Regenerace a očista jater

 Autor: Petra 

Regenerace a očista jater

V těle se nám ukrývá jedna biochemická fabrika s největší schopností regenerace v těle – játra. Zbavují tělo jedů a škodlivin, produkují žluč, řídí průchodnost na emocionální úrovni, ovlivňují možnost rozhodování, šlachy a klouby, podílejí se na krvetvorbě, vyrábějí enzymy, hormony a důležitá rozpouštědla. Důležitým úkolem jater je vstřebávání živin.

Játra mají úzkou spojitost s 3. čakrou – solar plexu, která symbolizuje přijmutí jedinečnosti naší i druhých.

 

Příznaky signalizující problémy s játry

 

Játra jsou schopna dobře fungovat i na 20-30 %. Když tělo začne signalizovat problém s játry, je už skoro pozdě na zlepšení. Při špatné funkci dochází k emocionálnímu napětí, výbuchům, tvrdohlavosti, zbrklosti, ztřeštěnosti a puntičkářství. Oslabená játra vás vzbudí mezi jednou a třetí hodinou.

Zhorší se vám čich, máte migrény, hořkou chuť v ústech, závratě, oči jsou zarudlé a slzí, zrak oslabí, svědí pohlavní orgány a objevují se na nich vyrážky. Narušená energie jater a žlučníku se pozná i bolestmi kyčlí a krční páteře, kuřími oky. Psychicky se projevuje nerozhodností, nedostatkem odvahy, žárlivostí, agresivitou, nenávistí, velkou sebekontrolou a neschopností přijmout ostatní lidi.

Čtěte také: pelyněk

Očista neboli detoxikace jater

 

Játra se spojují s živlem dřeva. Nejlepší dobou k očistě jater a žlučníku je jaro – čas mezi 15. únorem do 15. května. Po očistě se zbavíte únavy, bolestí kyčlí, vyrážek, zlosti a výbušnosti. Naplní vás životní elán. Ideální k očistě jater je jedna hodina v noci a odpolední třináctá.

Nemáte-li problémy přímo související s játry, doporučuji jaterní kůru minimálně 1x ročně, ideálně na jaře.

 

Účinná a ověřená regenerace (detoxikace, očista) jater a žlučníku

 

1. Sama nemám ráda „zázračné“ výrobky – tento ale tak trochu zázračný opravdu je..  – Liver Aid doporučuji všem, kteří chtějí svým játrům dopřát ověřenou a účinnou regenerační kůru.

Je to komplexní produkt regenerující játra, který obsahuje:

  • nezbytné ­aminokyseliny ochraňující játra, které obsahují síru ­(L-arginin, L-cystein, ­L-ornitin, methionin)
  • důležité látky arginin a ornitin
  • chrom, ­karnitin, selen
  • ostropestřec ­mariánský

Dopřát by si ho měl určitě každý, kdo má nebo měl nějaké jatrerní onemocnění (zejména po, ideálně i při, borelióze, žloutence a encefaliditě, ale i při užívání běžných chemických léků).

2. Další látkou podporující správnou funkci jater je Lecitin (lecithin), což je látka nezbytná pro správné využití a odbourání tuků. Navíc změkčují stolici a tím usnadňuje hladší průběh detoxikace jater i celého organismu. Pozor na kvalitu lecithinu – důležitý je obsah cholinu a inozitolu –  který je pro  tyto dvě látky ve správném poměru, více –lecithin.

3. Máte-li játra ztukovatělá nebo trpíte cirhózou či jste prodělali jakékoli jaterní onemocnění, přidejte navíc arginin –  Arginine Plus, který podporuje odstraňování amoniaku a tuků z těla. Tento produkt je velmi vhodný k pravidelnému užívání všem, kteří požívají v hojnější míře alkohol nebo musí užívat dlouhodobě chemické léky.

4. Nopal je léčivá rostlina, která má výborný účinek na regeneraci jater. Velmi příznivý účinek má na celé zažívání i vylučování. Jeho další výhodou je, že dokáže optimalizovat váhu – účinný je zejména při hubnutí.

5. Chlorofyl (chlorophyll) má velmi silné detoxikační účinky a kromě řady příznivých účinků pro náš organismus dokáže také účinně harmonizovat činnost střev a tím významně ovlivnit celou regenerovaci těla, včetně jater. Liquid Chlorophyll doporučuji nejen jako základ každé očisty, ale pro jeho účinnost a široké využití také pro pravidelné užívání. Přečtěte si více o účincích chlorofylu.

 

Bylinky podporující játra

 

Nejznámnější a nejúčinnější bylinkou pro jater je ostropestřec mariánský, který podporuje růst nových jaterních buněk. Ostropestřec je také součástí výše zmiňovaného produktu Liver Aid.

Další bylinky vhodné pro regeneraci jater: smetanka, benedikt, měsíček, klanopraška

Bylinky s příznivými účinky na žlučník: smetanka, ostropestřec, benedikt, měsíček, svízel, řebříček, rozrazil

 

Co můžete pro svá játra a žlučník hned teď

 

Doporučuje se zelená a modrá barva, vezměte si pro podporu jater a žlučníku tričko nebo prádlo těchto barev. Ve stravě se vzdejte jídel připravených na tuku, alkoholu, kávy, černého čaje, průmyslově připravených polotovarů se stabilizátory a konzervanty.

Naopak si dopřávejte jarní bylinky (hlavně hořké), pampeliškové a kopřivové lístky, zázvorový čaj, citrón, mořské řasy, kvašenou zeleninu. Dopřávejte si relax. Myšlenky a svoje důležité orgány zklidněte turistikou v přírodě.

