dále se musíš zamyslet také nad množstvím fazolí. Určitě fazole bašti pravidelně, ale dávej si menší porce a né jednou za měsíc nálož, která ti bude přetékat z talíře! Musíš si uvědomit, co je zdravé a co je přehnané! Je mi jasné, že příprava fazolí zabere dosti času, takže se Ti do nich až tak často a pravidelně nechce. Nemůžu tě nutit, abys vyměnila svojí práci za zdravou stravu. Né každý má chuť si doma po práci vařit. Pokud ale chceš, tak si ke zdravým fazolím cestu najdeš!

 

Zdravá výživa jde kupředu a ty si tak můžeš vybrat třeba z řady zdravých fazolovýchpomazánek. Tyto zdravé pomazánky se určitě rychle naučíš, jsou dochuceny správným kořením a jsou rozemleté, takže obavy ze špatného trávení můžeš hodit za hlavu.

 

 

 

Zdravé fazole ti nahradí maso!

No opravdu! Přísahám, že ti nelžu! :-). Fazole ti opravdu nahradí maso!

Oproti masu jsou fazole mnohem zdravější, protože obsahují vlákninu, díky které ti nezahnívají ve střevním traktu.

 

Fazole tě také ochrání před vznikem rakoviny trávicího traktu, protože obsahují hormony rostlinného původu, které rakovině zamezí.

Nejde jen o zdravou ochranu trávicího traktu, ale také o ochranu před nádory prsu.

 

 

 

Vlasy, kůže, nehty, únava a zdravé fazole.

Bojuješ s málo hustými vlasy? No tak si začni dělat pravidelně zdravé fazole a máš „vyhráno“. Chytří páni vědečtí totiž tvrdí, že baštění fazolí zlepšuje kvalitu a růst vlasů. Fazole totiž obsahují mangan i kyselinu pantotenovou a díky tomu se můžeš těšit na hezčí a zdravější vlásky.

 

Pokud bojuješ s nezdravou pokožkou, tak ti zase mohu doporučit jak jinak než fazole. Díky vitaminu B3 můžeš očekávat zdravější kůži. Prozradím Ti i další zdravé a pozitivní účinky fazolí.

 

Fazole ti pomohou s lámavostí nehtů a dokonce i s únavou. Pokud jsi unavená, tak jsi možná chudokrevná a chybí ti železo.

 

No a jakým pak zdravým způsobem do sebe železo dostat? Polykat hřebíky ani vitaminové tabletky opravdu nemusíš! :-). No jasně! Dej si fazole a máš vyhráno.

 

Fazole jsou jedním z top zdrojů železa a strčí do kapsy i maso se špenátem.

 

 

 

Fazole jsou zdravím přímo nadupané!

A jedem ve zdravém chválení dál!

 

Fazole totiž obsahují selen, který ti pomáhá s bojem proti rakovině, abys měla zdravá játra, slinivku i srdce. Dále obsahují zdravou síru, která zvyšuje odolnost proti bakteriím a pomáhá tě chránit před jedovatými látkami.

 

Fazole také obsahují sodík, který udržuje rovnováhu vodního hospodářství ve tvém těle pro stabilní Ph krve. Vanad ve fazolích obsažený je nezbytný pro zdravou stavbu zubů i kostí a zabraňuje tvorbě cholesterolu.

 

A ty poslední, zdraví pomocníčci jsou vápník a vodík, kteří jsou na krvinky i imunitu.

Zdroj:  -   http://www.dancahajkova.com/#!Fazole-a-zdrav��/cq1m/56e47b440cf2e27c7641fffd

---

...doporučené externí odkazy

fazol

jak vařit fazole

kovbojské fazole

další recepty