Zdroj: http://www.prirodnicestou.cz/detoxikace-ocista-jatr-a-zlucniku/

---

Játra

 

Játra sice mají úžasnou schopnost regenerace, ale není rozumné na to příliš hřešit. Pokud játra přetížíme, vydláždíme si cestu k mnoha nemocem. 

 

Výživová poradkyně a sportovní dietoložka Lenka Kaprhálová doporučuje podpořit funkci jater pravidelným okysličováním, ideální je podle ní vytrvalostní pohyb za vysokého přísunu kyslíku. 

Játrům také podle dietoložky prospívá pití čajů konkrétně ostropestřce mariánského či kopřivového a zvýšená konzumace zeleniny s vyšším obsahem betakarotenu (např. červená řepa nebo černá ředkev). Ideální je vyhýbat se chemicky upraveným potravinám, jejichž zpracování játra zatěžuje.

"Velké škody způsobují jakékoli žluklé oleje nebo plísně. Pro mnohé bude překvapením, že větší zatížení jater způsobuje příliš velké množství fruktózy najednou – tedy tolik oblíbený fresh," dodala dietoložka Kaprhálová.

Přečtěte si rady, jak pročistit játra. 

Jezte hodně zeleniny

Aby mohla játra správně fungovat, vyžadují vysoké množství vitaminů a minerálů, zvýšeným příjmem zeleniny a zeleninových šťáv navíc podpoříte jejich detoxikační schopnosti. Vhodné jsou především mrkev, řepa a listová zelenina, dále pak česnek, cibule a brokolice, které obsahují síru, jež je potřebná ke zvýšení schopnosti detoxifikace jater.   


Pomohou také bylinkyPřínosná jsou také rozemletá lněná semínka a lněný olej, které játrům pomáhají filtrovat nadbytečné hormony. Důležitý je rovněž dostatečný příjem tekutin, přes den byste měli vypít alespoň osm sklenic čisté vody. Vodu můžete ochutit čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, citron totiž podporuje detoxikační schopnost jater. 

Existují rostliny, které přímo podporují detoxikaci jater a při problémech s játry rozhodně stojí za to je vyzkoušet.

 

Ostropestřec mariánský (Silybum Marianum)

Hlavní léčivou složkou v této zázračné bylince jsou flavonolignany silybin, silydianin a silychristin, kterým se souhrnně říká silymarin. Tyto látky chrání játra tím, že zabraňují vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Navíc podporují regeneraci poškozených jaterních buněk a posilují imunitní systém. 

Plod ostropestřce se užívá při poškození jater při žloutence, cirhóze či otravách alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami. 

 

Smetanka lékařská  (Taraxacum Officinale)

Přírodní lék na očistu jater roste hojně každé jaro jako plevel, který milovníci dokonalého anglického trávníku rok co rok proklínají. Pampeliška je však výborná léčivka a jedna z nejlepších pro játra vůbec. 

Kořen poskytuje játrům očistnou kůru a posiluje jejich funkci, je také vhodný při léčbě hepatitidy a žloutenky. Mladé listy podporují metabolismus a trávení, jelikož stimulují uvolňování žluče z jater a žlučníku. Pampeliška také pomáhá při prevenci žlučových  kamenů.

 

Artyčok zeleninový (Cynara Scolymus)

Na této výborné a dietní zelenině si pochutnávali již ve starém Egyptě, artyčoky byly také oblíbené u starých Řeků a Římanů. Artyčoky jsou nejenom lahodné, ale také prospívají zdraví. Listy a kořeny podporují činnost jater, působí detoxikačně, pomáhají regeneraci jater a podporují tvorbu žluči. 

Tato zelenina rovněž pomáhá při zažívacích potížích, podporuje funkci slinivky a zlepšuje metabolismus. Artyčok je součástí bylinných čajů, které se užívají při nemocech žlučníku. 

 

Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma nebo také indický šafrán, který je běžnou součástí kari koření, má výborné protizánětlivé účinky a funguje jako účinný antioxidant. Tento žlutý zázrak je již po staletí jedním ze základních pilířů tradiční čínské medicíny, ale jeho pozitivní účinky na zdraví prokazují i moderní vědecké studie. 

Kurkuma pomáhá regenerovat jaterní buňky, čistí je od jedů a zvyšuje produkci žluče. Výzkumy také ukázaly pozitivní vliv kurkumy na mozkové kognitivní funkce.

Co játrům rozhodně neprospívá

Všechny ochucovadla, barviva, konzervanty a další toxiny v potravinách musí játra složitě přefiltrovat, podobným potravinám byste se proto měli vyhýbat, abyste játra nepřetěžovali. Játrům rovněž neprospívá rafinovaný cukr a umělá sladidla, margaríny, ztužené tuky, smažené pokrmy a zvýšený příjem živočišných tuků. 

Nevhodné je také přejídání a samozřejmě alkohol a kouření. Zničující je pro játra rovněž znečištěné prostředí a stres. 

Přetížená játra přispívají k mnoha nemocem jako alergie, artritida, astma, chronická únava, deprese, bolesti hlavy a migrény, vysoký krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu, hormonová nerovnováha, poruchy imunitního systému, obezita nebo kožní problémy. 

Autor: Marcela Svobodová pro iDNES.cz

Zdroj:http://ona.idnes.cz/detoxikace-jater-0k6-/zdravi.aspx?c=A140318_114719_zdravi_pet

---

...doporučené externí odkazy

jak regenerovat játra

podpořte svá játra

Cirhóza jater, játra, regenerace jater, jaterní testy